Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-09, 15:48
Το avatar του χρήστη goazila
goazila Ο χρήστης goazila δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Αρχάριος 30 λίτρα (ξανά)

Ναμαι παλι ... εχοντας διαβασει καποια πραγματα εδω στο Forum
Παμε παλι απο τιν αρχη.
Εχω 1 ενυδρίο 30 λίτρων Tetra 33 μήκος 23 πλάτος και 33 ύψος.
Εχει πλαστικό καπάκι με λάμπα 11W
Ενα φίλτρο
και ένα θεμόμετρο.
Μεσα εχς βάλει χαλίκι πσιλο πράσινο και για διακοσμιτικα κατι πέτρες ποθ τισ πήρα απο ποτάμι και τις έβρασα πρωτα και 1 αγκιο που ειχα σπιτι.
εχω αγωράσει και 2 πλαστικα φιτα αλλα ακομα δε τα εχω βάλει.
(το ίδιο ενυδρίο εχει αγορασει και η θεία μου αλλα εχει αλλη διακοσμιση και δε χερω γιατι αλλα της εχουν αρροστησει ολα τα πσάρια που εχει βάλει.)

Εγω ειχα μεσα 5 χρυσόψαρα αλλα ειχα φύγει για διακοπές και οταν γύρισα ειχε μήνει 1 μονο (στο petshop μου το είπε κογκολέζο ειναι αυτο με τη διπλη ουρα) το οποιο το ειδα μια χαρα χωρις κάποια σημαδια ασθενιας.
την επόμενη μέρα που γύρισα απο τις διακοπές (χωρίς να έχς κάποιες γνώσεις και μη γνωρίζοντας το Forum) πήγα και αγόρασα
1 αγκελόπσαρο(Pterophyllum altum),
3 νέον(Paracheirodon innesi) και
1 γλύφτη (http://animal-world.com/encyclo/fres...treamLoach.php)
και έχω μέσα και το 1 χρυσόψαρο (κογκολέζο)
σίνολο δηλ. 6 ψάρια..

Τωρα εχω διαβασει καποια πράγματα αφτές τις μέρες εδω αλλα εχώ πολλα ερωτηματα...

Πρόσεξα οτι εχουν βγάλει τα νεον ick και διαβάζοντας προτημισα να κάνω θεραπεια με αλάτι
Για τα 30 λιτραε βαλα 60 γραμ. αλατι (4 κουταλιες της σουπας)
Σε ποσες μέρες θα φύγουν τα άσπρα στίγματα?
Χριάζεται μήπος να βάλω και αντιβίωση?
Ξέρω πλέον ότι το ενυδρίο που έχω ειναι πολύ μικρο για ολα αυτά.
Δεν βρίκα κάπιο link που να λέει τις απετίσεις σε λίτρα του καθε ψαριου.
Οπος και κάποιο θέμα που να δω τι μπορώ να βάλω στα 30 λίτρα.

Εγώ σκέφτομε να αφερέσω το χρυσοψαρο και αν μεγαλώσει το αγκελψαρο τότε και αυτο. Μου έχουν αρέσει τα νέον πολύ.
Ο γλύφτης κάθετε σηνέχεια πήσω απο το φίλτρο. Γιατί? (του αρέσει να κρύβεται και η σκια?)
Α και κάτι ακομα ( και σίγουρα και πολλα ακομα που σκέφτομαι αλλα θα τα γράψω καποια αλλη φορα για να μην κουράσω) της θείας μου το ενυδρίο εχει μολινθεί και με ick αλλα και με κάτι ακόμα που διάβασα πως το λένε αλλα δε θυμάμε κατι σαν άσπρη βένα (γίτσα) πάνω στα ψάρια και τα τρώει κανονικά... της έχει μήνει 1 χρυσόψαρο με φαγωμένη ουρα. Έχει πάρει απο το μαγαζί κάπιες αντιβιώσεις και προσπαθεί να το σώσει ... αν και δε θα ζίσει ουτε και αυτο αποτι φένετε. Η ερώτηση είναι πώς να απολυμανει το ενυδρίο όταν θα ειναι άδειο? (με ποια διαδικασία)

