Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-10-09, 14:06   #1
Νέος με Νέο Ενυδρείο... 2η Προσπάθεια!!!
 
Το avatar του χρήστη jimz
jimz
Junior Member
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 24

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
jimz Ο χρήστης jimz δεν είναι συνδεδεμένος 29-10-09, 14:06
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα στο team...
Μετά την λάθος πληροφόρηση που είχα από το pet και τον θάνατο 10 guppies, ξεσταβώθηκα στο διάβασμα στο forum και ξεκινάω από την αρχή με πίσμα αυτή την φορά να το πετύχω...

Ενυδρείο: 25lt,
Φίλτρο: Hydor Pico,
Θερμαστήρας: Hydor Heater 50W.

Έπλυνα 5-6 φορές τα πάντα, πετραδάκια, φυτά, εσωτερικά το ενυδρείο και άλλαξα το σφουγγάρι από το filtro. Έφτιαξα το περιβάλλον, έβαλα κάτω κόκκινα πετραδάκια και από πάνω φυσικά, έβαλα τέρμα σε λειτουργία το φίλτρο και το θερμαστήρα στους 32C και έριξα μέσα:

1. 15ml Αμμωνία φαρμακείου 10%,
2. 5ml Βακτήρια API Stress Zyme+,
3. 12ml Tetra Aquasafe,

Έβαλα μέσα και 2 test:
1. Seachem pHAlert,
2. Seachem AmmoniaAlert.



Αυτά μέχρι στιγμής... Πείτε μου αν είμαι σε καλό δρόμο;;;

Ευχαριστώ
Εμφανίσεις: 6281
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-10-09, 14:52
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Καλός. Σκέψου μήπως είναι καλύτερα να βγάλεις τα κόκκινα πετραδάκια από κάτω - αν αργότερα κάνεις καθαρισμό βυθού ή βάλεις φυτά θα γίνει χαμός...
-------------------------
Επίσης τα βακτήρια δεν κάνουν δουλειά (από την εμπειρία μου) - ούτε κακό βεβαια, απλά δε χρειάζονται.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 29-10-09 στις 14:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-10-09, 15:27
Το avatar του χρήστη jimz
jimz Ο χρήστης jimz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Να ρίξω μέσα και sera aquatan και να βάλω και Sera Siporax που είδα ότι χρεισιμοποιούνε ή ακόμα είναι νωρίς;;;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-10-09, 15:31
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

To aquatan είναι αντιχλώριο. Θα βαζεις πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες. Το χλώριο σκοτώνει τα βακτηρίδια του φίλτρου (και τα ψάρια).

Το siporax είναι για το φίλτρο σου. Το βάζεις (αν θέλεις - και τα σφουγγάρια κάνουνε δουλειά) και το αφήνεις στη θέση του για να αποικηθεί από βακτηρίδια. Γενικά είναι πολύ καλό σαν βιολογικό υλικό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-10-09, 20:08
Το avatar του χρήστη johnsin
johnsin Ο χρήστης johnsin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2007
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Αφού έχεις αγοράσει αμμωνία για να το στρώσεις δεν χρειάζονται τα βακτήρια
Αγόρασε υγρά test κατά προτίμηση τα API τα έχω τεστάρει 4 χρόνια τώρα χωρίς πρόβλημα,εαν βεβαια δεν βρεις πάρε ότι μάρκα θες αρκεί να είναι υγρά test
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-10-09, 20:23
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Για αρχή φίλε jimz, αφού ξεκίνησες από την αρχή το στρώσιμο του ενυδρείου σου, θα πρέπει να διαβάσεις και να κατανοήσεις πολύ καλά πως γίνεται το ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ (με αμμωνία). Για να το πετύχεις αυτό βέβαια θα χρειαστεί να κάνεις αρκετά συχνά μετρήσεις. Άρα θα πρέπει να εφοδιαστείς με τεστ για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά άλατα. Δεν γνωρίζω αν το seachem ammonia alert κάνει για την μέτρηση αμωνίας κατά το στρώσιμο. Εγώ για τις μετρήσεις μου χρησιμοποιώ υγρά τεστ αλλά πιστεύω πως και με στικάκια θα είσαι εντάξει στην παρούσα φάση.

