Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-11, 09:09
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Unhappy νιτρικα που δεν πεφτουν....

καλημερα παιδια εχω
ενυδρειο θαλασσινο 180 λιτρων το οποιο τρεχει 10 μηνες
φωτισμο 4 λαμπες 39w ( 2 μπλε 2 ασπρες)
skimmer 400 ho sera ( εχει 1 εβδομαδα που το πηρα )
2 εξωτερικα φιλτρα το ενα ειναι ΕΗΕΙΜ volt 230http://www.amazonios.gr/product_info.php?cPath=407_408&products_id=2726 και το αλλο ειναι AQUAEL 230 VOLT αυτο εχει και ενσωματομενη uv http://www.charterhouse-aquatics.co....bdebe3e52fb510
2 κυκλοφοριτες κοραλια 4
μονο ζωντανη αμμο και ζωντανο βραχο
απο ψαρια εχω
yellowtail 1, clownfish tank bred 1, bicolor bottyback 2, clarkii 1, blue damselfish 1 azure 1, sailfin tang 1 molly
μετρησεις
πυκνοτητα 1025
θερμοκρασια 26 βαθμους
PH = 8.2
PO = 0.2 M
ΝΟ3 = 0M/L
ΝΗ3-ΝΗ4 = 0.25 -0,3 Μ/Λ
μπορει καποιος να μου πει τι μπορω να κανω για τα νιτρικα που δεν πεφτουν με τπτ? εκτος απο τις αλλαγες νερου και την μειωση την τροφης?
μετα απο μερικες μερες τα νιτρικα μειωνονται και μετα ξαναπερνουν την ανω βολτα!!!!!!!!!!!!!
και η αλγη κανει βολτες! δεν ξερω τι αλλο να κανω εκει που ολα πανε καλα κατι γινεται και γινονται χαμος
δεν ξερω εαν δεν ηταν στωμενο το ενυδρειο σωστα οταν το πηρα απο τον φιλο μου (* το εχω 3 εβδομαδες περιπου )
αν μπορειτε να μου προτεινετε για να απαλαγω απο την αλγη και τα νιτρικα....... θα με βοηθουσατε πολυ
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-12-11, 10:13
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

καταρχην τι εχεις μεσα στα φιλτρα????? και γιατι εχεις δυο δεν υπαρχει λογος .
Αντιφωσφορο και ανθρακα εχεις????
το προβλημα των νιτρικων το ειπες μονος σου ""skimmer 400 ho sera ( εχει 1 εβδομαδα που το πηρα )""
Θα πρεπει να παρεις λιγακι μεγαλυτερο σκιμερ , θα σου κανει καλυτερη δουλεια.
Μην πολυεπμιστευσαι τις προδιαγραφες που λενε οι εταιριες π.χ. το sera για 400 λιτρα , βρες μεγαλυτερο , εγω στο δικο μου 210 λιτρα εχω για 1000 λιτρα σκιμερ και εχω να αλλαξω νερο απο το πασχα.
2 κοραλια4 ειπες ?? δηλαδη 9200 λιτρα κυκλοφορια , αν βαλεις κοραλια καλος αν οχι ειναι καπως υπερβολικο.
Οσο για την αλγη ολες κανουν τον κυκλο τους θα φυγουν , αλλα ο φωτισμος 4 λαμπες των 39 ειναι αρκετος ,μειωσε τον στο μισο (μια μπλε και μια ασπρη) και λιγοτερες ωρες.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-12-11, 10:43
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

τα δυο φιλτρα τα ειχε αυτος απο οπου πηρα το ενυδρειο και σκεφτηκα οτι αφου τα ειχε ας τα βαλω και εγω..... καλυτερη βιολογια! ( λαθος μου ε? ποιο απο τα δυο να κρατησω ? )
αυτο το σκιμμερ εχει 1 εβδομαδα που το εβαλα γιατι την προυγουμενη χαλασε το αλλο που ειχα ( απο διακοπη ρευματος ) . και ποιο να παρω ? απο κοραλια εχω ενα βραχο με ζωανθους και 1 με μανιτακια
. νομιζεις οτι ειναι πολυ ?
