Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-12-06, 21:03
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Lightbulb Η ιδέα του στησίματος.

Με αφορμή το θέμα του Γιώργου θα ήθελα την γνώμη σας για την θεωρεία του ιδανικού στησίματος.
(Επειδή θα είναι μόνο θεωρεία κάνω αυτό το νέο ποστ.)

Εγώ όσο καιρό ασχολούμαι με τα ενυδρεία είμαι συνέχεια στη φάση αυτή
Τι γίνεται όμως αν θέλουμε να ξεκινήσουμε ένα από την αρχή ;

Πρέπει να υπολογίσουμε τα φυτά που θα χρησιμοποιήσουμε, τα ξύλα-πέτρες, τα επίπεδα ίσως και κάποιους γενικούς κανόνες που έχουμε ξαναπεί.
Ας υποθέσουμε ότι θέλουμε να έχει ένα σημείο ‘χαλί’ , κάποιο άλλο 3-4 είδη φυτών σε μέτριο ύψος και 4-5 μεγάλα-ψηλά, φυτά για το πίσω μέρος του ενυδρείου.
Αν καταφέρουμε και διαλέξουμε μια τέτοια ομάδα φυτών, με κριτήριο να τους αρέσουν οι ίδιες περίπου συνθήκες σε φως και ‘είδος’ νερού, ποιες είναι οι (υπόλοιπες) δυσκολίες που θα αντιμετωπίσουμε ;

Ο ρυθμός ανάπτυξης είναι κάτι που έχουμε δει ότι κάνει μια διαφορά.
Αν δεν το χειριστείς καλά, ίσως να είναι δυσάρεστο για μερικά φυτά που δεν προλαβαίνουν να ακολουθήσουν τον ανταγωνισμό.
Κάποια φυτά (τα λεγόμενα δύσκολα) κατά την γνώμη μου πρέπει να μπαίνουν σε πιο ‘ώριμα’ ενυδρεία ή για να το πω καλύτερα, σε ενυδρεία που έχουν ένα συγκεκριμένο σταθερό ρυθμό (ρουτίνα) και έχουμε αρχίσει να τα κλαδεύουμε.

Για να πετύχουμε το αποτέλεσμα πιο γρήγορα μπορούμε να βάλουμε τα ‘γρήγορης ανάπτυξης’ πρώτα που θα ‘πιάσουν’ και αναπτυχθούν πιο γρήγορα. Μετά προσθέτουμε με τρόπο τα ‘δύσκολα’ και αλλάζουμε την ρουτίνα ελάχιστα μετά την τοποθέτηση τους (στο λίπασμα πχ).
Αυτή ο τρόπος είναι θεωρητικά σωστός ;

Σε ένα μικρό ενυδρειάκι έκανα το ανάποδο. Έβαλα πρώτα το ‘δύσκολο’ (Hemianthus callitrichoides ''Cuba'') ακολούθησα τον ρυθμό που ήθελε και μετά έβαζα κάποια υπόλοιπα φυτά που μπορούσαν να το ακολουθήσουν. Στη περίπτωση μου δούλεψε, αλλά δεν έχω προσθέσει πολλά νέα είδη φυτών, μόνο 2-3.
Αυτός είναι, σωστός τρόπος ;

Μια άλλη παράμετρος που πρέπει να υπολογιστεί , είναι ο χώρος και το σχήμα. Σε πόση απόσταση θα φυτευτούν μεταξύ τους έτσι ώστε να μην είναι πολύ πυκνά η αραιά όταν τα κλαδέυουμε (τελική μορφή) και σε πιο σημείο πρέπει να γίνει το κλάδεμα ;
Τα φυτά να έχουν το ανάλογο ‘αέρα’ μεταξύ τους, διαμορφωμένα σε ύψος όγκο και σχήμα.
Μετά υπάρχει και το κόλλημα να είναι όλα την ίδια στιγμή έτσι, που κάνει τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα.

Επειδή ήδη το έχασα (πάλι) περιμένω βοήθεια από κάποιον που σκέφτεται ή έχει εφαρμόσει κάτι ανάλογα.
Ίσως και κάποια λάθη που θεωρεί στις παραπάνω σκέψεις.

