Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 13-01-10, 13:41
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως εγω ειμαι καθετος στη χρηση αιχμηρων πετρωματων σε ενυδρεια με κιχλιδες γενικοτερα και ειδικοτερα σε ψαρια που τρεφονται απο αλγη γιατι η μπορει να τραυματιζονται προσπαθωντας να φανε αλγη απο την πετρα η να την κοψουν την συνηθεια γιατι θα ενοχλουνται

πιστευω οτι malawi η tanganyika πανε μονο με ψιλη ασπρη αμμο και πλακε ποταμισσιες γκρι πετρες σχετικα πεπλατισμενες γιατι και αυτο παιζει το ρολο του οι τραγανες ειναι για θαλλασα και εκτος των αλλω παραπεμπουν και εκει

φιλικα παντα και απορω που κανενας δεν το χει σκεφτει μεχρι τωρα
φιλε μου σιγουρα η τραγανες ειναι απο θαλασσα και οχι απο ποταμια και λιμνες, σε αυτο εχεις δικιο...
αλλα αν θελεις να φτιαξεις ενα ενυδρειο νταμαρι με τις τραγανες μπορεις να εχεις το 1/3 σε βαρος...
ενα ακομα θετικο ειναι οτι ανεβαζει τις σκληροτητες τελεια.
οσο για τα mbuna που τρωνε αλγη πιστεψε με δεν εχουν κανενα απολυτος προβλημα...
το ενυδρειο που βλεπεις στην φωτο μου εχει μεσα τραγανες και ειχα μεσα 6 διαφορετικα ειδη malawi mbuna και ετρωγαν χωρις κανενα προβλημα αλγη...
ενα ακομα θετικο ειναι οτι οταν εχεις γεννες αφηνεις την φυση να κανει τη δουλεις της χωρις να εχεις φοβο να τα φανε τα πιο μεγαλα. ουτε να προσπαθεις να πιασεις τα μικρα, ουτε να στρεσαρεις την μανα για να την πιασεις μπουκωμενη...

καλα εκανες και εγραψες την αποψη σου γιατι εδω χρειαζονται ολες οι αποψεις για να μπορει ο καθε ενας που διαβαζει να βλεπει και τα αρνητικα και τα θετικα....
παντος ειναι δοκιμασμενες απο προσωπικη εμπειρια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 13-01-10, 15:01
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου σιγουρα η τραγανες ειναι απο θαλασσα και οχι απο ποταμια και λιμνες, σε αυτο εχεις δικιο...
αλλα αν θελεις να φτιαξεις ενα ενυδρειο νταμαρι με τις τραγανες μπορεις να εχεις το 1/3 σε βαρος...
ενα ακομα θετικο ειναι οτι ανεβαζει τις σκληροτητες τελεια.
οσο για τα mbuna που τρωνε αλγη πιστεψε με δεν εχουν κανενα απολυτος προβλημα...
το ενυδρειο που βλεπεις στην φωτο μου εχει μεσα τραγανες και ειχα μεσα 6 διαφορετικα ειδη malawi mbuna και ετρωγαν χωρις κανενα προβλημα αλγη...
ενα ακομα θετικο ειναι οτι οταν εχεις γεννες αφηνεις την φυση να κανει τη δουλεις της χωρις να εχεις φοβο να τα φανε τα πιο μεγαλα. ουτε να προσπαθεις να πιασεις τα μικρα, ουτε να στρεσαρεις την μανα για να την πιασεις μπουκωμενη...

καλα εκανες και εγραψες την αποψη σου γιατι εδω χρειαζονται ολες οι αποψεις για να μπορει ο καθε ενας που διαβαζει να βλεπει και τα αρνητικα και τα θετικα....
παντος ειναι δοκιμασμενες απο προσωπικη εμπειρια...

σιγουρα παρεχει κρυψωνες και γω το πρωτο κιχλιδοενυδρειο με moonstone το ειχα αλλα αμα κανεις ενα σωστο στησιμο και με αλλες πετρες μπορεις να χεις καλες κρυψωνες σιγουρα λιγοτερες αλλα και παλι αρκετες το βαρος εμενα μεχρι τα μεγεθη που εχω φτασει δεν με εχει απασχολησει αμα παρεις τα μετρα σου σε γενικες γραμμες και με φυσικες πετρες εισαι οκ πιστευω

περι ορεξεως κολοκυθοπιτα το σιγουρο ειναι οτι τραγανες στις λιμνες αυτες δεν υπαρχουν και τα στοματα των ψαριων ειναι κατασκευασμενα για να ξυνουν η να μασανε αλγη απο επιπεδες η μη αιχμηρες πετρες και ο τροπος που τρεφονται γενικα ειναι ενα λεπτο σημειο κατα τη γνωμη μου γιαυτο και οι τοσες διαφοροποιησεις στον τροπο συγκομιδης της αλγης αναμεσα στα διαφορα ειδη(μασημα ξυσιμο τραβηγμα) κτλ) μου κανε και μενα εντυπωση πραγματικα το ποσο σημαντικο ειναι για αυτα τα ψαρια οταν το ειδα στα σεμιναρια του konigs

