Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Σαλιγκάρια

Σαλιγκάρια ...και άλλα μαλάκια γλυκού νερού.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-10-12, 21:07
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΩΝ

Καλησπέρα

Με αφορμή την παρακάτω απάντηση του Immortal (τον οποίο και ευχαριστώ) σε ένα άλλο θέμα που είχα ανοίξει, ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος αναπαραγωγής σαλιγαριών - ανεξαρτήτου είδους

"Αυτό που κάνω εγώ είναι να διατηρώ μια λεκάνη με φυτά σε εξωτερικό χώρο που είναι τίγκα στην τριχοειδή και στα σαλιγκάρια και κάθε τόσο , όταν βλέπω ότι μειώνεται ο πληθυσμός των melanoides προσθέτω 2-3 μεγάλα από τη λεκάνη και κρατάω μια ισορροπία... "

Οταν λέω "ευκολος" εννοώ, ανέξοδος και με τα ελαχιστότερα μέσα που μπορούν να υπάρξουν
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-12, 21:54
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Νομίζω ότι πιο πολύ θα πρέπει να ασχοληθείς με τον έλεγχο του υπερπληθυσμού των σαλιγκαριών παρά με την αναπαραγωγή τους.
Πήρα ramshorn και σε λίγο καιρό είχε γεμίσει το ενυδρείο.
Πριν μερικές εβδομάδες πήρα 10 trumpet και ήδη εντοπίζω μικρά. Σε λίγο θα βγάζω και θα χαρίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-12, 22:25
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

υιοθετηστε ενα dwarf puffer
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-10-12, 08:31
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Για μην ανοίγω άλλο θέμα, Πως υπολογίζουμε τα σαλιγκάρια στην ιχθυοφόρτιση??? Έχω στο ενυδρείο μαλαισιανές τρομπέτες, και γίνεται πανικός. όπου και να κοιτάξω υπάρχουν σαλιγκάρια, και παρόλαυτά, υπάρχει ακόμα άλγη στο τζάμι και στα φύλλα των φυτών.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-10-12, 09:01
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
υιοθετηστε ενα dwarf puffer
Dwafr puffer με guppies???

Ερωτήσεις σχετικές με τα σαλιγκάρια κι οποιος ξέρει απαντά:

1. Οι λαθρεπιβάτες τρώνε τα φυτά? Παρατηρώ κάποιες τρύπες στις ανούμπιες, τις οποίες έχω αρκετούς μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα. Στα άλλα φυτά δεν υπάρχουν τρύπες ούτε φαγώματα.
2. Είχα βάλει στο ενυδρείο μου 5 helena και μετά από αρκετές μέρες βρήκα μια red crystal νεκρή. Μετά από 2 μέρες μια red cherry νεκρή και προχθές είδα ένα helena να "χτυπάει" μια yellow fire! Αν δεν το έβλεπα δεν θα το πίστευα. Ήταν μισοκρυμμένο στο χαλίκι και μόλις η γαρίδα πλησίασε και στάθηκε δίπλα του, την χτύπησε. Οι γαρίδες είναι ενήλικες, οι μετρήσεις στο ενυδρείο είναι οι σωστές...(καθόλου αμμωνία και νιτρώδη και περίπου 10 νιτρικά). Ευτυχώς τη συγκεκριμένη yellow fire πρόλαβα και την "'έσωσα". Απομάκρυνα τα 3 helena σε μια γυάλα που έχω και κράτησα τα 2 helena στο ενυδρείο...και πλέον φυλάω σκοπιά!
Καμιά άλλη λύση για την μείωση του πληθυσμού των λαθρεπιβατών, υπάρχει? Θυμίζω πως το ενυδρείο μου έχει guppies, neon (τα οποία θα μετακομίσουν σύντομα) και γαρίδες. Νομίζω πως η λύση με τα helena δεν απέδωσε...
3. Τα Drarf puffer έχω διαβάσει πως δεν μπορούν να συνυπάρχουν με είδη με μεγάλες ουρές και έντονα χρώματα. Ισχύει?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-10-12, 10:08
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

1, Δεν τρώνε τα φυτά τα σαλιγκάρια, εκτώς αν είναι σαπισμένα. Η αλήθεια είναι ότι έχω δει και εγώ τρύπες πάνω σε ένα εχινοδορους που έχω, αλλά μάλλον είναι επειδή δεν είναι και στα καλύτερά της...

