Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-04-16, 11:59
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή Αντικατάσταση εσωτερικού φίλτρου με EHEIM BIOPOWER 160

Αγαπητοί φίλοι,
σε ενυδρείο 60 lt με guppies αποφάσισα την αναβάθμιση του εσωτερικού του φίλτρου, μιας και το υπάρχον είναι κινεζιά (380lt/h) και καλύπτει οριακά το ενυδρείο.
Θα παραλάβω αύριο το EHEIM BIOPOWER 160
που το βρήκα σε πολύ καλή τιμή από Ελλάδα.

Θέλω να σας ρωτήσω το εξής: Βγάζω το βιολογικό που έχω από το παλιό και το βάζω στο καινούργιο, στίβω και το παλιό σφουγγάρι στο νέο και κάνω την αντικατάσταση κατευθείαν αφαιρώντας το παλιό φίλτρο;
Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-04-16, 12:06
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Ακριβώς τα παλιά υλικά στο καινούργιο,συμπληρώνεις αν δεν φτάνουν για να γεμίσει και κατευθείαν σε λειτουργία.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-04-16, 12:09
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Το φιλτρο το έχω και το έτρεχα κι εγώ σε 60λιτρο

Αν θες γράφεις, πόσο το αγόρασες

Αυτά που αναφέρεις, τα κάνεις έτσι ακριβώς όπως τα αναφέρεις
Και φυσικά συμπληρώνεις επιπλέον βιολογικό υλικό, εφόσον υπάρχει χώρος, χωρίς να το στριμώξεις

Μετά από λίγο καιρό, κατέληξα πως τσάμπα το αγόρασα, γιατί πολύ απλά κανένα εσωτερικό δεν μπορεί να αντικαταστήσει ένα εξωτερικό. Προτίμησα
Μπουκώνει εύκολα - ευτυχώς καθαρίζεται επίσης εύκολα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-04-16, 12:12
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα
Αν θες γράφεις, πόσο το αγόρασες
Στα 38 ¤.
Ήμουν μεταξύ fluval U2 και EHEIM αλλά τελικά επέλεξα το 2ο για διάφορους λόγους αν και είχε 13 ¤ περισσότερα από το Fluval...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-04-16, 12:19
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Φίλε μου καλορίζικο βέβαια, αλλά με τα χρήματα που έδωσες, θα μπορούσες να πάρεις το ASTRON AS-2202 εξωτερικό με απίστευτη δύναμη και πάρα πολύ χώρο για βιολογικό υλικό.
Εγώ το έιχα στο 54λιτρο με τα Guppy - Platy και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-04-16, 12:25
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα 38 ¤.
Ήμουν μεταξύ fluval U2 και EHEIM αλλά τελικά επέλεξα το 2ο για διάφορους λόγους αν και είχε 13 ¤ περισσότερα από το Fluval...
H τιμή ειναι καλή και το φιλτρο ειναι σκυλι
Έχει πολύ καλά πλαστικά και ευκολο στη χρήση

Το αρνητικό ειναι πως τα σφουγγάρια μπουκώνουν και πως ο χώρος ειναι χωρος εσωτερικού φίλτρου

Καλοδούλευτο να ειναι και στο μέλλον, το κοιτας για εξωτερικό
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-04-16, 13:03
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Εχω το biopower 200 στο rio 125, επισης για γκαπονια. Η ροή της αντλίας συγκριτικά με το εργοστασιακό που τρέχει παράλληλα της juwel, είναι τούρμπο. Μεγάλο πλεονέκτημα η ρυθμιζόμενη ροή. Αν και το έχω σταθερά στο max 650 lt/h, τα γκαπυ ως γνωστόν γουστάρουν σλάλομ σε δυνατή ροή. Ούτε μου έχει μπουκώσει ουτε τίποτε, τρεις μήνες που το έχω. Λειτουργεί 100% απροβλημάτιστα. Και τα δυο καλαθακια μεταξύ των σφουγγαριών, τα εχω φορτώσει με substrat pro. Αν χρειαστεί να αλλάξεις τα σφουγγάρια
http://www.aquavivere.gr/analosima/u...ball-2208-2212

Να συμπληρώσω, πως την κεφαλή της αντλίας την τοποθετεις 1 -2 εκατοστά κάτω απο την επιφάνεια, έτσι παρέχεις πολύ καλή οξυγόνωση και συγχρόνως τη βέλτιστη ροη. Περιλαμβάνει και spraybar η συσκευασία, αν και έχει φάει πάγκο μέχρι στιγμής.

