Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-02, 23:12
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Αρρώστια ...HELP !!!!!!

Title: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: ReBeLoS on 02/25/02 at 14:46:05
--------------------------------------------------------------------------------
Ένα Glow Light που έχω έχει βγάλει στο σώμα και πιο πολύ στα πτερύγια κάτι ασπρα εξογκόματα. Ευτυχώς μάλλον δεν κολλάει γιατί τα άλλα ψάρια μου είναι οκ. Τί μπορεί να είναι και πως θεραπεύεται ???? Παρακαλώ απαντήστε άμεσα.

--NickB


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: lurking_fear on 02/25/02 at 15:50:59
--------------------------------------------------------------------------------
Απ'οτι θα σου πουν και οι ειδικοί πρόκειται για Ick για να μάθεις τα πάντα για την αρρώστια (συμπτώματα, θεραπεία κ.α.) πήγαινε http://www.aquariumpharm.com/arc/hea...seases/ich.htm


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: volitans on 02/26/02 at 03:55:58
--------------------------------------------------------------------------------
Αν είναι Ick (Ιχθυοφθείρωση ή κοινώς ψείρες), τότε το πρόβλημα θα διαιωνίζεται για όσο έχεις ψάρια, γιατί η ψείρα αυτή δημιουργεί έναν κύκλο αναπαραγωγής όπου αυτή ζει όσο υπάρχουν ψάρια, και ρίχνει τα αυγά στο υπόστρωμα όπου και αυτά εκκολάπτονται...
Άρα λοιπόν η κατάσταση χρήζει κουράς! Και μιας και δεν μπορούμε να ξυρίσουμε τα ψαράκια μάλλον στην κούρα θα καταλήξουμε ;D ;D Διάλεξε λοιπόν κάποιο φάρμακο που έχει πράσινο μαλαχίτη μέσα (βλ. Sera Costapur ή Tetra ContraIck Concentrate) και μιας και έχεις μικρά ψάρια χρησιμοποίησε την ΜΙΣΗ δόση από αυτήν που συνιστά κάθε φάρμακο... Ανέβασε επίσης την θερμοκρασία κοντά στους 29-30 βαθμούς για το επόμενο διήμερο για να επιταχύνεις τον μεταβολισμό των παρασίτων αυτών και να τα ξαποστείλεις πιο γρήγορα....



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: zincfree on 02/26/02 at 09:43:14
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ δεν βεβαιώθηκα ότι πρόκειται για Ick από τον τρόπο που περιγράφει ο ReBeLoS τα συμπτώματα.
Μιλάει για εξογκώματα. Συνήθως το Ick εκδηλώνεται σαν πασπάλισμα με λευκή - όχι πολύ ψιλή - σκόνη.
Μήπως είναι προτιμότερο να μας κάνεις πιο συγκεκριμένη περιγραφή;
Ας πούμε είναι μεγάλα εξογκώματα (χρησιμοποιώ την έκφραση του ReBeLoS);
Είναι πολλά επάνω στο ψάρι ή λίγα;
Τα άλλα ψάρια σίγουρα δεν τα έχουν;
Ξύνονται πάνω στο χαλίκι, τις πέτρες, τα φύλλα ή τις ρίζες;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: lurking_fear on 02/26/02 at 15:23:12
--------------------------------------------------------------------------------
Αν πάντως είναι Ick πολύ σύντομα ο Rebelos θα έχει κι άλλα ψάρια μολυσμένα. Αλλά απ'οτι ξέρω θεραπεύεται αρκετά εύκολα, μόλις το παράσιτο αρχίσει να κυκλοφορεί στο ενυδρείο. Βέβαια, όπως λέει και ο zincfree ίσως δεν είναι Ick αλλά κάτι άλλο. Πάντως εμένα ένας πλεκόστομος είχε βγάλει ένα εξόγκωμα λευκό όπως το περιγράφει ο Rebelos (ένα μόνο) και δεν ανταποκρινόταν σε καμία θεραπεία. Δοκίμασα τρεις διαφορετικές θαραπείες. Παρόλα αυτά το ψάρι ήταν κατά τα άλλα μια χαρά. Τελικά το εξόγκωμα έφυγε μόνο του!!! Αυτή τη περίπτωση ήταν;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: zincfree on 02/27/02 at 06:14:39
--------------------------------------------------------------------------------
Mάλλον λεμφοκύστες.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: ReBeLoS on 02/27/02 at 06:17:35
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικά το είδε ειδικός από κοντά και είναι ICK. Είναι σαν ψιλή ζάχαρη πάνω στο σώμα και στα πτερύγια. Ας ςλπίσουμε να ζήσει.