Ρεε, μην μου πείτε ‘βάλτα και άστα να πάνε μόνα τους’ γιατί είπαμε…ζητάω την ιδέα του στησίματος.


http://www.aquabotanic.com/arrangegroupplants.htm
http://www.aquabotanic.com/dutchsecrets.htm
http://www.plantgeek.net/article_viewer.php?id=16
http://www.aquatic-gardeners.org/plant_tank_how_to.html
http://www.wetwebmedia.com/ca/volume...quascaping.htm
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Juan : 01-12-06 στις 21:22
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-12-06, 16:37
Το avatar του χρήστη Access
Access Ο χρήστης Access δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Juan, Θεωρητικά πάντα το setup που έχει μέσα φυτά αργής/γρήγορης ανάπτυξης δεν παίζει -παρ’ ότι το έχω δει να τρέχει σε ικανοποιητικούς ρυθμούς- για τους γνωστούς λόγους ανταγωνισμού.

Η άποψή μου είναι ότι ένα σωστά στημένο ενυδρείο (θεωρητικά πάντα), θα πρέπει να έχει ή φυτά αργής/μέτριας ανάπτυξής ή μέτριας/ γρήγορης και αντίστοιχα δύσκολα/μέτρια ή μέτρια/εύκολα φυτά, με αυτό τον τρόπο (θεωρητικά πάντα) καταφέρνεις να έχει μια ισορροπία στο ενυδρείο σου όσον αφορά τον παράγοντα ανάπτυξη/απαιτήσεις φυτών.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να πετύχουμε το αποτέλεσμα πιο γρήγορα μπορούμε να βάλουμε τα ‘γρήγορης ανάπτυξης’ πρώτα που θα ‘πιάσουν’ και αναπτυχθούν πιο γρήγορα. Μετά προσθέτουμε με τρόπο τα ‘δύσκολα’ και αλλάζουμε την ρουτίνα ελάχιστα μετά την τοποθέτηση τους (στο λίπασμα πχ).
Αυτή ο τρόπος είναι θεωρητικά σωστός ; ;

Με αυτό τον τρόπο τα "γρήγορα" συνεχίζουν να αναπτύσσονται όπως πρώτα και τρώνε την τροφή των "δύσκολων" σωστά? οπότε η ανάπτυξή τους δεν είναι η αναμενόμενη


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ένα μικρό ενυδρειάκι έκανα το ανάποδο. Έβαλα πρώτα το ‘δύσκολο’ (Hemianthus callitrichoides ''Cuba'') ακολούθησα τον ρυθμό που ήθελε και μετά έβαζα κάποια υπόλοιπα φυτά που μπορούσαν να το ακολουθήσουν. Στη περίπτωση μου δούλεψε, αλλά δεν έχω προσθέσει πολλά νέα είδη φυτών, μόνο 2-3.
Αυτός είναι, σωστός τρόπος ;
Με αυτό τον τρόπο τα "δύσκολα" αναπτύσσονται αλλά μόλις μπούνε τα "εύκολα" σταματάει ο ρυθμός της ανάπτυξής τους μια και τα εύκολα αρχίζουν να τραβάνε τα θρεπτικά συστατικά γρήγορα.

Πάντα θεωρητικά μιλώντας

Φιλικά (αυτό όχι θεωρητικά),

Εύα
__________________
-----------------------------------------
DO NOT PANIC inscribed in large friendly letters
-----------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-12-06, 20:01
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

αν και δεν ειμαι σιγουρος εχω διαβασει σε παρα πολλα αρθρα
για το τροπο να στηνεις ενα ενυδρειο
εχω και ενα pdf αρχειο πος να στηνεις ενα φυτεμενο με οδηγιες του αμανο