2. όσο υπάρχει φαΐ τόσο τα σαλιγκάρια αναπαράγονται. όσο δεν είχα ψάρια, (άρα όχι υπολοίπατα τρωφών) τα σαλιγκάρια μου δεν αναπαράχθησαν ούτε μία φορα. Με το που έβαλα ψάρια, και γέμισε ο τόπος υπολείματα, άρχισα να βλέπω νεογέννητα σχεδόν κάθε μέρα...

3. δεν έχω ιδέα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-10-12, 10:34
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma
3. Τα Drarf puffer έχω διαβάσει πως δεν μπορούν να συνυπάρχουν με είδη με μεγάλες ουρές και έντονα χρώματα. Ισχύει?
Ισχυει, εκτος αν δεν θελεις να εχουν πλεον μεγαλη ουριτσα
Δεν ειναι για κοινωνικα ενυδρεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-10-12, 10:47
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μην ανοίγω άλλο θέμα, Πως υπολογίζουμε τα σαλιγκάρια στην ιχθυοφόρτιση??? Έχω στο ενυδρείο μαλαισιανές τρομπέτες, και γίνεται πανικός. όπου και να κοιτάξω υπάρχουν σαλιγκάρια, και παρόλαυτά, υπάρχει ακόμα άλγη στο τζάμι και στα φύλλα των φυτών.
Ρίξε μια ματιά στα υπομνήματα των σαλιγκαριών

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Dwafr puffer με guppies???

Ερωτήσεις σχετικές με τα σαλιγκάρια κι οποιος ξέρει απαντά:

1. Οι λαθρεπιβάτες τρώνε τα φυτά? Παρατηρώ κάποιες τρύπες στις ανούμπιες, τις οποίες έχω αρκετούς μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα. Στα άλλα φυτά δεν υπάρχουν τρύπες ούτε φαγώματα.
2. Είχα βάλει στο ενυδρείο μου 5 helena και μετά από αρκετές μέρες βρήκα μια red crystal νεκρή. Μετά από 2 μέρες μια red cherry νεκρή και προχθές είδα ένα helena να "χτυπάει" μια yellow fire! Αν δεν το έβλεπα δεν θα το πίστευα. Ήταν μισοκρυμμένο στο χαλίκι και μόλις η γαρίδα πλησίασε και στάθηκε δίπλα του, την χτύπησε. Οι γαρίδες είναι ενήλικες, οι μετρήσεις στο ενυδρείο είναι οι σωστές...(καθόλου αμμωνία και νιτρώδη και περίπου 10 νιτρικά). Ευτυχώς τη συγκεκριμένη yellow fire πρόλαβα και την "'έσωσα". Απομάκρυνα τα 3 helena σε μια γυάλα που έχω και κράτησα τα 2 helena στο ενυδρείο...και πλέον φυλάω σκοπιά!
Καμιά άλλη λύση για την μείωση του πληθυσμού των λαθρεπιβατών, υπάρχει? Θυμίζω πως το ενυδρείο μου έχει guppies, neon (τα οποία θα μετακομίσουν σύντομα) και γαρίδες. Νομίζω πως η λύση με τα helena δεν απέδωσε...
3. Τα Drarf puffer έχω διαβάσει πως δεν μπορούν να συνυπάρχουν με είδη με μεγάλες ουρές και έντονα χρώματα. Ισχύει?
Οι "κοινοί" λαθρεπιβάτες δεν πειράζουν υγιή φυτά, κάτι άλλο φταίει για το πρόβλημα των φυτών σου

Τα Helena μπορούν(και το κάνουν ορισμένες φορές) να επιτεθούν σε γαρίδες αλλά και σε πολύ μεγαλύτερα σαλιγκάρια από το μέγεθος τους(π.χ. aplle snails). Αν και πολλοί χομπίστες διατηρούν helena μαζί με γαρίδες χωρίς πρόβλημα προσωπικά δεν το προτείνω γιατί υπάρχει πάντα η πιθανότητα επίθεσης από τα Helena.
Διάβασε τα υπομνήματα των σαλιγκαριών

Ναι τα dwarf puffers είναι μικροί σατανάδες!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-10-12, 11:12
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Πρώτα απ όλα να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας
Μερικά σχόλια - διευκρινίσεις - ερωτήσεις

Το ενυδρείο μου έχει πλέον αρκετά μεγάλο πληθυσμό σε Phyla Fontinalis
Να υποθέσω πως υπάρχουν αρκετά υπολείμματα τροφών, γι αυτό και πολλαπλασιάζονται?
Το θετικό είναι πως ελάχιστα απ αυτά ανεβαίνουν στα τζάμια...άρα από οξυγόνο πάμε καλά!

