Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-04, 16:39
Christodoulos Diamantidis Ο χρήστης Christodoulos Diamantidis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2004
Περιοχή: Holargos, Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Άρρωστο Betta

Τις τελευταίες ημέρες τα πτερύγια του μονομάχου μου μαζεύτηκαν και κόλλησαν μεταξύ τους. Φαίνονται πλέον σαν να είναι όλα μαζί μια κλωστή. Στην άκρη υπήρχε και κάτι άσπρο σαν fungus. Το ψάρι δείχνει άρρωστο. Κάθεται συνέχεια στην επιφάνεια κολλημένο στο πλαστικό του εσωτερικού φίλτρου. Λόγω της κατάστασης των πτερυγίων του όσες φορές δοκίμασε να κολυμπήσει το έκανε πολύ δύσκολα. Είναι τώρα 2-3 μέρες που δεν τρώει κιόλας (ακόμα και αν η τροφή περνάει από δίπλα του).

Έριξα ήδη 2 δοσεις costapur. Το άσπρο υποχώρησε από την άκρη των πτερυγίων (που είναι πλεον σαν μια κλωστή).

Διάβασα διάφορα sites αλλά και το forum εδώ αλλά δεν είδα πουθενά να αναφέρεται παρόμοιο περιστατικό. Ξέρει κανείς τι είναι και πως θεραπεύεται

Θα προσπαθήσω να κάνω Post και καμμιά φωτογραφία για να το δείτε.

Το ενυδρείο μου είναι 120λίτρα. Είναι φυτεμένο με εσωτερικό φίλτρο 550 λ/ώρα.

Δεν έχω άλλα ψάρια, είμαι στο στρώσιμο. Οι τελευταίες μετρήσεις του νέρου είναι (Σάββατο 11/12):
PH: 7-7,2
KH: 4
GH: >14
NH3/NH4: 0
NO2: 0.02 mg/l
NO3: 25 mg/l

Επίσης, έκανα καλά που χρησιμοποίησα costapur παρόλο που είμαι στο στρώσιμο ή κατέστρεψα τα όποια βακτηρίδια είχα στο φίλτρο μέχρι στιγμής Τα φυτά επηρεάζονται από τα φάρμακα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-12-04, 02:56
Christodoulos Diamantidis Ο χρήστης Christodoulos Diamantidis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2004
Περιοχή: Holargos, Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Re: Άρρωστο Betta

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Christodoulos Diamantidis
Θα προσπαθήσω να κάνω Post και καμμιά φωτογραφία για να το δείτε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-12-04, 11:09
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Αν μόνο εγω δεν βλέπω την photo που έβαλε ο χριστόδουλος, τότε διαγράψτε το Post μου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-04, 01:28
Christodoulos Diamantidis Ο χρήστης Christodoulos Diamantidis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2004
Περιοχή: Holargos, Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Ούτε εγώ βλέπω το tif. Το jpg που έβαλε ο Νίκος το βλέπω.

Τώρα που φαίνεται η φωτογραφία έχει κανείς καμμιά ιδέα? Στην άκρη των πτερυγίων εμφανίστηκε πάλι ένα άσπρο σαν μούχλα. Αδυνάτισε κιόλας σχεδόν περνάει το φως από μέσα στο σώμα του. Τέσσερις μέρες τώρα δεν τρώει σχεδόν τίποτα.

Το costapur δεν είδα να κάνει δουλειά και πήρα σήμερα ένα άλλο το eSHa2000.


Σημείωση προς moderators: Αν δεν πρέπει να γράφω ονόματα προιόντων παρακαλώ σβήστε τα και ενημερώστε με για να μην ξαναγράψω
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-12-04, 00:43
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

πήγαινε εδω http://flippersandfins.net/BetaFrameset.htm και δες τι γράφει για τις αρρώστιες. για αυτήν την περίπτωση λέει ότι προέρχεται απο στρεσάρισμα που μπορεί να είναι και απο αμμωνία. πρόσεχε λιγάκι και το νερό σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-12-04, 12:51
Christodoulos Diamantidis Ο χρήστης Christodoulos Diamantidis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2004
Περιοχή: Holargos, Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Δυστυχώς ο μονομάχος μας άφησε χρόνους χθες βράδυ. Κρίμα, ήτανε πολύ ωραίος.

Θα συνεχίσω την θεραπεία με το φάρμακο για να εξαλείψω τα όποια παράσιτα μπορεί να υπάρχουν στο νερό. Τουλάχιστον να μην αρρωστήσουν και τα επόμενα ψάρια που θα βάλω (ήτανε μόνος στο ενυδρείο για το στρώσιμο).

Το νερό είναι άστρωτο ακόμη οπότε σίγουρα είχε στρεσαριστεί το καημένο το ψαράκι. Οι μετρήσεις βέβαια δεν δείχνουν υψηλές τιμές αμμωνίας ή νιτρωδών. Μέχρι στιγμής έχω 2 στις 2 απώλειες. Μεγάλη απογοήτευση.

Γι'αυτό, τέρμα το στρώσιμο με ψάρια. Από σήμερα συνεχίζω στρώσιμο με αμμωνία.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-12-04, 15:47
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αφου δεν υπαρχουν ψαρια αλλαξε ΟΛΟ το νερο (χωρις να το στεγνωσεις) (ας μεινουν 3-4 ποντοι πανω απο την αμμο.)
Δεν ειναι καλο να μεινει μεσα στο νερο το costapur.
Τα βακτιριδια δεν θα παθουν τιποτε, απλα φροντισε να μην ειναι το νεο νερο παγωμενο κατα την αλλαγή
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-12-04, 17:16
Christodoulos Diamantidis Ο χρήστης Christodoulos Diamantidis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2004
Περιοχή: Holargos, Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Αφου δεν υπαρχουν ψαρια αλλαξε ΟΛΟ το νερο (χωρις να το στεγνωσεις) (ας μεινουν 3-4 ποντοι πανω απο την αμμο.)
Ok, thanks. Τα φυτά θα είναι εντάξει?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04121 seconds with 14 queries