Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-10-09, 13:15   #1
τι επιλογες έχω?
 
Το avatar του χρήστη Like_the_wind
Like_the_wind
Junior Member
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 11

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Like_the_wind Ο χρήστης Like_the_wind δεν είναι συνδεδεμένος 29-10-09, 13:15
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα!!
Έχω διαβάσει διάφορα άρθρα και το σίγουρο είναι ότι έχω πολύ διάβασμα ακόμα.
Είναι μέρες τώρα που θέλω να πάρω ενυδρείο και έχω καταλήξει στο μέγεθος αλλα πριν το πάρω θα ήθελα να ξέρω τα βήματα που θα ακολουθήσω μετά όσο αφορά το τι φυτά και ψάρια θα βάλω για να προσδιορίσω το χρόνο και το τι θα χρειαστώ.
θέλω να κάνω μικρά και σωστά βήματα αλλα θα πρέπει να ξέρω απο την αρχή το τι ακριβώσ θα βάλω μέσα στο ενυδρείο μου για να το διαμορφώσω όσο το δυνατόν καλύτερα έτσι ώστε και να έχω ένα αισθητικά όμορφο αποτέλεσμα και το σημαντικότερο να είναι ιδανικές οι συνθήκες για τα ψαράκια που πρόκειται να κατοικήσουν σε αυτό.
Επειδή είμαι αρχάρια γι αυτό θα ήθελα να συμβουλευτώ τη γνώμη σας ώσ προς τι φυτά και ψάρια θα πρέπει να πάρω ώστε και να μην έχουν πολλες απαιτήσεις και λόγω απειρίας να έχω απώλειες κάτι που δεν θα το ήθελα και να συνδυάζονται μεταξύ τους ως προς τις συνθήκες του νερού και να είναι αυτό που θα κάνει τα ψάρια να νιώσουν σαν να ζουν στο φυσιολογικό τους περιβάλλον.
Διαβάζω ξεχωριστά για το καθένα αλλα δεν μπορώ να βρώ τον κατάλληλο συνδυασμό.
Το ενυδρείο θα ειναι 240lt 121*44*55 και μέσα θα βάλω άμμο δεν ξέρω αν πρέπει να είναι ψιλή ή χοντρή και κυρίωσ θα έχω ξύλο και βράχους με κρυψώνες.
Δεν θα ήθελα να το φορτώσω πολύ με φυτά.
Οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε θα είναι χρήσιμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
¶ννα
Εμφανίσεις: 3391
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-10-09, 17:46
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Καλώς όρισες και μπράβο σου που ξεκινάς σωστά με διάβασμα και υπομονή.
Μια πολύ καλή επιλογή για αρχάριους (για μένα η καλύτερη), προκειμένου να εξοικειωθείς με το ενυδρείο είναι τα ζωοτόκα.
Ένας συνδυασμός από γκάπυ, πλάτυ και μόλυ, θα γεμίσει το ενυδρείο σου χρώματα, κίνηση και ζωντάνια, χωρίς πολλές απαιτήσεις.
Μπορείς επίσης να βάλεις ξιφοφόρους αντί για πλάτυ, αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να αποφύγεις τα πλαστικά φυτά
και διακοσμητικά και να προσθέσεις πολλά αληθινά φυτά χαμηλών απαιτήσεων (ανούμπιες, βαλισνέριες, κρυπτοκορίνες,
εχινόδωρους, κερατόφυλλο) και να μην το υπερφορτώσεις με ψάρια, γιατί πολύ σύντομα θα έχεις γέννες και υπερπληθυσμό.
Καλό θα ήταν να αποφύγεις τα ψάρια που θέλουν πολύ μαλακό νερό και χαμηλό ΡΗ, τα τιγράκια που κυνηγούν ουρίτσες και
τα πολύ ευαίσθητα και "δύσκολα" ψάρια που θα σε ταλαιπωρήσουν και θα έχουν αυξημένες απαιτήσεις.
Κάνε μια βόλτα στα πετσόπ, δες ποια σου αρέσουν (όμως μην αγοράσεις ακόμη) και τα ξαναλέμε για τις συμβατότητες
και τη δυσκολία του καθενός. Και διάβασε εδώ μέσα πολύ, υπάρχουν απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-10-09, 23:38
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

