Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-01-07, 17:56
Το avatar του χρήστη paxh2o
paxh2o Ο χρήστης paxh2o δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 114
Smile νεο ενυδρείο- εξοπλισμός

Γεια χαρά σε όλους.
Ετοιμάζομαι να φτιάξω το πρώτο μου ενυδρείο και θα ήθελα την γνώμη σας. Αποφάσισα να πάρω το Rio 125. Ο προβληματισμός μου αφορά στον εξοπλισμό, δηλαδή, αν θα πάρω κομπλέ το πακέτο την Juwel ή όχι.
Δεν έχω καταλήξει ακόμα στα φυτά που θα βάλω, θέλω πάντως το ενυδρείο να έχει αρκετά φυτά και κυρίως να δημιουργήσω ένα «χαλί» στο μεγαλύτερο μέρος του. Έτσι αναρωτιέμαι αν επαρκούν οι δύο λάμπες (2 * 18w ) ή θα αναγκαστώ αργότερα να βάλω μεγαλύτερες, σε περίπτωση που θελήσω να βάλω πιο απαιτητικά φυτά. Ακόμα δεν ξέρω αν θα χρειαστώ σύστημα CO2, θα προτιμούσα να το αποφύγω για αρχή.
Επίσης σκέφτομαι να πάρω θερμαντικό σώμα 200w και όχι 100 για να μειώσω την κατανάλωση και γιατί ο χώρος που θα μπει το ενυδρείο, αν και εσωτερικός, δεν θερμαίνεται αρκετά.
Τέλος θα ήθελα την γνώμη σας για το φίλτρο. Να πάρω το σύστημα της Juwel (Filter System Compact) ή να κοιτάξω σε άλλη εταιρεία?
Αυτά για αρχή. Περιμένω τις προτάσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-01-07, 21:30
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παρε το Rio 180.H διαφορα ειναι ελαχιστη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-07, 11:35
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Φίλε μου επειδή έχω αυτό το ενυδρείο μερικά χρόνια τώρα, ίσως μπορώ να σου δώσω μερικές ιδέες. Καταρχήν συμφωνώ ότι είναι μάλλον καλύτερα να πάρεις το RIO180 το οποίο δεν έχει και τόσο μεγαλύτερη τιμή ενώ το μήκος του είναι μόνο 20cm παραπάνω ενώ κερδίζεις σχεδόν 50% σε λίτρα. Όταν λες κομπλέ πακέτο τι εννοείς? Τα ενυδρεία αυτά είναι κομπλε έτσι κι αλλιώς μόνο η βάση είναι ξεχωριστά. Δηλαδή θα πάρεις έτσι κι αλιώς φίλτρο και θερμαντήρα. Αν θέλεις μπορείς να διατηρήσεις το εσωτερικό φίλτρο το οποίο είναι πολύ καλό και ως προς τον κυκλοφορητή του και ως προς τον όγκο υλικών που δέχεται και να αλλάξεις μόνο τα βιολογικά του σφουγγάρια με κάτι καλύτερο όπως siporax ή subtrate pro. Μπορείς να προσθέσεις και ένα εξωτερικό φίλτρο ώστε να είσαι πλήρης. Εναλλακτικά βγάζεις το εσωτερικό φίλτρο εντελώς και βάζεις δύο εξωτερικά. Εγώ έχω το εσωτερικό με subtrate pro μαζί με ένα εξωτερικό Tetratec 700. Επειδή ενδιαφέρεσαι για φυτά σίγουρα θα χρειαστείς κάποια στιγμή και επιπλέον φωτισμό, προς το παρόν μπορείς καλύτερα να αλλάξεις τις δύο λάμπες της Juwel με μία Freshwater kai μία original tropical της Arcadia ή όποιας μάρκας αντίστοιχου φάσματος μπορείς να βρεις πολύ πιο φτηνές αντίστοιχες λάμπες σε καταστήματα ηλεκτρικών με προσοχή στα kelvin. Υπάρχουν αρκετά σχετικα post στο forum για το θέμα αυτό. Αργότερα θα δεις ότι θα χρειαστείς και περισσότερες λάμπες, μπορείς να προσθέσεις μέχρι δύο ακόμη (λίγο ζόρικα είναι η αλήθεια) κάτω από το πίσω άνοιγμα (με ανεξάρτητο ballast). Για το θερμαντικό σώμα καλύτερα να κρατήσεις αυτό που έχει και αν θέλεις βάλε ακόμα έναν 50 watt ή το πολύ 100 στην αντίθετη πλευρά του ενυδρείου οπότε εξισορροπείς και τη θέρμανση. Για τα απαιτητικά φυτά που σκοπεύεις να βάλεις, το CO2 θα δεις ότι θα το χρειαστείς και καλύτερα να ψάξεις λύσεις με μπουκάλα και μανόμετρα.

