Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-02-18, 19:49
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή ενυδρείο 60LT ζητά την βοήθεια σας!

καλησπέρα και από εμένα και καλώς ήρθα! καταρχήν πριν σας πω το θέμα μου, να σας πω συγχαρητήρια για την πολύ καλή ενημέρωση και δουλειά που κάνετε, μιας και είναι λίγο πολύ όλα λυμένα χάρη σε εσάς (και τον google φυσικά!) και των γραπτών απαντήσεων που μένουν. οπότε γοογκλάροντας σας βρήκα και είπα να συμμετάσχω και εγώ με το όποιο λιθαράκι γνώσης μπορώ να βάλω.

ξεκίνησα το ωραίο αυτό άθλημα δύο μήνες τώρα, με προτάσεις και συμβουλές του τοπικού μου pet shop, με ένα ενυδρείο 60lt με το βασικό του φίλτρο και 3 πανέμορφα χρωματιστά χρυσόψαρα. Είναι αλήθεια ότι σε κάνει λιγάκι άπληστο το εν λόγω σπορ, μιας και σε σκανδαλίζει μονίμως για προσθήκες ψαριών, μεγαλύτερων ενυδρείων και όλα αυτά μέσα στον 1ο μήνα! μοναδικό ε?

Οπότε τόλμησα να πάρω και ένα 4ο ψαράκι, έναν αξιολάτρευτο κονγκολέζο και να να αναβαθμίσω το φίλτρο μου σε μεγαλύτερο με σφουγγαράκι και άνθρακα μιας και το πρότεινε και το πετ σοπ αφού θα έβαζα και 4ο ψαράκι και μου είπανε ότι μπορώ μέχρι 6 ψαράκια στο ενυδρείο των 60lt. αλήθεια άραγε ισχύει κάτι τέτοιο εσείς που ξέρετε?

ο κονγκολέζος αν και τις πρώτες ημέρες δέχθηκε κάποιο bullying από ένα εκ των τριών αρχικών, μετά ξεπεράστηκε και σταμάτησε να τον ενοχλούν. να μην σας τα πολυλογώ δεν άντεξε ούτε μήνα μιας και μετά άρχισε να ασπρίζει σιγά σιγά πράγμα που θεώρησα φυσιολογικό μιας και είχα δει έναν άσπρο κονγκολέζο σε ενυδρείο φίλου μου που μου είπε ότι ήταν μαύρος κάποτε οπότε θεώρησα πως άλλαζε το χρώμα του. τις τελευταίες ημέρες του άρχισε να γίνεται πολύ ατονικό μέχρι που μία κυριακή απλά έκατσε κάτω και τότε άρχισα να το γουγκλάρω και να δω τι παίζει και βρέθηκα εδώ αλλά έμαθα και την αρρώστεια του ικ (ich). δυστυχώς και από ότι διάβαζα εδώ μέσα κατάλαβα ότι όταν φτάσει εκεί είναι σχεδόν μη αναστρέψιμη η κατάσταση. κρίμα γιατί αν δεν είχα δει τον άσπρο κονγκολέζο στο ενυδρείο φίλου μου θα την είχα ψιλιαστεί νωρίτερα και να μην το θεωρούσα φυσιολογικό. αν και πήγα και του πήρα αντιοβιοτικό ξέροντας ότι δεν υπάρχει περίπτωση, και από το πετ σοπ που τους πήγα δέιγμα νερού για τεστ είπανε πως είναι μία χαρά το νερό, δεν μπορούσα να τα έχω καλά με τον ευατό μου μένοντας με σταυρωμένα τα χέρια. όχι ότι και τώρα τα έχω άλλα τέλος πάντων.

έκτοτε είπα να πάρω 2 ψαράκια μαζί για να προσαρμοστούν πιο ομαλά αφού σκέφτηκα μέχρι και αυτό το ότι μπήκε μόνο του μέσα πως το επηρέασε. Οπότε πήγα να πάρω άλλα 2 αξιολάτρευτα ψαράκια, ένα ρουάντα (μικρό σχετικά) και έναν κονγκολέζο αλλά είδα ακόμα ένα μικρό ρουάντα και δεν μπόρεσα να του αντισταθώ οπότε κατέληξα με 3+3 πλέον. την 1η μέρα όλα καλά στην προσαρμογή των καινούργιων τριών, κάτι που ήταν πολύ ευχάριστο, αλλά την 2η μέρα το ένα το μικρό το ρουάντα δεν ήταν το χαρούμενο ψάρι της πρώτης ημέρας και καθόταν κολλημένο σε μία γωνιά μόνο του, με ατονεία. φοβούμενος από το πρόσφατο περιστατικό με τον κονγκολέζο, αντέδρασα αστραπιαία και τον έβαλα σε μία μικρή γυάλα 2 λίτρων σχεδόν, να τον προσέχω, και έχοντας διαβάσει εδώ μέσα πως όταν αλλάζει η συμπεριφορά του ψαριού κάπου οφείλεται και πως είναι καλό να απομονώνεται μέχρι να γιατρευτεί. Την 2η μέρα της απομόνωσης είδα ένα κορδωνάκι μικρό να σέρνεται από τον πρωκτό του, και γουγκλάροντας το είδα ότι είναι δυσκοιλιότητα που προτείνεται να το αφήσεις 2 μέρες νηστικό και την 3η να του δώσεις ένα τριμμένο και ξεφλουδισμένο μπιζελάκι αρακά, κάτι που έκανα και τώρα, ύστερα από μία εβδομάδα απομόνωσης το ξαναγύρισα στο ενυδρείο σήμερα και μέχρι στιγμής φαίνεται πως τα πάει καλά.

