Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Σαλιγκάρια

Σαλιγκάρια ...και άλλα μαλάκια γλυκού νερού.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 15-05-13, 21:45
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

λιπον μετα απο αυτο το θεμα μη βγει κανεις και κλειδωσει θεμα με ζωντανο ταισμα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-05-13, 00:27
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Κοιταξε, να σου πω την αποψη μου για αυτο και να μιλησω για την περιπτωση μου.

Ολα εχουν ψυχη, απο σαλιγκαρια, μεχρι τα grindal που ταϊζω. Προσωπικα, τα grindal δεν με νοιαζουν. Τα σαλιγκαρια με νοιαζουν. Γιατι τα ταϊζω (με αρκετη φειδω, εχουν κανει και μηνες να δουν σαλιγκαρι) στα pufferακια μου, οπως και στα helena μου? Γιατι πρεπει, με αυτα που διαλεξα να φιλοξενησω, ωστε να τους προσφερω τη διατροφη που εχουν στη φυση. Αν τα βαλω σε μια κλιμακα, με νοιαζουν πιο πολυ τα pufferακια απο τα σαλιγκαρια.

Που βρισκω και ταϊζω? Δεν αγοραζω απο πετσοπ, συνηθως δεν κανω αναπαραγωγη, αλλα παιρνω οτι σαλιγκαρια λαθρεπιβατες εχει για "πεταμα" καποιος απο τους φιλους μου. Και λεγοντας πεταμα, εννοω πεταμα. Θα τα πετουσαν στην αποχετευση.

Σιγουρα εχεις βρεθει σε πολλες συζητησεις απο εμενα σχετικα με το ταϊσμα ζωντανης τροφης. Σιγουρα θα εχεις δει κεραυνους να πεφτουν σε οποιον ταϊζει ζωντανα ψαρια σε αλλα ψαρια. Εγω θα σου πω πως δεν θα συμφωνησω με αυτη την τακτικη. Δεν μου αρεσει, δεν θα ηθελα να το κανω, αλλα δεν θα σε κατακρινω κιολας, εφοσον κανεις οτι νομιζεις καλυτερο για τα ψαρια σου. Σιγουρα θα μου πεις πως κανω ακριβως το ιδιο με αλλα ειδη. Τα σαλγκαρια δεν μπορω να τα δωσω πεθαμενα, ομως. Εσυ ισως να μπορεις.

Τιποτα δεν ειναι σωστο απο αυτα που κανουμε, ειναι η γνωμη μου. Ουτε καν που εχουμε ψαρια σε 5 τζαμια, αντι να τα αφησουμε ελευθερα στη φυση. Ο καθενας βαζει τα ορια του σε αυτο που θεωρει κατακριτεο για καθε περιπτωση. Εγω εχω αλλα ορια, εσυ αλλα. Κανενας δεν ειναι σωστος κατα την αποψη μου. Και οι δυο λαθος κανουμε, αλλα ετσι ειναι η φυση του ανθρωπου και αυτο δεν μπορουμε να το αλλαξουμε, δυστυχως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 16-05-13, 08:15
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιταξε, να σου πω την αποψη μου για αυτο και να μιλησω για την περιπτωση μου.

Ολα εχουν ψυχη, απο σαλιγκαρια, μεχρι τα grindal που ταϊζω. Προσωπικα, τα grindal δεν με νοιαζουν. Τα σαλιγκαρια με νοιαζουν. Γιατι τα ταϊζω (με αρκετη φειδω, εχουν κανει και μηνες να δουν σαλιγκαρι) στα pufferακια μου, οπως και στα helena μου? Γιατι πρεπει, με αυτα που διαλεξα να φιλοξενησω, ωστε να τους προσφερω τη διατροφη που εχουν στη φυση. Αν τα βαλω σε μια κλιμακα, με νοιαζουν πιο πολυ τα pufferακια απο τα σαλιγκαρια.

Που βρισκω και ταϊζω? Δεν αγοραζω απο πετσοπ, συνηθως δεν κανω αναπαραγωγη, αλλα παιρνω οτι σαλιγκαρια λαθρεπιβατες εχει για "πεταμα" καποιος απο τους φιλους μου. Και λεγοντας πεταμα, εννοω πεταμα. Θα τα πετουσαν στην αποχετευση.