--NickB


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: BILAS on 02/27/02 at 06:53:18
--------------------------------------------------------------------------------
Υπαρχει περιπτωση να μεινουν σημαδια μετα την θεραπεια πανω στα ψαρια? ??? ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: ReBeLoS on 02/27/02 at 07:06:17
--------------------------------------------------------------------------------
Απ' όσο ξέρω και μου έχουν πει όχι. Αυτά τα σημάδια που είναι σαν κόκος ζάχαρης δεν αναπαράγονται πάνω στο ψάρι. Ξεκολάνε από πάνω του για να αναπαραχθούν στο νερό. Έτσι η θεραπία λειτουργεί στο νερό και όχι στο ψάρι πάνω. Οπότε μόλις ξεκολήσουν όλα το ψάρι τηα είναι καθαρό.

--NickB


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: BILAS on 02/27/02 at 07:10:24
--------------------------------------------------------------------------------
Ανθρακα στο φιλτρο σου εχεις? Αν εχεις σου ειπαν να το βγαλεις κατα την διαρκεια τις θεραπειας?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: ReBeLoS on 02/27/02 at 07:18:43
--------------------------------------------------------------------------------
Έχω 'ανθρακα σε σφουγγάρι οπότε μαλλον δεν επηρεάζει για να τον βγάλω.

--NickB


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: BILAS on 02/27/02 at 07:26:20
--------------------------------------------------------------------------------
Το εχεις ρωτησει αυτο?Γιατι νομιζω οτι πρεπει να το βγαλεις.Ετσι μου ειχαν πει και εμενα.Στο ιατρειο που εχω(8L) δεν εχω βαλει καθολου ανθρακα σε οποιαδηποτε μορφη του για αυτο τον λογο.Για δωστε μας τα φωτα σας οι εμπειροι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: ASCCO1 on 02/27/02 at 09:57:29
--------------------------------------------------------------------------------
O Ανθρακας σε οποια μορφη και να ειναι θα επηρεαζει γιατι θα μπλοκαρει το φαρμακο, πρεπει να βγει οποσδηποτε!!!!!!!
Μπορεις αν θελεις να τον βαλεις μετα το τελος τις θεραπειας για να καθαρισει ποιο γρηγορα το νερο απο το μπλε χρωμα του φαρμακου> > > >
P.S
Ο ανθρακας εχει ζωη ενα μηνα περιπου αν δεν αλλαχτει αμεσα επιστρεφει οτι εχει κατακρατησει μεσα στο νερο του ενυδρειου.
Οταν κανουμε καποια θεραπεια αφαιρουμε παντα τον ανθρακα,οταν χρησιμοποιουμε καποιο λιπασμα για φυτα δεν βαζουμε ανθρακα στο φιλτρο, και τελος αν χρησιμοπιουμε ΤΥΡΦΗ δεν βαζουμε ανθρακα!!!! > >
Και τελος πρεπει καποια ωρα να απαλαγουμε απο το σκεπτικο οτι ο ανθρακας μεσα στο φιλτρο μας εχει λυσει ολα μας τα προβληματα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: zincfree on 02/27/02 at 11:43:05
--------------------------------------------------------------------------------
O Ενεργός Άνθρακας καλής ποιότητας (Super Carbon Activated, ενεργοποιημένος χωρίς τη βοήθεια Φωσφορικού οξέος, αλλά στους 2.000 βαθμούς Κελσίου και σε κενό) παραμένει ενεργός για 5 - 7 μήνες. Οι Lfs που σας λένε να τον αλλάζετε κάθε μήνα σας λένε πίπες, εκτός και σας πουλάνε σκέτο ξυλάνθρακα (κάρβουνο) ή καμμένα κόκκαλα.
Αλλάζετε το 30% του άνθρακα κάθε εξάμηνο περίπου (έχοντας υπ' όψιν σας το βιολογικό σας φορτίο, τον τρόπο που συντηρήτε το tank σας και τον τρόπο, την ποσότητα και την ποιότητα της τροφής που δίνεται), ξεπλένοντας το υπόλοιπο 70% με νερό του ενυδρείου σας.
Όταν κάνετε θεραπείες απομακρύνετε τον άνθρακα οπωσδήποτε.
Υπάρχει δε, συγκεκριμένη δοσολογία για τον Ενεργό Άνθρακα, αλλά αυτό θα το διαβάσετε στο άρθρο που δημοσιεύθηκε σε ένα τεύχος του tfh (αν κάνω λάθος polleni, ντροπή μου) και είχαμε την ευχαρίστηση να γράψουμε ο polleni και ο υποφαινόμενος.
Άντε να το αγοράσετε για να υποστηριχτεί και η ύπαρξη του τόσο αξιόλογου και με πάνω από σαράντα χρόνια ύπαρξης στο χώρο, περιοδικού στη χώρα μας, ή κάνετε υπομονή να γίνει uploaded στο MCH


