Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Σαλιγκάρια

Σαλιγκάρια ...και άλλα μαλάκια γλυκού νερού.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-03-07, 22:24
Το avatar του χρήστη georgesa
georgesa Ο χρήστης georgesa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή Πιθανή λύση για προβλημα σαλιγκαριων! Απόψεις παρακαλω.

Εχοντας ενα ενυδρειο (αυτο του καρφουρ) για 1,5 χρονο περιπου και χωρις να εχω εδω και καιρο προβληματα με τη ποιοτητα του νερου η τη κατασταση των ψαριων η των φυτων αποφασισα να επικεντρωθω στο να βρω τροπους να απομακρυνω τα σαλιγκαρακια που υπηρχαν μεσα και που το τελευταιο 6μηνο αργα αλλα σταθερα αυξαναν τους αριθμους τους.
Δοκιμασα αρκετους τροπους μπορω να πω,απο το κολπο με το μαρουλακι,τη ταμπλετα σε χωρο οπου εφθαναν μονο τα μικρα αυτα ζωακια ακομα και με τη προσθηκη 2 κλοουν που το μονο τελικα που καταφεραν να κανουν ειναι μια φωλια κατω απο το φιλτρο και που με δεδομενο την αυξηση του αριθμου των σαλιγκαριων μαλλον δεν ειναι πολυ εργατικοι,κατεληξα λοιπον να τα μαζευω καθε 2 ημερες με το χερι 50-60 καθε φορα αλλα ξερετε ειναι λιγο βαρετο και στην ουσια χωρις αποτελεσμα διοτι συνεχως κατεφθαναν καινουριες ενισχυσεις.
Πριν απο 2 εβδομαδες λοιπον ειπα να δοκιμασω κατι αρκετα ριψοκινδυνο για τα δικα μου δεδομενα (τη συμβουλη για το εγχειρημα τη πηρα απο ιδιοκτητη καταστηματος του χωρου μας )
Αφου πηρα λοιπον 2 καλωδια και εβαλα στην καθε ακρη 1 σταγονα μπρουτζοκολληση τα συνδεσα σε μια πλακε μπαταρια(ξερετε αυτες τις παλιες),ακολουθως τοποθετησα το ενα χαμηλα στο ενυδρειο σχεδον στο πατο και το αλλο κοντα στην επιφανεια και σε μερικα λεπτα αρχισαν να βγαινουν φυσαλλιδες λογω της ηλεκτρολυσης.
Το αφησα ακριβως 2 ωρες αν και με ειχαν συμβουλευσει τουλαχιστον 24 αλλα εγω φοβηθηκα μηπως προκαλεσω κατι ανεπανορθωτο.
Τα αποτελεσματα λοιπον.
Μετα απο 2 ωρες δεν υπηρχε κανενα σαλιγκαρι τουλαχιστον σε εμφανες σημειο.την επομενη ημερα το πολυ 10 σαλιγκαρακια ηταν στα φυλλα και σε διαφορα αλλα σημεια,αριθμος που 2 εβδομαδες μετα ειναι ο ιδιος πανω κατω.
Κανενα ψαρακι δεν εμφανισε προβλημα ουτε καν στη συμπεριφορα του,πραγμα που μπορω να πω με σιγουρια μιας και τα παρακολουθουσα πολυ τακτικα για καθε ενδεχομενο.
Για να πω την αληθεια μετρησεις νερου δεν εκανα αφου μου εχουν τελειωσει εδω και λιγο καιρου τα διαφορα τεστ που ειχα,αλλαξα απλως το νερο σε ποσοστο 50%.
Θα ηθελα λοιπον τη γνωμη ειδικα των εμπειροτερων εδω μεσα γυρω απο το θεμα,αν το εχει δοκιμασει κανεις και αν ναι μηπως τελικα προκαλει προβληματα που δεν φαινονται τουλαχιστον με το ματι
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-03-07, 22:46
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Αν υποθέσουμε οτι τα σαλιγκάρια μας άφησαν χρονους μαλλον θα έχεις πρόβλημα με την αποσύνθεση τους.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-03-07, 22:56
Το avatar του χρήστη georgesa
georgesa Ο χρήστης georgesa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Ναι πραγματι πιθανον,αν και προς το παρον δε φαινεται κατι τετοιο.
λετε τα 4 σαε και τα 2 κλουν να μη μπορουν να βοηθησουν στο καθαρισμο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-03-07, 09:34
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

μάλλον όχι αφού δεν το έκαναν πριν που ήταν ζωντανά ... πόσο μάλλον τώρα που είναι νεκρά ... αυτά θα αποσυντετηθούν σε λιγότερο από 24 ώρες ...
και τότε ... bye bye ξενασιά ... welcome σκοτούρες ...

