Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-05-15, 17:43
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή STC 1000 απορια!

Καλησπερα, χθες παρελαβα τον εν λογω controller,καθομαι τωρα και διαβαζω σχετικα με την ορθη-πρακτικη συνδεσμολογια του εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223
Φοβερη η αναλυση-παρουσιαση ομολογουμενως, τωρα αν καταλαβα καλα
Λεει ας πουμε " Θεωρω οτι αφου ο STC εχει μια μονο ρυθμιση θερμοκρασιας (και οχι ξεχωριστη για ψυξη και θερμανση οπως ο eliwell), τοτε ειναι καλυτερα να αποσυνδεουμε την ψυξη το χειμωνα και τη θερμανση το καλοκαιρι."
Εγω θελω πχ κατωτερη χειμωνα 25 και ανωτερη καλοκαιρι 27.Οποτε με το που πιασει 27, ανοιγει η ψυξη και το ριχνει στους 26,7 σωστα;(με ανοχη 0,3).Οταν ομως εκει κατα μεσα Σεπτεμβρη που δροσιζει, η θερμοκρασια στο ενυδρειο πεσει στους 26 θα ανοιξει η θερμανση;Εκει ομως δεν καιει τσαμπα η θερμανση;;Αφου θελω κατωτερη 25,αρα πρεπει να ξαναρυθμισω για χειμωνα;
Με αλλα λογια καλυτερα το καλοκαιρι να αποσυνδεουμε τον θερμαντηρα,εφοσον δεν εχει ξεχωριστη ρυθμιση για χειμωνα-καλοκαιρι
Να σας πω το περιμενα λιγο μεγαλυτερο σαν συσκευη αντε εκει πισω με τα γεφυρωματα που πρεπει να γινουν, δε βολευει και τοσο..Αυριο η συνδεσμολογια και τα ξαναλεμε..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-05-15, 17:51
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν εχεις δικιο. Δεν εχει μια εξοδο ο stc-1000, κανονικα ψυξη/θερμανση ολο το χρονο μπορεις να εχεις πανω στο ενυδρειο. Εκτος αν πηρες καποιον με μια εξοδο. Βαλε μας ενα link απο εκει που το πηρες για να δουμε σιγουρα.

Τη συνδεσμολογια αν την κανεις μια φορα, θα σου φανει παιχνιδακι μετα. Και σου μιλαει καποιος που δεν ειναι ιδιαιτερα καλος με τα ηλεκτρολογικα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-05-15, 18:13
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Δικιο εχεις. Ο δικος μου τωρα που ανοιγει ο καιρος ειναι σεταρισμενος να κραταει το νερο στους 26.5. Με την ζεστη που εχει ομως πολυ συχνα φτανει τους 27. Επειδη εχω και εγω ανοχη 0.3 απο τους 26.8 και πανω ανοιγουν οι ανεμιστηρες. Επειδη δεν με νοιαζει να παει και 27 απλα βγαζω τους ανεμιστηρες.

Το αναποδο θα κανω τον Σεπτεμβρη που θα πεφτει η θερμοκρασια.

Παντως δεν νομιζω οτι "πρεπει" να αποσυνδεεις. Ισα ισα που αν ο χωρος που ειναι το ενυδρειο εχει μεγαλες διακυμανσεις, καλυτερα να τα εχεις ολα πανω γιατι μεγαλες διακυμανσεις καλο δεν κανουν στα ψαρια. Θελω να πω καλα κανει και αναβει ο θερμαντηρας σου και δεν αφηνει να πεσει στους 25 γιατι 27 με 25 σε λιγες ωρες ειναι αποτομη αλλαγη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-05-15, 18:21
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Χειμωνα/καλοκαιρι εχω ανεμιστηρες και θερμαντηρα πανω στο ενυδρειο, παντως, χωρις κανενα προβλημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-05-15, 19:30
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχεις δικιο. Δεν εχει μια εξοδο ο stc-1000, κανονικα ψυξη/θερμανση ολο το χρονο μπορεις να εχεις πανω στο ενυδρειο. Εκτος αν πηρες καποιον με μια εξοδο. Βαλε μας ενα link απο εκει που το πηρες για να δουμε σιγουρα.