Σιγουρα εχεις βρεθει σε πολλες συζητησεις απο εμενα σχετικα με το ταϊσμα ζωντανης τροφης. Σιγουρα θα εχεις δει κεραυνους να πεφτουν σε οποιον ταϊζει ζωντανα ψαρια σε αλλα ψαρια. Εγω θα σου πω πως δεν θα συμφωνησω με αυτη την τακτικη. Δεν μου αρεσει, δεν θα ηθελα να το κανω, αλλα δεν θα σε κατακρινω κιολας, εφοσον κανεις οτι νομιζεις καλυτερο για τα ψαρια σου. Σιγουρα θα μου πεις πως κανω ακριβως το ιδιο με αλλα ειδη. Τα σαλγκαρια δεν μπορω να τα δωσω πεθαμενα, ομως. Εσυ ισως να μπορεις.

Τιποτα δεν ειναι σωστο απο αυτα που κανουμε, ειναι η γνωμη μου. Ουτε καν που εχουμε ψαρια σε 5 τζαμια, αντι να τα αφησουμε ελευθερα στη φυση. Ο καθενας βαζει τα ορια του σε αυτο που θεωρει κατακριτεο για καθε περιπτωση. Εγω εχω αλλα ορια, εσυ αλλα. Κανενας δεν ειναι σωστος κατα την αποψη μου. Και οι δυο λαθος κανουμε, αλλα ετσι ειναι η φυση του ανθρωπου και αυτο δεν μπορουμε να το αλλαξουμε, δυστυχως.
Θα συμφωνήσω με τα λεγομενα σου φιλε.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 16-05-13, 10:22
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

τι σαλιγκαρια τι ψαρακια τι γαριδες τι αρτεμια και γρινταλ ολα ειναι ζωντανο ταισμα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 16-05-13, 11:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ισχυει. Απλα οπως ειπα, καποια δεν θα ηθελα να τα ταϊσω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 16-05-13, 12:10
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Έχω μια τίγρη που τη μεγαλώνω από μικρή σαν γατάκι. Τώρα μεγάλωσε και δεν πολυτρώει την κονσέρβα της. Τι λέτε να κάνω? Μήπως να της έδινα ζωντανή τροφή? (έχουμε πολλά αδέσποτα και αρκετούς λαθρομετανάστες στη περιοχή μας).



Βρε Χαρούλη την έχουμε ξανα-ματα-κάνει αυτή τη συζήτηση....
Μη μπερδεύεις τα ασπόνδυλα με τα ψάρια....οι κατώτερες μορφές ζωής που στερούνται εγκέφαλου, συναισθημάτων κλπ δεν είναι το ίδιο με τις ανώτερες μορφές ζωής.
Πως να το πούμε πιο απλά για να γίνει κατανοητό.....δεν αισθάνομαι δολοφόνος όταν σκοτώσω ένα τσιμπούρι, ένα σκουλήκι ή ένα κουνούπι. Αλλά δεν είναι το ίδιο ο φόνος εκ προμελέτης ενός ζώου,θηλαστικού, ψαριού ή πουλιού (στην εποχή μας ακόμη κι όταν γίνεται για προμήθεια τροφής) ούτε βέβαια ενός εξελιγμένου θηλαστικού όπως ο άνθρωπος.
Ήμαρτον
(και θέμα με τάισμα ψαριού με ζωντανά ψάρια ή κάτι ανάλογο, ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ)
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 16-05-13, 12:22
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

σωστα το σαλιγκαρι δεν εχει IQ ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΛΕΟ

ΝΑ ΒΑΛΩ ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΦΕΡΑΚΙΑ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΔΕ ΘΑ ΑΝΧΟΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ

ΑΜΑ ΡΙΞΩ ΣΤΗΝ ΤΙΓΡΗ 5 ΓΚΑΠΙ ΕΙΝΑΙ ΒΑΝ

ΑΥΤΟ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ Ο ΔΙΑΧΟΡΙΣΜΟΣ Η ΟΛΑ Η ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΦΑΣΗΣΤΕ Η ΕΠΙΛΟΓΙ ΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΔΙΕΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΟΧΙ ΑΣΧΕΤΑ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΤΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΜΟΔ ΜΕ ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΚΙ ΕΜΑΣ ΔΕ ΜΑΣ ΡΩΤΑΤΕ ΚΑΙ ΑΣ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΗΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΣ ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΟ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΧΕ ΚΛΕΙΔΟΘΕΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕ
-------------------------
ΕΓΩ ΤΑΙΖΩ ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΓΑΡΙΔΕΣ ΤΙ ΣΑΛΙΓΚΑΡΟΣ ΤΗ ΓΑΡΙΔΕΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΡΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ I Q
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 16-05-13 στις 12:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 16-05-13, 12:25
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