Και κάτι ακομα σήμερα εκτος απο τα φυτά που αγόρασα πήρα και τα τέστ για το νερό ActiTEST 50strips (20ευρο)

Και έκανα την πρώτη μου μέτριση όπου μου φάνικαν όλα χάλια...σίμφωνα με την εικόνα που λέι τα ΟΚ (αλλα νομίω έχει επιρεάσει και το αλλατι πολι στα αποτελέσματα)
Τα αποτελέσματα σίμφωνα με τη βαθμίδα στο μοθκαλάκι με τα τεστ
ΝΟ3 20
ΝΟ2 10
GH 18
KH 40
PH 8.5
Α και η θερμοκρασία σήμερα που έχει πολύ ζέστη ειναι στους 29 C
Eκτός από το ΝΟ3 και το GH όλα τα άλλα είναι πολυ ανεβασμένα σίμφωνα με το κουτι που γράφει τα ΟΚ.

Αυτά για τώρα και ευχαριστω από τωρα όσους θα ασχολιθουν.
Kαι μία ακομα απορία για το φίλτρο αναλογα ποσο νερό εχω το νερό του φιλτρου που πέφτει δημιουργει φισαλίδες η οχι παίζει κάποιο ρόλο αυτο?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1030.jpg
Εμφανίσεις:  346
Μέγεθος:  64,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1033.jpg
Εμφανίσεις:  291
Μέγεθος:  38,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-09, 15:51
Το avatar του χρήστη andst87
andst87 Ο χρήστης andst87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2009
Περιοχή: Ψαθοπυργος-Πατρα
Μηνύματα: 276
Προεπιλογή

φιλε μου τα ψαρια που εχεις ειναι ολα ακαταλληλα για 30 λιτρα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-06-09, 15:52
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

πάρα πολλά ψάρια σε πάρα πολύ λίγα λίτρα.

Φίλε μου συνέχισε το διάβασμα...
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-09, 15:58
Το avatar του χρήστη goazila
goazila Ο χρήστης goazila δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Δεν βρίκα κάπιο link που να λέει τις απετίσεις σε λίτρα του καθε ψαριου.
Οπος και κάποιο θέμα που να δω τι μπορώ να βάλω στα 30 λίτρα.

Το έχω καταλάβει ότι είναι λίγα τα λίτρα αλλα εφόσον τώρα το έχω αγοράσει τι μπορώ να κάνω σε αυτά τα λίτρα (για αρχή σκέφτομαι να βγάλω το χρυσόψαρο και να το δόσω στη θεια μου αλλα πρώτα πρέπει να φτιαξει το ενυδρίο της και να μην είναι μολισμενο το νερό της)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-09, 16:00
Το avatar του χρήστη markos6888
markos6888 Ο χρήστης markos6888 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Αν και δεν ειμαι ο πιο ειδημων εδω μεσα απ αυτα που εχω διαβασει...

Τα ψαρια σου ειναι αταιριαστα μεταξυ τους.. Καταρχην το χρυσοψαρο ειναι ψαρι κρυου νερου και τα υπολοιπα τροπικα θελουν υψηλοτερη θερμοκρασια και θερμοστατη... Επισης το αγγελοψαρο νομιζω επιτιθεται στα νεον... Τα ψαρια σου ειναι πολλα για τα λιτρα σου και επειδη εχω χρησιμοποιησει και εγω αλατι.. Νομιζω εριξες παρα πολυ.... Επισης απο τις μετρησεις σου το ενυδρειο νομιζω ειναι αστρωτο και αφου εχεις υψυλο ph υποθετω οτι εχεις πολυ αμμωνια στο ενυδρειο γιαυτο και αρρωσταινουν.. Κανε αλλαγη νερου οπωσδηποτε αλλα προσεξε γιατι τα ψαρια δεν αντιδρουν καλα στην αποτομη μειωση της αλατοτητας και οπως ειπα εριξες παρα πολυ... Περιμενε και τις απαντησεις των υπολοιπων που σιγουρα ξερουν περισσοτερα απο μενα..!