νταξει απο κει και περα νυστικες δεν θα μεινουνε και σιγουρα ειναι σκυλια αλλα δεν ξερω κατα ποσο τις ταλαιπωρουμε να κανουνε κατι που ειναι στη φυση τους

οπως και να χει εχει ενδιαφερον το project να δουμε πως θα δειξει τελικα ενημερωσε μας με φοτο!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 13-01-10, 15:20
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

οταν ετοιμαστει το ενυδρειο θα βαλω και φωτο και τα παντα ξανα...
οσον αφορα παντος για τα ψαρια μας οπως το ειπες πιστευω οτι πρεπει να κανουμε το καλητερο γι αυτα...
το πιο σημαντικο πιστευω ειναι περαμετροι νερου, θερμοκρασια, καθαρο νερο, σωστα λιτρα, διατροφη και αν χρειαζεται κοπαδια...
οσο αφορα την διατροφη επιδη σπανια θα εχουμε αγρια ψαρια πιστευω οτι εχουν μαθει να τρωνε το φαγητο που τους ριχνουμε και μονο σε μεγαλη πεινα θα φανε καθαρα αλγη απο τα βραχια...
τωρα ποια με τις τροφες τους παρεχουμε τα παντα και κοιτανε τον ευκολο τροπο και τα ιδια....
αν πιστευω κραταμε τα ψαρια σωστα οπως τα παραπανω που ανεφερα ακριβως αναπαρασταση του βυθου που ζουν τα ψαρια δεν θα γινει ποτε... παντα κατι δεν θα βρισκουμε, κατι θα ειναι ακριβο, κατι θα μπαινει το προσωπικο γουστο μιας και οι περισσοτεροι τα εχουμε στο σπιτι μας...
παντος το σιγουρο ειναι οτι πρεπει οσο μπορουμε να πλησιαζουμε τον βιοτοπο τους....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 13-01-10, 16:19
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

σιγουρα ο περισσότερος κοσμος το παρακανει με τις τροφες και γω οταν ταιζα πολυ παρατηρουσα τα ψαρια ποιο αδιαφορα οχι τοσο νευρικα και δραστηρια τωρα πλεον ταιζω max 4-5 φορες τη βδομαδα και 3-4 φορες το χρονο μενουνε για 15 μερες χωρις φαι ,φυσικα μιλαω για ενηλικα ψαρια παντα,η αναπτυξη τους ειναι μια χαρα δειχνουν γενικα ποιο πολυ ενδιαφερον στο να σκαλισουνε μασουλισουνε σκαψουνε τα παντα και γενικοτερα το βασικοτερο ένστικτο του να τραφω τα κανει ποιο ενεργητικα

παντως τελικα παιζει να χεις και λιγοτερες κρυψωνες ετσι οπως τα εφτιαξες δεδομενου οτι τον χωρο που πιανει μια τετοια πετρουλα η οποια προσφερει μια τρυπα θα τον επιαναν 2-3 ποιο μικρες πλακουτσερες οι οποιες η μια πανω στην αλλη θα χαν μπολικες χαραμαδες για μικρα! χρειαζεσαι σε καθε βραχο μια τρυπα εισοδου και μια εξοδου πιστευω για να κυκλοφορουν καλυτερα αναμεσα !
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 13-01-10, 16:31
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

για τις τροφες εχεις δικιο...
οταν ειχα κι εγω τα malawi mbuna ετρωγαν κανονικα και κατω εμενα πολυ βρωμα στο βυθο.... δεν σκαλιζαν και πολυ...
οταν δεν τα ταιζα μια μερα... το ενυδρειο ηταν πεντακαθαρο...
οσο για τις πετρες που λες καιν τις κρυψωνες...
να σου εξηγησω....
οι πετρες φτιαχτηκαν
για να μπουν ( αν μπουν ) αναλογα με την διακοσμιση στο ενυδρειο που θα φτιαξω τωρα ( 1500 ) λιτρα...
δεν θα φτιαξω malawi και δεν θα εχει τοσα πολλα ψαρια για να θελουν πολλες κρυψωνες...
απο μερικες τρυπες ισως να βγαινουν φυτα...
ακομα δεν ξερω σιγουρα τι ενυδρειο θα γινει...
εχω στο μυαλο μου με την σειρα που τα λεω...
μαδαγασκαρης, δισκους, τανκανιγκα...
οποτε βλεποντας και κανοντας...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 13-01-10, 18:51
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

μια χαρουλα τα λιτρα ποιος ασχολειται με τις πετρες σε τοσα λιτρα

αντε περιμενουμε!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φτιαχνοντας ενα nano reef (log) Tricky Nano Reef 73 19-05-09 23:16
Βαρος ενυδρειου orck Γλυκό νερό - Γενικά 14 30-10-08 15:56
ΑΡΧΑΡΙΟΣ! στρώσιμο με ή χωρις φυτά? με ή χωρις αμμο και πέτρες? sakisballoons Αρχάριοι γλυκού νερού 25 20-12-07 13:09
ΑΝΤΕΧΕΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ Η ΠΛΑΚΑ...??? Vasilis Γλυκό νερό - Γενικά 24 23-02-06 16:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04222 seconds with 16 queries