harris samos +1000
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 16-05-13, 12:55
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Χάρη μην είσαι προκατειλλημένος τουλάχιστον απέναντι μου
Η πολιτισμένη συζήτηση δεν απαγορεύτηκε ποτέ.
Ορισμένα θέματα όμως δεν αξίζει να επαναλαμβάνονται (με μια αναζήτηση βρίσκει κάποιος πολλές αναφορές).
Την άποψη μου την είπα (αφού δεν με κυνήγησαν ακόμη οι κυνηγοί )
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 16-05-13, 13:20
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον harris samos σε αυτά που λέει θα πρέπει να γράφονται όλα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 16-05-13, 13:33
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

και εγω συμφωνω με τον χαρη.οσον αφορα το σχολιο με το ανωτερα και κατωτερα οντα,πιστευω πως δεν ειμαιστε σε θεση να το πουμε αυτο διοτι αν δεν κανω λαθος ακομα και κατα τα λεγομενα σας κατωτερα οντα εχουν ζωη και νιωθουν τον πονο!οποτε δεν ειναι σωστο να επιτρεπονται ζωντανα ταισματα με κατωτερα οντα(σαλιγγαρια)και να απαγορευονται ταισματα με ανωτερα οντα(ψαρια).!ολα αυτα που εγραψα ειναι προσωπικες μου αποψεις και δεν θελω να θιξω κανεναν!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 16-05-13, 13:38
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

το οτι κάποια ζώα δεν μπορούν να είναι υγιή αν δεν τρέφονται με ζωντανή τροφή είναι γνωστή πραγματικότητα.
δεν το βρίσκω κακό να αναφέρεται.
απλά βρίσκω πολύ άσχημο να ανεβαίνουν βίντεος με την ώρα του ταϊσματος
και μάλιστα μερικά με ιδιαίτερα γλαφυρές λεπτομέρειες ή ακόμα και να γίνεται με λόγια σχολαστική περιγραφή για την συμπεριφορά του θηρευτή και του θύματος.
δεν είναι υποκρισία, είναι διαφορετική η αντίδραση του ψυχισμού κάθε ανθρώπου είτε είναι "ευαίσθητος" είτε "αναίσθητος" στο θέαμα.
πάντως δεν έχει τύχει να δω κάτι τέτοιο από δικό μας μέλος.
προσωπικά δεν θα μπορούσα να ταϊσω ζωντανό, όμως αυτό δεν με κάνει να κατακρίνω αυτόν που το κάνει.
γνώμη μου είναι να "στερηθούμε" το θέαμα, όχι την αναφορά στην σωστή φροντίδα του ψαριού μας αν είναι θηρευτής.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 16-05-13, 14:09
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Συμφωνώ με την Μαρία για τα video να μην υπάρχει θέαμα, αλλά αναφορές να μπορούν να γίνονται.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 16-05-13, 18:01
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Χάρη μην είσαι προκατειλλημένος τουλάχιστον απέναντι μου
Η πολιτισμένη συζήτηση δεν απαγορεύτηκε ποτέ.
Ορισμένα θέματα όμως δεν αξίζει να επαναλαμβάνονται (με μια αναζήτηση βρίσκει κάποιος πολλές αναφορές).
Την άποψη μου την είπα (αφού δεν με κυνήγησαν ακόμη οι κυνηγοί )
κλεο δεν ειπα κατι εναντιον σου μιλησα γενικα φυσικα και δεν εχω προβλημα μαζι σου ισα ισα θα ελεγα απλα ειπα τη γνωμη μου γενικα στο φορουμ εχουν βγει πολλες ταμπελες που γενικα χαλανε την παρεα και το κεφι της για να ασχοληθει με κατι αλλο διαφορετικο πχ με ενα θυρευτη για παραδειγμα η με μια καλιεργεια αρτεμιας
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-05-13, 18:12
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Ξέρω ότι εμείς θα τα βρούμε
Προφανώς και οι ταμπέλες είναι λάθος και προφανώς δεν χαλάμε το κέφι μας γι αυτό που κάνουμε,
ακόμα κι αν καμιά φορά ο γραπτός μας λόγος μπορεί να παρεξηγηθεί
[κι εγώ θηρευτές έχω μικρού μεγέθους]
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-05-13, 18:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
η με μια καλιεργεια αρτεμιας

