Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-12-12, 16:32
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή Κοινωνικό Φυτεμένο 120λίτρα

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 100x40x29.5(μ,υ,π)
Όγκος: 120 λίτρα μικτά
Κατηγορία: Κοινωνικό Φυτεμένο
Φυτά: Aponogeton Ulvaceus, Anubias(2-3 nana, μια gigantea –δεν ξέρω ποικιλία), Cabomba Caroliniana, Hygrophila Polysperma, Micranthemum Umbrosum, Moss(2 είδη), Pellia, και ένα άλλο που φαίνεται ανάμεσα στην Cabomba και την Gigantea
Ψάρια / Άλλα είδη: 8 neon tetra, 5 endlers(2 αρσ. 3 θηλ. –ήταν 8 θηλυκά αλλά ψόφησαν σε μια εβδομάδα, θα πάρω κι άλλα σύντομα!), 1 ancistrus, 2 hypostomus plekostomus(1 albino), 2 akysis vespa, 1 hara jerdoni , 1 carinotetraodon travancoricus, 2 Amano, πολλές red cherry και κάποιο άλλο είδος που είναι σχεδόν άσπρες αλλά νομίζω φαίνεται και λίγο πράσινο χρώμα προς το κεφάλι αλλά είναι πολύ αχνό για να καταλάβω το είδος, 2 Apple Snails
Διακοσμητικά υλικά: πέτρες που είχα πάρει από ποτάμι που σχηματίζουν σπηλιά, 4 ρίζες, 1 καρύδα
Φόντο: Μαύρο χρώμα
Φωτισμός: 2 Sylvania Gro Lux ( 25W + 30W) δεν είμαι σίγουρος για τν 2η αφού δεν φαίνεται πόσα Watt είναι. Από το μήκος (περίπου 90cm) το υπολόγισα.
Διάρκεια φωτισμού: περίπου 10 ώρες.
Φιλτράρισμα: Eheim Ecco Pro 130 και Eheim Ecco 2233
Θερμοστάτης: 150 W σταθερά στους
Λίπανση: -
Παροχή CO2: Σε υγρή μορφή, Flourish Excel 3ml/μέρα, σκέφτομαι να το κάνω μέρα παρά μέρα όπως λένε οι οδηγίες.

Παράμετροι:Δεν έχω κάνει κάποιο test ακόμα. Είχα κάποιο sticks της Serra αλλά μου είχαν χαλάσει από υγρασία…

Αλλαγές νερού: περίπου 20-25 λίτρα κάθε 1-2 βδομάδες
Θερμοκρασία: 27C
Άλλες πληροφορίες: Τα περισσότερα ψάρια ήρθαν με το ενυδρείο, εκτός από τα tetra, endlers, ancistrus αλλά και τα Apple Snails. Το ξέρω ότι το puffer δεν ταιριάζει κανονικά με τα υπόλοιπα αλλά το παρατηρώ και δεν ενοχλεί τα υπόλοιπα ψάρια όσο έχει σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες. Ξέρω ότι θα πρέπει να το βγάλω όμως... και συντομα
Φωτογραφία:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  362
Μέγεθος:  31,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCI0091.jpg
Εμφανίσεις:  401
Μέγεθος:  41,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCI0078.jpg
Εμφανίσεις:  332
Μέγεθος:  54,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCI0092.jpg
Εμφανίσεις:  369
Μέγεθος:  57,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCI0093.jpg
Εμφανίσεις:  384
Μέγεθος:  59,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCI0083.jpg
Εμφανίσεις:  308
Μέγεθος:  39,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-12-12, 19:37
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Ωραίο το ενυδρείο σου εμφανισιακά
Μόνο η μπροστινή ανούμπια, μου φαίνεται αρκετά μεγάλη σε σχέση με το ύψος του ενυδείου. Ισως να την έβαζες κάπου πιο πίσω

