Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 06-03-18, 07:21
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Μανο δεν βαζεις λαστιχο σαν αυτο της αεραντλιας.Αγοραζεις σωληνακι ειδικο για διοξειδιο.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 06-03-18, 17:59
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Καλημέρα Δημήτρη, θα ψάξω σε e-καταστήματα να δω τι θα βρω. Είναι και ενα μαγαζί με βιομηχανικό εξοπλισμό στην περιοχή αλλά δε νομίζω να έχει κάτι...
-------------------------
Βρήκα λάστιχο υψηλής πίεσης (για αέρια) και έκανα τη σύνδεση. Για να δούμε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos3 : 06-03-18 στις 17:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 06-03-18, 18:42
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Περιμενουμε
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 06-03-18, 19:16
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Είμαι στις δοκιμές. Το έβαλα να τρέξει για λίγο και έκλεισα την ηλεκτροβάνα για ένα μισάωρο, δεν είχα μπαμ . Θα δείξει το βράδυ που θα κλείσει κανονικά.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 06-03-18, 19:33
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Μανο τσεκαρες ολες τις συνδεσεις για διαροες με σαπουναδα?
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 06-03-18, 19:39
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Όχι. Πρέπει, ε;
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 06-03-18, 19:51
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

κανονικα ναι μηπως υπαρχουν διαρροες
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 06-03-18, 20:30
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Έκανα έλεγχο με σαπουνάδα, καλές οι συνδέσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 07-03-18, 21:21
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Μάνο, τώρα είδα το θέμα σου πάλι. Σε ότι αφορά την διάχυση θα σου πω τι είχα κάνει σε ανάλογα λίτρα ώστε να απαλλαχτώ απο τις ενοχλητικές φυσαλίδες αλλά και πετύχω σχεδόν 100% διάσπαση του Co2.

Πήρα ένα πολύ μικρό φτηνό κινέζικο εσωτερικό φιλτράκι (αν θυμάμαι καλά ήταν ήταν 100lt/h), έβαλα μέσα του ένα χοντρό σφουγγάρι, έκανα μια μικρή τρύπα στο κάτω μέρος του και συνέδεσα εκεί το σωληνάκι του διοξειδίου. Το αποτέλεσμα ήταν να έχω την καλύτερη διάχυση που είχα ποτέ, έντονο πράσινο στην ένδειξη με σχεδόν μισή ποσότητα απο πριν ενώ ταυτόχρονα το διοξείδιο πήγαινε παντού. Μιλάμε για κόστος κάτω απο 10 ευρώ, έτσι;

Πραγματικά απορώ όταν βλέπω σε ενυδρεία που υπάρχει χώρος να μπει ένα φιλτράκι να παίρνουν ριάκτορες, κυκλοφορητές ή να έχουν ένα σωρό άλλα μυστήρια γκατζετάκια να κρέμονται απο εδώ κι απο εκεί και δεν κάνουν αυτό το απλό πράγμα να ξεμπερδεύουν...
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 07-03-18, 21:34
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Καλησπέρα Γιώργο,
έχω εσωτερικό φίλτρο (του rio 180), έχω και μικρό φίλτρο που κάθεται. Θα το δω κάποια στιγμή αυτό που λες.
Προς το παρών εχω δυο βασικά προβλήματα:
1. το λαστιχάκι μεταξύ μικρομετρικής και ηλεκτρομαγνητικής έσκασε πάλι... Λάστιχο co2, υψηλής πίεσης αυτή τη φορά.
2. η ηλεκτρομαγνητική κολάει και δεν ανοίγει.

Μου έχει πάει πάρα πολύ στραβά το θέμα co2, δεν ξέρω γιατί. Μάλλον είχα δίκιο που δεν ήθελα να βάλω.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 07-03-18, 21:44
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Για την ηλεκτρομαγνητική καλύτερα να σου πουν άλλοι, οι γνώσεις μου είναι καθαρά θεωρητικές και μόνο απο ότι διαβάζω, δεν είχα ποτέ μου αφού ανέκαθεν την φιάλη μου την λειτουργούσα 24/7.