Όμως από προχθές, στην πρώτη εβδομάδα των νέων ψαριών, ο νέος κονγκολέζος είδα στην ουρά/πτερύγια του 2-3 τρυπούλες και έχοντας διαβάσει αυτές τις ημέρες για την δυσκοιλιότητα του άλλου ψαριού έμαθα και για αυτήν την αρρώστεια την finrot (ξέφτισμα της ουράς). Επίσης τον έβλεπα να πηγαίνει να αράζει εκεί σε μια θεσούλα πάνω από το φίλτρο, ακριβώς όπως ξεκίνησε και με τον αδικοχαμένο αρχικό κονγκολέζο. Οπότε τον έβγαλα αίφνης και τον έβαλα σε μία γυάλα 2 περίπου λίτρων και του έριξα την αντιβίωση της sera, omnipur for 1000 l, 2 σταγόνες έριξα που μου την έδωσαν στο πετ σοπ και πιάνει σχεδόν όλες τις αρρώστειες των ψαριών.

Επίσης βλέπω στα αρχικά 3 ψαράκια, πως η ουρά/πτερύγια σε κάποια σημεία έχει γίνει σκούρο χρώμα. Είναι φυσιολογικό αυτό? Είναι κάποια αρρώστεια? Αν ναι τι πρέπει να κάνω και πόσο σοβαρή είναι?

Οπότε ρωτάω, είναι φυσιολογικό αυτό, τόσες αρρώστειες σε έναν μήνα σε τρία διαφορετικά ψαράκια και ενώ το νερό μου είπανε πως είναι εντάξει?

Μήπως φταίει το ότι στην 1η και μοναδική αλλαγή του νερού το αφαίρεσα σχεδόν όλο? Σε λίγες ημέρες θα κάνω και την 2η αλλαγή, πάνω στον μήνα δηλαδή.

Συγνώμη αν σας κούρασα απλά τα γράφω όλα αυτά ώστε να μου πει κάποιος τι λάθη έγιναν για να μην επαναληφθούν μιας και στοιχίζουν ζωές.

Αλλά μου φαίνεται εξωπραγματικό όποιος έχει ψαράκια να του αρρωσταίνουν με τέτοιο ρυθμό.

Σας ευχαριστώ και ελπίζω σε έναν θετικό και οφέλιμο διάλογο ή να μοιραστείτε και εσείς αντίστοιχες εμπειρίες μιας και η εμπειρία σε αυτά είναι πολύ κρίσιμη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-02-18, 20:07
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Θα σε απογοητεύσω φίλε μου... Αναμενόμενη αρχή όπως όλοι μας... Τα ψαράκια πρέπει να τα δωρίσεις η να τα επιστρέψεις στο pet shop καθωσ Είναι ακατάλληλα για τα λίτρα του ενυδρείου σου. Και εμένα στο pet shop μου έλεγαν κάθε 10λιτρα αντίστοιχει και ένα ψάρι...ότι πιο λαθοσ Και θα το διαπιστώσεις . να μας πεις αν έχει στρωθεί το ενυδρείο (κύκλος του αζώτου δλδ) και πως έχει στρωθεί... Να μας κανείς μια αναλυτική περιγραφή του ενυδρείου.. Θερμοκρασία, παραμέτρους νερού κλπ.. (υπάρχει σχετική φόρμα ) μια φωτογραφία θα βοηθούσε τους ειδικούς σίγουρα... Επίσης Δν κάνουμε ποτέ αλλαγές νερού πάνω από 50% εκτός αν ακολουθούμε κάποια θεραπεία και το νερό μαζί με το αντί χλώριο θα πρέπει να έχει ίδια θερμοκρασία. Έχω ξεχάσει αρκετά θα με συνπλγρωσουν οι εμπειρότεροι ...
Μέρακι χρειάζεται και αρκετό διάβασμα πριν από κάθε κίνηση
Και εγώ στην αρχή ήθελα συνέχεια να παίρνω κάτι για το ενυδρείο είτε ψάρια είτε ψεύτικα φυτά συνέχεια...απλά πρέπει να σκέφτεσαι ότι είναι ένας υδροβιότοπος και τα ψάρια πρέπει να ζούνε προσομοιάζοντας όσο το δυνατόν περισσότερο το φυσικό τους περιβάλλον και όχι να επιβιώνουν...
πχ για μπες εσυ σε ένα δωμάτιο 1χ1.... Καλή αρχή και καλός ήρθες στο φόρουμ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-18, 20:15
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση και προπάντων για την πολύτιμη βοήθεια σου. ποιος είναι τότε ο μέγιστος αριθμός ψαριών για 60 lt αλλά και γενικά ποια είναι η σωστή αναλογία? λες για αυτό να αρρωσταίνουν, εξαιτίας του "συνοστισμού"? για τα υπόλοιπα που με ρωτάς δυστυχώς δεν είμαι τώρα σε θέση να στα απαντήσω λόγω έλλειψης γνώσεων (στρώσιμο ενυδρείου και κύκλος του αζώτου) αλλά και λόγω έλλειψης τεχνικού εξοπλισμού (θερμοκρασία και παραμέτρους νερού)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-02-18, 20:16
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλησπέρα Δημήτρη και καλώς μας ήρθες !
Είναι κρίμα που πέρασες τόσα εσύ και τα ψάρια δυστυχώς στο ενυδρείο σου δεν μπορείς να έχεις χρυσόψαρα είναι πολύ μικρό .
Διάβασε αυτό : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230

