Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-01-10, 15:29
Το avatar του χρήστη cpapakon
cpapakon Ο χρήστης cpapakon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2009
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή Endler-Guppies είναι υβρίδια ;

Επειδή διαπίστωσα πρόσφατα ότι έχω στο ενυδρείο μου μάλλον κάποιου τύπου γκάπυ που μοιάζουν με έντλερς έψαξα αρκετά στο διαδίκτυο προσπαθώντας να βρω πληροφορίες, τρόπους διαχωρισμού κλπ.
Όλα τα αρσενικά μου είναι fancy guppy οπότε μάλλον έχω θηλυκά endlers.
Δεν κρύβω ότι φοβήθηκα ότι o υβριδισμός πιθανόν να δημιουργεί προβλήματα και άρχισα το ψάξιμο/διάβασμα για να ξεστραβωθώ.
Η αλήθεια είναι ότι διαβάζοντας σto φόρουμ διέκρινα πολλές απόψεις που αφορίζουν τη μίξη guppy και endlers.

Βρήκα λοιπόν τα παρακάτω δυο ιδιαίτερα κατατοπιστικά sites:

http://www.sfu.ca/biology/faculty/br.../research1.htm
περιέχει φωτογραφίες από cumana guppy και όχι endler.

http://endlers.webs.com/guppy.htm

Στο δεύτερο υπάρχει το ιδιαίτερα αξιόλογο ακόλουθο κείμενο, σύμφωνα με το οποίο guppies και endlers ανήκουν στο ίδιο γένος/είδος, και απομυθοποιείται ο όρος υβρίδιο για το συγκεκριμένο τύπο ψαριών:

"Species mean more to humans than they do to Nature. Species boundaries are artifical constructs that exist to make life quantifiable and classifiable. The very fact that Endlers and "regular" guppies interbreed so easily reinforces this point, and whatever we call an ELB, from the point of view of a guppy, it's close enough to be seen as a potential mate. When animals like fish receive a name in a scientific paper, this is merely an opinion. Creating a scientific name doesn't "do" anything to the animal, and often other scientists will disagree with the the new name. Scientists will be looking for reasons to squash the "new" species name. In the case of the ELB there are arguments over the methods used, the regular guppies that the comparisons were made with, the form of the gonopodium, etc. etc..
The classical definition of species ( By definition it applies only to organisms which reproduce sexually...) was proposed by Ernst Mayr in 1942, defining it as reproductively isolated groups of organisms. In his book Systematics and the Origin of Species (1942) he wrote that a species is not just a group of morphologically similar individuals, but a group that can breed only among themselves, excluding all others.
This is known as the "biological species definition" - An animal is a member of that species if, mated to another member of the species, they produce offpring which are in turn capable of producing offspring of that species.
The offspring of a horse and donkey, or a tiger and lion, goat and sheep, are sterile (almost all the time), because horses and donkeys, and tigers and lions, etc. are members of different species.
( That makes this offspring the REAL hybrids...not the crosses between guppy and ELB, that are NO hybrids in the classical sense..)"




Εγώ πάντως πείστηκα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-01-10, 15:42
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

ιβρυδιο λεγεται οταν δεν μπορει να αναπαραχθει
οπως το μουλαρι δηλαδη

οποτε το να ανακατεψεις γκαπυ με εντλερς, γενετικα δεν λεγεται ιβρυδισμος, αφου αναπαραγεται ο απογονος του


ομως οταν λενε ιβρυδισμο στο χομπυ, σχεδον παντα εννοουν ανακατεμα καθαρων τυπων της φυσης τα οποια δινουν γονιμους απογονους (π.χ στις γαριδες)

εδω το προβλημα ειναι να μην χαθει ο καθαρος τυπος του εντλερς και οχι αν λεγεται ιβρυδιο

καλα κανεις παντως και το ξεκαθαριζεις
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-01-10, 15:44
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Εγώ θέλω να ρωτήσω στη φύση δεν μπορούμε να βρούμε υβρίδια guppies-endlers?Δηλαδή να βρεθούν γκάπυς-έντλερς μαζί..

