Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-06-17, 01:21
pennyd Ο χρήστης pennyd δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2017
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 17
Exclamation Κοκκινίλες σαν αιμορραγίες μικρές στα λέπια του

Καλησπερα! Σας παρακαλω πειτε μας τι να κανουμε για να σωσουμε το ψαρακι μας! Δε γνωριζαμε καθολου κλασικα ότι το ενυδρειο πρεπει να στρωθει πρωτα με αποτελεσμα να πάρουμε 15lt ενυδρειο για ενα ψαρακι και να το βάλουμε κατευθείαν μεσα. Στο ενυδρείο μετα απο προτασεις κυριως απο το pet shop βαλαμε ενεργο ανθρακα, αντιχλωριο και βακτήρια. Τις τελευταίες 5-6 μερες(το ενυδρειο ειναι δυο βδομαδων) το ψαρακι μας εχει κοκκινιλες σαν αιμορραγίες μικρες στα λεπια του, καθεται συνέχεια στο βυθό ακινητο τελειως και που και που κανει εντονες σπασμωδικες κινησεις. Επισης να αναφερω οτι εχει κενά στα λεπια του.ορεξη για φαγητό εχει γενικα παρολο που ολη μερα ειναι ακινητο. Το λοφιο του ειναι στη βαση του πολύ κοκκινο και δεν το σηκωνει ποτε! Σας παρακαλω πειτε μου τι να κάνουμε για να σώσουμε τον μικρουλη! Θα παρω κιολας αυριο τεστ αμμωνιας γτ διαβασα οτι αυτό φταιει αλλα αν βγει οντως στα υψη η αμμωνια τι να κανω; να αναφερω οτι προσπαθουμε να μην τον ταΐζουμε πολυ και να αλλαζουμε το 30% του νερου καθε μερα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-06-17, 02:04
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Νομιζω οτι είναι βακτηριακή μόλυνση και μαλιστα σε πολύ προχωρημένο επίπεδο . εκτός φυσικά απο τη δηλητηρίαση απο αμμωνία.
Δυστυχώς το ψαράκι δεν θα ζησει .
Και ακόμα κι αν το γιατρεψετε τώρα στην πορεία θα πεθάνει. Καθώς θα έχει ζησει σε τόσο άσχημες συνθήκες. Τα 15 λίτρα είναι παρα πολύ λιγα για τα χρυσόψαρα . το ψαράκι σας θα πάθει νανισμό κι θα βγάλει παρα πολλά προβλήματα στη πορεία.
Καλυτερα να κάνετε μια καινούρια αρχή. Αυτή τη φορά με γαριδουλες.
Αφού θα έχετε στρώσει καλά το ενυδρείο κι το βυθό.
Οτι θέλετε είμαστε εδώ για να σας βοηθήσουμε.
Όλοι στην αρχή δεν ξέραμε και ακόμα μαθαινουμε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-06-17, 02:11
pennyd Ο χρήστης pennyd δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2017
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση! Προς το παρον ομως τι να κανουμε; δεν μπορω να το αφησω ετσι! Θα προσπαθησω μεχρι το τελος.. ποια φαρμακα να παρουμε;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-06-17, 02:51
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο το ψαράκι δηλητηριάζεται συνέχεια. Μόνι αν βρείτε Μπολι για το ενυδρείο με αποτέλεσμα να στρωθεί κατευθείαν. Θα μπορέσετε να κάνετε θεραπεία. Η θεραπεία γίνεται με ανιτβιωση. Δυστυχώς όμως είναι στο τελικο στάδιο.
Ποσο καιρό είναι έτσι ;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-06-17, 02:53
pennyd Ο χρήστης pennyd δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2017
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

3-4 μερες ειναι περιεργα αλλα σημερα μονο καθεται ολη μερα κατω.. ξερεις να μας συστησεις καποια αντιβιωση; γτ στο pet shop η αληθεια ειναι λενε διάφορα.. Ευχαριστώ και παλι!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-06-17, 03:21
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Flagyl την αντιβιωση για τους ανθρώπους.
Αν ζήσει θα πρεπει να πάρετε τουλαχιστον ενα 70 λίτρο ενυδρείο.
Επιπλέον θα πρεπει να βγαλετε το άνθρακα από το φιλτρο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-06-17, 03:53
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλωσήρθες,

