Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-05-10, 21:49   #1
Βοήθεια στο ξεκίνημα
 
Το avatar του χρήστη EvanAquarist
EvanAquarist
Junior Member
Εγγραφή: 30-05-2010
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 17

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
EvanAquarist Ο χρήστης EvanAquarist δεν είναι συνδεδεμένος 30-05-10, 21:49
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους,φρέσκος στο forum και μετά από πολύ ψάξιμο σκέφτομαι να στήσω ένα κοινωνικό ενυδρείο...πριν 10 χρόνια είχα πάλι ένα 180λτρ αλλά λόγω μικρών παιδιών και άλλων αιτίων δεν ευδοκίμησε πολύ...
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα Αnubia 100x42x65 από το petcity με καμπύλη πρόσοψη σαν το Vision 180 της Juwel
-Φίλτρο JBL CristalProfi 900 αλλά με 1κιλό Siporax Sera
-θερμαντικό σώμα Protherm JBL 200W
-2 T5 λάμπες JBL one Nature and one Tropica light
-υπόστρωμα Flourite της Seachem σε πάχος 5εκ και λεπτό στρώμα χαλικάκι JBL Manado 2-3mm κοκκομετρία
-2 ρίζες Μangroven και 1 πέτρα Παγόδα και 2 μικρότερες από λάβα
-Γύρω στις 30 ρίζες φυτά από Tropica με χαμηλές απαιτήσεις σε φωτισμό και CO2 όπως:Anubias barteri nana,Cryptocoryne wendtii tropica,Echinodorus bleheri,Ceratophyllum demersum,Microsorum pteropus narrow,Egeria densa,vallisneria spiralis nana,bacopa monnieri,Hygrophila diformis,taxiphyllum barbieri

Θέλω να ρωτήσω αν σαν σχεδιασμός είναι σωστός και επίσης αν τα ενυδρεία με κουρμπαριστό μπροστινό τζάμι είναι εύκολα στο καθάρισμα από άλγες (πχ με τους μαγνήτες καθαρισμού?ή να προτιμήσω το αντίστοιχο με επίπεδο τζάμι??
-Επίσης,μετά από πόσες μέρες χρειάζονται λίπασμα υγρό τα φυτά γιατί αλλού διάβασα ότι μετά από 4-6 εβδομάδες για να ξεπεράσουν το σοκ μεταφύτευσης και αλλού από την πρώτη εβδομάδα λίγο και μετά την τρίτη περισσότερο
Έχω έναν μονομάχο σε γυάλα και τα πάει περίφημα...να τον βάλω πρώτον μέσα να μου ξεκινήσει καλά το ενυδρείο?Παράλληλα με τα έτοιμα βακτηριακά ζουμιά?
Υ.Γ Σκέφτομαι να βάλω 2 Colisa lalia,2 Trichogaster leeri ,10 καρδινάλιους,Corydoras,Otonciclus και Crossochilus siamensis και ίσως λίγα Τέτρα ακόμα μαζί με λίγες Γαρίδες Japan και λίγα κίτρινα σαλιγκάρια

Κάθε σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο...μην κάνω καμιά χοντρη πατάτα

Ευχαριστώ....βαγγ.
Εμφανίσεις: 4546
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-05-10, 22:39
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε και καλή αρχή (ξανά).
Τον σχεδιασμό και την επιλογή εξοπλισμού και υλικών τα βρίσκω σχεδόν άριστα, προσωπικά λίγα πράγματα θα άλλαζα, όχι λόγω λάθος επιλογής,
αλλά λόγω προσωπικού γούστου, όπως πχ το φίλτρο, απλά γιατί κατά τύχη ποτέ δεν είχα JBL, γι αυτό έχω περισσότερη εμπιστοσύνη σε άλλες φίρμες.
Τα ενυδρεία τύπου Vision δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τον καθαρισμό του "παρμπρίζ", είναι καθαρά θέμα γούστου και αισθητικής, εμένα μου αρέσουν.