Αντιχλώριο χρησιμοποιείς σε κάθε περίπτωση που που προσθέτεις καινούργιο νερο στο ενυδρείο σου, στην ποσότητα που αντιστοιχεί στα λίτρα νερου που προσθέτεις.

Αν θέλεις να προσθέσεις siporax ή οποιοδήποτε άλλο υλικό στο φίλτρο σου, θα πρέπει να το κάνεις από τώρα, γιατί πάνω σε αυτό το υλικό θα αναπτυχθεί η βιολογία που προσπαθείς να ξεκινήσεις με το στρώσιμο που κάνεις με την αμμωνία.

Το seachem pH alert μάλλον σου το "φόρτωσαν" έντεχνα στο πετ σοπ. Στην παρούσα φάση είναι άχρηστο, εκτός αν σκοπέυεις να αλλάξεις τις παραμετρους του νερού σου (pH και σκληρότητες). Αλλά νομίζω είναι πολύ νωρίς ακόμα να ασχοληθείς με κάτι τέτοιο.

Συνέχισε χωρίς να βιάζεσε και χωρίς να εμπιστεύεσε τα πετ σοπ. Ενημέρωνε για την εξέλιξη του ενυδρείου σου, ενημέρωνε για τα βήματα που σκέφτεσε να κάνεις και να είσαι σίγουρος ότι εδώ θα βρεις όλες τις απαντήσεις που χρειάζεσε...

Καλή συνέχεια
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-10-09, 21:18
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Κανε οτι σου ειπαν τα παιδια παραπανω και κατεβασε την θερμοκρασια του θερμοστατη στους 25-26 βαθμους.
Στους 32 που το εβαλες πας για ψαροσουπα οχι για ενυδρειο!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-10-09, 23:17
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανε οτι σου ειπαν τα παιδια παραπανω και κατεβασε την θερμοκρασια του θερμοστατη στους 25-26 βαθμους.
Στους 32 που το εβαλες πας για ψαροσουπα οχι για ενυδρειο!
στρονετε ποιο γρηγορα σε μεγαλη θερμοκρασια... αλλα πανε στους 30 και αφου στρωσει στουσ 26 περιπου...(αναλογα κ με τα ψαρακια που θα βαλεις...)
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-10-09, 01:08
Το avatar του χρήστη jimz
jimz Ο χρήστης jimz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας,
μετά από 24ώρες και έχοντας το καπάκι ανοιχτό, το νερό έγινε λευκό, όπως διάβασα πρόκειτε για "Bacterial Bloom" και ότι θα φύγει με τον καιρό. Και υπάρχει μια περίεργη μυρωδιά σαν χημεικό εργαστήριο μου θύμησε... Επειδή το έχω δίπλα στο κρεβάτι το ενυδρείο λέτε να με βρούνε καμιά μέρα σαν τα ψάρια, ανάσκελα;

Αύριο το πρωί θα πάω να πάρω:
1. Sera Siporax για να βάλω μέσα στο φίλτρο μου,
2. Sera Aquatan για το νερό.

Βασικά το pH τεστ το πήρα μόνος μου χωρίς να ακούσω κανέναν. Απλά γιατί είδα εδώ ότι μηλούσατε γενικά για τα pH και λέω καλό θα είναι να έχω ένα.

Ένας φίλος, μου είπε να πάρω ταμπλέτες σπιρουλίνας; Υπάρχει κάτι τέτοιο; Θα κάνει τίποτε ή τζάμπα κόπος;

Το επίπεδο της αμμωνίας αν κατάλαβα καλά θα πέσει μόνο του με τον καιρό;

Τα υγρά τεστ της tetra πηγαίνανε κάνα 20ευρω το τεστ
1. NH3/NH4,
2. No2,
3. No3,
είναι λογικές οι τιμές ή μου τον πιάνουνε κανονικά;;; Αν είναι σωστές οι τιμές να τα δώσω, αλλιώς δεν μου αρέσει να με θεωρούνε και μλκ από πάνω...

