Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > ¶λλα λαβυρινθόψαρα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-01-13, 00:45
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Παραξενη (;) συμπεριφορα pearl gourami

Καλησπερα σας, εδω και δεκα μερες αποφασισα να αλλαξω την ψαροσυνθεση. Υστερα απο ενα χρονο λοιπον, χαρισα τα ξιφοφορακια μου και αποφασισα να βαλω ενα ζευγαρι pearl gouramis και ενα ζευγαρι ansistrus (το θηλυκο το ειχα ηδη), υπαρχουν κ μερικες γαριδες blue pearl μιας κ τις περισσοτερες τις μετεφερα σε νεο γαριδοενυδρειο.
Το ενυδρειο ειναι 80λτ (60Χ30Χ45) με πολλα φυτα, ριζες κρυψωνες κλπ, με ph στο 7,8 (σκοπευω να το ριξω κοντα στο 7 αργοτερα). Τα ansistrus δειχνουν να προσαρμοστηκαν αμεσως κ εσκαψαν κ φωλια κατω απο ενα ξυλο.
Τα pearl gouramis ομως συμπεριφερονται νομιζω περιεργα. Το θηλυκο ειναι σχεδον ολη τη μερα κρυμμενο σε καποια γωνια στον πατο (σχεδον κρυβεται κατω απο ξυλα), δεν ανεβαινει σχεδον ποτε στην επιφανεια για αερα κ οταν ταιζω (μια φορα τη μερα, κυριως με κατεψυγμενες τροφες) δεν κινειται προς την τροφη, τρωει μονο ενα δυο μπουκιες που θα τυχει να περασουν στα 2-3εκ αποσταση απ την κρυψωνα του. Δεν ξερω αν απλα δεν εχει προσαρμοστει ακομα ή φοβαται το αρσενικο που οποτε το αντιληφθει το κηνυγα και το σπρωχνει... Δε μπορω να ξερω αν η συμπεριφορα θεωρειται επιθετικη ή φυσιολογικη...το αρσενικο παντως δε δειχνει σημαδια ζευγαρωματος (φωλια απο φυσαλιδες ή κοκκινη κοιλια). Και τα δυο ειναι σχεδον στο ιδιο μεγεθος οχι πανω απο 5-6εκ. Ακομα ομως και το αρσενικο, δεν ειναι ιδιαιτερα κινητικο. Οταν ταιζω δεν κηνυγα την τροφη με αποτελεσμα να πεφτει πολλη απο αυτη στον πατο, τουλαχιστον αυτο τρωει επαρκως. Επισης, οταν πλησιαζω το ενυδρειο συνηθως απομακρυνεται στο πισω μερος. Το ενυδρειο φαινεται αδειο πλεον. Ειχα συνηθισει αλλιως με τα ξιφοφορακια τα οποια μεχρι που ετρωγαν απ το χερι μου...
Προσπαθω να καταλαβω τι λαθος κανω, αν κανω... Εχω χαμηλωσει τη ροη του φιλτρου, αλλα ομολογω πως η φωτοπεριοδος, μιας κ φυτεμενο ειναι 13 ωρες 39W (28W λεντοταινια + 11W λαμπα). Αν κ εχω πολλα φυτα, δεν εχω επιπλεοντα (σε κανα μηνα θα φτανουν στη επιφανεια αν δεν κλαδεψω). Το θυλυκο φοβαμαι πως δε θα τη "βγαλει" αν συνεχισει ετσι. Τι να κανω, να προσθεσω ενα μεγαλουτσικο θυλυκο ακομα, θα μειωσει το στρες κ του αλλου ή θα εχω δυο κρυμμενα θυλυκα μετα? Αν ταιριαξει το αρσενικο με το ενα απ τα δυο, το αλλο να το κρατησω ή να το χαρισω?
Ηξερα πως τα pearl gouramis ειναι ντροπαλα ψαρια, γι αυτο αφησα τα ansistrus, ωστε να μην ενοχλουνται απο αλλα κινητικα ψαρακια, αλλα δεκα μερες δεν ειναι ακετες για να βλεπω σημαδια προσαρμογης?
Please HELP!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-13, 00:54
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

τα pearl gourami τα βαζουμε σε χαρεμι αν δεν ειναι διαπιστωμενο ζευγαρι ωστε να μοιραζεται η ενοχληση απο το αρσενικο.Οποτε το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις αλλη μια θυληκια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-13, 01:16
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

