Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-01-13, 14:53
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή εύκολα φυτά διαδικασία !!

Καλησπέρα παιδιά

μόλις έχω παραλάβει μια παραγγελία με εύκολα φυτά από το ίντερνετ ...
μετά από 16 μέρες μπορώ να πώ ότι ήρθαν σε πολύ καλή κατάσταση !!
τα φυτά είναι 10 φυτά Ανουμπιας, 6 Java Fern και 3 παλέτες 15χ10cm Java Moss

τα έβγαλα από τα σακουλάκια τους και α τοποθέτησα σε ένα μπόλ με νερό βρύσης ...

λοιπών από δω και πέρα.. τι κάνω ??

πια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω πριν τα βάλω στο ενυδρείο !!

και όταν τα βάλω θα χρειαστώ κάποιο λίπασμα η CO2 ???

και κάτι άσχετο

αγόρασα σήμερα μπλέ σφουγγάρι χοντρό για το φίλτρο μου (με Σαπ)
αυτό το βάζω πάνω από το βαμβάκι ή κατω ??

με άλλα λόγια είναι πρώτο στην σειρά η δεύτερο μετά το βαμβάκι ???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-13, 19:31
Vandar Ο χρήστης Vandar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Όλα τα είδη που παρέλαβες είναι πολύ σκληρά φυτά με πολύ αργό μεταβολισμό και για αυτό σου ήρθαν και σε καλή κατάσταση. Η συντριπτική πλειοψηφία των υπόλοιπων ενυδρειακών φυτών , θα είχε λιώσει σε τέτοιο χρονικό διάστημα.
Τα φυτά μπορείς να τα τοποθετήσεις στο ενυδρείο σου, τις ανούμπιες τις προσαρμόζεις σε ξύλα ή πέτρες.
Τα java moss είτε θα τα αφήσεις χύμα να γίνουν σαν θαμνάκια είτε (το συνηθέστερο), θα τα βάλεις επάνω σε ξύλα , δένοντάς τα με νήμα στην αρχή μέχρι να γατζωθούν.
Τα java fern επίσης πρέπει να δεθούν τα ριζίδια τους σε ξύλα ώστε να πιάσουν εκεί.

Η ύπαρξη CO2 σαφώς θα ωφελούσε κάθε είδος φυτού, αλλά τα συγκεκριμένα είδη δεν απαιτούν παροχή CO2 για να ζήσουν, αν ρωτάς αυτό.
Από λίπανση , να προσθέτεις ένα υγρό λίπασμα για τα συγκεκριμένα είδη, αλλά με προσοχή στην δόση (να βάζεις πχ το 1/3 των δόσεων, αν δεν έχεις άλλα είδη γρήγορης ανάπτυξης, γιατί τα είδη που παρήγγειλες δεν θα προλαβαίνουν να καταναλώνουν τα θρεπτικά συστατικά και θα έχεις έξαρση άλγης).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-13, 23:26
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Φίλε μου Gkontos να ξεκινήσω με 1-2 συμβουλές.
Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου αλλά θέλω να σε συμβουλέψω να μη βιάζεσαι στην απόκτηση οτιδήποτε. Θα δεις μόνος σου τι χρειάζεσαι και τι σου λείπει με τον καιρό. Δεν χρειαζόταν να πάρεις π.χ. 10 ανούμπιες...
Σου το λέω αυτό γιατί όλοι έχουμε περάσει από αυτό το στάδιο. Του ενθουσιασμού και να τα κάνουμε όλα με τη μια. Μπορεί να έχεις πάρει διαφορετικά είδη πάλι, οπότε απαλύνεται η κατάσταση.
Ένα λάθος που έκανες ήταν να τα βάλεις σε νερό βρύσης. Αφού πρόκειται να τα βάλεις στο ενυδρείο σου το πιο απλό ήταν να τα εγκλιματίσεις στο νερό του. Δηλαδή κατευθείαν σε νερό που είχες αντλήσει από το ενυδρείο. Δεν υπήρχε ανάγκη να τα βάλεις σε νερό βρύσης.
Το πολύ καλό είναι ότι τα φυτά που απόκτησες είναι και ανθεκτικά και το υπόστρωμα δεν παίζει κάποιο κρίσιμο ρόλο. Στερεώνονται σε ότι βρεις. Θα σου πρότεινα, αφού έχεις αυτή την ποσότητα, να δοκιμάσεις να τα στερεώσεις πάνω σε διάφορες μακριές ρίζες ανακατεμένα μεταξύ τους. Είναι εντυπωσιακό το αποτέλεσμα, μετά από μερικούς μήνες εννοείται. Τα ενυδρεία θέλουν και υπομονή. Ειδικά σε φυτά που δεν είναι στην πιο τέλεια κατάσταση.
Από φωτισμό δεν θέλουν κάτι ιδιαίτερο, 0,4 watt ανά λίτρο είναι εντάξει. Δηλαδή αν έχεις 100 λίτρα ενυδρείο τα 40 watt φωτισμός είναι πολύ καλά, και με πιο λίγα αναπτύσσονται.
Διοξείδιο δε θα χρειαστείς σε αυτή τη φάση. Κατηγορηματικά. Θα σε μπλέξει πάρα πολύ και θα σου δημιουργήσει προβλήματα.
Αν θέλεις μπορείς να ρίχνεις Flourish (γενικό λίπασμα):