κάνε άμεσα αλλαγή νερού ... αν όντως πέθαναν μαζικά θα έχεις είδη ανεβάσει αμμωνία ...

επίσης καλό θα ήταν να μην πηγαίνεις σε τόσο δραστικές λύσεις ... ο μαγαζάτορας καλά μπορεί να τα λέει .. αλλά χέστηκε κιόλας για πιθανές συνέπειες !!
και να σου ψοφούσε κανένα ψάρι σε αυτόν θα πήγαινες να πάρεις άλλο ...
να σου κατέστρεφε την βιολογία στο φίλτρο .. πάλι σε αυτόν θα πήγαινες για ammolock ...

γενικά πάντα προσπαθούμε να εντοπίσουμε τι προκαλεί τα προβλήματα και όχι πως θα τα πασαλείψουμε ...
για να έχεις τόσα σαλιγκάρια ταΐζεις πάρα πάρα πολύ ... άμα ελάττωνες την τροφή θα έβλεπες θεαματικά αποτελέσματα !!

Ps.
Αν δεν βρεις από πού πηγάζει το πρόβλημα … δύσκολα θα το αντιμετωπίσεις … υποθέτοντας ότι τα αυγά δεν θα έπαθαν τίποτα … ή ότι τα σαλιγκάρια που έμειναν θα συνεχίσουν να βρίσκουν τόσο πολύ τροφή … το πρόβλημα το έλυσες για το πολύ ένα μήνα …
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-03-07, 18:21
Το avatar του χρήστη georgesa
georgesa Ο χρήστης georgesa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Νεοτερα απο τα σαλιγκαρακια :σημερινες παρατηρησεις δεν εχουν δειξει ακομα αυξηση του αριθμου τους, 2-3 το πολυ κανουν βολτουλες,αλλα αυτα βεβαια δε μας πειραζουν.
Με οπτικη παρατηρηση τιποτα δε βλεπω να εχει αλλαξει,ουτε στα φυτα ουτε στη συμπεριφορα των ψαριων.
Τελευταια αλλαγη νερου πριν 3 ημερες στο30%.
οι μετρησεις νερου ηταν σημερα που τις μετρησα:
Αμμωνια 0
PH 6.8
Νιτρικα θα παρω αυριο νεο τεστ γιατι το παλιο εχει τελειωσει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-03-07, 19:14
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Μέτρα και σκληρότητες, πιστεύω θα υπάρξουν αλλαγές σταδιακά...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-03-07, 21:55
Το avatar του χρήστη georgesa
georgesa Ο χρήστης georgesa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Σημερινα Νο3 5-10.
Συνεχιζω με συχνες αλλαγες καθε 4 ημερες και πιστευω οτι ολα θα ειναι ενταξει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-03-07, 23:31
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgesa Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν απο 2 εβδομαδες λοιπον ειπα να δοκιμασω κατι αρκετα ριψοκινδυνο για τα δικα μου δεδομενα (τη συμβουλη για το εγχειρημα τη πηρα απο ιδιοκτητη καταστηματος του χωρου μας )
Αφου πηρα λοιπον 2 καλωδια και εβαλα στην καθε ακρη 1 σταγονα μπρουτζοκολληση τα συνδεσα σε μια πλακε μπαταρια(ξερετε αυτες τις παλιες),ακολουθως τοποθετησα το ενα χαμηλα στο ενυδρειο σχεδον στο πατο και το αλλο κοντα στην επιφανεια και σε μερικα λεπτα αρχισαν να βγαινουν φυσαλλιδες λογω της ηλεκτρολυσης.
Το αφησα ακριβως 2 ωρες αν και με ειχαν συμβουλευσει τουλαχιστον 24 αλλα εγω φοβηθηκα μηπως προκαλεσω κατι ανεπανορθωτο.
Τα αποτελεσματα λοιπον.
Μετα απο 2 ωρες δεν υπηρχε κανενα σαλιγκαρι τουλαχιστον σε εμφανες σημειο.την επομενη ημερα το πολυ 10 σαλιγκαρακια ηταν στα φυλλα και σε διαφορα αλλα σημεια,αριθμος που 2 εβδομαδες μετα ειναι ο ιδιος πανω κατω.
Δηλαδή η "πιθανή λύση" για την απομάκρυνση των σαλιγκαριών ειναι η μπαταρία????
Μήπως την πρόταση με την μπαταρία στην έκανε το "AquaClubDesign"??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-03-07, 06:21
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή η "πιθανή λύση" για την απομάκρυνση των σαλιγκαριών ειναι η μπαταρία????
Μήπως την πρόταση με την μπαταρία στην έκανε το "AquaClubDesign"??
Τρομερος ο τυπος. (Ο AquaClubDesign)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-03-07, 18:07
aquaclubdesign
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Cool κακοήθεις συκοφαντίες