Σ οτι αφορά τα υπολοιπα
Ψαροσύνθεση : Χρειάζεται αλλαγή. Θα στα πουνε και οι πιο εμπειροι, αλλά πρέπει να καταλήξεις στα είδη που θέλεις γιατί έχεις μπλέξει διαφορετικά είδη, τα οποία θέλουν και διαφορετικές συνθήκες. Οι πλέκο πρέπει να φυγουν, για τον puffer τα είπες ήδη...
Μετρήσεις : Εφόσον δεν έχεις μετρήσεις, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτε. Πρέπει το συντομότερο να κάνεις τεστ. Ανάλογα με το pH και την σκληρότητα του νερού, θα αποφασίσεις ποια είδη μπορείς να έχεις, εφόσον δεν θέλεις να κάνεις επεξεργασία του νερού σου.
Για τα υπόλοιπα (αμμωνια, νιτρώδη και νιτρικά), πρέπει τα 2 πρώτα να είναι στο μηδέν και τα νιτρικά γύρω στο 20
Αλλαγή νερού : Συνήθως η αλλαγή πρέπει να γίνεται ανά 7ημερο με 30% περίπου του νερού. Το 7ημερο δεν είναι τοσο περιοριστικό, εφόσον βέβαια "μετράς" το νερό σου. Οι 15 ημέρες για αλλαγή, χωρίς να ξέρεις αμμωνια, νιτρώδη και νιτρικά είναι ρίσκο
Απώλειες : Έχεις ήδη χάσει κάποια θηλυκά endlers. Θα πρέπει να σ απασχολήσει το γιατί τα έχασες, πριν αποφασίσεις να πάρεις καινούργια

Γενικά νομίζω πως το ενυδρείο σου έχεις τις δυνατότητες να γίνει παράδεισος
Απλά διάβασε λίγο περισσότερο, κάνε μετρήσεις, κατέληξε στα ψάρια που σ αρέσουν αλλά και που μπορείς να κρατήσεις...και όλα τα πάνε μια χαρά!

Μια ερώτηση : Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-12-12, 20:17
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Για τις μετρήσεις το ξέρω οτι είναι απαραίτητες αλλά είναι λιγο ακριβά τα test, κα προς το παρών δεν έχω δυνατότητα να πάρω... Απο τα ψάρια απ' όσο έχω ψάξει στο net και απ οσα χρόνια ασχολούμαι με το χόμπυ, μόνο το puffer χρειάζεται σιγουρα να φύγει και οι 2 πλέκο όταν μεγαλώσουν γιατί γίνονται μεγάλοι. Κατά τ' άλλα, τα υπόλοιπα ταιριάζουν.

Για τα tetra με τα endlers υπάρχουν συζητήσεις αλλα στα περισσότερα site που έχω διαβάσει για τα endlers προτείνουν μικρούς ειρηνικούς συγκάτοικους όπως τα tetra:
"Compatible tank mates: Endlers make a great addition to a community tank with other small peaceful fish, including, but not limited to, Cory Catfish, small peaceful Tetras (like Neon Tetras), White Clouds, Honey Gourami, Glass Fish, Ghost & Cherry Shrimp, Dwarf Corydoras, small Rainbowfish, Otocinclus Catfish, Zebra Danios, Bolivian Ram Cichlids and African Dwarf Frogs."

Οι απώλειες ηταν όλες την μέρα, προφανώς απο κακές συνθήκες απο το pet shop. Δεν είχα καμία άλλη απώλεια!

Η anubia δεξια δυστυχώς δεν πάει άλλο προς τα πίσω λόγω των τεράστιων φύλλων της! Δεν ξέρω τί θα την κάνω... απ' όταν εβγαλα τις φωτογραφείες έχει βγάλει άλλα 2 φύλλα τα οποία στριμώχνονται! Επίσης έχω κλαδέψει και την Cabomba και το Polysperma και σκέφτομαι, αν μαζέψω κι άλλα κλαδέματα, να την δώσω πουθενα και να το φυτέψω και το δεξί μέρος! θα ανοίξει και ο τόπος! Αν και την απο κάτω της κρύβονται τα ψαρια πολλές φορες αν φοβούνται! Είναι σαν ομπρέλα-ασπίδα!

Το ενυδρείο εγω το έχω και τρέχει περίπου 2 μήνες και το πήρα έτοιμο, στρωμένο απο συνχομπίστα, απλα αλλαξα το aquascape!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-12-12, 20:44
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geochaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις μετρήσεις το ξέρω οτι είναι απαραίτητες αλλά είναι λιγο ακριβά τα test, κα προς το παρών δεν έχω δυνατότητα να πάρω... Ψάξε μήπως μπορείς να δανειστείς από συνχομπίστα Απο τα ψάρια απ' όσο έχω ψάξει στο net και απ οσα χρόνια ασχολούμαι με το χόμπυ, μόνο το puffer χρειάζεται σιγουρα να φύγει και οι 2 πλέκο όταν μεγαλώσουν συμφωνώ, απλά το "οταν" είναι λίγο σχετικό γιατί γίνονται μεγάλοι. Κατά τ' άλλα, τα υπόλοιπα ταιριάζουν.