121*44*55 βγαινει 292 λιτρα...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-10-09, 09:49
Το avatar του χρήστη Like_the_wind
Like_the_wind Ο χρήστης Like_the_wind δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες. Θα ψάξω τα συγκεκριμένα είδη ψαριών και φυτών που μου έδωσες. Φυτά θα βάλω τόσα ώστε να δώσουν στο ενυδρείο μια φυσική όψη και να κάνουν τα ψάρια να νιώσουν πιο οικεία στο νέο περιβάλλον και όσο για τον αριθμό των ψαριών δεν θα πάρω πολλά προτιμώ να είναι ευρύχωρο γι αυτά το ενυδρείο και να νιώθουν άνετα μέσα στο χώρο. Αυτός ήταν ο στόχος μου όταν αποφάσισα να πάρω μεγάλο ενυδρείο και όχι να πάρω πολλά ψάρια. Το πιο πιθανό είναι να πάρω δύο μόνο και μόνο να έχουν παρέα το ένα το άλλο.
Αυτό που φοβάμαι περισσότερο είναι να μη μου βγάλουν προβλήματα αρρώστιες όχι τόσο γιατί δεν θέλω να ασχοληθώ ή δεν έχω υπομονή αλλα γιατί δυστυχώσ δεν έχω το χρόνο και κυρίωσ κάθε απώλεια που ευελπιστώ να μην έχω θα μου κοστίζει αρκετά.
Φυτά θα έβαζα κι εγω φυσικά.
θέλω να είναι ένα όμορφο φυσικό και ευχάριστο περιβάλλον για τα ψαράκια που θα έχω και για μας που θα το βλέπουμε και θα ζούμε με αυτό.
Θα ρίξω μια ματιά σε αυτά που μου έδωσες και θα τα ξαναπούμε σύντομα.
¶ννα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς όρισες και μπράβο σου που ξεκινάς σωστά με διάβασμα και υπομονή.
Μια πολύ καλή επιλογή για αρχάριους (για μένα η καλύτερη), προκειμένου να εξοικειωθείς με το ενυδρείο είναι τα ζωοτόκα.
Ένας συνδυασμός από γκάπυ, πλάτυ και μόλυ, θα γεμίσει το ενυδρείο σου χρώματα, κίνηση και ζωντάνια, χωρίς πολλές απαιτήσεις.
Μπορείς επίσης να βάλεις ξιφοφόρους αντί για πλάτυ, αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να αποφύγεις τα πλαστικά φυτά
και διακοσμητικά και να προσθέσεις πολλά αληθινά φυτά χαμηλών απαιτήσεων (ανούμπιες, βαλισνέριες, κρυπτοκορίνες,
εχινόδωρους, κερατόφυλλο) και να μην το υπερφορτώσεις με ψάρια, γιατί πολύ σύντομα θα έχεις γέννες και υπερπληθυσμό.
Καλό θα ήταν να αποφύγεις τα ψάρια που θέλουν πολύ μαλακό νερό και χαμηλό ΡΗ, τα τιγράκια που κυνηγούν ουρίτσες και
τα πολύ ευαίσθητα και "δύσκολα" ψάρια που θα σε ταλαιπωρήσουν και θα έχουν αυξημένες απαιτήσεις.
Κάνε μια βόλτα στα πετσόπ, δες ποια σου αρέσουν (όμως μην αγοράσεις ακόμη) και τα ξαναλέμε για τις συμβατότητες
και τη δυσκολία του καθενός. Και διάβασε εδώ μέσα πολύ, υπάρχουν απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα.
-------------------------
Μου είπαν ότι είναι 240lt.
Πιστεύω ότι είναι αρκετό για να βάλω μέσα 2 με τέσσερα μικρά ψαράκια έτσι ώστε να νιώθουν άνετα και ευρύχωρα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aaaooll Εμφάνιση μηνυμάτων
121*44*55 βγαινει 292 λιτρα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Like_the_wind : 30-10-09 στις 09:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-10-09, 10:30
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

240 καθαρα θα βγει...... οποτε εχεις πολλες επιλογες........!!!!!

