Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-04-06, 20:39
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή Genus Apistogramma

Αυτή την περίοδο φτιάχνω και τα δύο ενυδρεία μου.
Έχουν μπει τα φυτά όπως θέλω και τώρα θα περιμένω να μεγαλώσουν και να παραμείνουν εκεί.
Το ‘μεγάλο’ είναι 200 λίτρα (μικτά) και το μικρό 40 καθαρά λίτρα.
Το πρώτο έχει corydoras sterbai (x6), Otociclus Affinis (x4), Hemigrammus erythrozonus (x9) και 2 SAE,
το μικρό τίποτα ακόμα (αν και σκέφτομαι για
puffers).
Στο θέμα τώρα.
Ως τώρα έχω δοκιμάσει δύο είδη apistogramma και με έχουν ενθουσιάσει και τα δύο (cacatooBitaeniata).
Σκοπός τώρα είναι να δοκιμάσω πάλι κάποιο apistos και να καταφέρω να πετύχω γέννα. Περιέγραψα τα δύο ενυδρεία γιατί θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα να χωρίζω τα ή το ζευγάρι όταν χρειάζεται. Όπως το βλέπω τα tetras και τα SAE θα μετακομίσουν, πρέπει να διώξω και τα corydoras;
Η ερώτηση λοιπόν είναι τι είδος να βάλω και πόσα για να το πετύχω ;
Μου αρέσουν αρκετά είδη αλλά με ενδιαφέρει κυρίως η συμπεριφορά, αν λέει σε κάποιον κάτι αυτό.


Πρόσφατα είδα στο internet τα Apistogramma panduro.
http://www.cichlid-forum.com/profile...ies.php?id=298
Αυτά δεν θυμάμαι να τα έχω δει μαγαζί ή σε κάποιον εδώ στην παρέα.
ΑΛΛΑ δεν θέλω να την πατήσω πάλι και να πάρω ένα σπάνιο είδος που με μια ατυχία δεν μπορείς να του βρεις σύντροφο.
Το ψαράκι αλλάζει τελείως όταν έχει να φλερτάρει και όταν είναι μόνο του .
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-04-06, 23:35
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Γεια σου Γιάννη.

Ας αρχίσουμε με την επιλογή του είδους.
A. panduro δεν έχω δει ποτέ σε κάποιο μαγαζί της Ελλάδας.
Απ' ότι ξέρω, ο annivas2000 μέχρι πρόσφατα είχε μερικά juvinile A. baenschi (πρώην A. sp. inca) που μοιάζει αρκετά με τα panduro. Ας μας πει αν τα διαθέτει ακόμα. (τα πάνε καλύτερα με την μορφή ζεύγους αλλά σε 200 λίτρα δεν θα έχουν πρόβλημα με 2 θηλυκές και έναν αρσενικό) (http://images.google.gr/images?svnum=10&hl=el&lr=&client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Aen-US%3Aofficial&q=apistogramma+inca&btnG=%CE%91%CE%B D%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7)
Επίσης, έχω αρκετά A. sp. masken (F1) από γέννα μου. Αν σου αρέσουν με χαρά να σου δώσω μια τριάδα (1m - 2f).
(http://www.aquanet.de/objimages/2004...1551432768.jpg)
Βέβαια, τα παραπάνω ψάρια είναι πολύ σπάνια (τουλάχιστον για τα Ελληνικά δεδομένα) και δεν ξέρω αν επιθυμείς κάτι τέτοιο. Η επιτυχημένη αναπαραγωγή τους είναι όμως μια πρόκληση.
Ο laskarino έχει επίσης γέννα A. macmasteri. Πιστεύω πως κάποια στιγμή σύντομα θα ψάχνει για κατάλληλα άτομα να δώσει μερικά από τα μωρά του. (1m - 2f)
Είχα πετύχει και Α. viejita στην "Αβυσσο" αλλά πάει αρκετός καιρός. (1m - 3f)

Kάτι λιγότερο σπάνιο και αρκετά δύσκολο στην αναπαραγωγή του είναι τα A. borelli. (1m - 3f)
Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις και τα A. agassizii που τα βρίσκεις αρκετά εύκολα και είναι πανέμορφα. (1m - 3f)
Tέλος, μπορείς να ξαναδοκιμάσεις την τύχη σου με τα Α. cacatuoides (1m - 3f) που είναι και τα λιγότερο απαιτητικά από όσα έχω αναφέρει μέχρι τώρα.