Για τα tetra με τα endlers υπάρχουν συζητήσεις αλλα στα περισσότερα site που έχω διαβάσει για τα endlers προτείνουν μικρούς ειρηνικούς συγκάτοικους όπως τα tetra:
"Compatible tank mates: Endlers make a great addition to a community tank with other small peaceful fish, including, but not limited to, Cory Catfish, small peaceful Tetras (like Neon Tetras), White Clouds, Honey Gourami, Glass Fish, Ghost & Cherry Shrimp, Dwarf Corydoras, small Rainbowfish, Otocinclus Catfish, Zebra Danios, Bolivian Ram Cichlids and African Dwarf Frogs."
Τα endlers θέλουν σκληρό αλκαλικό νερό και τα tetras μαλακό όξινο. Υπάρχουν "σημεία" που τα pH & Gh "συναντούνται", αλλά οι μέσοι όροι τους όχι
Οι απώλειες ηταν όλες την μέρα, προφανώς απο κακές συνθήκες απο το pet shop. Δεν είχα καμία άλλη απώλεια! Επειδή έγραψες ότι χάθηκαν σε μία εβδομάδα, υπέθεσα πως ένας λόγος ίσως να είναι το νερό (σίγουρα οι συνθήκες στο πετ σοπ, παίζουν ρόλο)

Η anubia δεξια δυστυχώς δεν πάει άλλο προς τα πίσω λόγω των τεράστιων φύλλων της! Δεν ξέρω τί θα την κάνω... απ' όταν εβγαλα τις φωτογραφείες έχει βγάλει άλλα 2 φύλλα τα οποία στριμώχνονται! Επίσης έχω κλαδέψει και την Cabomba και το Polysperma και σκέφτομαι, αν μαζέψω κι άλλα κλαδέματα, να την δώσω πουθενα και να το φυτέψω και το δεξί μέρος! θα ανοίξει και ο τόπος! Αν και την απο κάτω της κρύβονται τα ψαρια πολλές φορες αν φοβούνται! Είναι σαν ομπρέλα-ασπίδα! Εμένα προσωπικά μ αρέσουν οι ανούμπιες...και είναι από τα πλέον ανθεκτικά φυτά! Απλά η συγκεκριμένη κρύβει λίγο το υπόλοιπο πίσω μέρος του ενυδρείου.Οταν κλαδέψεις, το πολύ πολύ την μετακινείς και βάλε στη θέση της κάποιο κλάδεμα

Το ενυδρείο εγω το έχω και τρέχει περίπου 2 μήνες και το πήρα έτοιμο, στρωμένο απο συνχομπίστα, απλα αλλαξα το aquascape!
Το ενυδρείο είναι ήδη ωραίο. Μόλις αρχίσουν τα φυτά να αναπτύσονται...θα γίνει ακόμη ωραιότερο!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-12-12, 20:59
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι απώλειες ηταν όλες την μέρα, προφανώς απο κακές συνθήκες απο το pet shop. Δεν είχα καμία άλλη απώλεια! Επειδή έγραψες ότι χάθηκαν σε μία εβδομάδα, υπέθεσα πως ένας λόγος ίσως να είναι το νερό (σίγουρα οι συνθήκες στο πετ σοπ, παίζουν ρόλο)
Ναι, βασικα, απο την πρώτη μέρα που τα έβαλα χάθηκαν τα πρώτα 3, τα άλλα 2 κάθονταν στον πάτο και στο προς το τέλος της βδομάδας το ένα είχε ψοφήσει και βρηκα δίπλα του μια ψόφια γαρίδα και μια αλλη να το τρώει η οποια μετά απο λίγη ώρα που την παρακολουθούσα, επειδή δεν φαινοταν καλά, ψόφησε κι αυτή! Ετσι έβγαλα το ψόφιο και το άλλο που είχε μείνει μισο και σχεδον ειχε σαπίσει ζωντανό. Απο τότε ευτυχως δεν ειχα άλλη απώλεια και έχουν περάσει 3 βδομάδες οποτε ελπίζω δεν μεταδόθηκε τίποτα σε άλλα ψάρια!

