Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-11-09, 14:03   #1
Ψοφανε τα μικρα Guppy!!!!!
 
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos
Member
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος 11-11-09, 14:03
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γειά σας παιδια! Εχω βαλει σε λειτουργεια το ενυδρειο μου απο τελη Αυγουστου. Το στρωσιμο εγινε με τροφη αποκλειστικα και δεν ειχα τεστ. Αφου ετρεχε για 3 περιπου εβδομαδες αγορασα εναν γλειφτη πρωτα αφου ειναι απο τα αγαπημενα μου ψαρια! και 2-3 εβδομαδες αργοτερα αρχισα να βαζω μεσα Guppy σιγα σιγα!

Το θεμα μου τωρα ειναι οτι ενω ειχα 2 απωλειες μεχρι τωρα ειχα και 2 γεννες! Τις τελευταιες μερες ομως εχω βρει 3 ψοφια μικρα και δεν ηξερα το λογο!!!!

Τεστ δεν ειχα κανει ποτε και ξερω οτι κακως δεν εκανα! Τωρα ομως στεναχωρηθηκα πολυ με τις απωλειες αυτες αφου εχω ακομα αλλα 8-9 μικρα μεσα και δε θελω να ψοφησουν κ αυτα κ ετσι πηρα ενα σετ Τεστ της Τετρα!

Τα αποτελεσματα ηταν αυτα:
ΝΟ3 25 mg/l
ΝΟ2 0mg/l
GH >16
KH αναμεσα 3 κ 6
PH αναμεσα 7.6 - 8

Αυτο που παρατηρησα σε ορισμενα μικρα ειναι οτι η ουρα τους δεν εχει σχημα βενταλιας αλλα κανει σαν βελος σαν να ειναι κομμενη η δεν ξερω κ εγω τι...

Σας ευχαριστω προκαταβολικα!!!!
Εμφανίσεις: 3028
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-11-09, 14:05
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

μέγεθος ενυδρείου και μετρήσεις ΝΗ3? (Αμμωνία)
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-11-09, 14:09
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

ειναι 50χ30χ40(μηκος-πλατος-υψος)
δεν εχω τεστ για αμμωνια! δεν ειχε το καταστημα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-11-09, 14:20
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Κοίτα αν και δεν είμαι και ο πλέον έμπειρος, απώλειες σε αυτό το σημείο μπορεί να έχεις απο άστρωτο ενυδρείο, αγορασμένα άρρωστα ψάρια ή κάτι άλλο όπως δηλητηρίαση.

Συμπλήρωσε την φόρμα εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298 με όσα περισσότερα στοιχεία μπορείς και ελπίζω κάποιος να ξέρει κάτι παραπάνω...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-11-09, 14:51
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Πολυ πιθανον υπαιτιος να ειναι ο ''γλειφτης",απομακρυνε τον.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-11-09, 15:03
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 50χ30χ40 κα8αρα ειναι γυρω στα 47-48 λιτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 2,5 μηνες περιπου

3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 27-28
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 1 γλείφτη(
Gyrinocheilus aymonieri), 3 ενηλικα guppy(2m-1f emeinan) και γυρω στα 8-9 μικρα guppy
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): εχ8ες εβαλα ενα Zebra Apple Snail που ειναι ομως σε χαλια κατασταση το κελυφος του-φαγωμενο
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: προσπαθω καθε εβδομαδα το πολυ 2
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 8/11
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: καθε μερα x 2 φορες Tetra menu

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH: 7.6 - 8
KH: αναμεσα 3 κ 6
GH: >16
ΝΗ3 (αμμωνια): -
ΝΟ2(νιτρώδη): 0 mg/l
ΝΟ3(νιτρικά):25 mg/l
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:

ΣΤΙΚΣ: με στικ
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:

2. ΔΕΡΜΑ:
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: το ενα που το βρηκα ετοιμοθανατο ηταν στο βυ8ο και που και που σπαρταρουσε προσπαθωντας να κολυμπησει
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): τισ περισσοτερες φορες απ'οτι εχω δει απο τα ενηλικα ειναι σαν κοκκινα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογικη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : Ναι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: προχθες ανακαλυψα το πρωτο ψαρακι σε αποσυν8εση...
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

-------------------------
ο γλειφτης δηλαδη τι μπορει να κανει? το σωμα του μικρου που βρηκα εχ8ες δεν ειχε καποιο εμφανες σημαδι εκτος απο την ουρα που ηταν σαν βελος!
γενικα παντως ο γλειφτης ειναι πολυ ηρεμος... για την ακριβεια οταν τον πλησιαζουν τα guppy πολλες φορες τρομαζει και παει στην αλλη ακρη του ενυδρειου!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geochaos : 11-11-09 στις 15:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-11-09, 15:06
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εβαλες καποιο διακοσμητικο προσφατα στο ενυδρειο?
Πρεπει να αγορασεις και τεστ για αμμωνια! Ειναι σημαντικο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-11-09, 15:13
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