Τη συνδεσμολογια αν την κανεις μια φορα, θα σου φανει παιχνιδακι μετα. Και σου μιλαει καποιος που δεν ειναι ιδιαιτερα καλος με τα ηλεκτρολογικα
Οχι φιλε μου δεν εχει μια εξοδο αλλα δυο, ψυξη-θερμανση!!Αυτο που επισημαινω ειναι οτι δεν εχει δυο ξεχωριστες ρυθμισεις για ψυξη-θερμανση αλλα μια..Ναι η συνδεσμολογια δεν ειναι δυσκολη θα την καταφερω!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-05-15, 19:57
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μα δε χρειαζεται να ορισεις αν πρεπει να μπει ψυξη ή θερμανση. Τον προγραμματιζεις σε καποια θερμοκρασια με καποια αποκλιση και οταν πεσει, ανοιγει η θερμανση. Αν ανεβει, η ψυξη. Εκτος αν κατι δεν καταλαβα κατι απο αυτα που λες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-05-15, 20:12
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Αυτο που λεει ειναι οτι ουσιαστικα θελει δυο ρυθμισεις για το ενυδρειο

Το χειμωνα κρατα +- 0.3 στους 25 και το καλοκαιρι κρατα +-0.3 στους 27.

Ενω ο stc εχει μια και χρειαζεται να παρακολουθεις ο ιδιος τις αλλαγες εποχης για να ρυθμιζεις την θερμοκρασια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-05-15, 20:27
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αναλογα τα ψαρια, φυσικα, η ρυθμιση της θερμοκρασιας.

Αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ανεβαζουμε/κατεβαζουμε σταδιακα τη θερμοκρασια ρυθμισης αναλογα με τις εποχες, ωστε να υπαρχει φυσιολογικη μεταβαση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-05-15, 21:46
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που λεει ειναι οτι ουσιαστικα θελει δυο ρυθμισεις για το ενυδρειο

Το χειμωνα κρατα +- 0.3 στους 25 και το καλοκαιρι κρατα +-0.3 στους 27.

Ενω ο stc εχει μια και χρειαζεται να παρακολουθεις ο ιδιος τις αλλαγες εποχης για να ρυθμιζεις την θερμοκρασια
Aκριβως αυτο εννοω που λεει ο ΜιχαληςΙσως να μην εγινα απολυτα κατανοητος, νομιζα οτι ο controller θα εχει 2 ρυθμισεις κατι που σιγουρα θα βολευε ακομη περισσοτερο..Ενταξει δεν πειραζει, αλλαζει η εποχη αλλη ρυθμιση οπως λεει κι ο Nazgul.. Εγω παντως τον εβγαλα το θερμοστατη παιδια εχω και μικρο ενυδρειο με βολεψε κιολας, κι απο Σεπτεμβριο τον ξανα βαζω..
Μιχαλη αυτη την εποχη μεχρι και Αυγουστο πολυ δυσκολο το βλεπω να χεις διακυμανση 2-3 βαθμους απο μονο του..Εμενα κυμενεται απο 27,2-28,2 χωρις να ανοιξω ανεμιστηρακι..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-05-15, 01:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ενα αλλο κολπο για να μην αναβει τσαμπα η θερμανση αυτες τις εποχες, ειναι να ρυθμισεις τον θερμαντηρα σε κατωτερη θερμοκρασια απο οτι το -3.0 του stc και ετσι θα εχεις μια ασφαλεια για να μη πεσει πιο χαμηλα απο οτι επιτρεπεται η θερμοκρασια.
Δλδ τωρα αν εχεις ρυθμισει 26, μολις παει 26.3 αρχιζει η ψυξη. ΟΚ
Οταν πεσει ομως 25.7 θα ανοιξει ο stc, τσαμπα θερμανση.
Αν ομως ρυθμισεις το θερμαντηρα πχ στους 25 (γιατι δεν θες να πεσει παρακατω), δεν θα ανοιξει κι ας δινει ρευμα ο stc.
Οταν φτασει στους 25 θα ανοιξει ο θερμαντηρας και θα κρατησει τη θερμοκασια οσο οριζει ο θερμαντηρας πλεον και θα σβηνει μονος του κι ας δεινει ακομα ρευμα ο stc.