Οσο για τους πλέκο το ξέρω θα χρειαστεί να τους αποχωριστώ αλλα δεν μου πάει η καρδια ακόμα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-12-12, 23:44
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

endler http://www.seriouslyfish.com/species/poecilia-wingei/
Temperature: 75 – 86°F (24 – 30°C)
pH: 7.0 – 8.5
Hardness: 15 – 35°H

Neon Tetra http://www.seriouslyfish.com/species...irodon-innesi/
Temperature: 70-78°F (21-26°C)
pH: 5.0-7.5. Commercially bred fish will undoubtedly survive at a higher pH than wild specimens, but will show their best colouration in slightly acidic water.
Hardness: 5-20°H. Preferably towards the lower end of this range.

οπως βλεπεις δεν ταιριαζουν..........
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-12, 20:46
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

θα το κοιταξω για τα ψαρια! αλλα θελω να ρωτησω και κατι άλλο, σχετικα με την φιλτρανση! Μηπως ειναι υπερβολικα και τα δυο εξωτερικα; Το 130 το ειχα αγορασει εγω πριν κατι χρονια, ενω το αλλο το πηρα μαζι με το ενυδρείο αλλα δεν μπορω να βρω πουθενα τί ροη έχει!

Για πειτε καμια ιδέα! Μην δουλευουν και τα δυο αδικα! Ανεβηκαν και οι λογαριασμοι ΔΕΗ!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-12-12, 20:51
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

480 λιτρα ανα ωρα εχει ονομαστικη ροη νομιζω αυτο που ψαχνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-12-12, 22:14
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

και άλλα 500 το προ...

είναι υπερβολικα? αν και το το eccο το παλιο έχει περισσοτερο χωρο για υλικα αλλά κανει περισσοτερο θορυβο και δεν εχει την μπιλιτσα που εχουν αυτα τα φιλτρα για οταν χρησιμοποιειται η τρομπα για να παρει μπροστα και να γεμισει...!
το έχω και τρεχει τοσο καιρο και δεν ξερω τι να κανω...
και παρ' όλα αυτα, οταν βγαινουν οι πλεκο απο την κρυψωνα τους και αναταραζεται ο βυθος, σηκωνεται μπολικη βρωμια!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-12-12, 22:57
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εγω παντως οταν ηταν να κανω ενα ενυδρειο 100χ40χ40 (160 λιτρα) και ειχα το 2233 μου ειχαν απαντησει τα εξης:

1) Ειναι αναλογα το τι ψαρια θα βαλω. Πχ αν ηθελα να εχω μονο 10-15 αρλεκινους ισως να ημουν οκ.

2) ''Η ονομαστικη ροη ειναι σε μηδενικο υψος.
Το 2233 μεχρι το ενα μετρο θα φτασει το νερο, μετα γιοκ.''

3) ''Η επιλογη του φιλτρου βασιζεται κατα την αποψη μου
α) στην ιχθυοφορτωση (εδω παιζει ρολο η χωρητικοτητα του καδου σε υλικα),
β) στην προτιμηση των ψαριων για ροη (με καποια ορια φυσικα, μινιμουμ ροης για σωστη φιλτρανση),
γ) η χωρητικοτητα σε νερο του ενυδρειου (για να υπολογισουμε ενα μινιμουμ γυρισμα 2 φορες τα λιτρα την ωρα, αλλά πραγματικα λ/ω και οχι αυτα που δινει σαν ονομααστικη ροη η εταιρεια*)
δ) στο υψος του ενυδρειου (μαζι με τη βαση) ή γενικοτερα στη διαφορα υψους που θα εχει η θεση του φιλτρου και το τελικο υψος του ενυδρειου (για να υπολολογισουμε το μανομετρικο** που χρειαζομαστε στο φιλτρο και κατ'επεκταση την πραγματικη ροη που θα εχουμε)

* και φυσικα δεν μπορει να κανει αλλιως η εταιρεια αφου δεν ξερει σε τι υψος θελει να σηκωσει ο καθενας μας το νερο στο ενυδρειο του, ουτε τι υλικα θα βαλει, ουτε αν το συντηρει κανονικα και δεν το αφηνει να βουλωνει και να πεφτει η ροη.
** Οταν φτανει το νερο στο υψος που η αντλια του φιλτρου εχει για delivery height (μανομετρικο), συνηθως η ροη σταματαει εκει ή ειναι πολυ μικρη.''