Ελπίζω να σε βοήθησα

Φιλικά
Ανδρέας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-07, 11:38
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paxh2o Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποφάσισα να πάρω το Rio 125. Ο προβληματισμός μου αφορά στον εξοπλισμό, δηλαδή, αν θα πάρω κομπλέ το πακέτο την Juwel ή όχι.
Και να θες δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά. Ο εξοπλισμός έρχεται πακέτο με το ενυδρείο. Και μάλιστα το εσωτερικό φίλτρο είναι κολλημένο πάνω στο τζάμι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paxh2o Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω καταλήξει ακόμα στα φυτά που θα βάλω, θέλω πάντως το ενυδρείο να έχει αρκετά φυτά και κυρίως να δημιουργήσω ένα «χαλί» στο μεγαλύτερο μέρος του. Έτσι αναρωτιέμαι αν επαρκούν οι δύο λάμπες (2 * 18w ) ή θα αναγκαστώ αργότερα να βάλω μεγαλύτερες, σε περίπτωση που θελήσω να βάλω πιο απαιτητικά φυτά. Ακόμα δεν ξέρω αν θα χρειαστώ σύστημα CO2, θα προτιμούσα να το αποφύγω για αρχή.
Για να δημιουργήσεις χαλί από κάποιο φυτό στο ενυδρείο σου θα χρειαστείς πολύ (περίπου 1watt / λίτρο) και "σωστό" φως μέσα σε αυτό αλλά και CO2 (φιάλη πεπιεσμένου και όχι diy) και πιθανόν και κάποια έξτρα λίπανση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paxh2o Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης σκέφτομαι να πάρω θερμαντικό σώμα 200w και όχι 100 για να μειώσω την κατανάλωση και γιατί ο χώρος που θα μπει το ενυδρείο, αν και εσωτερικός, δεν θερμαίνεται αρκετά.
Εάν σκέφτεσαι να πάρεις εξωτερικό controller θερμοκρασίας τότε δεν υπάρχει πρόβλημα με τα 200 watt. Αν όχι, σκέφτηκες πόσο μπορεί να ανέβει η θερμοκρασία μέσα στο ενυδρείο αν κολλήσει ο θερμοστάτης των 200w? Αν συμβεί κάτι τέτοιο και δεν το αντιληφθείς έγκαιρα, τότε πας για ψαρόσουπα με μπόλικα λαχανικά (εννοώντας τα φυτά)!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paxh2o Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος θα ήθελα την γνώμη σας για το φίλτρο. Να πάρω το σύστημα της Juwel (Filter System Compact) ή να κοιτάξω σε άλλη εταιρεία?
Στο πρώτο σκέλος σου απάντησα.
Οι εναλλακτικές σου είναι:
1. Φίλτρο Juwel που έρχεται μαζί με το ενυδρείο
2. Φίλτρο Juwel που έρχεται μαζί με το ενυδρείο σε συνδυασμό με κάποιο άλλο εξωτερικό (αν θες πολύ φίλτρανση και μεγαλύτερη κυκλοφορία)
3. Αφαιρείς με προσοχή το φίλτρο που παρέχεται με το ενυδρείο και βάζεις κάποιο εσωτερικό ή εξωτερικό της αρεσκείας σου.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-07, 13:09
Το avatar του χρήστη paxh2o
paxh2o Ο χρήστης paxh2o δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,
ήταν όλες πολύ κατατοπιστικές. Μάλλον θα κινηθώ στην κατεύθυνση να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-07, 22:33
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από acg301 Εμφάνιση μηνυμάτων
. Αν θέλεις μπορείς να διατηρήσεις το εσωτερικό φίλτρο το οποίο είναι πολύ καλό και ως προς τον κυκλοφορητή του και ως προς τον όγκο υλικών που δέχεται και να αλλάξεις μόνο τα βιολογικά του σφουγγάρια με κάτι καλύτερο όπως siporax ή subtrate pro. Εγώ έχω το εσωτερικό με subtrate pro
Για να μην ανοίγω καινούριο ποστ.... πως έβαλες βιολογικά υλικά στο εσωτερικό? Έχω αγοράσει το Ρίο 240 και προβληματίζομαι.... τα χώρισες με σακουλάκια (καλσόν π.χ.)