και ελεγε οτι μολις βαλεις το νερο για το πρωτο μηνα που θα στρωνει το ενυδρειο βαλε ευκολα φυτα γρηγορης αναπτυξης
για να μη σου βγουν κ αλγες και οταν βαλεις τα δυσκολα φυτα τα βγαζεις......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-12-06, 10:58
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Access Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Με αυτό τον τρόπο τα "γρήγορα" συνεχίζουν να αναπτύσσονται όπως πρώτα και τρώνε την τροφή των "δύσκολων" σωστά? οπότε η ανάπτυξή τους δεν είναι η αναμενόμενη
Αυτό νομίζω γίνεται, αν αλλάξουμε λίγο την ρουτίνα (λίπασμα), τόσο, όσο χρειάζονται τα νέα φυτά να καταναλώσουν και πάντα με την σωστή σειρά (λίπανσης).
Προϋποθετει βέβαια, να 'τρέχει' ήδη το ενυδρείο με την σωστή 'ταχύτητα', ώστε τα αρχικά εύκολα/γρήγορα φυτά να είναι σε καλή κατάσταση (σωστή ανάπτυξη) και να μην έχουμε φτάσει το σύστημα στα άκρα. (υπερ-ανάπτυξη).
Σε αυτή την φάση νομίζω ότι θα πρέπει να έχουμε ρυθμίσει-ισορροπίσει την ενέργεια (φως) σωστά (να μην έχουμε υπερβολές) το οποίο μας δίνει μια ελαστικότητα στις μικρές μεταβολές.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Access Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αυτό τον τρόπο τα "δύσκολα" αναπτύσσονται αλλά μόλις μπούνε τα "εύκολα" σταματάει ο ρυθμός της ανάπτυξής τους μια και τα εύκολα αρχίζουν να τραβάνε τα θρεπτικά συστατικά γρήγορα.
Αν ισχύει αυτό που νομίζω και αναφέρω πριν, λειτουργεί και σε αυτή την περίπτωση, με διαφορετική αντιμετώπιση βέβαια.

@ΠΟΠΟ με ενδιαφέρει αυτό το αρχείο που λες .
σημαντικό θα είναι να μάθουμε την διαδικασία αντικατάστασης των φυτών.


Δυστυχώς τα παραπάνω είναι υποθέσεις και συμπεράσματα από δικές μου παρατηρήσεις και δεν ξέρω αν ισχύουν.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-12-06, 11:59
Το avatar του χρήστη Access
Access Ο χρήστης Access δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό νομίζω γίνεται, αν αλλάξουμε λίγο την ρουτίνα (λίπασμα), τόσο, όσο χρειάζονται τα νέα φυτά να καταναλώσουν και πάντα με την σωστή σειρά (λίπανσης).
Όχι μόνο το φως και το λίπασμα αλλά και σωστή παροχή CO2 (ο λόγος που βλέπουμε φυτά αργής/γρήγορης ανάπτυξης να συνυπάρχουν ικανοποιητικά σε ένα ενυδρείο είναι η ύπαρξη CO2) διαφορετικά η άλγη θα πάρει το πάνω χέρι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
Προϋποθετει βέβαια, να 'τρέχει' ήδη το ενυδρείο με την σωστή 'ταχύτητα', ώστε τα αρχικά εύκολα/γρήγορα φυτά να είναι σε καλή κατάσταση (σωστή ανάπτυξη) και να μην έχουμε φτάσει το σύστημα στα άκρα. (υπερ-ανάπτυξη).
Σε αυτή την φάση νομίζω ότι θα πρέπει να έχουμε ρυθμίσει-ισορροπίσει την ενέργεια (φως) σωστά (να μην έχουμε υπερβολές) το οποίο μας δίνει μια ελαστικότητα στις μικρές μεταβολές.
Όλα αυτά λίγο πολύ τα έχουμε δοκιμάσει όλοι μας κάποια στιγμή στο ενυδρείο (είτε εκούσια είτε ακούσια) και βλέπουμε ότι πάνω κάτω το set up τρέχει (άλλοτε σε ικανοποιητικούς ρυθμούς άλλοτε όχι) και κάποια στιγμή το ενυδρείο βρίσκει ισορροπία.

Από εκεί και πέρα όμως τι μπορούμε να κάνουμε για να έχουμε ένα set up από την αρχή ισορροπημένο?
IMO πάντα (και αυτό δοκιμάζω αυτή την στιγμή), επιλέγουμε φυτά παρόμοιας ανάπτυξης/απαιτήσεων, έτσι ώστε να αποφύγω και το χέρι συνέχεια μέσα στο ενυδρείο αλλά και να δω κατά πόσο η θεωρία ισχύει και στην πράξη.