τα φιλτρα που με τα οποια ετρεχε το ενυδρειο δεν ειχαν αντιφωσφορο , ουτε ενεργο ανθρακα και εβαλα πριν μια εβδομαδα . καλης ποιοτητας και τα δυο ( μου ειπαν οτι κρατανε 2 μηνες , αλλα λεω να τα αντικαταστησω νωριτερα τι λες? )
εαν βγαλω τις 2 λαμπες οπως ειπες θα ειναι αρκετος ο φωτισμος για τα κοραλια μου?
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 19-12-11 στις 12:37
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-12-11, 11:06
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stap Εμφάνιση μηνυμάτων
κ
μετρησεις
πυκνοτητα 1025
θερμοκρασια 26 βαθμους
PH = 8.2
PO = 0.2 M
ΝΟ3 = 0M/L
ΝΗ3-ΝΗ4 = 0.25 -0,3 Μ/Λ
Στις μετρήσεις που δίνεις, τα νιτρικά σου είναι 0 και η αμμωνία 0.3, κάτι δεν έχεις εξηγήσει σωστά...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-12-11, 11:12
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις μετρήσεις που δίνεις, τα νιτρικά σου είναι 0 και η αμμωνία 0.3, κάτι δεν έχεις εξηγήσει σωστά...
εχεις δικαιο μπερδευτικα αμμωνια δεν εχω , εχω ομως νιτρικα !
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-12-11, 11:17
angello Ο χρήστης angello δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη συκιες
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stap Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις δικαιο μπερδευτικα αμμωνια δεν εχω , εχω ομως νιτρικα !

Αρα τα νουμερα ειναι αναποδα ε? αμμωνια 0 και νιτρικα 0,3???? που θες να φτασουν τα νιτρικα στο 0 ?
__________________
Οσο ζω μαθαινω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-12-11, 12:10
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από angello Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα τα νουμερα ειναι αναποδα ε? αμμωνια 0 και νιτρικα 0,3???? που θες να φτασουν τα νιτρικα στο 0 ?
δηλαδη μεχρι τι ανοχες στις τιμες μπορω να εχω? και σε ποια επιπεδα ειναι οκ το νερο? που μπορω να τα διαβασω αυτα , εχεις να μου προτηνεις κανενα αρθο η λιγκ ?
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-12-11, 12:15
angello Ο χρήστης angello δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη συκιες
Μηνύματα: 134
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stap Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη μεχρι τι ανοχες στις τιμες μπορω να εχω? και σε ποια επιπεδα ειναι οκ το νερο? που μπορω να τα διαβασω αυτα , εχεις να μου προτηνεις κανενα αρθο η λιγκ ?
Θα σου απαντησει καποιος συμφορουμιστας που εχει εμπειρια , εγω δεν ξερω απο θαλασσινο νερο μην αγχωνεσαι
__________________
Οσο ζω μαθαινω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-12-11, 12:19
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην τι εχεις μεσα στα φιλτρα????? και γιατι εχεις δυο δεν υπαρχει λογος .
Αντιφωσφορο και ανθρακα εχεις????
το προβλημα των νιτρικων το ειπες μονος σου ""skimmer 400 ho sera ( εχει 1 εβδομαδα που το πηρα )""
Θα πρεπει να παρεις λιγακι μεγαλυτερο σκιμερ , θα σου κανει καλυτερη δουλεια.
Μην πολυεπμιστευσαι τις προδιαγραφες που λενε οι εταιριες π.χ. το sera για 400 λιτρα , βρες μεγαλυτερο , εγω στο δικο μου 210 λιτρα εχω για 1000 λιτρα σκιμερ και εχω να αλλαξω νερο απο το πασχα.
2 κοραλια4 ειπες ?? δηλαδη 9200 λιτρα κυκλοφορια , αν βαλεις κοραλια καλος αν οχι ειναι καπως υπερβολικο.
Οσο για την αλγη ολες κανουν τον κυκλο τους θα φυγουν , αλλα ο φωτισμος 4 λαμπες των 39 ειναι αρκετος ,μειωσε τον στο μισο (μια μπλε και μια ασπρη) και λιγοτερες ωρες.
σας ευχαριστω ολους πολυ !!!!!!
για αρχη θα κανω οτι μου προτεινεις και βλεπουμε πως θα παει
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-12-11, 13:32
zalk Ο χρήστης zalk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: salonikh
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

αν τα εγραψες αναποδα εγω δεν βλεπω προβλημα με νιτρικα.μαλλον μιλαμε για φαντασματα...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-12-11, 13:33
profitia Ο χρήστης profitia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2004
Περιοχή: Αθήνα, Βύρωνας
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Αν τα NO3 είναι όπως λες παραπάνω 0.25 -0,3 m/l,
το σίγουρο είναι ότι το test σου έχει τρομερή απόκλιση. Mε τα ψάρια που έχεις δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις τόσα νιτρικά.