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: polleni on 02/27/02 at 12:03:10
--------------------------------------------------------------------------------
Ντροπή σου Ανδρέα.. Είναι το FAMA Ιανουαρίου 2002. Σύμφωνα με το περιοδικό δεν μπορούμε να το ανεβάσουμε πριν τα τέλη Μαρτίου !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: zincfree on 02/27/02 at 12:08:05
--------------------------------------------------------------------------------
Aγοράστε και το FAMA του Ιανουαρίου 2002 λοιπόν.

Συγγνώμη polleni για το λάθος,αλλά ακόμη δεν έχω το τεύχος στα χέρια μου και ξέρεις ποιός ευθύνεται (μερικώς τουλάχιστον, αφού ευθύνομαι και εγώ) γι' αυτό.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: polleni on 02/27/02 at 12:12:17
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν βλέπω κανέναν ΑΛΛΟΝ να ευθύνεται (συμφωνώ βέβαια για το "εσύ") !! Φιλάκια !!! Σύμφωνα με τον αρχικό σχεδιασμό θα σε βλέπαμε την πρώτη εβδομάδα του Νοεμβρίου.. θυμάσαι ;;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: lurking_fear on 02/28/02 at 15:58:47
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικά Rebele τι έγινε με το άρρωστο ψάρι; Είχες και άλλα ψάρια μολυσμένα; Τι φάρμακο χρησιμοποιείς;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: ReBeLoS on 02/28/02 at 16:02:11
--------------------------------------------------------------------------------
Το πήγα στον Φώτη και το είδε. Τα άλλα ψάρια μου είναι υγιέστατα. Αυτό που έχει τελικά είναι κάτι ψιλοσαπισματάκια τα οποία μου είπε δεν είναι κολλητικά και θα διορθωθεί με τον καιρό χωρίς να πάθει τίποτα χειρότερο.

--NickB


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: BILAS on 03/01/02 at 04:06:30
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλε τι εγινε ολα καλα?Δεν σου εδωσε τιποτα για αυτο.Κατι τετοιο ειχα παθει και εγω με τα οσκαρ οταν τσακωνοντουσαν στην αρχη και το ενα ειχε κανει πληγη και μετα εγινε σαπισμα.
Το εβαλα μονο του με φαρμακο και σε 2μερες ηταν μια χαρα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: ReBeLoS on 03/01/02 at 04:29:48
--------------------------------------------------------------------------------
Καλά όλα φιλε μου BILA. Δεν χρειάζεται να ρίξω φάρμακο στο ενυδρείο μιας και αυτό θα περάσει μόνο του . Είναι σίγουρο. Απλα θελει λίγο υπομονή. Θα πάς σήμερα στον Φώτη ?? Έφερε πάρα πολλά φυτά.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: BILAS on 03/01/02 at 04:44:47
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλε θα σε παρω τηλ απο βδομαδα να παμε μαζι.Σημερα το απογευμα φευγω για το εξοχικο μου.Ηρθε εχθες ο φιλος απο το pet σπιτι και ειδε τα παιδια μου,περιτο να σου πω οτι επαθε την πλακα του με το μεγεθος τους και κανονισαμε λιαν συντομος να γινει η μεταφορα τους στο μαγαζι του.Οποτε να ξεκινησουμε να βρουμε τι καινουργιο θα φτιαξουμε μεσα ετσι ωστε να γινει και το περιβαλλον αναλογο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: ReBeLoS on 03/01/02 at 05:00:06
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε μου πάρε όποτε θες να πάμε παρέα. Είμαι μέσα.

--NickB


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: halvas69 on 03/01/02 at 14:18:06
--------------------------------------------------------------------------------
ALERT !!! ALERT !!! ALERT !!!