Εφόσον βάλεις και υπόστρωμα, δεν πειράζει να αργήσεις λίγο το υγρό λίπασμα, εγώ πάντως θα το ξεκινούσα από την αρχή σε μικρές δόσεις.
Η επιλογή των φυτών μου αρέσει πάρα πολύ, απλά στη θέση σου θα ξεκινούσα με λιγότερες ρίζες (πχ 10) και θα τις αύξανα σταδιακά, είτε
με κλάδεμα και επαναφύτευση, είτε με δωρεές κλαδεμάτων από τις αγγελίες, είτε με μεταγενέστερες, σκοπευμένες αγορές.

Δεν έχω ιδιαίτερη εμπιστοσύνη στα έτοιμα βακτηριακά ζουμιά, θα προτιμούσα μπόλι ή έστω στρώσιμο με αμμωνία αν δεν βρεις μπόλι.
Τον μονομάχο ή το οποιοδήποτε ψαράκι θα το έβαζα μόνο μετά τις πρώτες επιτυχημένες μετρήσεις (αν είναι δυνατόν με υγρά τεστ).

Τέλος, η ψαροσύνθεση που σκέφτεσαι μου φαίνεται ταιριαστή, αρκεί να μην ξεφύγεις πάρα πολύ στους αριθμούς και το "πήξεις", πρόσεξε
λίγο τους οτόκυκλους που είναι ευαίσθητοι και καλό είναι να μπουν αργότερα, όταν το ενυδρείο θα έχει ωριμάσει πλήρως.
¶κου τι θα σου πουν και οι άλλοι, μάζεψε γνώμες, ζύγισέ τα και ...όρμα για αγορές, άντε τυχερέ, σε ζηλεύω, καλογέμιστο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-05-10, 23:10
Το avatar του χρήστη EvanAquarist
EvanAquarist Ο χρήστης EvanAquarist δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2010
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Ευχαριστώ φίλε για το καλωσόρισμα και τη διεξοδική ανάλυση...για το φίλτρο έχω και καποιες εναλλακτικές σκέψεις...όπως το Fluval 305,μου είπε φίλος οτι ειναι καλό,αλλα σε βιντεο που ειδα μου φάνηκε λίγο ευαίαθητο(π.χ. πρεπει να καθαρίζεται κάθε τοσο η προπελιτσα του που χρειαζεται προσοχή και επισης δεν εχει βαλβιδες ασφαλειας στις ενώσεις και εχει και χοντρες σπιραλ γκριζες σωληνες που προσωπικά δεν μου αρεσουν...αλλά ισως εργονομικά να ειναι καλό(ο φιλος μου ειπε οτι το νερο περναει κατα μηκος του μηχανικού προφιλτρου και βγαζει νερο polished σε αντιθεση με πολλα αλλα που το νερο περναει εγκαρσια στο μηχανικο προφιλτρο-υλικο...

Παλια ειχα Eheim ποια ειναι η γνωμη σου για την οικονομικη σειρα Ecco Echeim? Ειναι εταιρεια με ονομα αλλα αξιζει? γιατι το πλαστικο που εχουν τα φιλτρα της τα εξωτερικα ισως σπαζει πιο ευκολα απο το fluval που ειναι πλαστικο χοντρο...
Τα πολλα φυτα τα θελω για ενα γρηγορο υγιες ξεκινημα και γιατι δεν μου αρεσουν τα αραιοφυτεμενα ενυδρεια...
ΕΡΩΤΗΣΗ_ΑΠΟΡΙΑ: Αφού ο μονομάχος αντεχει καταπληκτικα στη γυάλα με αλλαγή νερού καθε 4 μερες...τι θα τον εμποδισει να αντεξει στο νεο ενυδρείο? Δεν θα ειναι εξισου ευκολο γι αυτόν,αν δεν ριξω αμμωνια για να εχει πρόβλημα? και σιγά σιγά να ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου με το ταισμα αυτου του ψαριου ??

Εννοειται οτι δεν περιμενω μονο απο τα ζουμια να κανουν τη δουλεια-ασε που σαν βακτηρια που λενε οτι περιεχουν θα επρεπε να τα διατηρουν στο ψυγειο...αλλά σαν βοηθεια μονο...

