Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-08-11, 21:41
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή Περίεργο σχήμα ενυδρείου για Tanqanyika!!

Καλησπέρα. Πριν από 10 μέρες έστησα ένα ενυδρείο με λίγο περίεργο σχήμα! Οι διαστάσεις του είναι 56εκ μήκος με 32 φάρδος και 65 ύψος (καθαρά). Δυστυχώς δεν μπορούσε να βγεί πιο μακρύ λόγω περιορισμών στο χώρο. Από την αρχή θέλησα να βάλω μέσα κιχλίδες αλλά ξέρω ότι θα περιοριστώ πολύ στην επιλογή λόγω των διαστάσεων. Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα αυτές τις κιχλίδες Paracyprichromis nigripinnis (Blue Neon Cichlid) http://www.aquahobby.com/gallery/e_P...igripinnis.php
οι οποίες μού άρεσαν πολύ και πιστεύω είναι ιδανικές για το ύψος του ενυδρείου. Ξέρετε αν υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα που θα μπορούσα να παραγγείλω αυτά τα ψαράκια; Συμφωνείτε στην επιλογή ή μήπως θα μπορούσατε να προτείνετε και κάποια άλλα είδη κιχλίδων; Το ενυδρείο αυτή τη στιγμή είναι στο στρώσιμο με αμμωνία και είναι διακοσμημένο με φεγγαρόπετρες και μία μικρή ανούμπια.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-08-11, 21:51
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Και μία φώτο από τη διακόσμηση.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0076.jpg
Εμφανίσεις:  798
Μέγεθος:  46,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-08-11, 06:24
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

φοβερο το στησημο..πολυ ωραιες οι πετρες....λιγα σαλιγκαρια λειπουν...αδεια
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-08-11, 12:44
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Όταν διάβασα τον τίτλο νόμιζα θα είναι κανένα ενυδρείο σε τριγωνικό σχήμα η τίποτα τέτοιο περίεργο.....
Πάντως μου αρέσει που οι πέτρες ταιριάζουν με την άμμο σε χρώμα.......
Θα σου πρότεινα την anubia να την βάλεις κάπου χαμηλά, στην βάση δεξιά της πέτρας που την έχεις ήδη ας πούμε....θα δείχνει πιο ωραία η κορυφή της πέτρας..

Για τα ψαράκια που λες δεν έχω ιδέα που μπορείς να τα βρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-08-11, 14:53
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια. Ναι το επόμενο βήμα για περίεργο σχήμα θα ήταν κάποιο τρίγωνο ή σφαίρα αλλά δεν έμπαινε!!! Το ενυδρείο είναι εντοιχισμένο σε γυψοσανίδα και όσο να πείς είναι περίεργο να είναι 58 πόντους μήκος και 70 ύψος!!! Τα ψαράκια αυτά θέλουν πάνω από 45εκ ύψος γιατί κολυμπάνε πολύ κάθετα και τους αρέσουν οι πέτρες. Στο φόρουμ εδώ διάβασα για κάποια καταστήματα που είχαν παραγγείλει προηγούμενες χρονιές τέτοια ψαράκια και γι αυτό λέω μήπως βρω. Ας περιμένουμε λίγο μήπως κάποιος γνωρίζει. Αν δεν τα βρω θα πάω σε κιχλίδες - κοχυλόψαρα αν και δεν μου αρέσει πολύ ο βυθός με κοχύλια γι' αυτό θέλω να τα αποφύγω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasz87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου πρότεινα την anubia να την βάλεις κάπου χαμηλά, στην βάση δεξιά της πέτρας που την έχεις ήδη ας πούμε....θα δείχνει πιο ωραία η κορυφή της πέτρας..
Κώστα προς το παρόν δεν θέλω να την πειράξω αν και η ιδέα σου μου άρεσε περισσότερο. Θέλω να την αφήσω λίγο να μεγαλώσει και μόλις μπορέσω, να την κόψω και να την μεταφυτέψω ώστε να βάλω και στην αριστερή πέτρα. Η αρχική ιδέα, γι' αυτό και την έβαλα ψηλά, ήταν να γεμίσει λίγο το ενυδρείο και στο ύψος γιατί φαινόταν πολύ άδειο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panioul : 16-08-11 στις 14:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-08-11, 15:50
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Διαβαστε το προφιλ αυτου του ψαριου και θα καταλαβετε οτι 11 ποντους ψαρι και αφρικανα δεν μπαινει σε 58 ποντους μηκος.Κατα τα αλλα ειναι ομορφο το ενυδρειο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-08-11, 16:26
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panioul Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αρχική ιδέα, γι' αυτό και την έβαλα ψηλά, ήταν να γεμίσει λίγο το ενυδρείο και στο ύψος γιατί φαινόταν πολύ άδειο.
Βαλλισνεριες: η λέξη κλειδι!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-08-11, 19:00
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panioul Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα προς το παρόν δεν θέλω να την πειράξω αν και η ιδέα σου μου άρεσε περισσότερο. Θέλω να την αφήσω λίγο να μεγαλώσει και μόλις μπορέσω, να την κόψω και να την μεταφυτέψω ώστε να βάλω και στην αριστερή πέτρα. Η αρχική ιδέα, γι' αυτό και την έβαλα ψηλά, ήταν να γεμίσει λίγο το ενυδρείο και στο ύψος γιατί φαινόταν πολύ άδειο.
Βασικά αργεί λίγο να μεγαλώσει αν και σε εμένα πάνε καλά οι ανούμπιες...είχα πάρει μία και τώρα από αυτή τη μία έχω έξι (από τον Οκτώβρη)