Στα υπομνήματα αναφέρεται κάτι για αυτοσχέδιες παγίδες. Τι ακριβώς εννοεί?

Σ ότι αφορά τη συγκατοίκηση helena με γαρίδες, δυστυχώς στο δικό μου ενυδρείο...η συγκατοίκηση έχει αρκετές επιθέσεις...και δεν θέλω να τις αφήσω να συνεχιστούν

Άρα το ερώτημα παραμένει : Τι κάνω? Μειώνω το τάισμα...εφόσον η προσπάθεια με τα helena μάλλον απέτυχε και εφόσον δεν μπορώ να έχω dwarf puffer...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-10-12, 11:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα helena ειναι ο αποτελεσματικοτερος τροπος για ελεγχο του υπερπληθυσμου των λαθρεπιβατων.
Προσωπικα δεν μου εχουν πειραξει ποτε γαριδα, ουτε γονο ( βαδη του αποτελεσματος στο γαριδαδικο μου, που ειναι φουλ στη γαριδα και στα χελενα. Πολλα χελενα τα οποια ταιζω πλεον εγω με πρωτεινικα πελετακια αφου δεν υπαρχουν σαλιγκαρια.
Τα εχω και με ζεμπρα νεριτε σε αλλο ενυδρειο και με απλ ενηλικα παλιοτερα. Μερικα μωρα απλ (λιγα) απο τα πολλα 200-300 που γεννηθηκαν, τα βρηκα αδεια, αλλα χωρις αποδειξεις οτι τα χελενα ηταν η αιτια.


Τα χελενα λοιπον εκτος του οτι ειναι μικρα και δεν επιβαρυνουν την ιχθυοφορτωση, δεν αναπαραγωνται και γρηγορα οποτε δεν γινονται τα ιδια μαστιγα για το ενυδρειο.
Ακομα κι αν καποια στιγμη γινουν πολλα, μπορουμε ευκολα να δωσουμε τα πλεονοζοντα σε καποιον με προβλημα υπερπληθυσμου.

Ενα μεγαλο του πλεονεκτημα ακομα, ειναι οτι χωνονται μεσα στο βυθο και ετσι σπανε τυχων αναεροβιες περιοχες του, αεριζοντας τον.

Η καλυτερη λυση μακραν, απο μποτια που ειναι κοπαδοψαρα μεγαλα και θελουν ενυδρειαρα για παρτυ τους, απο παφερ που μπορει να γινει ενοχλητικο, και φυσικα φαρμακα που δεν κανουμε καν συζητηση.
Οι παγιδες ειναι για διακοσμηση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-10-12, 11:23
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα helena ειναι ο αποτελεσματικοτερος τροπος για ελεγχο του υπερπληθυσμου των λαθρεπιβατων.
Προσωπικα δεν μου εχουν πειραξει ποτε γαριδα, ουτε γονο ( βαδη του αποτελεσματος στο γαριδαδικο μου, που ειναι φουλ στη γαριδα και στα χελενα. Πολλα χελενα τα οποια ταιζω πλεον εγω με πρωτεινικα πελετακια αφου δεν υπαρχουν σαλιγκαρια.
Τα εχω και με ζεμπρα νεριτε σε αλλο ενυδρειο και με απλ ενηλικα παλιοτερα. Μερικα μωρα απλ (λιγα) απο τα πολλα 200-300 που γεννηθηκαν, τα βρηκα αδεια, αλλα χωρις αποδειξεις οτι τα χελενα ηταν η αιτια.


Τα χελενα λοιπον εκτος του οτι ειναι μικρα και δεν επιβαρυνουν την ιχθυοφορτωση, δεν αναπαραγωνται και γρηγορα οποτε δεν γινονται τα ιδια μαστιγα για το ενυδρειο.
Ακομα κι αν καποια στιγμη γινουν πολλα, μπορουμε ευκολα να δωσουμε τα πλεονοζοντα σε καποιον με προβλημα υπερπληθυσμου.

