Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-01-07, 07:49
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή Μερικές ερωτήσεις για το φυτεμένο ενυδρείο που φτιάχνω!

Παιδιά καλημέρα!!!Με λένε Δημήτρη και είμαι καινούριος στο forum... Θα ήθελα να κανω μερικές ερωτήσεις Πρώτα απ'όλα θέλω να πω ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στα παιδιά που έχουν ανεβάσει το forum αυτό...Είναι πολυ ενδιαφέρον(και πολύ εύκολο στη χρήση του σε σχέση με άλλα).Δεν έχω συνολικά 2 μέρες που ψάχνω το forum και πραγματικά το έχω λατρέψει!Καλώς σας βρήκα λοιπόν!!! Εδώ μερικές ερωτήσεις για το ενυδρείο μου: Έχω ένα ενυδρείο της Ηagen 180lt διαστάσεων 100x40x50 με εξωτερικό φίλτρο Rena filtStar, 2 λάμπες(μια φωτοσύνθεσης και μια ηλιακού φωτός) θερμοστάτη κλπ.Το ενυδρείο θέλω να το κάνω φυτεμένο.Αγόρασα ψιλό φυσικό χαλίκι 25 κιλά(είναι αρκετό ή θα χρειαστώ περισσότερο ?) και υπόστρωμα Sera 2 δοχεία,το ένα είναι 2,4kg και το άλλο 4,7kg (αρκεί αυτό το υπόστρωμα για το ενυδρείο μου ?Μήπως να άλλαζα το ένα δοχείο με υπόστρωμα της seacheam to florit ?Και αν ναί ποιό να αλλάξω το μικρό ή το μεγάλο ?Απλά έμαθα πως είναι δυνατό υπόστρωμα και καλό θα ήταν να έβαζα μισό μισό!) Ξέρω ότι για φυτεμένο ο φωτισμός που έχω δεν είναι επαρκής και σκοπεύω να προσθέσω λάμπες.Το θέμα είναι τι λάμπες ??? Μου είπαν οτι με μια t5 θα είμαι καλυμένος,ισχύει?Κάπου σε ένα post διάβασα για λάμπες t8(ονομαστικά χωρίς πληροφορίες για το τι είναι).Είναι πιο δυνατές οι t8?Δεν έχω διαβάσει/μάθει τίποτα γι'αυτές.Τώρα κοιτάξτε τα φυτά που θέλω να βάλω αρχικά δε θα έχουν και μεγάλες απαιτήσεις και μη με ρωτήσετε ονόματα,στο διάβασμα είμαι ακόμα .Σκοπεύω όμως να βάλω και φυτά μεγαλύτερων απαιτήσεων στη συνέχεια γι'αυτό και θέλω να μάθω απο τώρα τι να κάνω με το φωτισμό.Όσο για την εκχύλιση διοξειδίου του άνθρακα έμαθα οτι μπορώ να πάρω μια φιάλη η οποία θα μου έρθει και πιο φθηνά και με πατέντα(ή σκάλα) να γίνετε η εκχύλιση.Anyway αυτό το έχω ψιλοψάξει! Αγόρασα και δύο νίκελ ανακλαστήρες της juwel με τους οποίους θα αντικαταστήσω τους παλιούς(οι οποίοι δεν έχουν τόσο μεγάλη ανάκλαση). Τέλος ο θερμοστάτης που πήρα είναι ο SACEM nsh-150watt,είναι αξιόπιστοι θερμοστάτες αυτοί? Σας κούρασα ε ? Και αυτο είναι μόνο η αρχή
Χαρά μου να συζητάμε και να ανταλάζουμε ιδέες κλπ...Απο εδώ και πέρα ΦΑΝΑΤΙΚΑ aquatek Χάρηκα και πάλι παιδιά!!!

GhostShip
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 27-01-07 στις 10:14
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-07, 08:46
Το avatar του χρήστη serifios
serifios Ο χρήστης serifios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Περιοχή: Περισσός,Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Καλωσορισες φιλε και καλη αρχη με το φυτεμενο!!! και εγω αρχαριος στο φυτεμενο ειμαι οποτε δεν θα σε συμβουλεψω αμεσα αφηνοντας τους εμπειροτερους ,ψαξε στην ενοτητα με διευθυνσεις στο διαδυκτιο θα βρεις πολλα ενδιαφεροντα sites για τα φυτα και τις απαιτησεις του καθε ειδους. π.χ. www.tropica.com
__________________
ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