240 λιτρα με ζωοτοκα...... μιλαμε αν το κανεις θα γινει πανικος απο γεννες μετα απο λιγο καιρο......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-10-09, 11:04
Το avatar του χρήστη Like_the_wind
Like_the_wind Ο χρήστης Like_the_wind δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Συγνώμη ερώτηση??
Αυτό είναι καλό???
Τι θα τα κάνω τόσα ψάρια?
-------------------------
Να ρωτήσω κάτι που μου έχει κάνει εντύπωση.
Δεν έχω δει πουθενά να προτίνουν σε αρχάριους τα χρυσόψαρα που και όμορφα ψάρια είναι και ανθεκτικά. Υπάρχει μήπως κάτι που δεν το γνωρίζω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Like_the_wind : 30-10-09 στις 11:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-10-09, 11:23
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ειναι πολυ ομορφα ψαρακια...αλλα ολα τα ψαρια εχουν την ομορφια τους και ολα τα ψαρια ειναι ανθεκτικα αν ζουν στις συνθηκες που θελουν.
σε μεγαλο ενυδρειο σαφως προτεινονται και του κρυου νερου....αλλα οι περισσοτεροι αρχαριοι (δυστυχως) δε ξεκινουν με πολυ μεγαλο ενυδρειο....
σκεψου οτι μιλαμε για μεγαλα ψαρια και θελουν πολλα λιτρα το καθενα....
για να χαρεις ενα ενυδρειο που δε θα εχεις μονο 1-2 αλλα μια ποικιλια απο χρυσοψαρα θελεις πολυ μεγαλο ενυδρειο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-10-09, 14:23
Το avatar του χρήστη Like_the_wind
Like_the_wind Ο χρήστης Like_the_wind δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

δηλαδη πόσα χρυσόψαρα θα μπορουσα να βαλω μέσα σε ένα ενυδρείο 240lt?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-10-09, 14:25
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

εγώ θα έβαζα το πολύ 5-6. Όταν μεγαλώσουν θα είναι ήδη πολλά.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-10-09, 15:03
Το avatar του χρήστη Like_the_wind
Like_the_wind Ο χρήστης Like_the_wind δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

έτσι κι αλλιώς υπολόγιζα να βάλω δύο με τέσσερα ψάρια.
Το θεωρώ και πιο όμορφο γιατί δεν είναι φορτωμένο και το κυριότερο για να είναι ευρύχωρα για τα ψάρια.
Προτιμώ δύο και να τα βλέπω να κολυμπάνε παρά πολλά και να κουτουλάνε μεταξύ τους.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-10-09, 18:44
Το avatar του χρήστη Kardinalios
Kardinalios Ο χρήστης Kardinalios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Θα σου πρότεινα επίσης ψαράκια που κάνουν κοπαδάκια όπως cardinal tetras (για τη μέση του ενυδρείου), κορύντορας και οτόκυκλους για το βυθό (πραγματικοί εργάτες, αλλά και όμορφα). Είναι μικρά σε μήκος και σε 240 λίτρα θα έχουν αρκετό χώρο να κολυμπούν. Καλή τύχη!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-10-09, 16:17
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Like_the_wind Εμφάνιση μηνυμάτων
έτσι κι αλλιώς υπολόγιζα να βάλω δύο με τέσσερα ψάρια.
Το θεωρώ και πιο όμορφο γιατί δεν είναι φορτωμένο και το κυριότερο για να είναι ευρύχωρα για τα ψάρια.
Προτιμώ δύο και να τα βλέπω να κολυμπάνε παρά πολλά και να κουτουλάνε μεταξύ τους.
πολύ σωστά
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-11-09, 05:56
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...αν αποφασισες να βαλεις χρυσοψαρα να ξερεις δεν θα το μετανιωσεις
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-11-09, 10:04
Το avatar του χρήστη Like_the_wind
Like_the_wind Ο χρήστης Like_the_wind δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή καλημέρα!!

Μάλλον αυτό θα κάνω. Συμφωνώ είναι και όμορφα και έξυπνα και το σημαντικότερο ανθεκτικά.

Είχα κάποτε και πραγματικά δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΨΑΡΙΩΝ! costas_kumitsu Γλυκό νερό - Γενικά 12 08-04-09 20:07
επιλογες ψαριων ababapanos Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 13-03-09 00:07
Επιλογες για μια λαμπα τ8 mao Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 08-08-08 08:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05386 seconds with 15 queries