Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-10-08, 04:25
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή Απογοήτευση με φυτεμένο

Λοιπόν λοιπόν λοιπόν… ζητώ ξανά την βοήθεια σας γιατί αρχίζουν και παίζουν τα νεύρα μου παλαμάκια και βλέπω σύντομα το ενυδρειακι μου να γίνει γλάστρα.
Η προϊστορία μου είναι εδώ για όποιον έχει όρεξη να διαβάσει.
Ας δώσω μια περιγραφή για το πώς είναι τώρα.

Πληροφορίες

aquatlantis aquadream 60

Όγκος:55
Φυτά: 2x Anubis (nana?) + egeria densa+ javamoss
Ψάρια / ¶λλα είδη: guppys + ζευγάρι colisa lalia (μέχρι να τους φτιάξω καινούργιο σπίτι αν και τα πάνε μια χαρά)
Διακοσμητικά υλικά: 2 ρίζες
Φόντο: μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 1 silvania grolux 15w + arcadia freshwater 15w
Διάρκεια φωτισμού: 12 ώρες (10.00-22.00 ---- 10.30-22.30)
Φιλτράρισμα: eheim 2213
Θερμοστάτης: 50w
Λίπανση: easylife profito
Παροχή CO2: DIY

Παράμετροι (με υγρά τεστ zoobest + tetra για nh3 nh4)

pH: 7.5
Αμμωνία (ΝΗ3): 0mg
Γενική σκληρότητα (GH): δεν ξέρω πως το κάνουν γιατί οι οδηγίες είναι γερμανικά
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): το ίδιο
Νιτρώδη (ΝΟ2): το ίδιο
Νιτρικά (ΝΟ3): το ίδιο
Αλλαγές νερού: 40% κάθε εβδομάδα (με σκούπα) + αντιχλοριο
Θερμοκρασία: 26,5 – 27,5 (έλεγχο με ηλεκτρονικό θερμοστάτη)
¶λλες πληροφορίες: το ενυδρείο τρέχει ένα χρόνο αλλά “σοβαρά” είναι τους τελευταίους 6 μήνες.


Ας πούμε τώρα για τα προβλήματα.
1. 3 φορές έχω βάλει κερατοφιλλο και έχει ξεραθεί μέσα σε λίγες μέρες
2. Είχα μια vasillinera ξεράθηκε επίσης
3. Είχα πάρει από eBay μια pellia , 3 echinodorus amazanicus, 1 plagiomnium trichomanesκαι όλα ξεράθηκαν
4. Η javamoss έχει σκορπιστεί εκτός από πολύ λίγη που έχει κολλήσει στο ξύλο
5. Οι anubiesείναι δεμένες σε ξύλο και έχουν ριζώσει. Ενώ και οι 2 βγάζουν συνεχώς κιανιουργια πανέμορφα φύλλα η μια έχει φαγωμένα φύλλα μαύρα και με τρύπες, και η άλλη έχει γεμίσει μαύρη χνουδωτή άλγη
6. Η egeria densa βγάζει και αυτί συνεχεία καινούργιους κορμούς αλλά δεν αναπτύσσετε στο ύψος, έχει μαύρη άλγη στα φύλλα και όσες φορές έχω επιχειρήσει να την κλαδέψω για να αναπαραγωγή μαυρίζει το σημείο που κόπηκε και στα 2 κομμάτια και δεν αναπτύσσετε καθόλου.
7. Από τότε που έβαλα δεύτερη λάμπα το πίσω τζάμι γίνετε μέσα σε 2 μέρες καταπράσινο.
8. Γύρο γύρο ενδιάμεσα στο χαλίκι κ το τζάμι γίνετε συνεχεία καφέ.
9. Τα 2 ξύλα είναι γεμάτα μαύρη άλγη. Ιδικά το δεξή στη Φώτο έχει καλυφτεί όλη η πάνω μεριά από μαύρη χνουδωτή άλγη.


Αυτά τα λίγα προβληματάκια (λολ). Ειλικρινά έχω απογοητευτεί και χρειάζομαι βοήθεια για να μην τα παραιτήσω.
Προσωπικά θα μου άρεσε να φτιάξω ένα απλό ενυδρείο με γρασίδι σε όλο το χαλίκι και στα ξύλα, κάποιο ψιλό φυτό για να καλύψω το πίσω μέρος και το ένα πλαϊνό και της anoubies + ένα δυο φυτά μπροστά. Κάτι που να μοιάζει έστω κ λίγο με αυτό (δεν περιμένω να φτάσω τον amαno βεβαία αλλά για να πάρετε μια ιδέα).

Περιμένω λοιπόν λύσεις και συμβουλές για τα προβλήματα + γνώμες και προτάσεις για να φτιάξω αυτό που μʼαρέσει.

