Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-09-08, 23:03
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ 60 λιτρα κοινωνικό-φυτεμένο

Καλησπέρα φίλοι μου. Λοιπόν, δυστυχώς, για οικονομικούς λόγους και μόνο, τα σχέδια που είχα για μεγαλύτερο ενυδρείο ναυάγησαν. Με αφορμή λοιπόν την κατάσταση στην οποία έφτασε το ενυδρείο μετά τις διακοπές, αλλά και κάποιες λάθος κινήσεις που έκανα στο ξεκίνημα του μικρού μου tank(και καλά), λέω,για να φρεσκάρω το ενδιαφέρον μου και να αλλάξω παραστάσεις, να αλλάξω δραματικά το aquascape μου. Γι' αυτό λοιπόν θα ήθελα τη βοήθειά σας, για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, στα πενιχρά 60 λίτρα μου.

Πολύ μπλαμπλά και δε'ν'καλό.Για αρχή, μία μίνι παρουσίαση του ενυδρείου όπως είναι τώρα:


Πληροφορίες

Διαστάσεις: Μήκος 60cm x Πλάτος 30cm x Ύψος 37cm
Όγκος: 60λίτρα περίπου
Κατηγορία: Κοινωνικό φυτεμένο
Φυτά: anubias bateri, anubias var nana, hydrofylia polysperma, Sagittaria subulata,java moss, Alternanthera reineckii, Crinum calamistratum ( μάλλον ),Cryptocoryne spiralis, Echinodorus tenellus,Lilaeopsis brasiliensis.
Ψάρια / ¶λλα είδη: 3 sae, 1 pleco, 1 ramirezi, 1 borneo sucker, 1 Corydoras aeneus, 2 corydoras corydoras sterbai, 2 Gyrinocheilus aymonieri.
Διακοσμητικά υλικά: 2 ρίζες Bogwood, 1 mopani, μικρές ποταμίσιες ρίζεςμ, μικρή πέτρα λάβας, επικάλυψη spraybar με τύρφη., χαλίκι ανέμειξη χοντρό με λεπτό φυσικό χρώμα και λίγο χαλίκι λάβας
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:μαύρο χαρτόνι για φόντο και στο δεξί τζάμι.
Φωτισμός: 2 λάμπες arcadia original tropical 2x15watt & 1xArcadia Freshwater lamp 14watt
Διάρκεια φωτισμού: 12 ώρες με σταδιακή αύξηση και μείωση
Φιλτράρισμα: Εξωτερικό φίλτρο EX 600 from 60lt to 120lt. Yλικά κεραμικό μακαρόνι, μακαρόνι της sera, Tetra bio balls, υαλοβάμβακας, 2xσφουγγάρι και τύρφη
Θερμοστάτης: Newatt, και 2 ανεμιστήρια υπολογιστή τώρα για τις ζέστες
Λίπανση: Tetra Crypto, Tetra Plantamin, Flourish Phosforum
Παροχή CO2: 1 μπουκάλα DIY 4λτ και μια 2λτ.

Παράμετροι:

pH: 6.5 - 7
Γενική σκληρότητα (GH): 6
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 4
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): -
Νιτρικά (ΝΟ3): -
Αλλαγές νερού: μία φορά στις 7 μέρες με μισό απιονισμένο,μισό βρύσης φιλτραρισμένο με τύρφη 2 μέρες πριν την αλλαγή. ποσότητα15 λτρ
Θερμοκρασία: 26°C
¶λλες πληροφορίες: πάμε για ξήλωμαααα!!!!
Φωτογραφία:


-------------------------
Σκέφτομαι τα εξής.
  • Κατ'αρχάς θα ήθελα να χρησιμοποιήσω υπόστρωμα-λίπασμα, αλλά μία μικρή ποσότητα. Οι ποσότητες που έχω δεί μέχρι τώρα να πωλούνται,είναι σε μεγάλες συσκευασίες.
  • Επίσης.Για κυρίως υπόστρωμα σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω χαλαζιακή άμμο.
  • Τα ψάρια τα οποία θα μπούνε, θα επιλλεχθούν πολύ αργότερα, και μπορεί να αρκεστώ σε ένα κοπάδι νέον και ένα κόρυ..
  • τα φυτά τα οποία θα είναι μέσα στο ενυδρείο θα είναι: anubias bateri, anubias var nana,Sagittaria subulata,Alternanthera reineckii, Crinum calamistratum,Cryptocoryne spiralis, Echinodorus tenellus,Lilaeopsis brasiliensis,Rotala wallichi
    Rotala sp. green(ή κάποιο άλλο αντίστοιχο).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dizio : 03-09-08 στις 23:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-09-08, 17:14
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

έκατσα κι έκανα ένα σχέδιο στο paint και στο μυαλό μου έχω κάτι τέτοιο


δεν ξέρω αν μπορείτε να καταλάβετε ποιά φυτά είναι πού..λίγοπολύ φαίνεται όμως
-------------------------
οι γνώμες όλες καλοδεχούμενες και ειθυμητές
-------------------------
κανείς???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dizio : 04-09-08 στις 17:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-09-08, 19:05
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Καταρχάς αφού το ξαναστήνεις πρέπει να κάνεις και κάτι με την σύνθεση σου.
Πρώτα κοίτα τα ψάρια που σου αρέσουν και μετά συμβίβασε πάνω σε αυτά το aquascape.
Σε τι ψάρια θα κινηθείς?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-09-08, 20:18
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλή αρχή κατ'αρχήν με το νέο στήσιμο.. (αν και εμένα μου άρεσε πολύ όπως ήταν..)

Σχόλια τώρα:
- Πολλά "ψηλά" φυτά σκέφτεσαι για αριστερά, και φοβάμαι ότι θα γίνει χαώδες.. Ρίξε μια ματιά στο nano που παρουσίασε χθες ο Raven, παίζει σε μικρό πλάτος ενυδρείου με πολλά διαφορετικά ύψη φυτών και δημιουργεί πολύ ωραία αίσθηση βάθους.. Γενικά το συγκεκριμένο ενυδρειάκι, που έχει αντίστοιχο στήσιμο (ψηλό στη μία μεριά και χαμηλώνει όσο πας προς την άλλη) μου άρεσε πάρα πολύ..
- Ωραίο θα είναι το ξύλο με τα κλαδιά να βγαίνουν μέσα από τα φυτά.. Πάντα μου άρεσαν αυτά κι εμένα.. Ενημέρωσε όμως πού θα βρεις το ξύλο να έχουμε κι εμείς υπ'όψιν μας!
- Καλή επιλογή η τοποθέτηση της alternanthera στο 1/3, ώστε να είναι το κέντρο της προσοχής!
- Πάλι επηρρεασμένος από το Raven, σκέψου και μία vallisneria nana στα δεξιά και πίσω.. Θα δημιουργεί νομίζω ωραίο background..
- Δες κι αυτό που διάβαζα σήμερα.. Στα λίτρα σου περίπου..
http://www.practicalfishkeeping.co.u...article_id=684
- Το εσωτερικό φίλτρο το έχεις βγάλει, σωστά? Γιατί αλλιώς θα έπρεπε να κάνεις το αντισυμμετρικό στήσιμο για να το κρύψεις..

Αυτά τα λίγα από μένα.. Αλήθεια, τι ψαράκια θα βάλεις μέσα?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-09-08, 23:24
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

τα ψαράκια που θα βάλω δεν με απασχολούν και πολύ, μάλλον θα κρατήσω τα 3 σάε που έχω και ένα κοπαδάκι 5 ατόμων κορυ στερμπάι(μιας και έχω ήδη 2). τέρμα δεξιά έχω ήδη αποφασίσει το τί θα βάλω(αν μιλάμε για τη γωνία) και είναι το φυτό που βρίσκεται στα δεξιά του ενυδρείου μου αυτή τη στιγμή. τώρα αν εννοείς κάτι για φόντο,για αρχή θα το αφήσω κενό,δεν θέλω να το μπουκώσω πολύ...