Αλλη ερωτηση..τα λιπασματα flourish...flourish excel(παροχη C με υγρη μορφή,παρακαμπτωντας το CO2) εχω καταλαβει οτι ειναι απο τα καλυτερα και οικονομικοτερα λογω της μεγαλης συμπυκνωσης τους...ισχυει αυτό?
Τα ψάρια θα μπουν αργα αργα,αυτό το εχω αποφασισει ...οι οτοκυκλοι ειναι ευαισθητοι στην αρχικη φαση στρωσιματος του ενυδρειου ή γενικά? δεν θελω πλακοστομο στο βυθό...ΛΟΛ
Ευχαριστώ παντως για τις συμβουλες φίλε μου....θα την απολαυσω τη διαδικασια με αρκετο διαβασμα και ψαξιμο...εχω δει πεντε φορες τα βιντεο της Tropica με συμβουλες για τα φυτα και πως να τα περιποιηθει κανεις....!!! Ευχαριστώ Βαγγ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-05-10, 00:29
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Μια χαρά είναι τα όλα τα Eheim, αξιόπιστα αλλά ακριβά, εγώ προτιμώ τα classic (δύσχρηστα αλλά σκυλιά και δεν θες ένα μισθό για να τα πάρεις),
όπως και τα Fluval και τα Rena (αυτά τα λατρεύω) και όλα τα φίλτρα κάνουν λίγο πολύ την ίδια δουλειά, ακόμη και τα κινέζικα φτηνοφίλτρα.
Δεν υπάρχει το ιδανικό φίλτρο, όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους, αν κάνεις γκάλοπ θα χάσεις την μπάλλα, οι περισσότεροι προτιμούν Eheim.

Για να γίνει ο κύκλος του αζώτου, πρέπει αρχικά να παραχθεί αρκετή αμμωνία (=δηλητήριο), μετά αρκετά νιτρώδη (=δηλητήριο) και τέλος νιτρικά.
Ακόμη κι αν επιβιώσει ο μονομάχος, θα ταλαιπωρηθεί αφάνταστα και το πιθανότερο είναι να καταλήξει με σοβαρές βλάβες και προβλήματα.
Σαν βοήθεια, ναι, μπορεί κάτι να κάνουν τα ζουμιά, ή ακόμη και να επισπεύσουν την διαδικασία, αλλά συμφωνούμε ότι μόνα τους... όχι.

Για τα λιπάσματα και όλη τη σειρά flourish, flourish excel κλπ, πολύ καλά το έχεις καταλάβει και δε χρειάζεται να προσθέσω τίποτε, τα είπες όλα.

Οι οτόκυκλοι είναι γενικά ευαίσθητοι, ειδικά στο στήσιμο ...ξεγραμμένοι, μακάρι να με βγάλεις ψεύτη, αλλά ...ετοίμαζε κηδειόχαρτα...

Μου αρέσει πολύ που είσαι αποφασισμένος να την απολαύσεις την διαδικασία και που το ψάχνεις, που δεν βιάζεσαι και που αμφισβητείς ότι
σου ακούγεται περίεργο, μην πιστεύεις ποτέ μια ενυδρειακή συμβουλή χωρίς να τη διασταυρώσεις από 5 πηγές, στο χόμπυ αυτό οι γνώμες είναι
σχεδόν ισάριθμες με τους χομπίστες, πάντως όσα θα διαβάσεις στα υπομνήματα είναι ήδη διπλοτσεκαρισμένα από πολύ έμπειρα άτομα και αρκετά
έγκυρα και δοκιμασμένα για να τα εμπιστευτείς.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-05-10, 00:52
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Γεια και χαρά σου !

Ο φίλος bokostas νομίζω πως τα είπε μιά χαρά!

Θα ήθελα όμως να ρωτήσω, αν σκέφτεσαι να κάνεις κάποια επεξεργασία στο νερό σου ώστε να ρίξεις σκληρότητες και pH. Γιατί, γενικά στην Ελλάδα το νερό κάνει μόνο για ζοωτόκα και κιχλίδες Αφρικής. Πολλά από τα ψάρια που αναφέρεις θέλουν διαφορετικό νερό από αυτό που έχει η βρύση μας...

Καλή συνέχεια
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-05-10, 01:00
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Πολύ σωστή η επισήμανση του Θοδωρή κι αυτό είναι πιο σημαντικό από την επιλογή του φίλτρου ή του λιπάσματος, από εκεί θα έπρεπε να αρχίσουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-05-10, 07:08
Το avatar του χρήστη EvanAquarist
EvanAquarist Ο χρήστης EvanAquarist δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2010
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Eυχαριστώ και τους δυο σας για τη βοήθεια...πραγματικά πολύτιμα όλα αυτά που λέτε και σας ευχαριστώ...