Η τελευταία Φώτο είναι πως ήταν πριν 4 μήνες οι άλλες τρεις είναι σημερινές

Thanks thanks thanks
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010001.jpg
Εμφανίσεις:  621
Μέγεθος:  81,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010004.jpg
Εμφανίσεις:  532
Μέγεθος:  46,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010005.jpg
Εμφανίσεις:  491
Μέγεθος:  47,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P101000100.jpg
Εμφανίσεις:  495
Μέγεθος:  51,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-08, 06:06
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

-Εχεις ενα ενυδρειο με πολυ φωτισμο για τα υπαρχοντα φυτα....
Επισης 12 ωρες ειναι παλι πολυ...κατεβα σταδιακα στο 9ωρο περιπου.
-Αν και δε γραφεις δοσολογια λιπασματων θα σε συμβουλευα αρχικα να τα σταματησεις για καποιο διαστημα-αλλωστε τα φυτα που εχεις δεν ειναι απαιτητικα-και παρατηρωντας τα να πρατεις(παντα με τσιγγουνια στις δοσολογιες σου).
Αυτα προς το παρον...περιμενε κι αλλες γνωμες
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-08, 09:35
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με μια ανούμπια που είχα δεμένη σε μοπάνι (όπως κι εσύ) και με τον καιρό επεκτάθηκε στο τενέλους. αποτέλεσμα να ξηλώσω όλο το ενυδρείο και να το στήσω από την αρχή. την ανούμπια δοκίμασε να την καθαρίσεις βάζωντας τη (την ανούμπια) σε οξυζενέ. θα την δεις να παίρνει ένα κόκκινο χρώμα και σιγά σιγά να εξαφανίζεται. Σταμάτα άμεσα τα λιπάσματα και τον φωτισμό ρίξε τον στις 6.00 ώρες και κάθε 4 μέρες ανέβασε τον ανά μισή ώρα με σκοπό να φτάσεις τη μέγιστη διάρκεια στις 10 ώρες (το σύνολο των ωρών θα το κρίνεις μόνος σου από την ανάπτυξη των φυτών). πρόταση μου να ανάβεις και τις δυο λάμπες μαζί και όχι σπαστά. Και σίγουρα πρέπει με κάποιο τρόπο να αυξήσεις το co2. πάντως ένα φυτεμένο θέλει υπομονή. αλίμονο αν σε κάθε άλγη και κάθε φορά που δεν μας πήγαινε ένα φυτό, τα παρατούσαμε
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-08, 09:44
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

mafia καλημερα.ωραια τα φυτεμενα ,αλλα οπως βλεπεις συνεχεια πρεπει να ειμαστε σε εγρηγορση! συμφωνο οτι 12 ωρες ειναι πολλες για φωτοπεριοδο.9-10 ωρες θα ειναι πιο καλα.το diy co2 σου λειτουργει καλα τωρα που επεσε η θερμοκρασια;επισης πρεπει να μετρησεις no3,fe,po4 ,για να ξερεις που βρισκεσε περιπου απο λιπανση.τρυπες στα φυλλα δειχνουν ισως ελλειψη καλιου.
για την egeria και εγω ειμαι στην ιδια κατασταση με εσενα.εχω 55λιτρα και μεχρι πριν κανα 3 βδομαδες ειχα ακριβως τον ιδιο φωτισμο.με το εβαλα 2 pl λαμπες απο 20 watt το φυτο πραγματικα φουντωσε.καταπρασινο,συμπαγης κορμος,μικρα μεσογονατια.βεβαια και εγω εχω την απορια γιατι εκει που το κοβεις μαυριζει και δεν ξαναβγαζει σαν τα αλλα stem φυτα.
παντως για αυτα τα φυτα ο φωτισμος σου πιστευω ειναι καλος.
τη δευτερη λαμπα την εβαλες προσφατα εσυ, η' την ειχε απο την αρχη;αν ειναι σχετικα προσφατη ισως για αυτο σου δινει λιγο πρασινη αλγη στο τζαμι.
καλο ειναι παντως να σταματησεις λιπασματα,να δεις μετρησεις θρεπτικων σου,ωστε να βρεθει η ισορροπια στο συστημα.βεβαια, περιμενε να μιλησουν παιδια με μεγαλυτερη εμπειρια στο θεμα.
αυτα απο μενα ,και καλη συνεχεια!!

εδω ειναι οδηγος ασθενειας φυτων.αν δεν το εχεις ηδη δει.
http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-10-08, 11:32
Το avatar του χρήστη Nikos!
Nikos! Ο χρήστης Nikos! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κάτω τούμπα
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mao Εμφάνιση μηνυμάτων
mafia καλημερα.ωραια τα φυτεμενα ,αλλα οπως βλεπεις συνεχεια πρεπει να ειμαστε σε εγρηγορση! συμφωνο οτι 12 ωρες ειναι πολλες για φωτοπεριοδο.9-10 ωρες θα ειναι πιο καλα.το diy co2 σου λειτουργει καλα τωρα που επεσε η θερμοκρασια;επισης πρεπει να μετρησεις no3,fe,po4 ,για να ξερεις που βρισκεσε περιπου απο λιπανση.τρυπες στα φυλλα δειχνουν ισως ελλειψη καλιου.
για την egeria και εγω ειμαι στην ιδια κατασταση με εσενα.εχω 55λιτρα και μεχρι πριν κανα 3 βδομαδες ειχα ακριβως τον ιδιο φωτισμο.με το εβαλα 2 pl λαμπες απο 20 watt το φυτο πραγματικα φουντωσε.καταπρασινο,συμπαγης κορμος,μικρα μεσογονατια.βεβαια και εγω εχω την απορια γιατι εκει που το κοβεις μαυριζει και δεν ξαναβγαζει σαν τα αλλα stem φυτα.
παντως για αυτα τα φυτα ο φωτισμος σου πιστευω ειναι καλος.
τη δευτερη λαμπα την εβαλες προσφατα εσυ, η' την ειχε απο την αρχη;αν ειναι σχετικα προσφατη ισως για αυτο σου δινει λιγο πρασινη αλγη στο τζαμι.
καλο ειναι παντως να σταματησεις λιπασματα,να δεις μετρησεις θρεπτικων σου,ωστε να βρεθει η ισορροπια στο συστημα.βεβαια, περιμενε να μιλησουν παιδια με μεγαλυτερη εμπειρια στο θεμα.
αυτα απο μενα ,και καλη συνεχεια!!

