Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Σαλιγκάρια

Σαλιγκάρια ...και άλλα μαλάκια γλυκού νερού.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-04-13, 23:21
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Κοχλιοί

Καλησπέρα. Σε ένα 25λιτρο πόσα σαλιγγάρια ζεβρες μπορούν να επιβιωσουν και να υπαρχει αλγη προς βρωση;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-04-13, 11:33
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Δε νομίζω να υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα.
Τώρα ακριβώς δε μπορώ να σου πω, βάζεις π.χ. 5-6 και βλέπεις.
Η δημιουργία άλγης είναι απλό πράγμα νομίζω! Σε αυτά τα λίτρα βάζεις μια λάμπα 9W ας πούμε, με μεγάλη φωτοπερίοδο, ρίχνεις και λίπασμα που και που και είσαι μια χαρά από άλγη! Αν θες ακόμη περισσότερη άλγη δε βάζεις καθόλου φυτά.
Από κει και πέρα έναν θερμοστάτη 25W, από δω και πέρα μέχρι τον Οκτώβριο δε θα τον χρειαστείς, κι ένα υποτυπώδες φιλτράκι.
Αν είναι χειμερινοί μήνες μπορείς να έχεις το ενυδρείο κοντά σε κάποιο παράθυρο.
Κάτι άλλο που κάνω για τα γατόψαρα είναι να έχω ένα δοχείο στον ήλιο με βότσαλα ενυδρείου. Και ανά 2-3 μέρες βάζω 2-3 βότσαλα στο ενυδρείο.
Η ερώτησή μου είναι γιατί θες να το κάνεις αυτό? Προσπαθείς για αναπαραγωγή?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-13, 14:04
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Μπορεί να μην έγινα κατανοητός. Σκέφτομαι τώρα που στρώνω 25λιτρο για μονομάχο κάποια στιγμή να πάρω και σαλιγκάρια. Τα σαλιγκάρια τρέφονται με την άλγη. Προκειμένου να μην πεινάσουν και ψοφίσουν πόσα να βάλω στο 25λιτρο που θα έχει μονομαχο και φυτα;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-04-13, 14:08
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Αν εννοείς zebra apple snail ισχύουν τα παρακάτω :
Τροφη: Δεν πειραζει τα φυτα του ενυδρειου εκτος και αν δεν βρισκει τιποτα αλλο για να τραφει. Η διατροφη του αποτελειται κυριως απο αλγες, ταμπλετες σπιρουλινας ζεματισμενα λαχανικα και υπολλειματα απο τροφες ψαριων.

Αν εννοείς zebra nerite ισχύουν τα παρακάτω:

Τροφη: Κυριως αλγοφαγο,ισως το μοναδικο σαλιγγαρι που τρεφεται απο την spot πρασινη αλγη στα τζαμια. Δεν αγγιζει υγιη φυτα και αν δεν υπαρχει αρκετη αλγη στο ενυδρειο θα πρεπει να το ταιζουμε λαχανικα και ταμπλετες σπιρουλινας για να μην λιμοκτονησει.

Που σημαίνει πως και στις 2 περιπτώσεις, έχεις εναλλακτικές λύσεις για τροφή, εκτός από την άλγη
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-13, 14:13
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τροφη θα ριχνεις απο λιγο καπου καπου, οτι σαλιγκαρι και να βαλεις, για να εχουν καλη διατροφη. Θα τρωνε και αλγη, μην ανησυχεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-04-13, 14:44
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εννοείς zebra apple snail ισχύουν τα παρακάτω :
Τροφη: Δεν πειραζει τα φυτα του ενυδρειου εκτος και αν δεν βρισκει τιποτα αλλο για να τραφει. Η διατροφη του αποτελειται κυριως απο αλγες, ταμπλετες σπιρουλινας ζεματισμενα λαχανικα και υπολλειματα απο τροφες ψαριων.

Αν εννοείς zebra nerite ισχύουν τα παρακάτω:

Τροφη: Κυριως αλγοφαγο,ισως το μοναδικο σαλιγγαρι που τρεφεται απο την spot πρασινη αλγη στα τζαμια. Δεν αγγιζει υγιη φυτα και αν δεν υπαρχει αρκετη αλγη στο ενυδρειο θα πρεπει να το ταιζουμε λαχανικα και ταμπλετες σπιρουλινας για να μην λιμοκτονησει.