Θέλω να πάρω και λάμπα για το ενυδρείο, τί προτείνετε με το σκεπτικό ότι αργότερα σκέφτομαι να πάρω κερατόφυλλο, αν δεν κάνω λάθος λέγετε που αρέσει στα guppies...

Τέλος ένας φίλος προσφέρθηκε να μου δώσει "μπόλι" από το ενυδρείο του, αλλά το ενυδρείο του έχει πιάσει πρασινάδα σε αρκετά σημεία και οπτικά όπως το βλέπω δεν μου γεμίζει το μάτι, λέτε να έχει ασθένιες και να το αποφύγω καλύτερα;;; Για τεστ και τέτοια όταν του είπα με κοιτούσε σαν εξωγήινος, δεν ήξερε τί ήτανε αυτά...

ΥΓ.: Εφαρμόζω τον 3ο τρόπο από το άρθρο "ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ (με αμμωνία)"
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-10-09, 02:07
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimz Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας,
μετά από 24ώρες και έχοντας το καπάκι ανοιχτό, το νερό έγινε λευκό, όπως διάβασα πρόκειτε για "Bacterial Bloom" και ότι θα φύγει με τον καιρό. Και υπάρχει μια περίεργη μυρωδιά σαν χημεικό εργαστήριο μου θύμησε... Επειδή το έχω δίπλα στο κρεβάτι το ενυδρείο λέτε να με βρούνε καμιά μέρα σαν τα ψάρια, ανάσκελα; Αφού διάβασες δεν έχω τίποτα να πω

Αύριο το πρωί θα πάω να πάρω:
1. Sera Siporax για να βάλω μέσα στο φίλτρο μου, Αν δεν φορτώσεις το ενυδρειάκι σου νομίζω και το σφουγκαράκι επαρκεί, αλλά επειδή μάλλον βλέπω να βάζεις περισότερα ψαράκια από όσα πιστεύω ότι χωράει, βάλε siporax
2. Sera Aquatan για το νερό. Απαραίτητο, αλλιώς δεν πρόκειται να στρώσει ποτέ το φίλτρο σου

Βασικά το pH τεστ το πήρα μόνος μου χωρίς να ακούσω κανέναν. Απλά γιατί είδα εδώ ότι μηλούσατε γενικά για τα pH και λέω καλό θα είναι να έχω ένα. To pH που έχει το νερό μας είναι σημαντικό να το γνωρίζουμε (καθώς και την γενική σκληρότητα gH) για να διαλέξουμε αργότερα τα ψαράκια που θα βάλουμε. Γενικά η Ελλάδα έχει σκληρό νερό και ανεβασμένο pH. Για την ώρα δε νομίζω να χρειάζεσε κάτι παραπάνω.

Αλήθεια, σε ποιά περιοχή μένεις;

Ένας φίλος, μου είπε να πάρω ταμπλέτες σπιρουλίνας; Υπάρχει κάτι τέτοιο; Θα κάνει τίποτε ή τζάμπα κόπος; Δεν κατάλαβαίνω για ποιό λόγο . Τι να τις κάνεις; Οι ταμπλέτες σπιρουλίνας είναι τροφή για ψάρια (αλγοφάγα και φυτοφάγα).

Το επίπεδο της αμμωνίας αν κατάλαβα καλά θα πέσει μόνο του με τον καιρό; Σωστά, αφού ακολουθείς τον 3ο τρόπο του υπομνήματος

Τα υγρά τεστ της tetra πηγαίνανε κάνα 20ευρω το τεστ
1. NH3/NH4,
2. No2,
3. No3,
είναι λογικές οι τιμές ή μου τον πιάνουνε κανονικά;;; Στην Θεσσαλονίκη οι τιμές τους κυμαίνονται γύρο στα 12 με 18 ευρωΑν είναι σωστές οι τιμές να τα δώσω, αλλιώς δεν μου αρέσει να με θεωρούνε και μλκ από πάνω...