δεν ειναι διαπιστωμενο...τυχαια διαλογη. Aυτη ηταν κ μενα η πρωτη μου σκεψη, να βαλω ενα ακομα θηλυκο. Αν ταιριαξει με το δευτερο, εξακολουθω να αφηνω και τα τρια μαζι ή αφαιρω το αλλο θυλυκο? ακομα ομως και με την προσθηκη του δευτερου θηλυκου, παλι δεν ειναι σιγουρο πως θα βγει ζευγαρωμα κλπ, σωστα? Απλα δε θα ειναι τοσο ντροπαλα ολα, σωστα καταλαβαινω?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-01-13, 01:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aivas80 Εμφάνιση μηνυμάτων
με ph στο 7,8 (σκοπευω να το ριξω κοντα στο 7 αργοτερα).

τα pearl στη φυση ζουν σε κατι 4ρια και 5ρια...
Τωρα για ενυδρειο ενα 6ρι ισως ειναι αποδεκτο, οχι ομως και 7.8 και 7 κτλ... δεν ειναι αφρικανες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-01-13, 01:30
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

σωστα!!!κι εγω τυχαια διαλογη ενα αρσενικο 2 θυληκα και ζευγαρωνει με την μια.αλλα αφηνω μεσα και την αλλη
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-13, 01:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aivas80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα pearl gouramis ομως συμπεριφερονται νομιζω περιεργα. Το θηλυκο ειναι σχεδον ολη τη μερα κρυμμενο σε καποια γωνια στον πατο (σχεδον κρυβεται κατω απο ξυλα), δεν ανεβαινει σχεδον ποτε στην επιφανεια για αερα κ οταν ταιζω (μια φορα τη μερα, κυριως με κατεψυγμενες τροφες) δεν κινειται προς την τροφη, τρωει μονο ενα δυο μπουκιες που θα τυχει να περασουν στα 2-3εκ αποσταση απ την κρυψωνα του. Δεν ξερω αν απλα δεν εχει προσαρμοστει ακομα ή φοβαται το αρσενικο που οποτε το αντιληφθει το κηνυγα και το σπρωχνει... Δε μπορω να ξερω αν η συμπεριφορα θεωρειται επιθετικη ή φυσιολογικη...το αρσενικο παντως δε δειχνει σημαδια ζευγαρωματος (φωλια απο φυσαλιδες ή κοκκινη κοιλια). Και τα δυο ειναι σχεδον στο ιδιο μεγεθος οχι πανω απο 5-6εκ. Ακομα ομως και το αρσενικο, δεν ειναι ιδιαιτερα κινητικο. Οταν ταιζω δεν κηνυγα την τροφη με αποτελεσμα να πεφτει πολλη απο αυτη στον πατο, τουλαχιστον αυτο τρωει επαρκως. Επισης, οταν πλησιαζω το ενυδρειο συνηθως απομακρυνεται στο πισω μερος. Το ενυδρειο φαινεται αδειο πλεον. Ειχα συνηθισει αλλιως με τα ξιφοφορακια τα οποια μεχρι που ετρωγαν απ το χερι μου...
Προσπαθω να καταλαβω τι λαθος κανω, αν κανω... Εχω χαμηλωσει τη ροη του φιλτρου, αλλα ομολογω πως η φωτοπεριοδος, μιας κ φυτεμενο ειναι 13 ωρες 39W (28W λεντοταινια + 11W λαμπα). Αν κ εχω πολλα φυτα, δεν εχω επιπλεοντα (σε κανα μηνα θα φτανουν στη επιφανεια αν δεν κλαδεψω). Το θυλυκο φοβαμαι πως δε θα τη "βγαλει" αν συνεχισει ετσι. Τι να κανω, να προσθεσω ενα μεγαλουτσικο θυλυκο ακομα, θα μειωσει το στρες κ του αλλου ή θα εχω δυο κρυμμενα θυλυκα μετα? Αν ταιριαξει το αρσενικο με το ενα απ τα δυο, το αλλο να το κρατησω ή να το χαρισω?
Ηξερα πως τα pearl gouramis ειναι ντροπαλα ψαρια, γι αυτο αφησα τα ansistrus, ωστε να μην ενοχλουνται απο αλλα κινητικα ψαρακια, αλλα δεκα μερες δεν ειναι ακετες για να βλεπω σημαδια προσαρμογης?
Please HELP!
σχετικα με συμπεριφορες, ειναι εξυπνα ψαρια με νοηση και χαρακτηρα οποτε συμπεριφερονται αναλογα πως θα τους τη βιδωσει..
Με το θεμα της τροφης ειναι εκλεκτικα, κι ο δικος μου για πολυ καιρο δεν καταδεχοταν τιποτα αλλο εκτος απο ζωντανο κριλλ.
Μετα εμαθε να τρωει απο το χερι μου και δοκιμαζε οτι του εδινα αλλα δεν ετρωγε οτιδηποτε.
Ακομα και με διαπιστωμενο ζευγαρι δεν παυουν τα κυνηγητα, (που λογο μεγεθους κανουν τα υπολοιπα ψαρακια να κρυβονται) αλλα γενικα δεν τσαμπουκαλευονται χοντρα οπως αλλα γκουραμια.

