Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-10-09, 23:44
Το avatar του χρήστη nxris
nxris Ο χρήστης nxris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Οξυγόνωση του νερου???

Καλησπέρα!
Υπάρχει κάποιος τρόπος για να καταλάβουμε αν το οξυγόνο στο νερό του ενυδρείου επαρκεί για τα φυτά και τα ψάρια?
Έχω κυκλοφορητή με φλογέρα αλλά την έχω περίπου 5cm κάτω από την επιφάνεια λόγο θορύβου. Ανατάραξη γίνεται στην επιφάνεια αλλά οι φυσαλίδες που φέυγουν μέσα στο νερό είναι ελάχιστες. Διαβάζω στο φόρουμ για το θέμα αλλά δεν έχω καταλάβει αν λέγοντας "ανατάραξη της επιφάνειας του νερού" εννοείται και φυσαλίδες στο νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-09, 23:48
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οχι δεν εννουμε τις φυσαλιδες στο νερο....
η αναταραξη της επιφανειας....δηλαδη ο κυματισμος...το να μην ειναι ακουνητη...συνηθως οξυγονωνει επαρκως..
αν υπαρχει ελλειψη οξυγονου τα ψαρια θα μαζευτουν ολα στην επιφανεια και θα προσπαθουν να παρουν αερα απο την ατμοσφαιρα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-09, 23:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nxris Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!
Υπάρχει κάποιος τρόπος για να καταλάβουμε αν το οξυγόνο στο νερό του ενυδρείου επαρκεί για τα φυτά και τα ψάρια?
Έχω κυκλοφορητή με φλογέρα αλλά την έχω περίπου 5cm κάτω από την επιφάνεια λόγο θορύβου. Ανατάραξη γίνεται στην επιφάνεια αλλά οι φυσαλίδες που φέυγουν μέσα στο νερό είναι ελάχιστες. Διαβάζω στο φόρουμ για το θέμα αλλά δεν έχω καταλάβει αν λέγοντας "ανατάραξη της επιφάνειας του νερού" εννοείται και φυσαλίδες στο νερό.
Τα φυτα σου δεν εχουν προβλημα οξυγονωσης! Αν τα ψαρια σου ειναι στην επιφανεια και προσπαθουν να αναπνευσουν ατμοσφαιρικο αερα ... τοτε υπαρχει προβλημα! Δεν ειναι αναγκαιο να δημιουργουνται φυσαλιδες η απλη αναταραξη της επιφανειας αρκει συνηθως! Αρκει να μην εχεις παραξενο ενυδρειο εννοω να εχει μικρη επιφανεια που τοτε θα πρεπει να το προσεχεις (π.χ. το lido 120 που εχω εγω)!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-09, 23:54
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Ανατάραξη εννοουμε την κίνηση στην επιφάνεια του νερου και όχι τις φυσαλίδες.Οσο μεγαλύτερη η ροή του νερού στην επιφάνεια τόσο μεγαλύτερη και ανταλαγή αερίων με το περιβάλλον και συνεπώς και του οξυγόνου

Σχεδον πάντα το οξυγονο που υπάρχει στο ενυδρείο επαρκεί για τα φυτα,αφου το χρειάζονται μόνο όταν δεν φωτοσυνθέτουν!Αυτο που θα επρεπε να σε απασχολεί περισσότερο είναι η επάρκεια σε CO2..

Οσον αφορά τα ψάρια,φαίνεται απ τη συμπεριφορά τους.Αν ανοιγοκλείνουν γρήγορα τα βράγχιά τους και κολυμπούν κοντά στην επιφάνεια χρειάζονται περισσότερο οξυγόνο,αλλιώς είσαι οκ.

αν θες περισσότερη ανατάραξη στρέψε την έξοδο του κυκλοφορητή παράλληλα στην επιφάνεια του νερού.
Προσοχή όμως!με περισσότερη ανατάραξη κερδίζεις O2 αλλά χάνεις CO2 που το χρειάζεσαι για τα φυτα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-10-09, 00:04
Το avatar του χρήστη nxris
nxris Ο χρήστης nxris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρκει να μην εχεις παραξενο ενυδρειο εννοω να εχει μικρη επιφανεια που τοτε θα πρεπει να το προσεχεις (π.χ. το lido 120 που εχω εγω)!!
Η επιφάνεια του ενυδρείου μου είναι 100χ30.

Η ανατάραξη είναι πολυ καλή, εκτός από την φλογέρα που την έχω στον κυκλοφορητή βοηθάει και έξοδος του εξωτερικού φίλτρου που κοιτάει λίγο προς την επιφάνεια.