το ψαράκι έχει δηλητηρίαση από αμμωνία. Πρώτη κίνηση είναι να πας στο ΙΚΕΑ και να πάρεις ένα κουτί samla, όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα, θα σου πρότεινα χωρητικότητας 60 λίτρα μίνιμουμ. Από τη στιγμή που θα ασχοληθείς με ενυδρειοφιλία, καλό είναι να υπάρχει. Έχεις ζητήσει μπόλι βλέπω (και καλά έκανες), καλό είναι να αναζητήσεις και το αντιχλώριο Prime το οποίο βοηθά στην απονιτρικοποίηση της αμμωνίας (περαιτέρω δες εδώ). Διακόπτεις το τάισμα καθώς είναι παράγων αμμωνίας. Δε θα πάθει τπτ το ψαράκι. Αφού το βάλεις στο μεγάλο κουτί, κάνεις αλλαγές 30-50% κάθε μέρα προσθέτοντας έως και 5πλη δόση αντιχλωρίου Prime για να καταπολεμήσεις την κατάσταση. Το παρακάτω λινκ θα σου φανεί επίσης χρήσιμο.

Τεστ αμμωνίας να πάρεις υγρά και όχι στικ. Να ξέρεις ότι αν πάρεις κάποιο κιτ που περιλαμβάνει τεστ αμμωνίας/νιτρωδών/νιτρικών θα είναι πιο οικονομικό από το να πάρεις 3 ξεχωριστά. Οι 3 αυτές ενδείξεις είναι απαραίτητες για να παρακολουθείς το στρώσιμο του ενυδρείου σου (όπως περιγράφεται στο λινκ παραπάνω) αλλά και τη μετέπειτα πορεία του. Τώρα που μιλάμε το νερό είναι φουλ στην αμμωνία, πρώτη κίνηση είναι οι καθημερινές αλλαγές νερού σε κατάλληλο (δλδ μεγαλύτερο από αυτό που έχεις) ενυδρείο και η διακοπή του ταϊσματος. Μη χρησιμοποιήσεις υπόστρωμα, δε χρειάζεται τώρα. Τεστάκια παίρνεις και λίγο αργότερα. Όταν με το καλό τα πάρεις, συμπλήρωσε τη φόρμα που θα βρεις εδώ.

Να διευκρινίσω ότι το 60άρι που σου προτείνω ΔΕΝ είναι κατάλληλο για τα χρυσόψαρα αλλά αυτά θα τα δούμε σε δεύτερο χρόνο, τώρα θα το χρησιμοποιήσεις για ειδικό σκοπό.

Μην απογοητεύεσαι και πάλεψέ το. Είμαστε πάρα πολλοί που ξεκινήσαμε έτσι. Αν μπορείς να βάλεις φωτό/βίντεο θα βοηθούσε.

Καλή επιτυχία και ό,τι χρειαστείς, η κοινότητα είναι εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-06-17, 10:38
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

οπως στα ειπε ο φουσκας.
μην βαλεις ουτε αντιβιωση , ουτε φαρμακο..
o νανισμος δεν ερχεται απο ην μια μερα στην αλλη.
ας μην το θαψουμε απο τωρα και μην κανουμε διαγνωσεις του αερα...ουτε φωτο δεν ειδαμε.

