Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-11-16, 21:09
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Love birds και αυγά.

Καλησπέρα.

Έχω αγοράσει ένα ζευγάρι love birds για την μικρή μου κόρη.
Όλα καλά και το ζεύγος χαίρει άκρας υγείας. Το πρόβλημά μου είναι οτι έχει τρελαθεί να κάνει αυγά! Έχει κάνει μέχρι στιγμής 4 σε δύο δόσεις.
Την πρώτη φορά έκανε το πρώτο στο πάτωμα του κλουβιού. Μόλις το είδα, πήγα αμέσως και τους αγόρασα φωλιά. Την έβαλα στο κλουβί και πιάνοντας με γάντι το αβγό το έβαλα μέσα και τα άφησα σε σχετικά ήσυχο μέρος. Σε μία-δυο μέρες να σου και δεύτερο αβγό, πάλι στο πάτωμα του κλουβιού (!!) ενώ είχα δει οτι χρησιμοποιούσαν την φωλιά. Τι να κάνω, το πιάνω και αυτό και το βάζω και αυτό μέσα στην φωλιά.
Για καμιά εβδομάδα τα έβλεπα να μπαίνουν τακτικά στην φωλιά και θεώρησα ότι τα φρόντιζαν. Απο περιέργεια, αφού πέρασαν 10 μέρες περίπου, άνοιξα προσεκτικά την πλάτη της φωλιάς για να δω τι γίνεται και η φωλιά ήταν πεντακάθαρη! Ουτε αβγά, ούτε κουτσουλιά καν!!!! Που πήγαν τ' αβγά, οεο?

Τες πα, έχουμε συνέχεια. Άφησα την φωλιά στο κλουβί, μιας και κάθε βράδυ έμπαιναν εκεί για ύπνο.
Και ..... Πριν τρεις μέρες, να σου νέο αβγό, ΠΑΛΙ στο πάτωμα του κλουβιού. Αυτή την φορά δεν το πείραξα. Το άφησα εκεί. Δεν είδα όμως να του δίνουν σημασία, μιας και το έβαλαν στην άκρη και το παράτησαν.
Χθές όμως ήρθε και το τέταρτο!! Και αυτό στο πάτωμα και η θηλυκιά απο πάνω του συνεχώς να το κλωσσάει έξω μόνη της. Ο κύριος την παρατάει και μπαίνει στην φωλιά μόλις με δει. Αυτή εκεί, βράχος! Μόλις με δει οτι έφυγα, ξεμυταει και πάει να της κάνει παρέα και ο λεγαμενος.

Το άλλο αβγό δεν του δίνουν καμία σημασία. Είναι παρατημένο σε μια γωνιά του κλουβιού.

Αυτά είναι τα γεγονότα έως τώρα. Και το ερώτημά μου είναι. Τι κάνω? Να βάλω το αβγό που κλωσσάει η μαντάμ μέσα στην φωλιά ή όχι? Φοβάμε οτι θα την φοβίσω και θα παρατήσει το κλωσσημα.

Δεν τολμαω ούτε το κλουβί να καθαρισω και σε λίγο η κατάσταση θα είναι χάλια!
Τι να κάνω? Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη!


Sent from my Galaxy Tab Pro
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-16, 22:19
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Δεν νομίζω να είναι κατάλληλη εποχή για ζευγαρομα αλλά περισσότερα θα σου πουν και θα μάθεις εδώ..
http://www.birdnest.gr/forum.php
Θα βρεις πολλές και διάφορες χρήσιμες πληροφορίες..!
Αν ασχολείστε πάντως πρώτη φορά με παπαγαλάκια η συμβουλή που έχω να σας δώσω είναι να μην τα βλέπετε σαν πουλιά αλλά σαν παιδιά!
Μην ξεχνάμε ότι έχουν την νοημοσύνη ενός τετραχρονου παιδιού!
Να τους μιλάτε, να μην τα μαλωνετε και προς θεού μην τα έχετε στο μπαλκόνι.!
Με λίγη εύκολη εκπαίδευση - ασχολία από εσάς θα έχετε κατά την γνώμη μου το καλύτερο κατοικίδιο που υπάρχει!
Να τα χαίρεστε τα καινούρια μέλη της οικογένειας σας! Ότι μπορώ να βοηθήσω με τις λίγες γνώσεις που έχω αποκτήσει με χαρά θα το κάνω!