Παίδες ΒΟΗΘΕΙΑ

Μόλις διαπίστωσα ότι 4 από τα ΝΕΟΝ έχουν FUNGUS
Τι κάνω ?........ ΓΡΗΓΟΡΑ

1 άλλο δεν έχει (ακόμα) FUNGUS, αλλά έχει χάσει τα χρώματά του και τα βράγχια του είνα πολύ κόκκινα (ερεθισμένα).

και άλλο ένα έχει σημάδια FIN ROT.

Τι έγινε Γαμ....&$@^($@$$ τη μούρλια μου. >

Εντάξει είπαμε να τα ξεφορτοθώ τα ΝΕΟΝ αλλά όχι έτσι.

Κινδυνεύουν τα GUPPIES μου και τα CORYDORAS ???

Please answer as fast as you can. Pleaseeeeeeeeeeee :'( :'( :'(


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: Tolis on 03/01/02 at 14:38:22
--------------------------------------------------------------------------------
Τα συμπτωματα που περιγραφεις ειναι δυστυχως σημαδια προχωρημενης αρρωστιας, αρα πιθανοτατα και τα αλλα σου ψαρια να την εχουν ηδη αρπαξει... Εως οτου απαντησει καποιος με περισσοτερη γνωση και εμπειρια (εχω την τυχη-ατυχια να μην ειχα ποτε αρρωστιες στα τοσα χρονια που ασχολουμαι εκτος καποια ελαφρα ick), κανε συχνες μικρες αλλαγες νερου και αυξησε τον αερισμο του ενυδρειου ειτε με αντλια , ειτε χαμηλωνοντας τη σταθμη ουτως ωστε η επιστροφη του φιλτρου σου να ειναι στον αερα - δεν ωφελουν σε τιποτα στην αρρωστεια αυτα, απλως δινουν λιγη βοηθεια στα ψαρια να κρατησουν.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: Devilsnake on 03/01/02 at 19:08:11
--------------------------------------------------------------------------------
Θα χρειαστεί να κάνεις μια καλύτερη ανάλυση του προβλήματος γιατί πιστεύω πολύ δύσκολα τα νέων σου να έχουν Fungus κάποιον μύκητα δηλαδή. Όπως είπε και ο Αντρέας πιο πριν, το Fungus είναι η αρρώστια που έχουν όλων τα ψάρια γιατί δεν δυστυχώς δεν ξέρουν τι ακριβός έχουν.


Αν έχουν fin rot μπορείς να χρησιμοποιήσεις Furan-2 και να τους περάσει αμέσως.

Αν δεν βλέπεις κάτι σαν μπαμπάκι επάνω στα ψαράκια δεν είναι fungus.

Αλλά από την αντίδραση σου μάλλον κάτι προς plistophora μου μυρίζεται.

Θα δεις κάποιες αποχρωματισμένες ζώνες επάνω στο κορμί του ψαριού κυρίως προς την ουρά του.

Αν είναι κάτι τέτοιο δύσκολα θεραπεύεται μόνο με nala-gram <και αυτό δύσκολα> που μάλλον δύσκολα θα βρεις

Πάντως σαν πρώτη κίνηση πάρε τα άρρωστα ψαράκια και βάλτα σε καραντίνα, για να μην κολλήσουν και τα υπόλοιπα. Τα πιο πιθανά είναι τα Guppies και αν εξελιχθεί σε βαριά βακτηρίαση θα αρπάξουν και τα Corys.


Αν κάποιο ετοιμάζεται να ψοφήσει απομάκρυνε το πριν γίνει, γιατί αν το φάνε θα κολλήσουν όλα σίγουρα.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: zincfree on 03/02/02 at 03:59:34
--------------------------------------------------------------------------------
Εάν το πρόβλημα είναι μόνο το βακτηριδιακό που έχουν αρπάξει χρησιμοποίησε Furan-2 όπως συνέστησε ο devilsnake σε συνδιασμό με Nala-Gram.Εάν δεν βρεις Nala-Gram πήγαινε στην πιο "άγρια" λύση του T.C. Capsules. Εάν το Ιck παραμένει μπορείς να χρησιμοποιήσεις παράλληλα και το Ick Cure της ίδιας εταιρείας (Aquarium Pharmaceuticals) ταυτόχτονα με τα παραπάνω.
Με τα νέον και γενικότερα τα tetras προσέχετε τις θερμοκρασίες. Αρπάζουν εύκολα με τις υψηλές (πάνω από 25 -26). Καράτάτε τα σε χαμηλές (23 - 25).
Και εγώ βλέπω pleistophora (Neon tetra disease) ή και περεταίρω βακτηριδιακό πρόβλημα, όπως και ο devilsnake.
Φρόντισε να έχεις πεντακάθαρο νερό και απομάκρυνε αμέσως τα νεκρά ή ημιθανή. ΜΗΝ ΤΑϊΖΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.
Εάν από την αρχή είχες χρησιμοποιήσει το Ick Cure της Aquarium Pharmaceuticals μάλλον δεν θα είχες το πρόβλημα αφού περιέχει και Nitrofurazone για να πιάνει τα πιθανά βακτηριδιακά προβλήματα που καμμιά φορά ακολουθούν το Ick, αφού μολύνονται οι μικροσκοπικές πληγές που τους προξενεί το παράσιτο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: fighterfish on 03/02/02 at 05:19:57
--------------------------------------------------------------------------------
Πάντως το Nala-Gram αν δουλεύει, δουλεύει πολύ αργά, ακόμα τους κάνω treatment και εχω χάσει δύο νεον. (Θυμάσαι Αντρέα που είχα πρόβλημα ?)

