Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 02-09-12, 21:07
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή αγορά ανεμόνης

παιδιά μπορείτε να μου προτείνετε κάποια ανεμόνη για το ενυδρείο μου?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 05-09-12, 17:25
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

καποιος........
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 09-11-12, 18:56
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή αλγη

παιδιά έχω άλγη στο ενυδρείο μου. την αφαιρώ αλλά ξαναεμφανίζεται. οι μετρήσεις είναι όλες καλές, προφανός γιατί η άλγη τράβά όλα τα φωσφορικά και νυτρικά. μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο αντιφώσφορο?
μου είπαν για ένα κατασκευαστή brightwell.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-11-12, 22:48
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ανδρεας νικολαου Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά έχω άλγη στο ενυδρείο μου. την αφαιρώ αλλά ξαναεμφανίζεται. οι μετρήσεις είναι όλες καλές, προφανός γιατί η άλγη τράβά όλα τα φωσφορικά και νυτρικά. μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο αντιφώσφορο?
μου είπαν για ένα κατασκευαστή brightwell.
καλησπέρα φίλε Ανδρέα , αντί.όσμωση έχεις ; αλλαγές νερού πόσο ; από ταίσμα τι και πόσο; έχεις σφουγγάρια στο σύστημα σου ή κάποιο βιολογικό υλικό εκτός από τον βράχο και την άμμο ; αλγοφάγα ζωντανά έχεις ; με τι μετράς και πόσο;
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 10-11-12, 18:57
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

δεν έχω reverse osmosis αλλα προετοιμάζω το νερό οπως ανάφερα πιο πάνω. κάνω 20 λτ αλλαγή νερού κάθε μήνα και προσθέτο 4λτ νερού κάθε 3 μέρες λόγο εξάτμισης. βρίκα να αγοράζω 20λτ νερου αντ.σμοσις προς 5 ευρω. θα το αγοράζω που θα κάνω αλλαγές νερού αλλά δεν θα τα καταφέρνω να αγοράζω κάθε 3 μέρες 4 λτ για πρόσθεση. ταίζω formula one and formula two marine pellet της ocean nutrition μία φορά την ημέρα. δύο φορές την εβδομάδα ταίζω αλεσμένα μαλάκια. στο sump μου έχω στο πρώτο χώρισμα έχω filterwatte της produc απο πάνω και κάτω πράσινο σφουγγάρι. στο δευτερο χώρισμα έχω μπλέ σφογγάρι από κάτω και πιο πάνω πράσινες ίνεσ της sera.Στο τριτο χώρισμα έχω siporax της sera, biobols και κάποια άλλα κεραμικά. στο τέταρτο χωρισμα έχω mangroove seeds. Στην υπερχιληση από πάνω έχω filterwatte της produc και απο κάτω μπλε σφογγάρι.
ζωντανά έχω ένα blue tang που ισος βοηθά. τέλος του μήνα θα αγόράσω και 4 turbosnails. μου είπαν ότι θα βοηθήσουν. επίσης μου πρότειναν ένα sailfin tang,αλλα φοβάμε μηπως βαριφωρτώσω την γιάλλα καθώς επίσης και αστεριες. μετρώ με τεστ κιτς της sera, po4, ph, no2,no3,nh3 nh4. έιχα βάλει και renew phosphate free carbon substitute tis seachem αλλά το αφαίρεσα γιατί πέρασαν τρεις μήνες.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-11-12, 01:25
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ανδρεας νικολαου Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν έχω reverse osmosis αλλα προετοιμάζω το νερό οπως ανάφερα πιο πάνω. κάνω 20 λτ αλλαγή νερού κάθε μήνα και προσθέτο 4λτ νερού κάθε 3 μέρες λόγο εξάτμισης. βρίκα να αγοράζω 20λτ νερου αντ.σμοσις προς 5 ευρω. θα το αγοράζω που θα κάνω αλλαγές νερού αλλά δεν θα τα καταφέρνω να αγοράζω κάθε 3 μέρες 4 λτ για πρόσθεση. ταίζω formula one and formula two marine pellet της ocean nutrition μία φορά την ημέρα. δύο φορές την εβδομάδα ταίζω αλεσμένα μαλάκια. στο sump μου έχω στο πρώτο χώρισμα έχω filterwatte της produc απο πάνω και κάτω πράσινο σφουγγάρι. στο δευτερο χώρισμα έχω μπλέ σφογγάρι από κάτω και πιο πάνω πράσινες ίνεσ της sera.Στο τριτο χώρισμα έχω siporax της sera, biobols και κάποια άλλα κεραμικά. στο τέταρτο χωρισμα έχω mangroove seeds. Στην υπερχιληση από πάνω έχω filterwatte της produc και απο κάτω μπλε σφογγάρι.