Ερώτηση:1)Επειδή δεν θέλω να μπλέξω με αντίστροφες ωσμώσεις και λεπτομερείς μετρήσεις νερού τι μου προτείνετε να κάνω με το νερό της βρύσης,που στην Αθήνα δεν είναι και ισως τοσο σκληρο όσο στη Θεσσαλονίκη?Προσθήκη υγρών(πχ Morena της Sera) που το κάνουν μαλακότερο? Σημειωτέον θα εχω και δυο ρίζες Mangroven μέσα στο ενυδρείο...Πάντως επειδη ολα αυτα τα ειδη δεν ειναι πλεον αγρια,αλλα εκτροφείου έχουν εγκλιματιστεί και πολλοι τα διατηρούν και σε πιο σκληρο νερο και πιο υψηλο pH από ότι το ιδανικο νερό του φυσικού τους οικοσυστήματος..κανω λάθος? Ίσως να μην είναι στο peak της ευεξίας τους αλλά πάνε καλά και στο νερό της Ελλάδας χωρίς μεγάλα προβληματα..έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον απο φιλους που τα εχουν χρονια...δεν ειναι και τόσο ευαίσθητα όπως οι Δίσκοι ας πούμε...

2)Ενα φίλτρο όπως το JBL 900 με παροχή 900λ/ώρα όπως λέει δηλ.θα ανακυκλωνει το νερο του ενυδρείου μου 4,5-5 φορες την ωρα και με μπόλικο υλικό Siporax(2kila)-(τελικα για τα 180λιτρα μου ποσο Siporax χρειαζομαι για μια απροβληματιστη αποτελεσματικη λειτουργία?) δεν ειναι υπεραρκετό για ενα καλά φυτεμενο ενυδρείο με νορμαλ αριθμό ψαριων? Υπαρχει καποιο μειονεκτημα οταν το φιλτρο ειναι πιο πολυ πιο δυνατο για τον ογκο του ενυδρείου?Χαζη ερωτηση αλλα στο petcity μου προτειναν το JBL 1500...μου φάνηκε υπερβολικό..ασε που καει 35W και το 900αρι 15..μακρόχρονα ειναι μεγαλη οικονομικη διαφορά(εν μεσω κρισεως...ΛΟΛ)
3) τα Crossoheilus siamensis(σιαμεζοι γλυφτες?) ειναι πιο ανθεκτικοι απο ωτοκυκλους?
4) εκτός απο ενα υλικο για μηχανικο καθαρισμο και το λεγομενο προφιλτρο και βεβαια το βιολογικο Siporax χρειάζεται και καποιο αλλο υλικο φιλτρου τωρα στην αρχη? Ας πουμε ενεργος ανθρακας ή υλικο που δεμευει νιτρωδη-νιτρικα ή φωσφορικά? Το υλικο τυρφης(peat)βοηθαει για τα ψαρια που θελω να βαλω?

Σας κουρασα και ευχαριστω και παλι εκ των προτερων...Βαγγ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-05-10, 07:32
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

1.διαφωνώ μαζί σου.κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ και θα δεις ότι τα ψαράκια χρειάστηκαν χιλιάδες χρόνια για να δημιουργήσουν αντισώματα για τις ασθένειες που ζουν στο περιβάλλον τους και δεν μπορούν να δημιουργήσουν νέα μετά από λίγα μόλις χρόνια εκτροφής.τα χημικά αυτα δεν τα συνιστώ.καλύτερα τύρφη
2.μια χαρά είναι το 900άρι.μέσα βαλε 1 η 2 σφουγγάρια μια στρώση υαλοβάμβακα και το υπόλοιπο σιποραξ
3.ναι θεωρούνται πιο ανθεκτικά αλλά αν δίνουμε τις σωστές συνθήκες στα ψάρια μας είναι μια χαρά
4.τα νιτρικά τα κατεβάζεις με τις αλλαγές νερού.αν ακολουθείς σωστά τη ρουτίνα δεν θα έχεις πρόβλημα


Τέλος κοίτα στα ηλεκτρονικά καταστήματα (petcumulus, osmosisaquariums κτλ.)και ίσως βρεις καλύτερες τιμές σε αυτα που θέλεις ενώ συχνά κάνουν και εκπτώσεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-05-10, 10:18
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Καλως ηρθες κι απο μένα.