θα παω να ψαξω κι αλλο αυριο για τεστ για αμμωνια!
δεν εβαλα κατι καινουριο απο την αρχη που εβαλα το ενυδρειο σε λειτουργια!
να πω οτι το ενυδρειο εχει πλαστικα φυτα και δεν εχει φωτιστο εκτοσ απο μια ταινια led μπλε χρωματος την οποια την αναβω τωρα τελευταια απο το μεσημερι μεχρι αργα το βραδυ γιατι εχει συνεφια και ειναι σκοταδι απο το μεσημερι ακομα! 8α παρω συντομα και αλλη μια σειρα με λευκο φως... υπο8ετω καλυτερο θα ειναι το ασπρο ε?

οι τιμες απο τα τεστ που εκανα ειναι καλες??? απ' οτι διαβαζω στις οδηγιες των τεστ και στις αναγκες των guppy μου φαινονται καλες αλλα ας μου πουν και οι πιο εμπειροι!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-11-09, 20:39
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Όπως γράφουνε και οι φίλοι παραπάνω, είναι σημαντικό να πάρεις τεστ για αμμωνία.. Οι υπόλοιπες μετρήσεις σου (ΝΟ2=0 και ΝΟ3>0), αν και υποπτεύομαι ότι είναι από στικ (που πολλές φορές μπορεί να μήν είναι αξιόπιστα), δείχνουν ότι το ενυδρείο σου είναι στρωμένο.. Όμως, τα λίτρα του ενυδρείου είναι λίγα, και επομένως, τα νεογέννητα μικρά (που είναι κατουρλίδικα ) και το όποιο ψόφιο ψάρι που αποσυντέθηκε, μπορεί να δημιούργησαν συγκέντρωση αμμωνίας τοξική για τα ψαράκια.. Πέραν της προμήθειας υγρών τεστ, για να βεβαιωθείς για το τι συμβαίνει, εγώ θα σου πρότεινα να προσθέσεις και αληθινά φυτά, ειδικά κάποια εύκολα και ταχείας ανάπτυξης (π.χ. κερατόφυλλο), που ειδικά σε τόσο μικρό ενυδρείο, θα σε βοηθήσουν όχι μόνο στον έλεγχο των νιτρικών, αλλά και στην απομάκρυνση αμμωνίας που ίσως προσωρινά να αναπτυχθεί (π.χ. λόγω θανάτου ενός ψαριού)..

Σε ότι αφορά στα πτερύγια των γκάπι, θα βοηθήσει πολύ η προσθήκη αλατιού.. (αυτό βέβαια δε θα αρέσει καθόλου στο γλείφτη σου, που ούτως ή άλλως όμως θα πρέπει να απομακρυνθεί, καθώς δεν κάνει για το ενυδρείο σου, γίνεται πολύ μεγάλος, και δεν ταιριάζει με τις παραμέτρους νερού που θέλουνε τα γκάπι).. Κάνε μια αναζήτηση για αλάτι, θα βρεις διάφορες πληροφορίες στο φόρουμ (κοίτα και τα υπομνήματα).. Πολύ καλά αποτελέσματα είχα εγώ με το Livebearersalt της seachem (κάνε μια αναζήτηση και για αυτό), που ανεβάζει τη σκληρότητα, ενώ παράλληλα δε δημιουργεί προβλήματα και στα φυτά!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-09, 00:37
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

οκ! σε ευχαριστω πολυ! Για πραγματικα φυτα εχω ειδη αρχισει το ψαξιμο! σκεφτομουν να βαλω κερατοφυλλο ή και φακη αν τυχον βρω φυσικα... ρωτησα σε ενα μαγαζι εδω και μου ειπε καποια φυτα που εχει και οτι θα ρωτησει να της στειλουν κερατοφυλλο και αν εχουν φακη! θα περασω αυριο για νεα και θα παω να βρω και τεστ για αμμωνια!!!

τα τεστ οντως ειναι στικ... δεν εχουν, ομως, άλλα εδω... θα δω αν μπορεσω να παω αθηνα με την πρωτη ευκαιρια!!