Αντί λοιπόν να ψαχτείς με το skimmer ή με οτιδήποτε άλλο, κοίταξε τα test σου (ποιά έχεις αλήθεια, και ξανακάνε τις μετρήσεις σου να δεις που βρίσκεσαι (ξαναμέτρα και ΝΗ3-ΝΗ4).
__________________
Μπάμπης

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-12-11, 09:02
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από profitia Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τα NO3 είναι όπως λες παραπάνω 0.25 -0,3 m/l,
το σίγουρο είναι ότι το test σου έχει τρομερή απόκλιση. Mε τα ψάρια που έχεις δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις τόσα νιτρικά.
Αντί λοιπόν να ψαχτείς με το skimmer ή με οτιδήποτε άλλο, κοίταξε τα test σου (ποιά έχεις αλήθεια, και ξανακάνε τις μετρήσεις σου να δεις που βρίσκεσαι (ξαναμέτρα και ΝΗ3-ΝΗ4).
εχθες εκανα αλλαγη νερου θα κανω τεσετ και μιλαμε αυριο τοτε !
σας ευχαριστω πολυ ολους
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-12-11, 01:41
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

H γνώμη μου είναι ότι ο φίλος (stap) έχει καταστρέψει τη βιολογία (που υπήρχε από τον προκάτοχο του στο ενυδρείο) με κάποιο τρόπο. Πολύ πιθανόν να έπλυνε φίλτρα, άμμο, βράχο με γλυκό νερό.
Η τιμή ΝΗ3=0,25 που έγραψε αρχικά αναφέρεται σε αμμωνία και δεν έκανε λάθος στα τεστ όπως συμπέραναν κάποιοι λανθασμένα.
Τα τεστ ΝΟ3 έχουν ακέραιες τιμές (0-5-10-20 κλπ)
@stap τα ΝΟ3 δεν πρέπει να σε απασχολούν στη φάση που είσαι τώρα, αντίθετα ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 πρέπει να τα παρακολουθείς μέχρι να μηδενίσουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-12-11, 09:18
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
H γνώμη μου είναι ότι ο φίλος (stap) έχει καταστρέψει τη βιολογία (που υπήρχε από τον προκάτοχο του στο ενυδρείο) με κάποιο τρόπο. Πολύ πιθανόν να έπλυνε φίλτρα, άμμο, βράχο με γλυκό νερό.
Η τιμή ΝΗ3=0,25 που έγραψε αρχικά αναφέρεται σε αμμωνία και δεν έκανε λάθος στα τεστ όπως συμπέραναν κάποιοι λανθασμένα.
Τα τεστ ΝΟ3 έχουν ακέραιες τιμές (0-5-10-20 κλπ)
@stap τα ΝΟ3 δεν πρέπει να σε απασχολούν στη φάση που είσαι τώρα, αντίθετα ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 πρέπει να τα παρακολουθείς μέχρι να μηδενίσουν.
τα φιλτρα φιλε μου τα επλινα με νερο απο το ενυδρειο το βραχο και την αμμο δεν τα επλινα καθολου ... ομως τωρα που το σκεφτομαι ισως το λαθος μου ηταν που οταν μετεφερα τους βραχους δεν ηταν ολοι καλυμενοι με νερο .... μηπως ετσι εκανα ζημια στην βιολογια?
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-12-11, 12:07
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Ο βράχος έρχεται από το εξωτερικό στεγνός. Μόνο τη θερμοκρασία προσέχουν να μη πέσει και μονώνουν με διάφορους τρόπους. Το ίδιο μπορεί να κάνει και κάθε χομπίστας που θέλει να μεταφέρει ζωντανό βράχο, σκεπάζει με εφημερίδες και τον βάζει σε κούτες για παράδειγμα.