¶ρα κάποια μέτρηση δεν μπορούμε να κάνουμε παρά μόνο με τα ψαράκια αν ανεβαίνουν στην επιφάνεια μπορούμε να καταλάβουμε αν υπάρχει πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-10-09, 00:16
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nxris Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ρα κάποια μέτρηση δεν μπορούμε να κάνουμε παρά μόνο με τα ψαράκια αν ανεβαίνουν στην επιφάνεια μπορούμε να καταλάβουμε αν υπάρχει πρόβλημα.
Ναι και αν ανοιγοκλείνουν έντονα τα βράγχιά τους.Υπάρχουν καποια ψάρια που είναι ευαίσθητα στην ελλειψη οξυγόνου(πχ Gyrinocheilus aymonieri και αλλα βυθόψαρα) και ειναι δείκτες της επαρκούς οξυγόνωσης του νερου ενω κάποια άλλα είναι πιο ανεκτικά και δεν θα εμφανίσουν συμπτώματα εύκολα(λαβυρινθόψαρα)...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-10-09, 00:17
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nxris Εμφάνιση μηνυμάτων
Η επιφάνεια του ενυδρείου μου είναι 100χ30.

Η ανατάραξη είναι πολυ καλή, εκτός από την φλογέρα που την έχω στον κυκλοφορητή βοηθάει και έξοδος του εξωτερικού φίλτρου που κοιτάει λίγο προς την επιφάνεια.

¶ρα κάποια μέτρηση δεν μπορούμε να κάνουμε παρά μόνο με τα ψαράκια αν ανεβαίνουν στην επιφάνεια μπορούμε να καταλάβουμε αν υπάρχει πρόβλημα.
Υπαρχει υγρο τεστ οξυγονου που μετραει την περιεκτικοτητα σε οξυγονο αλλα ειναι λιγο τραβηγμενο ... Εγω για να εχω υσηχο το κεφαλι μου χρησιμοποιω oxydator που παραγει καθαρο οξυγονο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-10-09, 00:47
Το avatar του χρήστη nxris
nxris Ο χρήστης nxris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Rigel Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσοχή όμως!με περισσότερη ανατάραξη κερδίζεις O2 αλλά χάνεις CO2 που το χρειάζεσαι για τα φυτα
Από φυτά έχω μόνο ανούμπιες και βαλισνέριες που οι απαιτήσεις σε CO2 είναι χαμηλες, οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.

Τα ψαράκια δείχνουν να είναι πολυ καλά απλά είχα κυρίως απορία για τις φυσαλίδες. Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-11-09, 23:57
jasperaki81 Ο χρήστης jasperaki81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: palio faliro
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Αν εχεις φυτεμενο ενυδρειο χρειαζεσε αεροαντλια?
ειχα την εντυπωση οτι δεν χρειαζετε.
Ας με διαφωτισει καποιος παρακαλω.....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-11-09, 01:27
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jasperaki81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εχεις φυτεμενο ενυδρειο χρειαζεσε αεροαντλια?
ειχα την εντυπωση οτι δεν χρειαζετε.
Ας με διαφωτισει καποιος παρακαλω.....
Αεραντλία γενικα δεν χρειαζεσαι!!φίλτρο χρειαζεσαι..και αν το ενυδρείο είναι μόνο με φυτα ουτε φίλτρο θελει!ενας κυκλοφορητης αρκει..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-11-09, 02:14
jasperaki81 Ο χρήστης jasperaki81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: palio faliro
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

η αεροαντλια ειναι για το οξυγονο σωστα???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-11-09, 02:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η αεραντλια παρεχει αερα...ο αερας σχηματιζει φυσαλιδες στο νερο..οι φυσαλιδες σκανε στην επιφανεια και την αναταρασσουν....η αναταραξη αυτη αυξανει την ανταλαγγη αεριων στηνεπιφανεια του νερου και ετσι οξυγονωνεται το νερο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-11-09, 05:32
VASILISNFW Ο χρήστης VASILISNFW δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2009
Περιοχή: πατρα- Δεμενικα
Μηνύματα: 21
Send a message via Skype™ to VASILISNFW
Προεπιλογή

δηλαδη εμενα που τα φυτα παραγουν φυσαλιδες οσο εχουν φως .... δεν παραγουν οξυγονο??? απο το σκασιμο στην επιφανεια γινεται η δουλεια????
σε περιπτωση που μονο ενα ψαρι ανεβαινει στην επιφανεια και τραβαει αερα τι παιζει?? (εχω διοξειδιο με μαγια & ζαχαρη)αν μετρησω με το τεστ και δω φισιολογικο οξυγονο θα εχω τοτε περισεια διοξειδιου?? και το πσαρακι μου το κανει αυτο?? (πρωτη φορα αποψε το εκανε! και αυτο για 5-6 λεπτα! ενω ολα τα αλα ηταν μια χαρα! ) δεν βαριανασενε ομως!:conf used:
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-11-09, 11:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

