Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-02, 19:03
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Ελαφρόπετρα & λάβα

Title: Ελαφρόπετρα & λάβα
Post by: vsavvas on 09/24/02 at 05:41:31
--------------------------------------------------------------------------------
Καθαρά από περιέργεια, και σκεπτόμενος επί των υλικών για τα φίλτρα: Ξέρει κανείς τις χημικές ιδιότητες τις ελληνικότατης ελαφρόπετρας? Θα έκανε άραγε για βιολογικό φίλτρο καθώς είναι πολύ πορώδες υλικό?

Και επί της ευκαιρίας: οι πέτρες από την Σαντορίνη (μαύρες ηφαιστιακές) πρέπει να κάνουν για ενυδρεία, ισχύει?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Περιέργεια...
Post by: Giorgos on 09/24/02 at 06:04:44
--------------------------------------------------------------------------------
Έχω ακούσει ότι η ελαφρόπετρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για βιολογικό φίλτρο (άσχετα αν δεν θα την χρησιμοποιούσα εγώ) αλλά τα "ειδικά" υλικά είναι πιο πορόδες. Κάποιοι χομπίστες από το εξωτερικό που συνομιλώ έχουν χρησιμοποιήσει ακόμη και κούκλες Barbie (πλαστικά-πολυμερή υλικά) για βιολογικό φίλτρο αλλά δεν είχαν τα ίδια αποτελέσματα με τα υλικά του εμπορίου.
Όταν λες μαύρες πέτρες εννοείς για υπόστρωμα ή για ντεκόρ; Όπως και να έχει, θα το απέφευγα. Πρέπει να υπάρχει σε κάποιο άλλο topic τους λόγους που δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε λάβα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Περιέργεια...
Post by: gavros on 09/24/02 at 06:25:19
--------------------------------------------------------------------------------
Χημικα η λαβα ειναι ουδετερο πετρωμα ,μαλλον για διακοσμητικες θα λες,κανενα προβλημα απο αποψη συστασης,τωρα αν προκειται για υποστρωμα ισως πρεπει να το αποφυγεις,αν κι εγω εχω λαβα.Προβλημα με τα γατοψαρα,αλλα δες και τι λεει ο γιωργος αν υπαρχει καποιο προβλημα αν ειναι στο ενυδρειο.Αυτο που θελω να τονισω ,εξακριβωμενο χημικα ειναι οκ για ενυδριεο.Τα αλλα...οι επιστημονες εδω θα συμπληρωσουν.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Περιέργεια...
Post by: vsavvas on 09/24/02 at 06:32:23
--------------------------------------------------------------------------------
Για ντεκορ εννοώ. Τα περί υποστρώμματος τα έχω υπόψει μου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Περιέργεια...
Post by: ASCCO1 on 09/24/02 at 09:47:31
--------------------------------------------------------------------------------
Για ντεκορ μεσα στο ενυδρειο και φυσικα κανουν, αρκει να πλυθουν καλα.
μιλαμε παντα για καποια μεγαλα κομματια λαβας.!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ελαφρόπετρα & λάβα
Post by: Takis on 09/24/02 at 16:16:48
--------------------------------------------------------------------------------
Ο μόνος λόγος που η ελαφρόπετρα είναι ακατάλληλη για ενυδρεία είναι το γεγονός ότι σίγουρα θα ανεβάσει την σκληρότητα του νερού γιατί είναι ασβεστολιθική. Είναι κατάλληλη, έως και πολύ καλή για ενυδρεία με αφρικάνες και γενικά ψάρια που δεν χρειάζονται μαλακό νερό .
Αν δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα θα ήταν πολύ καλή γιατί έχει μικρό βάρος και πόρους σε ικανοποιητικό βαθμό.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ελαφρόπετρα & λάβα
Post by: elias on 10/09/02 at 04:27:32
--------------------------------------------------------------------------------
Η ελαφρόπετρα ειναι καθαρα πυριτικό πετρωμα ( SiO2), και οχι ασβεστολιθικό και ειναι κατάληλο για υλικό φιλτρου, λογω της πορώδους επιφανειας που εχει. Αλλα αν μιλάμε για την Ελληνικότατη ελαφρόπετρα που πουλάνε στα οικοδομικά υλικά, θα πρέπει πρωτα να την περάσεις απο κλίβανο για να την καθαρίσεις απο το θειάφι που ειναι εγκλωβισμένο μεσα στους πόρους και να την πλύνεις πολύ καλά ( σου μιλάω εκ πειρας ;D )




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ελαφρόπετρα & λάβα
Post by: halvas69 on 10/09/02 at 08:21:44
--------------------------------------------------------------------------------
Ωραία όλα αυτά που λέτε για την ελαφρόπετρα
Αλλά σκέφτηκε κανείς σας, ότι επιπλέει ? ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ελαφρόπετρα & λάβα
Post by: elias on 10/10/02 at 01:49:00
--------------------------------------------------------------------------------
Η ελαφρόπετρα επιπλέει στο θαλασσινό νερό, αλλα οχι και στο γλυκό! (διαφορετικό ειδικό βάρος), οπως ακριβώς και το αυγό της κότας επιπλεει στη σαλαμούρα.