4) συνηθως η ροη στα φιλτρα πεφτει στα μισα, ισως λιγο πιο πανω οταν ειναι καθαρο ισως πιο κατω οταν λειτουργησει λιγο καιρο.
(Μεγαλο ρολο παιζει το υψος που θα τοποθετηθει το φιλτρο σχετικα με το ενυδρειο. Φυσικα δεν πρεπει να ειναι πιο ψηλα απο το ενυδρειο. Λιγο πιο χαμηλα ειναι το ιδανικο).

Θα ελεγα να εβαζες μαζι με το 2233 καποιο παρομοιων προδιαγραφων ή και λιγο πιο δυνατο, και οχι τοσο μικρο οσο το 2211.
Εγω σε 160αρι ενυδρειο θα εβαζα 1000 τουλαχιστον λιτρα συνολικη ονομαστικη ροη για να εχω 500 πραγματικη.

Τα 2,3,4 τα ειχε πει ο delta66, πριν απο 2 χρονια. Αν εχει αλλαξει σε κατι η αποψη του, ζητω συγνωμη, ας κανει οποια διευκρινιση θελει.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-12-12, 15:34
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε

Θα ελεγα να εβαζες μαζι με το 2233 καποιο παρομοιων προδιαγραφων ή και λιγο πιο δυνατο, και οχι τοσο μικρο οσο το 2211
Μα εγω δεν είπα οτι έχω το 2211, αλλα το Ecco Pro 130 δλδ. το 2032 με 500lt/h!

Επίσης, αγόρασα υγρα τεστ για Νιτρώδη/νιτρικα και βγήκαν τα εξης:
NO2: 0.02mg/l
NO3: το χρώμα αντιστοιχουσε αναμεσα 15-30 mg/l

Απ' οσα έχω διαβάσει και λένε και οι οδηγίες ειναι φυσιολογικες τιμες, σωστα;
Να σημειωσω οτι το εκανα το τεστ χωρις να εχω κανει αλλαγη για 3 βδομαδες(δυστυχως) λογω δουλειας!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-12-12, 05:03
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ναι, εχεις δικιο. Δεν ειχα δει σωστα ποση ονομαστικη ροη εχει το eco pro 130.
Θεωρητικα λοιπον, με βαση τα παραπανω εισαι οκ.

Τωρα για τα Νο2, θα επρεπε να μετρας 0 γενικοτερα και ασχετα με το αν εχεις κανει αλλαγη ή οχι.

Νο3 ειναι προτιμοτερο να εχεις εως 10. Καλο ειναι να μην παραμελεις τις αλλαγες σου και τις ρουτινες σου. Βρισκε καποια ωρα μεσα στην εβδομαδα να κανεις τις αλλαγες νερου.

Τα τεστ ειναι υγρα?

Για το 2211 ειχα ρωτησει εγω τοτε, γιαυτο και παραπανω αναφερεται.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-12-12, 15:32
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Ναι το ξερω για τα ΝΟ2, θα προσπαθησω να τα μηδενισω! Απλα ειχα πολλα τρεχαματα με την δουλεια αυτες τις μερες... Καθε πότε κανετε τεστ? Καθθε βδομαδα; Μήνα;

Τα τεστ υγρα είναι της Tropic Marin. Ειχα παραγγειλει της Seachem αλλα δεν τα είχαν και μου προτειναν αυτα. Ηταν και πιο οικονομικα οποτε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
120 λτ Κοινωνικό Φυτεμένο VITO Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 6 25-04-12 18:02
Παρουσίαση: 120λίτρα φυτεμένο sv2gfx Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 17 02-04-10 10:31
Κοινωνικό φυτεμένο 120 lt nikosm1 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 15 05-12-09 12:23
50 lt κοινωνικό φυτεμένο lucky13 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 17-02-09 18:36
200 λίτρα κοινωνικό-φυτεμένο!!!! flying_guardian Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 19 23-04-08 08:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08241 seconds with 14 queries