Στα υπόλοιπα σαν να έχει μειωθεί ΄(τουλάχιστον άλλα δύο είχαν πρόβλημα) και περιμένω....

Μου φαίνεται θα δοκιμάσω και κάποιο απο τα γιατροσόφια που μου πρότεινε ο polleni, αλλα δεν βρίσκω το φάρμακο να πάρει, πρέπει να πω να μου το φέρουν...



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: polleni on 03/02/02 at 05:55:43
--------------------------------------------------------------------------------
Τονίζω - για να μην παρεξηγηθώ - ότι το (ή τα) φάρμακο(α) που προτείνω (πάντα κατ' ιδίαν), είναι υποκατάστατα του συγκεκριμένου ακουαρίστικου φαρμάκου το οποίο σκοπεύατε να χρησιμοποιήσετε. Αν η διάγνωση είναι εξαρχής λάθος είναι προφανές ότι ούτε το ανθρώπινο ανάλογο πρόκειται να έχει αποτέλεσμα.

Οσον αφορά την παραγγελία φαρμάκου το οποίο σύμφωνα με τις εγκυκλίους του ΕΟΦ και το Εθνικό Συνταγολόγιο ΔΕΝ έχει επίσημα αποσυρθεί, το κάθε φαρμακείο είναι εκ του νόμου υποχρεωμένο να σας το φέρει εντός 48 ωρών για την περιοχή των Αθηνών. Δεν σας κάνει εξυπηρέτηση, είναι υποχρέωσή του και αναφέρεται σαφώς στους κανόνες λειτουργίας του.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: zincfree on 03/02/02 at 06:05:57
--------------------------------------------------------------------------------
Ο polleni είπε: Τονίζω - για να μην παρεξηγηθώ - ότι το (ή τα) φάρμακο(α) που προτείνω (πάντα κατ' ιδίαν), είναι υποκατάστατα του συγκεκριμένου ακουαρίστικου φαρμάκου το οποίο σκοπεύατε να χρησιμοποιήσετε. Αν η διάγνωση είναι εξαρχής λάθος είναι προφανές ότι ούτε το ανθρώπινο ανάλογο πρόκειται να έχει αποτέλεσμα.

Αυτό που τονίζει ο polleni είναι πάρα μα πάρα πολύ σημαντικό γι' αυτό προσέχετε να είστε βέβαιοι όταν αποφαινόσαστε για ασθένειες.
Ένα καλό βιβλίο βοηθάει αφάνταστα.

Το Nala-Gram θα έπρεπε να είχε δουλέψει και να είχες καθαρίσει σε 2 άντε 3 μέρες.
Κάτι άλλο μου μυρίζει φίλε.
Είσαι σίγουρος για τα συμπτώματα και τη διάγνωση;



