Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-08-09, 18:33
katamagias Ο χρήστης katamagias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: xalkidiki
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή πως να διακοσμησω το ενυδρειο μου...?ποιεσ πετρες ειναι καταλληλες

γεια σας εχω ενα ενυδρειο 200λ με δυο pangasius τα οποια ειναι μικρα και σκοπευω να τα δωσω κατα το δεκεμβριο....αλλα μεχρι τοτε σκοπευω να διακοσμησω με κατι πετρες που εχω βρει αλλα δεν ξερω αν ειναι καταλληλες για τα ψαρια....επισεις εχω ακουσει πως μπορεις να βαλεις πετρες ανεξαρτητα απο το ειδος τους αρκει να εχεις κανει μια διαδηκασια πλυσηματος....αληθευει?και ποιοι αλλοι τροποι υπαρχουν?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-08-09, 18:54
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από katamagias Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας εχω ενα ενυδρειο 200λ με δυο pangasius τα οποια ειναι μικρα και σκοπευω να τα δωσω κατα το δεκεμβριο....αλλα μεχρι τοτε σκοπευω να διακοσμησω με κατι πετρες που εχω βρει αλλα δεν ξερω αν ειναι καταλληλες για τα ψαρια....επισεις εχω ακουσει πως μπορεις να βαλεις πετρες ανεξαρτητα απο το ειδος τους αρκει να εχεις κανει μια διαδηκασια πλυσηματος....αληθευει?και ποιοι αλλοι τροποι υπαρχουν?
ξερω οτι οι ασβεστολιθηκες πετρες δεν ειναι καλες τωρα δεν ξερω αν επιρεαζουν τους παγκασιους ξερω οτι αν της πλυνεις καλα ( οχι με σαπουνια και τετεια) και της βρασεις 2 3 φορες δεν θα εχεις προβλημα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-08-09, 19:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
ξερω οτι οι ασβεστολιθηκες πετρες δεν ειναι καλες τωρα δεν ξερω αν επιρεαζουν τους παγκασιους ξερω οτι αν της πλυνεις καλα ( οχι με σαπουνια και τετεια) και της βρασεις 2 3 φορες δεν θα εχεις προβλημα
Oι ασβεστολιθικές πέτρες μια χαρά είναι, όταν τις χρησιμοποιείς σε ενυδρεία με ψάρια που απαιτούν ψηλό ΡΗ.

Στην περίπτωση των παγκάσιους βέβαια ΔΕΝ κάνουν τα ασβεστολιθικά πετρώματα, γιατί πολύ απλά τα εν λόγω ψάρια απαιτούν νερό με ΡΗ μεταξύ 6-7 (ελαφρώς όξινο με ουδέτερο ΡΗ). Ότι πέτρωμα και να χρησιμοποιήσεις για την περίπτωση αυτή, θα πρέπει να τα υποβάλεις σε τεστ με ακουαφόρτε ώστε να διακριβώσεις αν πρόκειται για ασβεστολιθικά ή όχι.

Αυτό που θα σου έλεγα εγώ όμως που κατά την γνώμη μου είναι και το πιο σημαντικό, είναι ότι τα ψάρια αυτά ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ γα τα λίτρα σου, όσο και να τα συμμαζέψεις. Το τελικό τους μέγεθος ξεπερνάει κατά πολύ το ένα μέτρο και δεν είναι τυχαίο ότι αν το αναζητήσεις στο διαδίκτυο, δε θα βρεις πηγή που θα τοποθετούσε τα ψάρια αυτά σε λιγότερα λίτρα από κάποια κυβικά μέτρα νερού!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-08-09, 22:57
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Καλό θα ήταν να μην βάλεις κάποιο δίακοσμο (πέτρες) με τα παγκάσιους καθώς πολύ συχνά αυτοτραυματίζονται.
Το πιό σύνηθες είναι οι "στούκες" στα τζάμια, αν βάλεις και πέτρες καταλαβαίνεις ότι θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποιες βιταμινες? kill_bill Γλυκό νερό - Γενικά 1 26-06-08 01:38
απο πετρες ειμαι οκ?τι λετε Μικρος Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 29 17-03-08 17:44
Που ειναι οι πετρες οεο? vasilakis Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 3 27-09-06 18:15
διαχωρισμος νεογεννητων σε ενυδρειο με πετρες???? prodigy Γλυκό νερό - Γενικά 1 17-09-06 09:50
Πετρεσ Απο Λαβα Στο Ενυδρειο Μου tolis 67 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 4 10-02-06 15:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03797 seconds with 13 queries