Καλη τυχη!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-09, 17:03
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Φιλε μου το βασικο σου προβλημα ειναι οτι εχεις αστρωτο το φιλτρο σου.
Αυτη ειναι η αιτια των θανατων στο ενυδρειο σου,αλλα και της εμφανισης ασθενειων.
Ειδικοτερα, η ποιοτητα του νερου στρεσσαρει τα ψαρια σου και αποδυναμωνει το ανοσοποιητικο τους συστημα,με αποτελεσμα αυτα να γινονται επιρρεπη σε ασθενειες.

Οσον αφορα τα ψαρια σου,ειναι παρα πολλα για τα λιτρα σου.
Το αγγελοψαρο γινεται αρκετα μεγαλο,χρειαζεται αρκετα λιτρα και κυριως ενυδρειο με υψος τουλαχιστον 40 ποντους.
Μεγαλες απαιτησεις σε λιτρα εχει και το χρυσοψαρο(40-50 λιτρα),αφου φτανει σε μεγαλο τελικο μεγεθος.
Επισης παρατηρειται στο ενυδρειο σου ασυμβατοτητα μεταξυ των κατοικων του:ο κογκολεζος ειναι κρυου νερου ενω τα υπολοιπα τροπικα,τα νεον στη φυση αποτελουν τροφη για τα αγγελοψαρα.
Πληροφοριες για τα ψαρια μπορεις να βρεις κανοντας μια αναζητηση στο φορουμ ή στο google.

Θα σου προτεινα να δωσεις καπου τα ψαρακια που εχεις αυτη τη στιγμη και να ξεκινησεις το ενυδρειο σου απ την αρχη (κανε μια αναζητηση στο φορουμ σχετικα με το στρωσιμο του νερου).

Στα λιτρα σου θα μπορουσες να κρατησεις ανετοτατα εναν μονομαχο με καποιο σαλιγκαρι για να σου καθαριζει και το ενυδρειο.
Αλλη μια λυση ειναι να βαλεις γαριδες.
Σου προτεινω να δοκιμασεις και αληθινα φυτα(υπαρχουν πολλα ευκολα),αφου εκτος του οτι δειχνουν ομορφοτερα,βοηθουν στην καλυτερη λειτουργια του συστηματος.

Η θερμοκρασια σου ειναι αρκετα υψηλη (εννοειται πως εχεις βγαλει το θερμοστατη απ την πριζα).
Αφησε το καπακι ανοιχτο και προσπαθησε να δημιουργησεις αναταραξη στην επιφανεια του νερου,ωστε να ευνοησεις την εξατμιση,που θα σου ριξει την θερμοκρασια.
Επισης υπαρχει και η λυση με τα ανεμιστηρακια, που χρησιμοποιειται απο πολλους,με καλα αποτελεσματα.

Προσωπικα θα εβγαζα τα αγγεια και θα αλλαζα το χαλικι με καποιο σε πιο φυσικο χρωματισμο,ωστε να δωσω μια πιο φυσικη αισθητικη.Βεβαια δεν μπορω να παρεμβω στο γουστο σου.

Αυτα...