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: halvas69 on 03/02/02 at 12:18:16
--------------------------------------------------------------------------------
Aπομάκρυνα τάχιστα τα ΝΕΟΝ και μπήκαν σε καραντίνα 1 ώρα αφού διαπίστωσα ότι κάτι δεν πάει καλά.
Έχουν μπεί σε ένα ενυδρείο περίπου 15-20 λίτρων με θερμοκρασία 22-23 και άρχισα την θεραπεία με τον μαγικό ζωμό.
Σήμερα το μεσημέρι πέθανε 1, αυτό που ήταν πιό χάλια εμφανισιακά.
Όσο για τα συμπτώματα (τώρα που είμαι και πιό ήρεμος)
Τα περισσότερα είχαν βγάλει κάτι σαν άσπρες κύστες στο άνω χείλος τους.
Και όσο περνούσε η ώρα, αυτό το άσπρο σημάδι έγινε σαν "μπαλάκι".
Φρόντισα να βγάλω ΟΛΑ τα Νέον από το ενυδρείο.
Λέτε να είναι Neon tetra disease και όχι Fungus ?
Tα κακόμοιρα :'( :'( :'( :'( :'( :'(
Όσον αφορά τα Guppies δεν δείχνουν κανένα σημάδι μόλυνσης μέχρι στιγμής.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: lurking_fear on 03/02/02 at 15:27:45
--------------------------------------------------------------------------------
Μήπως είναι mouth fungus?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: fighterfish on 03/02/02 at 19:06:40
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλτατοι Γιώργο και Αντρέα, μην ανησυχείτε δεν θα έκανα τίποτα αν δεν ήμουν σίγουρος (έτσι πιστεύω τουλαχιστον), είδα και φωτογραφίες και τα συμπτώματα που διάβαζα εμφανίζονται σχεδόν όλα. Τα δύο που έχασα ήταν τα πρώτα που είχα απομονώσει και μάλλον τα έχασα επειδή δεν ήμουν αρκετά γρήγορος.

Τώρα κάνω treatment σε όλο το το ενυδρείο, αν και απο ότι διάβαζα, δύο+1 είναι τα πράγματα που με ανησυχούν

α) οι απόψεις για το αν υπάρχει treatment διαφέρουν, άλλοι λένε οτι δεν υπάρχει treatment, άλλοι έχουν σώσει ψάρια με το συγκεκριμένο τρόπο. Επομένως η απόφαση είναι να γίνει (αφού αν δεν υπάρχει τότε λογικά θα χαθούν όλα)

b) η συγκεκριμένη αρρώστεια προσβάλει και άλλα ψάρια (π.χ. rasboras), εμένα όμως τα υπόλοιπα χαίρουν άκρας υγείας (τα rasboras ! και τα Green neon)

c) ακόμα και αν κάνεις treatment σε όλο το ενυδρείο το μικρόβιο παραμένει.

Εδω και μερικές μέρες δεν έχω χάσει άλλο και είμαι στο δεύτερο κύκλο, περιμένω να δώ.

Απλά με εκνευρίζει το γεγονός οτι οι νόμοι του Μέρφυ επιβεβαιώνονται :
α) Είχα 2 σετ κάψουλες της Aquarium Pharmaceuticals που δεν έκαναν για την συγκεκριμένη αρρώστεια όμως.
β) Οταν είχαν Nala Gram τα μαγαζιά δεν το χρειάστηκα, όταν το χρειάστηκα τα κοντινά δεν είχαν ..

Απλά θα πάρω πιο δραστικά μέτρα, (θα βάλω εξωτερικό φίλτρο (γιατί καλά τα πειράματα με τα UGF αλλα δεν λέει, μένει πολύ πράγμα μέσα, και θα στήσω και ένα quarantine tank για τα εισερχόμενα)



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: polleni on 03/03/02 at 16:52:23
--------------------------------------------------------------------------------
Αγαπητέ fighterfish, ο λόγος που αναφέρουμε αυτό το "σίγουρος" είναι για να τονώσουμε το ηθικό μας.. στις περισσότερες περιπτώσεις κανείς μας δεν είναι "σίγουρος" για το τι γίνεται στο ενυδρείο του και το ποιά είναι η αρρώστια ή ο υπεύθυνος παθογόνος μικροοργανισμός.. Ψάχνοντας πάμε και εμείς.. στις περισσότερες των περιπτώσεων !!!

