Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-05, 16:32
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή Επάνω Τζάμι σε Ενυδρείο

Έχει μήπως μετρήσει κανείς την απώλεια που μπορεί να έχει σε φως όταν ανάμεσα στην λάμπα και στο ενυδρείο υπάρχει τζάμι?
Σε πολλά DIY ενυδρεία για λόγους ευκολίας δεν φτιάχνουμε καπάκι αλλά βάζουμε τζάμι και ακουμπάμε επάνω τις λάμπες ειδικά αν το οπτικό αποτέλεσμα δεν μας ενδιαφέρει. Χαρακτηριστικά όπως το χρώμα του κρυστάλλου, το πάχος του αλλά και η καθαρότητα είναι κάποιο παράγοντες που επηρεζουν την ποσότητα του φωτός που διαπερνάει το τζάμι.
Ποιό είναι το ποσοστό μείωσης της έντασης του φωτός σε τέτοια περίπτωση?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-05, 17:29
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Mε απλή λογική θα σου πω ότι το πρόβλημα δεν είναι τόσο στην ποιότητα του τζαμιού, αλλά στο ότι κολλάνε τα άλατα στο τζάμι από την εξάτμιση.
Βέβαια όσο πιό μικρό το πάχος του τζαμιού τόσο καλύτερα, αλλά θα επαναλάβω ότι το πρόβλημα είναι στο ότι πρέπει να το καθαρίζεις συχνά από τα άλατα.
Ε αν βάλουμε 1 πόντο τζάμι και φυμέ............κλαύτα Χαράλαμπε χι,χι.
Πάντως στο 1 φυτεμένο μου που είχα βάλει τζάμι το κατάργησα.......και "είδα το φως μου !"
Α και κάτι άλλο, το πρόβλημα είναι βασικά στα ενυδρεία που παίζει σημαντικό ρόλο το φως πχ φυτέμενα.
Όταν έχεις Malawi δεν έχει και τόση σημασία, μην πω καθόλου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-05, 19:11
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Σε κάποιο σχετικό άρθρο που είχα διαβάσει παλιότερα ανέφεραν ένα ποσοστό 10% που χάνεται αν μεσολαβεί τζάμι. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό εκφράζει την πραγματικότητα καθώς δεν αναφερόταν ο τρόπος που κατέληξαν σε αυτό το ποσοστό. Υπάρχει σίγουρα και ένα σημείο υποκειμενικότητας στην όποια μέτρηση εξαιτίας του προβλήματος με τα άλατα που ανέφερε και ο halvas69. Βέβαια με την ίδια λογική και να μη βάλεις τζάμι, πάλι θα έχεις άλατα που θα συσσωρεύονται πάνω στις λάμπες φθορίου, μειώνοντας την απόδοσή τους..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-05-05, 23:37
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ε οχι δεν ειναι το ιδιο...
Βγαζεις τις λαμπουλες, περνεις νερακι με ξυδακι που λεει και ο sot-zoe και τις κανεις "λαμπικο"..
Δεν ειναι το ιδιο ευκολο να το κανεις αυτο στις κοντρες απο κατω...

Και με την ευκαιρια, παιζει ρολο επισης εαν οι κοντρες ερχονται σε επαφη με το νερο. Εαν ερχονται, τοτε ουτε θεμα υγρασιας, ουτε θεμα αλατων τιθεται.
Το μονο προβλημα που δημιουργειται ειναι η μειωση της διαθεσιμης επιφανειας για οξυγονωση..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-05-05, 00:24
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Ε οχι δεν ειναι το ιδιο...
Βγαζεις τις λαμπουλες, περνεις νερακι με ξυδακι που λεει και ο sot-zoe και τις κανεις "λαμπικο"..
Δεν ειναι το ιδιο ευκολο να το κανεις αυτο στις κοντρες απο κατω...
Βρε Σωτήρη μου δεν μιλάω για τις κόντρες αλλά για τζάμι που πατάει επάνω στις κόντρες και παρεμβάλετε ανάμεσα σε νερό ενυδρείου και λάμπες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-05-05, 02:51
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή ...

ρε παιδια παντως κ στο ενυδρειο που μου φτιαχνουν (παει για reef) θα βαλλουν τζαμια σχεδον 3mm πανω απο το νερο τα οποια θα μπορω να τα μετακινω δεξια κ αριστερα αλλα ειπα κ εγω το ιδιο!οτι κ καλα θα χανω καποια watt αλλα αυτος που μου φτιαχνει το ενυδρειο ειπε οτι εχω πολυ μικρη διαφορα στα watt!η αληθεια ειναι πως δεν ξερω που χρειαζεται αυτη η πατεντα αλλα μαλλον ειναι για να μην βρομιζονται η λαμπες κ να μην παει υγρασια απο το νερο το οποιο εχει αλατι στη δικη μου περιπτωση που ισως να εχει ως αποτελεσμα μια μικρο διαρροη ρευματος μιας που το αλατι κανει ζημια...
παντως θα το ψαξω κ εγω...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-05-05, 07:23
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Και γω γιαυτο μιλαω... Αλλα αφου παταει σε δυο κοντρες και τις ενωνει, δεν λεγεται και αυτο κοντρα....? Θεμα ορισμου, αλλα οπως και να ειναι ειναι τεχνικα εφικτο να ερχεται σε επαφη με το νερο.
Στο δικο μου τουλαχιστον συμβαινει ευκολα.

