Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Σαλιγκάρια

Σαλιγκάρια ...και άλλα μαλάκια γλυκού νερού.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-05-09, 08:15
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή Apple Snail. Ερμαφροδιτα?

Το σκηνικο εχει ως εξης.

Το Δεκεμβριο του 2007 ξεστησα τα ενυδρεια μου λογω μετακομισης, και χαρισα διαφορα ζωντανα μεταξυ αλλων και ΟΛΑ μου τα apple snails.
(Οι παλιοτεροι ισως θυμουνται τα 1000+ που μοιρασα καποτε και οπου διαδοχοι τους εμφανιζονται σε πολλα ενυδρεια σημερα.)
Μετεφερα οση java κρατησα στο 60ρι ενυδρειο με τα aphiosemion striatum και για αρκετο καιρο πιστευα οτι δεν ειχα κανενος ειδους σαλιγκαρι.
Μεσα στη java moss ομως ειχε μεινει ενα νεογεννητο το οποιο εκανε την εμφανιση του μερικους μηνες μετα (που μεγαλωσε και το ειδα)
Ειναι το μονο σαλιγκαρι εδω και 15 μηνες που το ειδα για πρωτη φορα.
Στο ενυδρειο δεν μπηκε τιποτε εκτοτε.
Το σαλιγκαρι μεγαλωνε πολυ αργα, μιας και το ενυδρειο δεν ειχε και πολυ αλγη...
Πριν 10 μερες, στην αλλαγη νερου βρηκα ενα απο τα γνωστα ροζ τσαμπια στο καπακι. Αν και μου εκανε εντυπωση θεωρησα οτι αποκλειεται να ειναι γονιμοποιημενο, παρολα αυτα το αφησα να δω τι θα γινει.
Σημερα το πρωι βρηκα στο τζαμι να κοβουν βολτες παμπολα μικρα apple snails......
Ειμαι 1000% σιγουρος οτι ειναι apple snails και ειναι επισης σαφες οτι ειναι αδελφια και οτι κανεις δεν τα εριξε μεσα στο ενυδρειο και μου κανει πλακα...

Το σαλιγκαρι που γεννησε ειχε ερθει σε επαφη με αλλα apple snail οταν ηταν ακομα νεογεννητο. Απο τοτε περασαν σχεδον δυο χρονια.
Ειχα διαβασει καπου οτι αλλαζουν φυλο, αλλα μετα απο αυτο πιστευω οτι ειναι μαλλον ερμαφροδιτα. (Φυσικα οταν ειναι περισσοτερα απο ενα ζευγαρωνουν συχνα και γεννοβολανε με πολυ μεγαλυτερη συχνοτητα.)
Εχετε δει κατι αναλογο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-05-09, 08:38
Starfish Aquariums
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Αν θελεις μπορεις να ριξεις μια ματια εδω
http://www.applesnail.net/content/faq.php#3

Αυτο που περιγραφεις το εχω δει παμπολες φορες, μαλιστα αυτη τη στιγμη εχω ενα apple το οποιο εχει βγαλει 3 επιτυχημενες γενες (μονο του)

Φιλικα,
Μανθος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-05-09, 08:53
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

To faq λεει οτι δεν ειναι ερμαφροδιτα αλλα αλλαζουν φυλο.
Αν αλλαζουν φυλο ομως και αυτογονιμοποιουνται τοτε δεν θα επρεπε να θεωρουνται ερμαφροδιτα? (και πως το κανουν δλδ.. Συνουσια σε διαφορετικους χρονους? ) Tα ερμαφροδιτα κανουν κατι διαφορετικο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-05-09, 09:05
Το avatar του χρήστη Αντάρης
Αντάρης Ο χρήστης Αντάρης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Θα μπορούσε να ήταν θηλυκό και να έχει αποθηκευμένο σπέρμα;;;

http://www.applesnail.net/content/va...uick_guide.htm
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-05-09, 09:49
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Εντάξει, ομολογώ ότι δε μου έχει τύχει ποτέ αυτό, μάλλον γιατί ποτέ δεν έχω αφήσει μόνο του μηλοσαλίγγαρο σε ενυδρείο. Αυτό όμως που αναφέρεις συμβαίνει πολύ συχνά στα σαλιγγαράκια στη φύση, κυρίως σε κάποια θαλασσινά είδη. Είναι μεγάλη κουβέντα και θα χρειαστεί να γράψουμε αρκετό κατεβατό, αλλά πρέπει να γίνει για να τελειώνουμε μια για πάντα.