το φίλτρο ναι, είναι εξωτερικό, αλλά οι σωλήνες θα κρυφτούν όπως και ο θερμοστάτης.τα ξύλα που βγαίνουν από τα φυτά τα καβάτζωσα από διακοσμητικό της μητέρας μου και τα χρησιμοποιώ τρίτη φορά χωρίς πρόβλημα(ήμουν τυχερός πάνω στην άγνοιά μου).
πιστεύω όμως πως λόγω περιορισμένου χώρου θα πρέπει να κοιτάξω λιγάκι να μην το παρακάνω με την ποσότητα φυτών και το μπουκώσω δεξιά...

το νάνο το είδα, αλλά δεν είναι κοντά σε αυτό που σκέφτομαι. έχω δηλαδή σκοπό να κατεβαίναι η φυτομάζα, όχι από το αριστερό τζάμι,αλλά από την αριστερή γωνία. τα πειράματα θα δείξουν

(σόρυ για την πολυλογία και ευχαριστώ για την ανταπόκριση)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-09-08, 01:47
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Λόγω αλλαγής σχεδίων(καινούριο ενυδρείο),η καινούρια ιδέα ακυρώθηκε.
Παρ'όλα αυτά όμως. επειδή σήμερα βαριόμουνα και ήθελα να κάνω το κατιτίς στο ενυδρειάκι μου, άλλαξα θέσεις στα φυτάκια μου. το αποτέλεσμα δεν με τρέλανε είναι η αλήθεια, αλλά θα σας το παρουσιάσω, για να μου πείτε πώς θα γινόταν καλύτερο



...αυτά,περιμένω σχόλια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-08, 14:17
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Γιατί δε σε τρέλανε ρε συ? Εμένα μου αρέσει πάντως..

Το μόνο σχόλιο είναι ότι η alternanthera μπορεί να αποτελέσει "εστιακό σημείο", οπότε μετακίνησέ την αριστερά, ή μπρος, ή καλύτερα πίσω από τη ρίζα, στο 1/3 περίπου του μήκους του ενυδρείου, σύμφωνα με τον κανόνα της "χρυσής τομής"..
(που επί τη ευκαιρία από μαθηματικής άποψης έχει τρομερό ενδιαφέρον.. αλλά θα κρατηθώ και δε θα σας ξαναπρήξω.. )
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-08, 14:45
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

η αλήθεια είναι ότι το σκεφτόμουνα αυτό για τη χρυσή τομή όταν έβαζα την αλτεναθέρα απλά είπα να την βάλω εκεί γιατί θέλω να ζωηρέψει λιγάκι για το καινούριο ενυδρείο ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26738 ) οπότε την έβαλα εκεί που έχει περισσότερο φώς
τώρα γιατί δεν με τρέλανε και πολύ...δεν ξέρω να σου πώ...απλά δεν μπορώ να βρώ τί είναι αυτό που δεν μου κάθεται καλά!!!

κάτι σχετικό-άσχετο.... σε ένα ενυδρείο κύβο, η αρχιτεκτονική του, τι στυλ πρέπει να ακολουθεί ώστε να δείχνει ωραίο???τι στήσιμο έχουν τα κυβικά ενυδρεία δλδ??? θέλω να κάνω το 120 με κρίμπς αν βοηθάει...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεοκλής Φυτεμένο-Κοινωνικό Neoklis Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 63 09-05-08 20:00
erling (φυτεμένο κοινωνικό) erling Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 20 13-02-08 23:49
Νεο Ξεκινημα Isidoros Δίσκοι 18 27-09-07 23:09
Νεο Ξεκινημα nautilus Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 27-12-05 09:59
ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ nelly Χρυσόψαρα 1 04-10-04 07:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15366 seconds with 15 queries