Θα την βρεις την άκρη στο πρόβλημα και δεν θα το μετανιώσεις για το διοξείδιο γιατί είναι η καλύτερη επένδυση που μπορείς να κάνεις σε φυτεμένο...
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 07-03-18, 22:01
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Το ενυδρείο τώρα είναι όπως φαίνεται παρακάτω. Στη δεξιά μεριά κάτι κάνουμε, η αριστερή θέλει δουλειά.
Είναι νωρίς ακόμα γενικά, έχουν μπει φυτά που δεν φαίνονται στις φωτογραφίες.
Το ξέρω οτι το διοξείδιο βοηθά, το βλέπω . Τα φυτά μεγαλώνουν πιο γρήγορα και έχουν καλύτερη ανάπτυξη. Με δυσκολεύει περισσότερο από ότι περίμενα αλλά που θα πάει...

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180307_215200.jpg
Εμφανίσεις:  725
Μέγεθος:  56,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180307_215248.jpg
Εμφανίσεις:  711
Μέγεθος:  81,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 07-03-18, 23:47
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Γιώργο,
έχω εσωτερικό φίλτρο (του rio 180), έχω και μικρό φίλτρο που κάθεται. Θα το δω κάποια στιγμή αυτό που λες.
Προς το παρών εχω δυο βασικά προβλήματα:
1. το λαστιχάκι μεταξύ μικρομετρικής και ηλεκτρομαγνητικής έσκασε πάλι... Λάστιχο co2, υψηλής πίεσης αυτή τη φορά.
2. η ηλεκτρομαγνητική κολάει και δεν ανοίγει.

Μου έχει πάει πάρα πολύ στραβά το θέμα co2, δεν ξέρω γιατί. Μάλλον είχα δίκιο που δεν ήθελα να βάλω.
Mάνο δεν μπορει να συμβαινει αυτο που λες με το σωληνακι,κατι αλλο συμβαινει..κοιτουσα τωρα το μανομετρο που πηρες,πολυ μικρο μου φαινεται...μηπως δεν λειτουργει σωστα κι αντι να βγαζει στην εξοδο 3 bar πιεση βγαζει παραπανω;γιατι στα 3 bar παιζουν τα μανομετρα,ετσι δεν ειναι βρε παιδια μηπως δεν τα λεω καλα;Αμα σου βγαζει 4-6 bar που να την κρατησει τοση πιεση..Λεω εγω τωρα τι μπορει να συμβαινει..Γιαυτο ενδεχομενως δεν μπορει να λειτουργησει σωστα κι η ηλεκτροβανα...
εγω θυμαμαι ειχα παρομοιο θεμα οταν ειχα diy co2 και μου ανεβασε την πιεση πανω απο 4...τα τιναξε ολα κυριολεκτικα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάνο, τώρα είδα το θέμα σου πάλι. Σε ότι αφορά την διάχυση θα σου πω τι είχα κάνει σε ανάλογα λίτρα ώστε να απαλλαχτώ απο τις ενοχλητικές φυσαλίδες αλλά και πετύχω σχεδόν 100% διάσπαση του Co2.

Πήρα ένα πολύ μικρό φτηνό κινέζικο εσωτερικό φιλτράκι (αν θυμάμαι καλά ήταν ήταν 100lt/h), έβαλα μέσα του ένα χοντρό σφουγγάρι, έκανα μια μικρή τρύπα στο κάτω μέρος του και συνέδεσα εκεί το σωληνάκι του διοξειδίου. Το αποτέλεσμα ήταν να έχω την καλύτερη διάχυση που είχα ποτέ, έντονο πράσινο στην ένδειξη με σχεδόν μισή ποσότητα απο πριν ενώ ταυτόχρονα το διοξείδιο πήγαινε παντού. Μιλάμε για κόστος κάτω απο 10 ευρώ, έτσι;