Πάντως η ιδέα με τις βαλισνέριες είναι ωραία......αν και μετά θα μοιάζει με φυτεμένο πιο πολύ....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-08-11, 20:41
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Αφρικανέ μήπως έχεις κάποιο λίνκ να διαβάσω κάτι παραπάνω γι' αυτά τα ψαράκια; Όπου και να έχω δεί λένε ότι προτιμούν τα ψηλά νερά ώστε να ανεβοκατεβαίνουν πλαί στους βράχους, δεν είναι πολύ κινητικά (πράγμα που σημαίνει ότι δεν χρειάζεται μεγάλο μήκος το ενυδρείο) και γενικά διάβασα αρκετούς που τα διατηρούν σε μικρά ενυδρεία (χωρίς φυσικά αυτό να είναι απόδειξη ότι τα ψαράκια είναι άνετα).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-08-11, 04:22
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

ο κανονας λεει οτι τα ψαρακια μας πρεπει να τα εχουμε σ'ενα επιπεδο....δεν σημαινει ομως οτι πρεπει να το παρακανουμε...υπαρχουν εφηκτά,αρμονικά,και συμπιεσμένα σε ολα γενικα..
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-08-11, 11:31
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Αυτά τα ψαράκια θέλουν μήκος ενυδρείου τουλ. 1.20 μ., γίνονται περίπου 10 εκ. και είναι πολύ κινητικά στο πάνω μέρος του ενυδρείου σε ομάδα (1 αρσ.+ 5-6 θηλ.)
Όποιος έχει τον κατάλληλο χώρο μπορεί να τα βρει ( σε σχετικά αλμυρή τιμή) με παραγγελία σε μερικά μαγαζιά (ο Μάνθοs/Starfish aquariums πχ. φέρνει κατά καιρούς)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-08-11, 20:41
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές. Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιες κιχλίδες για αυτές τις διαστάσεις-λίτρα; Μήπως τελικά η μόνη μου επιλογή είναι κιχλίδες που χρειάζονται κογχύλια; Σε αυτή την περίπτωση μάλλον θα πρέπει να αφαιρέσω μερικές πέτρες απο το ενυδρείο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-08-11, 15:53
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Ενω εχεις 110 λιτρα σου ειναι κατα καποιο τροπο αχρηστα ,οποτε κατα την δικη μου αποψη μπορεις να βαλεις μονο μουλτι,αλλα και παλι θα σου ειναι αδειο γιατι αυτα ζουν στο βυθο ποιο πολυ.Ειναι δυσκολες η διαστασης που εχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-08-11, 23:15
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Αν μπορείς δώσε μου ένα λίνκ με τα μουλτι. Δεν τα ξέρω ποια είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-08-11, 03:11
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panioul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορείς δώσε μου ένα λίνκ με τα μουλτι. Δεν τα ξέρω ποια είναι.
μην μασας φιλε..μπορεις να βαλεις και μικρα τρανσκριπτους χωρεις σαλιγκαροφωλιες που στην χαλανε ολη την φαση...3 εως 4 ψαρακια θα'ναι ιδανικα..
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-08-11, 08:46
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
μην μασας φιλε..μπορεις να βαλεις και μικρα τρανσκριπτους χωρεις σαλιγκαροφωλιες που στην χαλανε ολη την φαση...3 εως 4 ψαρακια θα'ναι ιδανικα..
Δεν ειπα κατι για να τον τρομαξω τον φιλο μας