Ελπιζω να καλυψα καποιες αποριες σου..
Και να ξερεις οτι ενα καλο αποτελεσμα θα ερθει υστερα απο πολυ διαβασμα και υπομονη..
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-06-09, 18:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα υπομνηματα αυτα αν θελεις να συνεχισεις στο χομπυ θα πρεπει να τα κατανοησεις πληρως...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
θα σου δημιουργηθουν πολλες αποριες που θα μπορεσεις να λυσεις εδω στο φορουμ ( χρησιμοποιησε και την αναζητηση καθως πολλα εχουν γραφτει πολλες φορες και θα σε βοηθησουν) και στο www.tsamisaquarium.gr ...επισης στο σαιτ αυτο θα δεις τις απαιτησεις πολλων απο τα δημοφιλη ειδη ψαριων..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-06-09, 18:34
Το avatar του χρήστη goazila
goazila Ο χρήστης goazila δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thab Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσον αφορα τα ψαρια σου,ειναι παρα πολλα για τα λιτρα σου.
Το αγγελοψαρο γινεται αρκετα μεγαλο,χρειαζεται αρκετα λιτρα και κυριως ενυδρειο με υψος τουλαχιστον 40 ποντους.
Μεγαλες απαιτησεις σε λιτρα εχει και το χρυσοψαρο(40-50 λιτρα),αφου φτανει σε μεγαλο τελικο μεγεθος.
Επισης παρατηρειται στο ενυδρειο σου ασυμβατοτητα μεταξυ των κατοικων του:ο κογκολεζος ειναι κρυου νερου ενω τα υπολοιπα τροπικα,τα νεον στη φυση αποτελουν τροφη για τα αγγελοψαρα.
Το λάθος ξεκινάει απο το μαγαζί τελικα γιατί μου ειπε ότι σε αφτά τα λίτρα μπορώ να βάλω μεχρι 6-7 ψάρια όπος και έκανα. Τα τροπικα μου είπε απλά ότι τωρα που είναι καλοκέρι μπορώ να τα βάλω και ρώτησα για το αγκελόψαρο και τα νέον και μου ειπε ότι όσο ειναι μικρό δε σε απασχολει και πως δε θα τα ενοχλει και πως αν μεγαλώσει να του το πάω πίσω η να το δοσω σε καποιον αλλο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thab Εμφάνιση μηνυμάτων
Πληροφοριες για τα ψαρια μπορεις να βρεις κανοντας μια αναζητηση στο φορουμ ή στο google.
Γενικός ψαχνω αυτον τον κερό απλα δεν έχω βρει αυτο που ρότισα καπου να γράφει τα λίτρα του κάθε ψαριου (min)
Οπος και το τι θα μπορούσα να βάλω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thab Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου προτεινα να δωσεις καπου τα ψαρακια που εχεις αυτη τη στιγμη και να ξεκινησεις το ενυδρειο σου απ την αρχη (κανε μια αναζητηση στο φορουμ σχετικα με το στρωσιμο του νερου).