ζωντανά έχω ένα blue tang που ισος βοηθά. τέλος του μήνα θα αγόράσω και 4 turbosnails. μου είπαν ότι θα βοηθήσουν. επίσης μου πρότειναν ένα sailfin tang,αλλα φοβάμε μηπως βαριφωρτώσω την γιάλλα καθώς επίσης και αστεριες. μετρώ με τεστ κιτς της sera, po4, ph, no2,no3,nh3 nh4. έιχα βάλει και renew phosphate free carbon substitute tis seachem αλλά το αφαίρεσα γιατί πέρασαν τρεις μήνες.
η όσμωση είναι πλέον πολύ φτηνή http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29858 και δεν υπάρχει λόγος να μην βάλεις θα απαλλάξει το νερό σου από επιβλαβείς ουσίες που είναι τροφή για τις άλγες , βαρέα μέταλλα κτλ , ακόμα δεν είδα να αναφέρεις την ύπαρξη σκίμμερ , αν δεν έχεις θα πρέπει να πάρεις ένα και να είναι και καλό ή επειδή βλέπω πως έχεις βάλει μαγκρόβια ίσως θα σε ενδιέφερε η κατασκευή ενός ats algea turf scrabberBORKED
στην συνέχεια θα πρέπει σταδιακά να αρχίσεις να αφαιρείς όλα τα σφουγγάρια , μπαμπάκια και όλα τα βιολογικά υλικά και να μείνει μόνο ο βράχος και η άμμος υπεύθυνοι για την βιολογική φίλτρανση , την τροφή από μαλάκια που έχεις φτιάξει πρέπει να την σταματήσεις γιατί εκτός του ότι ανεβάζει τα φωσφορικά στο θεό δεν είναι και ότι καλύτερο για ένα αλγοφάγο ψάρι όπως είναι το bluetang ..μπορείς να την αντικαταστήσεις με φύλο νόρι . Αν θέλεις πες μου σε παρακαλώ πόσο ακριβώς είναι οι μετρήσεις σου , ακόμα θα πρέπει να προσθέσεις αντιφώσφορο http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1715 και άνθρακα http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29785 ,τέλος θα πρέπει οι αλλαγές σου να είναι πιο συχνές με καλό αλάτι και νερό
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-11-12, 20:23
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

φίλε Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. θα προμηθευθώ άντιφοσφορο και ανθρακα. θα κοίτάξω αν μπορώ να βρω τις συγκεκριμένες μάρκες στην Κύπρο. στην Κύπρο μου πρετειναν την brigthwell. όλες οι μετρήσης μου είναι μηδενικές. απίστευτο αλλά αληθινό όλα τα μαζευει η άλγη.
τα turbo snail βοηθουν?
να προσθέσω αστερίες?