Αυτα ειναι
http://www.bigskycichlids.com/Lmultifasciatus.htm
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-08-11, 17:27
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Καλησπερα.Συγγνώμη για τις καθυστερημένες απαντήσεις αλλα ειμαι εκτός σπιτιού.Αφρικανέ τα ψαράκια αυτα ειναι κοχύλοψαρα απο οτι κατάλαβα, έτσι δεν ειναι;Μήπως έχουμε και κανα λινκ για τα τρανσκριπτους;Αν τελικα παω σε κοχύλια αγοράζω σαλιγκάρια απο σούπερμάρκετ τα βραζω και παίρνω τα κοχύλια; Τα τρανσκριπτους πως αναπαραγωνται;
-------------------------
Τα βρήκα τα τρανσκριπτους και μου αρεσαν πάρα πολύ!Τωρα μένει να τα βρω και σε κανα μαγαζί στη Θεσσαλονίκη.Καμιά ιδέα κανείς;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panioul : 20-08-11 στις 17:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-08-11, 18:10
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Ναι ειναι κοχυλοψαρα,οπως τα λες κανεις με τα σαλιγκαρια,αλλα απως σου ειπα και πιο πανω,εναι ψαρια βυθου ,και εσυ εχεις μεγαλο υψος,και δεν ξερω αν θα σου αρεσει αυτο.Οσο για τα αλλα δεν τα ειχα ποτε,ξερω οτι εχω διαβασει γιαυτα,οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-08-11, 02:54
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