Πιστεύω πως είναι απο τα λίγα εσωτερικά φίλτρα που αξίζουν. Για όσους δεν έχουμε τη δυνατότητα για εξωτερικό φίλτρο, λόγω ζορισματος χώρου, είναι μια χαρά. Καλορίζικο φιλε μου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-04-16, 13:37
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Εξωτερικό δεν σκέφτομαι ακόμη, γιατί το ενυδρείο είναι σε σαλόνι και το περιτριγυρίζουν μικρά παιδιά (κάτω των 4), οπότε δεν θέλω να γίνει καμιά στραβή με τίποτε σωληνάκια, ρεύματα, νερά κλπ και τρέχω...
Ακόμη και τις πρίζες, κρυμμένες τις έχω λόγω μικρών.

Αύριο το απόγευμα που θα το στήσω θα σας ενημερώσω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RedPointGuard Εμφάνιση μηνυμάτων

Να συμπληρώσω, πως την κεφαλή της αντλίας την τοποθετεις 1 -2 εκατοστά κάτω απο την επιφάνεια, έτσι παρέχεις πολύ καλή οξυγόνωση και συγχρόνως τη βέλτιστη ροη. Περιλαμβάνει και spraybar η συσκευασία, αν και έχει φάει πάγκο μέχρι στιγμής.
Προτείνεις να το δουλέψω με το σωληνάκι venturi για οξυγόνωση ή με το spraybar?
Το παλιό το δουλεύω με spraybar...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas66 : 11-04-16 στις 13:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-04-16, 14:06
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Με το σωληνακι το δουλεύω μόνιμα και είμαι απολύτως οκ. Δοκίμασε και το spraybar να σχηματίσεις δική σου άποψη. Θεωρώ πως το σωληνακι, επειδή μιλάμε για γκαπυ που θέλουν καλή ροή, είναι το καλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-04-16, 14:11
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RedPointGuard Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το σωληνακι το δουλεύω μόνιμα και είμαι απολύτως οκ. Δοκίμασε και το spraybar να σχηματίσεις δική σου άποψη. Θεωρώ πως το σωληνακι, επειδή μιλάμε για γκαπυ που θέλουν καλή ροή, είναι το καλύτερο.
Ευχαριστώ πολύ φίλε. Θα το δοκιμάσω, περιμένω και γέννα αυτές τις μέρες και θέλω να το τεστάρω μην το κάνω μέσα πλυντήριο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-04-16, 14:17
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ φίλε. Θα το δοκιμάσω, περιμένω και γέννα αυτές τις μέρες και θέλω να το τεστάρω μην το κάνω μέσα πλυντήριο

Η ροή είναι πλήρως ρυθμιζόμενη, οποτε μην σε ανησυχεί.
Καλη λευτεριά στη γκαπινα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-04-16, 08:33
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Καμιά σχέση με το προηγούμενο... νερό κρύσταλλο και εντελώς αθόρυβο. Χώρεσε και όλο το βιολογικό και πρόσθεσα κιόλας καινούργιο στον κάδο. Το μόνο θέμα ήταν ότι μου έκανε το ενυδρείο πλυντήριο ακόμα και στη χαμηλή ροή, οπότε μπήκε το spraybar κάτω από το νερό και χτυπάει στο πίσω τζάμι...
-------------------------
Τοποθέτηση στο ενυδρείο...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas66 : 13-04-16 στις 08:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-04-16, 08:49
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Το φυτό στα αριστερά...πλαστικό?????
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-04-16, 08:50
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φυτό στα αριστερά...πλαστικό?????
Ναι, έχω βάλει και java moss μέσα και μόλις μεγαλώσει θα φύγει το πλαστικό... Το έχω για να μη φαίνονται οι θερμοστάτες κλπ...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-04-16, 11:10
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Καμιά σχέση με το προηγούμενο... νερό κρύσταλλο και εντελώς αθόρυβο. Χώρεσε και όλο το βιολογικό και πρόσθεσα κιόλας καινούργιο στον κάδο. Το μόνο θέμα ήταν ότι μου έκανε το ενυδρείο πλυντήριο ακόμα και στη χαμηλή ροή, οπότε μπήκε το spraybar κάτω από το νερό και χτυπάει στο πίσω τζάμι...
-------------------------
Τοποθέτηση στο ενυδρείο...