Τώρα εσύ να υποθέσω ότι το σπίτι που ήταν το ενυδρείο είναι κοντά με το δικό σου και το μετέφερες όπως ήταν αφού αφαίρεσες ποσότητα νερού;
Πες μου κάτι άλλο αν θες, επιμένεις ότι τα 0,25 που έγραψες είναι νιτρικά κι όχι αμμωνία; ή μήπως δεν ήταν 0,25 κι ήταν 25;
Για να σου δώσει κάποιος μία απάντηση που θα σε βοηθήσει θα πρέπει κι εσύ να είσαι ακριβής δε νομίζεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-12-11, 12:49
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο βράχος έρχεται από το εξωτερικό στεγνός. Μόνο τη θερμοκρασία προσέχουν να μη πέσει και μονώνουν με διάφορους τρόπους. Το ίδιο μπορεί να κάνει και κάθε χομπίστας που θέλει να μεταφέρει ζωντανό βράχο, σκεπάζει με εφημερίδες και τον βάζει σε κούτες για παράδειγμα.
Τώρα εσύ να υποθέσω ότι το σπίτι που ήταν το ενυδρείο είναι κοντά με το δικό σου και το μετέφερες όπως ήταν αφού αφαίρεσες ποσότητα νερού;
Πες μου κάτι άλλο αν θες, επιμένεις ότι τα 0,25 που έγραψες είναι νιτρικά κι όχι αμμωνία; ή μήπως δεν ήταν 0,25 κι ήταν 25;
Για να σου δώσει κάποιος μία απάντηση που θα σε βοηθήσει θα πρέπει κι εσύ να είσαι ακριβής δε νομίζεις.
ενυδρειο αλλαξε 1 οροφο ( στην ιδια οικοδομη) . ας τα παρουμε ομως απο την αρχη . εγω ειχα ενα 50λιτρο fish only ενυδρειο με ζωντανο βραχω και αραγωνιτη . και το 180αρι που ειχε αραγωνιτη και βραχο. εβγαλα το νερο και τους βραχους και τα ψαρια σε διαφορετικους κοτβαδες και αυτο κρατησε κανενα 3ωρο . εστησα το 180αρι εβαλα νερο και απο 2 ενυδρεια ( καθολου καινουριο οπως με συμβουλεψανε οι φιλοι μας στο φορουμ ) και επλενα το φιλτρο με νερο του ενυδρειου . βεβαια καποια στιγμη πηρα και αλλη ζωντανη αμμο και περιξα απο πανω ωστε να εχει αρκετο παχος και να κανει απονιτροποιηση οπως ειχαα διαβασει σε ενα αρθρο . δεν ξερω εαν εκει εκανα ζημια ( τοτε μου φανηκε σωστο) αυτα...τωρα για να μη μιλαμε με φαντασματα θα ξανακανω σημερα τα τεστ και θα τα περασω το βραδυ στο foroum και βλεπουμε αν πιγε κατι στραβα και σε τι κατασταση ειναι το ενυδρειο μου .
ευχαριστω παρολα αυτα
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-12-11, 13:32
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Λοιπόν κοίτα stap για να μη σε κουράζω και να μη μας μπερδεύεις το ενυδρείο σου λειτουργεί ένα μήνα κι όχι οκτώ που γράφεισ γιατί μετά τη μεταφορά του, την προσταφαίρεση της άμμου κλπ έχει ξεκινήσει ένας νέος κύκλος του αζώτου και του ενυδρείου γενικότερα. Γιαυτό βλέπεις και τις αμμωνίες και την καφέ άλγη κι όλα αυτά.
Εσύ ότι έμαθες με το 50άρι που είχες θα εφαρμόζεις και τώρα που έχεις μεγαλύτερο ενυδρείο. Αν κάποια ψάρια δεν κάνουν για τα λίτρα σου καλό είναι να τα αντικαταστήσεις τώρα που είναι νωρίς.
Σιγουρέψου ότι το φίλτρο που έχει το βιολογικό υλικό (μακαρονάκι, σφουγγάρια) δουλεύει σωστά.
Τα τεστ ξαναμέτρα γιατί αποκλείεται να μην έχεις νιτρικα αλλά εκείνο που θα προσέξεις όπως σου ξαναρέγραψα και θα ξέρεις είναι ότι αμμωνία και ΝΟ2 πρέπει να είναι μηδέν. Η αμμωνία είναι πολύ τοξική στο θαλασσινό λόγω ψηλού ph γιαυτό προσοχή.
Διάβασες αυτά που σου έγραψα για το σκίμμερ; Ότι δηλαδή όπως σου έγραψαν κι άλλοι δεν πιστεύω ότι έχει χαλάσει.