13 ωρες φωτοπεριοδος τι ειναι? βιοτοπος Δανιας?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-13, 01:48
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sailor247 Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστα!!!κι εγω τυχαια διαλογη ενα αρσενικο 2 θυληκα και ζευγαρωνει με την μια.αλλα αφηνω μεσα και την αλλη
Αυτο θα κανω κι εγω φιλε μου κι ελπιζω να βγει ζευγαρι...Αν εχεις κατι αλλο να προτεινεις για φωτοπεριοδο ή φυτα μου λες. Αληθεια ποσο συχνα ταϊζεις και σε τι Ph τα εχεις εσυ? Ο φιλος παραπανω μιλα για 4-5, η βιβλιογραφια λεει για 6-8... Τι να πω κι εγω, εγω θεωρω πως τα ψαρια αυτα δεν εχουν πιαστει στη φυση ελευθερα κ ουτε 2-3 γενιες πριν, αν οπως θεωρω ειναι αναπαραγωγης (το καταστημα που τα πηρα, ξερω πως εισαγει απο Γερμανια), θεωρησα πως ενα ph στο 7 θα καλυπτει και τα ansistrus και ta gouramis. Σας ευχαριστω οπως και να χει που μπηκατε στον κοπο να απαντησετε.
-------------------------
σχετικα με συμπεριφορες, ειναι εξυπνα ψαρια με νοηση και χαρακτηρα οποτε συμπεριφερονται αναλογα πως θα τους τη βιδωσει..
Με το θεμα της τροφης ειναι εκλεκτικα, κι ο δικος μου για πολυ καιρο δεν καταδεχοταν τιποτα αλλο εκτος απο ζωντανο κριλλ.
Μετα εμαθε να τρωει απο το χερι μου και δοκιμαζε οτι του εδινα αλλα δεν ετρωγε οτιδηποτε.
Ακομα και με διαπιστωμενο ζευγαρι δεν παυουν τα κυνηγητα, (που λογο μεγεθους κανουν τα υπολοιπα ψαρακια να κρυβονται) αλλα γενικα δεν τσαμπουκαλευονται χοντρα οπως αλλα γκουραμια.

13 ωρες φωτοπεριοδος τι ειναι? βιοτοπος Δανιας?[/QUOTE]

και μενα μονο κατεψυγμενα τρωνε, ξηρη τροφη τη φτυνουν... θα μειωσω σε 10-11 ωρες το φωτισμο, μαλλον το χω παρακανει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aivas80 : 09-01-13 στις 01:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-13, 01:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aivas80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο φιλος παραπανω μιλα για 4-5, η βιβλιογραφια λεει για 6-8...

http://www.seriouslyfish.com/species...opodus-leerii/

5.5 -8 λεει... (εχουν μετρηθει πολυ χαμηλοτερα αλλα τεσπα), ακομα κι ετσι το 6 το πολυ 6.5 ακουγεται σωστοτερο (το "εως 8" θα το δεις στο 99% των τροπικων ψαριων γιατι οταν ξεκιναει η περιοδος των βροχων τα νερα ειναι αλκαλλικα, αλλα αυτο δεν ξερω αν ειναι εντελως φυσικο φαινομενο η αν εχει να κανει με -ή και με - τη ρυπανση)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-01-13, 02:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

pearl gourami σε 5.5 pH, 2GH, 1KH

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παράξενη συμπεριφορά χρυσόψαρων lionor Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 65 26-08-12 22:37
ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟΥ CHRISTOS13 Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 5 19-10-11 08:04
παραξενη συμπεριφορα scooby14 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 28-06-11 12:12
παραξενη συμπεριφορα εντλερ;; dimis_george Ζωοτόκα 1 04-05-10 12:35
gourami, pearl GIAN_NIKOLA Αρχάριοι γλυκού νερού 6 02-06-08 23:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05252 seconds with 13 queries