Τα ψάρια σου φύγανε όχι από ασθένειες αλλά απο άστρωτο ενυδρείο , μη ύπαρξη ικανοποιητικής φίλτρανσης και αμμωνία .
Δεν φταις εσύ , απλά δεν είχες σωστή ενημέρωση αυτό είναι όλο .

Σε αυτη την κατάσταση που είσαι τώρα λίγα μπορείς να κάνεις φαντάζομαι . Το ενυδρείο που έχεις μπορεί να φιλοξενήσει μικρότερα ψαράκια και να κάνει την ζωή σου και το χόμπι εύκολα .

Θα χρειαστείς υγρά τέστ για να ξεκινήσεις απο κάπου .

Το μόνο που θα βοηθούσε λίγο τα ψάρια σου είναι καθημερινή αλλαγή νερού με αντιχλώριο και νερό με την ίδια θερμοκρασία .

Αν θα μπορούσες βάλε και μια φωτογραφία να έχουμε εικόνα .
Σε ευχαριστώ !
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-02-18, 20:38
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

καλησπέρα και σε ευχαριστώ.

δηλαδή αυτό που μου είπανε στο πετ σοπ, αλλαγή νερού κάθε μήνα, αλλαγή σφουγγαριού του φίλτρου κάθε 6 μήνες και αλλαγή του άνθρακα κάθε μήνα, δεν ισχύουν?

οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 40x22x22 (μήκος,βάθος,ύψος) και δεν έχω θερμοστάτη μιας και μου είπαν πως δεν χρειάζεται στα χρυσόψαρα.

δηλαδή το φίλτρο με σφουγγάρι και άνθρακα δεν αρκεί? τι παραπάνω θέλει τότε?

είναι αλήθεια πάντως πως δεν φανταζόμουν πως θα το ψάχνω μόνος μου και θα βασιζόμουν στην γνώμη των ειδικών του πετ σοπ.

τι ψαράκια προτείνεις τότε και σε τι αναλογία?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-02-18, 20:46
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα και σε ευχαριστώ.

δηλαδή αυτό που μου είπανε στο πετ σοπ, αλλαγή νερού κάθε μήνα, αλλαγή σφουγγαριού του φίλτρου κάθε 6 μήνες και αλλαγή του άνθρακα κάθε μήνα, δεν ισχύουν?

οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 40x22x22 (μήκος,βάθος,ύψος) και δεν έχω θερμοστάτη μιας και μου είπαν πως δεν χρειάζεται στα χρυσόψαρα.

δηλαδή το φίλτρο με σφουγγάρι και άνθρακα δεν αρκεί? τι παραπάνω θέλει τότε?

είναι αλήθεια πάντως πως δεν φανταζόμουν πως θα το ψάχνω μόνος μου και θα βασιζόμουν στην γνώμη των ειδικών του πετ σοπ.