Το έχω διαβάσει και είδα ότι εχω κάνει λάθει
Αλλα και έχω και απορριες και σε κάποια πράματα... αν σινεχίσω το διαβασμα θα βγάλω άκρι πιστέβω
Σήμερα πήρα τα τεστ αλλα θέλει κιαλο διάβαμα για να μπορέσω να κατανοο τα αποτελέσματα και να μπορω να πράξω αναλογα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thab Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα λιτρα σου θα μπορουσες να κρατησεις ανετοτατα εναν μονομαχο με καποιο σαλιγκαρι για να σου καθαριζει και το ενυδρειο.
Αλλη μια λυση ειναι να βαλεις γαριδες.
Σου προτεινω να δοκιμασεις και αληθινα φυτα(υπαρχουν πολλα ευκολα),αφου εκτος του οτι δειχνουν ομορφοτερα,βοηθουν στην καλυτερη λειτουργια του συστηματος.
Ο μονομάχος δε ξέρω γιατι αλλα δε μαρεσει μάλον λογο τις επιθετικοτητας του στα αλλα και ότι όταν τον βλέπω ειναι παντα ακίνητος ... Οστόσο έχω αρχισει να το σκέφτομαι μεπαίρνει να βάλω ζευγάρι μονομάχους?(αρσενικο και θυλικο ενοήται)
Για τα σαλιγκάρια αποσα διαβάζω εδώ είναι πολύ παράξενα και γενανε πολύ και αποσα διαβασα τα φοβίθυκα αν και μου αρεσαν οπος τα είδα.
Για γαρίδες δεν ξέρω τίποτα
Αληθινά φυτά θα ήθελα ναι ... αλλα και αυτα για τα λίγα που ξέρω πάλι δυσκολα μου φάνικαν και νόμισα πως ειναι και μικρό το ενυδρίο μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thab Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θερμοκρασια σου ειναι αρκετα υψηλη (εννοειται πως εχεις βγαλει το θερμοστατη απ την πριζα).
Επισης υπαρχει και η λυση με τα ανεμιστηρακια, που χρησιμοποιειται απο πολλους,με καλα αποτελεσματα.
Δεν έχω καν θερμοστάτη μου είπε απο σεπτέμβρι ότι θα το χριαστώ
Ενας γνοστός μου αλλα οχι και έμπιρος που είχε πρίν απο εμένα ενυδρίο έριχνε παγάκια το καλοκαιρι στο νερο για να ρίχνει τη θερμοκρασία. Πιστέβω πως ειναι λάθος και ούτε καν να το δοκιμάσω ε?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thab Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα θα εβγαζα τα αγγεια και θα αλλαζα το χαλικι με καποιο σε πιο φυσικο χρωματισμο,ωστε να δωσω μια πιο φυσικη αισθητικη.Βεβαια δεν μπορω να παρεμβω στο γουστο σου.
Εχεις δίκιο με τα χαλίκια, και το σκέφτικα και αυτο μετα απο κάποια θέματα που διάβασα