Αλλο κολπο ειναι να αυξησεις τη διαφορα του 0.3 σε 1.
Πχ αν θελεις να μην ανεβει πανω απο 27 η θερμοκρασια, ρυθμιζεις τον stc στους 26
Οταν φτασει 27 θα ανοιξει η ψυξη.
Στους 26 θα κλεισει.
Αν πεσει στους 25, θα ανοιξει η θερμανση και στους 26 θα κλεισει.
Ακομα κι αν υπαρχει διακυμανση 2 βαθμων μεσα στο 24ωρο, δεν πειραζει τα ψαρια αν γινεται σταδιακα.
Γιαυτο σε αυτην την περιπτωση δεν χρησιμοποιουμε πολυ δυνατο θερμαντηρα να ανεβαζει αποτομα τη θερμοκρασια. (η πτωση δεν πειραζει ετσι κι αλλιως, αλλα και γιατι σε αυτην την περιπτωση γινεται με φυσικο τροπο απο τη θερμοκρασια χωρου)
Πχ 1 βατ ανα λιτρο συνηθως ειναι ΟΚ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-05-15, 14:47
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σαςΑγορασα ολα τα υλικα σημερα, βρηκα και μαυρες προεκτασεις, τωρα κατι αλλο σχετικα με τις συνδεσμολογιες..
-Ειναι καλα να αφησω 20cm μηκος σε καθε καλωδιο με θυληκο φις στη θερμανση-ψυξη ή να ειναι πιο μικρο;Καλα για την τροφοδοσια θα το φτιαξω πιο μακρυ κανα μισο μετρο λεω..
Εκει που πρεπει να συνδεθουν 2 ή και 3 καλωδια μαζι σε μια επαφη (οπως στην 1η επαφη) πρωτα τα κολλαμε μαζι και τα 3 με κολλητηρι και μετα τα σφιχνουμε μεσα στην επαφη σωστα;
Καλωδιο για 220volt για τα γεφυρωματα δεν αγορασα εξτρα γιατι θα μου μεινει απ τις προεκτασεις που θα κοψω.
Ελπιζω να μην ακουγονται ανοητες οι αποριες μου,απλα μη κανω κατι λαθος κι εχουμε να κανουμε με υψηλη ταση εδω..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-05-15, 14:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το μήκος του καλωδίου στη περίπτωση σου δεν παίζει ρόλο, βάλε και μπαλαντέζα 50 μέτρα , το ίδιο είναι, να αποφεύγεις όμως όταν είναι μεγάλα τα καλώδιο το τύλιγμα, αν χρειαστεί νε περάσει πολύ ρεύμα, όπως με τον θερμαντήρα, δημιουργείται πηνίο, το καλώδιο ζεσταίνεται και μπορεί να λιώσει, αλλά αυτό να υπολογίζεις πάνω από 500watt. Γενικά πάντως τα καλώδια όταν είναι σε τάση πρέπει να αποφεύγεται το κουλούριασμα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-05-15, 22:10
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μήκος του καλωδίου στη περίπτωση σου δεν παίζει ρόλο, βάλε και μπαλαντέζα 50 μέτρα , το ίδιο είναι, να αποφεύγεις όμως όταν είναι μεγάλα τα καλώδιο το τύλιγμα, αν χρειαστεί νε περάσει πολύ ρεύμα, όπως με τον θερμαντήρα, δημιουργείται πηνίο, το καλώδιο ζεσταίνεται και μπορεί να λιώσει, αλλά αυτό να υπολογίζεις πάνω από 500watt. Γενικά πάντως τα καλώδια όταν είναι σε τάση πρέπει να αποφεύγεται το κουλούριασμα
να κατι που εμαθα και σημερα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-05-15, 22:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
να κατι που εμαθα και σημερα
Γιάννη αν διαβάσεις επάνω σε μπαλαντέζα , γράφουν πως πρέπει να ξετυλίγεται ολόκληρη αν πρόκειται να βάλουμε συσκευή πάνω από κάποια watt ή amper.
Άλλοι ηλεκτρολόγοι λένε πως αυτό γίνεται γιατί το καλώδιο γίνεται πηνίο και άλλοι γιατί όταν τα καλώδια είναι πολύ κοντά μεταξύ τους το ένα ζεσταίνει το άλλο, άσχετα όμως με την αιτία έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα, και στη περίπτωση μας αυτό μας ενδιαφέρει, να μη ζεσταίνονται τα καλώδια για τον ένα ή τον άλλο λόγο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-05-15, 11:55
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Να μπω σφηνα στο θεμα κ να ρωτησω κατι...στη ρυθμιση του F4 γραφει -1.3
τί σημαινει αυτο??
η θερμοκρασια που δειχνει ειναι η πραγματικη εκτος κ αν τα θερμομετρα μου τα εχουν παιξει...
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-05-15, 12:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μπω σφηνα στο θεμα κ να ρωτησω κατι...στη ρυθμιση του F4 γραφει -1.3
τί σημαινει αυτο??
η θερμοκρασια που δειχνει ειναι η πραγματικη εκτος κ αν τα θερμομετρα μου τα εχουν παιξει...
Στο F4 -1,3 σημαίνει πως είναι ρυθμισμένος να αφαιρεί 1,3 βαθμούς απο αυτο που υπολογίζει ο αισθητήρας (καλιμπράρισμα)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223
Το ρύθμισες εσυ έτσι ;
Καλό είναι να έχουμε και ένα αξιόπιστο θερμόμετρο να ελέγχουμε κατα καιρούς αν μας δείχνει σωστα και να το ρυθμίζουμε αν είναι αναγκαίο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-05-15, 12:08
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Τελικά έχει κάποιο νόημα να δίνει κανείς το 50άρικο και να παίρνει τον eliwell - δεν κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μπω σφηνα στο θεμα κ να ρωτησω κατι...στη ρυθμιση του F4 γραφει -1.3
τί σημαινει αυτο??
η θερμοκρασια που δειχνει ειναι η πραγματικη εκτος κ αν τα θερμομετρα μου τα εχουν παιξει...
http://www.tradeger.co.za/pdf/stc100...ing_manual.pdf