Που σημαίνει πως και στις 2 περιπτώσεις, έχεις εναλλακτικές λύσεις για τροφή, εκτός από την άλγη
Οκ αν και τα εχω ηδη διαβασει ολα αυτα σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να απαντησεις. Εγω ομως αλλο θελω να μαθω: Ποσα σαλιγκαρια ζεβρες μπορουν να ζησουν σε 25λιτρο με μονομαχο για να μην ειναι μεγαλη η φορτιση του ενυδρειου και να εχουν τροφη να φανε (αλγη);
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τροφη θα ριχνεις απο λιγο καπου καπου, οτι σαλιγκαρι και να βαλεις, για να εχουν καλη διατροφη. Θα τρωνε και αλγη, μην ανησυχεις.
οκ ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βασίλης Κ : 07-04-13 στις 14:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-04-13, 14:47
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Η αλγη δεν εχει να κανει με τον ογκο του ενυδρειου. Και 1000 λιτρα μπορεις να εχεις χωρις ιχνος αλγης.

Γνωμη μου ειναι οτι ενα αρκει στο 25 λιτρο. Αλλα να εχει καπακι, ετσι?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-04-13, 14:48
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βασίλης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσα σαλιγκαρια ζεβρες μπορουν να ζησουν σε 25λιτρο με μονομαχο για να μην ειναι μεγαλη η φορτιση του ενυδρειου και να εχουν τροφη να φανε (αλγη);
Εγώ είχα ένα και μοναδικό zebra nerite! Ο μονομάχος το τρέλανε στις επιθέσεις και αναγκάστηκα να το δωσω σε εναν συγχομπίστα!

Ποστ 24
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67882

Είναι θέμα χαρακτήρα...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-13, 14:49
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλγη δεν εχει να κανει με τον ογκο του ενυδρειου. Και 1000 λιτρα μπορεις να εχεις χωρις ιχνος αλγης.

Γνωμη μου ειναι οτι ενα αρκει στο 25 λιτρο. Αλλα να εχει καπακι, ετσι?
Ε φυσικα!! καθε ανοιξη η μανα μου μαζευει σαλιγκαρια και τα χει σε σακουλες για ξεσκατισμα και τα σκασμενα βγαινουν απο τις δεμενες σακουλες και καθε πρωι τα μαζευουμε απο το μπαλκονι (την εμπειρια την εχω μην ανησυχεις χαχαχαχα)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-04-13, 17:02
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
την εμπειρια την εχω μην ανησυχεις χαχαχαχα
Βασίλη αν έχεις την εμπειρία σε τι χρησιμεύουν οι όσες γνώμες είπαμε?

δεν υπάρχει καμία ανάγκη να υπάρχουν zebra σαλιγκάρια σε ένα ενυδρείο betta, παρά μόνο για τη δική μας οπτική ικανοποίηση. Είναι απλό και κατανοητό.
ΑΝ θελήσεις να βάλεις η ιχθυοφόρτιση είναι μηδαμινή από τα zebra. Δεν είναι σίγουρο ότι θα τα πάνε καλά με το μονομάχο όμως.
Σε αυτή την περίπτωση πάρε 1 αν θες σώνει και καλά να έχεις zebra. Αν ο μονομάχος δεν του επιτίθεται είσαι μια χαρά.
Από κει και πέρα ένα ενυδρείο μονομάχου δεν έχει τρελές απαιτήσεις, και με 9W στα 25 λίτρα και μικρή φωτοπερίοδο είσαι μια χαρά.
Και, συγχώρησε μου την αυθάδεια, είσαι λιγάκι στο ψάξιμο ακόμη, στα πρώτα βήματα, έτσι δεν είναι? Πήγαινε σιγά σιγά, εγώ θα σε συμβούλευα να μην ξεκινήσεις από μονομάχο.
Επίσης δες λίγο από δω κι από κει στο φόρουμ. Όλο και θα βρεις κι άλλες ιδέες.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-04-13, 19:58
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Οχι ρε Τολη δεν εννοω εμπειρια στα σαλιγκαρια ενυδρειου αλλα στα σαλιγκαρια προς βρωση
Τελος παντων... εχω ενα ενυδρειακι που τρεχει αρκετες μερες και απλα ρωτησα κατι που δε γνωριζα για τα σαλιγκαρια. Η απορια λυθηκε.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-04-13, 20:05
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ε, εχουνε μια μικρη διαφορα
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04855 seconds with 14 queries