Ίδωμεν, προς το παρόν η πράσινη άλγη πάνω στο τζάμι έχει πάρει το πάνω χέρι.


Φιλικά,

Εύα
__________________
-----------------------------------------
DO NOT PANIC inscribed in large friendly letters
-----------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-06, 12:00
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Access Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίδωμεν, προς το παρόν η πράσινη άλγη πάνω στο τζάμι έχει πάρει το πάνω χέρι.
Αναπόφευκτο για φρεσκο-στημένο ενυδρείο...

Συμφωνώ ΚΑΙ με τους 2 σας, διαφωνώ όμως με τον Γιάννη στο

"Σε ένα μικρό ενυδρειάκι έκανα το ανάποδο. Έβαλα πρώτα το ‘δύσκολο’ (Hemianthus callitrichoides ''Cuba'') ακολούθησα τον ρυθμό που ήθελε και μετά έβαζα κάποια υπόλοιπα φυτά που μπορούσαν να το ακολουθήσουν. Στη περίπτωση μου δούλεψε, αλλά δεν έχω προσθέσει πολλά νέα είδη φυτών, μόνο 2-3.
Αυτός είναι, σωστός τρόπος ;"

Δύσκολα φυτά, είναι δύσκολο να "πάρουν κεφάλι" σε καινούρια ενυδρεία σε σύντομο χρονικό διάστημα και χωρίς να έχουμε άλγες, για διάφορους λόγους... Θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ την οποία εσύ ξέρω οτι την έχεις...!
Η τακτική που ακολούθησα εγώ, είναι η εξής: πρώτα τα φυτά μεσαίας-γρήγορης ανάπτυξης και ΜΕΤΑ το πιο "αργό" Lilaeopsis Brasillensis. Τώρα... το θέμα αργή/γρήγορη ανάπτυξη, είναι λίγο σχετικό και έχει να κάνει και με το φώς και το CO2... Πχ... έχω stargrass, rotala rotundifolia και leucocephala που έχω φτάσει να τα θεωρώ "μέτριας" ανάπτυξης και να κλαδεύω κάθε 2-3 βδομάδες... μπορεί να μην αναπτύσσονται σε ύψος, κάνουν όμως πυκνά και μεγάλα φύλλα!

Τώρα Γιάννη και σε συνέχεια κατ'ίδίαν συζήτησής μας... υπάρχουν βέβαια κανόνες "αισθητικής" για το στήσιμο ενός φυτεμένου, για μένα όμως δεν είναι τίποτα περισσότερο απο ένα "εγχειρίδιο" για αρχάριους ζωγράφους...! Αν δεν πειραματιστείς, αν δεν "την πατήσεις", ΔΕΝ θα μάθεις... Αν θεωρήσουμε οτι το φυτεμένο είναι τέχνη, ταλεντάρα ήταν ο Μικελάντζελο, ταλεντάρα ήταν και ο Πικάσσο... και ΕΛΑΧΙΣΤΑ στοιχεία θα βρείς κοινά μεταξύ τους! Ποιανού τους κανόνες να ακολουθήσεις? Και εσύ πού και σε ποιό βαθμό θα παρέμβεις για να έχεις το ΔΙΚΟ ΣΟΥ ενυδρείο και όχι αντιγραφή του Navarro πχ? Κανόνες, συμμετρίες, αναλογίες τα λαμβάνω υπόψην "κατόπιν εορτής" και μόνο ΑΝ έχουν εφαρμογή στο "έργο" μου... χωρίς να θέλω να το παίξω "ψευτοαιρετικός" ή "ταλεντάρα" ή "ειδήμων", αυτή είναι γενικότερα η προσέγγισή μου σε θέματα που άπτονται αισθητικής... Βέβαια οι παραπάνω κανόνες καλό είναι να είναι γνωστοί σε όλους μας, έστω και απλά σαν βιβλιογραφική αναφορά... αυτά, για τους κανόνες... τώρα... ο προγραμματισμός, είναι άλλο θέμα!