lasal είσαι πολύ ελάχιστος για να πιάνεις στο στόμα σου το aquaclubdesign... οι εξυπνάδες σου να λείπουν...
ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΕΙ στο aquazone όταν μιλούσαμε για το θέμα διαρροής ηλεκτρικού ρεύματος από μάπα συσκευές στο ενυδρείο μας ότι το ηλεκτρικό ρεύμα είναι σε θέση να σκοτώνει μεγάλο μέρος της βιολογίας του ενυδρείου, ευαίσθητα ασπόνδυλα, ιδίως σαλιγκάρια... και ανάφερα ότι παλιά κάποιοι χρησιμοποιούσαν την μακάβρια μέθοδο της μπαταρίας κατά των σαλιγκαριών... πράγμα που εγώ προσωπικά δεν εγκρίνω για χίλιους λόγους.
Μην γίνεσαι λοιπόν γελοίος συκοφάντης και διαστρεβλωτής σε αυτά που λέω... για να είμαστε ...φίλοι με την πλατειά έννοια της λέξης.
Αν θες να λες μπούρδες να μου το πείς και μετά θα τα βρούμε τα παρακάτω.
Όσο για το θέμα μου ΗΛΕΚΤΡΟΣΟΚ ΨΑΡΙΩΝ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ ποιά είναι η προσωπική σου άποψη??? Το έχεις ψάξει το θέμα??? η μόνο διαβάζεις τις μπούρδες που γράφουν μερικοί αχαρακτήριστοι και ξεφωνημένοι στο aquazone και έτσι κρίνεις το πρόσωπό μου???
Πες του φίλου σου george hmmy (το μαύρο κακό σκυλάκι λέω) για τα θετικά αποτελέσματα του σεβαστού φίλου και καλού ψαρά georgesa (συγχαρητήρια για τις ψαριές σου georgesa είσαι πρώτος) γιατί το σκυλάκι έκανε λέει το πείραμα και δεν του πέτυχε, άρα έλεγα εσφαλμένες πληροφορίες... κατά την βλακώδη άποψη του.
Φιλικά ακόμα (ευτυχώς για σένα... που περιμένω μιά συγνώμη για τις ανακρίβειες σου σχετικά με το μαγαζί μου (1984) και το όνομά μου)
Ν.Σ.

Υ.Γ. ΣΤΕΛΝΩ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΘΕΣ ΕΣΥ απερίσκεπτε lasal... ο κόσμος είναι πολύ μικρός απ'ότι βλέπεις!!!

παλιά για να σκοτώσεις βλαβερά φυτοφάγα σαλιγκάρια στο ενυδρείο σου, υπήρχε η απλή μέθοδος με την προσθήκη μιας 9βολτης μπαταρίας. Η διαρροή του μικροηλεκτισμού προκαλούσε τον θάνατο στα ηλεκτροευαίσθητα ζωάκια ακαριαία, ακούγετε πολύ βάναυσο και αποτρόπαιο εντελώς!!! Μετά έπρεπε να απομακρύνεις τα πτώματα, γιατί αν δεν το΄κανες άτα να πάνε... κόλαση το ενυδρείο από πτωμαίνη... ξέσπασμα κατόπιν όλεθρος στο ενυδρείο από την αποσύνθεση των πτωμάτων.
Οικολογικότερα τα απομάκρυναν ζωντανά με το χέρι (πολύς κόπος) με κόλπο ένα λευκό πιατάκι του καφέ, που τα τραβούσε σαν μαγνήτης να ανέβουν επάνω... πλάκα είχε!!!
Η βιολογία του ενυδρείου είναι χιλιάδες φορές πιο ευαίσθητη από τα σαλιγκάκια!!!!!
ΟΠΟΥ ΑΝΑΒΕΙ ΛΑΜΠΑΚΙ ΔΕΝ ΖΕΙ ΟΥΤΕ ΟΦΕΛΙΜΟ ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΟ... και αργά η γρήγορα ΟΥΤΕ ΨΑΡΙ!!!!!

προσοχή χομπίστες και επαγγελματίες...

ΓΕΙΩΣΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑΑΑΑΑ.... S.O.S.


TEΛΟΣ ΣΤΑ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ ΗΛΕΚΤΡΟΣΟΚ!!!!!