εδω ειναι οδηγος ασθενειας φυτων.αν δεν το εχεις ηδη δει.
http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html
αυτο για τις ασθενειες πρωτη φορα το βλεπω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-10-08, 14:31
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Aχ φιλε μου μαφιοζε, ειλικρινα λυπαμαι που ολα σου πανε τοσο στραβα αλλα το χομπυ θελει πολλη ΥΠΟΜΟΝΗ τωρα στην αρχη.
Ειλικρινα μου κανει εντυπωση πως πεθαναν τοσα ευκολα φυτα οπως το κερατοφυλλο, η πελια και ο εχινοδωρος μεσα σε ενα ενυδρειο που φαινομενικα πληροι τις προυποθεσεις. Αυτα απο το ebay μηπως αργησαν να σου ερθουν και ηταν ηδη πολυ ταλαιπωρημενα;
Εγω πιστευω οτι οι αιτιες που τα φυτα σου δεν πανε ειναι βασικα δυο: Τα μηδενικα νιτρικα (ελλειψη αζωτου και συνεπως τροφης για τα φυτα σου) και 2ον το diy CO2. Το διοξειδιο ειναι το κλειδι για την αποφυγη αλγεων και την καλη αναπτυξη ολων των φυτων,ακομα και των ευκολων.Στα λιτρα σου μπορεις να εχεις πολυ καλα αποτελεσματα και με excel. Τα μηδενικα νιτρικα απο την αλλη ομως ειναι πολυ υποπτα σαν μετρηση Στα 55 λιτρα εχεις αρκετα ψαρια και πολυ λιγα φυτα, οποτε που πανε τα νιτρικα;; Αν μετρησεις και το kh τοτε με το πινακακι σε αντιστοιχια με το ph θα δεις αν εχεις επαρκες co2. Αν θες στειλε μου τις οδηγιες του τεστ που ειναι στα γερμανικα να σου το μεταφρασω ωστε να μπορεσεις να κανεις την μετρηση.
Οπως σου ειπαν και παραπανω μειωσε την φωτοπεριοδο στις 9-10ωρες και μειωσε ολα τα λιπασματα στο ελαχιστο. Βαζε μονο λιγο καλιο και μερικες σταγονες γενικου λιπασματος 1 φορα την εβδομαδα μετα τις αλλαγες. Κοψε εντελως τον σιδηρο.
Τωρα για την αντιμετωπιση της μαυρης αλγης να ξερεις οτι ειναι πολυ επιμονη και δυσκολη αλγη. Αφαιρεσε οσο περισσοτερη μπορεις με το χερι και με μια ξυστρα απο τα τζαμια. Μια μικρη ομαδα 5-6 γαριδες αμανο θα βοηθουσαν πολυ και ταιριαζουν με τα ψαρια σου. Επειτα στοκαρισε το ενυδρειο σου με οσο πιο πολλα ευκολα φυτα μπορεις να βρεις. Οι Hygrophila ειναι ιδανικες γιατι ειναι ευκολες και ανταγωνιζονται τις αλγες, η egeria που ηδη εχεις, Κρυπτοκορυνες, εχινοδοροι ,Java ferns,Ceratopteris και αλλα ευκολα πρασινα.Βαλε μια αγγελια στο φορουμ να σου στειλουν και εχε το νου σου οταν χαριζουν κλαδεματα.
Εν τελει για να συνοψισω αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να στοκαρεις με νεα φυτα, να ρυθμισεις να υπαρχουν ΠΑΝΤΑ νιτρικα και φοσφωρικα (παρε τεστ) σε αναλογια 12 προς 1 και σε αποδεκτα επιπεδα. Να υπαρχει συνεχης παροχη co2 η/και excel.Να θυμασαι οτι οταν υπαρχει ωφελιμο ποσοστο co2 η ΕΛΛΕΙΨΗ NO3 η/ και PO4 ειναι αιτια για την εμφανιση αλγεων και οχι η μεγαλη παρουσια τους (μεσα σε αποδεκτα παντα πλαισια 5-30ppm και 1-3ppm αντιστοιχα).
Οταν αποκωδικοποιησεις καποια πραγματα και κατανοησεις τον τροπο που λετουργει ενα φυτεμενο ενυδρειο ,και δωσεις στα φυτα σου τις συνθηκες που χρειαζονται μετα τα πραγματα γινονται πολυ ευκολα πλεον και απο εμπειρια θα καταλαβαινεις τι θα χρειαζονται τα φυτα σου.
Σου ευχομαι καλη συνεχεια και μην απελπιζεσαι.. με υπομονη και επιμονη θα φτιαξεις ενα ενυδρειο οπως το ονειρευεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-10-08, 17:34
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και δε γραφεις δοσολογια λιπασματων θα σε συμβουλευα αρχικα να τα σταματησεις για καποιο διαστημα-αλλωστε τα φυτα που εχεις δεν ειναι απαιτητικα-και παρατηρωντας τα να πρατεις(παντα με τσιγγουνια στις δοσολογιες σου).