Ενα μεγαλο του πλεονεκτημα ακομα, ειναι οτι χωνονται μεσα στο βυθο και ετσι σπανε τυχων αναεροβιες περιοχες του, αεριζοντας τον.

Η καλυτερη λυση μακραν, απο μποτια που ειναι κοπαδοψαρα μεγαλα και θελουν ενυδρειαρα για παρτυ τους, απο παφερ που μπορει να γινει ενοχλητικο, και φυσικα φαρμακα που δεν κανουμε καν συζητηση.
Σπύρο και εγώ μ αυτό το σκεπτικό ξεκίνησα, αλλά μέχρι τώρα έχω δυο νεκρές γαρίδες και είδα με τα μάτια μου ένα helena να χτυπάει μια yellow fire...
Άσε που συχνά τα βλέπω να περνάνε αδιάφορα δίπλα από λαθρεπιβάτες!!!
Εκτός κι αν έχουν γίνει επιλεκτικά...στο κυνήγι
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-10-12, 11:30
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτα απ όλα να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας
Μερικά σχόλια - διευκρινίσεις - ερωτήσεις

Το ενυδρείο μου έχει πλέον αρκετά μεγάλο πληθυσμό σε Phyla Fontinalis
Να υποθέσω πως υπάρχουν αρκετά υπολείμματα τροφών, γι αυτό και πολλαπλασιάζονται?
Το θετικό είναι πως ελάχιστα απ αυτά ανεβαίνουν στα τζάμια...άρα από οξυγόνο πάμε καλά!

Στα υπομνήματα αναφέρεται κάτι για αυτοσχέδιες παγίδες. Τι ακριβώς εννοεί?

Σ ότι αφορά τη συγκατοίκηση helena με γαρίδες, δυστυχώς στο δικό μου ενυδρείο...η συγκατοίκηση έχει αρκετές επιθέσεις...και δεν θέλω να τις αφήσω να συνεχιστούν

Άρα το ερώτημα παραμένει : Τι κάνω? Μειώνω το τάισμα...εφόσον η προσπάθεια με τα helena μάλλον απέτυχε και εφόσον δεν μπορώ να έχω dwarf puffer...
Σε πρώτη φάση μειώνεις την τροφή.
Παγίδες για σαλιγκάρια είναι πολύ εύκολο να κάνεις. Η πιο απλή είναι να βάλεις τροφή ή λίγο καρότο σε ένα πιατάκι στο πάτο του ενυδρείου σου τη νύχτα ή με κλειστά τα φώτα και όσο γεμίζει από σαλιγκάρια να το αδειάζεις και ούτω καθ εξής μέχρι να ελαττωθεί ο πληθυσμός τους στο επιθυμητό επίπεδο.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-10-12, 11:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο και εγώ μ αυτό το σκεπτικό ξεκίνησα, αλλά μέχρι τώρα έχω δυο νεκρές γαρίδες και είδα με τα μάτια μου ένα helena να χτυπάει μια yellow fire...
Άσε που συχνά τα βλέπω να περνάνε αδιάφορα δίπλα από λαθρεπιβάτες!!!
Εκτός κι αν έχουν γίνει επιλεκτικά...στο κυνήγι
Αυτο μου φαινεται ανεξηγητο συγκριτικα με τα ενυδρεια που εχω δει (δικα μου και φιλων). Μιλαμε να τρωνε διπλα διπλα γαριδες και χελενα, να καβαλανε τα χελενα οι γαριδες και να κανουν βολτες κλπ.
Φυσικα και εχω δει και εγω χελενα να περναει διπλα απο λαθρεπιβατη ανεμελα. Το τελικο αποτελεσμα ειναι ομως οτι μετα απι λιγο καιρο δεν υπαρχει λαθρεπιβατης.