Ένας περήφανος ιδιοκτήτης ενός καταπληκτικου και πολύ ομιλιτικου budgie!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-11-16, 17:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η υπαρξη φωλιας ενθαρρυνει το ζευγαρωμα. Μπορει και χωρις αυτη να κανουν αυγα ενιοτε αλλα παντα μια φωλια τα "προκαλει". Ειναι ομως λαθος να ωθουμε τα πουλια σε αναπαραγωγη αν δε τα εχουμε ετοιμασει καταλληλα.
Αυτο σημαινει αυξηση της ποικιλιας διατροφης, ιδιαιτερα αυξηση σε πρωτεινη (αυγο-αυγοτροφη), συμπληρωμα ασβεστιου κ.τ.λ.

Οποτε αν δεν εχεις "ετοιμασει" τα πουλια βγαλε τη φωλια. Το αν γεννανε στο πατωμα ειναι δικη τους επιλογη αλλα εσυ κανε οτι μπορεις να μη τα ενθαρρυνεις. Επισης εισαι σιγουρος οτι εχεις ζευγαρι?? καλιστα μπορει να ειναι 2 θηλυκα και στα lovebirds θελει εμπειρια να διακρινεις το φυλο.

Συνοψιζοντας...αν τα πουλια σου δεν ειναι ετοιμα εσυ βγαλε τη φωλια και ακολουθησε τη ρουτινα που πρεπει στο καθαρισμα του κλουβιου και τα υπολοιπα...και απλα βαλε σουπιοκοκκαλο ή ακομα καλυτερα συμπληρωμα ασβεστιου στο νερο τωρα που γεννα να μην "αδειασουν" οι αποθηκες της.

Αν επιθυμεις αναπαραγωγη τοτε βεβαιωσου για το φυλο, ξεκινα διατροφικη προετοιμασια των πουλιων (εγω παντα εβαζα αυγοτροφη, βιταμινη Ε, υγρο ασβεστιο και μεγαλυτερη ποικιλια τροφων-φρουτων-λαχανικων) και επειτα βαλε τη φωλια.

Επισης τα lovebirds βαζουν υλικο στις φωλιες τους οποτε λιγο πριονιδι ή κομματια εφημεριδας μπορει να τους φανουν χρησιμα. Τα μεταφερουν στο φτερωμα της ουρας τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-11-16, 17:30
Το avatar του χρήστη mixalis1708
mixalis1708 Ο χρήστης mixalis1708 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα
Μηνύματα: 187
Προεπιλογή

Υπάρχουν παρά πολύ παράγοντες που μπορεί να τα επηρεάσουν και να μην γίνει ομαλά όλη η διαδικασία. Τα lovebirds ειναι παπαγαλάκια που κουβαλάνε μικρά κλαδάκια μέσα στη φωλεια τους δεν λειτουργούν όπως άλλοι παπαγάλοι που γεννούν πάνω σε ξερό ξύλο. Μπορείς να τους βάλεις λίγα χορταράκια από αυτά που δίνουν σαν τροφή στα κουνελάκια. Επίσης άλλοι παράγοντες μπορεί να ειναι τα ρεύματα αέρα, να μην ειναι γονιμοποιημένα τα αυγά τους, να τους αλλάζεις συχνά εφημερίδες κάτι που τα ενοχλεί, να μην τρέφονται σωστά και άλλα πολλά. Σε καμοια περίπτωση δεν θα πειράξεις το αυγό από εκεί που το έχει το θυληκο ούτε θα αλλάξεις το υπόστρωμα στο κλουβί, θα λερωσει λίγο παραπάνω αλλά σε κάθε άλλη περίπτωση θα το αφήσει στη τύχη του. Πρέπει να βάλεις μερικά κλαδάκια όπως σου είπα παραπάνω και να τους δεις να τα κουβαλάνε μόνοι τους στη φωλεια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-11-16, 10:12
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Καλημέρα.
Αρχικά, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις.