βρε Χαρη ποιος κατεκρινε την καλλιεργεια αρτεμιας ?
ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ προχωρημενοι χομπυστες δεν εχουν ταισει ζωντανες αρτεμιες, δαφνιες, κοκκινο σκουλικι, γκρινταλ κτλ κτλ κτλ αλλα ειναι διαφορετικο να ταιζεις ενα τετοιο ζωντανο -το οποιο κανεις δεν αμφισβητει πως εχει ζωη αλλα οσο να ναι ειναι κατωτερος οργανισμος- και τελειως διαφορετικο να ταιζεις εναν ανωτερο οργανισμο.
Απο την αλλη ΙΣΩΣ λιγο πολυ εχουμε ολοι καποιες προκαταληψεις πχ φυσικα και εχω ταισει αρτεμιες και δαφνιες που ειναι γαριδοειδη, ζωντανο κριλλ που εχει σχεδον και την εμφανιση γαριδας, αλλα φυσικα δε θα ταιζα ποτε με red cherry γιατι τις θεωρω pets -οπως και τα apple snails του θεματος-...(θα εβγαζα ομως το καπελο σε καποιον που θα χρησιμοποιουσε για ταισμα κατι σαν Taiwan bee πχ SSS grade φυσικα οπως και αν καποιος απο σας με τα ανθρωποφαγα ταιζε σαλαχια και αγριους δισκους ...ζωντανα η καλυτερα ψημενα σε φωτια απο πεντακοσαευρα φυσικα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 17-05-13, 14:11
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω μιλαω για ταμπελες οι θυρευτες οι μεταλαγμενοι οι ανθροποφαγοι τα θυματα



δεν ειναι ολα ιδια τα γουστα και μερικες ταμπελες αποθουν ατομα στο να ασχοληθουν
πχ αν ρωταγα την γνωμη σας για ενα king kamfa τι θα μου λεγατε ????


εγω παλι δεν εχω προβλημα να ταισω οτι δηποτε πλεον τα εχω ταισει ολα σχεδον αλλα πρεπει να σεβομαστε και το θυμα ..
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 17-05-13, 17:26
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω μιλαω για ταμπελες οι θυρευτες οι μεταλαγμενοι οι ανθροποφαγοι τα θυματα

Το ανακυκλώνουμε πάλι το θέμα αλλά δεν πειράζει
Τις ταμπέλες Χάρη κάποιοι τις γουστάρουν (πχ. ιδιοκτήτες ψαριών-τεράτων)και τις φοράνε μόνοι τους.


δεν ειναι ολα ιδια τα γουστα και μερικες ταμπελες αποθουν ατομα στο να ασχοληθουν Προφανώς δεν είναι όλα τα γούστα ίδια. Η διαφορά είναι ότι εδώ θα πούμε σε κάποιον που θέλει να βάλει ένα ψάρι που γίνεται 50 ή 100 εκ. πχ σε 200 λίτρα να ασχοληθεί με κάτι άλλο. Ή σε κάποιον που θέλει ντε και καλά να έχει ψάρι που δεν τρώει με τίποτα επεξεργασμένη τροφή, ότι καλύτερα να το αφήσει εκεί που ανήκει.
Όσο για τους θηρευτές, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Και πολλά απο τα δικά μου ψάρια στη φύση θηρευτές είναι.

