Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-12-02, 05:36
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Algae, algae prevention, algae eaters,

--------------------------------------------------------------------------------
Title: Algae
Post by: fighterfish on 12/06/01 at 17:30:35
--------------------------------------------------------------------------------
A friend of mine just bought a small tank.
The shop owner also gave him at least 5 bottles and capsules of blackwater, ph minimiser and all these magik staff that some work, some dont. (I ve never used any so I dont know).
My friend also bought plastic plants. But he wants to try real plants as well.

The question is: Can algae be created in the newly setup and cycled tank without any real plants ?

If not - If he adds a couple of anubias then is there a danger of having algae ?




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Tolis on 12/06/01 at 19:09:53
--------------------------------------------------------------------------------
Algae spores are everywhere. One must have a very sterilised environment (out of the tank as well) to avoid it.
There is always some algae in all tanks, even the most algae free looking. It's there, waiting for conditions to become favorable to thrive. Which means, mainly, nutrients. In planted tanks, the trick is to help more advanced plants to be always growing and thriving, so there are not any nutrients left for algae. In non planted tanks, frequent water changes and good filtration do the same.
To come to your friend's tank, yes there is always a danger of having algae, even if he doesnt add live plants. Adding live plants only helps to fight it.
I am wondering, why someone would sell 5 bottles of blackwater for a small tank? And, beware of pH minimizers! First of all, is there a reason his pH has to go down? And second, most of them contain phosphates, one of algae's favorite foods!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: ASCCO1 on 12/07/01 at 01:33:36
--------------------------------------------------------------------------------
Ηθελα να ηξερα ΤΟΛΗ γιατι αναρωτιεσαι που του πουλησε 5 μπουκαλια blackwater (δεν χρειαζεται απαντηση πανω σε αυτο)
Και για ερθω στο θεμα απο προσωπικη εμπειρια οταν στα δικα μου ενυδρεια ειχα μονο πλαστικα φυτα παντα υπηρχε το προβλημα τις αλγης ειδικα οταν τα φυτα ηταν κατω απο τις λαμπες.
Για τα ph down που λες οτι περιεχουν phosphate Τολη εχω δει τα καινουργια τις Aguarium Pharmacheutical να εχουν την επισυμανση οτι δεν περιεχουν phosphate οντος ετσι η οχι?????


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: fighterfish on 12/07/01 at 15:13:36
--------------------------------------------------------------------------------
Ok, thanks for the info on Algae,
My message was not clear, he did not sell him 5 bottles of blackwater, he sold him 5 different bottles (1 blackwater, 1 for ph etc.. )
Actually I will meet him tomorrow so I will remember (hopefully) all the different types and post a message.

In fact I will also tell him the address of the club since he is a beginner and will need help and has access to internet.

He is more than a friend to me ! He is family !
Μπατζανάκης !! (I love this word !!)

See how rich greek lingo is



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: polleni on 12/08/01 at 02:31:18
--------------------------------------------------------------------------------
To ASCCO1....

Many manufacturers claim that their pH ups and downs do not contain any phosphates. I believe them since it is not difficult to make a pH buffer not containing phosphates. You can use a big range of chemicals to make such a buffer.. However, I have my doubts about some things. Keeping the pH up or down artificially is not necessarily a good thing. I think this is a very IMPORTANT issue. The pH of a closed system like our tanks should be allowed to change if there is a reason dictated by the system itself. In this aspect if you have a buffer which will not change no matter what happens, it may not be beneficial to the well being of your tank and its inhabitants.

Thus, buffers which contain chemicals interracting with the elements of the inhabitants should be preferred. Algae is a bad thing for planted tanks but it is a good thing for African cichlid mbuna tanks. If you want to avoid phosphates any way you still have a number of options.. Peat filtration will give you a rather stable LOW pH buffer which is natural and will interact with elements of your tank if needed. Sodium bicarbonate (baking soda) will also give you a HIGH pH buffer which will also interact with elements of your tank (for instance excess of CO2). It is my opinion that you can play with those two instead of adding UNKNOWN chemicals which you don't know.

Adding something in a tank is always easier than removing it. This is a very simple truth that most of us tend to forget !! I liked that. I am going to use it in my next article !!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Tolis on 12/08/01 at 06:24:05
--------------------------------------------------------------------------------
Show off !! :P

The question remains, why would someone sell to a begginer, a pH-down or pH-up product, for a normal community tank?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: polleni on 12/08/01 at 06:47:53
--------------------------------------------------------------------------------
Sometimes we have to take into account what the hobbyist asked the petshop owner. If he just rushed into the shop asking for something to lower his / her pH down to 7 because he has a pH of 7.8 and he wants a neutral environment then it makes sense for the petshop to sell him all those bottles.

If he asked him what to do then it is a mistake by the petshop owner.

It reminds me of the average Greek patient who thinks his doctor is not a good one because he didn't presdcribe him any drugs.. Believe it or not, it is the standard joke in the marketing department of all pharmaceutical companies !!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: ASCCO1 on 12/08/01 at 10:51:52
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω δεν ηθελα να απαντησω σε αυτη την ερωτηση εσυ Τολη επιμενεις.
Μια που του παιδι αυτο ξεκιναει τωρα στο hobby τις πρωτες πληροφοριες τις πηρε απο το pet shop
Οποτε οπως καταλαβενεται η τακτικη του εν λογω <<εμπορα>> ειναι η εξης : να πουλησει ενα ενυδρειο μαζι με τα περιφεριακα( θερμοστατη, φτηνη εσ.αντλια, ) και οτι αλλο μπορεσει ( αντιχλωριακο, blackwater, ph down, βακτηριδια) σε μια τετοια τιμη που να μην τρομαξει ο πελατης και αφου τα παρει αστον μετα να ψαχνεται
Μετα βεβαια τον βαζουμε στο λουκι να παρει και αλλα γιατι τα ψαρια που θα θελει να αγορασει θα χρειαζονται καποια ειδικη φροντιδα!!!!
Βεβαια υπαρχουν και τα pet shop που δεν ασχολουνται αποκληστικα με τροπικα και εχουν περιορισμενα περιφεριακα τα οποια πρεπει να πουληθουν οσο ποιο γρηγορα γινεται για να κανουν αποσβεση( νομος του εμποριου)
Ο Ελληνας οπως ξερουμε δυστηχως οταν θελει κατι το θελει τωρα, και δεν θελει να μπει και σε πολλους μπελαδες( π.χ να διαβαζει για κατι η΄να εχει πολλυ περιποιηση) γιαυτο και ευδοκιμουν αυτου του ειδους οι εμποροι στην Ελλαδα,
Δηλαδη οσο ποιο γρηγορα πουλησω το εμπορευμα μου τοσο ποιογρηγορα θα εισπραξω το κερδος μου και θα κανω καινουργια παρραγελια???
Το πως θα το πουλησω ειναι μια αλλη ιστορια
Ισως ομως να μην φταινε τελικα και αυτοι γιατι αν σκεφτουμε οτι πολλες πολυεθνικες εταιριες ( δεν λεω ονομα, γιατι μετα θα μου ερθει καμμια μηνυση στο κεφαλη) ζητανε πρωτα καποιο μετρητο ( π/χ 700χιλιαδες) και μετα σου δεινουν εμπορευμα και συνηθως ολοι την γκαμα που διαθετουν και αυτη βεβαια με καποιες ελειψεις που ποτε δεν φερνουν???
οποτε ενας μικρος επιχηρηματιας ειναι σε αρκετα δησκολη θεση
υπαρχουν αρκετα παραδειγματα αλλα θα προτημουσα να σας τα πω κατ΄'ιδια και οχι εδω
τελικα ολη η υποθεση ειναι ενας φαυλος κυκλος και αντε να βρεις ακρη
Ευτηχως υπαρχουν ομως μερικοι ανρθωποι που ασχολουνται σοβαρα με την δουλεια αυτη και ετσι υπαρχουν ελπιδες οτι μπορει καποτε να διορθωθει η κατασταση!!!
Υ.Σ Για να μην παρεξηγηθω προσθετω οτι και εγω πρωσοπικα ασχολουμε με το εμποριο βεβαια σε αλλο ειδος και ο βασικος προμηθευτης μου ειναι <<πολυεθνικη>> οποτε πιστευω οτι μπορω να δω το πραγμα καπως ποιο αντικημενικα (δεν ενοοω βεβαια οτι εσεις δεν μπορειτα)
Αρκετα σας ζαλισα παλι ομως μια τετοια συζητηση δεν τελειωνει ποτε
Αυτα για την ωρα!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: polleni on 12/08/01 at 12:46:15
--------------------------------------------------------------------------------
Κάτι μου θυμίζουνε όλα αυτά.. κάτι μου θυμίζουνε..

Η περιγραφή άψογη και είμαι σίγουρος ότι όλοι αναγνωρίζουμε κάποιον από τους "επαγγελματίες" με τους οποίους έχουμε έρθει σε επαφή σε αυτήν !! Και μετά έχουμε την απορία γιατί δεν προχωράει το χόμπυ και απογοητεύεται ο κόσμος !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: zincfree on 12/10/01 at 14:05:40
--------------------------------------------------------------------------------
So the conclusion is: the companies and merchants are doing their work, let us do our homework. Inform ourselves .


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: polleni on 12/10/01 at 14:36:25
--------------------------------------------------------------------------------
Generally speaking I would say that the companies DO their job, the merchants DON'T DO their work as they were supposed to and we have to DO our homework one way or the other !!

I must add that the phenomenon of ignorant petshop owners is not a Greek invention. It is a very common thing even in USA where the business is huge !!