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=658

Υπάρχει παντού, παράδειγμα σου φέρνω επί του καταστήματος.
Ρίχνεις με φειδώ. Ξαναλέω: Με φειδώ. Ξεκινάς από λίγο, 1/4 της δόσης που γράφει στο μπουκάλι, δεν περιμένεις θαύματα στα φυτά, βλέποντας και κάνοντας. Μην περιμένεις να δεις κάτι πριν 3-4 εβδομάδες.
Και θα σου πρότεινα να πάρεις 3-4 zebra snail. Είίναι πολύ προτιμότερα από τον μαγνήτη σε αρχικές καταστάσεις. Γιατί αν δεν απορροφούν τα φυτά αυτό που δίνεις θα έχεις άλγες.

Μια συμβουλή εν τέλει: Μη βιάζεσαι. Θα δεις ότι είναι πιο απλά τα πράγματα όταν πας βήμα βήμα, και πιο καλά αφομοιώνονται οι εμπειρίες, σωστές ή λάθος.

-----

Όσον αφορά το μπλε χοντρό σφουγγάρι. Όπως είπες είναι χοντρό, προορίζεται να πιάνει τα "χοντρά" στην είσοδο: κομμάτια από φυτά, σαλιγκάρια κλπ. Κι επίσης κάνει κάτι σημαντικό: σπάει την είσοδο του νερού σε ομοιογενή ροή, οπότε στο δεύτερο στάδιο, το εποικιστικό υλικό (το μακαρονάκι, το σιποράξ κλπ κλπ) κάνει καλύτερη δουλειά. Το βαμβάκι χρησιμοποιείται στην τελική φάση για να πιάνει τα πάρα πολύ ψιλά που περνάνε από τις 2 προηγούμενες φάσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-01-13, 09:39
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !!

επειδεί το ενυδρείο μου είναι 270 Λ η ποσότητα των φυτών είναι ικανοποιητική και το αποτέλεσμα που βγήκε πιστεύω είναι πολύ καλό !!

μέσα τώρα έχω μόνο αληθινά πράγματα :
2 βραχάκια από ηφαιστειογενή πέτρες, 3 ρίζες (1 μεγάλη -2 μικρές), 2 κερατόφυλλα, Anubias, Java Fern, Java Moss !!

έχω όμως κάποιες απορίες

1. διάβασα ότι αυτά τα φυτά προκαλούν πράσηνη και καφέ άλγη πως το αποτρέπω αυτό ??

2. τα Java Moss τα έδεσα σε διάφορα σημεία θα μεγαλώσουν και θα επεκταθούν και αλλού ??

3. καθε πόσο να βάζω λίπασμα ???

4. τα σαλιγκάρια που μου είπατε (Ζεπρα) γεννάνε παντού αντιαισθητικά αυγά και γεννοβολάνε σαν τρελά !! κάτι άλλο που μπορεί να μπεί για την άλγη ???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GAB team : 16-01-13 στις 12:00
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-01-13, 10:33
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή καλημέρα