Οσο για το ενυδρείο - καραντίνα, αν το κρατήσεις θα είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ για το μέλλον !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: zincfree on 03/04/02 at 02:23:37
--------------------------------------------------------------------------------
Aκόμα και να είναι mouth fungus είναι παρελκόμενο φαινόμενο και όχι η ασθένεια αυτή καθ' αυτή.
Θέλω να πω λοιπόν πως θα πρέπει να ελέγξεις την ίδια την αρρώστια στη ρίζα της και όχι τα παρελκόμενα συμπτώματα.
Το Ick σαν παράσιτο μπορεί να προκαλέσει πληγές στο δέρμα οι οποίες μολυνόμενες να παρουσιάσουν βακτηριδιακές ή καλύτερα μυξοβακτηριδιακές δευτερεύουσες μολύνσεις.
Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά.
Φρόντιζε το νερό σου να είναι κρυστάλλινο από ποιότητα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: nkoto on 03/04/02 at 02:54:38
--------------------------------------------------------------------------------
Καλημέρα σε όλους. Είμαι καινούργιος στη παρέα και έχω κάποια χρόνια κόλλημα με τα ενυδρεία . Εχω ενυδρείο 100lit με 5 μεγάλα σκαλάρια και λιμνούλα εξωτερική με χρυσόψαρα. Δυστυχώς η πρώτη μου επαφή με τη παρέα είναι για ένα πρόβλημα το οποίο έχει παρουσιαστεί εδώ και 10 μέρες περίπου αφού μεσολάβησε ένα διάστημα 2μηνών στο οποίο δεν μπορούσα να ασχοληθώ με τον καθαρισμό του βυθού. Εχει λοιπόν εμφανιστεί στο νερό ψιλό και λευκό σκουλήκι, σαν λευκό νήμα, το οποίο κινείται με το ρεύμα του νερού. Πριν τρία χρόνια είχα ανάλογο πρόβλημα το οποίο όμως αντιμετωπίστηκε απο τα ίδια τα ψάρια τα οποία στη κυριολεξία καθάρισαν το ενυδρείο, με μεγάλο "πάθος",από αυτή τη ζωντανή τροφή. Σήμερα δεν βλέπω αυτή τη διάθεση και το σκουλήκι πληθυσμιακά έχει τάση να αυξάνεται. Τα ψάρια δεν το τρώνε με ιδιαίτερη όρεξη. Απο την άλλη ο βυθός έχει καθαριστεί αλλά δεν βλέπω να είναι αρκετό. Το νερό είναι διαυγές, 0 επίπεδο αμμωνίας, 6,5Ph και σκληρότητα 8. Τα ψάρια τρώνε κανονικά την τροφή τους και τουλάχιστον για την ώρα δεν δείχνουν να έχουν πρόβλημα ή να ενοχλούνται. Πρίν η κατάσταση φύγει απο τον έλεγχο έχει κάποιος απο τη παρέα εμπειρία απο ανάλογο πρόβλημα και πιθανή λύση??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: zincfree on 03/04/02 at 03:33:01
--------------------------------------------------------------------------------
Κόψε το τάισμα και άσε τα ψάρια να χειριστούν το πρόβλημα.
Ζωντανή τροφή είναι αυτή.
Μην σε ανησυχεί πάντως δεν κινδυνεύουν τα ψάρια σου, αλλά πρέπει να επαναπροσδιορίσεις την ποσότητα και την ποιότητα της τροφής που χρησιμοποιείς καθώς και τις αναγκαίες ρουτίνες συντήρησης του ενυδρείου σου.
Εάν είχες και τίποτε γατόψαρα (πχ Corydoras species) στο tank θα καθάριζες πιο γρήγορα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: halvas69 on 03/04/02 at 08:32:38
--------------------------------------------------------------------------------
Αγαπητέ Ανδρέα,
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και την συμπαράσταση.
Το χρειάζομαι άλλωστε

Μέχρι στιγμής είναι σταθερή και αμετάβλητη η κατάσταση τους.

ΕΙΔΟΜΕΝ


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: nkoto on 03/05/02 at 00:52:13
--------------------------------------------------------------------------------
Zincfree ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και ήδη έχω σταματήσει το τάϊσμα και βλέπω μέχρι χθές το απόγευμα μεγαλύτερη επιθετικότητα των ψαριών προς τη "ζωτανή τροφή". Οσο για τη ποιότητα της τροφής χρησιμοποιώ σαν κύρια τροφή το TETRAMIN και για κάποιο διάστημα ένα μήνα πριν το TERTABITS , σαν συμπλήρωμα, το οποίο όμως δεν είδα να έχει ιδιαίτερη επιτυχία-με το ζόρι το έτρωγαν ( τα χρυσόψαρα όμως το εξαφανίζουν!!).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: zincfree on 03/05/02 at 02:02:24
--------------------------------------------------------------------------------
Κράτα τα πράγματα ως έχουν. Τα ψάρια - θεωρητικά - δεν χάνουν ούτε γραμμάριο βάρους ακόμα και αν παραμείνουν ατάιστα για 50 ημέρες (θεωρητικά πάντα).
Υπάρχουν παράμετροι που καθορίζουν αυτά τα όρια, όπως η διατροφικές συνήθειες (δεν ρισκάρεις τέτοιες δίαιτες με carnivores ή piscivores, για παράδειγμα), η ηλικία (μωρά ψάρια χρειάζονται εντατικά ταϊσματα) κλπ.