Sorry για το "φίλε" αλλά τώρα διάβασα τα παλαιότερα ποστ σου και κατάλαβα ότι είσαι girl
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-01-12, 17:35
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν κοίτα stap για να μη σε κουράζω και να μη μας μπερδεύεις το ενυδρείο σου λειτουργεί ένα μήνα κι όχι οκτώ που γράφεισ γιατί μετά τη μεταφορά του, την προσταφαίρεση της άμμου κλπ έχει ξεκινήσει ένας νέος κύκλος του αζώτου και του ενυδρείου γενικότερα. Γιαυτό βλέπεις και τις αμμωνίες και την καφέ άλγη κι όλα αυτά.
Εσύ ότι έμαθες με το 50άρι που είχες θα εφαρμόζεις και τώρα που έχεις μεγαλύτερο ενυδρείο. Αν κάποια ψάρια δεν κάνουν για τα λίτρα σου καλό είναι να τα αντικαταστήσεις τώρα που είναι νωρίς.
Σιγουρέψου ότι το φίλτρο που έχει το βιολογικό υλικό (μακαρονάκι, σφουγγάρια) δουλεύει σωστά.
Τα τεστ ξαναμέτρα γιατί αποκλείεται να μην έχεις νιτρικα αλλά εκείνο που θα προσέξεις όπως σου ξαναρέγραψα και θα ξέρεις είναι ότι αμμωνία και ΝΟ2 πρέπει να είναι μηδέν. Η αμμωνία είναι πολύ τοξική στο θαλασσινό λόγω ψηλού ph γιαυτό προσοχή.
Διάβασες αυτά που σου έγραψα για το σκίμμερ; Ότι δηλαδή όπως σου έγραψαν κι άλλοι δεν πιστεύω ότι έχει χαλάσει.
Sorry για το "φίλε" αλλά τώρα διάβασα τα παλαιότερα ποστ σου και κατάλαβα ότι είσαι girl
γεια και παλι . χρονια πολλα κ με υγεια κ πολυ θαλασσα ευχομαι !!!!
λοιπον μετα απο 1 εβδομαδα σχεδον καθημερινων αλλαγων νερου και ελατωσα και την τροφη .... εκανα σημερα τα τεστ.
po4 =0.5m/l
nh4-nh3 = 0m/l
ca= 400
no3= 10m/l
mg= 1260 m/l
ph= 8.2
αλατοτητα =1025
το παλιο σκιμμερ το εδωσα σε ενα φιλο να το δει και να μου πει εαν τελικα χαλασε...( εγω δεν κατεω απο αυτα) .
αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι πως θα διατηρω τις τιμες σταθερες ? μηπως πρεπει να παρω κανεναν εριμιτη για να σκαλιζει τους βραχους?
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-01-12, 00:49
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stap Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι πως θα διατηρω τις τιμες σταθερες ? μηπως πρεπει να παρω κανεναν εριμιτη για να σκαλιζει τους βραχους?

Για ποιες τιμές ρωτάς; Για φωσφορικά (ΡΟ4) θα βάζεις αντιφώσφορο και θα προσέχεις το τάισμα με τα κατεψυγμένα. Δηλαδή αν όλα τα ψάρια που έχεις τρώνε ξηρή τροφή (φυλλαράκια κλπ) θα ταΐζεις ελάχιστα ως καθόλου κατεψυγμένη τροφή. Αν έχεις όμως ψάρια που δεν τρώνε άλλη τροφή από καταψυγμένη θα τους δίνεις αναγκαστικά δε θα τα αφήσεις να πεθάνουν της πίνας εννοείται.
Το μαγνήσιο, το ασβέστιο, και το kh θα σε απασχολήσουν αν βάλεις και κοράλλια στο ενυδρείο. Αυτά τα κρατάς στα επιθυμητά επίπεδα με ζουμάκια, ριάκτορες, και συχνές αλλαγές νερού.
Αμμωνίες και ΝΟ2 αν τα βλέπεις μηδέν ενώ ταίζεις κανονικά και κάθε μέρα για καμία δεκαριά μέρες είσαι εντάξει με τον κύκλο του αζώτου που για διαταραχτεί θα πρέπει να γίνει καμιά πολύ στραβή (πεθάνει μεγάλο ψάρι, ρίξεις υπερβολική τροφή κλπ). Αλλά κι σε αυτή την περίπτωση αν το πάρεις χαμπάρι έγκαιρα με μερικές απανωτές αλλαγές πιστεύω ότι θα το σώσεις.