Τέλος ένας φίλος προσφέρθηκε να μου δώσει "μπόλι" από το ενυδρείο του, αλλά το ενυδρείο του έχει πιάσει πρασινάδα σε αρκετά σημεία και οπτικά όπως το βλέπω δεν μου γεμίζει το μάτι, λέτε να έχει ασθένιες και να το αποφύγω καλύτερα;;; Για τεστ και τέτοια όταν του είπα με κοιτούσε σαν εξωγήινος, δεν ήξερε τί ήτανε αυτά...Να πάρεις μπόλι μόνο αν είσαι σίγουρος ότι όλα τα ψαράκια του είναι υγειή και δεν έχει περάσει πρόσφατα το ενυδρείο του ασθένεια. Διαφορετικά βάλε μια αγγελία εδώ και όλο και κάποιος θα βρεθεί στην περιοχή σου να σου δώσει. Η πρασινάδα-άλγη δεν είναι ασθένεια ουτέ κατι κακό όταν είναι σε ελεγχόμενη ποσότητα
Αυτααααααα
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-10-09, 08:19
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimz Εμφάνιση μηνυμάτων

Τα υγρά τεστ της tetra πηγαίνανε κάνα 20ευρω το τεστ
1. NH3/NH4,
2. No2,
3. No3,
είναι λογικές οι τιμές ή μου τον πιάνουνε κανονικά;;; Αν είναι σωστές οι τιμές να τα δώσω, αλλιώς δεν μου αρέσει να με θεωρούνε και μλκ από πάνω...
Μάλλον σου τον πιάνουνε, αλλά εξαρτάται και σε ποιά περιοχή είσαι.
Αν είσαι μακρυά από Αθήνα/Θεσ/νίκη, ίσως. Κάνε και μια αναζήτηση στο ebay, γιατί μπορείς να αγοράσεις το Freshwater Master Kit της API το οποίο έχει τα παραπάνω+Ph και θα σου βγει πολύ φτηνότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-10-09, 13:17
Το avatar του χρήστη jimz
jimz Ο χρήστης jimz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους...

Siporax δεν είχανε 2 πετ που πήρα και πήρα τελικά της Sera Biopur Forte. Ακόμα στο 2ο που πήγα μου μιλήσανε για ένα: Rena Bio-Chem Stars, το οποίο ίσως μλκ αλλά το πήρα, άστο λέω να υπάρχει.
Παρέγγειλα και το τεστ της API από ebay στα 23ευρώ...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-10-09, 13:30
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Για τα 25 λίτρα ενυδρείο, τα υλικά που πήρες μάλον φτάνουν για να γεμίσεις το φίλτρο σου πολλέεεεες φορές. Οπότε δε θα τα χρειαστείς όλα.

Γενικά μη βιάζεσαι να αγοράσεις - και βάλε και στο προφίλ σου την πόλη/περιοχή όπου μένεις (αν είσαι Θεσ/νίκη, π.χ. θα μπορούσα να σου είχα δώσει eheim substrat pro που μου περίσεψε, και είναι εξίσου καλό υλικό).

Με 23 ευρώ πήρες όλο το μαστερ κιτ? Τζάμπα...!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-10-09, 13:41
Το avatar του χρήστη jimz
jimz Ο χρήστης jimz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Aquaman Θεσ/νίκη είμαι. Ναι με 23 και κάτι ψιλά πήρα αυτό... Λέει ότι είναι και για 800τεστ, κάτι τέτοιο...

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-10-09, 20:06
Το avatar του χρήστη johnsin
johnsin Ο χρήστης johnsin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2007
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimz Εμφάνιση μηνυμάτων
Aquaman Θεσ/νίκη είμαι. Ναι με 23 και κάτι ψιλά πήρα αυτό... Λέει ότι είναι και για 800τεστ, κάτι τέτοιο...

Μια χαρά το βρίσκω το πακέτο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-10-09, 17:33
Το avatar του χρήστη jimz
jimz Ο χρήστης jimz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας...