πας αμεσα για το samla, το γεμιζεις με νερο (και αντιχλωριο) , βαζεις το φιλτρακι και βγαζεις αγγελια για μπολι.
δεν ταιζεις ουτε 1 flake.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-06-17, 11:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον Βασίλη (Fouskas) και τον Γιάννη (tsala).
Βρες άμεσα κάποιο δοχείο από 60 λίτρα και πάνω , όπως τα πλαστικά κουτιά Samla από ΙΚΕΑ,
ψάχνεις για μπόλι,
μέχρι να βρεις μπόλι κάνεις μεγάλες αλλαγές μέρα παρα μέρα ή ακόμα και κάθε μέρα,
όταν θα κάνεις αλλαγές δεν θα βγάζεις το ψάρι έξω,
θα αφαιρείς όσο νερό θες , και θα προσθέτεις το φρέσκο αποχλωριομένο νερό.
Μπορείς να έχεις το νερό αλλαγή σε ένα άλλο δοχείο/βαρέλι,
θα έχεις ρίξει αντιχλώριο, και θα έχει έρθει και η θερμοκρασία ίδια με του ενυδρείου,
και έτσι δεν θα χρειαστεί να το ζεσταίνεις.
Αλλαγές ξεκινάς και τώρα αμέσως στο 15λιτρο, τώρα, με τον ίδιο τρόπο.
----------------------------------
Δήμητρα δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα,
αν η φίλη μας (γυναίκα κατάλαβα πως είναι ) βρει γρήγορα κουτί (σήμερα/χθες όχι αύριο) και βάλει φρέσκο νερό πιστεύω πως θα συνέλθει το ψάρι, που το θεωρώ βέβαιο,
και θα ζήσει και θα μεγαλώσει, και ούτε θα πάθει νανισμό σε μερικούς μήνες.
Εντάξει , μη γινόμαστε υπερβολικοί.
Η "νταρντάνα" μου , που είναι και το πρώτο ψάρι που απέκτησα , το είχα για 2 χρόνια σε 55 λίτρα , και στις αρχές έφαγε την αμμωνία της αρκούδας, έφτασα βέβαια να κάνω αλλαγές 2 φορές την ημέρα όταν έμαθα και είδα πως έχω κάνει λάθη, δόξα το Θεό όμως ούτε νανισμό έπαθε και είναι μια χαρά , πολλές χαρές μάλλον
Να ξέρετε πως οι αλλαγές νερού είναι το καλύτερο φάρμακο, για αυτό όσο πιο τακτικά και όσο πιο μεγάλες μπορείτε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-06-17, 11:11
pennyd Ο χρήστης pennyd δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2017
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παρα πολυ ειλικρινα για το ενδιαφερον σας! Τα παρήγγειλα ολα αυτα που μου ειπατε και το κιτ ακομα γτ δεν υπηρχαν στην πολη μου. Μεχρι να ερθουν εχω βαλει το ψαρακι σε ενα μεγαλυτερο χωρο μεχρι να ερθει το Samla. Να βαλω το φιλτρο(μηχανημα) οπως ειναι εκει μεσα; γτ σκεφτηκα ταυτόχρονα να στρωνω το ενυδρειο με τροφη και βακτηρια! Εδω ειναι καποιες Εικόνες απο προχθες και σημερα https://drive.google.com/folderview?...E8yZ0ZqeWtLc0k