Just to be just !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Takis on 12/10/01 at 17:03:34
--------------------------------------------------------------------------------
Αγόρια μου δεν πειράζει που είναι τα πράγματα έτσι. Αυτό που λέμε, ότι " αυτός ο λαός, τέτοιος που είναι, τέτοιους πολιτικούς βγάζει" ισχύει και για όλα τα άλλα επαγγέλματα (σαφής ο υπαινιγμός Γι αυτό και εμείς τα λέμε μεταξύ μας και λέμε και καμιά κουβέντα σε κάποιους νέους στο χόμπι, για να εξισορροπούμε τα πράγματα λίγο.
Αντρέα που είσαι; Χάθηκες!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: ASCCO1 on 12/11/01 at 12:22:00
--------------------------------------------------------------------------------

Δεν εχω τιποτα να πρωσθεσω ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: halvas69 on 03/01/02 at 14:03:30
--------------------------------------------------------------------------------
Γκρρρρρ > > >

Τα φυτά μου θέλουν ξύρισμα και μάλιστα κόντρα.....

Πως θα ξεφορτωθώ την τριχοειδή άλγη εεεε ?

ΥΓ και πως θα τα σταματησω να μεγαλώνουν ? (Αστειάκι) ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Tolis on 03/01/02 at 14:13:25
--------------------------------------------------------------------------------
Τριχοειδης κοντη πυκνη, η αραιη μακρυτριχη?




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: halvas69 on 03/01/02 at 14:20:04
--------------------------------------------------------------------------------
Aραιή και μακρύτριχη




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: ASCCO1 on 03/01/02 at 14:53:31
--------------------------------------------------------------------------------
Aν κρινω απο την εμπειρια που ειχα με την μακρυτριχη αλγη ο μονος τροπος να την ξεφωρτωθω ηταν να κωψω τα φυλλα που ειχαν γιατι αλλιως δεν καθαριζε, αυτο εγινε μονο σε φυτα που ηταν κατω απο το πολυ φως που υπηρχε εκεινη την εποχη στο συγκεκριμενο ενυδρειο, και με την μειωση του λυθηκε το προβλημα, ελπιζω να μην χρειαστει να καταφυγεις σε αυτη την λυση???( Τολη για βοηθα λιγο εδω), η εμφανιση αλγης σημαινει διαταραχη στην ισοροπια φως-CO2- λιπασμα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Tolis on 03/01/02 at 14:58:08
--------------------------------------------------------------------------------
Αααααα.....η αγαπημενη μου!! ;D

Κατ' αρχας βγαλε οση πιο πολλη μπορεις "μηχανικα" :
Κοψε οσα φυλλα εχουν αλγη, και μαζεψε οση μπορεις χρησιμοποιοντας μια παλια οδοντοβουρτσα (τυλιγεται σαν μακαροναδα), και κανε αμεσως μετα μια αλλαγη νερου (20-30%).

Βεβαια αν μεινεις εκει, η αλγη απλως θα ξαναβγει. Πρεπει να παλεψουμε τις αιτιες, και θελω λιγη βοηθεια - πες μου ποσο φως εχεις (και που) σε ποσα λιτρα, αν χρησιμοποιεις CO2 ή οχι, λιπασμα τι, ποσο και καθε ποτε, και αν και ποσο καλα μεγαλωνουν τα φυτα σου (ασχετως αλγης) - και τι φυτα εχεις.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: ASCCO1 on 03/01/02 at 15:04:10
--------------------------------------------------------------------------------
Kαλα το καταλαβα εγω οτι πεσαμε στα δυσκολα!!!!!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Devilsnake on 03/01/02 at 18:47:39
--------------------------------------------------------------------------------
Από την δικιά μου εμπειρία επάνω σε αυτήν την υπέροχη άλγη έχω να πω ότι συνήθως εμφανίζεται στα φύλλα που είναι πολύ κοντά στο φως.

Η μόνη φυσική λύση είναι τα γνωστά Flying Fox αλλά και αυτά μάλλον θα χορτάσουν με κάτι άλλο στο ενυδρείο και δεν θα πολύ ασχοληθούν με το θέμα.

¶ρα αφαιρείς τα φύλα που την έχουν και κάνεις αλλαγές νερού για να κατεβάσεις το NO3 ή PO4 που θα είναι ανεβασμένα.





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Tolis on 03/01/02 at 19:43:54
--------------------------------------------------------------------------------
Καιρο ειχα να δω το περιβοητο Flying fox σε ενα τοπο συζητησης για φυτα, και μαλιστα Ελληνικο... Δυστυχως η πληροφορηση καπου μενει παντα πισω εδω παρα τις φιλοτιμες προσπαθειες. Το Flying fox, Epalzeorhynchus kalopterus , δεν εχει καμμια χρησιμοτητα στην καταπολεμηση της αλγης, και ειναι και πολυ επιθετικο ψαρι. Απλως επειδη μοιαζει με το Siamese algae eater, Crossocheilus siamensis , πολλοι χομπιστες ανα τον κοσμο(και με την βοηθεια της γνωστης κατηγοριας εμπορων που βαριουνται να παρατηρησουν ενα ψαρι) που ασχολουνται με φυτα αγορασαν χιλιαδες - με αποτελεσμα, ακομα καποιοι να μην μπορουν να τα βγαλουν απο τα ενυδρεια τους, να δινουν και να παιρνουν οι συζητησεις στα πανταχοθεν planted aquaria boards, επι χρονια, μεχρι να φτασουν καποιοι να ανεβασουν sites με φωτος και σχεδιαγραμματα για να μπορεσουμε να ξεχωρισουμε τα αχρηστα απο τα ωφελιμα.
Τα οποια ωφελιμα, δυστυχως δεν εχω δει ποτε στην Ελλαδα. Αντιθετα εχω δει πολλες φορες flying foxes, (παντελως αχρηστους και επιθετικους)και να μην αναφερθω και στους γνωστους ¨κινεζους γλυφτες", Gyrinocheilus aymonieri επισης αχρηστους μολις μεγαλωσουν και ακομα πιο επιθετικους.
Ενα προχειρο link για οποιον ενδιαφερεται, εδω:
http://www.aquatic-gardeners.org/cyprinid.html

'Αλλα ψαρια που βοηθουν στην καταπολεμηση αυτης της αλγης ειναι τα mollies, τα Rosey barbs Barbus conchonius , και τα flagfish Jordanella floridae.
Επισης οι γνωστες γαριδουλες του Amano, Caridina japonica , αλλά μην απατασθε οπως παρα πολλοι απο μας τους παλιοτερους...για να δεις αποτελεσμα με τις γαριδουλες, πρεπει να εχεις τουλαχισταν 10 ανα λιτρο... ( Ο κυριος Αμανο βαζει εκατονταδες στα ενυδρεια του και οταν στρωσουν τις βγαζει -οσες μπορει-).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: volitans on 03/02/02 at 03:46:28
--------------------------------------------------------------------------------
Πρώτα απ'όλα να καταέσω την άποψη μου για τα διάφορα χημικά που χρησιμοποιούνται για τη διαμόρφωση του pH σε επιθυμητά επίπεδα...Εν γένει άποψή μου είναι πως όσο πιο φυσικά μεταχειριστείς ένα ενυδρείο τόσο πιο καλά θα ανταποκριθεί. Τα διάφορα σκευάσματα pH-down, pH-up, pH buffer και λοιπά ανήκουν σε δυο κατηγορίες:
α) Αναγκαία υλικά: Ιδίως στην περίπτωση κατά την οποία επιθυμούμε να "ανεβάσουμε" κάποιες ενδείξεις στο ενυδρείο μας,
β) Υλικά ταχείας δράσεως: Συνήθως σε υγρή μορφή, κυρίως για πτώση τιμών pH, kH, PO4. ΑΝΤΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ η χρήση τους στην περίπτωση των φυτών, καθότι οξέα.
Απο κει και πέρα όμως αυτό που έχει σημασία και αυτό το οποίο ορίζει την ύπαρξη και διάθεση ενός προϊόντος στην αγορά είναι η ΖΗΤΗΣΗ!!!. Αν, λόγου χάριν, πιστεύουμε πως δεν έχουμε χρόνο να "επεξεργαστούμε" το νερό μας με τύρφη, και δεν έχουμε την διάθεση ή/και δυνατότητα ν'αγοράσουμε κάποιο μεγάλο φίλτρο, τότε ναι! προκύπτει μια ανάγκη την οποία σπεύδουν να καλύψουν οι παραγωγοί και κατ'επέκταση έμποροι. Εμείς ως καταναλωτές ορίζουμε όμως με την γνώση ή την άγνοιά μας τί θ'αγοράσουμε, γιατί δεν νομίζω πως κάποιος μπαίνει σ'ένα κατάστημα και τον φορτώνουν σώνει και καλά μ'ένα δις άχρηστα ή μη αναγκαία πράγματα και του αρπάζουν και τα λεφτά άπό την τσέπη...Συμφωνώ ότι μπορεί να προκύψει χειραγώγηση ώστε να μπουν κάποια επιπλέον χρήματα στο ταμείο του εμπόρου αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνεται κατ'εξακολούθησιν χωρίς την συναίνεση του πελάτη. Γι'αυτό και όλοι οι συνάδελφοι εδώ λέμε ότι τα καταστήματά μας είναι για ν'αγοράζετε εσείς και όχι να ξεποουλάμε το στοκ μας (πολλάκις ίσως και αγορασμένο λάθος, όπως και σεις). Εμείς βρισκόμαστε εκεί για να ενημερωνόμαστε για το ενυδρείο σας και την πορεία σας και να σας συστήσουμε την best fit λύση με βάση ΚΑΙ τον σκοπό σας και τον προϋπολογισμό σας. Το ν'αναζητά κάποιος τον πάτο της τσέπης του πελάτη, επιτυγχάνεται ελάχιστες φορές, και στρέφεται ΠΑΝΤΑ εις βάρος του....