Σύμφωνα με το manual είναι η τιμή για το καλιμπράρισμα. Αν δείχνει σωστή θερμοκρασία εγώ δε θα το πείραζα, αλλά γενικά είναι καλό να τσεκάρουμε τον αισθητήρα κάθε χρόνο και να τον αλλάζουμε αν ξεφεύγει πολύ.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-05-15, 12:19
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Τι εννοεις?
οτι η πραγματικη θερμοκρασια ειναι +1.3 ???

Μου το στειλανε ετοιμο...Το Φ4 δεν το πειραξα...η ανοχη ηταν στο 0.5 και την αλλαξα στο 0.3.

Εγω μετρωντας με θερμομετρο(οχι ψιφιακο)καλα μου δειχνει.


Αλλα αυτο που ειπες για το -1.3 παλι δεν το καταλαβα...

Απο το pdf που εστειλε ο maverick εγινε κατανοητο
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-05-15, 12:27
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Αν δεν θεωρειται τελειως OT, Maverick τι ακριβως κανει διαφορετικα ο eliwell?

----
panos χοντρικα το καθε θερμιστορ (αισθητηρας γενικα ) εχει ( διεπεται ) απο ενα λαθος. Για παραδειγμα στην περιπτωση του stc, το θερμιστορ ειναι ουσιαστικα μια αντισταση που εχει την ιδιοτητα
να αλλαζει την τιμη της αναλογα ( η αντιστροφως αναλογα ) με την θερμοκρασια στην οποια βρισκεται.

Υπαρχουν απειρα ( σε ποσοστητα εννοω ) θερμιστορ στην αγορα για stc 1000. Ολα ειναι φτιαγμενα απο το ιδιο υλικο. Ομως το ιδιο υλικο δεν γινεται να εχει παντα την τιμη 4.5 Kohm στους 25 βαθμους κελσιου. Αρα καποια θερμιστορ δειχνουν 4.1 καποια αλλα 4.7. Ε αυτα τα variances τα μαζευεις με το F4. Γιατι?