τι ψαράκια προτείνεις τότε και σε τι αναλογία?
Οπωτε Δν είναι 60λιτρα το ενυδρείο σου... Είναι κατά πολύ μικρότερο... Είναι 20 λίτρα... Οριακά είσαι για ένα μονομάχο μέσα αν δεν κάνω λαθοσ αλλιώς πας σε μόνο γαρίδες... Ένα εξωτερικό φίλτρο μικρό με βιολογικό υλικό θα ήταν το ιδανικό μιας και χρειάζεσαι και χώρο που Δν περισσεύει... Γενικά ποτέ μην εμπιστεύεσαι petshop το μόνο μέλημα τους είναι να πουλήσουν.. Για αυτό άλλωστε και πουλάνε χρυσόψαρα σε γυάλες... Ένα ψάρι που έχεις μέσο όρο ηλικίας 10-12 έτη και μέγιστο Μήκος 30-40 εκατοστά Δν μπορεί να το πουλάνε σε γυάλα το 5 λίτρων... Το πρώτο π έχεις να κανείς είναι στρωθεί το ενυδρείο σωστά. Αυτό διαρκεί συνήθως 3-5 βδομαδες αναλόγως.. Θα χρειαστείς τεστ αμμωνίας...Όταν εκμηδενιστεί η αμμωνία τότε θα μπορείς να βάλεις το μονομαχο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-02-18, 20:50
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Να είσαι καλά

Αλλαγή νερού σε ένα στρωμένο ενυδρείο κάνεις κάθε 7 μέρες το 30% και πάλι αυτό δεν είναι απόλυτο, εξαρτάται απο την ιχθυοφόρτιση και το τάισμα και κυρίως τα νιτρικά . Οπότε δεν ισχύουν χρειάζεσαι φίλτρο με βιολογικό υλικό και μηχανική φίλτρανση, η χημική (άνθρακας) δεν είναι απαραίτητη .

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71000
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92167
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909

Διάβασε και αυτό για ψαράκια http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
Τώρα είδα πόσο μικρό είναι το ενυδρειο ..... 19 λίτρα !!! Μόνο φυτά και καμία γαρίδα θα έβαζα .

Θα τα καταφέρεις μην ανησυχείς , απλά θα πρέπει να τα δείς όλα απο την αρχή.
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-02-18, 20:54
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

είναι 41χ24χ27 (μήκος,βάθος,ύψος), οπότε αυτό το κάνει 20 λίτρα? που πήγαν τα υπόλοιπα 40 που μου πούλησε? αισθάνομαι προδομένος και εξαπατημένος από τον πετσοπα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-02-18, 20:56
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Δημήτρη αυτό μας κάνει 26,56 λίτρα . Τώρα το μέτρησες ??
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-02-18, 21:09
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη αυτό μας κάνει 26,56 λίτρα . Τώρα το μέτρησες ??
ναι. και πάλι μικρό είναι όμως αν είναι έτσι. και γιατί λένε 60 τότε?

σας υπερευχαριστω για αυτα που μου λετε και μου δινετε να διαβασω ειδικα τωρα που εχει γκρεμιστει ο κοσμος μου από αυτά που ακούω!!

στο μόνο φυτά και καμιά γαρίδα θα έβαζα μου έφυγε ένα δάκρυ να ξέρεις
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasgnc Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπωτε Δν είναι 60λιτρα το ενυδρείο σου... Είναι κατά πολύ μικρότερο... Είναι 20 λίτρα... Οριακά είσαι για ένα μονομάχο μέσα αν δεν κάνω λαθοσ αλλιώς πας σε μόνο γαρίδες... Ένα εξωτερικό φίλτρο μικρό με βιολογικό υλικό θα ήταν το ιδανικό μιας και χρειάζεσαι και χώρο που Δν περισσεύει... Γενικά ποτέ μην εμπιστεύεσαι petshop το μόνο μέλημα τους είναι να πουλήσουν.. Για αυτό άλλωστε και πουλάνε χρυσόψαρα σε γυάλες... Ένα ψάρι που έχεις μέσο όρο ηλικίας 10-12 έτη και μέγιστο Μήκος 30-40 εκατοστά Δν μπορεί να το πουλάνε σε γυάλα το 5 λίτρων... Το πρώτο π έχεις να κανείς είναι στρωθεί το ενυδρείο σωστά. Αυτό διαρκεί συνήθως 3-5 βδομαδες αναλόγως.. Θα χρειαστείς τεστ αμμωνίας...Όταν εκμηδενιστεί η αμμωνία τότε θα μπορείς να βάλεις το μονομαχο.
κατάλαβα, πρώτα στρώνεις ενυδρείο και μετά βάζεις τα ψάρια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris11 : 28-02-18 στις 21:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-02-18, 21:09
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Μην απογοητεύεσαι Δημήτρη
Μπορείς να κάνεις ένα ενυδρείο κόσμημα με αυτα τα λίτρα αλλά δεν θα έχεις ψάρια . Δες αυτό το θέμα για να μην στεναχωριέσαι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89629
Αργότερα θα κάνεις ένα σωστό για ψάρια
Βάλε και μια φωτό όταν μπορέσεις .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-02-18, 21:13
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