Βασιλη, η πατεντα δεν ειναι για να μην βρωμιζουν οι λαμπες ουτε για να μην πηγαινει αλατι και γινονται διαροες. Οι λαμπες ειναι απο γυαλι που ειναι απο τους καλυτερους μονωτες. Το "Αδυνατο¨" σημειο τους ειναι στα ακροφυσια που συνηθως ειναι στεγανα με λαστιχο και δεν εχουν αναγκη.
Απλα με τα μετακινουμενα στηριγματα ειναι ευκολοτερη η συντηρηση και η προσθηκη μεγαλων κομματιων.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-05-05, 07:31
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Re: Επάνω Τζάμι σε Ενυδρείο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jpatou
Έχει μήπως μετρήσει κανείς την απώλεια που μπορεί να έχει σε φως όταν ανάμεσα στην λάμπα και στο ενυδρείο υπάρχει τζάμι?
Για να το μετρήσουμε θα έπρεπε να έχουμε ενα Lux meter.
Αν είχαμε ενα Lux meter τότε θα μπορούσαμε να μετράμε και το φώς που πέφτει στα φυτά.
Η απόσταση που καλύπτει μέχρι το τζάμι ειναι μικρή.
Επειτα ακόμα και να λερωθεί δεν κόβει τόσο πολύ το φώς γιατι το διαχέει.
Αν όμως γεμίσει πίτα στα άλατα.....ε τότε φταίμε λίγο και μεις.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-05-05, 12:49
Το avatar του χρήστη aris_gi
aris_gi Ο χρήστης aris_gi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2004
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Για το πόσα Watt κοβει, ειναι πολυ σχετικο αλλα και πιστευω ξεπερνιεται ευκολα.. Το προβλημα ειναι οτι κοβει καποιο τμημα του φασματος. Σιγουρα το UV και δε ξερω τι αλλο. Αυτο ομως ειναι προβλημα για τα ερπετα. Τα φυτα δεν εχω ιδεα τι αναγκες σε UV εχουν..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-05-05, 07:57
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

με τη χρήση τζαμιού για καπάκι , μπορούμε να βάλουμε τα φώτα πάρα πολύ κοντά στο νερό με αποτέλεσμα να κερδίζουμε lumens , το τζάμι όμως αν είναι μεγαλύτερο απο 3μμ σε πάχος αλάζει τα κέλβιν , οπότε η μία η άλλη , Το μόνο που πρέπει να προσεχθεί είναι να μην σπάσει το τζάμι απο τη ζέστη των λαμπών , μια ΝΟ δεν έχει πρόβλημα , μία VHO ή t5 όμως ανεβάζει θερμοκρασίες που μπορόυν να το σπάσουν
__________________
..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-11-09, 01:32
VASILISNFW Ο χρήστης VASILISNFW δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2009
Περιοχή: πατρα- Δεμενικα
Μηνύματα: 21
Send a message via Skype™ to VASILISNFW
Προεπιλογή

οταν πιανει αλατα το τζαμι ειναι αστα !!!πολυ παλια που ειχα απλη λαμπα daylight στις κοντρες ,χωρις αλατα στο δικο μου φοτοσυνθεση δεν εβλεπα!
δεν ηξερα για φασματα τοτε ! αλλα οταν την εβαλα κοντα στο νερο ... τοτε ειδα !!!! μεγαλη διαφορα !! η λαμπα χανει απο το μηκος εκεινο που προκαλει φοτοσυνθεση στα φυτα!

αν παμε σε grolux (και γενικα σε λαμπες για φυτα)δεν εχει και τοσο μεγαλη διαφορα (μιλαο χωρις αλατα οκ?)επειδη ειναι πιο ενισχυμενο το φασμα στις περιοχες ενδιαφεροντος!και αν κοβει και λιγο παλι ειναι αρκετο. γενικοτερα ομως καλο ειναι η λαμπα να ειναι οσο πιο κοντα στην επιφανεια (εννοειτε μωνομενη και σε τακτα διαστηματα ενα καθαρισματακι για τυχων αλατα δεν κανει κακο! )
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-11-09, 02:21
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

απο το 2005 που το ξεθαψες?
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-11-09, 18:32
VASILISNFW Ο χρήστης VASILISNFW δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2009
Περιοχή: πατρα- Δεμενικα
Μηνύματα: 21
Send a message via Skype™ to VASILISNFW
Προεπιλογή αα οκ

ειπα να ξεκινησω απο την αρχη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! εχω πολλα να δω μεχρι το σημερα!!!! χαχαχαχαα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04576 seconds with 14 queries