Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-04-05, 16:09
Το avatar του χρήστη satking
satking Ο χρήστης satking δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τουμπα
Μηνύματα: 45
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην satking
Προεπιλογή αλλο ενα θημα "ΙΚ" (guppies)

πριν καμια ωρα διαπιστωσα σιμαδια ικ σε ενα θυλικο και σε ενα αρσενικο guppies στο μεγαλο μου ενυδρειο(45λ)
ετρεψα στο pet και ζητησα αλατι και με ειπε οτι δεν εχει...μου εδοσε τελικα contraspot της tetramedica.ανεβασα και την θερμοστατη για να ανεβασω την θερμοκρασια και βλεπουμε

εβαλα και την αεραντλια στο φουλ

ολα στραβα μου πανε γ_μ_τ_
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-04-05, 20:31
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

κοροιδο ηταν να σου δωσει?

αλατι ναχεις παντα καβατζα, και γαμω τα ...φαρμακα!!!!

__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-04-05, 20:38
Το avatar του χρήστη satking
satking Ο χρήστης satking δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τουμπα
Μηνύματα: 45
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην satking
Προεπιλογή

παιζει τετοιο σκηνικο??????????

α!! εβγαλα και τον ανθρακα απο το φιλτρο


πρεπει να κανω κατι αλλο η καλα παω?

αλατι μαγειρεματος με τιποτα?
εχω ενα που γραφει τα εξεις:ιωδιουχο καλιο 48ΡΡΜ με σταθεροποιητη ανθρακικου νατριου.αντισυσσωματικο μεχρι 1%.συμπληρωνει της τροφες με ιωδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-04-05, 21:53
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οχι δεν κανει.. Αυτο το αντισυσσωματικο λεγεται αλλιως και βελτιωτικο ροης.
Βρες ενα παραδοσιακο μπακαλικο και ζητα του αλατι χονδρο τυροκομικο.
Αυτο κανει.
Τωρα αφου ξεκινησες θεραπεια με φαρμακο... προχωρα ετσι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-04-05, 10:48
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ:

Διαβάζουμε πρώτα στο board ανάλογα με το πρόβλημα που έχουμε, χρησιμοποιούμε το κομβίον αναζήτησης.... και μετά πράττουμε ανάλογα.

Τέλος πάντων .... περαστικά
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-04-05, 16:07
Το avatar του χρήστη satking
satking Ο χρήστης satking δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τουμπα
Μηνύματα: 45
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην satking
Προεπιλογή

εχω διαβασει ολο το board 2 φορες (αυτο μπορει να το διαπιστοση ο Διαχειριστής βλεποντας ποσε ωρες ειμαι μεσα της τελευτεαις 2 βδομαδες!!!) αναφερετε σε καποιο σημειο οτι μηλαμε για ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ οργανισμους.καθε ενας ειναι διαφορετικος και σε καθε περιπτωση οταν προκιτε για αρωστια πρεπει να το βλεπουμε σαν κατι διαφορετικο (ενα παραπανω οταν προκιτε για ατομα που ειναι νεα στο χωρο του ενυδρειου)...
οταν εχουμε εναν πονο στην κοιλια και παμε στο νοσοκομειο μπορει να ειναι σηγουρος ο γιατρος και να ξερει τι εχουμε αλλα θα σε κανει 10 εξετασεις για να επιβεβεοθη και ο ιδιος αλλα και να ηρεμιση και εσενα με στειχεια...στο συγκεκριμενο χωρο(του ενυδρειου) επειδη δεν υπαρχουν γιατροι να παρεις το ψαρακι σου και να το πας εμεις οι νεοι βλεπουμε εσας τους παλοιους με τα τεραστια ενυδρεια και της τοσες γνωσεις πανω σε καθε ειδους ψαρι και σε καθε τι σαν ΓΙΑΤΡΟΥΣ

φιλικα βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-04-05, 21:22
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από satking
εχω διαβασει ολο το board 2 φορες (αυτο μπορει να το διαπιστοση ο Διαχειριστής βλεποντας ποσε ωρες ειμαι μεσα της τελευτεαις 2 βδομαδες!!!)
Οπότε θα έχεις δεί ότι δίδονται αρκετά σύντομα απαντήσεις ειδικά για ασθένειες


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από satking
αναφερετε σε καποιο σημειο οτι μηλαμε για ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ οργανισμους.καθε ενας ειναι διαφορετικος και σε καθε περιπτωση οταν προκιτε για αρωστια πρεπει να το βλεπουμε σαν κατι διαφορετικο (ενα παραπανω οταν προκιτε για ατομα που ειναι νεα στο χωρο του ενυδρειου)...
Δεν είπε κανείς το αντίθετο, αλλά όταν μιλάμε για μια γνωστή ασθένεια και μάλιστα πολύ συνηθισμένη με γνωστή σωστή, μη επιβαρυντική για το ενυδρείο (συγκρίσει με την φαρμακευτική αγωγή) τότε τα πράγματα απλοποιούνται.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από satking
οταν εχουμε εναν πονο στην κοιλια και παμε στο νοσοκομειο μπορει να ειναι σηγουρος ο γιατρος και να ξερει τι εχουμε αλλα θα σε κανει 10 εξετασεις για να επιβεβεοθη και ο ιδιος αλλα και να ηρεμιση και εσενα με στειχεια...
Στην συγκεκριμένη περίπτωση αν κάνουμε παραλληλισμό, πήγες στο νοσοκομείο με έτοιμη την διάγνωση και ζήτησες από τον γιατρό απλώς να σου δώσει το φάρμακο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από satking
στο συγκεκριμενο χωρο(του ενυδρειου) επειδη δεν υπαρχουν γιατροι να παρεις το ψαρακι σου και να το πας εμεις οι νεοι βλεπουμε εσας τους παλοιους με τα τεραστια ενυδρεια και της τοσες γνωσεις πανω σε καθε ειδους ψαρι και σε καθε τι σαν ΓΙΑΤΡΟΥΣ
Και σωστά πράττεις, δεν λεμε κάτι διαφορετικό. Εγώ τι είπα; Κάνουμε πρώτα ένα search, γιατί έχουν γραφτεί τόσα για το ich που αποκτάς συνολική εικόνα μόνο από τα δημοσιεύματα. Τώρα αν δεν σε καλύπτουν αυτά, τότε ρωτάς.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis

ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ:

Διαβάζουμε πρώτα στο board ανάλογα με το πρόβλημα που έχουμε, χρησιμοποιούμε το κομβίον αναζήτησης.... και μετά πράττουμε ανάλογα.

Τέλος πάντων .... περαστικά
Τι το μεμπτό βρίσκεις εδώ; Έχει λεχθεί πλείστες φορές η χρήση του αλατιού, χωρίς να είναι απαγορευτική η χρήση φαρμάκων. Αυτό που είπα είναι ότι, πάντα κατά την δική μου άποψη, θα έπρεπε να αναζητήσεις κάτι λιγότερο επιβλαβές για το ενυδρείο σου και στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν το αλάτι.

Τέλος πάντων, εύχομαι τα ψαράκια σου να επανέλθουν και να μην χρειασθεί να ξαναγράψεις σ’ αυτή την κατηγορία παρά μόνον αν θες να παραθέσεις μια πληροφορία.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06546 seconds with 12 queries