Δεν ξερω τι μπορει να φταιει στην περιπτωση σου, δεν γνωριζω ολα τα δεδομενα.
Ηταν σιγουρα ζωντανη η γαριδα που την επεσε το χελενα;
Γιατι οι γαριδες κινουνται με ταχυτητα φωτος αν κατι τις ενοχλησει.
Μου φαινετα αδιανοητο να τσακωσε το χελενα γαριδα.
Εκτος κι αν ειναι πεθαμενη ή ετοιμοθανατη
Πχ ειδα χελενα πανω σε ενα τετρα στην αμμο. Τι σημαινει αυτο; οτι τσακωνουν και ψαρια;
Τα΄παιξε το τετρα και ΄καθαριζουν΄.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-10-12, 11:48
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο μου φαινεται ανεξηγητο συγκριτικα με τα ενυδρεια που εχω δει (δικα μου και φιλων). Μιλαμε να τρωνε διπλα διπλα γαριδες και χελενα, να καβαλανε τα χελενα οι γαριδες και να κανουν βολτες κλπ.
Φυσικα και εχω δει και εγω χελενα να περναει διπλα απο λαθρεπιβατη ανεμελα. Το τελικο αποτελεσμα ειναι ομως οτι μετα απι λιγο καιρο δεν υπαρχει λαθρεπιβατης.

Δεν ξερω τι μπορει να φταιει στην περιπτωση σου, δεν γνωριζω ολα τα δεδομενα.
Ηταν σιγουρα ζωντανη η γαριδα που την επεσε το χελενα;
Γιατι οι γαριδες κινουνται με ταχυτητα φωτος αν κατι τις ενοχλησει.
Μου φαινετα αδιανοητο να τσακωσε το χελενα γαριδα.
Εκτος κι αν ειναι πεθαμενη ή ετοιμοθανατη
Όταν είδα τις δυο γαρίδες νεκρές...υπέθεσα πως αρχικά κάτι άλλο είχε φταίξει
Έκανα μετρήσεις : Όλα οκ
Βυθό δεν πείραξα
Μέχρι εκείνη τη στιγμή όλες οι γαρίδες (όσες τουλάχιστον βλέπω, κινούνταν μια χαρά στο ενυδρείο)

Μερικές μέρες μετά μια yellow fire καθόταν (ολοζώντανη) δίπλα του...το helena την χτύπησε και η γαρίδα έμεινε ακίνητη σαν μαρμαρωμένη!
Αν μου το περιέγραφε άλλος...δεν θα τον πίστευα.
Και δεν σχολιάζω τις φωνές του γιου μου... όταν το είδε!!

Κι εγώ μέχρι εκείνη τη στιγμή ήμουν της άποψης πως μόνο άρρωστη ή ετοιμοθάνατη γαρίδα μπορεί να πάθει κάτι τέτοιο.
Για τους θανάτους των δυο γαρίδων δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Αλλά σε συνδυασμό με το χτύπημα σε fire...αρχίζω πλέον να έχω κάποιες επιφυλάξεις

Για τις επόμενες μέρες θα φυλάμε σκοπιά όλη η οικογένεια...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-10-12, 12:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Περιεγραψε μου αν θελεις το ΄χτυπησε΄, γιατι δεν το εχω δει ποτε.
Πως; με κεντρι; κι επεσε ξερη ακαριαια; δεν πεταχτηκε;
Την γραπωσε; με τι;
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-10-12, 12:31
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Περιεγραψε μου αν θελεις το ΄χτυπησε΄, γιατι δεν το εχω δει ποτε.
Πως; με κεντρι; κι επεσε ξερη ακαριαια; δεν πεταχτηκε;
Την γραπωσε; με τι;
Διψαει για αιμα ο Σπυρος!

Για πες. Και εμενα με ενδιαφερει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-10-12, 12:44
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιεγραψε μου αν θελεις το ΄χτυπησε΄, γιατι δεν το εχω δει ποτε.
Πως; με κεντρι; κι επεσε ξερη ακαριαια; δεν πεταχτηκε;
Την γραπωσε; με τι;
Θα τους ζητήσω να το ξανακάνουν...και θα κρατάω κάμερα!!!
(Πλάκα κάνω)

Το σαλιγκάρι ήταν βυθισμένο στο χαλίκι, η γαρίδα ήταν ακριβώς δίπλα του και έτρωγε, το σαλιγκάρι βγήκε, την χτύπησε με την προβοσκίδα του και μετά κόλλησε πάνω της.
Η γαρίδα μετά το χτύπημα δεν κουνήθηκε καθόλου. Άνοιξα το καπάκι, χώρισα το σαλιγκάρι από την γαρίδα και ο καθένας πήρε τον δρόμο μου...