Φιλικά,
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-12-06, 20:10
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω κι εγώ σε γενικές γραμμές με όσα λέτε.
Το βάλε-βγάλε-μετακίνησε ευτυχώς δεν τελειώνει ποτέ απλά περιορίζεται με τον καιρό Juan.
Οι τρόποι που μπορεί κάποιος να βρει την ισορροπία είναι πάρα πολλοί αλλά ο προτεινόμενος είναι να ξεκινήσουμε με τα ευκολότερα φυτά από την λίστα μας αλλά σε μεγαλύτερη έκταση και εφόσον αυτά ανάπτύσσονται με ικανοποιητικούς ρυθμούς να δίνουμε σταδιακά χώρο και στα πιό δύσκολα. Υπ'όψιν ότι ο λόγος για να χαρακτηριστεί ένα φυτό ως δύσκολο δεν είναι πάντα ο ίδιος. Κάποιο φυτό μπορεί να θέλει πόλυ φως , άλλο να θέλει πολύ χαμηλή σκληρότητα, άλλο να έχει ειδικές απαιτήσεις σε λίπανση και όλοι οι συνδιασμοί των παραπάνω.
Να το ξαναπώ κι εγώ ότι το μυστικό της επιτυχίας είναι φως και co2 να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις των φυτών της λίστας μας.Και φυσικά η εμπειρία που θέλει τον καιρό της .
Η γνώση των κανόνων στο aquascape βοηθάει αλλά κι εμένα δεν μ'αρέσει να είμαι με τον χάρακα στο χέρι , προτιμώ ενά πιο ελεύθερο και ανοιχτό σε αλλάγες ξεκίνημα ενώ θα με άγχωνε να προσπαθώ να είμαι μέσα σ'ένα αρχικό ''καλούπι'' .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-12-06, 10:20
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

. . και η δική μου γνώμη για τους 'γενικούς κανόνες' που έγραψα είναι ίδια με την δική σας.
(και να συμπληρώσω) το δύσκολο δεν νομίζω ότι είναι να τους ακολουθήσεις αλλά να τους αποφύγεις .
Όταν ξαναδιάβασα το θέμα αυτό κατάλαβα ότι είμαι επηρεασμένος από τον τρόπο που κάνουμε την μελέτη ενός κήπου, όπου τα πράγματα είναι πιο συγκεκριμένα και υπάρχουν λογικές εξηγήσεις για τον τρόπο που προτείνεται η κάθε τεχνική. Αυτό ίσως προσπάθησα να βρούμε αλλά δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις, ώστε να αιτιολογήσω την κάθε κίνηση.
Πειραματικά φαίνεται ότι το ψάχνουμε και αυτό είναι ευχάριστο !

Αποστόλη συμφωνώ με όσα έγραψες για το 'τι θεωρεί ωραίο' ο καθένας από εμάς.
Αυτό που ήθελα να πω για το σχήμα, όγκο, κτλ, είναι η διαφορά που έχει ένα φυτό μόλις το βάλουμε (από ένα κλάδεμα πχ) στο ενυδρείο σε σχέση με την καταστασή του (οπτικά) όταν έχει αναπτυχθεί εκεί και έχει σωτή συντήρηση (κλάδεμα) - ανάπτυξη.
Σε μερικά φυτά οποιαδήποτε παρέμβαση κάνεις φαίνεται ενώ κάποια άλλα επιτρέπουν να κλαδευεις το περιττό χωρίς πρόβλημα.
Στις κρυπτοκορίνες ας πούμε (που έχω τώρα) αν χαλάσει ένα φύλλο πρέπει να περιμένεις τον νέο 'γύρο', το οποίο απαιτεί χρόνο και υπομονή.
Κάτι ανάλογο ισχύει και για μερικά φυτά που κατά την μεταφύτευση χάνουν μερικά φύλλα και το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ιδέα για ψύξη με ανεμιστηράκια genetix DIY . Φτιάχτο μόνος σου 25 22-06-06 09:32
DIY CHiller (μία Ιδέα) notios_n DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 30-03-06 23:50
Ιδέα για στρώσιμο νερού... silveraro Γλυκό νερό - Γενικά 5 26-09-05 15:14
Μια ιδέα.! dim Bettas 13 04-09-05 13:34
To Q&A του dph.nl (κάποιο μέρος του δηλαδή) Fonamstel Δίσκοι 0 19-02-05 20:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06621 seconds with 13 queries