και απο τα 2 γινεται η δουλεια. απλα λογω μεγαλης επιφανειας η ανταλλαγη ειναι μεγαλυτερη στην επιφανεια του νερου.
ομως μη μπερδευεσαι...η αεραντλια δινει αερα. ενω οι φυσαλιδες που παραγουν τα φυτα τη μερα ειναι καθαρο οξυγονο.
τα φυτα συμβαλλουν πολυ στην οξυγονωση του νερου.
οταν ειναι ανεπαρκης ο αερισμος ολα τα ψαρια ανεβαινουν στην επιφανεια ψαχνοντας οξυγονο....παρατηρησε το ψαρακι που το εκανε να δεις αν το ξανακανει.
απο το diy δυσκολα θα εχεις περισσεια co2. οι ποσοτητεςπου βγαζει ειναι μικρες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-11-09, 15:36
VASILISNFW Ο χρήστης VASILISNFW δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2009
Περιοχή: πατρα- Δεμενικα
Μηνύματα: 21
Send a message via Skype™ to VASILISNFW
Προεπιλογή

το ψαρι που το εκανε αυτο ειναι ενα αγγελοψαρο. το εκανε το βραδυ αφου ειχα (κλειστο φως εννοειτε ).. για λιγα λεπτα!
τρομαξα και ολη τη νυχτα το κοιταζα ! μετα απο καμια ωρα και ενα 2ρο αγγελοψαρο το ιδιο! οποτε τρομαζω και αρχιζω να ψαχνομαι!! επιτοπου αυξανω τη ροη του φιλτρου ,,, και προσθετω φυσαλιδες απο την εξοδο του ! παρατηρω ομως οτι οσο παω κοντα στο ψαρι και με βλεπει σταματαει και κατεβαινει σε φυσιολογικα υψη! οταν απομακρυνθω το ξανακανει!.................μετα απο λιγακι δεν ξανανεβηκε.... τωρα ομως εχει ξημερωσει και εχεουν αρχισει φυσαλιδες απο τα φυτα οποτε ,,,, σταματαω. θα μετρησω το Ο πριν σβησουν τα φωτα αργα το απογευμα και μετα νωρις το πρωι πριν αναψουν .. να δω τη διακυμανση.. ποση αποκλιση θεωρητικα πρεπει να εχω....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-10-17, 23:28
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Kαλησπερα παιδια, επαναφερω αυτο το θεμα (βλεπω τελευταιο μυνημα το μακρινο 2009 !! εντυπωσιασμενος απλα...) επειδη με απασχολει λιγο το συγκεκριμενο θεμα καθως αυτα που προσφερω στα ψαρακια μου δεν συμβαδιζει με την συμπεριφορα τους ειπα να ρωτησω τους πιο εμπειρους !

ενυδρειο μηκους 1,05 μ με fluvla 306 και sun sun κυκλοφορητη

ενω η αναταραξη στην επιφανεια ειναι πολυ καλη σχηματιζονται και φυσαλιδες οι οποιες βγαινουν απο την εξοδο του φιλτρου οι οποιες σκανε στην επιφανεια .. βλεπω τα 3 χρυσοψαρα μου να ανεβαινουν στην επιφανεια (σαν να ψαχνουν ..φαγητο ..) οχι και τα 3 μαζι ομως !!(ενθαρυντικο ...) και σε ακυρες στιγμες ...η συμπεριφορα τους ειναι φυσιολογικη ..κολυμπανε σε φυσιολογια επιπεδα και ξαφνικα τα βλεπεις να ανεβαινουν στην επιφανεια οπου εκει βεβαια στεκονται το πολυ 1-2 δευτερολεπτα και μετα παλι κατω...

η εξοδος του φιλτρου βρισκεται στα αριστερα του ενυδρειου στην πλατη οπου βαραει το μπροστινο τζαμι

ο κυκλοφορητης ειναι τοποθετημενος στην δεξια πλευρα στο πλαινο τζαμι και τον εχω βαλει περιπου στην μεση του και να βαραει επιφανεια ..επειδη εκει δεν ειχα καλη αναταραξη ηταν στασιμο το νερο σχεδον. Η αναταραξη που κανει τωρα ειναι καλη ( εχω δηλαδη αυτη τη αναταραξη που λεμε σαν να ριχνουμε πετραδακι σε μια λιμνη και κατι παραπανω θα μπορουσα να πω.. ..)

μηπως να τον ανεβασω πιο ψηλα ?

μηπως το οτι ανεβαινουν πανω εστω αυτο το λιγο ειναι και φυσιολογικο ??

ευχαριστω
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ph νερου!!!! thanasis76 Γλυκό νερό - Γενικά 26 09-04-09 15:24
Παραμετροι νερου mixalis Αρχάριοι γλυκού νερού 15 22-09-08 13:43
Αλλαγη νερου tak660x Αρχάριοι γλυκού νερού 4 16-10-07 12:03
εξαγωγη νερου...... klaz DIY . Φτιάχτο μόνος σου 29 09-10-06 15:36
Αλλαγή νερου;; Zisis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 19-09-06 18:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05947 seconds with 15 queries