θα επικοινωνήσω με την εταιρία στην ελλάδα αν μπορούν να μου στήλουν στην Κύπρο την αντ. οσμοσις. πρέπει να πάρω και κάποια παρελκόμενα ή το πακέτο τον 59 ευρω είναι αρκετό?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-11-12, 23:15
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ανδρεας νικολαου Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. θα προμηθευθώ άντιφοσφορο και ανθρακα. θα κοίτάξω αν μπορώ να βρω τις συγκεκριμένες μάρκες στην Κύπρο. στην Κύπρο μου πρετειναν την brigthwell. όλες οι μετρήσης μου είναι μηδενικές. απίστευτο αλλά αληθινό όλα τα μαζευει η άλγη.
τα turbo snail βοηθουν?
να προσθέσω αστερίες?
θα επικοινωνήσω με την εταιρία στην ελλάδα αν μπορούν να μου στήλουν στην Κύπρο την αντ. οσμοσις. πρέπει να πάρω και κάποια παρελκόμενα ή το πακέτο τον 59 ευρω είναι αρκετό?
παρακαλώ φίλε μου Ανδρέα , δεν χρειάζεται να είναι οι συγκεκριμένες μάρκες τα χημικά σου πόσταρα αυτά επειδή ξέρω ότι είναι οικονομικά και καλά , πολύ καλός αντιφ. είναι από ότι ξέρω και της tunze αν ξέρει κάποιο παιδί που βάζει αντιφ. γιατί εγώ δεν βάζω λόγο προβιοτικής να σου προτείνει κάποα άλλη μάρκα ..άνθρακα καλό έχει και η seachem ..αν και νομίζω πως όλοι στέλνουν Κύπρο ,η brightwell έχει πολύ καλα πράγματα και είναι από τις καλύτερες εταιρίες στον χώρο , δυστηχώς είναι αμερικάνικη και όλα της τα πράγματα έχουν ανεβασμένες τιμής λόγο μεταφορικών ..εγώ θα δοκίμαζα και αυτής αν είναι καλή η τιμή εκεί .. για την όσμωση αν η πίεση του νερού είναι χαμηλή να πάρεις και μια booster pump από τον ίδιο και αν θες το απόλυτα καθαρό νερό πρόσθεσε και μια μονάδα ρητίνης ..στείλε του ένα mail και θα σου πει είναι από τους πιο καλούς επαγγελματίες στο χώρο , σαλιγκάρια να βάλεις ναι θα βοηθήσουν για αστερίες δεν ξέρω να σου πώ γιατί δεν είχα ποτέ
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-11-12, 20:25
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

φιλε Κώστα,
Σήμερα έπιασα νερό από το πόσιμο νερό από το σπίτι του αδελφού μου, το οποίο φιλτράρετε με ένα γερμανικό φίλτρο και συμπλήρωσα στο ενυδρείο μου (3λτ). Σιγουρα είναι καλύτερο από το πόσιμο νερό της βρύσης μέχρι να εγκαταστήσω το δικό μου σύστημα. αρχές της άλλης εβδομάδας θα φέρει ένα κατάστημα κατοικήδιων turbo snails και μόλις τα φέρει θα πάρω 4. Φύλο Νόρι ρώτησα αλλά δεν το γνωρίζουν. την ανεμόνη τι να την ταίζω που χώστηκε μέσα στους βράχους?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 17-11-12, 16:53
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Σήμερα έκανα 10 λτ αλλάγή φιλτραρισμένου νερού και αγόρασα και 2 turbo snails. δυστηχός δεν βρήκα περισσότερα ...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 17-11-12, 19:04
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ανδρεας νικολαου Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε Κώστα,
Σήμερα έπιασα νερό από το πόσιμο νερό από το σπίτι του αδελφού μου, το οποίο φιλτράρετε με ένα γερμανικό φίλτρο και συμπλήρωσα στο ενυδρείο μου (3λτ). Σιγουρα είναι καλύτερο από το πόσιμο νερό της βρύσης μέχρι να εγκαταστήσω το δικό μου σύστημα. αρχές της άλλης εβδομάδας θα φέρει ένα κατάστημα κατοικήδιων turbo snails και μόλις τα φέρει θα πάρω 4. Φύλο Νόρι ρώτησα αλλά δεν το γνωρίζουν. την ανεμόνη τι να την ταίζω που χώστηκε μέσα στους βράχους?