Δεν φαινονται καλα οι υπολοιπες αιμορραγιες πανω στο σωμα του αλλα διακρίνεται γυρω απο το λοφιο του..
Ελπίζω καποιος να υπάρξει για μπολι γτ τα pet shop δεν τα εμπιστεύομαι καθολου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-06-17, 11:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το μπόλι δεν πουλιέται, και καλό είναι να μη το πάρεις από πετσοπ,
τα πιο πολλά ενυδρεία τους είναι γεμάτα αρρώστιες.
Διάβασε να δεις τι είναι το μπόλι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934.
Το φίλτρο δεν θα το βγάλεις από το νερό,
θα το έχεις όπου θα είναι και το ψάρι,
δεν μπορεί να στρωθεί τώρα μόνο του.
Μέχρι να έρθει του κουτί κάνε συνέχεια αλλαγές νερού, και 2 φορές την ημέρα,
να προσπαθείς μόνο το φρέσκο νερό να έχει σχεδόν ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείο, ελαφρά πιο δροσερό, όχι πιο ζεστό.
Έχε μόνιμα έναν καθαρό κουβά γεμάτο με νερό δίπλα στο ενυδρείο για να έχει την ίδια θερμοκρασία, και έτσι θα κάνεις τις αλλαγές σου.
Στο κουβά να μη ξεχνάς να ρίχνεις και το ανάλογο αντιχλώριο.
Ταΐζεις ελάχιστα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-06-17, 11:42
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω λοιπόν κι εγώ με τον τακη και τον φουσκα, να βάλεις αγγελία για μπολι στο φόρουμ, εδώ ώστε να βρεις κάποιον κοντά στην περιοχή σου που να μπορέσει να σου δώσει. Κακή αρχή κάναμε όλοι σχεδον να ξέρεις πως τα ΙΔΑΝΙΚΑ λίτρα για ένα χρυσόψαρο του είδους σου είναι το λιγότερο 100 και χρειάζεται ένα ικανοποιητικό μήκος ενυδρείου για να μπορεί το ψάρι να κολυμπάει άνετα. Αλλα αυτα θα τα δεις αργοτερα .Γνωρίζω κι εγώ βέβαια τα οικονομικά προβλήματα οπότε μπορούμε να βρούμε διάφορες οικονομικές λύσεις όπως τώρα με τα κουτιά από ικεα. Εγώ στην αρχή είχα δύο χρυσόψαρα δε δέκα λίτρα χωρίς φίλτρο😨 που τώρα το ακούω και μου φέρνει αναγουλα. Δεν έπαθε κανένα νανισμό κατευθείαν αλλά δεν παιθαναν γιατί άλλαζα το νερό κάθε μέρα όλο. Και αυτή η κίνηση ήταν λάθος αλλά τελικά φτάνουν τώρα και τα δύο να ζουν ακόμα σε τριακοσάρι. Αυτά στα λέω για να καταλάβεις πως λογικά το ψάρι σου δεν θα πάθει τίποτα και πώς το προλαβαμε εγκαίρως ώστε να το σώσουμε. Καλή συνέχεια από μένα ~
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-06-17, 11:45
pennyd Ο χρήστης pennyd δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2017
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Συγγνωμη για την αγνοια μου και την ερωτηση μου. Εχω φίλτρο με υαλοβαμβακα ενσωματωμένο στο ενυδρείο οχι εξωτερικό. Να βάλω τη συσκευη και τον υαλοβαμβακα(για τα βακτηρια) μεσα στο samla?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-06-17, 12:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Να τα πάρουμε από την αρχή,
το φιλτράκι που έχεις πρέπει να έχει μέσα σφουγγάρι,
ίσως και ενυδρειακό βαμβάκι (δεν είναι υαλοβάμβακας )
Τα βακτήρια κατοικούν στο σφουγγάρι περισσότερο παρά στο ενυδρειακό βαμβάκι.
Το ενυδρειακό βαμβάκι το έχουμε γιατί κρατάει τα μικρά σκουπιδάκια , είναι φθηνό ,
και μπορούμε να το αντικαθιστούμε εύκολα.
Αυτή τη στιγμή δεν μας απασχολούν τα σκουπιδάκια, ούτε το ψάρι το ενοχλούν, είναι πιο πολύ θέμα αισθητικής.
Για αυτό αν κρατήσεις το ενυδρειακό βαμβάκι μέσα στο φίλτρο ή όχι είναι δευτερευούσης σημασίας.
Το θέμα είναι πως θα πρέπει αυτό το φίλτρο να είναι σε οποιοδήποτε δοχείο ή ενυδρείο είναι και το ψάρι.
Θα το πάω όμως λίγο πιο πέρα,
το ψάρι που έχεις μεγαλώνει πολύ,
θα χρειαστεί ενυδρείο που θα πρέπει να έχει μήκος τουλάχιστον 1,20,μ
δηλαδή αυτόματα φτάσαμε στα 200 λίτρα,
επίσης θα χρειαστεί και μεγαλύτερο φίλτρο,
για αυτό κάποια στιγμή θα πρέπει να πάρεις και καινούριο φίλτρο, εξωτερικό κατά προτίμηση.
Στα λέω αυτά για να έχεις υπόψη σου ποιες κινήσεις θα πρέπει να κάνεις αργότερα.
Το συγκεκριμένο είδος μπορείς να το κρατήσεις για μερικούς μήνες στο 60αρι κουτί, μετά όμως σίγουρα θα χρειαστεί κάτι μεγαλύτερο.
Ρίξε μια ματιά σε αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230 για να πάρεις μια ιδέα για το τι θέλουν τα χρυσόψαρα.
Αν νομίζεις πως δεν μπορείς να διαθέσεις αυτά τα λίτρα , είναι καλύτερα να κάνεις τώρα καλά το ψαράκι και να το δώσεις,
και να δεις με την ησυχία σου τι μπορείς να διαθέσεις.
Ξέρω πως δεν είναι εύκολοι καιροί και ο καθένας κάνει τα κουμάντα του,
έτσι δεν είναι πάντα εύκολο να λέμε στον άλλον να πάρει μεγάλο ενυδρείο και φίλτρα κλπ όταν οικονομικά δεν υπάρχει τόσο ευχέρεια
ΥΓ. Μεταφέρω το θέμα στις ασθένειες για τα χρυσόψαρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-06-17, 12:25
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