Το μηχανακι ( ο stc ) ειναι προγραμματισμενο να δειχνει σε εσενα 25 βαθμους κελσιου, οταν απο το θερμιστορ του διαβαζει 4.5 Kohm πχ. Ομως εσυ εχεις πανω ενα θερμιστορ που στους 25 δειχνει 5.1 Kohm. Αρα και ο stc δεν θα σου δειξει 25 αλλα 26. Ομως εσυ εχεις αλλο θερμομετρο καλο. Και οταν ο stc Σου δειχνει 26 εσυ μετρας με το αλλο 25. Επομενως πας F4 και του λες αφαιρεσε ενα βαθμο και να αφαιρεις παντα ενα βαθμο γιατι το θερμιστορ μου εκει δειχνει.


Νταξει... δεν ξερω αν σε βοηθησα αλλα keep in mind οτι για καποιο λογο δεν εγινε δασκαλος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-05-15, 12:35
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Ο eliwell έχει 2 ρυθμίσεις, μία κατώτατη θερμοκρασία και μία ανώτατη (ενώ ο stc έχει μία που προσπαθεί να κρατήσει). Εγώ πχ έχω βάλει κατώτατη τους 24.2 και απόκλιση 0.2 οπότε όταν φτάσει στους 24 ανοίγει θέρμανση. Ανώτερη έχω βάλει 27.8 (απόκλιση πάντα 0.2) οπότε όταν πάει 28 ανοίγουν ανεμιστήρια. Στο ενδιάμεσο - δλδ 24-28 - δε λειτουργεί τιποτα. Κάνει ουσιαστικά αυτά που ζητάει ο φίλος στην αρχή του thread. Έτσι δε χρειάζεται να ρυθμίζει κανεις διαφορετικά για καλοκαίρι/χειμώνα και υπάρχει και η "φυσική" διακύμανση στη θερμοκρασία λόγω εποχών
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-05-15, 12:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοεις?
οτι η πραγματικη θερμοκρασια ειναι +1.3 ???

Μου το στειλανε ετοιμο...Το Φ4 δεν το πειραξα...η ανοχη ηταν στο 0.5 και την αλλαξα στο 0.3.

Εγω μετρωντας με θερμομετρο(οχι ψιφιακο)καλα μου δειχνει.


Αλλα αυτο που ειπες για το -1.3 παλι δεν το καταλαβα...

Απο το pdf που εστειλε ο maverick εγινε κατανοητο
Ότι κάποιος το έχει ρυθμίσει (καλιμπραρει) να δείχνει 1,3 λιγότερο από ότι αισθάνεται/υπολογίζει, χωρίς αυτό απαραίτητα να είναι λάθος.
Και εγώ , τον έναν από τους 4 που έχω τον έχω καλιμπράρει στο -0,5, έδειχνε δηλαδή 0,5 παραπάνω από τους άλλους 3 , που θεωρητικά δείχνουν σωστά γιατί τους έλεγξα με αναλογικό θερμόμετρο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-05-15, 12:45
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο eliwell έχει 2 ρυθμίσεις, μία κατώτατη θερμοκρασία και μία ανώτατη (ενώ ο stc έχει μία που προσπαθεί να κρατήσει). Εγώ πχ έχω βάλει κατώτατη τους 24.2 και απόκλιση 0.2 οπότε όταν φτάσει στους 24 ανοίγει θέρμανση. Ανώτερη έχω βάλει 27.8 (απόκλιση πάντα 0.2) οπότε όταν πάει 28 ανοίγουν ανεμιστήρια. Στο ενδιάμεσο - δλδ 24-28 - δε λειτουργεί τιποτα. Κάνει ουσιαστικά αυτά που ζητάει ο φίλος στην αρχή του thread. Έτσι δε χρειάζεται να ρυθμίζει κανεις διαφορετικά για καλοκαίρι/χειμώνα και υπάρχει και η "φυσική" διακύμανση στη θερμοκρασία λόγω εποχών

Οντως ακουγεται καλυτερο..