Όσον αφορά στην άλγη νομίζω πως ο Τόλης τα έγραψε άριστα...Βέβαια δεν γνώριζα πως η δοσολογία των γαρίδων θα ήταν τόσο αυξημένη!!! Και γω που έλεγα του polleni για "φαρμακευτική" αγωγή 5/100L! Μάλλον θα το εξέλαβε ως θεραπευτικό για την βαρυστομαχιά των ψαριών του ;D ;D

Μην ξεχνάτε πάντως και τα πολύ δημοφιλή Otocinclus Affinis τα οποία εργάζονται ακατάπαυστα, σε διμοιρίες, αναλαμβάνοντας καθαρισμούς-συντηρήσεις ενυδρείων από πράσινους λεκέδες . Σωστά συνεργεία! (τουλάχιστον για κοινωνικά ενυδρεία...)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: zincfree on 03/02/02 at 04:26:06
--------------------------------------------------------------------------------
Epalzeorynchos siamensis, E. caloptera
Εγώ θα συμφωνήσω με τον devilsnake.
Ποτέ δεν τα είδα να είναι επιθετικά ενώ αντίθετα τα έχω δει να ελέγχουν την fillamentus algae άψογα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: volitans on 03/02/02 at 07:10:15
--------------------------------------------------------------------------------
Και γω μπορώ να πω πως μ'εντυπωσίασε η επιθετική συμπεριφορά που ανέφερε ο Τόλης της Ιπτάμενης Αλεπούς . Παρ'ότι αλεπού, μέχρις στιγμής κυρία όπου και να δόθηκε...εν αντιθέσει με τους κινέζους suckers...



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: halvas69 on 03/02/02 at 13:20:36
--------------------------------------------------------------------------------
Δέαρ τόλις (χα,χα,χα)

Το ενυδρείο είναι 100 Lt.
To ύψος του είναι 40 cm.
Έχει 1 λάμπα μπροστά και μία πίσω 18w 1350 lumens.
Εδώ και 2 εβδομάδες έχω βάλει DIY CO2 σε μία μπουκάλα 5 λίτρων.
Ο βυθός είναι χαλικάκι (μη ασβεστολιθικό) μικτό, δηλαδή από 1mm εώς 4 mm.
Χρησιμοποιώ σε κάθε αλλαγή νερού 10 ml Flora pride της tetra.
Πλούσιο σε "ενεργό" σίδηρο ? ,αναφέρει η ετικέτα στο μπουκάλι.
Τα φυτά που έχω είναι τα εξής:
3 Αnubias barteri
2 Echinodorus bleheri
30-40 Egeria densa
20-30 Glossostigma
9 Sagittaria pusilla tenellus
7 Ludwigia repens x arcuata
3 Limnophila aquatica

Λες να γίνω μποστανάς ? ???

Από την ημέρα που έβαλα το CO2 τα φυτά τρέχουν και δεν τα προλαβαίνω σχεδόν όλα έχουν έναν ρυθμό ανάπτυξης της τάξης του 5-10% ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ....αχ τι θα κάνω ? Θα το αγοράσω το χλοοκοπτικό. ;D ;D ;D

Όσον αφορά την άλγη, αναπτύσεται αργά.
Μιλάμε πολύύύύύύ πολύ αργά και αραιά (σε διάφορα σημεία του ενυδρείου)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Tolis on 03/02/02 at 14:06:06
--------------------------------------------------------------------------------
Μερικες ερωτησεις ακομα.
Καθε ποτε γινονται οι αλλαγες νερου(και η προσθεση λιπασματος), και ποσα ψαρια και ποσο ταϊζεις.
Ενα τεστ nitrates θα βοηθουσε πολυ.
Sorry για το ψειρισμα, αλλά εδω δυο τινά συμβαινουν, και αντιμετωπιση ειναι ακρως αντιθετη για το καθενα.

1) Η πολυ γρηγορη αναπτυξη των φυτων "καθαριζει" το νερο απο καποια στοιχεια, γρηγοροτερα απο οτι τα προσθετεις με τις αλλαγες και το λιπασμα - με αποτελεσμα τα φυτα να ψιλοφρεναρουν -μην ξεχναμε οτι η ταχυτητα αναπτυξης εξαρταται απο μια ισσοροπια διαφορων στοιχειων - αν καποια εκλειψουν επωφελειται η αλγη τρωγοντας οτι περισσευει.
Οποτε η λυση ειναι συχνοτερη λιπανση, και οχι μονο απο την FloraPride, αλλά και προσθεση ιχνοστοιχειων.

2) Εαν ταϊζεις αρκετουτσικα τα ψαρια, και εχεις και ενα σεβαστο αριθμο ψαριων, μαλλον εχεις παραπανω νιτρικα και φωσφατες απ' οτι μπορουν να "τραβηξουν" τα φυτα (και παλι επωφελειται η αλγη) , οποτε η λυση ειναι αραιοτερη λιπανση και συχνοτερες αλλαγες νερου.

Προσεχε το CO2 σου να μην τελειωνει, κανε μεγαλες αλλαγες νερου οποτε μεταφυτευεις ή κανεις δουλια στον βυθο.

P.S.
Μολις βγηκα απο το chatroom του Tom οπου (για πολλοστη φορα) καποιοι μποσταναδες βοηθουσαμε ακομα εναν χομπιστα να ξεφορτωθει τα flying foxes που του πουλησαν για siamese algae eaters. Δεν εχω προσωπικη πειρα απο κανενα απ' αυτα τα ειδη, αλλά εχω συναντησει απειρες φορες το ιδιο και το ιδιο θεμα στα boards... flying foxes και false SAEs - δεν βοηθουν στην καταπολεμηση της αλγης (ή τρωνε τοσο λιγο που δεν εχει σημασια), και γινονται επιθετικα οσο μεγαλωνουν... κι ακομα μερικα links απο τους εγκυροτερους του χωρου:
http://www.aquahobby.com/gallery/gfox.html

http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/fox.htm

http://www.actwin.com/fish/aquatic-p.../msg01024.html

http://www.rk2000.com/cgi-bin/discus...&topic=142

http://www.actwin.com/fish/mirror/algae.html#sae




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: polleni on 03/02/02 at 18:21:23
--------------------------------------------------------------------------------
I have never kept the flying foxes myself but every magazine I have read refers to them as an ugly, aggressive and difficult to remove from your tank species. This has been stated in both FAMA and TFH in more than one occassions.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: volitans on 03/04/02 at 01:37:45
--------------------------------------------------------------------------------
Τι να πούμε Τόλη και Γιώργο;
Αφού η σαφώς μεγαλύτερη πείρα όλων αυτών των ανθρώπων στον Ειδικό Τύπο και το Διαδίκτυο κατοχυρώνει την Ιπτάμενη Αλεπού ως τέτοια, δεν έχουμε παρά να την εντάξουμε και μεις στο Black List των Community Ψαριών.
Thanxs for the advice...




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: zincfree on 03/04/02 at 03:00:45
--------------------------------------------------------------------------------
Έχω διαφορετική εμπειρία περί του θέματος.
Ίσως να παίζει ρόλο και ό τρόπος εισαγωγής του συγκεκριμένου είδους σε ενυδρεία.
Φρόντιζα να βάλω τελευταία μία μικρή ομάδα νεαρών ψαριών στο tank.
Αυτό θα μπορούσε να έχει σαν αποτέσμα το ότι η οποιαδήποτε επιθετικότητα παρέμενε αυστηρά μέσα στα όρια της ομάδας αυτής και δεν κατευθυνόταν και προς τα υπόλοιπα μέλη της υδρόβιας κοινωνίας.
Ο Pavlos από όσο γνωρίζω, κάπου έχει χιλιάδες σελίδες από data κάποιας "βαρεμένης" κυρίας που μαζεύει κάθε διαθέσιμη info για το είδος. Ας κάνει έναν κόπο να τα περάσει στο board.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: ASCCO1 on 03/04/02 at 04:16:34
--------------------------------------------------------------------------------
Κατι σας ξεφυγε εδω μου φαινεται ?????
Το μπουκαλι για το CO2 ειναι 5ΛΙΤΡΩΝ???? γιατι??
Εχω την εντυπωση οτι για τα 100 λιτρα ενα ΔΙΛΙΤΡΟ απο coca cola ειναι αρκετο Η' κανω λαθος????


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: halvas69 on 03/04/02 at 09:11:11
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε ASCC01,
Aυτό βρήκα-αυτό έβαλα χε,χε,χε ;D
Είναι και πολύ όμορφο χα,χα,χα ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: ASCCO1 on 03/04/02 at 10:49:25
--------------------------------------------------------------------------------
Η ερωτηση δεν αφορα το μπουκαλι , αλλα εχει να κανει με τις αναλογιες νερου- ζαχαρις και μαγια.
Εκει ειναι το προβλημα μου????
Μηπως ειναι πολυ??
Για πες τι εχεις κανει???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: halvas69 on 03/04/02 at 11:27:26
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε ASCCO1,
Ασφαλώς και τήρησα ευλαβικά τις αναλογίες .
Αν είδες κάποιοι συνδέουν ακόμα και 2 μπουκάλια Coca Cola.
'Oλα βαίνουν καλώς πάντως


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: ASCCO1 on 03/04/02 at 12:33:19
--------------------------------------------------------------------------------
Σιγουρα βαζουν 2 μπουκαλια αλλα οταν εχουμε πανω απο 100λιτρα!!!!
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι με τις αναλογιες που δινονται για τα το 2λιτρο ο ελευθερος χωρος που μενει μεσα στο μπουκαλι ( 5 λιτρων)ειναι πολυ περισοτερος απο αυτον μου θα εμενε στο 2λιτρο τις coca cola αυτο δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο??? στην παραγωγη του CO2???
Αν καποιος αλλος εχει καμια αποψη για το συγκεκριμενο θεμα????????