Επίσης να ξέρεις οτι σε ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο δεν θα βρίσκεις έυκολα νικτρικά (ΝΟ3) καθώς τα φυτά τα χρησιμοποιούν ως τροφη. Για να μαλακώσεις το νερό όντως οι τρόποι είναι μετρημένοι. 1. Α/Ο, 2.Χημικά (buffer) 3. τύρφη στο φίλτρο μέσα και ρίζες μοπανι. Φυσικά η τρίτη λύση είναι η λιγότερο αποτελεσματική στα ενυδρεία μας, μιας και χρειάζονται τεραστιες ποσότητες που εμεις απλα δεν μπορούμε να βάλουμε...

Επίσης να προσθέσεις την ψαροσύνθεση σου σταδιακά για να μην έχεις κανενα spike και να δίνεις χρόνο στο βίλτρο να αυξάνει την βιολογία του για να σηκώνει την ιχθυοφόρτιση.

Καθώς προλάβανε οι γείτονες μου να γράψουνε δεν θα πώ αλλα με κάλυψαν σε πολύ μεγάλο βαθμο. Πάντως το πας πολύ καλά κατα την γνώμη μου! Σταθερα βηματα και καλό ψαξιμο. Well done!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-05-10, 12:40
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Όπως σου τα είπαν τα παιδιά παραπάνω. Μόνο να προσθέσω:

1. Πάρε μια Α/Ο (αντίστροφη όσμωση) κάποια στιγμή, με 60κάτι ευρουλάκια http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29858
θα έχεις πιο ευτυχισμένα και υγιή ψάρια και το κεφάλι σου ήσυχο από προβλήματα, αρρώστιες και τρεξίματα, ενώ το κόστος είναι ένα πάγιο έξοδο
που αξίζει τον κόπο και μακροπρόθεσμα θα σου βγεί πιο φθηνά από οποιαδήποτε άλλη μέθοδο μαλακώματος του νερού (χημικά, τύρφη, απιονισμένο κλπ).

2. Μια χαρά είναι το 900άρι για τα λίτρα και την ψαροσύνθεσή σου, αν κι εγώ θα σου πρότεινα να πας είτε σε 1 μεγαλύτερο, είτε σε 2 μικρότερα.
Αν τα βγάζω σωστά και τα λίτρα σου είναι 270 (περίπου 220-230 καθαρά), τότε εγώ θα έπαιρνα φίλτρο που να γυρνάει 1200-1500 λίτρα/ώρα
(καθόλου χαζή ερώτηση και καλή πρόταση από το μαγαζί) ή 2 μικρότερα των 600-700 λίτρων/ώρα, ώστε κι αν στο μέλλον αυξηθεί πολύ η ιχθυοφόρτιση
ή βάλω πιο ρυπογόνα ψάρια (πχ κιχλίδες) να είμαι καλυμένος από φίλτρανση και να μην ανησυχώ. Το πιο δυνατό δεν είναι πρόβλημα, η κατανάλωση βέβαια είναι.
Τα 2 αντί για 1 είναι πιο ευέλικτη επιλογή και μπορείς να τα καθαρίζεις εναλλάξ, χωρίς να ανησυχείς για την βιολογία, ενώ κι αν το 1 σταματήσει,
θα σε καλύπτει το άλλο για αρκετό διάστημα. Αυτά, υπό την προϋπόθεση ότι έχεις πού να κρύψεις 2 φίλτρα, 4 σωλήνες κλπ αντιαισθητικά εξαρτήματα.
Σιποράξ χρειάζεσαι όσο ακριβώς θα χωρέσει το φίλτρο σου, ανάμεσα σε 2 σφουγγάρια και μια λεπτή στρώση ενυδρειακό βαμβάκι (υαλοβάμβακα).

3. Ναι, είναι πιο ανθεκτικοί, αν δεν σε ενοχλεί βέβαια το γεγονός ότι μεγαλώνουν περισσότερο από τους οτόκυκλους.