Συγχωρέστε με αν πέταξα κοτσάνα, δεν ξερω τις χώρες προέλευσης των ανωτέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-01-10, 15:49
Το avatar του χρήστη cpapakon
cpapakon Ο χρήστης cpapakon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2009
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Εγώ απ'ότι κατάλαβα, και το ξεκαθαρίζω ότι σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδικός, τα cumana guppy είναι ουσιαστικά ολόιδια με τα endler με μόνη διαφορά το σχήμα του γονοπόδιου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-01-10, 15:51
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

ξεχωριστες ποικιλιες του ιδιου οργανισμου δημιουργουνται οταν απομονωνονται πληθυσμοι και εξελισονται αυτονομα.

Αν στη συνεχεια ερχοταν για καποιο λογο σε επαφη, σταδιακα θα ανακατευονταν και θα δημιουργουνταν ενας μονο αναμικτος τυπος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-01-10, 15:53
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ειναι αληθεια πως ο ορος υβριδια αναφερεται σε απογονους διαφορετικων ειδων που δε μπορουν να αναπαραχθουν.
αλλα εκτος απο τα ειδη υπαρχουν και τα υποειδη..και οι ποικιλιες...τα πραγματα ειναι λιγο συνθετα...
αλλα νομιζω πως δε χρειαζεται να τρελλενομαστε τοσο πολυ για τις ονομασιες...
οταν λεμε μη δημιουργειτε "υβριδια" απο εντλερς και γκαπυ..δε με αφορα τοσο το αν η λεξη "υβριδιο" ταιριαζει αλλα το εκλαμβανω ως εξης:
στη φυση...λογω απομονωσης προφανως προεκυψε το ειδος ή αν θελεις η ποικιλια "endlers" μετα απο χρονια εξελικτικης διαδικασιας.
ειναι κριμα να χαθει η καθαρη μορφη της "ποικιλιας" αυτης διασταυρωνοντας τα με απλα γκαπυ εφοσον και τα 2 "ειδη" ειναι διαθεσιμα...
δενεχω σκοπο να ψαξω παραπανω αν το εντλερ ειναι τελικα αλλο ειδος η απλα μια ποικιλια γκαπυ...αλλα εφοσον δημιουργηθηκε στη φυση η συγκεκριμενη ¨κατηγορια¨ νομιζω ειναι σωστο να την κρατησουμε καθαρη οπως στη φυση....
αυτο που θα με ενδιεφερε ειναι αν στη φυση τα γκαπυ και τα εντλερς συνυπαρχουν ή εχουν απομονωθει σε συγκεκριμενες περιοχες χωριστα και εχουν αποκτησει ετσι τα ιδιαιτερα χαρακτηρηστικα τους.
αλλο παραδειγμα ειναι και οι κιχλιδες των μεγαλων λιμνων. επειδη ζουν σε διαφορετικες περιοχες της λιμνης δε συναντωνται και η εξελιξη προκαλεσε ποικιλιες με μικρες διαφορες. αν ζευγαρωσουν γεννουν γονιμους απογονους...αλλα στη φυση δε συμβαινει αυτο (οχι ομως οτι δε μπορει στο μελλον να συμβει για τους χ ή ψ λογους). και σε αυτη την περιπτωση θα ηθελα στα ενυδρεια μου να εχω τις "καθαρες" μορφες.
σκεφτειτε πως ολα αυτα τα ειδη προηλθαν απο ενα ειδος μονο που καποτε απομονωθηκε στη λιμνη.
για μενα ειναι απλα σεβασμος στην εξελικτικη διαδικασια της φυσης και φυσικα αντιγραφη της φυσης...οπου αν τα 2 ειδη δε συνυπαρχουν και εξελιχθηκαν διαφορετικα...γιατι να τα βαλω μαζι στο ενυδρειο και να ανατρεψω ολη αυτη την εκπληκτικη διαδικασια που προηγηθηκε?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-01-10, 15:58
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Θα συμφωνήσω με τον Πανο απο πάνω ...
Ένα υβρίδιο είναι αυτό: http://en.wikipedia.org/wiki/Blood_parrot_cichlid και μετά φτάνουμε σε αυτό: http://www.aquarist.gr/news/DyedFish/DyedFish.htm
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-01-10, 16:08
Το avatar του χρήστη cpapakon
cpapakon Ο χρήστης cpapakon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2009
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
για μενα ειναι απλα σεβασμος στην εξελικτικη διαδικασια της φυσης και φυσικα αντιγραφη της φυσης...οπου αν τα 2 ειδη δε συνυπαρχουν και εξελιχθηκαν διαφορετικα...γιατι να τα βαλω μαζι στο ενυδρειο και να ανατρεψω ολη αυτη την εκπληκτικη διαδικασια που προηγηθηκε?