Βάζω όσο λένε οι οδηγίες 10ml ανά 100 λίτρα ανά εβδομάδα. Εγώ για να καταλάβεις βάζω σε κάθε αλλαγή νερού 5ml

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
πρόταση μου να ανάβεις και τις δυο λάμπες μαζί και όχι σπαστά.

Πληροφοριακά ποιος ο λόγος ?? δεν είναι πολύ απότομο και οι δυο μαζί ????

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mao Εμφάνιση μηνυμάτων
επισης πρεπει να μετρησεις no3,fe,po4 ,για να ξερεις που βρισκεσε περιπου απο λιπανση.τρυπες στα φυλλα δειχνουν ισως ελλειψη καλιου.
Δεν ξέρω ρε γαμωτο είναι οι οδηγίες στα γερμανικά κ δεν καταλαβαίνω. Τα μετέφρασα μέσο ιντερνέτ αλλά και πάλι δεν έβγαλα άκρη

τη δευτερη λαμπα την εβαλες προσφατα εσυ, η' την ειχε απο την αρχη;αν ειναι σχετικα προσφατη ισως για αυτο σου δινει λιγο πρασινη αλγη στο τζαμι.
Τη δεύτερη λάμπα την έβαλα εδώ και ένα μήνα περίπου και από τότε φούντωσε πιο πολύ η άλγη. Όσα φυτά μου ξεράθηκαν ήταν πριν βάλω τη λάμπα και το εξωτερικό φίλτρο.

εδω ειναι οδηγος ασθενειας φυτων.αν δεν το εχεις ηδη δει.
http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html
Ναι το έχω δει
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Aχ φιλε μου μαφιοζε, ειλικρινα λυπαμαι που ολα σου πανε τοσο στραβα αλλα το χομπυ..........
Thanks και πάλι φίλε μου για τι βοήθεια. Ελπίζω να τα καταφέρω γιατί μ’αρεσει και είναι κρίμα. Από γρασίδι τι προτείνεις για να γεμίσω το ενυδρείο όπως αυτό που έβαλα στο πρώτο ποστ εδώ του αμανο ???

THANKS σε ολους
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-10-08, 18:05
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

-Η συνιστωμενη δοσολογια ειναι για "γεματο" (full planted) ενυδρειο...
Τα δικα σου λιτρα(καθαρα) πρεπει να ειναι καπου στα 60χ30χ28=50λιτ-περιπου.
-Οποτε θα πρεπει να βαζεις οχι 5ml αλλα πολυ λιγοτερο(δοκιμασε με 1 ml αρχικα) αφου μεσα εχεις μονο 2-3 φυτα και μαλιστα μη απαιτητικα...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-10-08, 19:44
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

πανω που νομιζα οτι οι συνθηκες για της anubies μου δεν ηταν καλες μετα απο ολα αυτα που ειδα εδω θα σου προτηνα να δεις αν θες και το λινκ αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27683 .

σου βαζω φωτο 1 τα φυτα οπως ηταν την πρωτη εβδομαδα που τα αγορασα πριν 9 μηνες. και μετα σου δειχνω πως ειναι τωρα φωτο 2
δεν εβαλα ποτε ουσιες και προσθετα για φυτα.
στην φωτο 1 η anubies αριστερα εφτασε το διπλασιο μεγεθος και διχοτομιθηκε σε 2 φυτα αυτα που ειναι σε κοκκινο κυκλο στην φωτο 2.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  anubias-0a.jpg
Εμφανίσεις:  357
Μέγεθος:  61,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  anubias-2b.JPG
Εμφανίσεις:  412
Μέγεθος:  59,1 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-11-08, 12:54
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Ως αρχάριος κι εγώ με την ελάχιστη εμπειρία μου (από τον Ιούλιο ξεκίνησα), και επειδή αντιμετώπισα παρόμοια προβλήματα, θα ήθελα να μοιραστώ με τον φίλτατο mafia τον τρόπο με τον οποίο βρήκα την λύση.
Από την στιγμή που οι προϋποθέσεις φωτισμού και co2 πληρούνται, συνήθως μία είναι η αιτία των προβλημάτων: λίπανση.
Στην παρούσα φάση του mafia και απο την στιγμή που έχει κακή ανάπτυξη φυτών και ταυτόχρονα εμφάνιση άλγεων, νομίζω οτι είναι προφανές οτι υπάρχει έλλειψη κάποιων θρεπτικών και ταυτόχρονα περίσσεια κάποιων άλλων.
Σύμφωνα λοιπόν με το EI (estimative index), το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να παρέχουμε στα φυτά μας όλα τα απαραίτητα θρεπτικά (νιτρικά, φωσφορικά, κάλιο, ιχνοστοιχεία με σίδηρο) έστω και σε λίγο παραπάνω ποσότητα αρχικά, ετσι ώστε να εξασφαλίσουμε πρώτα την καλή ανάπτυξή τους, και έπειτα μπορούμε να μειώνουμε σταδιακά τις ποσότητες για να περιορίσουμε τις τυχόν άλγες. Αυτό μπορεί να γίνει εύκολα και ΧΩΡΙΣ την χρήση τεστ (προσωπικά τα έχω βαρεθεί ήδη) αρκεί να κάνουμε εβδομαδιαία αλλαγή νερού 50%. Για παράδειγμα αν ρίχνουμε νιτρικά 10mg/l κάθε βδομάδα (σπαστά κατα προτίμηση), στην χειρότερη περίπτωση (μηδενική κατανάλωση νιτρικών απο τα φυτά, που δεν ισχύει στην πράξη) μετά απο αρκετές εβδομάδες το ανώτερο ποσό νιτρικών θα φτάσει τα 20mg/l που και πάλι είναι μέσα στα όρια.
Η περίπτωση του pouritanos είναι λογική (κατα την ταπεινή μου γνώμη) γιατί με τον ελάχιστο φωτισμό που παρέχει οι ανούμπιές του αρκουνται με τα λίγα νιτρικά και φωσφορικά απο τα ψαράκια του και τα ιχνοστοιχεία απο το νερό βρύσης του. Αν όμως βάλει και άλλα φυτά ή/και αυξήσει την φωτοπερίοδό του, μάλλον θα αντιμετωπίσει πρόβλημα αν δεν ξεκινήσει λίπανση.
Όσο για γρασιδάκι, εγώ το έχω γεμίσει με HC cuba και στους 2 μήνες κοντεύει να καλύψει όλη την επιφάνεια και είναι πανέμορφο.. αλλά νομίζω θέλει πιο ψιλό χαλικάκι απο το δικό σου και σχετικά υψηλά επίπεδα co2. απο φωτισμό εγώ είμαι στα 0,75watt/l.
Ξαναλέω οτι είμαι αρχάριος και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, πάντως θα ήθελα να ακούσω γνώμες για το EI και απο τους εμπειρότερους.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-11-08, 15:53
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Test zoobest
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Ανώνυμο-1.jpg
Εμφανίσεις:  310
Μέγεθος:  84,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-11-08, 16:05
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