Τώρα τα ΝΟ3 είναι πονεμένη ιστορία. Καλό είναι κρατούνται χαμηλά. Τώρα πόσο θα πρέπει να είναι αυτό εξαρτάται από το πόσο ευαίσθητους οργανισμούς έχεις στο ενυδρείο σου πχ κοράλλια sps. Με διάφορα βακτήρια που υπάρχουν στο εμπόριο είναι η τελευταία μέθοδος που εφαρμόζεται από πολλούς χομπίστες για να ρίξουν και να κρατήσουν χαμηλά τα ΝΟ3. Το κόστος μιας τέτοιας μεθόδου δεν είναι αμελητέο και φυσικά δεν είναι για την περίπτωση σου. Παλιότερα χρησιμοποιούσαν και βότκα και υπάρχουν και πίνακες με δοσολογίες αλλά αυτή η μέθοδος τείνει να μη χρησιμοποιείται συχνά. Φυσικά αν έχεις sump μπορείς να βάλεις κάποια είδη θαλασσινής άλγης συνήθως chaeto που θα καταναλώσει αρκετά NO3 για να αναπτυχθεί.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-01-12, 10:43
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποιες τιμές ρωτάς; Για φωσφορικά (ΡΟ4) θα βάζεις αντιφώσφορο και θα προσέχεις το τάισμα με τα κατεψυγμένα. Δηλαδή αν όλα τα ψάρια που έχεις τρώνε ξηρή τροφή (φυλλαράκια κλπ) θα ταΐζεις ελάχιστα ως καθόλου κατεψυγμένη τροφή. Αν έχεις όμως ψάρια που δεν τρώνε άλλη τροφή από καταψυγμένη θα τους δίνεις αναγκαστικά δε θα τα αφήσεις να πεθάνουν της πίνας εννοείται.
Το μαγνήσιο, το ασβέστιο, και το kh θα σε απασχολήσουν αν βάλεις και κοράλλια στο ενυδρείο. Αυτά τα κρατάς στα επιθυμητά επίπεδα με ζουμάκια, ριάκτορες, και συχνές αλλαγές νερού.
Αμμωνίες και ΝΟ2 αν τα βλέπεις μηδέν ενώ ταίζεις κανονικά και κάθε μέρα για καμία δεκαριά μέρες είσαι εντάξει με τον κύκλο του αζώτου που για διαταραχτεί θα πρέπει να γίνει καμιά πολύ στραβή (πεθάνει μεγάλο ψάρι, ρίξεις υπερβολική τροφή κλπ). Αλλά κι σε αυτή την περίπτωση αν το πάρεις χαμπάρι έγκαιρα με μερικές απανωτές αλλαγές πιστεύω ότι θα το σώσεις.
Τώρα τα ΝΟ3 είναι πονεμένη ιστορία. Καλό είναι κρατούνται χαμηλά. Τώρα πόσο θα πρέπει να είναι αυτό εξαρτάται από το πόσο ευαίσθητους οργανισμούς έχεις στο ενυδρείο σου πχ κοράλλια sps. Με διάφορα βακτήρια που υπάρχουν στο εμπόριο είναι η τελευταία μέθοδος που εφαρμόζεται από πολλούς χομπίστες για να ρίξουν και να κρατήσουν χαμηλά τα ΝΟ3. Το κόστος μιας τέτοιας μεθόδου δεν είναι αμελητέο και φυσικά δεν είναι για την περίπτωση σου. Παλιότερα χρησιμοποιούσαν και βότκα και υπάρχουν και πίνακες με δοσολογίες αλλά αυτή η μέθοδος τείνει να μη χρησιμοποιείται συχνά. Φυσικά αν έχεις sump μπορείς να βάλεις κάποια είδη θαλασσινής άλγης συνήθως chaeto που θα καταναλώσει αρκετά NO3 για να αναπτυχθεί.