4. Εκτός από σιποράξ, σφουγγάρια και υαλοβάμβακα, θα χρειαστείς και λίγο ενεργό άνθρακα μόνο για τις πρώτες 1-2 εβδομάδες, μετά τον πετάς.
Τα υπόλοιπα δεν είναι απαραίτητα. Η τύρφη βοηθάει (εγώ χρησιμοποιώ), αλλά θέλει συχνή αλλαγή και μακροπρόθεσμα κοστίζει.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-05-10, 13:46
Το avatar του χρήστη EvanAquarist
EvanAquarist Ο χρήστης EvanAquarist δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2010
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Mα τα λίτρα του ενυδρείου μου φίλε θεωρητικά ειναι 240λ. και ωφελιμα θα μεινουν μετα τα διακοσμητικά και τα φυτά 180-190 περίπου όχι 270...άρα νομίζω το 900αρι με υπερκαλύπτει...
Όσον αφορά τωρα τα Τέτρα,η Sera σε προτασεις της για τους βιοτόπους της 60λιτ και 130λιτρ. όπου προτεινει έτοιμες λυσεις με φυτα και ψάρια βάζει μαζί καρδιναλιους με Colisa lalia και άλλα Τετρα(πχ. Blue Emperor Tetra)χωρίς να δινει οδηγίες για χρηση τύρφης και/ή Μορενα...μονο Aquatan και nitrivec..και υποτιθεται ότι ειναι επιστημονικα στησιματα ενυδρειου οσον αφορα το ειδος και τον αριθμό των ψαριων και φυτων και βεβαια θα ηθελε να πουλησει και τυρφη και Μοrena...anyway θα το ξαναδω
προσεκτικα
Ο ενεργος ανθρακας στην αρχη γιατι? Απορροφα αμμωνια-νιτρωδη-νιτρικα?Μα αυτα θελουμε να κανουν τον κυκλο τους φυσιολογικα και να αναπτυχθουν τα βακτηριδια..

Επισης τα φυτα στην αρχη που θελουν αζωτο και φωσφορικα και βεβαια δεν υπαρχουν στο νερο ακομα αλλα ουτε στο Flourite γιατι αν καταλαβα καλά εχει κυριως ιχνοστοιχεια ή μηπως κανω λάθος,πού θα τα βρουν?Μήπως κανα Floursih Nitrogen?Εννοώ δηλαδη τη μεταβατικη περιοδο με φυτα μεχρι να μπουν ψαρια αν τα φυτα ειναι πολλα θα υπαρχει ελλειψη νιτρικων
...ευχαριστω...Βαγγ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-05-10, 14:23
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EvanAquarist Εμφάνιση μηνυμάτων
Mα τα λίτρα του ενυδρείου μου φίλε θεωρητικά ειναι 240λ. και ωφελιμα θα μεινουν μετα τα διακοσμητικά και τα φυτά 180-190 περίπου όχι 270...άρα νομίζω το 900αρι με υπερκαλύπτει...Σε καλυπτει ναι,αρκει να μην φορτωσεις το ενυδρειο με πολλααα ψαρια!
Όσον αφορά τωρα τα Τέτρα,η Sera σε προτασεις της για τους βιοτόπους της 60λιτ και 130λιτρ. όπου προτεινει έτοιμες λυσεις με φυτα και ψάρια βάζει μαζί καρδιναλιους με Colisa lalia και Apistogramma ramirezi χωρίς να δινει οδηγίες για χρηση τύρφης και/ή Μορενα...μονο Aquatan και nitrivec..και υποτιθεται ότι ειναι επιστημονικα στησιματα ενυδρειου οσον αφορα το ειδος και τον αριθμό των ψαριων και φυτων και βεβαια θα ηθελε να πουλησει και τυρφη και Μοrena...anyway θα το ξαναδω
προσεκτικα Οντως τα προτεινει αυτα αλλα η προταση της ειναι στην παγκοσμια αγορα οπου το νερο που βγαζει καθε βρυση ειναι διαφορετικο π.χ στο Νοριτς της Αγγλιας η βρυση βγαζει ph 6.8 kh 3 gh 5 ενω εδω στην γειτονια σου στο Χολαργο ph 7.8 kh 14 gh 17 οποτε ο συνδυασμος με τα colisa,ramirezi kai cardinal ταιριαζει στο Νοριτς αλλα οχι στο Χολαργο.
Ο ενεργος ανθρακας στην αρχη γιατι? Απορροφα αμμωνια-νιτρωδη-νιτρικα?Μα αυτα θελουμε να κανουν τον κυκλο τους φυσιολογικα και να αναπτυχθουν τα βακτηριδια... Ο ενεργος ανθρακας στην αρχη ειναι για να "τραβηξει" πιθανον βλαβερα χημικα που εχει το ενυδρειο κατα την εκκινηση του απο σιλικονες,πλαστικα,διακοσμητικα κ.α.Μετα απο 4-5 μερες τον αφαιρουμε διοτι "τραβα" και τα οφελιμα στοιχεια για τα φυτα.
Δεν επηρεαζει αμμωνια,νιτρικα,νιτρωδη.