Τελικά το mode - πλυσταριό δεν τον απέφυγες ουτε στη χαμηλή ροή;;; Εχει ρύθμιση και απο το σωληνακι, που είναι σαν κεραία έξω απο το νερό. Δεν το έβαλες το σωληνακι; Αν το στρίψεις τέρμα η ροή είναι ανεπαίσθητη (ακομη και για μονομάχο θα εκανε, μονό που ο όγκος του φίλτρου θα σκέπαζε το ενυδρείο). Απο το γκρίζο ροοστατη ρυθμίζεται η ένταση, με το σωληνακι θα βλεπεις ίσα ίσα να βγαίνει λίγο νερό αν το γυρίσεις τέρμα.
Στο δικό μου 125 λίτρων δεν έχω πρόβλημα, τα γκαπυ μονίμως τα βλέπεις να σερφαρουν τα κύματα με επιδεξιότητα

Στο δικό σου καλά έκανες και έβαλες το spraybar, μη γίνουν αφισοκόλληση τα ψαράκια.
Είναι μαχιμο φιλτρακι, έχει μέσα substrat pro, σου χωρεσε όλο μαζί με το μπόλι;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-04-16, 11:20
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RedPointGuard Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά το mode - πλυσταριό δεν τον απέφυγες ουτε στη χαμηλή ροή;;; Εχει ρύθμιση και απο το σωληνακι, που είναι σαν κεραία έξω απο το νερό. Δεν το έβαλες το σωληνακι; Αν το στρίψεις τέρμα η ροή είναι ανεπαίσθητη (ακομη και για μονομάχο θα εκανε). Απο το γκρίζο ροοστατη ρυθμίζεται η ένταση, με το σωληνακι θα βλεπεις ίσα ίσα να βγαίνει λίγο νερό αν το γυρίσεις τέρμα.
Στο δικό μου 125 λίτρων δεν έχω πρόβλημα, τα γκαπυ μονίμως τα βλέπεις να σερφαρουν τα κύματα με επιδεξιότητα

Στο δικό σου καλά έκανες και έβαλες το spraybar, μη γίνουν αφισοκόλληση τα ψαράκια.
Είναι μαχιμο φιλτρακι, έχει μέσα substrat pro, σου χωρεσε όλο μαζί με το μπόλι;
Το δούλεψα χωρίς spraybar αρχικά στη χαμηλή ροή και έπαιρνε τα γκάπυ το ρεύμα και είχαν φρικάρει γιατί τα γύρναγε γύρω γύρω! Το ενυδρείο είναι και 60λιτρο οπότε καταλαβαίνεις, ο χώρος είναι περιορισμένος και το φίλτρο πανίσχυρο... Επίσης, μου έπαιρνε τις κρυψώνες που έχω φτιάξει για τα μωρά και τις έκανε "γύρω γύρω όλοι".
Οπότε έβαλα το spraybar και χτυπάει στην πλάτη του ενυδρείου, δημιουργώντας καλή ανατάραξη στην επιφάνεια και τη ροή την έχω λίγο πάνω από τη μέση. Αν την ανοίξω τέρμα, πάλι πλυντήριο Σκέψου ότι στις προδιαγραφές το δίνει για 80-160 lt ενυδρείο.
Χώρεσε όλο το βιολογικό του προηγούμενου και έβαλα κι αλλο. Επίσης έχωσα και το παλιό σφουγγάρι για να δώσει και αυτό βιολογία και θα το βγάλω στο πρώτο καθάρισμα.
Πάντως αξίζει το φίλτρο και είναι και τελείως αθόρυβο. Λίγο ογκώδες για 60λιτρο αλλά οκ, μπορεί να αξιοποιηθεί και σε μελλοντική αναβάθμιση
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-04-16, 11:31
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Eμενα παντως περιεργο μου κανει το συγκεκριμενο φιλτρο να σου το κανει τοσο πλυντηριο..Εχω σε 60λιτρο, εξ.φιλτρο 1000λτ/ωρα και με ελαχιστα μειωμενη τη ροη δε βλεπω κανενα προβλημα με τα ζωοτοκα αλλα ουτε και με τις γαριδες.Ενταξει υπαρχει εντονη ροη στο σημειο απεναντι απ το spray bar χαμηλα,αλλα μεχρι εκει.Το συγκεκριμενο φιλτρο EHEIM biopower 160 δινει ονομαστικη ροη 550 λιτρα/ωρα που σημαινει οτι η πραγματικη ζητημα να ειναι 400λτ.απλα γι αυτο το λεω..Αν οι κρυψωνες-φυτα επιφανειας κτλ δεν τα πιασουμε απο καπου, λογικο ειναι να τα γυριζει γυρω γυρω..Φιλικα παντα
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-04-16, 20:55
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