πχ αν ρωταγα την γνωμη σας για ενα king kamfa τι θα μου λεγατε ????
Εγώ, θα σου έλεγα να ασχοληθείς με κάνα άλλο όμορφο ψάρι που υπάρχει στη φύση και δεν είναι παραμορφωμένο ανθρώπινο κατασκεύασμα. Το ίδιο δηλ. αν μου έλεγες ότι σ' αρέσει να έχεις άλογο με καμπούρα, γατάκι που γαβγίζει ή χάμστερ με 3 μάτια

εγω παλι δεν εχω προβλημα να ταισω οτι δηποτε πλεον τα εχω ταισει ολα σχεδον αλλα πρεπει να σεβομαστε και το θυμα ..
Δεν θα κάνω τον φοβερό κριτή και το 'χω ξαναπεί ότι η ζωοφιλία είναι κάτι πολύ σχετικό
και τα ψαράκια μας τις περισσότερες φορές είναι τα θύματα της ματαιοδοξίας και της αυτο-ικανοποίησης μας.
Και οι προσπάθειες που κάνουμε για την όσο το δυνατό πιο σωστή φιλοξενία τους ή οι συμβουλές που δίνουμε καμιά φορά,
είναι αυτό που λες.
Έκφραση του σεβασμού στα θύματα μας
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 17-05-13, 17:33
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα κάνω τον φοβερό κριτή και το 'χω ξαναπεί ότι η ζωοφιλία είναι κάτι πολύ σχετικό
και τα ψαράκια μας τις περισσότερες φορές είναι τα θύματα της ματαιοδοξίας και της αυτο-ικανοποίησης μας.
Και οι προσπάθειες που κάνουμε για την όσο το δυνατό πιο σωστή φιλοξενία τους ή οι συμβουλές που δίνουμε καμιά φορά,
είναι αυτό που λες.
Έκφραση του σεβασμού στα θύματα μας
τα ψαράκια μας τις περισσότερες φορές είναι τα θύματα της ματαιοδοξίας και της αυτο-ικανοποίησης μας.
να προσθέσω... και της ανάγκης μας για επαφή με το φυσικό μας περιβάλλον που η εξέλιξη των συνθηκών της ζωής , μας το έχουν στερήσει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-05-13, 21:13
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα κάνω τον φοβερό κριτή και το 'χω ξαναπεί ότι η ζωοφιλία είναι κάτι πολύ σχετικό
και τα ψαράκια μας τις περισσότερες φορές είναι τα θύματα της ματαιοδοξίας και της αυτο-ικανοποίησης μας.
Και οι προσπάθειες που κάνουμε για την όσο το δυνατό πιο σωστή φιλοξενία τους ή οι συμβουλές που δίνουμε καμιά φορά,
είναι αυτό που λες.
Έκφραση του σεβασμού στα θύματα μας
βρε απο μια μερια εχεις δικιο οκ και εγω αυτο θα ελεγα ουτε θα το επερνα αλλα αν καποιος μπει και εχει ενα αναροτιεσε τη σχολια θα παρει τι κραξιμο εχει να πεσει ? ενα ψαρι που μπορει μεν μεταλαγμενο ιβριδιο ξερω γω οπως θες πεστο να μη μιλησουμε για τα χρηματα που μπορει να κανει που ειναι πολλα αλλα σε καποιους μπορει να αρεσει και μπορει να εχουν ασχολιθει τοσο με τη γεννετηκη και να το εχουν βγαλει μονοι τους και να εχουν τρελες γνωσεις πανω στο αντικιμενο με τοσες ταμπελες που πεφτουν εδω και με το κραξιμο πιστευεις οτι αυτος ο ανθροπος θα ξανα γραψει ποτε εδω εγω λεω οχι και ειναι κριμα να χανοντε οι γνωστες

εμενα πρωσοπικα με ξερετε απο τα γκαπι δισκουα τερατα χρονια τωρα δε προκειτε να φυγω οκ και οσο κραξιμο και να φαω θα με τρωτε στη μουρι για χρονια ακομα μια και μου εχει γινει συνηθεια να ανοιγο το πσ και να μπενω στη σελιδα αμεσος αλλα ποσοι ειναι σαν εμενα ποσοι μπενουν και μονο διαβαζουν γιατι δε θελουν να συστηθουν η δε θελουν να δουμε τη ψαρια εχουν η τη κανουν δες ποσα μελοι εχουν μηδενικα μυνηματα αναρωτηθητε γιατι καπου εχει χαλασει το γλυκο αυτα εγω βλεπω και απλα ηθελα να τα πω
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
cherry με amano; ramshorn snails με apple snails; janickrules Ενυδρεία με ασπόνδυλα 2 27-04-12 20:19
Apple snails Billy T Σαλιγκάρια 1 23-03-11 21:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07447 seconds with 15 queries