Στην ουσία, τα σαλιγγάρια δεν είναι ακριβώς ερμαφρόδιτα, αλλά "διαδοχικά ερμαφρόδιτα" και το διευκρινίζω:

Ερμαφρόδιτος οργανισμός, είναι αυτός όπου συνυπάρχουν ταυτόχρονα και αρσενικά και θηλυκά αναπαραγωγικά όργανα. Όταν ο οργανισμός αυτός είναι έτοιμος αναπαραγωγικά, προχωρεί αυτόματα σε μονομερή επιτυχημένη γονιμοποίηση. Συνήθως οι οργανισμοί που έχουν αυτήν την ιδιότητα είναι αυτοί όπου η συνεύρεση ίδιων ειδών είναι σπάνια, πράγμα που στον χρόνο δεν θα κατάφερναν να επιβιώσουν. Ένας τέτοιος τρόπος αναπαραγωγής όμως, στερεί τον ίδιο οργανισμό από τα πλεονεκτήματα της ανταλλαγής γονιδίων ώς βασικό συστατικό της επιβίωσης, πικιλομορφίας αλλά και συνεχής εξέλιξης των ειδών. Μια συνεύρεση τέτοιων ομοίων οργανισμών, εξυπηρετεί συνήθως την ανταλλαγή γονιδίων και όχι πάντα σπέρματος.

Ο "διαδοχικός ερμαφροδιτισμός" (η περίπτωση όπου σηναντούμε εδώ) έχει μια μικρή αλλά βασική διαφορά. Ξεκινάει τη ζωή του σαν ένα φύλο και στην διάρκεια της ενηλικίωσης του αλλάζει. Κατά την αλλαγή αυτή του φύλου, μπορεί να υπάρξει και γονιμοποίηση.

Τώρα, ένα βήμα πιο κάτω βρίσκονται οι πλατυέλμυνθες. Πάντα φέρονται σαν αρσενικές μονάδες με όλα τα βασικά γενετικά όργανα. Μια συνεύρεση τους θα μας φανεί περισσότερο σαν μάχη, παρά σαν ερωτική στιγμή, προσπαθώντας ο ένας να γονημοποιήσει τον άλλον. Μιας και θηλυκά εξωτερικά όργανα αναπαραγωγής δεν έχουν, όποιος από τους δύο "χάσει" την μάχη, το δέρμα του απορροφά το σπέρμα και αμέσως μετατρέπεται σε θηλυκό δείγμα.

Ανάλογες συμπεριφορές συμβαίνουν και στους γαιοσκώλικες, με κάποιες διαφορές.

Εύχομαι να βοήθησα, αν και πολύ σύντομα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-05-09, 20:13
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Εύχομαι να βοήθησα, αν και πολύ σύντομα.
...βασικά μας "κούφανες", αλλά ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ!!!

Το είχα υποψιαστεί οτι μάλλον ήταν περίπτωση παρόμοια των γαιοσκώλικων, αλλά δεν είχα χρόνο να το αναφέρω το πρωί...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-06-09, 22:38
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Έχω στο ενυδρείο ένα apple snail μόνο του εδώ και δυόμιση μήνες και σήμερα είδα ένα τσαμπί στο καπάκι. Οταν το πήρα ήταν το μισό σε μέγεθος από οτι είναι τώρα και φυσικά ήταν σε ενυδρείο με πολλά άλλα μικρότερα και μεγαλύτερα. Δεν έχω ιδέα αν είναι γονιμοπιημένο, θα δείξει. Το ενυδρείο έχει μέσα πολλά σαλιγκάρια, λαθρεπιβάτες, διαφόρων ειδών, δεν ξέρω αν έχει καμία σχέση αυτό, απλά το αναφέρω.

Πρέπει να κάνω για το τσαμπί ή απλά να περιμένω ?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Tsampi_apple.jpg
Εμφανίσεις:  276
Μέγεθος:  59,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  apple snail.jpg
Εμφανίσεις:  261
Μέγεθος:  71,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  apple snail 2.jpg
Εμφανίσεις:  265
Μέγεθος:  76,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-06-09, 22:52
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σε 8 με 10 μερες θα ξερεις.... Δεν εχω δει ποτε τσαμπι που να μην βγαζει σαλιγκαρια.
Ο μονος κινδυνος ειναι να εχει πολυ ζεστη στο καπακι και να βρασουν, αλλιως σε λιγο θα εχεις ΠΟΛΛΑ σαλιγκαρια κιτρινα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 05-06-09 στις 06:47
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-06-09, 04:40
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