καταλαβα..... σε ευχαριστω πολυ
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-02-12, 18:19
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποιες τιμές ρωτάς; Για φωσφορικά (ΡΟ4) θα βάζεις αντιφώσφορο και θα προσέχεις το τάισμα με τα κατεψυγμένα. Δηλαδή αν όλα τα ψάρια που έχεις τρώνε ξηρή τροφή (φυλλαράκια κλπ) θα ταΐζεις ελάχιστα ως καθόλου κατεψυγμένη τροφή. Αν έχεις όμως ψάρια που δεν τρώνε άλλη τροφή από καταψυγμένη θα τους δίνεις αναγκαστικά δε θα τα αφήσεις να πεθάνουν της πίνας εννοείται.
Το μαγνήσιο, το ασβέστιο, και το kh θα σε απασχολήσουν αν βάλεις και κοράλλια στο ενυδρείο. Αυτά τα κρατάς στα επιθυμητά επίπεδα με ζουμάκια, ριάκτορες, και συχνές αλλαγές νερού.
Αμμωνίες και ΝΟ2 αν τα βλέπεις μηδέν ενώ ταίζεις κανονικά και κάθε μέρα για καμία δεκαριά μέρες είσαι εντάξει με τον κύκλο του αζώτου που για διαταραχτεί θα πρέπει να γίνει καμιά πολύ στραβή (πεθάνει μεγάλο ψάρι, ρίξεις υπερβολική τροφή κλπ). Αλλά κι σε αυτή την περίπτωση αν το πάρεις χαμπάρι έγκαιρα με μερικές απανωτές αλλαγές πιστεύω ότι θα το σώσεις.
Τώρα τα ΝΟ3 είναι πονεμένη ιστορία. Καλό είναι κρατούνται χαμηλά. Τώρα πόσο θα πρέπει να είναι αυτό εξαρτάται από το πόσο ευαίσθητους οργανισμούς έχεις στο ενυδρείο σου πχ κοράλλια sps. Με διάφορα βακτήρια που υπάρχουν στο εμπόριο είναι η τελευταία μέθοδος που εφαρμόζεται από πολλούς χομπίστες για να ρίξουν και να κρατήσουν χαμηλά τα ΝΟ3. Το κόστος μιας τέτοιας μεθόδου δεν είναι αμελητέο και φυσικά δεν είναι για την περίπτωση σου. Παλιότερα χρησιμοποιούσαν και βότκα και υπάρχουν και πίνακες με δοσολογίες αλλά αυτή η μέθοδος τείνει να μη χρησιμοποιείται συχνά. Φυσικά αν έχεις sump μπορείς να βάλεις κάποια είδη θαλασσινής άλγης συνήθως chaeto που θα καταναλώσει αρκετά NO3 για να αναπτυχθεί.
καλησπερα και παλι . μετα απο πολλες εβδομαδες απουσιας και αφου εκανα αυτα που με συμβουλεψατε : μειωσα τα αρτεμια σε 1 φορα την εβδομαδα ,
με συννεχεις αλλαγες και μετριαζοντας την τροφη , εβαλα και αντιφωσφορο και ενεργο ανθρακα και με μετρησεις συχνες καταφερα να εξωντωσω τι κυανοβακτηριο , και η αλγη υποχωρησε ( οπως ειπατε εκανε τον κυκλο της )

μετα απο 2-3 εβδομαδες οι μετρησεις μου ειναι σταθερες .

n03 =0
mg = 1400
po4= 0,1m/l
ca= 300mg
nh4-nh3 =0m/l
ph =0.8

. τωρα αφου οι τιμες μου σταθεροποιηθηκαν δειτε πως εστεισα τις πετρες κ αν μπορειτε πειτε μου εαν οι σπιλιες ειναι καλες
κ εαν μπορω να βαλω κανενα πολλοιποδα η κανενα κοραλι . οι φωτογραφιες ειναι απο κινητο και δεν φαινονται πολυ καθαρες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1086.jpg
Εμφανίσεις:  313
Μέγεθος:  89,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1087.jpg
Εμφανίσεις:  322
Μέγεθος:  64,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1088.jpg
Εμφανίσεις:  291
Μέγεθος:  59,9 KB  
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Diy νιτρικα?? Μίμης Γλυκό νερό - Γενικά 8 10-10-10 09:23
νιτρικα!!!!! m3expert Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 06-06-09 18:05
ΝΙΤΡΙΚΑ !!! m3expert Γλυκό νερό - Γενικά 8 05-05-09 18:22
ΝΙΤΡΙΚΑ boutasch Αρχάριοι γλυκού νερού 15 15-07-08 19:29
Νιτρικα niar71 Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 19 03-03-07 01:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10116 seconds with 16 queries