τωρα θες ,μεταφραση??

παντως για το kh και το gh δεν θες πινακα,απλα ριχνεις σταγωνες σε 5 μλ μεχρι να αλλαξει χρωμμα, πχ απο μπλε να γινει κοκκινο, και αναλογα ποσες σταγωνες εχεις ριξει ειναι το kh η το gh αντιστοιχα..

τωρα για το ph βαζεις 5 μλ ριχνεις οκτω σταγωνες και κοιτας τον πινακα με τα χρωματα,

για το νο2 αν καταλαβα καλα, σε 5 μλ βαζεις μεσα μια τενια και ανακαταβεις, περιμενεις 8 λεπτα και βλεπεις τον πινακα..
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-11-08, 16:32
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Kαπως ετσι.
Πιο αναλυτικα για ολα τα τεστ πρωτα πλενεις καλα το φιαλιδιο σε νερο ενυδρειου. για το GH ριχνεις σταγονες ωσπου το χρωμα να αλλαξει απο κοκκινο σε πρασινο και για ΚΗ απο μπλε σε κιτρινο.Οσες σταγονες βαλεις αυτη ειναι και η μετρηση.για τοΝΟ2 βαζεις με το ειδικο κουταλακι που εχει μεσα μια μεζουρα σκονη,κλεινεις και ανακινεις δυνατα και μετα απο 8 λεπτα ακριβως συγκρινεις το χρωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-11-08, 16:37
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

σιγουρα ειναι σκονη?

__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-11-08, 20:17
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aaaooll Εμφάνιση μηνυμάτων
σιγουρα ειναι σκονη?

το NO2 ναι ειναι σκονη
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από N4505 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως αρχάριος κι εγώ με την ελάχιστη εμπειρία μου (από τον Ιούλιο ξεκίνησα), και επειδή αντιμετώπισα παρόμοια προβλήματα, θα ήθελα να μοιραστώ με τον φίλτατο mafia τον τρόπο με τον οποίο βρήκα την λύση.
Από την στιγμή που οι προϋποθέσεις φωτισμού και co2 πληρούνται, συνήθως μία είναι η αιτία των προβλημάτων: λίπανση.
Στην παρούσα φάση του mafia και απο την στιγμή που έχει κακή ανάπτυξη φυτών και ταυτόχρονα εμφάνιση άλγεων, νομίζω οτι είναι προφανές οτι υπάρχει έλλειψη κάποιων θρεπτικών και ταυτόχρονα περίσσεια κάποιων άλλων.
Σύμφωνα λοιπόν με το EI (estimative index), το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να παρέχουμε στα φυτά μας όλα τα απαραίτητα θρεπτικά (νιτρικά, φωσφορικά, κάλιο, ιχνοστοιχεία με σίδηρο) έστω και σε λίγο παραπάνω ποσότητα αρχικά, ετσι ώστε να εξασφαλίσουμε πρώτα την καλή ανάπτυξή τους, και έπειτα μπορούμε να μειώνουμε σταδιακά τις ποσότητες για να περιορίσουμε τις τυχόν άλγες. Αυτό μπορεί να γίνει εύκολα και ΧΩΡΙΣ την χρήση τεστ (προσωπικά τα έχω βαρεθεί ήδη) αρκεί να κάνουμε εβδομαδιαία αλλαγή νερού 50%. Για παράδειγμα αν ρίχνουμε νιτρικά 10mg/l κάθε βδομάδα (σπαστά κατα προτίμηση), στην χειρότερη περίπτωση (μηδενική κατανάλωση νιτρικών απο τα φυτά, που δεν ισχύει στην πράξη) μετά απο αρκετές εβδομάδες το ανώτερο ποσό νιτρικών θα φτάσει τα 20mg/l που και πάλι είναι μέσα στα όρια.
Η περίπτωση του pouritanos είναι λογική (κατα την ταπεινή μου γνώμη) γιατί με τον ελάχιστο φωτισμό που παρέχει οι ανούμπιές του αρκουνται με τα λίγα νιτρικά και φωσφορικά απο τα ψαράκια του και τα ιχνοστοιχεία απο το νερό βρύσης του. Αν όμως βάλει και άλλα φυτά ή/και αυξήσει την φωτοπερίοδό του, μάλλον θα αντιμετωπίσει πρόβλημα αν δεν ξεκινήσει λίπανση.
Όσο για γρασιδάκι, εγώ το έχω γεμίσει με HC cuba και στους 2 μήνες κοντεύει να καλύψει όλη την επιφάνεια και είναι πανέμορφο.. αλλά νομίζω θέλει πιο ψιλό χαλικάκι απο το δικό σου και σχετικά υψηλά επίπεδα co2. απο φωτισμό εγώ είμαι στα 0,75watt/l.
Ξαναλέω οτι είμαι αρχάριος και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, πάντως θα ήθελα να ακούσω γνώμες για το EI και απο τους εμπειρότερους.