Πάνο,
συμφωνώ με όσα έγραψες. Εγώ έτυχε να έχω guppy-endlers. Δεν το επιδίωξα, ούτε ήξερα ότι κάποια από τις θηλυκές μου είναι endler. Είδα κάποια από τα μικρά αρσενικά μου να μοιάζουν αφάνταστα σε endler.
Όπως έγραψα και στην αρχή έγραψα γιατί θεωρούσα τα guppy endlers προβληματικά υβρίδια. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν είναι ούτε προβληματικά ούτε υβρίδια (βλ. το λινκ του georgarask).
Αυτό που έμαθα με καλύπτει και για αυτό το λόγο έγραψα παραπάνω.

θα ήθελα πάντως και εγώ να ξέρω αν συνυπάρχουν ή όχι.
Εγώ πάντως μπερδεύτηκα αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-01-10, 16:38
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Στη βιολογία και συγκεκριμένα στην συστηματική κάποιες έννοιες μπορεί σε μια πρώτη ανάγνωση να δημιουργήσουν σύγχυση. Στη περίπτωση μας (Endler και Guppy) πρέπει να αποδεχτούμε τις δημοσιευμένες επιστημονικές εργασίες σε ειδικά περιοδικά… οι οποίες τα όσα αναφέρουν είναι με επιστημονική μεθοδολογία τεκμηριωμένα και έχουν κριθεί από άλλους επιστήμονες , αυθεντίες του κλάδου, πριν εγκριθούν για δημοσίευση. Από τη στιγμή που δημοσιευθούν, αν ανατραπεί κάτι από όσα γράφουν, θα βρει το δρόμο του στο να δημοσιευθεί με αντίστοιχο τρόπο. Σήμερα έχουμε 2 διαφορετικά είδη, το Endler δηλαδή Poecilia wingei (Poeser, Kempkes and Isbrucker 2005) και το Guppy Poecilia reticulata (Rosen and Bailey, 1963). Αν δεν ήταν διαφορετικά είδη δεν θα γινόταν ο ντόρος που έγινε με την πολύ σημαντική δημοσίευση των Poeser, Kempkes και Isbrucker το 2005 στο περιοδικό Contributions to Zoology που στην ουσία είναι η αρχή των Endler ή σωστότερα πλέον των Campoma guppy για την επιστημονική κοινότητα. Αν υπήρχαν δεδομένα που να ανατρέψουν τα όσα έγραψαν θα ήταν γνωστά όπως είπα από αντίστοιχες νεότερες δημοσιεύσεις και αυτά θα ίσχυαν σήμερα. Οπότε εξ ορισμού οι απόγονοι διασταύρωσης Poecilia wingei (Endler ) και Poecilia reticulata (Guppy) αν και γόνιμοι είναι υβρίδια. Στο μέλλον ενδιαφέρον θα έχουν τα δεδομένα που θα προκύψουν από mitochondrial DNA sequences των πληθυσμών (ειδών και φαινοτύπων) των ψαριών που ανήκουν στο γένος Poecilia, άγριων (natural) ή ενυδρείων (pet), μια και είναι το σύγχρονο εργαλείο όσων ασχολούνται με τη συστηματική κατάταξη των ζώων… σίγουρα θα δημιουργηθούν ενδιαφέρουσες ανατροπές που θα πλησιάζουν ακόμα πιο πολύ στην “αλήθεια”.

Και για συμπλήρωμα…


Endler's can be crossed with guppies and the hybrid offspring are fertile. This is considered to dilute the gene pool and therefore is avoided by fish breeders who wish to maintain pure strains. Many fish sold in pet stores as Endler's livebearers are actually these hybrids. Some breeders are intentionally hybridizing Endler's with fancy guppies to create fish with the characteristics of both. In addition, as reticulata has been found in the same bodies of water as wingei, it is possible that natural hybridization may also occur in the wild.