120l φυτεμένο 2 χρυσόψαρα
60l φυτεμένο corys panda,cherry shrimps
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-07, 10:22
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το flourite ειναι ειδικό υποστρωμα για φυτά που αντικαθιστα την αμμο.
Ειναι σχετικα χοντρο, και με μικροτερα φυτα υπαρχει προβλημα στο σωστο τρεξιμο της ριζας. Επισης το κοκκινο χρωμα του ειναι "καπως"...
Αν το ανακατεψεις με ψιλο χαλαζιακό, μετα απο λιγο το χαλαζιακο θα παει ολο απο κατω.....
Τ8, Τ5 κλπ αναφερομαστε στη διαμετρο των λαμπτηρων φθορισμου.
Τ8 ειναι η κοινη διαμετρος που υπαρχει σχεδον παντου, ενώ Τ5 ειναι οι λεπτες, (οσο ενα δαχτυλο περιπου)
Απο κει και περα ομως, υπαρχει μια μεγαλη ποικιλια στο φασμα, αναλογα με την εφαρμογη. Ψαχτο λιγο ακομα και εδω ειμαστε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-01-07, 15:01
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GhostShip Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος ο θερμοστάτης που πήρα είναι ο SACEM nsh-150watt,είναι αξιόπιστοι θερμοστάτες αυτοί?
Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου, έχω χάσει πανω από 4 θερμοστάτες αυτής της εταιρείας, μετά από 1+ χρόνο χρήσης τα έπαιξαν.
Προτίμησε Jaeger, είναι πιό αξιόπιστοι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-01-07, 16:05
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Hello και πάλι παιδιά!...netblues τότε λέω να αφήσω και τα δυο υποστρώματα τα Sera και να μην ανακατέψω κάτι δεύτερο μέσα...
Δεν μου είπες την άποψη σου για το υπόστρωμα αυτό,έχεις ακούσει καλά λόγια ?Τι να σας πω ρε παιδιά,απο σας οτι μάθω γιατί οι καταστηματάρχες συνήθως . . . Anyway!serifios καλώς σε βρήκα κι εγώ thnx για το link θα το ψάξω καλά !Πως πάει τελικά τι αποφάσισες θα βάλεις κανα φυτό ?
Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου πάντως...
Όσο για τον θερμοστάτη halvas69 ξενέρωσα τώρα Θα πάω να τον αλλάξω και με τη διαφορά θα πάρω έναν Jaeger δε παίζει!Μόνο στην ιδέα οτι θα μπορούσε να κολλήσει (εννοώντας να ανεβάσει τη θερμοκρασία στο τέρμα όπως έχω ξανακούσει περιπτώσεις) τρελένομαι Όχι βέβαια οτι αυτό δε θα μπορούσε να γίνει με έναν αξιόπιστο θερμοστάτη,αλλά καλύτερα να τον αλλάξω...!
Παιδιά πως μπορώ να βάλω μια εικόνα απο τον υπολογιστή μου σε ενα μήνυμα?Πατάω στην επιλογή "Εισάγετε εικόνα" αλλά μου ζητάει link ,εγώ θέλω να βάλω εικόνα που είναι αποθηκευμένη στον υπολογιστή μου...!
Σκέτη κούραση είμαι
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-01-07, 16:12
Το avatar του χρήστη TaitO
TaitO Ο χρήστης TaitO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Καλώς τον τον Jim και ας άργησε χεχεχ
Δημήτρη, εδω μέσα θα βρείς ότι χρειαστείς για το ενυδρείο που ετοιμάζεις...

Αντε καλή Αρχή τρελέ
__________________



Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-01-07, 16:26
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Στελάρα τρελέ μου thnx ρε κι εσύ καλη τύχη σε ό,τι ετοιμάσεις
Σου ζήτησα και photo του ενυδρείου ε!...
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μερικές ερωτήσεις για φυτεμένο... filoxenos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 01-06-06 08:32
Μερικές σαφείς ερωτήσεις pepe Χρυσόψαρα 7 13-11-05 10:05
Φτιάχνω ενυδρείο για κιχλίδες malawi.Για βοηθείστε..... Johnkokk Malawi 4 02-01-05 01:29
Μερικές Ερωτήσεις NTABOS Γλυκό νερό - Γενικά 14 11-03-03 11:02
Λάμπες ικανές για φυτεμένο ενυδρείο? dimitris Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 01-03-03 23:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04636 seconds with 13 queries