Πραγματικά απορώ όταν βλέπω σε ενυδρεία που υπάρχει χώρος να μπει ένα φιλτράκι να παίρνουν ριάκτορες, κυκλοφορητές ή να έχουν ένα σωρό άλλα μυστήρια γκατζετάκια να κρέμονται απο εδώ κι απο εκεί και δεν κάνουν αυτό το απλό πράγμα να ξεμπερδεύουν...
Γιωργο σιγουρα η διαχυση με το φιλτρακι που λες ειναι καλη μεθοδος αλλα δεν βλεπω πως μπορει να εξαφανιζει τις φυσαλλιδες αφ ενος μεν..εκτος κι αν εννοεις πως δεν φαινονται απο αποσταση..αφετερου αυτο δεν μαζευει βρωμια μεσα στο σφουγγαρι;δεν θελει συχνα καθαρισμα να μη βουλωνει;θα μου πεις..αλλο ζητημα αυτο,αλλα πρακτικο!!
απλα οι ριακτορες μιας και τους ανεφερες θελουν δυνατα φιλτρα να δουλεψουν σωστα..
__________________
Θέμης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themis_aqua : 07-03-18 στις 23:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 07-03-18, 23:48
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Το μανόμετρο έχει ένδειξη 0 έως 3000 psi. Τώρα, για να έχω περίπου 2 φ/δ είναι στα 750 psi. 750 psi όμως είναι 51 bar! Μπορεί να γίνει αυτό ;
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 02-04-18, 18:38
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Photo update μετά από διάφορες αλλαγές θέσεων, κλάδεμα, προσθήκη φυτών... Ακόμα δεν είμαι ευχαριστημένος, τα φυτά δεν έχουν την ανάπτυξη που περίμενα ενώ σε κάποια σημεία έχω και κάποιο είδος μαύρης άλγης.

Ενδεικτικά αναφέρω:
- η ludwigia repens rubin πίσω δεν παίρνει ύψος και δεν κοκκινίζει ιδιαίτερα
- η limnophila aromatica ήταν περισσότερο μωβ όταν την πήρα, έχει αρχίσει να χάνει το χρώμα της
- η rotala rotundifolia ήταν επίσης περισσότερο κιτρινο-πορτοκαλί στην κορυφή οταν την πήρα, τώρα έχει πάει προς το πράσινο.

Από φωτοπερίοδο είμαι στις 7 ώρες (30 led των 3 watt) και από λιπάσματα βάζω K2SO4, KNO3 και power 4 κάθε δεύτερη μέρα φοβούμενος την άλγη. Το co2 το έχω περίπου 3 φ/δ σε 24ωρο.
Κάποια πρόταση για να πάμε καλύτερα?



Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  646
Μέγεθος:  55,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  674
Μέγεθος:  101,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  679
Μέγεθος:  91,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 02-04-18, 19:29
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

εγω παντως βλεπω αναπτυξη στα φυτα σου και απο οτι παρατηρω εχεις αλλαξει και θεση σε καποια φυτα οποτε μην περιμενεις τρελα πραγματα,ουτε μηνας δεν εχει περασει.Οσο για την λιπανση θα εκανα οτι λεει η ΕΙ κατα γραμμα-μετρησεις παρατηρηση και θα εβλεπα τι να μειωσω και τι να αυξησω.πολυ ομορφο το ενυδρειο σου
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 02-04-18, 19:49
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Ανάπτυξη έχουν, δε λέω, απλά νομιζω δεν έχουν τα χρώματα που θα έπρεπε. Τη ludwigia για παράδειγμα την είχα παλιά σε άλλο ενυδρείο, χωρίς λίπανση, χωρίς co2 και πήγαινε πολύ καλύτερα. Έχω την εντύπωση πως επειδή είναι ψηλό το ενυδρείο (50cm) δεν φτάνει αρκετό φως στα φυτά.

Είχα υπολογίσει τις σκόνες που χρησιμοποιώ αλλά μετρώντας no3 είδα οτι ήταν πολλά (πάνω από 25). Μείωσα την ποσότητα ΚΝΟ3 και είμαι μεταξύ 10 και 25 .
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 02-04-18, 19:54
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

μεταξυ 10-25 ειναι μια χαρα..δωσε τους λιγο χρονο και βλεπουμε σε ενα μηνα ας πουμε.γενικα με τα λεντ δεν εχω εμπειρια..
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 03-04-18, 02:00
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Ειναι πολυ ομορφα τα φυτα σου και με πολυ ζωη. Δωστους χρονο να προσαρμοστουν και κρατα σταθερες ρουτινες λιπασματων αλλαγων κλπ.
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 15-04-18, 10:43
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Πριν λίγες μέρες παρέλαβα ένα σετ διπλά μανόμετρα από ebay, χωρίς ηλεκτροβάνα, και το έχω συνδέσει στη μπουκάλα CO2. Χρησιμοποίησα την ηλεκτροβάνα που είχα, τα ίδια σωληνάκια, το έβαλα σε χρονοδιακόπτη και δουλεύει ρολόι. Το συμπέρασμα είναι πως το μανόμετρο που είχα πάρει αρχικά δεν έδινε σωστή πίεση στην έξοδο του. Ας είναι...