θα συμβούλευα να δεις το manual του μήπως λέει οτι πρέπει να τοποθετηθεί με συγκεκριμένη θέση ώστε να δουλευει.
Υπάρχουν άλλοι αρκετά πιο γνώστες για να σε συμβουλέψουν..
καθώς ομως έφτασε στα 100 λτ η κουβέντα θα ήθελα να σου πω οτι να έχεις 2 ή 3 ψάρια (χρυσόψαρα) γιατί - αν δεν κάνω λάθος - είναι ψάρια που θέλουνε να ζούνε κοπαδιαστά.
Ακόμα θα σου έλεγα κάτι που δεν έχει ειπωθεί ακόμα, μην βάλεις μαζί ψάρι σαν το δικό σου και fancy - έτσι νομίζω λένε τα ψάρια με 2 ουρές - ή πιο αργούς ή γρήγορους κολυμβητές γιατι οι γρήγοροι θα τρώνε την τροφή και θα υπάρξει πρόβλημα....
-------------------------
δεν είχα δει οτι έγραφε ο Τάκης ταυτόχρονα και έγραψα το δικό μου.
(Επεξεργάζομαι μια ίδεα να μασάω αντι να μιλάω και πιστευω τώρα που γράφω "ακουγομαι" λίγο μπουκωμένος._)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Harris1 : 26-06-17 στις 12:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-06-17, 12:39
pennyd Ο χρήστης pennyd δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2017
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Τα διαβασα ολα αυτα παιδια και ευχαριστώ κυριε Τακη για τις πληροφοριες! Μολις γινει καλα και μπορεσω και γω οικονομικα να αντεξω μεγαλυτερο ενυδρειο θα παρω μακροστενα χρυσοψαρα γτ οντως το δικο μου δε θα τα αφηνει τα fancy να τρώνε! Σημερα θα εχω το σαμλα για τον μικρουλη μου και ελπιζω να πανε ολα καλα! Η αληθεια ειναι οτι τυχαία βρεθηκε το ψαρακι στα χερια μου αλλα δε θελω να το αφησω και γενικα αρχισε να μου αρεσει η ενυδρειοφιλια! Θα σας ενημερωσω για την κατασταση μολις εχω νεοτερα!ειλικρονα σας ευχαριστώ παρα πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-06-17, 13:03
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

εντωμεταξύ μπορεις να δεις αν υπαρχει καποιος κοντα σου για το μπολι, οπως ασ πουμ ο κυριος
http://www.xe.gr/zoa/psaria|ad-262098045.html

ισως να εχει κατι ακομα που μπορει να σου φανει χρησιμο
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-06-17, 13:05
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

μια χαρα τρωνε και τα fancy με τα μονοουρα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-06-17, 13:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
εντωμεταξύ μπορεις να δεις αν υπαρχει καποιος κοντα σου για το μπολι, οπως ασ πουμ ο κυριος
http://www.xe.gr/zoa/psaria|ad-262098045.html