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Tolis on 03/04/02 at 13:34:25
--------------------------------------------------------------------------------
Αν εβαλες 5λιτρο μπουκαλι, τοτε καλο θα ηταν να διπλασιασεις τις αναλογιες.

Zinc, ξερουμε πως επιθετικος απο επιθετικος εχει διαφορά αναλογως των συγκατοικων. Αυτο που βγαινει σαν συμπερασμα απο τις αμετρητες συζητησεις για τα flying foxes δεν ειναι οτι θα μας σκοτωσουν τα υπολοιπα ψαρια απαραιτητως. Μην ξεχνας οτι οι συζητησεις αυτες εχουν παντα ως βαση μια αξιολογηση των algae eaters για βαριά φυτεμενα ενυδρεια - οπου συνηθως κατοικουν λιγα και ειρηνικα ψαρια. Σε αυτη τη βαση, οι SAEs οντας πολυ ειρηνικοι και ΟΝΤΩΣ τρωγοντας πολυ αλγη, βγαινουν πρωτοι - εν αντιθεσει με τους flying foxes που σε ενα τετοιο περιβαλλον, τσιμπολογανε ενδεχομενως και λιγο αλγη , και οσο μεγαλωνουν αρχιζουν τους μετριους μεν, αλλά εν δυναμει πολυ ενοχλητικους τσαμπουκαδες - ζυγιζοντας τα υπερ και τα κατα , βγαινουν thumbs down - και οι πιο πολλοι μποσταναδες δεν θελουν να εχουν ενα κοπαδι απο 6-8 και πανω για να μετριασουν την επιθετικοτητα με ανταλλαγμα μια πολυ μετρια καταναλωση αλγης.
Απο την αλλη, ναι, κανενας λογος να μην βαλεις ενα κοπαδι foxes σε ενα κοινωνικο ενυδρειο (με γρηγορους συγκατοικους) - και ομορφα ψαρια ειναι και αν ειναι μεγαλο κοπαδι θα περιοριστουν κυριως στους μεταξυ τους τσαμπουκαδες, και θα βοηθησουν (λιγακι) στον περιορισμο της αλγης.
Απλως ειναι απο τις τελευταιες επιλογες (αμεσως πανω απο τους Gyrinocheilus aymonieri) στην "στρατια" που στρατολογειται συνηθως για heavily planted tanks.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: halvas69 on 03/04/02 at 16:00:06
--------------------------------------------------------------------------------
Dear aquarists, (Πως το sprechen το anglais ?)
To ενυδρείο μου είναι 112 λίτρα - βυθός κλπ = 98 λίτρα
Και όταν έλεγα ότι τήρησα τις αναλογίες, ενοούσα επί τοις 100.
Sorry, αλλά ξέχασα να γράψω το επί % :-[
Και βέβαια, προσάρμοσα τις δοσολογίες ανάλογα με την χωρητικότητα του μπουκαλιού.



Χαιρετώ ..... as usual (ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ B.A.B.I.N.I.O.T.I.S.) Got it ?
;D ;D ;D ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: ASCCO1 on 03/04/02 at 17:03:08
--------------------------------------------------------------------------------
εμ....
πεσ το ετσι να καταλαβουμε και εμεις, τι εχεις φτιαξει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: halvas69 on 03/07/02 at 13:53:26
--------------------------------------------------------------------------------
Τώρα τι να πω ???

Η τριχοειδής άλγη εξαφανίζεται από μόνη της ?
Έχει σταματήσει να "πολλαπλασιάζεται" και σε πολλά φύλλα έχει φύγει, λες και δεν υπήρχε ποτέ ???

Μήπως έχω ένα self-healing ενυδρείο ? (Καλό εεεε ?) ;D

Λέτε ο ΣΟΥΠΕΡ ΣΑΛΙΓΚΑΡΟΣ μου (Pomacea canaliculata) να την τρώει ? ή τα Guppies ή το πλακοστοματάκι ?