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-05-15, 12:52
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο eliwell έχει 2 ρυθμίσεις, μία κατώτατη θερμοκρασία και μία ανώτατη (ενώ ο stc έχει μία που προσπαθεί να κρατήσει). Εγώ πχ έχω βάλει κατώτατη τους 24.2 και απόκλιση 0.2 οπότε όταν φτάσει στους 24 ανοίγει θέρμανση. Ανώτερη έχω βάλει 27.8 (απόκλιση πάντα 0.2) οπότε όταν πάει 28 ανοίγουν ανεμιστήρια. Στο ενδιάμεσο (δλδ 24-2 δε λειτουργεί τιποτα. Κάνει ουσιαστικά αυτά που ζητάει ο φίλος στην αρχή του thread. Έτσι δε χρειάζεται να ρυθμίζει κανεις διαφορετικά για καλοκαίρι/χειμώνα και υπάρχει και η "φυσική" διακύμανση στη θερμοκρασία λόγω εποχών
Αρα λοιπον, εχουν αυτη τη σημαντικη διαφορα ο eliwell με τον stc 1000, καπως ετσι εξηγειται κι η διαφορα στην τιμη τους
Ο eliwell ειναι εντελως αυτοματοποιημενος ενω o stc χρειαζεται μικροπαρεμβασεις απο χειμωνα-καλοκαιρι..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-05-15, 13:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Όντως ο Eliwell έχει πιο πολλές ευκολίες , και ίσως να είναι σαν να έχεις 2 stc, αλλά κάθε τι που θέλουμε για το ενυδρείο ή γενικότερα, καλό είναι να κρίνουμε τη σχέση τιμή/απόδοση. Η τιμή του Eliwell ίσως είναι απαγορευτική για κάποιους σε αντίθεση με του stc που είναι πολύ πιο προσιτή, και αν συμβιβαστεί με τις λιγότερες ευκολίες , που ίσως σε κάποιους να μην είναι και απαραίτητες , με τον stc κάνει πολύ καλά τη δουλειά του.
Ξεκινώντας το χόμπι με τα ενυδρεία πριν 3 χρόνια, είδα τη τιμή του eliwell και η αλήθεια είναι πως ζορίστηκα, ανακαλύπτοντας όμως το τροχό έπεσε και το μάτι μου σε συζητήσεις για τον stc, αμέσως τον παράγγειλα , και την ημέρα που ήρθε και τον τοποθέτησα και είδα πως λειτουργεί (άπιστος Θωμάς ον) παράγγειλα αμέσως και 2ο για το άλλο ενυδρείο, πέρσι το καλοκαίρι που έφτιαξα το ξύλινο τον παράγγειλα με το που ξεκίνησα να φτιάχνω τη βάση του ενυδρείου, και αργότερα πήρα και ένα 4ο για εφεδρικό (3 ενυδρεία έχω , να υπάρχει εφεδρεία σε περίπτωση που συμβεί κάτι) που τώρα τον χρησιμοποιώ για τη προετοιμασία του νερού για τις αλλαγές. Όπως καταλαβαίνεται η προσιτή τιμή του stc με έκανε να έχω για όλα τα ενυδρεία αλλά και εφεδρικό, και όλοι μαζί στοίχησαν πάνω κάτω όσο ένας eliwell, στη περίπτωση μου η σχέση τιμή/απόδοσης είναι σίγουρα υπέρ του stc
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-05-15, 15:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά έχει κάποιο νόημα να δίνει κανείς το 50άρικο και να παίρνει τον eliwell - δεν κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά...
50αρικο?
-------------------------
Και ο eliwell θελει παρεμβασεις.
Δεν κραταω ολο το χειμωνα ιδια θερμοκρασια (ουτε το καλοκαιρι)

Εκτος των δυο ρυθμισεων (που δινει μια μεγαλη ανεση) η βασικη διαφορα που εχω παρατηρησει εγω, ειναι στους eliwell εδω και 8 χρονια που εχω, δεν χρειαστηκε να κανω τιποτα. Ουτε αλλαγη αισθητηρα, ουτε καλιμπραρισμα, ουτε τιποτα.
Με τα stc εχει χρειαστει να κανω μερικα εκν νεου καλιμπραρισματα και τελικα να αλλαξω και 2-3 probe, γιατι απο καποια στιγμη και μετα, μου εδειχναν θερμοκρασιες πλανητη Δια.
(με τους νεους αισθητηρες ομως που τους εβαλα και ειναι απο eliwell, ακομα - αν και ειναι νωρις- δεν εχω δει προβλημα)

Η οικονομικη διαφορα ομως, τεραστια.
Και αν την πολλαπλασιασουμε x 2-3-4-5 .... controller, που μπορει να χρειαζεται καποιος .....