υγ. γίνεται να αλλάξει ο τίτλος του θέματος? Αν ναι, να γίνει "My tank, φυτεμένο 180 λίτρα."
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 15-04-18, 11:05
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν λίγες μέρες παρέλαβα ένα σετ διπλά μανόμετρα από ebay, χωρίς ηλεκτροβάνα, και το έχω συνδέσει στη μπουκάλα CO2. Χρησιμοποίησα την ηλεκτροβάνα που είχα, τα ίδια σωληνάκια, το έβαλα σε χρονοδιακόπτη και δουλεύει ρολόι. Το συμπέρασμα είναι πως το μανόμετρο που είχα πάρει αρχικά δεν έδινε σωστή πίεση στην έξοδο του. Ας είναι...

υγ. γίνεται να αλλάξει ο τίτλος του θέματος? Αν ναι, να γίνει "My tank, φυτεμένο 180 λίτρα."
Αρα Μανο ηταν αυτο που λεγαμε οτι το προβλημα ειναι στο μανομετρο..
Χαιρομαι που βρηκες λυση!!

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 15-04-18, 11:26
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Ναι, όπως το είχες πει. Και εγώ χάρηκα που το λύσαμε και αυτό .
Ήταν λίγο ταλαιπωρία βέβαια, άκουσα και διάφορα άσχετα σε καταστήματα (...) αλλά τέλος καλό όλα καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 28-05-18, 08:46
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Πριν από ένα μήνα περίπου έκανα κάποιες αλλαγές στο ενυδρείο, έφυγαν τα ξύλα που είχα μέσα και έγινε μία αναδιάταξη των φυτών, προχθές μπήκε ένα egeria densa στη θέση του mayaca fluviatilis που δεν πήγαινε καθόλου καλά.





Σε ότι αφορά το είδος και τις θέσεις των φυτών δύσκολα θα γίνει κάποια αλλαγή το επόμενο διάστημα, θα εστιάσω στην καλύτερη ανάπτυξή τους.
Εδώ και καιρό έχω παραγγείλει ένα μεγαλύτερο κυκλοφορητή για το co2 και περιμένω (λογικά) να έρθει τις επόμενες μέρες ενώ αύξησα και τις φυσ./δευτ..
Έβαλα σε παραγγελία και ένα drop checker για να μην πηγαίνω στα τυφλά.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  519
Μέγεθος:  53,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  530
Μέγεθος:  54,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  527
Μέγεθος:  77,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  523
Μέγεθος:  71,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 28-05-18, 12:29
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Σε φυτεμένο θέλεις το φίλτρο να γυρνάει περίπου 10 φορές τα λίτρα σου.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 28-05-18, 13:05
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Η αντλία του φίλτρου (εσωτερικό) είναι 600 lit/h.
Για το co2 είναι 300 lit/h και θα την αντικαταστήσω με μία 450 lit/h.

Έχω μία στα 800 και την είχα βάλει δοκιμαστικά αλλά το ενυδρείο εγινε πλυντήριο και δε θέλω να πάω σε τόση πολύ κυκλοφορία...
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 28-05-18, 14:24
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε φυτεμένο θέλεις το φίλτρο να γυρνάει περίπου 10 φορές τα λίτρα σου.
Δεν ειναι λιγο υπερβολικη τοση κυκλοφορια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 28-05-18, 14:45
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Στρατηγέ σέβομαι την εμπειρία σου στα φυτεμένα. Θεωρώ ότι σε ενα ενυδρείο φουλ φυτεμένο όπως του φίλου, σταδιακά θα αυξηθεί η φυτομαζα και θα αρχίζει ο όγκος των φυτών να βάζει εμπόδια στην σωστή κυκλοφορία . Η διάταξη που βλέπω με την εξοδο του εσωτερικού δεν δείχνει να είναι επαρκής στα δικά μου μάτια. Στα 80 λίτρα εχω ένα εξωτερικό με ονομαστική 750λ/ω και ένα κύκλοφορητη 500λ/ω. Χρησιμοποιω επίσης spraybar για καλύτερη κατανομή της ροής.