ενυδρείο χωρίς ψαριά κατ εμέ δεν αξίζει. και για τροπικά δηλαδή είναι μικρό ε?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-02-18, 21:18
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Γιατι βρε Δημήτρη ??
Έχει τροπικά που γίνονται όσο ένα φορτηγό !!
Ωραία τότε θα το πάμε αλλιώς , θα πρέπει να δείς τι ενυδρείο μπορείς να έχεις για να δείς τι ψάρια μπορείς να βάλεις .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-02-18, 21:20
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

ναι είναι τότε αναποφευκτο να παω σε κατι μεγαλυτερο αμεσα, αν και ηθελα να τριφτω λιγο περισσότερο με τα βασικα πριν επεκταθω..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-02-18, 21:23
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ένα μεγαλύτερο ενυδρείο συγχωρεί περισσότερα λάθη από ένα μικρό. Πήγαινε στο μεγαλύτερο που μπορείς. Αν ψάρια 10εκ σε ικανοποιούν, ένα 200λ είναι μια καλή λύση. Συνήθεις διαστάσεις 100-40-50εκ
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-02-18, 21:24
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Ωραία, ξεκίνα να διαβάζεις τις ενότητες για να καταλάβεις τι θα χρειαστείς και ότι θέλεις ρωτάς
Τα ψάρια αν τα κρατήσεις εκεί , ξέρεις την κατάληξη ....
Δεν είναι ανάγκη να βιάζεσαι, απλά πιστευω ότι αφου το έχεις και αυτό γιατι να μην το χαρείς ??
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-02-18, 21:35
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

μήπως θα έπρεπε να τα πας πίσω γυάλα κ ψαράκια εφόσον δεν είναι όπως σου τα είπε ο πωλητής ?

φυτεμένο κ γαριδούλες πάντως είναι μια πολύ καλή επιλογή για εκκίνηση
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-02-18, 21:40
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

κατάλαβα. θα ξεκινήσω στρώνοντας αυτό τότε μιας και είναι εύκαιρο για να καταλάβω την διαδικασία και να αρχίζω να τρίβομαι και με τα υγρά τεστ γιατί όπως λέτε και εσείς από εκεί ξεκινάς.

για ενυδρεία που να κοιτάξω, ξέρετε κάτι συγκεκριμένο ή γενικά Online?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ Εμφάνιση μηνυμάτων
μήπως θα έπρεπε να τα πας πίσω γυάλα κ ψαράκια εφόσον δεν είναι όπως σου τα είπε ο πωλητής ?

φυτεμένο κ γαριδούλες πάντως είναι μια πολύ καλή επιλογή για εκκίνηση
δεν υπάρχει περίπτωση να τα πάρει όχι αυτός αλλά κανείς. μπορεί να βρει άπειρες προφάσεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris11 : 28-02-18 στις 21:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-02-18, 21:42
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

γιατί δεν σκέφτεσαι το ενδεχόμενο να τα πας όλα πίσω κ να ξεκινήσεις από την αρχή πιο οργανωμένα κ με διαφορετικό προσανατολισμό ?

φωτισμό έχει το ενυδρείο ?

τώρα πρόσεξα το edit.

δεν υπάρχει καμία δικαιολογία κ καμία πρόφαση που να ευσταθεί όταν πληρώνεις 60λιτρο κ σου δίνει 26λιτρο !!!

δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά ίσως θα έπρεπε να συνοδεύεσαι κ από κάποιον μεγαλύτερο ο οποίος θα μιλήσει διαφορετικά
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-02-18, 22:08
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατί δεν σκέφτεσαι το ενδεχόμενο να τα πας όλα πίσω κ να ξεκινήσεις από την αρχή πιο οργανωμένα κ με διαφορετικό προσανατολισμό ?

φωτισμό έχει το ενυδρείο ?

τώρα πρόσεξα το edit.

δεν υπάρχει καμία δικαιολογία κ καμία πρόφαση που να ευσταθεί όταν πληρώνεις 60λιτρο κ σου δίνει 26λιτρο !!!

δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά ίσως θα έπρεπε να συνοδεύεσαι κ από κάποιον μεγαλύτερο ο οποίος θα μιλήσει διαφορετικά
ναι έχει φωτισμό. είχα σκοπό να τριφτώ σε αυτό το μικρό για 6-9 μήνες και μετά να πήγαινα σε μεγαλύτερο, όντας πιο έμπειρος, αλλά δεν σου κρύβω πως με έχει προβληματίσει πως απαιτεί αρκετή δουλειά, διάβασμα, ξενέρες και λύπες, και γενικά χρόνο, και το μεγαλύτερο ενυδρείο θα είναι ακόμα πιο απαιτητικό φαντάζομαι
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-02-18, 22:08
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Ναι εννοείται... Αν σου έλεγε ότι είναι 60αρι και είναι 20 λίτρα προφανώς το πας πίσω και παίρνεις ένα μεγαλύτερο και Δν ξανάπατας εκεί για κανένα λόγο...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-02-18, 22:13
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι έχει φωτισμό. είχα σκοπό να τριφτώ σε αυτό το μικρό για 6-9 μήνες και μετά να πήγαινα σε μεγαλύτερο, όντας πιο έμπειρος, αλλά δεν σου κρύβω πως με έχει προβληματίσει πως απαιτεί αρκετή δουλειά, διάβασμα, ξενέρες και λύπες, και γενικά χρόνο, και το μεγαλύτερο ενυδρείο θα είναι ακόμα πιο απαιτητικό φαντάζομαι
στη θέση σου θα τα πήγαινα όλα πίσω, θα έπαιρνα ένα πραγματικό 60λιτρο κ θα το έκανα ένα εύκολο κ οικονομικό γαριδάδικο που απαιτεί ελάχιστη συντήρηση κ χρόνο
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-02-18, 22:25
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Εγώ προσωπικά στο 60 λίτρο φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων με σωστή ιχθυοφορτωση με εξωτερικό φίλτρο κάνω κάθε Κυριακή 20 λίτρα αλλαγή νερού και κάθε μήνα καθαρίζω το φίλτρο (με νερό ενυδρείου πάντα).. Έχει και κάμποσα σαλιγκάρια μέσα που κάνουν την δουλειά τους και αυτά... Δεν το θεωρώ και πολύ χρόνο για την ομορφιά και την ήρεμια που μ προσφερει..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-02-18, 22:27
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ Εμφάνιση μηνυμάτων
στη θέση σου θα τα πήγαινα όλα πίσω, θα έπαιρνα ένα πραγματικό 60λιτρο κ θα το έκανα ένα εύκολο κ οικονομικό γαριδάδικο που απαιτεί ελάχιστη συντήρηση κ χρόνο
μόλις είδα φώτος από γαρίδες σε ενυδρεία και είναι τόσο άσχημα πλασματάκια τα καημένα που σε φοβίζουν!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-02-18, 22:31
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Χαχαχαχαχα Δημητρη γούστα ειναι αυτά! ¶λλα δεν τα λες και ασχημα ! Ψαξε και δες μερικα ψαρακια ενυδρεία να δεις που θα καταλήξεις.

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-03-18, 00:05
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την κινητοποίηση. Θα σας κρατώ ενήμερους!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-03-18, 10:20
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

καλημέρα και σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας.*

νομίζω μεσοπρόθεσμα έσωσα την κατάσταση μέχρι να δω τι θα κάνω και που θα δώσω τα ψαράκια.

πήγα σε έναν άλλον πετσοπα να πάρω άνθρακα για το φίλτρο και μου συνέστησε να πάρω κεραμικο βιολογικο υλικο αντι για ανθρακα το οποιο το ειχε και μπολιασμενο στα δικα του ενυδρεια, οποτε πετυχα και το μπολι. επισης μου εδωσε απο μονος του το prime για να πεσει η αμμωνια και καποιες επιπλεον σταγονες (για μικροβια και αμμωνια επισης νομιζω), και υγρα τεστ αμμωνιας και στικς για το ph,no2,no3 κλπ οποτε εχθες ασχοληθηκα λιγο και εκανα ολα αυτα, αλλαξα και το 50% του νερού και έβαλα ολα αυτα, εκανα τα τεστ και οντως υπηρχε αρκετη αμμωνια, την ξαναμετρησα και μετα, που ναι μεν ειχε πεσει η αμμωνια αλλα ακομα πρασινιζε το υγρο, οποτε θα προβω και σε αλλη αλλαγη νερου του 50% τις επομενες 1-2 ημέρες. παντως βλεπω πως τα ψαρακια ειναι αισθητα καλυτερα, αφου ενας μικρουλης πριν καθονταν κατω σε μια γωνια αρκετα ενω τωρα οχι και εχουν και ζωντανια.