Επισης τα φυτα στην αρχη που θελουν αζωτο και φωσφορικα και βεβαια δεν υπαρχουν στο νερο ακομα αλλα ουτε στο Flourite γιατι αν καταλαβα καλά εχει κυριως ιχνοστοιχεια ή μηπως κανω λάθος,πού θα τα βρουν?Μήπως κανα Floursih Nitrogen?Εννοώ δηλαδη τη μεταβατικη περιοδο με φυτα μεχρι να μπουν ψαρια αν τα φυτα ειναι πολλα θα υπαρχει ελλειψη νιτρικων Στην αρχη οντως τα φυτα δεν θα εχουν στην διαθεση τους ουτε αζωτο ουτε φωσφορικα και καλιο που τους ειναι απαραιτητα αλλα δεν θα παθουν τιποτα για 1-2 εβδομαδες αν τους τα στερησουμε,αντιθετως αν τους τα δωσουμε σε πλεονασμα θα γεμισουμε αλγες,επειδη δεν θα εχουν προσαρμοστει ακομα ωστε να αρχισουν να "τραβανε".Οποτε πρωτα φυτευουμε,εγω προτεινω να φυτεψεις ολα τα φυτα μαζι ωστε να μην ταλαιπωρεις αργοτερα ψαρια και υποστρωμα και να αρχιζεις μετα απο 2-3 εβδομαδες λιπανση με το "σταγονομετρο" ωστε να βρεις σιγα σιγα την χρυση τομη σε φως-λιπανση.Εξαλλου εαν φυτεψεις ευκολα φυτα και δεν εχεις co2 αλλα ουτε και εξτρα φωτισμο περα απο τον "μαμισιο" η αναπτυξη σου θα ειναι αργη και δεν χρειαζεται πολυ λιπανση,θα εκμεταλευοντε το αζωτο και τα φωσφορικα απο τα αποβλητα των ψαριων και της περισιας τροφης και εσυ θα προσθετεις απλα καλιο,excel,trace εβδομαδιαια και οταν το απαιτησουν σιδηρο.
...ευχαριστω...Βαγγ
Οσο για το στρωσιμο προτεινω ή μπολι απο υγειεστατο ενυδρειο ή το αργο αλλα σιγουρα στρωσιμο με αμμωνια.
Υπομονη,διαβασμα και ρωτα οτι θες...Η αρχη ειναι σημαντικη.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-05-10, 14:31
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EvanAquarist Εμφάνιση μηνυμάτων
Mα τα λίτρα του ενυδρείου μου φίλε θεωρητικά ειναι 240λ. και ωφελιμα θα μεινουν μετα τα διακοσμητικά και τα φυτά 180-190 περίπου όχι 270...άρα νομίζω το 900αρι με υπερκαλύπτει...
Όσον αφορά τωρα τα Τέτρα,η Sera σε προτασεις της για τους βιοτόπους της 60λιτ και 130λιτρ. όπου προτεινει έτοιμες λυσεις με φυτα και ψάρια βάζει μαζί καρδιναλιους με Colisa lalia και Apistogramma ramirezi χωρίς να δινει οδηγίες για χρηση τύρφης και/ή Μορενα...μονο Aquatan και nitrivec..και υποτιθεται ότι ειναι επιστημονικα στησιματα ενυδρειου οσον αφορα το ειδος και τον αριθμό των ψαριων και φυτων χωρίς παρεξήγηση φίλε μου εγώ δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου. Προταρχικός σκοπός τους είναι να πουλήσει ενυδρεία και εξοπλισμό. Και αυτό θα το πετύχει πιο εύκολα αν σου δείξει ένα πολύχρωμο και γεμάτο ψάρια ενυδρείο και βεβαια θα ηθελε να πουλησει και τυρφη και Μοrena...anyway θα το ξαναδω
προσεκτικα
Ο ενεργος ανθρακας στην αρχη γιατι? Απορροφα αμμωνια-νιτρωδη-νιτρικα?Μα αυτα θελουμε να κανουν τον κυκλο τους φυσιολογικα και να αναπτυχθουν τα βακτηριδια.. Ο άνθρακας απορροφά κάθε επικίνδυνη χημική ουσία που μπορεί να υπάρχει σε ένα καινουργιο ενυδρείο. Οτιδήποτε χημικό δηλαδή που μπορεί να έμεινε στο ενυδρείο από την κατασκευή του στο εργοστάσιο, την παραμονή του στο πετ σοπ κλπ. Είναι δηλαδή ένα καθαρά προληπτικό μέτρο