καλησπέρα για τις ανεμώνες θα σου πει κάποιος που είναι έμπειρος με αυτά τα ζωντανά ..αν δεν κάνω λάθος ψιλοκομμένη γαριδούλα και μυσις είναι ότι πρέπει , νόρι είναι το φύλο που τυλίγουν το σούσι θα το βρεις στα ασιατικά είδει ,αν δεν βρεις αυτό πάρε ένα ενυδρειακό της ocean nutricion
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas82 : 17-11-12 στις 19:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 18-11-12, 17:53
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Κωστα σε ευχαριστώ πολύ,
θα ψάξω για νόρι στην υπεραγορα. αν δεν βρώ θα κοιτάξω να βρω απο πετ σοπ αυτο της ocean nutrition.
δυστηχος η ανεμώνη είναι στα τελευταία της. την βρήκα και την έβγαλα από το πίσω μέρος των βράχων. αν ανοίξει αυριο θα τη δοκιμάσω να της δώσω γαρίδα αν και πιστεύω είναι πλέον αργά γιατί από το μεσημέρι είναι ξαπλωμένη,μαζεμένη, μαραμένη στην άμμο χωρίς να μετακινηθεί.
-------------------------
Φίλε κώστα,
κοίταξα των κατάλογο της ocean nutrition δεν γνωριζω τι άλλο να αγοράσω. ταίζω καθημερινα formula one marine pellets and formula two marine pellets και 2 φορές την εβδομάδα frozen invertebrate food. τελικα η ανεμωνη πέθανε σήμερα....δεν νομίζω να ξαναδοκιμάσω να αγοράσω ανεμώνη γιατί δυστηχός μου πεθαίνουν..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ανδρεας νικολαου : 18-11-12 στις 17:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 19-11-12, 02:44
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ανδρεας νικολαου Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωστα σε ευχαριστώ πολύ,
θα ψάξω για νόρι στην υπεραγορα. αν δεν βρώ θα κοιτάξω να βρω απο πετ σοπ αυτο της ocean nutrition.
δυστηχος η ανεμώνη είναι στα τελευταία της. την βρήκα και την έβγαλα από το πίσω μέρος των βράχων. αν ανοίξει αυριο θα τη δοκιμάσω να της δώσω γαρίδα αν και πιστεύω είναι πλέον αργά γιατί από το μεσημέρι είναι ξαπλωμένη,μαζεμένη, μαραμένη στην άμμο χωρίς να μετακινηθεί.
-------------------------
Φίλε κώστα,
κοίταξα των κατάλογο της ocean nutrition δεν γνωριζω τι άλλο να αγοράσω. ταίζω καθημερινα formula one marine pellets and formula two marine pellets και 2 φορές την εβδομάδα frozen invertebrate food. τελικα η ανεμωνη πέθανε σήμερα....δεν νομίζω να ξαναδοκιμάσω να αγοράσω ανεμώνη γιατί δυστηχός μου πεθαίνουν..
καλησπέρα κρίμα για το ζωντανό , δεν μπορώ να σου δώσω κάποια συμβουλή γιατί δεν ξέρω , όμως υπάρχουν άνθρωποι που τις μεγαλώνουν και πολλαπλασιάζονται συνέχεια αυτοί θα μπορούσαν να σου δώσουν μια δυο συμβουλές σωστές , το πρώτο πράγμα που θα μπορούσα να πω είναι ότι θέλουν καλά στρωμένο ενυδρείο που να τρέχει κανά χρόνο , τροφή αυτή εδώ έλεγα http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2008
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Eheim 2213 και 80λτ ενυδρείο/Oξυγονωση του νερού pStathis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 16-11-05 16:15
Νέο 80λτ φυτεμένο - Βοήθεια με επιλογή ψαριών? pStathis Γλυκό νερό - Γενικά 8 31-10-05 00:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06675 seconds with 14 queries