Εγώ τα θεωρώ 2 είδη και τους απογόνους τους υβρίδια… το θέμα τώρα είναι τι έχουμε στα ενυδρεία μας
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-01-10, 16:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
In addition, as reticulata has been found in the same bodies of water as wingei, it is possible that natural hybridization may also occur in the wild.

Εγώ τα θεωρώ 2 είδη και τους απογόνους τους υβρίδια… το θέμα τώρα είναι τι έχουμε στα ενυδρεία μας
πολυ ενδιαφερον Γιαννη. οποτε αναφερεται οτι βρισκονται και σε κοινους βιοτοπους....
οσο για την ερωτηση σου. νομιζω πως οι αναπαραγωγες εχουν την απαντηση....αν εχουμε συνεχεις αναπαραγωγες και ολοι οι απογονοι τον ιδιο φαινοτυπο ομοιο με την "αγρια" μορφη τοτε μαλλον μιλαμε οτι εχουμε "καθαρα" ψαρια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-01-10, 16:46
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cpapakon Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο,
συμφωνώ με όσα έγραψες. Εγώ έτυχε να έχω guppy-endlers. Δεν το επιδίωξα, ούτε ήξερα ότι κάποια από τις θηλυκές μου είναι endler. Είδα κάποια από τα μικρά αρσενικά μου να μοιάζουν αφάνταστα σε endler.
Όπως έγραψα και στην αρχή έγραψα γιατί θεωρούσα τα guppy endlers προβληματικά υβρίδια. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν είναι ούτε προβληματικά ούτε υβρίδια (βλ. το λινκ του georgarask).
Αυτό που έμαθα με καλύπτει και για αυτό το λόγο έγραψα παραπάνω.

θα ήθελα πάντως και εγώ να ξέρω αν συνυπάρχουν ή όχι.
Εγώ πάντως μπερδεύτηκα αρκετά.
Δεν είναι ανάγκη να είναι τερατόμορφα με δυσμορφίες ... Η γνώμη μου είναι να μην πάμε ενάντια στη φύση μόνο και μόνο να πετύχουμε όμορφα ψαράκια και χρωματιστά! Φυσικά δεν λέω για σένα φίλε μου αφού δεν ήξερες!! Τα εντλεράκια απειλούνται με εξαφάνιση .. αν αρχίσουν τέτοιου είδους προσμίξεις σε λίγα χρόνια θα εξαφανιστούν και από τη φύση και από τα ενυδρεία! Μετά θα τα βλέπουμε στο ιντερνετ και στις εγκυκλοπαίδειες...
Φιλικά πάντα θα σου έλεγα να μην τα δώσεις πουθενά αλλού αφού αυτό θα συνεχιστεί και είναι κρίμα να χαθεί και αυτό το είδος εξαιτίας μας!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-01-10, 16:47
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Πάνο και εγώ νομίζω ότι έχουμε καθαρά ψάρια... απλά έχουμε χάσει την παραλλακτικότητα που υπάρχει στους άγριους πληθυσμούς... γι αυτό είχα γράψει και παλιότερα αν προκύψει κάποια παραλλαγή στα χρώματα σε ψάρια αναπαραγωγής μας να την διατηρήσουμε και να την αναπαράγουμε
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-01-10, 20:15
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Ο ορισμός του είδους είναι ένα αρκετα περίπλοκο θέμα ,δεν εχει διευκρινιστεί πλήρως και γιαυτο προκαλλέι τόσες διχογνωμίες.