Έχω δει τις γαρίδες να πετάγονται με το παραμικρό. Και απορώ πως δεν έκανε ακριβώς το ίδιο

Παραθέτω κάποια πράγματα που διάβασα για το θέμα :

"Το έχω πει αρκετές φορές θα το πω άλλη μία.
Τα Helena μπορούν και το κάνουν να πιάνουν γαρίδες και να τις τρώνε.
Τα Helena μπορούν και το κάνουν να τρώνε μεγαλύτερα σαλιγκάρια σε μέγεθος από αυτά ειδικά όταν υπάρχουν αρκετά helena και η τροφή δεν είναι αρκετή."

"Φίλε μου το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι έχω χάσει 4 zebra και 2 red union απο helena ...δυστυχώς μπορούν να κατασπαράξουν σαλιγκάρια μεγαλύτερα από αυτά. Πάντως το παράξενο είναι ότι 3 zebra επέζησαν, και για κάποιο παράξενο λόγο περνάνε από δίπλα και ούτε που τα πειράζουν....ίσως έχει να κάνει με την εναρμόνιση στον ίδιο χώρο τι να πω, η έχει να κάνει ότι τα νέα σαλιγκάρια έχουν κάποια ίσως οσμή από το ξένο ενυδρείο..."

"Σε 60αρι δυστυχώς, είχα και δεύτερο θύμα. 8 Helena vs 1 apple, με τάισμα κανονικό(ίσως και παραπάνω απο το κανονικό) το σκότωσαν.
Ξεκίνησε από χθες, το είδα, ελευθέρωσα το apple και έφυγε τρέχοντας
Δυστυχώς σήμερα και με φώτα ανοιχτά, κάπου τρακαρίστηκαν και το κακό δεν άργησε να γίνει...."

"Διάβασα σε ένα φόρουμ ξένο ότι έχει παρουσιαστεί σε κάποιον που είχε τέτοια σαλιγκάρια να του φάει γαρίδα"
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-04-13, 15:35
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Επαναφέρω το θέμα με μια ερώτηση:

Ποιος είναι ο πιο εύκολος τροπος αναπαραγωγής Phyla Fontinalis?

Εννοώ τι χρειάζεται έτσι ώστε να αναπαραχθούν εκτός του κανονικού ενυδρείου (σε χωριστή γυάλα)?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-04-13, 15:41
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ειχα παλιοτερα μια αποικια σε ξεχωριστο ενυδρειο 8 λιτρων με μικρο φιλτρακι και θερμοστατη. Τωρα που ανοιγει ο καιρος δεν θελεις θερμοστατη. Κανενα κερατοφυλλο να περνανε την ωρα τους και λιγη τροφη που και που. Εισαι ετοιμος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-04-13, 15:42
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχα παλιοτερα μια αποικια σε ξεχωριστο ενυδρειο 8 λιτρων με μικρο φιλτρακι και θερμοστατη. Τωρα που ανοιγει ο καιρος δεν θελεις θερμοστατη. Κανενα κερατοφυλλο να περνανε την ωρα τους και λιγη τροφη που και που. Εισαι ετοιμος.
Για τι θερμοκρασία μιλάμε?
Το καπάκι είναι δεδομένο, ε?
Φιλτράκι μπολιασμένο ?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-04-13, 15:54
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ειχα μπολιασμενο πολυ μικρο φιλτρακι με σφουγγαρι και θερμοκρασια γυρω στους 24 βαθμους αν θυμαμαι καλα. Τωρα που θα ανοιξει ο καιρος καποια στιγμη, δεν θα χρειαστεις θερμανση, αρκει να μην φτασει 30+ η θερμοκρασια το καλοκαιρι.

Καπακι δεν ειχα, δεν εβγαιναν εξω. Βαλε κανενα τουλι αν θελεις για σιγουρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-04-13, 15:57
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Ευχαριστω!!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναγνωρηση σαλιγκαριων!!! Sakisdraminos Σαλιγκάρια 5 11-04-12 21:32
Ειδη σαλιγκαριων! pavlos1988 Σαλιγκάρια 2 15-03-11 00:00
Αυγα σαλιγκαριων...... gohn1990 Σαλιγκάρια 5 01-04-08 22:08
Συμπεριφορα Σαλιγκαριων.. ob-la-di Αρχάριοι γλυκού νερού 10 02-05-07 22:45
ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΩΝ ΓιαγκΤ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 26-12-04 21:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08955 seconds with 15 queries