ΥΓ Καλό τσίκνισμα χε,χε & ΜΙΑΜ ΜΙΑΜ ;D ;D ;D ;D



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: nkoto on 03/08/02 at 01:48:24
--------------------------------------------------------------------------------
Χαιρετώ τη παρέα θέλοντας να βάλω ένα θέμα άλγης το οποίο αρχίζει να με απασχολεί. Αφορά λιμνούλα τη οποία έχω στήσει απο πέρυσι το καλοκάιρι και ενώ στην αρχή το πήγαινα για βραχόκηπο, καταρρακτάκια κλπ. λίγο κάποιο χελωνάκι που ήθελε ο πιτσιρικάς λίγο και το δικό μου κόλλημα δοκίμασα να δώσω περισσότερη ζωή στη λίμνη βάζοντας τρία χρυσόψαρα. Η λίμνη είναι περίπου 70 lit, και τα χρυσόψαρα πάνε περίφημα. Ομολογώ ότι δεν έχω διαβάσει κάτι ειδικό αλλά περισσότερο χρησιμποιώντας τη πρακτική εμπειρία απο το ενυδρείο μου. Ολο το χειμώνα δεν υπήρχε άλγη. Το νερό ήταν διαυγές - τα ψάρια τα έβλεπες καθαρά στο βυθό. Τώρα με τις ζέστες το νερό αρχίζει και πρασινίζει. Για να αποφεύγω συχνές αλλαγές νερού θα συνδέσω εξωτερικό φίλτρο το οποίο θα τροφοδοτείται απο την αντλία βυθού της λίμνης. Διάβασα πρόσφατα για το φυτό Anacharis το οποίο μειώνει σημαντικά την ανάπτυξη άλγης. Εχει υπόψη του κανείς για αυτό το φυτό? Επίσης ενδιαφέρομαι για φυτά λίμνης εξωτερικού χώρου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: polleni on 03/08/02 at 03:46:16
--------------------------------------------------------------------------------
Η λίμνη σου είναι 70 λίτρα ή 700 λίτρα ;; Λίμνη 70 λίτρων μου φαίνεται λίγο περίεργη.. Το καλοκαίρι δεν βράζουν τα ψάρια ;; 70 λίτρα ζεσταίνονται στους 30+ C σε ένα τέταρτο !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: nkoto on 03/08/02 at 05:26:04
--------------------------------------------------------------------------------
Ως προς τον χαρακτηρισμό της "λίμνης" έχεις δίκιο ???. Μιλάμε για μικρή "λιμνούλα" ή ανοιχτό εξωτερικό ενυδρείο μέσα σε υπερυψωμένη ξύλινη κατασκευή και με επένδυση ειδικού ενισχυμένου πλαστικού υλικού. Οι καθαρές διαστάσεις για τη λιμνούλα είναι 67 x 53 x 25cm. Πρίν βάλω τα χρυσόψαρα, είχα για τουλάχιστον 2 μήνες απο τις αρχές του καλοκαιριού το νερό να ανακυκλώνεται μέσα απο την αντλία νερού. Η όλη κατασκευή είναι σε σκιερό μέρος χωρίς να τη βλέπει ο ήλιος άμεσα το καλοκαίρι παρά μόνο το απόγευμα αργά -αλλά και τότε οι ακτίνες βλέπουν την ξυλοκατασκευή και όχι την επιφάνεια του νερού. Απο την αρχή την όλη κατασκευή τη προόριζα για καθαρά διακοσμητικό στοιχείο (βραχόκηπος, λουλούδια τρεχούμενα νερά κλπ). Ομως μέσα στο κατακαλόκαιρο διαπίστωνα ότι το νερό δεν έπιανα υψηλές θερμοκρασίες, οπότε και τον Αυγουστο αποφάσισα να δοκιμάσω με τρία χρυσόψαρα τα οποία απο τότε πάνε πολύ καλά τουλάχιστον απο ότι φαίνεται και απο την ανάπτυξη, την όρεξη, κινητικότητα και τα πλούσια και καθαρά πτερύγια. Αυτό ακριβώς το γεγονός με κάνει να θέλω να το δώ ακόμα πιο σοβαρά το θέμα βελτίωντας βιολογικά και αισθητικά αυτό το μικρόκοσμο.Πιστεύω να έδωσα αυτή τη φορά μιά πιό σαφή εικόνα της όλης κατάστασης.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Tolis on 03/08/02 at 22:26:24
--------------------------------------------------------------------------------
To "anacharis" ( Elodea or Egeria densa) οντως θα βοηθησει πολυ αν "πιασει", αφ'ενος μεγαλωνοντας στην επιφανεια οπου θα κοβει και καποιο φως, αφ'ετερου (και κυρίως) τραβωντας θρεπτικες ουσιες πριν τις προλαβει η αλγη. Το ιδιο χρησιμο (και περισσοτερο ΙΜΕ) ειναι το hornwort, ( Ceratophyllum demersum).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: zincfree on 03/09/02 at 04:49:17
--------------------------------------------------------------------------------
Δουλεύει καλά και ο πάπυρος αλλά και τα διάφορα νούφαρα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: nkoto on 03/12/02 at 01:33:06
--------------------------------------------------------------------------------
To Σάββατο είχα μιά ενδιαφέρουσα βόλτα προς το exotic όπου βρήκα ενδιαφέρουσα ποικιλία φυτών και μεγάλη διάθεση για εξυπηρέτηση και ενημέρωση. Για το Egeria densa δεν έχω βρεί κάποια πγή η οποία να το έχει όμως έβαλα νούφαρα (Nymphaea lotus) τα οποία πιστεύω να πιάσουν. Εγκατέστησα στο κύκλωμα της αντλίας κυκλοφορίας του νερού και το κάνιστρο απο ένα παλιό εξωτερικό φίλτρο fluval 102. O πάπυρος είναι ίσως η ευκολότερη λύση γιατί πιάνει εύκολα και αναπτύσσεται γρήγορα. Πιστεύω ο συνδυασμός αυτών των λύσεων να βελτιώσει σημαντικά τις συνθήκες του νερού. Πάντως τα χρυσόψαρα έχουν βρεί ευχάριστο καταφύγιο κάτω απο τα φύλλα του νούφαρου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: BILAS on 03/12/02 at 03:40:58
--------------------------------------------------------------------------------
Στο μικρο ενυδρειο 35L τι μπουκαλι να βαλω 500ml ??? ???
Aν ναι τι αναλογιες ??? . Γιατι τωρα ανανεωνω το νερο 2 φορες την εβδομαδα και φοβαμε για τα παιδια(πριν βαλω το νερο και οταν ειναι ακομη στον κουβα βαζω και λιγο αποχλωριοτικο).Ειναι σωστο αυτο ??? ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Tolis on 03/12/02 at 04:54:36
--------------------------------------------------------------------------------
Bilas δεν πολυκαταλαβα, αν εννοεις 500μλ μπουκαλι για CO2, οχι, το διλιτρο ειναι οκ για 35 λιτρα ενυδρειο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: ReBeLoS on 03/12/02 at 04:55:24
--------------------------------------------------------------------------------
Για το μικρό ενυδρείο σου θα βάλεις μπουκάλι 1,5 Lt. Αυτό δεν πρόκειτε να σου δημιουργήσει προβλήματα με τα κατοικίδιά σου. Όσο για το νερό θα του βάζεις αποχλωριοτικό όταν το έχεις ρίξει ήδη μέσα στο ενυδρείο σου. Δεν πρόκειται να σε βλάψει σε τίποτα αυτό.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Tolis on 03/12/02 at 05:16:39
--------------------------------------------------------------------------------
Rebelos επετρεψε μου μια παρατηρηση. Οχι οτι 1,5 με 2 λιτρα εχουν καμμια τρομακτικη διαφορά, αλλά η αναλογία δεν παει με το μεγεθος του ενυδρειου, ιδιως προς τα κατω. Η συνταγη ειναι δοκιμασμενη με τις γνωστες αναλογιες για να κανει μια (ψιλο)σταθερη παραγωγη CO2, και χρησιμοποιειται ξεκινωντας απο 2λιτρα μπουκαλια και πανω, ακομα και σε μινι ενυδρεια της ταξης των 5-10 λιτρων.
Απο τη μια, η συνταγη εχει δωσει τα καλυτερα αποτελεσματα στις αναλογιες που ξερουμε στα 2λιτρα μπουκαλια, και για αυτο πολλοι χομπιστες με μεγαλα ενυδρεια χρησιμοποιουν 2λιτρα σε σειρα, αντι για 5λιτρα ή μεγαλυτερα, απο την αλλη, και τα 5λιτρα σε μεγαλυτερα ενυδρεια ειναι πιο σταθερα-οσο μικραινουμε τις αναλογιες τοσο λιγοτερο ασταθεις γινονται οι παραμετροι και το περιθωριο λαθους μεγαλωνει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: BILAS on 03/12/02 at 05:50:46
--------------------------------------------------------------------------------
Ρε Νικ σχετικα με το αποχλωριοτικο με εχουν πρηξει ολοι οι φιλοι με τις αποψεις τους.Στο πριν ή το μετα αναφερομαι.
Θα μπορουσα να εχω και αλλες γνωμες σχετικα με το θεμα ???(και τον λογο αν ειναι ευκολο)
Αυτο αν μπει μετα μηπως ενοχλει τα φυτα ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: polleni on 03/12/02 at 07:24:21
--------------------------------------------------------------------------------
Κανονικά μπαίνει πριν μιά και τα αποχλωριωτικά δεν δρουν σε δευτερόλεπτα οπότε κάποιο χλώριο μπορεί να μείνει ελεύθερο για κάποιο διάστημα. Υπόψη ότι κατά τους θερινούς μήνες (πληροφορία χωρίς χρέωση) η ΕΥΔΑΠ ρίχνει χλώριο με το τσουβάλι οπότε καλό είναι να ανεβάζετε λίγο την ποσότητα του αποχλωριωτικού !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: zincfree on 03/12/02 at 09:52:53
--------------------------------------------------------------------------------
Δύο καλά κόλπα για το χλώριο.

Το ένα είναι το γνωστό "τραβάω πχ έναν κουβά νερό βρύσης, ρίχνω μέσα τα ζουμιά μου (αντιχλώριο, conditioners κλπ), το αφήνω κάμποσες ώρες και μετά το μεταγγίζω στο tank."
Το έτερο είναι το "προσαρμόζω ένα springler (κάτι σαν το τρυπητό "τηλέφωνο" της ντουζιέρας) στην άκρη του λαστίχου με το οποίο γεμίζω το ενυδρείο μου, έτσι μια μεγάλη ποσότητα χλωρίου διασπάται και δεν στρεσσάρει τα ψάρια μου. Έτσι έχω όλο τον χρόνο να χρησιμοποιήσω το αντιχλώριό μου αφού έχω ολοκληρώσει με την μερική αλλαγή νερού."

Βάβαια και τα δύο αυτά κόλπα συνάδουν με τις μικρές και συχνές μερικές αλλαγές νερού οι οποίες δεν είναι δυνατόν να στρεσσάρουν τα ψάρια με την παρουσία του χλωρίου στο σύστημα αφού αντικειμενικά θα είναι μικρή.
Το αντιχλώριο καλό είναι να μπαίνει άμα τη ολοκληρώση της μερικής αλλαγής νερού ή να μπαίνει σταδιακά όπως και στο νερό, δηλ. κάθε 10 λίτρα νερού που βάζουμε στο tank να προσθέτoυμε και την ανάλογη ποσότητα αντιχλωρίου.

Προσοχή σε κάτι αντιχλώρια (πχ Aquarius) που είναι απλό αλατόνερο made in Polland.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: polleni on 03/12/02 at 11:46:38
--------------------------------------------------------------------------------
Επειδή μου έχει συμβεί να χάσω ψάρια (ΠΟΛΛΑ ψάρια) με αυτόν τον τρόπο θα επιμείνω στην προσθήκη του αντιχλωριωτικού εξαρχής είτε στον κουβά είτε στο ενυδρείο απευθείας - ΠΡΙΝ την προσθήκη του καινούργιου νερού (μετά την αφαίρεση του παλιού εννοείται). Προτιμάται η χρήση ενός συμπυκνωμένου διαλύματος για να μην μπαίνουν μεγάλες σε όγκο ποσότητες.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: annivas2000 on 03/23/02 at 15:09:08
--------------------------------------------------------------------------------
Παιδια και εγώ μια βοήθεια ζητώ
Περασα τα καφέ άλγη(diatoms)!,πέρασα τα cyanobacteria(με H2O2)!!,και έχω τώρα τα
beard ή hair !!!(τούφες γύρω-γύρω από τα φύλλα) όπου έχω ραγδαία εξάπλωση.
Συνεχής καθαρισμός,αλλαγή νερού 10-20% κάθε εβδομάδα,τώρα σταμάτησα και το Florapride(να δω
τι θα γίνει),αφαίρεσα και τον άνθρακα, με το κούρεμα σε λίγο θα μείνουν μόνο τα κοτσάνια.
Ανάπτυξη φυτών (περισσοτέρων) πολύ καλή.
200 lt
60 watt (στο πίσω μέρος)
no CO2
ph~7.2
ΝO3<20ppm
PO4-unknown (μάλλον εντάξει - όχι overfeeding, όχι overstocking)

Σημ. Καμμια καλή ιδέα για τύπου γκαζόν?? (δοκίμασα glossostigma και hairgrass και απότυχα)
Κυκλοφορούνε πουθενά amano shrimps??



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Tolis on 03/23/02 at 15:30:40
--------------------------------------------------------------------------------
Welcome aboard.
Glossostigma με τα watts που εχεις (και μαλιστα πισω), ξεχασε το. Δεν ξερω ποιο φυτο εννοεις με το ονομα "hairgrass", αλλά τα περισσοτερα (lilaleopsis, isoetes και eleocharis species) επισης θελουν αρκετο φως, και απο πανω. Ισως, χωρις να παιρνω την ευθυνη, δοκιμασε το, να κατσει το Echinodorus tenellus.
Με τις συνθηκες φωτισμου σου, μονο μικρες Cryptocorynes (parva, x willisii).
Amano shrimps ειδα τελευταια φορά στου Volitans, αλλά δεν εχω επισκεφθει και άλλα μαγαζια τελευταια. Εχε υπ' οψιν οτι για να δεις αποτελεσμα σε ενα 200αρι, θελεις στρατιες ολοκληρες. Καλη δουλια κανουν τα flagfish (Jordanella floridae) καθως και τα Rosey barbs (puntius conchonius).