αναφερω στην φορμα που συμπληρωσα οτι εχω και ενα zebra apple snail το οποιο εβαλα μεσα στο ενυδρειο την Τριτη αλλα ειναι χαλια τι κελυφος του! λετε να φτιαξει? η δεν υπαρχει επιστροφη???? Ετσι το αγορασα! μολις το ειδα τα 'παιξα αλλα δεν ειπα κατι...

Επισης... και συγνωμη που σας πρηζω, αλλα εχω διαβασει για τροφη για σαλιγκαρια και γλειφτες βρασμενα αγγουρια και καροτα... αυτα πως τα κανουμε δηλαδη? αν τα ριξουμε μεσα και δεν τα τρωνε δεν κανουν τιποτα στο νερο μας? γιατι μεχρι να το παρουν χαμπαρι.... μην εχουν βγαλει μαλλια!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-11-09, 00:56
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Οχι βρασμένο το αγγούρι θα λιώσει. Μια μικρή φετούλα καλά πλυμμένο, στερεωμένο σε πετρούλα για να βυθιστεί. Αγαπάνε και το μπρόκολο και τον αρακά επίσης.
Οι ουρές -βέλος είναι φυσικό αν ψοφάνε, συρικνόνονται, για να ψοφάνε τα μικρά κάτι φταίει (αμμωνία??)
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-11-09, 00:59
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

εχω δει και σε ορισμενα ζωντανα την ουρα ετσι! το αγγουρι με την φλουδα?
τον αρακα βρασμενο η ετσι οπως ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-11-09, 01:07
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

το αγγουρι με την φλουδα? Όπως θες, δεν την τρώνε εξ' άλλου
τον αρακα βρασμενο η ετσι οπως ειναι?Ναι ολίγο βράσιμο και το μπρόκολο και καρότο επίσης
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-11-09, 01:22
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

ΟΚ!!! Σε ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σου!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-11-09, 10:05
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geochaos Εμφάνιση μηνυμάτων

τα τεστ οντως ειναι στικ... δεν εχουν, ομως, άλλα εδω... θα δω αν μπορεσω να παω αθηνα με την πρωτη ευκαιρια!!

Δοκίμασε το ebay - έχει καλές τιμές για το Master Kit της API, για να μην τρέχεις Αθήνα... ή άλλα online μαγαζιά (έχει και Ελληνικά).


αναφερω στην φορμα που συμπληρωσα οτι εχω και ενα zebra apple snail το οποιο εβαλα μεσα στο ενυδρειο την Τριτη αλλα ειναι χαλια τι κελυφος του! λετε να φτιαξει? η δεν υπαρχει επιστροφη????

Αν το κέλυφος είναι σαν να έχει στρογγυλές τρύπες/βαθουλώματα, μπορεί να οφείλεται σε όξινο νερό (το είχανε σε Ph<7). Δε φτιάχνει μόνο του ξανά, αλλά δες λίγο το www.applesnail.net έχει πληροφορίες

Ετσι το αγορασα! μολις το ειδα τα 'παιξα αλλα δεν ειπα κατι...

Γιατί δεν είπες τίποτα στον πετσοπά; Γενικά κάνε έλεγχο όταν παίρνεις ζωντανά, γιατί "μετά την απομάκρυνση από το ταμείο...." όπως λένε...

...
Για τα αγγουράκια/καροτάκια - όπως είπαν παραπάνω. Εγώ τους ρίχνω 2-3 φορές τη βδομάδα λίγο αγγουράκι ή κολοκυθάκι. Αν το ζεματίσεις για 2-3 λεπτά θα βουλιάξει και μόνο του. Αλλιώς πουλάνε διάφορα "κόλπα"-βαρίδια για να το συγκρατήσεις. Μπορείς και να το "καρφώσεις" στο χαλίκι του βυθού με ένα ξυλάκι από αυτά για σουβλάκια (ή "καλαμάκι" που λένε στας Αθήνας... )
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-11-09, 14:20
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω ειμαι απο νησι και δεν ξερω ποτε να παω στην αθηνα γιατι εχω και σχολειο!Μηπος ξερεις αν παραγκειλω απο το Internet θα αντεξουν μεχρι να φτασουν στη Σιφνο;Ποση ωρα αντεχουν σε σακουλα;
Τι θέλεις να παραγγείλεις? Μήπως να άνοιγες καλύτερα ένα καινούριο Thread?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
sos sos sos sos sos ψοφανε τα γκαπυ zhta47 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 21 21-07-09 21:59
μικρα πλατυ skalarius Ζωοτόκα 3 22-04-09 14:53
μικρα γκαπακια!! dinos99 Ζωοτόκα 1 29-10-07 21:49
μικρα guppies stefapat Ζωοτόκα 4 05-09-05 09:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06295 seconds with 13 queries