Ευχαριστώ για όλα

τι σκέφτομαι τώρα
Να καθαρίσει το ενυδρίο της θειας μου και να τα μιράσω προς το παρον.
Α για το φίλτρο και τις φισαλίδες ξέρεις αν επιρεάζει σε κάτι ? γράφω πάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-06-09, 18:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από goazila Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λάθος ξεκινάει απο το μαγαζί τελικα γιατί μου ειπε ότι σε αφτά τα λίτρα μπορώ να βάλω μεχρι 6-7 ψάρια όπος και έκανα. ασε τα μαγαζια να λενε...να πουλησουν θελουν...εσυ θα μαθαινεις πρωτα τις απαιτησεις των ειδων πριν τα αγορασεις...Τα τροπικα μου είπε απλά ότι τωρα που είναι καλοκέρι μπορώ να τα βάλω και ρώτησα για το αγκελόψαρο και τα νέον και μου ειπε ότι όσο ειναι μικρό δε σε απασχολει και πως δε θα τα ενοχλει και πως αν μεγαλώσει να του το πάω πίσω η να το δοσω σε καποιον αλλο.φυσικα χαζομαρες σου ειπε...δε θα μεγαλωσει...θα υποφερει και μαλλον θα πεθανει προτου αντιληφθεις το προβλημα και το δωσεις...
Γενικός ψαχνω αυτον τον κερό απλα δεν έχω βρει αυτο που ρότισα καπου να γράφει τα λίτρα του κάθε ψαριου (min)στο www.tsamisaquarium.gr θα βρεις πολλα προφιλ ψαριων...αν και δε σε ενδιαφερουν για 30 λιτρα...μπορεις να μαθεις για αργοτερα που ισως αποκτησεις μεγαλυτερο ενυδρειο..
Οπος και το τι θα μπορούσα να βάλω...
Το έχω διαβάσει και είδα ότι εχω κάνει λάθει
Αλλα και έχω και απορριες και σε κάποια πράματα... αν σινεχίσω το διαβασμα θα βγάλω άκρι πιστέβωφυσικα και θα βγαλεις...υπομονη και διαβασμα...
Σήμερα πήρα τα τεστ αλλα θέλει κιαλο διάβαμα για να μπορέσω να κατανοο τα αποτελέσματα και να μπορω να πράξω αναλογα
Ο μονομάχος δε ξέρω γιατι αλλα δε μαρεσει μάλον λογο τις επιθετικοτητας του στα αλλα και ότι όταν τον βλέπω ειναι παντα ακίνητος ... Οστόσο έχω αρχισει να το σκέφτομαι μεπαίρνει να βάλω ζευγάρι μονομάχους?(αρσενικο και θυλικο ενοήται)οχι δε μπαινουν μαζι τα 2 φυλα σε μικρο ενυδρειο...θα αλληλοσκοτωθουν...
Για τα σαλιγκάρια αποσα διαβάζω εδώ είναι πολύ παράξενα και γενανε πολύ και αποσα διαβασα τα φοβίθυκα αν και μου αρεσαν οπος τα είδα.τι ακριβως φοβηθηκες?? αν γεννησουν μπορεις να τα χαριζεις...
Για γαρίδες δεν ξέρω τίποτα μπορεις να μαθεις και γιαυτες στην κατηγορια "ασπονδυλα γλυκου νερου"..εχουν γραφει υπεροχα υπομνηματα..
Αληθινά φυτά θα ήθελα ναι ... αλλα και αυτα για τα λίγα που ξέρω πάλι δυσκολα μου φάνικαν και νόμισα πως ειναι και μικρό το ενυδρίο μου.υπαρχουν πολυ ευκολα φυτα...ανουμπιες, μοςς, φτερες ειναι καποια απο αυτα...δες κι εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
Δεν έχω καν θερμοστάτη μου είπε απο σεπτέμβρι ότι θα το χριαστώ
Ενας γνοστός μου αλλα οχι και έμπιρος που είχε πρίν απο εμένα ενυδρίο έριχνε παγάκια το καλοκαιρι στο νερο για να ρίχνει τη θερμοκρασία. Πιστέβω πως ειναι λάθος και ούτε καν να το δοκιμάσω ε?οχι να μη το δοκιμασεις..θα εχεις εντονες διακυμανσεις πραγμα που θα ειναι καταστροφικο...
Εχεις δίκιο με τα χαλίκια, και το σκέφτικα και αυτο μετα απο κάποια θέματα που διάβασα
τι σκέφτομαι τώρα
Να καθαρίσει το ενυδρίο της θειας μου και να τα μιράσω προς το παρον.
Α για το φίλτρο και τις φισαλίδες ξέρεις αν επιρεάζει σε κάτι ? γράφω πάνω.
η εξοδος του φιλτρου να αναταρασσει την επιφανεια για να οξυγονωνεται το νερο...οι φυσαλιδες δεν ενοχλουν...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-06-09, 18:51
Το avatar του χρήστη goazila
goazila Ο χρήστης goazila δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Ευχαριστώ panos-alex/polis Μου άρεσε ο τρόπος που απάντισες γιατί τα έπιασες όλα

Εχω αρχισει βλέπω και το site με τα ψάρια το έχω δει σε πολά θέματα. Απλα και εκεί δε λέει για λίτρα η έγω δεν το έχω προσέξει.

Με βλέπω για μονομάχο και σαλιγκάρι μάλλον (αλλα νομίζω θα είναι πολυ αδιο χωράει να βάλω και καμια γαρίδα ή θα τη φάει ο μονομάχος?)