γεια σου και απο μενα φιλε μου.Λοιπον κανενα φυτο απο μονο του δεν προκαλει αλγη.Τωρα για να μην εχεις αλγη πρεπει να προσεξεις το φωτισμο σου τις ωρες του και τη σωστη λιπανση των φυτων σου !!!!!!! και σωστες αλλαγες νερου !!!!
Εγω εχω 2 χρονια τωρα φυτεμενο ενυδρειο και τα φωτα μου τα λειτουργώ 10 ωρες την ημερα αλλα εφτασα στο 10ωρο σταδιακα δλδ μηνα στο μηνα ανεβαζα και μια ωρα ξεκινώντας απο 5 ωρες την ημερα...Για τη λίπανση εχω την εντύπωση πως το προιον που σ ανέφεραν παραπάνω τα παιδια ενδεικνύεται για 1-2 φορες την εβδομαδα 5ml ανα 100 λιτρα αλλα μιας και τα φυτα σου εχουν αργό μεταβολισμό καλό θα ηταν να ρίχνεις 1 φορα την εβδομαδα το 1/3 της δόσης και την δεύτερη παλι 1/3 δλδ αν κανεις αλλαγες νερου κυριακη να ριχνεις
1/3 την τριτη και 1/3 την πεμτη...
και ενα τιπακι για της annubies μην της εχεις στη μερια που εχεις το περισοτερο φωτισμο γιατι εκτος του οτι θα βγαλουν αλγη στα φυλα τους μπορει να τα δεις να καφετιζουν...δικια μου γνωμη να τα βαλεις σε σκιερα μερη και στις βασεις απ τις ριζες σου...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-01-13, 11:53
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
2 βουνάκια από ηφαιστειογενή πέτρες, 3 ρίζες (1 μεγάλη -2 μικρές)
φεγγαροπετρες?
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 16-01-13 στις 12:23
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-01-13, 22:50
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

αμάν γκάφα έκανα παιδιά βουνάκια ήθελα να γράψω !!

αυτές τις πέτρες χρησιμοποίησα


-------------------------
κάποια βοήθεια >???

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά
έχω όμως κάποιες απορίες


2. τα Java Moss τα έδεσα σε διάφορα σημεία θα μεγαλώσουν και θα επεκταθούν και αλλού ??

4. τα σαλιγκάρια που μου είπατε (Ζεπρα) γεννάνε παντού αντιαισθητικά αυγά και γεννοβολάνε σαν τρελά !! κάτι άλλο που μπορεί να μπεί για την άλγη ???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gkontos : 16-01-13 στις 22:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-01-13, 22:55
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

έχω όμως κάποιες απορίες


2. τα Java Moss τα έδεσα σε διάφορα σημεία θα μεγαλώσουν και θα επεκταθούν και αλλού ??Ναι αν υπαρχουν οι καταληλες συνθηκες ,ειναι ευκολο φυτο

4. τα σαλιγκάρια που μου είπατε (Ζεπρα) γεννάνε παντού αντιαισθητικά αυγά και γεννοβολάνε σαν τρελά !! κάτι άλλο που μπορεί να μπεί για την άλγη ???σωστες συνθηκες, φωτισμου, λιπανσης ,μετρησεις και αλλαγες νερου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-01-13, 23:00
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

ποιες είναι η συνθήκες που χρειάζεται το Java Moss για να επεκταθεί σε όλο το υπόστρωμα μου ???
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-01-13, 09:42
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιες είναι η συνθήκες που χρειάζεται το Java Moss για να επεκταθεί σε όλο το υπόστρωμα μου ???
για να το κανεις χαλι ειναι πολυ δυσκολο και να βγει ωραιο ισως εαν βαλεις ενα διχτακι κατω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-01-13, 12:48
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

βασικά με τι ταχύτητα περίπου αναπτύσσετε ???
και ποιες συνθήκες το ευνοούν ???
οκ μπορεί να μην γίνει χαλί σε όλο το υπόστρωμα αλλά τουλάχιστο να καλύψει ένα μεγάλο μέρος :ΡΡ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-01-13, 12:55
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικά με τι ταχύτητα περίπου αναπτύσσετε ???
και ποιες συνθήκες το ευνοούν ???
οκ μπορεί να μην γίνει χαλί σε όλο το υπόστρωμα αλλά τουλάχιστο να καλύψει ένα μεγάλο μέρος :ΡΡ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63407
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10357
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22465
http://www.istellas.gr/aquarium/my_p...a_dubyana.html

Καλο διάβασμα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-01-13, 17:17
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

αυτός είσαι :Ρ

ποιο κάνει το καλύτερο και ομορφότερο χαλί ??

Java Moss, Christmas Moss, Flame Moss
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-01-13, 17:19
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

σαν την φλαμε δεν υπαρχει αλλα αργει πολυ περισσοτερο απο την java
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-01-13, 19:20
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτός είσαι :Ρ

ποιο κάνει το καλύτερο και ομορφότερο χαλί ??

Java Moss, Christmas Moss, Flame Moss
Μετά τη Μιραράκη ...νομίζω η flame
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-01-13, 23:34
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

οκ παιδιά ευχαριστώ μπαίνει άμεσα παραγγελία !!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εύκολα φυτά και δύσκολα φυτά mikrosaquaristas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 27-04-11 08:55
Εύκολα φυτά για όλα τα ενυδρεία. newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 24-12-02 21:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06476 seconds with 15 queries