Thanks φίλε μου για τις συμβουλές. Θα προσπαθήσω να στρώσω όπως πρέπει το ενυδρείο μου. Όσο για το HC δεν το γνώριζα και τώρα που το έψαξα λίγο μου φαίνετε πολύ ωραίο και είναι αυτό που ψάχνω. το χαλικι που εχω κανει ομως??? πρεπει να βαλω υποστρομα ??? Από το eBay όπου έχω ξανά πάρει φυτά το έχει αλλά μου φαίνετε λίγο ακριβό. Εσύ από πού το πήρες?? Δες εδώ αυτό που σου λέω και πες μου αν αξίζει να το πάρω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mafia : 01-11-08 στις 20:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-11-08, 21:34
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mafia Εμφάνιση μηνυμάτων
το χαλικι που εχω κανει ομως??? πρεπει να βαλω υποστρομα ??? Από το eBay όπου έχω ξανά πάρει φυτά το έχει αλλά μου φαίνετε λίγο ακριβό. Εσύ από πού το πήρες?? Δες εδώ αυτό που σου λέω και πες μου αν αξίζει να το πάρω.
Δεν ξέρω για τί ποσότητα λέει το ebay αλλά μάλλον είναι ακριβό. Εγώ πήρα τα πρώτα 2 γλαστράκια απο μαγαζί στην Ν.Κηφισια με 5-6€ το καθένα και τα υπόλοιπα τα παράγγειλα από εδώ λίγο ακριβότερα αλλα δεν έβρισκα αλλού και βιαζόμουν. Το κάθε γλαστράκι το μοίρασα σε περίπου 15cm2. Για το χαλίκι σου δεν ξέρω με σιγουριά και υπόστρωμα έχω βάλει. Πάντως ψάξτο αρκετά πριν το επιχειρήσεις γιατί νομίζω οτι δεν είναι από τα πιο ευκολα φυτά, εγώ ήμουν ίσως λίγο τυχερός που μου έκατσε..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-11-08, 22:10
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από N4505 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω για τί ποσότητα λέει το ebay αλλά μάλλον είναι ακριβό. Εγώ πήρα τα πρώτα 2 γλαστράκια απο μαγαζί στην Ν.Κηφισια με 5-6€ το καθένα και τα υπόλοιπα τα παράγγειλα από εδώ λίγο ακριβότερα αλλα δεν έβρισκα αλλού και βιαζόμουν. Το κάθε γλαστράκι το μοίρασα σε περίπου 15cm2. Για το χαλίκι σου δεν ξέρω με σιγουριά και υπόστρωμα έχω βάλει. Πάντως ψάξτο αρκετά πριν το επιχειρήσεις γιατί νομίζω οτι δεν είναι από τα πιο ευκολα φυτά, εγώ ήμουν ίσως λίγο τυχερός που μου έκατσε..
το EBAY ειναι 3 κομματια 15x15
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-11-08, 22:18
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mafia Εμφάνιση μηνυμάτων
το EBAY ειναι 3 κομματια 15x15
Είχε και στην Ν.Κηφισιά κάτι αντίστοιχα pads με 12€ το ένα απ'ο,τι θυμάμαι, οπότε ακούγεται λογικό. Δεν ξέρω όμως, πόσες μέρες κάνει να σου έρθει από ebay? Απ'το Aqua Essentials όσες φορές έχω παραγγείλει κάτι Δευτέρα πρωί, την Πέμπτη είναι στα χέρια μου.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-11-08, 15:24
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαπως ετσι.
Πιο αναλυτικα για ολα τα τεστ πρωτα πλενεις καλα το φιαλιδιο σε νερο ενυδρειου. για το GH ριχνεις σταγονες ωσπου το χρωμα να αλλαξει απο κοκκινο σε πρασινο και για ΚΗ απο μπλε σε κιτρινο.Οσες σταγονες βαλεις αυτη ειναι και η μετρηση.για τοΝΟ2 βαζεις με το ειδικο κουταλακι που εχει μεσα μια μεζουρα σκονη,κλεινεις και ανακινεις δυνατα και μετα απο 8 λεπτα ακριβως συγκρινεις το χρωμα.
Έκανα μετρήσεις σήμερα και τα αποτελέσματα είναι :
PH : 7,5
NH3/NH4 : 0
NO2 : 0,15 mg/L
KH : 13
GH : 19
Πως σας φαίνονται ???
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-11-08, 18:30
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mafia Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανα μετρήσεις σήμερα και τα αποτελέσματα είναι :
PH : 7,5
NH3/NH4 : 0
NO2 : 0,15 mg/L
KH : 13
GH : 19
Πως σας φαίνονται ???
...για "Malawi", ΚΑΛΟ!!! ...για "φυτεμένο", όχι και τόσο...