ισως να εχει κατι ακομα που μπορει να σου φανει χρησιμο
Χάρη δεν παίρνουμε μπόλι από οποιονδήποτε και ειδικά από πετσοπ.
Θα πρέπει να είναι από υγιές ενυδρείο που τουλάχιστον για 6-8 μήνες να μην έχει εμφανίσει ασθένεια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-06-17, 13:48
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

pet shop ήταν?
δεν το χα κατάλαβει εγώ,
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-06-17, 14:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
pet shop ήταν?
δεν το χα κατάλαβει εγώ,
Χάρη θα σε παρακαλούσα να μη κάνεις προτάσεις
και να μη δίνεις συμβουλές αν δεν είσαι απόλυτα σίγουρος πως οι πληροφορίες είναι σωστές και τεκμηριωμένες.
Και από την άλλη δεν μπορεί να ρωτάς σε δικό σου θέμα τι είναι στρωμένο ενυδρείο ,
και σε άλλο θέμα να δίνεις συμβουλές σε άλλον αρχάριο πως να στρώσει το ενυδρείο του και που να βρει μπόλι.
Αυτό εννοούσα στο δικό σου θέμα πως μας τρολλάρεις,
Ελληνιστί "μας δουλεύεις" ή "μας κάνεις πλάκα"
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-06-17, 15:35
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Η κοπελα έχει βάλει εδώ αγγελία για Μπολι! Μακάρι νά ναι κάποιος απο τα Γιάννενα . Δεν πρότεινα αυτό το κουτί απο τα ικεα γιατί δεν ξέρω αν έχουν ΙΚΕΑ εκεί. Και ενα οποιοδήποτε πλαστικό δε θα το εμπιστευομουν.
Επίσης Μίλησα για το τι θα πάθει το ψαράκι αν μείνει εκεί μέσα. Γνωρίζω πολύ καλά οτι δεν θα πάθαινε νανισμό άμεσα.
Απο τη περιγραφή κατάλαβα οτι ηταν πολύ χαλιά το ψαράκι.
Πέννυ δεν είναι τόσο άσχημα , τώρα που είδα τις φωτογραφιες. Σίγουρα θα ανακάμψει.
Καλη συνέχεια και οτιδηποτε χρειαστείς εδω είμαστε!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-06-17, 15:37
pennyd Ο χρήστης pennyd δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2017
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Μολις πηρα το κουτι απο ικεα..το ψαρακι συνεχιζει και ειναι ακινητο.. μπολι ευτυχως βρεθηκε ενας κυριος να μου δωσει! Εχει τροπικο ενυδρειο βεβαια ειναι ενταξει;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-06-17, 15:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μια χαρά κάνει το μπόλι και από τροπικό ενυδρείο.
Κάνε λίγο υπομονή να δούμε πως θα πάει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-06-17, 15:54
pennyd Ο χρήστης pennyd δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2017
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω παρα πολυυ!!!! ☺☺☺☺
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-06-17, 15:54
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

μπράβο στον Κωστα που βοηθάει.
δωστου το φιλτρο σου καλύτερα, να στο φτιαξει οπως πρεπει.


ελπίζουμε να στρώσει, την προσπάθεια σου την εχεις κανει..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-06-17, 16:10
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Μια χαρά Πέννυ!!! Και φυσικά κανει!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-06-17, 18:31
pennyd Ο χρήστης pennyd δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2017
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παιδια δε ξερω πως να σας ευχαριστησω πραγματικα! Και για τις αμεσες αλλα και σωστες συμβουλες σας! Ενα μεγαλο Ευχαριστώ θα πω στον κυριο Κωνσταντίνο για το αμεσο μπόλι! Αππ τη στιγμή που το εβαλα το ψαρακι κολυμπαει ξανα! Σιγά-σιγά θα επανελθει.. σας ευχαριστω παρα πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-06-17, 19:44
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Αν κανεις όλα αυτά που σου ειπαν οι υπόλοιποι δεν θα χρειαστεί να ξανααντιμετωπισεις γενικά αρρώστιες!
Καλη συνέχεια στο ενυδρείο δρόμο !!
Οι καλες συνθήκες είναι που κανουν τα ψαράκια να ζουν καλά κι πολλά χρόνια.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-06-17, 19:51
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ε, βαλε μας και μια φωτο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πέσαν τα λέπια pavos Ασθένειες- Θεραπείες ψαριών στη δεξαμενή μας 12 12-07-16 16:37
Κοκκινίλες! kapsok Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 7 17-03-10 18:05
Κοκκινίλες στα πτερύγια (albino??) radis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 17-05-06 15:40
κοκκινίλες giannis1976 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 16-04-04 02:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09363 seconds with 13 queries