σήμερα το ενυδρίο μου εμφάνησε μερικές φουσκάλες στην επιφάνεια του νερού και έχει κατέβει και η στάθμη του νερού. Να συμπληρώσω νερό, γιατί κοντεύει να βγεί έξω το φίλτρο ή να βυθίσω κι άλλο το φίλτρο; Η φουσκάλες γιατί γίνανε; Να τις ανακατέψω και όλα ΟΚ;


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-10-09, 20:45
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

να βαλεις νερο, και να ανεβασεις το φιλτρο ποιο ψηλα για καλητερη αναταραξη της επιφανειας...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-10-09, 21:50
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Αν αφήνεις το ενυδρείο ανοικτό θα έχεις αρκετή εξάτμιση γενικά, την οποία θα πρέπει να αναπληρώνεις με νερό απιονισμένο ή από Α/Ο.

Για το λίγο αφρό που είδες δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς.

ΤΟ νερό σου φαίνεται λίγο κίτρινο όμως. Γιατί; Ή μήπως είναι θέμα της φωτογραφικής μηχανής;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-11-09, 00:19
Το avatar του χρήστη jimz
jimz Ο χρήστης jimz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Είναι από κινητό η φωτογραφία, γι' αυτό και φαίνετε κίτρινο το νερό. Θα βάλω αν είναι 2λίτρα από το νερό για σίδερα που είναι, βάζω και αντίστηχη ποσότητα aquatan σωστά;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-11-09, 09:04
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Αν είναι νερό για σίδερο δε χρειάζεσαι αντιχλώριο.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-11-09, 16:17
Το avatar του χρήστη jimz
jimz Ο χρήστης jimz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Χτές το βράδυ πήρα ένα 4λιτρο μπουκάλι νερό για σίδερο, έριξα μέσα και 1,2ml aquatan για καλό και για κακό.
Το νερό σήμερα έχει σχεδόν ξεθολώσει, το pH Alert που έχω λέει 7.4 και οι φουσκάλες στο νερό πολλαπλασιάζονται...

Online Video
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-11-09, 09:43
Το avatar του χρήστη jimz
jimz Ο χρήστης jimz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Την Καλημέρα μου σε όλους.... Μόλις πριν λίγο έριξα μια ματιά στο "αυτοκόλλητο" τεστ της Seachem που έχω μέσα στο ενυδρείο και είδα ότι αλλάξε χρώμα σε "Safe" όπως λέει από πλευράς αμμωνίας. Παρακάτω τα τεστ από το API Master Kit...




Το τεστ Αμμωνίας είναι μεταξύ 1.0-0.50, το NO2 κάπου στο 5.0 και το NO3 στο 5.0 και αυτό.

1. Άρα θεωρητικά να περιμένω 1-2 μέρες ακόμα;
2. Μου έχουνε μείνει βακτήρια της API StressZyme+ που είναι προγραμματισμένα στις 14/11 να βάλω άλλα 8ml, τα αφήνω στην άκρη αυτά;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-11-09, 10:05
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimz Εμφάνιση μηνυμάτων
Χτές το βράδυ πήρα ένα 4λιτρο μπουκάλι νερό για σίδερο, έριξα μέσα και 1,2ml aquatan για καλό και για κακό.
Το νερό σήμερα έχει σχεδόν ξεθολώσει, το pH Alert που έχω λέει 7.4 και οι φουσκάλες στο νερό πολλαπλασιάζονται...
Αχ... δεν ακούς... αντιχλώριο σε νερό για σίδερο --> πήγε τζάμπα το αντιχλώριο (κακό δεν έκανες πάντως).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimz Εμφάνιση μηνυμάτων
Την Καλημέρα μου σε όλους.... Μόλις πριν λίγο έριξα μια ματιά στο "αυτοκόλλητο" τεστ της Seachem που έχω μέσα στο ενυδρείο και είδα ότι αλλάξε χρώμα σε "Safe" όπως λέει από πλευράς αμμωνίας. Παρακάτω τα τεστ από το API Master Kit...


Το τεστ Αμμωνίας είναι μεταξύ 1.0-0.50, το NO2 κάπου στο 5.0 και το NO3 στο 5.0 και αυτό.