Πιστεύω οτι θα πρέπει να "παίξεις" (ΣΤΑΔΙΑΚΑ!) κάπου στα εξής:

PH : 6,8
NH3/NH4 : 0
NO2 : 0 mg
ΝΟ3 : 10-20
KH : 5
GH : 8
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-11-08, 20:07
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Μμμ… με αυτά που διάβασα ιδικά εδώ από τι κατάλαβα το βασικό μου πρόβλημα είναι το νερό τις βρύσης από τι στιγμή που όλα τα άλλα τα ελέγχω (CO2, αντιχλορια, κτλ…). Εκτός από την αντίστροφη όσμωση που δεν μπορώ να αποκτήσω τώρα με πιο άλλο τρόπο μπορώ να κατεβάσω τις τιμές όπου έχω πρόβλημα ???
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-11-08, 20:47
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mafia Εμφάνιση μηνυμάτων
Μμμ… με αυτά που διάβασα ιδικά εδώ από τι κατάλαβα το βασικό μου πρόβλημα είναι το νερό τις βρύσης από τι στιγμή που όλα τα άλλα τα ελέγχω (CO2, αντιχλορια, κτλ…). Εκτός από την αντίστροφη όσμωση που δεν μπορώ να αποκτήσω τώρα με πιο άλλο τρόπο μπορώ να κατεβάσω τις τιμές όπου έχω πρόβλημα ???
στο 20λιτρο μου έχω περίπου τις ίδιες τιμές με τις δικές σου και το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν με τα ψάρια οπότε κατέληξα σε μονομάχο. τα φυτά μου όμως είναι τούμπανο. όσο για gh, kh, ph μπορείς να παίξεις είτε με απιονισμένο νερό από super market (δε νομίζω ότι συμφέρει) ή με τις κανάτες / φίλτρα της Brita που έχουν απίστευτη σχέση τιμής / ποιότητας / ποσότητας
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-11-08, 11:01
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Πρώτα μέτρησε το νερό της βρύσης να δεις τι γίνεται. (pH - KH)
Υπάρχουν τρόποι να "μαλακώσεις" το νερό σου αλλά πρώτα πρέπει να ξέρεις τις τιμές που λαμβάνεις από το δίκτυο.

Κάτι άλλο που βοηθά πάντα, είναι οι συχνές αλλαγές νερού.
Κράτησε τα νιτρικά σε χαμηλά επίπεδα, αρχικά.

+ βάλε προσωρινά μερικά εύκολα φυτά, γρήγορης ανάπτυξης.

Βγάλε και τις ανούμπιες και κάντες μπάνιο σε χλωρίνη 1/20 νερό, κρατώντας τις ρίζες απ'έξω, για <2 λεπτά.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-11-08, 15:21
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mao Εμφάνιση μηνυμάτων
.βεβαια και εγω εχω την απορια γιατι εκει που το κοβεις μαυριζει και δεν ξαναβγαζει σαν τα αλλα stem φυτα.
εχει σχεση με το πως το κοβεις με ψαλιδακι πχ η με το χερι και σε ποιο σημειο το κοβεις αν θυμαμαι καλα ποιο παλια που ειχα την ιδια απορια


προς mafia υποστρωμα εχεις?εγω θα λεγα να σταματισεις τη λιπανση και σε οτι φυτο βαλεις με ριζωμα να εμπλουτισεις με καμια ταμπλετα τις ριζες τους σιγουρα να μειωσεις τη φωτοπεριοδο επισης

παντως το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο το δικο μου 180αρι φυτεμενο φουλ με μπουκαλα co2 και 0,5watt/litro με t5 λαμπες οταν του ριχνω κατι παραπανω απο μισο καπακι flourish καθε 10 μερες βγαζει αλγη και δεν αντιδρα σωστα
ακομα οταν ανεβασα πανω απο 10 ωρες τη φωτοπεριοδο παλι προβληματα ειχα
προσπαθησε λοιπον να πειραματιστεις και λιγο κανενα ενυδρειο δεν ειναι ιδιο με το αλλο αν καταλαβεις τους βασικους μηχανισμους απο εδω μεσα απο κει και περα παιζεις μονος σου μπαλα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-11-08, 09:14
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Ελπίζω να μην τον αποπροσανατολίσατε. Το νερό είναι λίγο σκληρό αλλά δεν έχει την κύρια ευθύνη για την αποτυχία στα φυτά.

Κύρια ευθύνη φέρουν:

-Ο υπερβολικός φωτισμός
- Η αυξημένη λίπανση σε τόσο μικρό ενυδρείο
- Η αστάθεια του DIY CO2.

Θα πρότεινα να ξεκινήσεις από την αρχή ως εξής:

-Καλό καθάρισμα του ενυδρείου από την άλγη
- Μερικές μεγάλες αλαγές αρχικά για να φύγει το λίπασμα.
- Φωτοπερίοδο μόνο με την μια λάμπα για 9 ώρες.