Ενας από τους ορισμους που χρησιμοποιείται συνηθέστερα ειναι:

«Τα είδη είναι ομάδες φυσικών πληθυσμών που αναπαράγωνται μεταξυ τους και είναι αναπαραγωγικά απομονωμένες από άλλες τέτοιες ομάδες»(Mayr 1969)


Βάση αυτου του ορισμού Endlersκαι Guppy θα έπρεπε να θεωρούνται ίδιο είδος και αυτό μας νομιμοποιεί να τα διασταυρώσουμε μεταξύ τους χωρις να θεωρείται υβριδισμός.Η διάκριση τους φτάνει μόνο στο επίπεδο του υποείδους ή της ποικιλίας. Ωστοσό ακόμα και η υπαρξή τους σαν ποικιλίες μας δίνει μια σημαντική πληροφορία.Οτι αυτοι οι πλυθησμοι εχουν υπαρξει για κάποιο διάστημα τουλαχιστον γεννετικά απομονωμένοι.Εξορισμού τα υποείδη ενός είδους εχουν μη επικαλυπτώμενη γεωγραφική εξάπλωση!
Συγκεκριμένα ,τα γκάπυ (Poeciliareticulata) έχουν μια ευρεία γεωγραφική εξάπλωση σε όλο σχεδον το βόρειο μισό της νότιας αμερικής η οποία φτάνει μέχρι και το Trinidad.
Αντιθετως, τα Endlers(Poeciliawingei) εχουν βρέθεί μόνο σε 2 περιορισμένα σημεία στη βόρεια Βενεζουέλα στη περιοχή Lagunadelospatosκοντα στη Cumana.Το ένα από αυτά βρίσκεται κοντα σε αστική περιοχη και ο πλυθησμός των endlres σε εκείνο το σημείο κινδυνεύει άμεσα με εξαφάνιση(αν δεν έχουν εξαφανιστεί μέχρι τώρα) και το άλλο είναι το μόνο γνωστό ουσιαστικά οικοσύστημα στο οποί ο ευημερουν αυτά τα ψαράκια.
Τα πραγματικό ερωτημα λοιπον είναι όπως ειπώθηκε και παραπάνω αν αυτές οι 2 μορφές αναμιγνύονται γεννετικά στη φύση.Δεν μπορεσω να βρώ στο internetκάποια πληροφορία που να επιβεβαιώνει ότι αγρια guppy ζουν στις 2 αυτές περιοχες που ανεφερα. Αυτό όμως υπαγορεύει και η κοινη λογική.Αν υπήρχαν και τα δυο στην ίδια περιοχη αργά ή γρήγορα η ροη της γενετικής πληροφορίας μεταξύ τους θα οδηγούσε στη συγχώνευση των χαρακτηριστικών και στην εξαφάνιση του είδους.


Η λίμνη στην οποία βρέθηκαν για πρώτη φορά το 1975 πιστεύεται ότι προέκυψε από καποιο κομμάτι ωκεανού που αποκόπηκε από τον υπολοιπο με μια λωρίδα στεριάς και στη συνέχεια έχασε σταδιακά την αλατότητα του από την επίδραση των βροχοπτώσεων. Πιθανότητα κάποια γκάπυ ή πρόγονοι τους εγκλωβήστηκαν εκεί και διαφοροποιήθηκαν δίνοντας τη μορφή των endlersπου γνωρίζουμε.Ισως βρίσκονται δηλαδή σε κάποιο στάδιο εξέλιξης στο οποίο αποκλίνουν όλο και περισσότερο από τους συγγενείς τους τα γκάπυ με τα οπόία ανήκουν όχι μόνο στο ίδιο γένος αλλά και στο ίδιο υπογένος(Acanthophacelus).
Εδω ερχομαι να συμφωνήσω με τη μεγάλη κουβέντα του Πάνου. Σεβασμός στην εξελικτική διαδικασία της φύσης. Η διαφορετικότητα του βιοτόπου των Endlersτα διαχώρισε από τα γκαπυ και τους εδωσε τα υπέροχα μοναδικά τους χρώματα.Καποια στιγμή θα τα διαχωρήσει και γεννετικά. Ας την αφήσουμε να κάνει τη δουλειά της χωρις να το παιζουμε θεοι.Πολλοί επιστήμονες τα κατατασσουν σε διαφορετικά ειδη,καποιοι όχι. Οπως είπα ο όρος είναι προβληματικός.


Ποιος ο λογος λοιπον να στεκομαστε σε λέξεις όπως ειδος,ποικιλία ,υβρίδιο και να θέλουμε να καταστρέψουμε τη βιοποικιλότητα που μας χάρισε η φύση?Ήδη πολλές ποικιλίες των endlers εχουν εξαφανισθεί από τις διασταυρώσεις διάφορων χομπιστών στα ενυδρεία.Γιατι να θέλουμε να ξεπαστρέψουμε και το ίδιο το είδος?επειδη μπορουμε??