Αυξησε τις αλλαγές σε 15-20% καθε δυο μερες. Γιατι εβγαλες τον ανθρακα?
Πριν πουμε περισσοτερα, ποσα και τι φυτα εχει το ενυδρειο?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: annivas2000 on 03/23/02 at 16:17:32
--------------------------------------------------------------------------------
Thanks for the immediate response Tolis (tolibra)

2 Anubias barteri- οκ
5 Hygrophila polysperma -new
10 -//- difformis-new
10 -//- augustifoglia-new
5 cabomba caroliniana-ok
1(!) myriophyllum-ok
20 various crypts-ok
10 alternathera reineckii-new
1 crinum thaianum-new
5 vallisneria-ok
10 echinodorus tennelus-steady
4 java moss (bunch)-steady
1 glossostigma (bunch)-??
5 bacopa caroliniana-new??
1 rotala macrandra-??
1 ludwigia arcuata-??
3 limnophilla aromatica-ok (πρώτο και μεγάλο πλήγμα)

Συγνώμη για την ορθογραφία των όρων αλλά ήθελα γρήγορη απάντησh
Τα ψάρια που μου προτείνεις δε μπορώ να πώ ότι με ενθουσιάζουν (που είναι ο Volitans?)
O ανθρακας βγήκε πειραματικά (ίσως απορρόφηση ιχνοστοιχείων?)
Το hairgrass ήταν eleocharis






--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Tolis on 03/23/02 at 18:31:08
--------------------------------------------------------------------------------
Εχεις επιλεξει καποια φυτα που δυστυχως με το λιγο φως που εχεις, και χωρις CO2 δεν θα σου κρατησουν: Glosso, rotala macrandra, ludwigia arcuata, limnophila aromatica (που την βρηκες αυτην?), althernanthera reineckii.
Αν κρινω απο'το οτι μολις τελειωσες με την καφε αλγη, μαλλον το ενυδρειο ειναι φρεσκοστημενο? Συνηθως οι αλγες (ολων των ειδων) κανουν ενα μικρο κυκλο στα νεα ενυδρεια , μεχρι το συστημα να στρωσει..
Εαν υποθετω σωστα, βαζοντας ολα αυτα τα φυτα στο ενυδρειο, τους εδωσες και μπολικο λιπασμα, βλεπω και μπολικο ΝΟ3 - δυστυχως με το λιγο φως τα φυτα δεν ετρεξαν οπως επρεπε, και η αλγη επωφεληθηκε.
Σε πρωτη φαση θα εκανα τα εξης:
Μηχανικο μαζεμα της αλγης οπου μπορεις.
Αλλαγες νερου 15-20% καθε 2 μερες, ή αν εχεις καιρο και καθε μερα.
Προσπαθησε να αποφυγεις μετακινησεις φυτων, μεταφυτευσεις και οτι αλλο μπορει να αναδευει τον βυθο σου (χαλικι, αμμος? χρησιμοποιεις λιπαντικα βυθου?).
Πολυ σημαντικο: Κι' άλλα Hygro. polysperma και difformis, οσο πιο πολλα μπορεις. Ειναι απ' τα πιο γρηγορα φυτα, χωρις μεγαλες απαιτησεις, και τραβανε γρηγορα το φαϊ της αλγης. Σταματα το Florapride, αλλά βλεπε πως πανε τα φυτα, (μην ασχολεισαι με την αλγη), και αν δεις οτι φρεναρουν, με τις αλλαγες ριχνε πολυ λιγο (μια κουταλια γλυκου).
Σε δευτερη φαση, ή πρεπει να αρκεστεις σε φυτα χαμηλου φωτισμου, ή να προσθεσεις φως και CO2.

Ο ενεργος ανθρακας γενικως και απροσδιορίστως λεγεται οτι ψιλοβοηθαει στην καταπολεμηση της αλγης. Οντως κατακρατει καποια ιχνοστοιχεια, αλλά αυτο βλαπτει μονο στην περιπτωση ενος ενυδρειου που τρεχει με χιλια, με ολα τα φωτα και τα διοξειδια και τα καθημερινα μικρολιπασματα...
Προσοχη με H2O2 μεσα στο ενυδρειο...οντως οι αλγες το μισουν, αλλά οχι μονον...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: annivas2000 on 03/24/02 at 06:03:26
--------------------------------------------------------------------------------
Το ενυδρείο κλείνει 4 μήνες.Η limnophilla ήταν το καμάρι μου(=ζούγκλα) αλλά την έχει
πατήσει άσχημα με τα beard (είναι κάτω από τις λάμπες).
Το υπόστρωμα είναι gravel κοινό 3-5 mm.Δυστυχώς έβαλα initial sticks (tetra)
μετά τον 1ο μήνα (δυστυχώς έλλειψη πληροφόρησης αρχικά laterite κλπ).
Το florapride δινόταν με τις οδηγίες.
Λογω των πολλών φυτών δεν μπορώ να κάνω καλό καθάρισμα gravel (νομίζω δεν χρειάζεται ??).
Όταν λες μάζεμα της άλγης εννοείς ακόμη και τα φύλλα που έχουν προσβληθεί λίγο???
Γιατί η ανάδευση κάνει κακό ?? (μάλλον το έχω καταλάβει).Μου ξεριζώνονται τα άτιμα
κάτι φορές και αναγκάζομαι.
Μήπως οι συχνές αλλαγές στρεσσάρουν τα ψάρια??
Με πολύ χαμηλή επιφανειακή κίνηση νερού και κόψιμο των αεραντλιών χρειάζεται
απολύτως το CO2 ?? Σϋμφωνα με τους πίνακες είμαι στα όρια (gh=11~12, kh=5~6, CO2=10-12 mg/l).
Είμαι κατά των χημικών γενικά και δεν θα ήθελα να καταντήσω το ενυδρείο θερμοκοιτίδα.

1. Επ'ευκαιρίας το 60άρι πόσο καιρό σου πήρε να γίνει έτσι ?(και πόσο καιρό κρατήθηκε έτσι?).
2. Αν ρωτάς εμένα για τη limnophilla (βιότοπος) εσύ που τα βρήκες αυτά τα περίεργα??
3. Σε αυτά που κλαδεύουμε και μεταφυτεύουμε τις κορυφές κρατάμε τα παλιά στελέχη?? (απ'ότι
έχω διαβάσει υπάρχει διχογνωμία).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: annivas2000 on 03/24/02 at 06:08:29
--------------------------------------------------------------------------------
Κάτι που ξέχασα. ¨εχω μειώσει το φώς στις 6 ώρες (ξεκίνησα από 12).
Δεν είναι σε παράθυρο.
Υπάρχει 'εμμεσος φωτισμός αρκετές ώρες (πόρτες, φώτα δωματίου, κλπ)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Tolis on 03/24/02 at 06:45:22
--------------------------------------------------------------------------------
Εννοω ακομα και τα φυλλα που εχουν προσβληθει λιγο, δυστυχως.
Η αναδευση του βυθου φερνει ξανα στο νερο ολα τα nasties που εχουν μαζευτει κατω, καθως και υπολειμματα απο τα sticks, και ολα αυτα ταϊζουν την αλγη.
Αν εχεις μπολικα φυτα δεν χρειαζεται να καθαριζεις το χαλικι πολυ, μονο ενδεχομενως σε σημεια γυμνα.
Οι συχνες αλλαγές αν ειναι μικρες δεν στρεσσαρουν τα ψαρια. Τι ψαρια εχεις by the way?
Με τα watts που εχεις τωρα, δεν χρειαζεται προσθετο CO2, και οπως σωστα λες, με χαμηλη κινηση επιφανειας το εξοικονομεις. Αν αυξησεις το φως σου ομως θα το χρειαστεις.
Το 60αρι το εστησα τον Μαρτη του 2000 (κλεινουν 2 χρονια), γυρω στο καλοκαιρι του 2000 ειχε πια σταθεροποιηθει, και εκτοτε τρεχει μια χαρα - εχει κρατηθει περιπου οπως στις φωτογραφιες, με διαφορες αλλαγες στο aquascaping κατα καιρους, και με 2-3 algae breaks καποιες φορες που λογω φορτου δουλιας το παραμελουσα. Πιο προσφατες φωτος εδω: http://www.malawicichlidhomepage.com...tselidis2.html

και εδω:
http://users.otenet.gr/~tolibra/nov01a.JPG

http://users.otenet.gr/~tolibra/nov01f.JPG

6 ωρες ειναι πολυ λιγες, ξαναπηγαινε στις 10-12 ωρες φως.

Σε παιρνει να προσθεσεις λαμπες στο μπροστινο μερος του ενυδρειου?

Το που βρηκα εγω τα διαφορα περιεργα ειναι μια πονεμενη ιστορια...προσωπικες παραγγελιες στην Tropica, και εφερα και μερικα απο ταξιδια στο Βελγιο και στην Ρωσια...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Maria on 03/24/02 at 08:05:41
--------------------------------------------------------------------------------
Καλώς ήλθες annivas2000!
Αν και είμαι αρχάρια θα ήθελα να καταθέσω και γω με τη σειρά μου την πρακτική μου στο θέμα αντιμετώπισης της αλγης.
Το ενυδρείο μου είναι μόλις 5 εβδομάδων΄. Έχω δεχτεί επιδρομές άλγης, όπως συμβάινει συνήθως σε όλα τα νέα ενυδρεία,
μόνο που όλες έκαναν τον κύκλο τους μέσα σε 3-4 ημέρες. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε διατομικό φίλτρο ούτε άλλη μορφή θεραπείας. Το μόνο που έκανα και εξακολουθώ να κάνω κάθε φορά που υποψιάζομαι έκρηξη άλγης είναι αλλαγή της τάξης του 40% κάθε 3 ημέρες ή 2 ημέρες.
(Ρίξε μία ματιά εδώ, εγώ το βρήκα πολύ χρήσιμο όταν άρχισα να προβλημάτιζομαι σε σχέση με τις αλλαγές νερού και πόσο
http://www.malawicichlidhomepage.com...esh_water.html

Σιφωνάρισμα του βυθού έκανα στις 41/2 εβδομάδες και δεν χρησιμοποίησα λιπάσματα παρά μόνο τότε. Τα λιπάσματα που χρησιμοποιώ είναι ferreal +spureal σε κάθε αλλαγή νερού (έχω κάνει 2 από την Τετάρτη μέχρι σήμερα μία 25% και μία 40%) και floreal +iod κάθε 4 εβδομάδες.