Συν οτι δεν νομιζω να πωλειται πια ο 915. (που ειχε πριν μερικα χρονια κανα 55αρι)
Κατι eliwell plus κλπ ακουω, και ολο ψαχνονται για τη συνδεσμολογια και τον προγραμματισμο τους, αφου εχουν διαφορετικες παραμετρους και υποδοχες για τα καλωδια.
Εγω παντως δεν ξανακαθομαι να γραψω και για τους Plus
Αν θελουν να πουλανε eliwell, ας κατσουν να γραψουν απο την εψεμ αρθρο ή ας ξαναβγαλουν στην αγορα τους IC915. (σε λογικη τιμη)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 29-05-15 στις 15:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-05-15, 14:13
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66
Αν θελουν να πουλανε eliwell, ας κατσουν να γραψουν απο την εψεμ αρθρo
Εισαι αρχοντας!

Eliwell δεν εχω χρησιμοποιησει για να πω την αληθεια, μονο stc-1000, αλλα θα μεινω στο γεγονος οτι αν υπαρχουν πολλα ενυδρεια στο σπιτι, το κοστος ξεφευγει αρκετα. Μια χαρα ειναι οι stc-1000. Φτου φτου ποτε δεν εχουν βγαλει προβλημα (κατι που ετσι κι αλλιως μπορει να συμβει σε οποιοδηποτε ηλεκτρονικο προϊον)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-06-15, 00:16
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Κι υστερα εγω πιστευω πως ειναι ωραιο να μην ειναι ολα αυτοματοποιημενα στο ενυδρειο μας, ετσι ωστε να ασχολουμαστε που και που με ρυθμισεις-αλλαγες κ.α. που πρεπει να γινουν και που εμπεριεχουν την χαρα ενασχολησης με το χομπυ
Με δουλειες και υποχρεωσεις δεν εχω βρει χρονο να τον συναρμολογησω μηπως αυριο.
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-06-15, 16:19
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Χθες βραδυ τελειωσα με την τοποθετηση του κοντρολερ μεσα σε σκληρο χαρτινο κουτι που βρηκα στις διαστασεις του.Το μονωσα εσωτερικα με μονωτικη.Δεν ειναι κατι σπουδαιο απο πλευρας κατασκευης αλλα τουλαχιστον σταθεροποιηθηκαν οι συνδεσεις των καλωδιων πισω και δεν ειναι χυμαΟταν βρεθει χρονος θα κανω κατι καλυτερο..
Σημερα μπηκε στο ενυδρειο ολα καλα πολυ ευκολος στο σεταρισμα χρειαζοταν καλιμπραρισμα ομως εδειχνε ενα βαθμο πανω.. Η χρονοκαθυστερηση στην ψυξη ομως που εξυπηρετει ξερει κανεις;;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-06-15, 16:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν αντι για ανεμιστηράκια βάλεις ψυκτικό μηχάνημα , να περιμενει 3 λεπτα να σταθεροποιηθεί η θερμοκρασία για να μην αναβοσβήνει και καει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-06-15, 16:42
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αντι για ανεμιστηράκια βάλεις ψυκτικό μηχάνημα , να περιμενει 3 λεπτα να σταθεροποιηθεί η θερμοκρασία για να μην αναβοσβήνει και καει
Μαλιστα, καλο... Παντως οταν τον εβγαλα απ την πριζα δεν εκανε μπιπ-αλαρμ οπως εχω διαβασει οτι κανει..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
stc-1000 vasilhs Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 25-12-14 11:06
Απορια με stc-1000 terzen DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 29-10-11 16:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10212 seconds with 15 queries