Ηλίας


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ελαφρόπετρα & λάβα
Post by: vsavvas on 10/10/02 at 07:23:25
--------------------------------------------------------------------------------
Νομίζω ότι και η τύρφη επιπλέει αλλά μέσα στο φίλτρο όλα τα υλικά μπαίνουν σε ειδικές θήκες ή σακουλάκια, οπότε και δεν θα είχε σημασία.

Σχετικά με τον κλίβανο, Ηλία για τι θερμοκρασίες μιλάμε;




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ελαφρόπετρα & λάβα
Post by: Takis on 10/10/02 at 08:08:40
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτό που εξακολουθεί να μην μου είναι σαφές, είναι το εξής:
οι ελαφρόπετρες που βρίσκουμε κατά καιρούς πχ. σε ακτές τις Πελοποννήσου είναι και αυτές πυριτικά πετρώματα ή τις λέμε κατά λάθος "ελαφρόπετρες" απλά επειδή είναι ελαφριές και πορώδεις;;;; Μήπως είναι και αυτές ασβεστολιθικοί σχηματισμοί όπως οι τραγάνες, για παράδειγμα;

PS. ελαφρόπετρα σε μορφή χαλικιού, αγορασμένη απο οικοδομικά υλικά, χρησιμοποιώ στα μπονσάι για τους λόγους που περιγράφονται εδώ: http://www.lava.gr/gr/text-2.html


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ελαφρόπετρα & λάβα
Post by: elias on 10/10/02 at 13:11:07
--------------------------------------------------------------------------------


on 10/10/02 at 07:23:25, vsavvas wrote:
Παράθεση:
Νομίζω ότι και η τύρφη επιπλέει αλλά μέσα στο φίλτρο όλα τα υλικά μπαίνουν σε ειδικές θήκες ή σακουλάκια, οπότε και δεν θα είχε σημασία.

Σχετικά με τον κλίβανο, Ηλία για τι θερμοκρασίες μιλάμε;
Το θειάφι καιγεται σε σχετικά χαμηλες θερμοκρασίες (200-300 c), αλλα εγω δεν θα το ριψοκινδύνευα γιατι η ελαφρόπετρα οικοδομικών υλικών ειναι κακής ποιότητας με διάφορες προσμίξεις, που ίσως με το κάψιμο αντιδράσει με αυτές και παράγει θειουχες ενώσεις ανεπιθύμητες κατά την γνωμη μου για το ενυδρείο. Μιλάμε για χημεία τωρα...τρέχα γύρευε, καλύτερα αγόραζε ετοιμα υλικά ειδικά για ενυδρεία και εχε το κεφάλι σου ησυχο.
Ηλίας


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ελαφρόπετρα & λάβα
Post by: elias on 10/10/02 at 13:25:18
--------------------------------------------------------------------------------

[quote author=Takis link=board=freshwater&num=1032860491&start=0#10 date=10/10/02 at 08:08:40]
Αυτό που εξακολουθεί να μην μου είναι σαφές, είναι το εξής:
οι ελαφρόπετρες που βρίσκουμε κατά καιρούς πχ. σε ακτές τις Πελοποννήσου είναι και αυτές πυριτικά πετρώματα ή τις λέμε κατά λάθος "ελαφρόπετρες" απλά επειδή είναι ελαφριές και πορώδεις;;;; Μήπως είναι και αυτές ασβεστολιθικοί σχηματισμοί όπως οι τραγάνες, για παράδειγμα;

Ολες οι ελαφρόπετρες ειναι πυριτικά πετρώματα και μεταφέρωνται απο κοντινά υφαιστεια (π.χ.Σαντορίνη) σε αλλες περιοχές μεσω της θάλασσας.
Αν θέλεις να δείς ενα πέτρωμα αν ειναι ασβεστολιθικό αγόρασε Υδροχλωρικό οξυ απο το σουπερ μαρκετ (κοκκινο μπουκαλάκι πλαστικό) και ριξε πανω στην πετρα λιγο, τότε θα την δείς να αφρίζει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ελαφρόπετρα & λάβα
Post by: Takis on 10/10/02 at 13:28:30
--------------------------------------------------------------------------------
Σε αυτες που εννοω εγω το εχω κανει και αφριζει του σκοτωμου!!
Μαλλον ειναι ασβεστολιθικοι πορολιθοι....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03744 seconds with 12 queries