Από ψάρια έχω 16 νέον και 9 otos και δεν διαπίστωσα στρες ή ασθένεια παρ' όλο που αντιμετώπισα κάθετα κάθε εμφάνιση άλγης.
Για 4-5 ημέρες με επισκέυθηκε κυανοβακτήριο -BGA-(ή κάποιας μορφής νιτροβακτηρίδιο) το οποίο και αυτό εφυγε από μόνο του. Σημειωτέον ότι όλα αυτά έχουν παρουσιαστεί παρ' όλο που όλες μου οι μετρήσεις είναι μηδενικές. (εκτός ph, gh, kh!!!)
(Δεν ξέρω τι ψάρια έχεις και δεν σε συμβουλέυω να κάνεις τόσο μεγάλες αλλαγές νερού- απλά λέω τι κάνω στο ενυδρείο μου.)
Αυτή τη στιγμή έχω σε 2 φυτά αλγη από το Red algae group!!!!! Έχω παρατηρήσει ότι η άλγη είναι επιλεκτική, όχι μόνο όσο αφορά στα φυτά αλλά και στο που εγκαθίσταται. Καθώς επίσης το ότι προτιμά τη διαδρομή του νερού όπως αυτό έρχεται στο ενυδρείο μου από το φίλτρο.

Για φωτισμό χρησιμοποιώ 2 λάμπες φθορισμού compact Philips PL-L 24 w ή κάθε μία 3500Κ, 1800 Lumen, 30cm (πίσω)http://www.lighting.philips.com/nam/...nt/p2812.shtml
και μία Philips Aquarelle 10000Κ, 1100 Lumen, 60 cm-18 w (μπροστά)http://www.eur.lighting.philips.com/...ducts/5278.sht
ml
(52 Lumen/λίτρο, 1,36w/λίτρο - συνολικά)

Πιθανόν να μπορούσες να αυξήσεις το φωτισμό σου αν στην μπροστά μεριά του ενυδρείου σου και κατά μήκος αυτού, προσθέσεις μία "λωρίδα" από γυαλί προκειμένου να βάλεις και λάμπα μπροστά. (εγω αυτό έχω κάνει)

Τα φυτά μου είνα όλα μέσης έως και αργής ανάπτυξης εκτός από κάποιες ρίζες limnophilla sesiliflora και aquatica.
Η ανάπτυξη όλων είναι θεαματική. Έχω παροχή co2 με το σύστημα της μαγιάς αν και δεν μπορώ να πω ότι λειτούργησε επαρκώς λόγω ποικίλλων κολλημάτων από απειρία και ξεροκεφαλιά!!! (Ας πούμε ότι παρείχα στα φυτά μου co2 μόνο την 4η εβδομάδα και για μόνο 1 εβδομάδα)

Τόλη ή όποιος άλλος πιστεύει ότι αυτά που κάνω στο ενυδρείο μου μπορεί να έχουν συνέπειες άμεσα ή σε βάθος χρόνου παρακαλώ δώστε και σε μένα τα φώτα σας!



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: annivas2000 on 03/24/02 at 09:19:14
--------------------------------------------------------------------------------
9 rummy-nose
2 hatchet
2 kryptopterus
2 botia sidthimunki
1 golden nugget pleco
1 pseudacanthicus leopardus
1 peckoltia
1 apteronotus albifrons
2 pepper corys
3 corys atropersonatus
2 otocinclus affinis
2 shrims (Atyopsis)
4 shrimps (ghost μαλλον)

Σκέφτομαι για δίσκους συν άλλα (μετά από κάποια ισσοροπία για να μη βαζω χέρι συνέχεια μέσα)
Το μπροστινο μέρος χωρίζεται σε δυο τμήματα (70χ30 και 30χ30)-στο πίσω 100χ10 ειναι οι λάμπες.
Χρειάζομαι clips,endcaps,kits κλπ (αξίζει η προσπάθεια? - έχω κάνει μια παραγγελία μέσω net)

Εκκρεμούν απαντήσεις (pruning-transplanting?,Volitans?) plus ποιό είναι το min για παραγγελία
από Tropica?

Ο φωτισμός νομίζω είναι περισσότερο θέμα έντασης και όχι διάρκειας. Μήπως με 10-12 ώρες
αρχίσω να βοηθάω την άλγη πάλι - αργκκκκ

Η Dennerle αναφέρει ότι το crystal clear νερό (που δημιουργεί ο άνθρακας) είναι λάθος.
Τι γίνεται λοιπόν με τον άνθρακα και τα planted ενυδρεία ?
By the way έχω φίλτρο βυθού (έκπληξη??) ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: annivas2000 on 03/24/02 at 09:43:45
--------------------------------------------------------------------------------
Maria σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα

Πήγαινε στο thekrib.com -αν δεν έχεις ήδη πάει - τόννοι !!!!!!!!!!!!! από πληροφόρηση.
Αυτό που έχω δει είναι ότι οι περισσότερες λύσεις δουλεύουν σε ατομικό επίπεδο
και μάλλον όλα είναι θέμα ισσοροπίας (πότε θά έρθει?) που μάλλον έρχεται τυχαία (ξέρει κανεις
από στοχαστικά μοντέλα?) και το θέμα είναι να διατηρηθεί.

Δεν είμαι σίγουρος για την κατεύθυνση του νερού ΑΛΛΑ τα diatoms προτιμούν τα fine leaves
(μάζευα τις cabombes με το κουτάλι), τα BGA προτιμούν επίσης τα fine leaves,
τα ΒΒΑ και green spots τα πλατύφυλλα (σχετικώς)

Tolis ευχαριστώ και αναμένω απαντήσεις (προηγουμένων).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Maria on 03/24/02 at 11:02:48
--------------------------------------------------------------------------------
Παραθέτω ένα απόσπασμα από το άρθρο (των PaulL. Sears & Kevin C. Conlin) Control of Algae in Planted Aquaria

(Σχετικά με το φωτισμό, Παράμετροι + φωτισμός)

Recommendations:
Plants cannot grow without phosphate. However, in order to keep a planted aquarium relatively algae free, free phosphate in the water column must be minimized. The following recommendations will help achieve this goal:

a) A slight excess of light, CO2, K, N, micronutrients and trace elements should be maintained to allow the plants to utilize all of the available phosphate. The authors recommend the following:

20-60 lumens/L illumination (about 2-4W fluorescent ligft per gallon), 12h/day
10-15ppm CO2
3-5ppm NO3
0.1ppm Fe
6.5 - 7.0 pH

Δεν ξέρω αν βοήθησα καθόλου... ο Τόλης σίγουρα θα ξέρει να μας πει πολύ περισσότερα.

Έχω πάει στο Krib annivas2000... και θα ξαναπάω... θα ξαναπάω... ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Tolis on 03/24/02 at 11:20:19
--------------------------------------------------------------------------------
Μαρια κατα τη γνωμη μου ολα σωστα μεχρι στιγμης, (αλλωστε εισαι και σε καλα χερια ;D) , εκτος του προβληματος του διοξειδιου που πρεπει να λυθει συντομα με τοσο φως, και επιμενω οτι στην αρχη τουλαχιστον χρειαζονται περισσοτερα φυτα ταχειας ανπτυξης.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: ASCCO1 on 03/24/02 at 11:34:32
--------------------------------------------------------------------------------
Μια ερωτηση κρισεως προς τον καινουργιο φιλο( annivas2000)
βλεποντας την τιμη co2 που γραφεις ( 10-12) ,τι ειδους ( παροχη) συσκευη co2 εχεις??
Οσο για το φως που αναφερεις δεν ειναι μονο θεμα εντασης αλλα και διαρκειας.
Απο την μεταφραση που εκανε η Μαρια θα κανω μια διευκρηνηση ( ph 6.0- 7.0)
αυτο ειναι σχετικο και οχι απολυτο,δηλαδη δεν συμαινει οτι με ph7.2-7.8 δεν μπορουμε να εχουμε φυτα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Tolis on 03/24/02 at 11:57:20
--------------------------------------------------------------------------------
Ascco o Annivas δεν εχει παροχη CO2, οι τιμες που βγαζει βγαινουν απο το chart του krib, http://www.thekrib.com/Plants/CO2/kh-ph-co2-chart.html που ειναι πολυ αξιοπιστο αν δεν χρησιμοποιεις τυρφη ή διαφορα buffers.

Annivas, καποια απο τα ειδη που εχεις ανα δυο, θα αισθανθουν πολυ καλυτερα σε κοπαδακι των 5-6 ατομων minimum. (hatchets, cryptopterus, cories, otos).
Μου διεφυγαν καποιες ερωτησεις, sorry. Μπορεις να παραγγειλεις οτι θες πια απο Tropica, (it wasnt the case when I was ordering plants 2 years ago), βλεπε Volitans, zincfree κλπ. στην κατηγορια "Μαγαζια".