Δεν λέω ότι αυτός είναι ο μόνος σωστός τρόπος , απλά καταθέτω γνώμη.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 28-05-18, 15:01
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Φυσικα και μονο το εσωτερικο δεν του αρκει. Αυτο που εχω δει και εγω απο προσωπικη εμπειρια ειναι οτι σε φουλ φυτεμενο και οταν υπαρχει περισσεια θρεπτικων σιγουρα θα σκασει μυτη bba στις ακρες των φυλλων σε ξυλα πετρες.Στο 550αρι μου το αντιμετωπισα αυτο με 2 φιλτρα που ειχα οταν εβγαλα το FX5 και μειωθηκε η ροη εβαλα και lilly pipe εξαφανισθηκε χωρις να κανω τιποτε μετα απο κανα 6μηνο το ιδιο συνεβει και σε ενα φιλο μου.ΣΤην αρχη συνηθως για καποιο διαστημα ολα πανε καλα αλλα οσο περναει ο καιρος και συσσωρευονται θρεπτικα αρχιζουν τα προβληματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 28-05-18, 15:18
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Bba ήδη έχω και η περισσότερη είναι στην απέναντι από το φίλτρο πλευρά.
Είχα διαβάσει οτι μπορεί να οφείλεται σε ανεπαρκή κυκλοφορία, ίσως και co2, και γιˊ αυτό έχω παραγγείλει μεγαλύτερο κυκλοφορητή και ένα drop checker για να μετράω.

Εξωτερικό φίλτρο είναι λίγο δύσκολο να βάλω λόγο χώρου, αν χρειαστεί θα βάλω και τους 2 κυκλοφορητες σε λειτουργία.
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 28-05-18, 15:25
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα και μονο το εσωτερικο δεν του αρκει. Αυτο που εχω δει και εγω απο προσωπικη εμπειρια ειναι οτι σε φουλ φυτεμενο και οταν υπαρχει περισσεια θρεπτικων σιγουρα θα σκασει μυτη bba στις ακρες των φυλλων σε ξυλα πετρες.Στο 550αρι μου το αντιμετωπισα αυτο με 2 φιλτρα που ειχα οταν εβγαλα το FX5 και μειωθηκε η ροη εβαλα και lilly pipe εξαφανισθηκε χωρις να κανω τιποτε μετα απο κανα 6μηνο το ιδιο συνεβει και σε ενα φιλο μου.ΣΤην αρχη συνηθως για καποιο διαστημα ολα πανε καλα αλλα οσο περναει ο καιρος και συσσωρευονται θρεπτικα αρχιζουν τα προβληματα.
Αυτο που λετε δηλαδη ειναι πως με την προσθηκη 2ου φιλτρου σταδιακα εξαφανιστηκε η αλγη;το lilly pipe.. αυξησε την ροη;
Ρωταω γιατι μπερδευτηκα λιγο ετσι οπως το γραφεται..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Bba ήδη έχω και η περισσότερη είναι στην απέναντι από το φίλτρο πλευρά.
Είχα διαβάσει οτι μπορεί να οφείλεται σε ανεπαρκή κυκλοφορία, ίσως και co2, και γιˊ αυτό έχω παραγγείλει μεγαλύτερο κυκλοφορητή και ένα drop checker για να μετράω.

Εξωτερικό φίλτρο είναι λίγο δύσκολο να βάλω λόγο χώρου, αν χρειαστεί θα βάλω και τους 2 κυκλοφορητες σε λειτουργία.
Μανο τουλαχιστον για την ωρα σιγουρεψου οτι εχεις καλη διαχυση διοξειδιου..την bba τοπικα με οξυζενε 2-3 μερες συνεχομενα με συριγγα!
μεχρι να ρθει ο d.checker κανε μια μετρηση ph-k/h ετσι πανω -κατω που βρισκεσαι με το διοξειδιο ανοιχτο.κι υστερα κοιτας και τα φυτα σου αν κανουν pearling!
__________________
Θέμης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themis_aqua : 28-05-18 στις 15:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυτεμένο 240 λίτρα iliaspanagiotou Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 31 25-08-11 11:25
Φυτεμένο 30 λίτρα loki21 Γλυκό νερό - Γενικά 7 19-07-11 16:37
50 Λίτρα Φυτεμένο Giannis_4 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 21 18-04-11 23:18
96 λίτρα φυτεμένο medico Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 19 15-10-10 15:39
DIY All Glass Tank 875 Λίτρα - Sump Tank silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 13-07-05 10:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09333 seconds with 14 queries