είμαι υπέρμαχος των εξωτερικών, με ελάχιστα πιο ψηλή τιμή, θα κέρδιζες χώρο και καλύτερη εικόνα μέσα στο ενυδρείο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-04-16, 21:10
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eμενα παντως περιεργο μου κανει το συγκεκριμενο φιλτρο να σου το κανει τοσο πλυντηριο..Εχω σε 60λιτρο, εξ.φιλτρο 1000λτ/ωρα και με ελαχιστα μειωμενη τη ροη δε βλεπω κανενα προβλημα με τα ζωοτοκα αλλα ουτε και με τις γαριδες.Ενταξει υπαρχει εντονη ροη στο σημειο απεναντι απ το spray bar χαμηλα,αλλα μεχρι εκει.Το συγκεκριμενο φιλτρο EHEIM biopower 160 δινει ονομαστικη ροη 550 λιτρα/ωρα που σημαινει οτι η πραγματικη ζητημα να ειναι 400λτ.απλα γι αυτο το λεω..Αν οι κρυψωνες-φυτα επιφανειας κτλ δεν τα πιασουμε απο καπου, λογικο ειναι να τα γυριζει γυρω γυρω..Φιλικα παντα
Φίλε μου χωρίς spraybar μαλλιοκούβαρο μέσα...
Με spraybar μια χαρά ακόμα και στο jet, αλλά μιλάμε στην επιφάνεια κυματισμός 9 μποφόρ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
είμαι υπέρμαχος των εξωτερικών, με ελάχιστα πιο ψηλή τιμή, θα κέρδιζες χώρο και καλύτερη εικόνα μέσα στο ενυδρείο σου.
Φίλε μου όπως αναφέρω και πιο πάνω δεν υπάρχει κατάλληλος χώρος για να κρύψω εξωτερικό φίλτρο, μιας και στο χώρο κυκλοφορούν μικρά παιδιά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas66 : 16-04-16 στις 21:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-09-16, 12:27
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αρνητικό ειναι πως τα σφουγγάρια μπουκώνουν και πως ο χώρος ειναι χωρος εσωτερικού φίλτρου
Τα σφουγγαράκια όντως θέλουν καθάρισμα 1 φορά το μήνα γιατί μαζεύουν μπίχλα. Μετά το φίλτρο γίνεται jet!
Από φιλτράρισμα πάντως είμαι πολύ ικανοποιημένος, πεντακάθαρο νερό και μετρήσεις ιδανικές. Ακόμα και τώρα που έχω και επιπλέον 5 πλάτυ μέσα στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-09-16, 13:08
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Γενικά ρίχνε κλεφτές ματιές σε αγγελίες, γιατί όσο καλό και να είναι ένα εσωτερικό φίλτρο, τα εξωτερικά ειναι πάντα καλύτερα!

Το συγκεκριμένο ειναι όντως ένα καλό εσωτερικό φίλτρο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Eheim Biopower ή Eheim Εξωτερικό φιλτρο για 60λιτρο? steliosdim Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 08-12-12 12:35
Καθαρισμός εσωτερικού φίλτρου Νικατς Αρχάριοι γλυκού νερού 7 03-09-09 21:21
Θέση εσωτερικού φίλτρου greg84 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 19-05-09 17:10
Αντικατάσταση υλικών φίλτρου dfoust Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 18-01-09 18:37
Αντικατάσταση υλικών φίλτρου Moutralewn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 14-12-07 18:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18851 seconds with 15 queries