Tώρα αυτά που έχω τί να τα κάνω ? να τα επιστρέψω? Δεν έχω καποιον να τα δοσω.
Θα μπορούσα να τα χωρίσω γιατί στην ουσία έχω 2 x 30λιτρα μαζι με της θείας μου αλλα και πάλι ειναι μικρα ακομα(τα ενυδρία) και μόνατους αν είναι αυτα τα ψάρια σε ενα 30λιτρο...
(τα νεον με το γλύφτη αντέχουν στο 30λίτρο?)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-06-09, 19:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οχι κανενα δεν αντεχει...θα πρεπει δυστυχως να τα αποχωριστεις...αν τα πας στο πετ δε θα σου δωσουν κατι αλλο?? θα επρεπε..
δε θα φαινετα αδειο...με μερικα φυτα μπορει να γινει ενα πολυ ομορφο ενυδρειο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-06-09, 21:46
Το avatar του χρήστη goazila
goazila Ο χρήστης goazila δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Μονομάχο-σαλιγκάρι τελικά
Γινετε και καμια γαρίδα να βάλω? η θα μου τη φάει?
Ψάχνω ψάρια για λίγα λίτρα http://www.theaquariumwiki.com/Category:Fish_-_Common_names_(Freshwater) εδω εχει το μεγαλήτερο κατάλογο και λέει και Min. Tank Size
αλλα μέχρι στιγμης οι μονομάχοι και οι γαρίδες ειναι απο 18L και τα αλλα απο 37 και πάνω αλλα έχω να τσεκάρω πολλα ακομα.

Θα το φτιαξω συντομα με μονομάχο σαλιγκάρι και θα διαβάσω και για ζωντανά φυτά για να γίνει όσο πιο φυσικο ...
Σύντομα θέμα για μονομάχους αν και σιγουρα κατι θα υπάρχει.
-------------------------
Κάτι έχει παθει το ένα απο τα 3 νέον και κινιγάει τα άλλα 2 και νομίζω προσπαθεί να τους δαγκώσει την ουρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη goazila : 09-06-09 στις 21:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-06-09, 21:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αναλογα το μονομαχο....για καποιο διαστημα κρατησα μονομαχο μεσα σε γαριδαδικο σαν προσωρινο μετρο...αραια και που κυνηγουσε καμια...σχεδον καθολου...προφανως θα εβαλε στο στομα μερικες αν και ηταν αρκετα γρηγορες...
ξεκινα με το συνδυασμο που λες και αν σου αρεσει το χομπυ τοτε θα αναβαθμιστεις σε λιτρα...
οσο για τα νεον..πρεπει να ειναι σε κοπαδι..οταν δεν ειναι εκδηλωνουν περιεργες συμπεριφορες....οπως αυτη που αναφερεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-06-09, 22:07
Το avatar του χρήστη goazila
goazila Ο χρήστης goazila δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

να και πάλι για τα νέον στο κατάστιμα μου είπε μπορεις να πάρεις απο 3 - 5 -7(μονο αριθμο) και για τα λίτρα μου μου λεει παρε 3 ή 5 σκεψου ...
και να τωρα το ένα εχει κρυφτει και τα άλλα 2 κινιγιούντε..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-06-09, 22:10
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

γιατι μονο αριθμο??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-06-09, 22:17
Το avatar του χρήστη goazila
goazila Ο χρήστης goazila δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

έτσι μου είπε στο κατάστημα δε ξέρω
Τώρα βέπω και το χρυσόψαρο οτι εγινε επιθετικο και με το αγκελοψαρο και με τα νέον?
Πρώτη φορά τετια σημπεριφορά τοσες μέρες που τα έχω.
Παίζει ρόλο μήπος το καπάκι που το άφισα ανοιχτο για να πέση η θερμοκρασία?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-06-09, 22:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η στενοτητα του χωρου παιζει ρολου...μη ψαχνεις αλλες αιτιες....το ειπαμε απο την αρχη...τα λιτρα ειναι το προβλημα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ick ξανά!! Moutralewn Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 33 04-07-10 18:48
Ρεφρακτόμετρο ξανά... nikman Λοιπός εξοπλισμός 6 14-02-08 00:36
ξανά-μανά παρουσίαση CASPER Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 17-10-06 18:24
Ξανά cryptocarium manosdr Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 6 06-09-04 05:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08365 seconds with 14 queries