Εάν κάποια τροφή δεν την τρώνε τα ψάρια σου δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλή, απλά δεν την έχουν συνηθίσει αρκετά ή απλά δεν τους πολυαρέσει η γεύση. Το πρόβλημα λύνεται πάλι με τρην μέθοδο των συντηρητικών διαιτών.
Εάν πεινάσουν θα τη φάνε οπωσδήποτε.

Απλά πρόσεχε λίγο την ποσότητα, γιατί τα σκουλήκια δημιουργήθηκαν επειδή βρήκαν τροφή (και ιδανική θερμοκρασία) στο μικροπεριβάλλον σου. Φρόντιζε ότι ταϊζεις να τρώγεται μέσα σε ένα (το πολύ σε δύο λεπτά) και να πηγαίνει είτε καθόλου ή πάρα πολύ λίγη αφάγωτη τροφή στον πυθμένα.
Με την προσθήκη βενθοφάγων ψαριών (όπως τα γατόψαρα που ανέφερα) θα μπορέσεις να ελέγξεις και την τροφή που θα φτάσει αφάγωτη στον πυθμένα χωρίς να προλάβει να σαπίσει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: nkoto on 03/08/02 at 01:17:57
--------------------------------------------------------------------------------
Ηδη τα πράγματα με το σκουλήκι που εμφανίστηκε πήγαν καλά. Μέσα σε τρείς μέρες τα Scalare έκαναν τη δουλειά τους, έπρεπε βλέπεις να φάνε κάτι. Πήρα όμως και απο ένα corydoras aeneus και botia macracantha για τον καλύτερο καθαρισμό του βυθού. Στη περίπτωση που έχει κανείς εξασφαλίσει καλό βιολογικό φίλτρο και ψάρια για τον καθαρισμό των υπολειμμάτων τροφής το σκούπισμα του βυθού με σκούπα αναρρόφησης πόσο αναγκαίο είναι και σε τι συχνότητα? Η χρήση σκούπας ίσως να προκαλεί κάποια γενικότερη αναστάτωση στο περιβάλλον του ενυδρείου. Σε βιβλία που έχω ανατρέξει κατά καιρούς ομολογώ ότι δεν έχω βρεί κάτι ιδιαίτερα διαφωτιστικό στο συγκεκριμένο θέμα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: zincfree on 03/08/02 at 02:46:51
--------------------------------------------------------------------------------
Θα μπορούσε να είναι και εντελώς αχρείαστο εάν όλα πηγαίνουν καλά.
Αλλά διαφωνώ κάπως με την επιλογή του ενός Corydoras και του ενός B. macracanthus.
Ο λόγος είναι πως θα ανταγωνίζονται για την τροφή.
Καλύτερα να βάλεις μία μικρή ομάδα 6 - 8 ατόμων του ίδιου είδους Corydoras.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: fighterfish on 03/20/02 at 16:59:39
--------------------------------------------------------------------------------
Πέστε μου κάτι αν ξέρετε,

Τη δοσολογία που αναφέρουν τα φάρμακα (συγκεκριμένα το Triple Sufla Της Aquatic Pharmaceuticals) την ακολουθούμε πιστά ; ή μήπως είναι υπερβολική ;

Εχω την εντύπωση οτι η ποσότητα που λέει είναι πάρα πολύ...




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: polleni on 03/20/02 at 18:24:08
--------------------------------------------------------------------------------
Εν συντομία:

ΠΟΤΕ και το ξαναλέω ΠΟΤΕ δεν χρησιμοποιείτε λιγώτερο από όσο λέει ή για μικρότερο διάστημα από όσο λέει. Κίνδυνος - θάνατος..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: volitans on 03/21/02 at 01:19:26
--------------------------------------------------------------------------------
Overdosing vs underdosing...! Hmmm! It remids me of something, doesn't it, G.Poly?




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρώστια ...HELP !!!!!!
Post by: polleni on 03/21/02 at 01:32:31
--------------------------------------------------------------------------------
When every hobbyist in the world learns this little truth, then we will have added something to this hobby !! In the meantime, we have to deal with the very basics !!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09141 seconds with 12 queries