ΥΓ.Αν βοηθάει,να και κάποιες πληροφορίες από τον ίδιο τον Endler
(http://members.cox.net/newcomb1/emails.html )

"Endler's Poecilia" are not the same as guppies (Poecilia reticulata). One of the first things I did when I found them in 1975 was to try to cross them with wild guppies from a few kilometers away in Venezuela, as well as with other wild stocks of guppies. Occasionally I would get F1 hybrids, but that's all; they are clearly a distinct species. They live only in two sites in Venezuela, one of them (Cumana) next to the city dump, so they might even be extinct now in the wild. Someone should try to go back and check. The second population I only heard about but was unable to find--at the base of the Peninsula de Paria. The fact that they may be endangered makes me happy that they are being kept by aquarists!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-01-10, 21:39
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Κοιτάξτε να δείτε το πρόβλημα με το τι θεωρείται είδος δεν είναι κάτι καινούριο στη βιολογία...Κατά καιρούς έχουν προταθεί πολλοί ορισμοί, άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο επιτυχημένοι. Αυτή η ασάφεια που υπάρχει αντικατοπτρίζεται και στη μεγάλη απόκλιση των θεωρητικά αναμενόμενων ειδών στον πλανήτη (από 2 ως 100 εκατομμύρια!)! Πάντως οι βιολόγοι στις μέρες μας διαθέτουν πολλά "εργαλεία" (απολιθώματα, ανατομικές διαφορές,γενετικές μελέτες, μελέτες μοριακών μηχανισμών κτλ) που τους βοηθούν να προσδιορίσουν τη σχέση μεταξύ δύο οργανισμών, οπότε μπορείτε να καταλάβετε πόσο λίγος είναι πλέον ο ορισμός του είδους όπως τον έθεσε ο Mayr τότε.
Επίσης να επισημάνω ότι ο όρος "υβρίδιο" είναι γενικός για τη διασταύρωση, δεν αναφέρεται απαραίτητα για διασταύρωση ειδών (μπορεί να είναι οικογενειών, γενών κτλ). Επιπλέον ένα υβρίδιο μεταξύ 2 ειδών μπορεί να είναι γόνιμο ή άγονο, το αποτέλεσμα εξαρτάται από γενετικούς μηχανισμούς.
Γενικά νομίζω ότι ο lingistis έχει δίκιο στα όσα είπε... Εφόσον οι επιστήμονες προς το παρόν έχουν αποφανθεί ότι πρόκειται για 2 διαφορετικά είδη, όλα τα άλλα είναι ανούσια. Προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να διαφυλάξουμε όσο γίνεται τι γονιδιακό απόθεμα των endlers (αποφεύγοντας τη διασταύρωσή τους με guppies) γιατί είναι χρέος μας ως χομπίστες να διαφυλάξουμε το ζωικό πλούτο των νερών του πλανήτη και να μην τον εξαφανίσουμε .
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-01-10, 21:48
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Περισσότερο για ενίσχυση (μια και δεν έχω τίποτα παραπάνω να προσθέσω) συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα των lingistis & maria1983.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-01-10, 23:11
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Και ενισχυω ακομα περισσοτερο!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-01-10, 00:27
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Νομίζω ότι αξίζει το κόπο να παραθέσουμε εδώ μια πολύ καλή εξιστόρηση για το που και πως ‘ξαναβρέθηκαν‘ τα Endlers από τους ίδιους τους επιστήμονες. Το άρθρο είναι στα αγγλικά και παρουσιάζει σε απλή γλώσσα πάρα πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία για τα Endlers στο φυσικό τους περιβάλλων… όπως και το ενθουσιασμό των Fred N. Poeser και Michael Kempkes οι οποίοι και αφήνουν να νοηθεί πως υπάρχουν γεωγραφικά σημεία όπου τα δύο είδη (Endler και Guppy) συνυπάρχουν και αναφέρονται στο φαινόμενο που στην βιολογία ονομάζεται character displacement (δύο πληθυσμοί συγγενικών ειδών “μοιάζουν” μεταξύ τους σε περιοχές όπου δεν συνυπάρχουν, αλλά “διαφέρουν” όπου πιθανότατα συνυπάρχουν).