έναν κονγκολέζο τον έχω απομονώσει σε μία γυάλα 2 λίτρων και του έχω βάλει αντιβίωση για σήψη πτερυγίων (finrot)*μιας και ειδα κατι τρυπουλες στα πτερυγια του, διάρκειας 7 ημερών όπως ορίζουν οι οδηγίες της αντιβίωσης, έχω ρίξει 2 σταγόνες και το νερό έχει πρασινίσει εξαιτίας του διαλύματος αυτού,* είμαστε αισίως στην 3η ημέρα της αντιβίωσης από τις 7, αλλά από εχθές βλέπω επίσης, λεπτές, μακριές, διάφανες ακαθαρσίες να κρεμονται από το σώμα του, σύμπτωμα για dropsy από ότι έχω διαβάσει, οπότε τώρα πρέπει να του δώσω και αντιβίωση για dropsy, σωστά? να περιμένω να περάσουν οι 7 ημέρες αντιβίωσης του finrot ή να το ξεκινήσω από τώρα μιας και είναι σοβαρή ασθένεια από ότι έχω διαβάσει?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-04-18, 12:02
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Καλημέρα και χρόνια πολλά στους απανταχού χομπίστες των ενυδρείων.
Τελικά έγινε αυτό που προβλέψατε, τα ψαράκια μου όσα δεν πρόλαβα να χαρίσω, κατέληξαν. Είχα μείνει με 3 ψαράκια και τα φρόντιζα καθημερινά ώστε να τα κάνω να νιώσουν όσο το δυνατόν πιο οικεία. Τα 3 τελευταία, ενώ όλα πήγαιναν ικανοποιητικά (όσο ικανοποιητικά βέβαια μπορεί να πάει με τέτοια ιχθυοφόρτιση) και φαινόντουσαν μια χαρά και ενεργά, έκανα μία αλλαγή νερού και αφαίρεσα τον θερμοστάτη που τον είχα στους 20-21 βαθμούς και έπειτα μέσα σε 2 ημέρες αρρώστησαν και τα 3, και μέσα σε μερικές ημέρες κατέληξαν παρόλο που έριξα στο ευνδρείο sera omnipur for 1000l μιας και δεν ήμουν σίγουρος τι αρρώστια είχαν, πιθανολογώ ich.

Στην αρχή δεν μπορούσα να καταλάβω τι έφταιξε μιας και οι μετρήσεις νερού κατά την αλλαγή έδειξαν μικρή αμμωνία (όχι μηδαμινή, αλλά μία μικρή την είχε το ενυδρείο και πριν όχι όμως σε τοξικό βαθμό για τα ψάρια) και επίσης πάνω από 0 νητρικά (που επίσης και πριν έτσι ήταν). Οπότε πιθανολογώ πως από την αφαίρεση του θερμοστάτη έγινε αυτό? Έβαλα βέβαια φρέσκο νερό στην ίδια περίπου θερμοκρασία με του ενυδρείου, πιθανολογώ όμως πως όταν κρύωσε το νερό απότομα ύστερα από κάποια ώρα τα στρέσαρε με αποτέλεσμα να αρρωστήσουν και συνεπώς να καταλήξουν?

Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι τι θα μπορούσα να είχα κάνει διαφορετικά να τα γλυτώσω μιας και συνειδητοποιώ πως υπάρχουν άπειροι κανόνες για το χόμπι αυτό.

Τώρα που έμεινα χωρίς ψάρια, θα ξανα ξεκινήσω από το 0 και θα φυτέψω κανά δυο φυτά και μετά θα βάλω κάνα μονομάχο, κάνα guppy κλπ πριν πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο. Θέλω να τα καταφέρω πρώτα στο μικρό πριν πάω σε μεγαλύτερο.

Εδώ μέσα δεν βρήκα έναν οδηγό για αρχαρίους για φύτεμα φυτών στο ενυδρείο. Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο ή δεν το βρίσκω? Θα με βοηθούσε να μου πει κάποιος από εδώ μέσα βήμα-βήμα τι θα χρειαστώ, τι να προσέξω, πόσο εύκολο δύσκολο είναι κλπ για τα φυτά και να μην στηριχθώ στο πετσοπ μιας και στα ψαράκια μου αυτό ήταν το λάθος.

Επίσης τώρα το ενυδρείο μου που έμεινε κενό, είπα να το καθαρίσω πριν το ξανα χρησιμοποιήσω.

Έχει κανείς ιδέα πως πρέπει να καθαρίσω το κεραμικό/βιολογικό υλικό μου (που πλέον είναι πράσινο από την χρήση του sera omnipur for 1000l) αλλά και τα υπόλοιπα του ενυδρείου (διακοσμητικά, βαμμένο χαλίκι, φίλτρο, δεξαμενή κλπ)? Κάπου διάβασα πως ειδικά για το κεραμικό υλικό θέλει ιδιαίτερη προσοχή.

Και κάτι τελευταίο, θα χρειαστεί να δημιουργηθεί το μπόλι πλέον πάλι από την αρχή σωστά? Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να φυτέψω τα φυτά και να περιμένω μέχρι να έχω καλές μετρήσεις νερού πριν βάλω το νέο ψαράκι?

Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο μου και σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές που δίνετε αφιλοκερδώς.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-04-18, 15:27
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

χρονια πολλα και καλα.Εγω στην θεση σου τα 1)πετοθσα το χαλικι το βαμμενο και θα εβαζα ενα υποστρωμα για φυτα υπαρχουν οικονομικα γυρω στα 15 ευρω για να βοηθησεις τα φυτακια σου η αν δεν θελεις να δωσεις χρηματα θα εβαζα αμμο απο καποια μαντρα οικοδομων που ειναι φθηνη 2)βρασε το κεραμικο και τα σφουγαρια αν δεν αποχρωματιστουν τα πετας και περνεις αλλα 3) αν θες να βαλεις αμεσα ψαρακι,βαζεις εναν μονομαχο και τιποτα αλλο, μονο αν βρεις μπολι αρκετο απο στρωμενο ενυδρειο. 4) πας στην κατηγορια betta εδω στο φορουν και διαβαζεις οτι υπαρει για τους μονομαχους και μετα τα ξαναδιαβαζεις(αυτο το κανεις σημερα η πριν κανεις οτιδηποτε) ευκολα φυτα εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809 υποκατηγορια για μονομαχους εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78892 http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39

ΥΓ δεν θα μπορουσες να κανεις τιποτα διαφορετικα τα ψαρια ηταν καταδικασμενα με υπαιτιοτητα και του πετσοπα και την αγνοια την δικη σου, οποτε παμε τωρα για κατι σωστο

-------------------------
BORKED
__________________
one pound of flesh, no more no less

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη odin79 : 08-04-18 στις 15:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-04-18, 20:54
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
χρονια πολλα και καλα.Εγω στην θεση σου τα 1)πετοθσα το χαλικι το βαμμενο και θα εβαζα ενα υποστρωμα για φυτα υπαρχουν οικονομικα γυρω στα 15 ευρω για να βοηθησεις τα φυτακια σου η αν δεν θελεις να δωσεις χρηματα θα εβαζα αμμο απο καποια μαντρα οικοδομων που ειναι φθηνη 2)βρασε το κεραμικο και τα σφουγαρια αν δεν αποχρωματιστουν τα πετας και περνεις αλλα 3) αν θες να βαλεις αμεσα ψαρακι,βαζεις εναν μονομαχο και τιποτα αλλο, μονο αν βρεις μπολι αρκετο απο στρωμενο ενυδρειο. 4) πας στην κατηγορια betta εδω στο φορουν και διαβαζεις οτι υπαρει για τους μονομαχους και μετα τα ξαναδιαβαζεις(αυτο το κανεις σημερα η πριν κανεις οτιδηποτε) ευκολα φυτα εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809 υποκατηγορια για μονομαχους εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78892 http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39

ΥΓ δεν θα μπορουσες να κανεις τιποτα διαφορετικα τα ψαρια ηταν καταδικασμενα με υπαιτιοτητα και του πετσοπα και την αγνοια την δικη σου, οποτε παμε τωρα για κατι σωστο

-------------------------
BORKED
Σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου. Τέλειο το βίντεο!
Για την άμμο που προτείνεις, κάτι τέτοιο εννοείς http://xomatexniki.gr/enidriaka.html ?
Όταν λες βράσε το κεραμικό και το σφουγγάρι επειδή δεν γνωρίζω μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Πρέπει να βράσω νερό και να βάλω αυτα τα δύο υλικά μέσα στο βρασμένο νερό? Για πόση ώρα; Το σφουγγάρι αντέχει μέσα σε βρασμένο νερό;
Ως προς το μπολι, υπάρχει ένα καλό κτηνιατρείο στην περιοχή μου που μου είχε δώσει το μπολιάσμενο βιολογικό\κεραμικο υλικό εξ αρχής όποτε μπορώ να ξανά απευθυνθώ σε αυτό αλλά μια ερώτηση σε περίπτωση που κρατήσω το υφιστάμενο βιολογικό υλικό μου. θα του πάω το κεραμικό υλικό και θα μου το μπολιάσει με δικό του νερό; Αυτή είναι η διαδικασία η θα μου αντικατάστησε το υλικό; Το ρωτάω γιατί δεν ξέρω ώστε να καταλάβω την διαδικασία.
Ως προς το υπόστρωμα, εχεις κάποιο να προτείνεις; τι χάνω και τι κερδίζω αν δεν βάλω υπόστρωμα και βάλω μόνο κανονικό στρωμα μιας και από ότι κατάλαβα δεν είναι υποχρεωτικό;

Επίσης μπορείς να μου πεις συνοπτικά το ποσό απαιτητικη φροντίδα έχουν έστω και τα εύκολα φυτά; Γιατί διαβάζοντας εδώ όλα το απόγευμα ψιλό απογοητεύτηκα μιας και κατάλαβα ότι είναι απαιτητική διαδικασία.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ενυδρείο 60lt Captain. Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 22 05-05-16 07:44
Ενυδρείο 60lt billaras DIY . Φτιάχτο μόνος σου 99 26-01-15 23:28
60lt ενυδρείο, αλλαγή DaltonGR Αρχάριοι γλυκού νερού 6 08-02-13 13:44
Νέος στον χώρο ζητά βοήθεια....Νέο φίλτρο και τι θα βάλω και που?? gtok34 Αρχάριοι γλυκού νερού 73 15-08-10 23:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13186 seconds with 15 queries