Επισης τα φυτα στην αρχη που θελουν αζωτο και φωσφορικα και βεβαια δεν υπαρχουν στο νερο ακομα αλλα ουτε στο Flourite γιατι αν καταλαβα καλά εχει κυριως ιχνοστοιχεια ή μηπως κανω λάθος,πού θα τα βρουν?Μήπως κανα Floursih Nitrogen?Εννοώ δηλαδη τη μεταβατικη περιοδο με φυτα μεχρι να μπουν ψαρια αν τα φυτα ειναι πολλα θα υπαρχει ελλειψη νιτρικων Αν τα φυτά σου είναι από την αρχή πολλά, είναι πολύ πιθανό σύντομα να έχεις πρόβλημα. Θα τα αφήσεις όμως μερικές μέρες ή και βδομάδες, να προσαρμοστούν, να αρχίσουν να αναπτύσουν ριζικό σύστημα και νέους βλαστούς. Μετά θα δεις πως προχωράει η ανάπτυξη τους και τι "ζητάνε" τα φυτά σου και σταδικά προσθέτεις περαιτέρω λιπάσματα
...ευχαριστω...Βαγγ
Αν δεν θέλεις να αποκτήσεις Α/Ο, θα πρέπει πρώτα απόλα να γνωρίζεις τις τιμές του νερού του δικτύου της περιοχής σου. Στη συνέχεια αναζήτησε για κάθε ψάρι που σε ενδιαφέρει τις απαιτήσεις του, τόσο σε ποιότητα νερού, όσο και σε διαμόρφωση ενυδρείου, συγκατοίκους κλπ. Δες ποιά από αυτά θέλουν συνθήκες νερού ανάλογες με του δικτύου σου (μην πλησιάζεις τα όρια των αντοχών τους αλλά μείνε κάπου στη μέση). Τέλος βλέπεις ποια από αυτά μπορούν να συνυπάρξουν αρμονικά και μετά κάνεις τις επιλογές σου
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-05-10, 14:37
Το avatar του χρήστη EvanAquarist
EvanAquarist Ο χρήστης EvanAquarist δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2010
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Ειλικρινά ευχαριστώ και τους δυο παραπάνω φίλους για τα σχολια σε καθεμια απορία..Θα αρχίσω με τα φυτά και μετά από κανα δυό τρεις εβδομάδες θα εχω καταληξει και σε ποια ψάρια θα βάλω...!!!
Αυτό με τον ενεργό ανθρακα στην αρχη δεν το ηξερα...ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο Ξεκίνημα... _tm_ Αρχάριοι γλυκού νερού 8 23-08-08 19:47
Ξεκίνημα.. vega Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 22-12-07 08:07
Νέο Ξεκίνημα !!! gnostos Αρχάριοι γλυκού νερού 16 23-09-07 23:11
Νέο ξεκίνημα AXEL Αρχάριοι γλυκού νερού 3 17-01-07 20:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08108 seconds with 13 queries