Για τα λίγα φυτά που είδα στην φωτό ή που θα πάρεις:

-Καθόλου λίπανση αρχικά (θα πέρνουν από το νερό που θα αλάζεις)
-Αλαγές νερού όταν τα νιτρικά φτάνουν τα 20ppm (μάθε να τα μετράς)
-Καταργείς το DIY. (στα λίτρα αυτά μπορείς να ρίχνεις και υγρό sechem)

...να ξαναμελετήσεις τις διαφορές σε φυτεμένα ενυδρεία μικρών , μεσαίων και υψηλών απαιτήσεων.

πάντα καλά,
caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-11-08, 12:54
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από caverman Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπίζω να μην τον αποπροσανατολίσατε. Το νερό είναι λίγο σκληρό αλλά δεν έχει την κύρια ευθύνη για την αποτυχία στα φυτά.
Το νερό δεν είναι "λίγο" σκληρό... είναι "αρκετά" σκληρό και οι σκληρότητες (απ'οτι θυμάμαι σε παλαιότερο άρθρο που το ψάχνω ) έχουν σχέση με τη δυνατότα πρόσληψης των ιχνοστοιχείων απο τα φυτά...
Όσα ανέφερε ο Caverman βέβαια ΙΣΧΥΟΥΝ...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-11-08, 16:53
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Αρχίζω λίγο λίγο και τρελαίνομαι… τουλάχιστον υπάρχει και ένα καλό. Μετά από πολύ έρευνα, διάβασμα φωτογραφίες κτλ κατέληξα στο είδος ενυδρείου που πραγματικά μΆαρέσει. Ένα απλό φυτεμένο με γρασίδι (το HC το έχω ερωτευτεί), ένα άλλο για μεσαία σειρά και ένα ψιλό για πίσω. Στιλ αμανο για τα καταλάβετε. Ένα πολύ ωραίο παράδειγμα είναι αυτό που σας δείχνω στη φωτογραφία (εκτός από ένα φυτό για πίσω που ο τύπος δεν έχει βάλει) το οποίο μπορείτε να το δείτε και εδώ (θέλει εγγραφή το φόρουμ άλλα είναι γενικά πολύ καλό).
Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά του όπως τα έχει γράψει στο φόρουμ :

60x30x36cm Opti-White 60L
4x25 T5 Arcadia Luminere with Osram 865 Daylight bulbs
Fluval 205 external
Hydor External heater
D&D Pressurised Co2
P&M Glassware
ADA Aqua soil amazonia
Tropica plants

Tropica plant nutrition+ 3ml a day
Easycarbo 2ml a day for the first 4 weeks now 1ml a day.

I use 2x24 T5 for 8 hours daily.
50% water change every week.

Unfortunately I didnt take any pics at startup [silly me]. I cannot remember how many pots of HC I planted but it was about £50 worth from memory.

Αυτό λοιπόν παιδιά θέλω να πετυχω. Θα ήθελα απλά να ξέρω τι ακριβώς χρειάζομαι (τα παντα) για να τα καταφέρω.
Thanks σε όλους για τις απαντήσεις που μου δώσατε και που θα μου δώσετε
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_3695.jpg
Εμφανίσεις:  330
Μέγεθος:  321,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_3683.jpg
Εμφανίσεις:  784
Μέγεθος:  53,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-11-08, 12:53
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

...άντε...!!!΄Ένας ακόμη με "Iwagumi"...!!! Καλή συνέχεια!!!
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-11-08, 13:29
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mafia Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχίζω λίγο λίγο και τρελαίνομαι…....Θα ήθελα απλά να ξέρω τι ακριβώς χρειάζομαι (τα παντα) για να τα καταφέρω.
Thanks σε όλους για τις απαντήσεις που μου δώσατε και που θα μου δώσετε
Καταρχήν χρειάζεσαι πολύ φως, μπουκάλα CO2, και μεγάαααααααααλη υπομονή. Το ενυδρείο τύπου iwagumi δεν είναι και ότι καλύτερο για ένα αρχάριο καθώς χρησιμοποιείς μόνο ένα - δυο φυτά foreground, τα οποία δεν έχουν την ανάπτυξη των stem plants με αποτέλεσμα η παραμικρή αδεξιότητα στη λίπανση ή τη ρουτίνα να δημιουργεί ξεσπάσματα άλγης. Από την άλλη κάτι αντίστοιχο θα μπρούσες να κάνεις με κάποια άλλα ευκολότερα και λίγότερα απαιτητικά φυτά (για παράδειγμα ένα χαλί riccia - αναλαμβάνωντας τα ρίσκα ) και στο πίσω μέρος ή στα πλάγια να βάλεις κάτι σαν εχνόδωρο τενέλους ή καμιά βαλισνέρια νάνα (δεν θα είναι καθαρόαιμο iwagumi βέβαια αλλά θα βασίζεται στην ίδια φιλοσοφία - απλότητα και ξεκούραση για το μάτι)
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-11-08, 15:16
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

και εγω που το νομιζα πιο ευκολο......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απογοήτευση και νεύρα.. xontros Γλυκό νερό - Γενικά 16 03-06-08 18:26
Macblack Φυτεμένο chemical mac Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 31 22-05-08 16:40
φυτεμένο 160 λ. theokyr1 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 11 19-05-08 22:51
Φυτεμένο / Δίσκοι jcalvs Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 9 29-06-07 15:02
Απογοήτευση... giannisg Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 31-07-06 20:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13811 seconds with 14 queries