[QUOTE=panioul;612872]Καλησπερα.Συγγνώμη για τις καθυστερημένες απαντήσεις αλλα ειμαι εκτός σπιτιού.Αφρικανέ τα ψαράκια αυτα ειναι κοχύλοψαρα απο οτι κατάλαβα, έτσι δεν ειναι;Μήπως έχουμε και κανα λινκ για τα τρανσκριπτους;Αν τελικα παω σε κοχύλια αγοράζω σαλιγκάρια απο σούπερμάρκετ τα βραζω και παίρνω τα κοχύλια; Τα τρανσκριπτους πως αναπαραγωνται;
-------------------------
Τα βρήκα τα τρανσκριπτους και μου αρεσαν πάρα πολύ!Τωρα μένει να τα βρω και σε κανα μαγαζί στη Θεσσαλονίκη.Καμιά ιδέα κανείς;[/QUOTEτα τρανσκριπτους ειναι πολυ ομορφα..σαν ψαρια/ χαλαρωτηκα...δηλ..σε ηρεμουν...για ταγκανικα ειναι απ'τα καλητερα
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-08-11, 15:18
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Ίσως αν ο φίλος βάλει κι άλλες πέτρες να κάνει "πυργάκι";;;(κολλημένο βέβαια...)
Μήπως γεμίσει περισσότερο το χώρο...
Τα transcriptus θα κυκλοφορούν και στα πιο ψηλά επίπεδα;;;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-08-11, 15:46
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Καλή ερώτηση krispie!Μακάρι να τους αρέσει κάτι τέτοιο ώστε να γεμίσει περισσότερο το ενυδρείο.Προς το παρών προέχει να βρω κάπου να τα πάρω.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-08-11, 14:50
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους!Το ενυδρείο έχει αρχίσει να στρώνει. Εδώ και μερικές μέρες μετράω πάνω από 5ppm NO2 έχουν αρχίσει να συγκεντρώνονται ΝΟ3 (περίπου 10-20ppm) και φροντίζω να κρατάω την αμμωνία περίπου στα 3-4ppm με καθημερινή προσθήκη γιατί πλέον σε μία μέρα μηδενίζει. Πόσες μέρες ακόμα πιστεύετε ότι θα χρειαστώ; Η θερμοκρασία είναι σταθερά στους 30 βαθμούς. Μήπως θα πρέπει αυτή την εβδομάδα να βρώ τα ψαράκια που ψάχνω;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-08-11, 15:02
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Νωρις ειναι ακομα,οσο καλα στρωμενο ειναι τοσο καλυτερα για τα ψαρακια,και η 30 βαθμοι δεν ειναι οτι το καλυτερο για ξεκινιμα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-08-11, 15:07
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Πόσες μέρες περίπου υπολογίζεις; Πάνω από εβδομάδα; Τη θερμοκρασία φυσικά θα τη ρίξω πριν βάλω ψαράκια (ελπίζω να βοηθήσει και ο καιρός). Τη διαττηρώ σε αυτά τα επίπεδα για να επιταγχυνθεί η διαδικασία στρωσίματος.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-08-11, 15:27
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Ακριβως δεν μπορω να σου πω,αλλα οταν μετρας μονο νιτρικα μετα απο 2-3 μερες μπορεις να βαλεις.Δεν μου ειπες τι θα βαλεις,αν βαλεις ενα ζευγαρι ,βαλτο ,αν θα βαλεις 2 ειδη ,πρωτα βαλε το ενα και μετα απο μια εβδομαδα βαλε το αλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-08-11, 15:39
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Όχι δεν θα βάλω 2 είδη. 99% θα βάλω μόνο julidochromis transcriptus. Ίσως 2 ζευγάρια ή 2 αρσενικά και 4 θηλυκά.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-09-11, 20:23
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι σχεδόν έτοιμο από το στρώσιμο. Εδώ και 2 μέρες τα ΝΟ2 έχουν μηδενιστεί και τα ΝΟ3 έχουν αυξηθεί πάρα πολύ. Θα συνεχίσω να προσθέτω αμμωνία μέχρι το Σάββατο οπότε και θα κάνω μία μεγάλη αλλαγή νερού και την Κυριακή θα μπουν τα ψαράκια. Τελικά θα είναι 4 Julidochromis transcriptus 5-6 εκ και 3 Neolamprologus brevis 3 εκ. από φίλο συμφορουμίτη.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-09-11, 00:57
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panioul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο είναι σχεδόν έτοιμο από το στρώσιμο. Εδώ και 2 μέρες τα ΝΟ2 έχουν μηδενιστεί και τα ΝΟ3 έχουν αυξηθεί πάρα πολύ. Θα συνεχίσω να προσθέτω αμμωνία μέχρι το Σάββατο οπότε και θα κάνω μία μεγάλη αλλαγή νερού και την Κυριακή θα μπουν τα ψαράκια. Τελικά θα είναι 4 Julidochromis transcriptus 5-6 εκ και 3 Neolamprologus brevis 3 εκ. από φίλο συμφορουμίτη.
καλη η σουπαπολλες γενες σου ευχομαι
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-09-11, 01:28
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panioul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο είναι σχεδόν έτοιμο από το στρώσιμο. Εδώ και 2 μέρες τα ΝΟ2 έχουν μηδενιστεί και τα ΝΟ3 έχουν αυξηθεί πάρα πολύ. Θα συνεχίσω να προσθέτω αμμωνία μέχρι το Σάββατο οπότε και θα κάνω μία μεγάλη αλλαγή νερού και την Κυριακή θα μπουν τα ψαράκια. Τελικά θα είναι 4 Julidochromis transcriptus 5-6 εκ και 3 Neolamprologus brevis 3 εκ. από φίλο συμφορουμίτη.
Είναι πολύ μικρό το ενυδρείο για να φιλοξενήσει όλα αυτά τα ψάρια.
Επίσης πολύ μικρό το μήκος για να μπορέσουμε να κάνουμε νοητές γραμμές από τις πέτρες με τα κοχύλια.
Στη θέση σου θα έβαζα μόνο τα transcriptus(και μόλις σχηματιστεί ζευγάρι να φύγουν τα υπόλοιπα προτού τα σκοτώσουν) ή ακόμα καλύτερα μόνο τα brevis.
Ξανασκέψου το.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-09-11, 02:02
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

εγω εδω μεσα ειχα 4 τρανς και 4 μπρεβις μερικα λογο φυλου δεν τα καταφεραν.και ηταν αναμενομενο,μεχρη να βγουν ζευγαριακι'ετσι πηρα γεννα μες το 60αλιτρο.για αρχη καλα ειναι πανε και παρε κι'αλλες πετρες για κρυψωνες και θα το χαρεις..το σωστο ομως ειναι οτι θελουν πιο μεγαλη μπανιερα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  μποουλινγκ γενεθλια βουλας και μπρεβιζακια 099.jpg
Εμφανίσεις:  296
Μέγεθος:  23,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  foto diafores 070 (Αντιγραφή) (Αντιγραφή).JPG
Εμφανίσεις:  367
Μέγεθος:  195,0 KB  
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Περίεργο... nicpapa Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 12-06-11 21:45
Περίεργο.. nicpapa Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 04-02-11 12:25
Περίεργο syphon Αναγνωρίσεις φυτών 13 25-09-10 00:15
Ένα περίεργο ον PascM Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 7 05-03-08 19:05
Περίεργο hotgates Αρχάριοι γλυκού νερού 1 06-08-07 10:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09485 seconds with 14 queries