http://www.goodeids.com/modules.php?...rticle&sid=123

__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-01-10, 17:07
Το avatar του χρήστη cpapakon
cpapakon Ο χρήστης cpapakon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2009
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Γιάννη,
ευχαριστώ πολύ για τα άρθρα, πιστεύω ότι χρειαζόταν μια επιστημονική απάντηση στα ερωτήματά μου.
Και θα συμφωνήσω μαζί σου ότι μόνο άρθρα που εμφανίζονται σε επιστημονικά περιοδικά με σύστημα κριτών μπορούν να θεωρούνται εγκυρες πηγές γνώσης.

Δυστυχώς το διαδίκτυο δίνει την ευκαιρία σε οποιονδήποτε να γράφει απόψεις που πολλές φορές είναι λανθασμένες.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-01-10, 19:03
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Από τα καλύτερα thread που έχω διαβάσει εδώ

Μπράβο στον cpapakon που το ξεκίνησε.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-01-10, 10:01
Το avatar του χρήστη cpapakon
cpapakon Ο χρήστης cpapakon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2009
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τα καλύτερα thread που έχω διαβάσει εδώ

Μπράβο στον cpapakon που το ξεκίνησε.
Το μπράβο πρέπει να δοθεί κυρίως στο Γιάννη (lingistis) που έγραψε χρησιμοποιώντας αναφορές σε έγκυρες πηγές και όχι όπως οι περισσότεροι (δεν εξαιρούμαι εγώ) με αναφορές σε ιστοσελίδες αμφιβόλου κύρους.
Δυστυχώς το διαδίκτυο δίνει τη δυνατότητα στον καθένα να γράφει την όποια άποψη έχει χωρίς να κριθεί από ειδικούς με αποτέλεσμα πολλές φορές να δημιουργούνται λανθασμένες απόψεις.
Μακάρι ολοι να έγραφαν με τον τρόπο του Γιάννη.

Θα ήθελα να προσθέσω ότι μίλησα με ειδικό επί του θέματος (όχι των γκάπυ ειδικότερα αλλά επί της γενετικής ψαριών).
Μου είπε ότι οι ορισμοί που έγραψα παραπάνω είναι σωστοί.
¶ρα βάση ορισμών species και hybrid τα Endler-Guppy δεν μπορεί να είναι υβρίδια.
Όμως από την άλλη όμως μου τόνισε ότι οι ορισμοί αυτοί είναι ιδιαίτερα ελαστικοί με τα ψάρια (δεν κατάλαβα γιατί αλλά σέβομαι την άποψη του ειδικού). Για την ακρίβεια μου τόνισε ότι σε ψαρια μπορεί να έχουμε υβρίδια που είναι καθόλα υγιή και γόνιμα. Βάση αυτού και όλων όσων έγραψε ο Γιάννης η διασταύρωση Endlers με guppy δημιουργεί τέτοιου τύπου υβρίδια.
Βέβαια όπως μου τόνισε η επιστήμη προχωρά με ραγδαίους ρυθμούς και κάτι που ισχύει σήμερα μπορεί να καταρριφθεί αύριο.

Πάντως τα δικά μου υβρίδια είναι πανέμορφα. Τώρα που μεγαλώνουν βλέπω ότι μάλλον σαν fancy guppy θα χαρακτηριζόταν (μεγάλο μέγεθος, ουρές κλπ), αλλά με ιδιαίτερα έντονους χρωματισμούς που μοιάζουν με αυτών των endler. Θα ανεβάσω φωτογραφίες με την πρώτη ευκαιρία.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
endlers


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
endler! drak7family Αρχάριοι γλυκού νερού 5 25-01-10 22:35
Υβρίδια guppy endler karxarini Αρχάριοι γλυκού νερού 5 02-10-09 13:56
Ζωοτόκα -υβρίδια msigouros Γλυκό νερό - Γενικά 6 12-06-07 20:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09396 seconds with 13 queries