....και λογικα θα δεις κι αλλα τσαμπια...ποτε δεν εχω δει να σταματανε σε ενα
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-06-09, 07:05
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Συμφωνώ με την εκδοχή του netblues. Συνήθως, τα κλειστά ενυδρεία διαφυλάσσουν αρκετή υγρασία ώστε να παραμένουν υγρά τα αβγά για όσο χρειαστεί μέχρι και την εμφάνιση των μικρών. Αν το ενυδρείο δεν μπορεί να παρέχει την υγρασία αυτή, τότε οι συχνοί ψεκασμοί (με νερό του ενυδρείου) πάνω στα αβγά με ένα μπιτονάκι ψεκαστικό (από τα καταστήματα ειδών κήπου) είναι υποχραιωτικό αν θέλουμε να δούμε μικρά. Αν τυχόν και αποξηρανθούν έστω και μια φορά, τότε το πουλάκι έχει πετάξει...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-06-09, 12:41
Το avatar του χρήστη ΤΟΛΟΥΚΟΣ
ΤΟΛΟΥΚΟΣ Ο χρήστης ΤΟΛΟΥΚΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

ρε παιδια εγω εδω και 3 μηνες εχω 3 τετοια αλλα τσαμπι δεν εχω δει... τι λετε να φταιει?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-06-09, 13:32
Το avatar του χρήστη marly
marly Ο χρήστης marly δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Περιοχή: Τρίπολη-Αρκαδίας
Μηνύματα: 97
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marly Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην marly
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΤΟΛΟΥΚΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδια εγω εδω και 3 μηνες εχω 3 τετοια αλλα τσαμπι δεν εχω δει... τι λετε να φταιει?

Ίσως δεν έχουν "προσαρμοστεί" ακόμα. Εμένα έκαναν 4 μήνες μέχρι να δώ τσαμπί και απο τότε δεν σταμάτησαν "το παστίτσιο"
Υπομονή και μια μέρα θα ανοίξεις το καπάκι και θα χαρείς!
__________________
Πάντα Φιλικά
@Μαριάννα@
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-06-09, 18:46
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roi Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω στο ενυδρείο ένα apple snail μόνο του εδώ και δυόμιση μήνες και σήμερα είδα ένα τσαμπί στο καπάκι. Οταν το πήρα ήταν το μισό σε μέγεθος από οτι είναι τώρα και φυσικά ήταν σε ενυδρείο με πολλά άλλα μικρότερα και μεγαλύτερα. Δεν έχω ιδέα αν είναι γονιμοπιημένο, θα δείξει. Το ενυδρείο έχει μέσα πολλά σαλιγκάρια, λαθρεπιβάτες, διαφόρων ειδών, δεν ξέρω αν έχει καμία σχέση αυτό, απλά το αναφέρω.

Πρέπει να κάνω για το τσαμπί ή απλά να περιμένω ?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 8 με 10 μερες θα ξερεις.... Δεν εχω δει ποτε τσαμπι που να μην βγαζει σαλιγκαρια.
Ο μονος κινδυνος ειναι να εχει πολυ ζεστη στο καπακι και να βρασουν, αλλιως σε λιγο θα εχεις ΠΟΛΛΑ σαλιγκαρια κιτρινα...
Τα κατάβρεχα με σύριγγά πρώι - βράδυ, άλλα μάλλον έβρασαν γιατί έχουν περάσει 15 μέρες και τίποτα.

Ελπίζω την επόμενη φορά να είναι πιο τυχερά.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-06-09, 20:01
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

επιβεβαιώνω κι εγώ τα παραπάνω,,,μετά από 1μιση χρόνο μοναξιάς ο γκάρης το apple snail μου χάρισε σήμερα ένα τσαμπί κολλημένο στο καπάκι. σε αναμονή λοιπόν
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-06-09, 07:22
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παιδιά, ας μην παίρνουμε μακριά το πράγμα.

Δεν είναι λίγες οι φορές όπου μεταφέρουμε άθελα μας μέσω κάποιου φυτού κάποιο σαλιγγαράκι.

Δεν έχετε διαπιστώσει ότι όποτε έχετε δει έστω και ένα στο ενυδρείο σας, σε ελάχιστο χρονικό διάστημα αυξάνεται και έχουμε τα γνωστά ποστ στο φόρουμ περί "απαλλαγής από τα σαλιγγάρια"! Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο το πετυχαίνουν.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
apple snail aaaooll Σαλιγκάρια 3 19-11-07 20:02
Apple snail dimitrisgiannoulakis Σαλιγκάρια 3 29-01-07 18:18
Apple snail RIP ? abrous Σαλιγκάρια 7 04-01-07 09:34
Apple snail qstavrosq Σαλιγκάρια 11 29-06-06 23:35
Apple Snail - Zebra Snail - Τριχοειδής Μαύρη ¶λγη PascM Σαλιγκάρια 5 26-02-06 12:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06044 seconds with 14 queries