Α... είπες αν έχει γίνει έρευνα...
ΠΕΙΡΑΜΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ
Ξεκίνα ταυτόχρονα βιολογική ωρίμανση σε δύο ίδια νέα ενυδρεία με ίδιο αριθμό και μέγεθος ψαριών και φρόντισε τα με τον ίδιο τρόπο και υλικά ωρίμανσης (βακτηρίδια, ιχνοστοιχία, κλπ) καταγράφοντας καθημερινά τις τιμές του νερού. Στο ένα θα βάλεις γείωση και στο άλλο όχι.
Τότε θα δεις και θα τρομάξεις... ουάου θα πεις... και εσύ και όσοι το πειραματιστούν.
Ν.Σ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-03-07, 19:35
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αυτο:
Παράθεση:
Δηλαδή η "πιθανή λύση" για την απομάκρυνση των σαλιγκαριών ειναι η μπαταρία????
Μήπως την πρόταση με την μπαταρία στην έκανε το "AquaClubDesign"??
που ρωτησε ο lasal, δεν επιτρεπει σε καμμια περιπτωση απαντηση με τους απαραδεκτους χαρακτηρισμους που χρησιμοποιεις, και μαλιστα στο πρωτο σου ποστ εδω μεσα.
Εισαι κι επαγγελματιας.
Λυπαμαι, αλλά ως επαγγελματιας θα επρεπε να εισαι αρκετα πιο ψυχραιμος, και να μην μεταφερεις εδω καυγαδες που γινονται σε αλλο φορουμ, και παρ' ολο που δεν εχουμε τις καλυτερες σχεσεις, χαρακτηρισμους οπως "αχαρακτηριστοι και ξεφωνημενοι" δεν τους επιτρεπω, ειδικα απο εναν επαγγελματια.
Λυπαμαι που δεν μου δινεις καν την δυνατοτητα να σου δωσω δευτερη ευκαιρια... ο λογαριασμος σου γινεται banned κι αν το σκεφτεις ψυχραιμοτερα, υπαρχει παντα η δυνατοτητα να ζητησεις συγνωμη...

Παρακαλω τα υπολοιπα μελη να μην τοποθετηθουν, δεν υπαρχει λογος....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-03-07, 23:17
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

O πολύς Λιακόπουλος βλάπτει...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-03-07, 23:32
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακαλω τα υπολοιπα μελη να μην τοποθετηθουν, δεν υπαρχει λογος....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonm Εμφάνιση μηνυμάτων
O πολύς Λιακόπουλος βλάπτει...
Καλύτερα ας μην το συνεχίσουμε για να μην πέσουμε στο επίπεδο του και......
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-03-07, 11:11
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Χωρίς να επιθυμώ τη συνέχεια του θέματος, αν και είναι πολύ ενδιαφέρον και καλό θα ήταν να διερευνηθεί πολιτισμένα, θα ήθελα να εκφράσω τη σύμφωνη γνώμη μου, για τους σωστούς χειρισμούς εκ μέρους σας.
Με εκτίμηση
Νίκος Ψάλτης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-03-07, 15:39
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Θα ήθελα και εγώ να ευχαριστήσω τους αρμόδιους που με την κίνησή τους αυτή προστάτευσαν όλους (συμπεριλαμβανομένου και εμού) από τα κακοηθέστατα σχόλια του εν λόγω κυρίου. Το "μαύρο σκυλάκι" προέκυψε καθώς στην υπογραφή μου έχω φωτογραφία του σκύλου μου, απλώς για να ξέρετε.... Ευχαριστώ και συγνώμη που έδωσα κι άλλη συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-04-07, 20:59
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Ολα αυτα καλα που λετε φιλοι, αλλα απο οτι φανηκε, τον κυριο τον ξαναδεχτηκατε στο φορουμ σας....
Αυτο δειχνει, οτι ή εδω ηταν λαθος που διαγραφτηκε, ή δεν ξερω τι να πω....
Ολοι για το χομπι κλπ κλπ, αλλα υποθετω οτι παιζουν ρολο και καποια αλλα πραγματα περα απο αυτο, καποιες αρχες που δεν ξεπερνιωνται ετσι, μονο γιατι συμφερει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Takis : 03-04-07 στις 21:06
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκέψεις - προγραμματισμός - απόψεις KwstasV DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 12-02-07 14:58
Κελυφη σαλιγκαριων panos73 Γλυκό νερό - Γενικά 16 09-12-06 00:28
ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΩΝ ΓιαγκΤ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 26-12-04 21:35
Λύση φωτισμού για το 15λιτρο oscar Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 06-09-04 12:48
πιθανή αναγνώριση και ίσως γεννητούρια?(άσχετος) Maax Γλυκό νερό - Γενικά 3 12-07-04 16:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05880 seconds with 15 queries