1. Άρα θεωρητικά να περιμένω 1-2 μέρες ακόμα;
2. Μου έχουνε μείνει βακτήρια της API StressZyme+ που είναι προγραμματισμένα στις 14/11 να βάλω άλλα 8ml, τα αφήνω στην άκρη αυτά;
Το αυτοκόλητο σου δείχνει Safe μάλλον γιατι το Ph σου είναι αρκετά χαμηλό, ώστε το αμμώνιο δε μετατρέπεται σε τοξική αμμωνία, αλλά πάλι δεν είναι καλή ένδειξη - θέλεις ΝΗ3/ΝΗ4=0, όπως και ΝΟ2=0, που θα γίνει σε λίγο καιρό.
Τα βακτήρια - έχει χιλιοειπωθεί - δε φέρνουν κανένα αποτέλεσμα. Δε νομίζω ότι κάνεις κακό με το να τα ρίξεις, απλά μην περιμένεις τίποτα.
-------------------------
Το ρεζουμέ της υπόθεσης, είναι ότι σιγά σιγά στρώνεται το ενυδρείο σου.
Αφού εμφανίστηκαν Νο2 είσαι σε καλό δρόμο.

Συνέχισε να διατηρείς την αμμωνία σου σε ένα επίπεδο 3-5mg/L, και σε κάποια στιγμή θα δεις ότι μηδενίζεται και η αμμωνία και τα ΝΟ2, οπότε είσαι έτοιμος (μετά από μια καλή αλλαγή νερού).

Ενδεικτικά, από τη μέρα που βλέπεις ότι ανεβαίνουν τα ΝΟ2, μπορεί να περάσουν γύρω στις 3 βδομάδες μέχρι να ολοκληρωθεί το στρώσιμο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 11-11-09 στις 10:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-11-09, 15:35
Το avatar του χρήστη jimz
jimz Ο χρήστης jimz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Σήμερα έκανα μετρήσεις, πρέπει να είναι έτοιμο αν δεν κάνω λάθος...

Έριξα στις 11/11/2009 10ml αμμωνία και στις 12/11/2009 8ml βακτήρια και σήμερα οι μετρήσεις είναι:
1. Αμμωνία: 2.0-4.0,
2. ΝΟ2: 0,
3. ΝΟ3: 5.0-10.

Ερωτήσεις:
1. Το pH είναι στο 6.0 πως το ανεβάζω;
2. Έσπασα 2 δοκιμαστικούς σωλήνες, που μπορώ να βρώ στην Θεσ/νίκη;

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-11-09, 15:56
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimz Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα έκανα μετρήσεις, πρέπει να είναι έτοιμο αν δεν κάνω λάθος...

Έριξα στις 11/11/2009 10ml αμμωνία και στις 12/11/2009 8ml βακτήρια και σήμερα οι μετρήσεις είναι:
1. Αμμωνία: 2.0-4.0,
2. ΝΟ2: 0,
3. ΝΟ3: 5.0-10.

Ερωτήσεις:
1. Το pH είναι στο 6.0 πως το ανεβάζω;
2. Έσπασα 2 δοκιμαστικούς σωλήνες, που μπορώ να βρώ στην Θεσ/νίκη;

Σε φαρμακεία και σε εταιρίες που εμπορεύονται πιεσόμετρα, γλυκόμετρα και συναφή είδη. Ίσως ο Δίγκας....
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-11-09, 16:00
Το avatar του χρήστη jimz
jimz Ο χρήστης jimz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Βρήκα σωλήνες τελικά, γυάλινους και με καπάκι και μου τους δώσανε τσάμπα...
Ψαράκια λέτε να βάλω σιγά σιγά;
-------------------------
Υπάρχει περίπτωση να είναι 0 η αμμωνία και τα NO2 να βγαίνουνε στο test σε χρώμα ανοιχτό καφέ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimz : 14-11-09 στις 16:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-11-09, 20:53
VASILISNFW Ο χρήστης VASILISNFW δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2009
Περιοχή: πατρα- Δεμενικα
Μηνύματα: 21
Send a message via Skype™ to VASILISNFW
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnsin Εμφάνιση μηνυμάτων
Aquaman Θεσ/νίκη είμαι. Ναι με 23 και κάτι ψιλά πήρα αυτό... Λέει ότι είναι και για 800τεστ, κάτι τέτοιο...
ΠΟΣΟ???το θελω κι γω αλλα δε ξερω τι παιζει με το e bay!!! δε βοηθας λιγακι.....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-11-09, 14:31
jasperaki81 Ο χρήστης jasperaki81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: palio faliro
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnsin Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά το βρίσκω το πακέτο