(Θέλω να βάλω μακαρόνι και substrat pro όπως έχω και στο τωρινό φίλτρο στο μικρό ενυδρείο που θα αντικατασταθεί)

Κάπου έχω διαβάσει κάτι αντίστοιχο στο φόρουμ αλλά δεν το βρίσκω...
Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-01-07, 10:19
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parrot Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην ανοίγω καινούριο ποστ.... πως έβαλες βιολογικά υλικά στο εσωτερικό? Έχω αγοράσει το Ρίο 240 και προβληματίζομαι.... τα χώρισες με σακουλάκια (καλσόν π.χ.)

(Θέλω να βάλω μακαρόνι και substrat pro όπως έχω και στο τωρινό φίλτρο στο μικρό ενυδρείο που θα αντικατασταθεί)

Κάπου έχω διαβάσει κάτι αντίστοιχο στο φόρουμ αλλά δεν το βρίσκω...
Ευχαριστώ!
Υπάρχουν και ειδικά διχτυωτά σακουλάκια στο εμπόριο που σφίγγουν με κορδόνι. Προσωπικά τα προτιμώ πολύ περισσότερο από το καλσόν. (Γλυτώνεις και από τις φωνές της γυναίκας σου )
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-01-07, 12:07
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liolios Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν και ειδικά διχτυωτά σακουλάκια στο εμπόριο που σφίγγουν με κορδόνι. Προσωπικά τα προτιμώ πολύ περισσότερο από το καλσόν. (Γλυτώνεις και από τις φωνές της γυναίκας σου )
Ο φίλος Liolios το έχει θέσει στη σωστή του βάση...συμφωνώ απολύτως.
Έχω χρησιμοποιήσει διχτυωτό σακουλάκι με κορδόνι. Μάλιστα τα δικτάκια είχα φέρει από ένα ταξίδι μου στο εξωτερικό σε πολύ καλύτερες τιμές απ' ότι τα βρήκα εδώ (γύρω στα 50-60 λεπτά το τεμάχιο σε medium μέγεθος). Αν βάλεις siporax αντί subtrate πάντως, δεν χρειάζεται δικτάκι γιατί έρχεται σε δικό του.

Φιλικά
Ανδρέας
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-01-07, 23:24
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από acg301 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο φίλος Liolios το έχει θέσει στη σωστή του βάση...συμφωνώ απολύτως.
Έχω χρησιμοποιήσει διχτυωτό σακουλάκι με κορδόνι. Μάλιστα τα δικτάκια είχα φέρει από ένα ταξίδι μου στο εξωτερικό σε πολύ καλύτερες τιμές απ' ότι τα βρήκα εδώ (γύρω στα 50-60 λεπτά το τεμάχιο σε medium μέγεθος). Αν βάλεις siporax αντί subtrate πάντως, δεν χρειάζεται δικτάκι γιατί έρχεται σε δικό του.

Φιλικά
Ανδρέας
Παιδιά δεν είμαι παντρεμένος ακόμη οπότε τις φωνές τις γλυτώνουμε....

Ουσιαστικά θα μεταφερθεί το υλικό του υπάρχοντος φίλτρου στο εσωτερικό του juwel με την απαραίτητη προσθήκη νέου υλικού για να γεμίσει κανονικά...

Οπότε πάω για τα σακουλάκια που μου είπατε...

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-01-07, 00:22
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parrot Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά δεν είμαι παντρεμένος ακόμη οπότε τις φωνές τις γλυτώνουμε....

Ουσιαστικά θα μεταφερθεί το υλικό του υπάρχοντος φίλτρου στο εσωτερικό του juwel με την απαραίτητη προσθήκη νέου υλικού για να γεμίσει κανονικά...

Οπότε πάω για τα σακουλάκια που μου είπατε...

Ευχαριστώ!
Λοιπόν...
Πας σε ένα mini market..
Παίρνεις ένα δίχτάκι με ατομικά γαλατάκια.
Αφού τα καταναλώσεις σε φραπεδάκια, τσαγάκια και όποιο άλλο ρόφημα τοποθετεις μέσα το υλικό σου και....

ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ

Τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ στο 2213 και όλα καλά εδώ και 3 μήνες..
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο μέλος, νέο ενυδρείο γλυκού νερού. andreasp Αρχάριοι γλυκού νερού 114 15-02-07 10:38
Εξοπλισμός γιά PH controler. SpyrosK Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 15-06-06 09:20
Νεο ενυδρείο 860 λίτρα & Ερωτήσεις : Λάμπες και Υπερχύλη silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 27-11-04 21:19
Νεο Ενυδρείο Filippos Malawi 10 24-03-04 12:03
Εξοπλισμός χοντρικής apollon Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 16-06-03 21:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05187 seconds with 15 queries