Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 13-08-11, 23:43   #1
Διακοπές-Αλλαγές νερού
ioannis_79
Member
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος 13-08-11, 23:43
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Παιδιά καλημέρα!

Έχω ένα ενυδρείο 72λιτρο, με 3 Apisto και 5 Neon...

Πραγματοποιώ αλλαγές νερού ~30% κάθε εβδομάδα....

Σκέφτομαι να λείψω για διακοπές για 10 ημέρες, θα υπάρχει πρόβλημα εάν κάνω την αλλαγή του νερού την 11η ημέρα, ή είναι πολύ αργά?

Σας ευχαριστώ πολύ
Εμφανίσεις: 2040
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-08-11, 00:18
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

καλο ειναι να κρατας ρουτινες αλλα για 10 μερες δεν υπαρχει προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-08-11, 01:30
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ενα θεμα ειναι η εξατμιση σε 10 μερες θα ειναι αρκετη! Δεν υπαρχει καποιος να συμπληρωνει το νερο που εξατμιζεται? Θα πρεπει να ειναι νερο οσμωσης η απιονισμενο για να μη μεταβληθουν οι σκληροτητες κοκ!

Απο αλλαγες νερου δε νομιζω να υπαρχει θεμα ... αρκει να μη ταιζεις τη περιοδο που λειπεις (εννοω οχι ταιστρα και οχι τροφη "διακοπων" )!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-08-11, 08:39
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Όπως τα λεέι ο Γιώργος: όποτε έφευγα (για 2 βδομάδες τη φορά) κανόνιζα κάποιον να συμπληρώνει το νερό που εξατμιζόταν, και τίποτε άλλο (εγώ βεβαια έβαζα και μια ταϊστρα αλλα με μικρότερη ποσότητα από το συνηθισμένο).

Αν κανονίσεις τα της αναπλήρωσης δε θα έχεις πρόβλημα (σκέψου και παλιότερα που κάνανε αλλαγές νερού μια φορά στο εξάμηνο... μπρρρρ...)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-08-11, 01:17
o.k.e Ο χρήστης o.k.e δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2011
Περιοχή: mandra
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή ηι

φιλε,κακα τα ψεματα, υπαρχουν πολλοι συγχομπιστες που πραγματι κανουνε αλλαγη νερου καθε εξαμηνο...εχω μαλωσει κι εγω πολλους..χαχαχα

δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα,απλα οταν γυρισεις να προσθεσεις νερο οσο εχει εξατμιστει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-08-11, 08:45
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Με τις πληροφορίες που δίνεις, λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Ύπάρχουν λεπτομέριες όμως που δεν τις αναφέρεις και που ενδέχεται να σου δημιουργήσουν πρόβλημα.

Για παράδειγμα, αν χρεισιμοποιείς κάποιο τρόπο ψύξης του νερού, (ανεμηστηράκια?) έχεις κάποιον κοντρόλερ? Τότε θα έχεις μεγάλη εξάτμηση και θα πρέπει να φροντήσεις να μην ξενερήσει ο εσθητήρας του.

¶λλο παράδειγμα. Τι φίλτρο έχεις? Εσωτερικό? Εξωτερικό? Αν είναι εσωτερικό θα πρέπει να φροντίσεις να μην πέσει η στάθμη του νερού πολύ και σου δημιουργήσει πρόβλημα στην λειτουργεία του.

Βλέπεις λοιπόν ότι υπάρχουν κάποια πραγματάκια που μπορεί να θέλουν κάποια μέριμνα από πλευράς σου.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-08-11, 15:58
george1995 Ο χρήστης george1995 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-07-2010
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

εγω εχω ενα ενυδρείο 25 λίτρα με στρωμμένο φίλτρο. Ταίζω τα ψαράκια μου (2 γκάμπι που θα τα μεταφέρω σε λίγες μέρες σε μεγαλύτερο ενυδρείο) καθημερινά και κάνω αλλαγές νερού καθε μήνα περίπου. Ευτυχώς δεν εξατμίζεται πολύ νερό. Δεν έχουν πάθει τίποτα τα ψάρια μου. Στην αρχή πιστεύω πως χρειάζονται αλλαγές νερού συχνά αλλά όταν στρώσει το φίλτρο δεν είναι και τόσο απαραίτητες. ¶λλωστε οι αλλαγές στρεσάρουν και τα ψάρια....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-08-11, 16:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george1995 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εχω ενα ενυδρείο 25 λίτρα με στρωμμένο φίλτρο. Ταίζω τα ψαράκια μου (2 γκάμπι που θα τα μεταφέρω σε λίγες μέρες σε μεγαλύτερο ενυδρείο) καθημερινά και κάνω αλλαγές νερού καθε μήνα περίπου. Ευτυχώς δεν εξατμίζεται πολύ νερό. Δεν έχουν πάθει τίποτα τα ψάρια μου. Στην αρχή πιστεύω πως χρειάζονται αλλαγές νερού συχνά αλλά όταν στρώσει το φίλτρο δεν είναι και τόσο απαραίτητες. ¶λλωστε οι αλλαγές στρεσάρουν και τα ψάρια....
Οι αλλαγες στρεσαρουν τα ψαρια οταν το νερο της αλλαγης δεν ειναι σωστο ή οι παραμετροι (ph gh kh redox) στο νερο του ενυδρειου εχουν αλλαξει δραματικα απο την ελλειψη αλλαγων.

Το πιο συνηθες σε ενυδρειο χωρις συχνες αλλαγες νερου ειναι τα ψαρια που ηδη βρισκονται μεσα να εχουν συνηθίσει τις αλλαγμενες παραμετρους του νερου και να επιζουν (συνηθως οχι για πολυ και σιγουρα μακρυα απο το προσδοκιμο ζωης που μπορουν να φτασουν - τα νιτρικα και τα φωσφορικα κανουν αργα τη ζημια τους) αλλα οταν επιχειρησουμε να βαλουμε νεα ψαρια να τα χανουμε αμεσα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγές νερού mac32 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 19-04-11 23:32
Ποιότητα νερού - αλλαγές νερού gianelos Γλυκό νερό - Γενικά 2 26-09-10 23:01
Τι γίνεται με τις αλλαγές νερού κατά τις καλοκαιρινές διακοπές? endymion Γλυκό νερό - Γενικά 5 21-06-10 15:09
Αλλαγές νερού. manosdr Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 11 26-06-04 12:17
Καλοκαιρινές διακοπές, αλλά αλλαγές νερού? Makis M Malawi 2 05-05-04 20:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04306 seconds with 13 queries