Ειναι λιγο οφ τοπικ αλλα μου ειπανε οτι το fresh water kit api που πουλανε στο e bay. δεν ειναι καλα και οτι τα τεστ εχυον ημερομηνια ληξησ..που το καταλαβαινεις απο την ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ που φενετε καπου στο barcode?an den κανω λαθος.Οτι απο την ημερομηνια παραγωγης το τεστ ειναι καλο για καποια χρονια (3-5 χρονια) και οτι αυτα στο ebay που ειναι τοσο φτηνα (απο αγγλια τα περισσοτερα) ειναι ΛΗΓΜΕΝΑ .

Μπορεις να κοιταξει ποτε ειναι η ημερομηνια παραγωγης σε παρακαλω να μου πεις γιατι παραλιγο να παρω κ εγω με 25 ευρω αλλα μου ειπαν ετσι κα ιδεν τα πηρα.Τα αγορασα 70 ευρω ολα τα τεστ της ΑΠΙ...
Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-11-09, 15:18
Το avatar του χρήστη jimz
jimz Ο χρήστης jimz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jasperaki81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι λιγο οφ τοπικ αλλα μου ειπανε οτι το fresh water kit api που πουλανε στο e bay. δεν ειναι καλα και οτι τα τεστ εχυον ημερομηνια ληξησ..που το καταλαβαινεις απο την ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ που φενετε καπου στο barcode?an den κανω λαθος.Οτι απο την ημερομηνια παραγωγης το τεστ ειναι καλο για καποια χρονια (3-5 χρονια) και οτι αυτα στο ebay που ειναι τοσο φτηνα (απο αγγλια τα περισσοτερα) ειναι ΛΗΓΜΕΝΑ .

Μπορεις να κοιταξει ποτε ειναι η ημερομηνια παραγωγης σε παρακαλω να μου πεις γιατι παραλιγο να παρω κ εγω με 25 ευρω αλλα μου ειπαν ετσι κα ιδεν τα πηρα.Τα αγορασα 70 ευρω ολα τα τεστ της ΑΠΙ...
Ευχαριστω!
Από Αγγλία τα πήρα και εγώ, κατά πάσα πιθανότητα αυτό που άκουσες είναι μια ακόμα μούφα των απανταχού πετσοπ για να σκάμε χοντρά λεφτά. Για το χαβαλέ πήρα και δανεικά τεστ σε στικ και δοκίμασα και τα 2(στικ και υγρό), δεν είδα διαφορά στα αποτελέσματα, οπότε μην ακούς τι σου λένε.

Να πω ακόμα, ότι στα μπουκαλάκια γράφει LOT 17A0709, LOT 26A0609, αν λέω σωστά ημερομηνία παραγωγής είναι Ιούλιος-Ιούνιος 2009.

Άρα μούφες άκουσες, εκτός και αν παίζει ρόλο και από ποιόν χρήστη του ebay αγοράσεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος στο Hobby με νέο Ενυδρείο! Kostis-Salonika Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 7 03-08-09 00:08
Νέος κάτοικος στο ενυδρείο Melissan8h Αρχάριοι γλυκού νερού 10 01-09-08 15:45
Άλλη μια προσπάθεια!! aggeliki_k Αρχάριοι γλυκού νερού 8 14-05-08 21:43
Νέος!!! Ενυδρείο Juwel Vision 180 - Σχόλια? Τιμές :-( pdrake Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 11-10-03 21:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10222 seconds with 15 queries