Οσο για το pruning-transplanting, δεν υπαρχει καμμια διχογνωμια απ' οτι ξερω τουλαχιστον εγω. Ναι,σε ολα τα stem plants αν κοβεις τις κορυφες , το παλιο στελεχος θα βγαλει καινουργια φυτα.

Στον φωτισμο παιζει σαφεστατα ρολο και η διαρκεια, μην ξεχναμε οτι τα περισσοτερα φυτα μας ερχονται απο τους τροπικους και χρειαζονται αυτες τις ωρες για τη σωστη τους λειτουργια.
Μην σε απασχολει πως θα κανεις τις συνθηκες χειροτερες για την αλγη (μειωση φωτισμου κλπ), αλλά πως θα κανεις τις συνθηκες καλυτερες για τα φυτα. Η σωστη τους αναπτυξη ειναι και το ζητουμενο, και αυτο που θα κραταει την αλγη πισω.

Εγω (και πολλοι αλλοι) ειμαι κατα της χρησιμοποιησης ανθρακα στο φιλτρο, (για περισσοτερα βλεπε http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/Y...amp;action=dis
play&num=1015890117 )
Επαναλαμβανω οτι σε ενα full planted ενυδρειο που τρεχει με χίλια και που χρειαζεται ολα τα ιχνοστοιχεια σε καθημερινες δοσεις, ο ανθρακας οντως κραταει καποια. Αλλα σε ενα ενυδρειο μεσης προς αργης αναπτυξης οι αναγκες των φυτων ειναι πολυ πιο "αργες", και ιδιαιτερα εαν υπαρχει αλγη, λεγεται οτι βοηθαει...χωρις να ειναι τεκμηριωμενο, απλως αναφερεται συχνα σε προσωπικες εμπειριες.

Οντως οι περισσοτερες λυσεις και εφαρμογες γινονται σε προσωπικο επιπεδο, αναλογα με το συγκεκριμενο ενυδρειο, την ταχυτητα που τρεχει, τα ειδη φυτων που εχει και την συντηρηση του. Αλλά η ισσοροπια δεν ερχεται τυχαια, ερχεται αν καλυφθουν οι αναγκες, και σ' αυτο παιζουν ρολο και οι γνωσεις και η εφαρμογη καποιων λιγων βασικων κανονων.

Ενα τελευταιο πολυ χρησιμο site με links για οτιδηποτε αφορα φυτα:
http://www.brainyday.com/jared/aquarium/info.htm


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: ASCCO1 on 03/24/02 at 12:40:12
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτο φανταστικα και εγω .
Δεν θα ηταν καλυτερα να φτιαξει ενα diy , για να στρωσει η κατασταση????


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Tolis on 03/24/02 at 12:44:15
--------------------------------------------------------------------------------
Οσο κραταει το φως του ως εχει, δεν ειναι απαραιτητο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: ASCCO1 on 03/24/02 at 12:58:36
--------------------------------------------------------------------------------
Aπο ειδα οι λαμπες του ειναι στην πλατη ( 100χ10), οποτε και εκει υπαρχει ενα προβλημα που πρεπει να λυθει αμεσα,
οσο για το co2 τι να πω, εγω θα το θεωρουσα απαραιτητο( ΙΜΟ)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Tolis on 03/24/02 at 13:04:31
--------------------------------------------------------------------------------
Αν οι μετρησεις του συμφωνα με τον πινακα ειναι σωστες, εχει αρκετο διοξειδιο για την ταχυτητα που τρεχει το ενυδρειο του. Απ' τα τρια απαραιτητα στοιχεια για την αναπτυξη των φυτων, ( διοξειδιο, φως, λιπασμα), ειναι αληθεια οτι το διοξειδιο, αν πλεοναζει, ειναι το λιγοτερο "βλαβερο" οσον αφορα την αλγη, αλλά και αχρηστο και μπορει να του επηρεασει το pH.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: ASCCO1 on 03/24/02 at 13:10:15
--------------------------------------------------------------------------------
δεν διαφωνω ,δεν διαφωνω
αλλα στην περιπτωση που θα προσθεσει και καποια αλλη λαμπα μπροστα ??/
αν για παραδειγμα εχει στην πλατη καποια φυτα που μεγαλωνουν σε υψος πολυ, στο μελλον δεν θα του στερησουν φως απο τα μπροστινα που θα ειναι φυτα χαμηλου υψους????


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Tolis on 03/24/02 at 13:12:28
--------------------------------------------------------------------------------
Βεβαιως, οπως ειπαμε και πιο πανω, αν σε δευτερη φαση προσθεσει φωτα οι παραμετροι και οι αναγκες θα αλλαξουν. It's up to him...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: ASCCO1 on 03/24/02 at 13:15:58
--------------------------------------------------------------------------------
Σιγουρα θα αλλαξουν , η ιστορια εχει αποδειξει την συνεχεια


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: annivas2000 on 03/24/02 at 13:19:20
--------------------------------------------------------------------------------
Αν φτάσω στο επίπεδο να κρύβουν τα φυτά το φως θα είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Αυτού του είδους το πρόβλημα το έχω ακόμα under control.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: ASCCO1 on 03/24/02 at 13:22:15
--------------------------------------------------------------------------------
καλα καλα σε 1-2 μηνες που θα εχουν στρωσει τα πραγματα να δουμε τι θα λες


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Maria on 03/24/02 at 15:09:07
--------------------------------------------------------------------------------
8 Alternanthera Reineckii 'Lilacina'
6 Bacopa Caroliniana
1 Barclaya Longifolia
2 Echinodorus Bleheri 'Paniculatus'
1 Hemianthus Micranthemoides
1 Hydrocotyle Verticilata
6 Lobelia Cardinalis
Lysimachia Nummularia 'Aurea' (δάσος!)
Vesicularia Dubyana
Ludwigia repens x arcurata (δάσος!)
5 Cryptocoryne beckettii
Ludwigia palustris Red3 (δάσος!)
Cardamyne lyrata
Nasaea crassicaulis (δάσος!)
3 Aponogeton crispus
Echinodorus tenellus
1 Micranthemum umbrosum
Rotala rotundifolia (δάσος!)
Riccia fluitans
5 Egeria densa
1 Aponogeton henkelianus
Limnophila sessiliflora (δάσος!)
Limnophila aquatica (δάσος!)
1 Microsorum "Windelov"
Lilaleopsis brasiliensis
Mayaca sellowiana (δάσος!)
1 Hydrocotyle sibthorpioides

Αυτά είναι τα φυτά που έχω - εκτός αν έχω ξεχάσει κάποιο!
Τόλη -και όποιος άλλος- πιστεύεις ότι χρειάζομαι κι άλλα φυτά και δη τούρμπο;

Τα φυτά στα οποία έχει παρουσιαστεί άλγη είναι τα Echinodorus Bleheri 'Paniculatus' σε ένα φύλλο και μόνο στο σημείο που "χτυπάει" το νερό από το φίλτρο. Ludwigia repens x arcurata και στο Hydrocotyle sibthorpioides (αυτό ήταν το πρώτο θύμα και παραμένει καταταλαιπωρημένο)




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Tolis on 03/24/02 at 18:10:19
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτη η λιστα αναιρει αυτο που ειπες πριν, οτι τα περισσοτερα φυτα σου ειναι μεσης-αργης αναπτυξης εκτος των Limnophila.
Lysimachia Nummularia 'Aurea' (δάσος!)
Ludwigia repens x arcurata (δάσος!)
Ludwigia palustris Red3 (δάσος!)
Rotala rotundifolia (δάσος!)
Riccia fluitans
Egeria densa
Limnophila sessiliflora (δάσος!)
Limnophila aquatica (δάσος!)
Mayaca sellowiana (δάσος!)
Ολα αυτα ειναι φυτα ταχειας αναπτυξης, και εισαι μια χαρά.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: polleni on 03/24/02 at 19:34:08
--------------------------------------------------------------------------------
Είπα και εγώ.. αργής ανάπτυξης το Egeria densa.. εδώ ακόμη και τα mbuna δεν προλαβαίνανε να το φάνε !! Με διοξείδιο και 7 λάμπες έπαιρνε 1.5 εκατοστό την ημέρα !!

Μαρία, σχετικά με το Planted ενυδρείο σου, πόσα λίτρα είναι ;; Δεν ισχυρίζομαι ότι το aqua gardening είναι το φόρτε μου αλλά με 45+ φυτά ΚΑΙ 8 "δάση" θα πρέπει να είναι σεβαστών λίτρων. Εγώ τουλάχιστον δεν θα μπορούσα να τα χωρέσω όλα αυτά σε κάτι λιγώτερο από 200 (ή και 300) λίτρα - ειδικά με "προβλέψεις" για όταν μεγαλώσουνε..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Algae
Post by: Maria on 03/25/02 at 01:25:34
--------------------------------------------------------------------------------
Το ξέρω ότι κάποια από αυτά μεγαλώνουν γρήγορα αλλά δεν θεωρούνται φυτά τούρμπο όπως πχ. η "ντοματιά. Επιπροσθέτως δεν μεγαλώνουν με τέτοιους ρυθμούς ακόμα. Ναι μεν κάποια από αυτά είναι δάση αλλά το μόνο που έχει φτάσει μέχρι την επιφάνεια του νερού είναι τα Limnophilla.
Τα άλλα είναι μέχρι τη μέση.
To Egeria Densa ήρθε μόλις εχτές
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15741 seconds with 12 queries