Διαβάζοντας και το άλλο site που πρότεινε ο φίλος @revolution1925, μου φαίνεται παράξενο που ξεκίνησαν τις γέννες τέτοια εποχή.

Στο νερό βάζω μια γενική βιταμίνη (σύμπλεγμα ειδικό για παπαγάλους). Θα πάρω όμως συμπλήρωμα ασβεστίου μιας και δεν τους έδινα κάτι γι' αυτό και η θυλικιά έχει κάνει ήδη 4 αυγά.

Από διατροφή, πέραν των σπόρων, τους δίνω καρότο (το τσακίζουν) και το κοτσανάκι από φύλλα λάχανου. Αυγό δεν έδινα,
Ν' αρχίσω ή όπως λέτε θα τα προετοιμάσω και για άλλες γέννες? (πράγμα που δεν το θέλω τέτοια εποχή)

Είναι ζευγάρι στάνταρ, το πήρα από γνωστό μου και συμπεριφέρονται και σαν ζευγάρι τα πουλιά.:

ΟΚ, θα την αφαιρέσω την φωλιά αλλά όπως έγραψα τα αβγά τα ξεκίνησαν πριν καν την αγοράσω και επιμένουν να γεννάνε εκτός. Τώρα που το σκέφτομαι, νομίζω ότι ξεκίνησαν λίγες μέρες αφού άρχισα να βάζω αυτή την βιταμίνη στο νερό. Λέτε να παίζει κάποιο ρόλο?

Σήμερα, έχω την εντύπωση ότι δεν είδα το δεύτερο αυγό στο πάτωμα του κλουβιού. Δεν είμαι όμως και σίγουρος γιατί βιαζόμουν και λόγω του ότι το χαρτί που τους βάζω είναι άσπρο θέλει να κοιτάξεις καλύτερα. Θα κοιτάξω πιο προσεκτικά το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι και θα ενημερώσω. Επίσης και τα δύο πουλιά ήταν μέσα στην φωλιά σήμερα.

Εφημερίδα δεν θέλω να τους βάλω γιατί το κάνουν κομματάκια το χαρτί και δεν θέλω να μασουλάνε χαρτί με μελάνια και χημικά που έχουν οι εφημερίδες. Ίσως να υπερβάλω αλλά δεν μου αρέσει η ιδέα.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-12-16, 18:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η βιταμινη Ε είναι η βιταμινη της αναπαραγωγής. Αν το σκευασμα περιεχει τοτε συμβαλλει κι αυτό στην ωοτοκια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-12-16, 18:42
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Ευχαριστώ, θα το κοιτάξω.

Sent from my Galaxy Tab Pro
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-01-17, 08:59
Το avatar του χρήστη tsouk
tsouk Ο χρήστης tsouk δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2017
Περιοχή: καβαλα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Αν και έχει περάσει καιρός από το τελευταίο μνμ
Από την εμπειρία μου στους παπαγάλους δεν έχει σημασία τόσο η εποχή αν έχει ζέστη ο χώρος και πολύ φαγητό και αρκετό φως γίνετε να κάνουν αυγά τώρα εξαρτάτε τι θες να κάνεις αν επιθυμείς μια γεννά βάζεις πολύ φαγητό και ασβέστιο και τα έχεις σε ήσυχο μέρος αν θες να διακόψεις την γέννα μειώνεις το φως και την ποσότητα φαγητού και συνεχίζεις το ασβέστιο και έχεις περισσότερες ώρες συσκότιση πχ ένα σκούρο πανί πανό στο κλουβί και αφήνεις πλαστικά αυγά στην φωλιά για να σταματήσει τίς άσκοπες γέννες αυγο σε περίπτωση που έχεις προχωρήσει σε εξέλιξη της φωλιάς και περιμένεις πουλακια στείλε μνμ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
love birds dimitrios Άλλα ζώα 14 30-11-12 15:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05057 seconds with 13 queries