Είναι πολύ σημαντικό που διαθέτεις δύο ενυδρεία (και χρειάζονται οπωσδήποτε) για την αναπαραγωγή κάποιου είδους Apistogramma. Τα Corydoras μπορούν να μείνουν αφού τα απιστο τα καταφέρνουν μια χαρά με την προστασία των μικρών τους.
Για την αναπαραγωγή των Apistogramma που θα επιλέξεις, μπορείς να μεταφέρεις μια θηλυκιά στο 40άρι για λίγες μέρες (ταΐζοντάς την συχνά με ζωντανές και κατεψυγμένες τροφές). Όταν δεις ότι είναι "έτοιμη", μεταφέρεις και τον αρσενικό μαζί της μέχρι να γίνει το κακό.
Όταν το διαπιστώσεις, ξαναμεταφέρεις τον αρσενικό στο 200άρι και αφήνεις την θηλυκιά να μεγαλώσει τα μικρά με την ησυχία της.
Βέβαια υπάρχουν κι άλλοι τρόποι αλλά ξεκίνα πρώτα επιλέγοντας ποιο είδος Apistogramma θέλεις να ασχοληθείς και τα λέμε με περισσότερες λεπτομέρειες.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-06, 09:16
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Γεια σου Γιώργο.
Όλα τα είδη που προτείνεις μου αρέσουν .
Νομίζω ότι και τα δύο ενυδρεία μου είναι έτσι διαμορφωμένα που μπορούν να νιώσουν άνετα δύο θηλυκα στο 200λ και ένα στο 40.
Γέννες είχα πάρει και με τα δύο προηγούμενα είδη αλλά δεν τα κατάφερα να τα μεγαλώσω.
Την τελευταία φορά ήταν περίπου δύο εβδομάδων τα μικρά αλλά το αρσενικό είχε κέφια πάλι και κηνυγούσε το θηλυκό με αποτέλεσμα να αφήσει τα μικρά και να τα χάσω. Είχαμε πει τότε ότι βοηθάει να έχω πάνω από ένα θηλυκά ώστε να έχει να ασχολήται.
Τα έχω μπλέξει λίγο αν είναι καλύτερο να γίνει η γέννα στο μικρό ή στο μεγάλο.
Αρχικά σκέφτομαι να βάλω όπως είπες 2θ στο 200λ και 1θ στο 40. Το αρσενικό θα αλλάζει 'σπίτι' και γυναίκες. Βέβαια θα προσπαθήσω να έχω τις ίδιες τιμές και στα δύο ενυδρεία.
Λες να του πέσει βαρύ το πρόγραμμα + θα στρεσάρετε με τις αλλαγές από το ένα στο άλλο ;
Εαν ναι, είμαι πρόθυμος να κάνω το 200λ μόνο για apistogramma αλλά τότε θα πρέπει να έχω 1Α και 2θ. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να μετακομίζει το αρσενικό μετά την γέννα ;
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-04-06, 12:38
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Όχι
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-06, 20:43
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Τα έχω μπλέξει λίγο αν είναι καλύτερο να γίνει η γέννα στο μικρό ή στο μεγάλο.
Η γέννα είναι καλύτερο να γίνεται στο μικρό.
Βάζεις μια "έτοιμη" θηλυκιά (να έχει πάρει το έντονο κίτρινο χρώμα) μαζί με τον αρσενικό στο μικρό (ή σε περίπτωση που δεν είναι έτοιμη, την αφήνεις μόνη λίγες μέρες στο μικρό μέχρι την ετοιμάσεις με τις κατάλληλες τροφές), τα ταΐζεις ζωντανές και κατεψυγμένες τροφές (2-3 φορές την ημέρα από λίγο) και τα αφήνεις να κάνουν τη "δουλειά" τους.
Όταν γίνει το "κακό", απομακρύνεις τον αρσενικό και αφήνεις την θηλυκιά να μεγαλώσει τα μωρά της. Όταν τα μωρά φτάσουν τις 2-3 εβδομάδες ζωής, επιστρέφεις τη μητέρα τους στο μεγάλο ενυδρείο και αφήνεις μόνο τα μωρά στο μικρό.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Breeding Apistogramma Cacatuoides newfish Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 13 07-03-09 20:59
Apistogramma ramirezi Tolis Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 0 28-12-02 04:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05220 seconds with 15 queries