Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-10, 18:07
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή 120 αρι υψηλων απαιτησεων

λοιπον μιας και ειχα ξεφυγει απο τα φυτεμενα με την δημιουργια του θαλασσινου μου και παρατηρωντας συνεχως τον αλεξ με τα τρελα του που μας χαζευουν αποφασισα να μπω παλι στο γλυκο με ενα 120 αρι.μιας και αλλαζω σπιτι και εχω χωρο θα αρχισω να το στηνω σιγα σιγα πειραματιζομενος σε ολους τους τομεις.ξεκινωντας θα αναφερω απο εξοπλισμο τι εχω.
ενυδρειο με βαση 120 λιτρα το γνωστο.(δεν εχει πολυ βαθος αλλα θα το κανω να φαινεται)
φωτισμο 90 watt απο το ριο 180 που καθεται ακριβως.
μπουκαλιτσα με διοξειδιο 2 λιτρη
κυκλοφορητη απο το θαλασσινο λιγων λιτρων την ωρα για διαχυση co2
το ενυδρειο στο υποστρωμα του θα εχει χαλικι αλλα και αμμο και θα δειξω με ποιον τροπο θα το κανω για να διαχωριζονται ο αμμος απο το χαλικι.
το hardscape θα εχει ριζες αλλα και πετρες και σε ολα θα υπαρχει υλικο με φωτο για να φαινονται τα βηματα ξεχωριστα.
απο φυτα θα χρησιμοποιησω αργης αναπτυξης ''δυσκολα''
το μονο που μου μενει και ειμαι υπο σκεψη ειναι η λιπανση μιας και εδω δεν βρισκω υλικα για e.i.θα δουμε...

αναμεινατε λοιπον
ελπιζω με αυτον τον τροπο και με την καθοδηγηση των πιο εμπειρων να φτιαξω ενα ενυδρειο που να φαινονται τα βηματα για τους νεους aquascapers που μπαινουν στην διαδικασια και τους φαινεται βουνο.
α ξεχασα.ολα θα κοιταξουν να γινουν με το χαμηλοτερο κοστος γιατι ολα δεν γινονται με πολλα χρηματα αλλα με πολυ αγαπη για το χομπυ.
μην κολλατε γραφτε ελευθερα στο ποστ.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-10, 20:08
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

καλό ξεκίνημα αντρέα.
ευχομαι να μοιάζει με το παλιό σου!!! το οποίο ήταν και το εναυσμα για να ξεκινήσω το δικό μου φυτεμένο, μιας και είχα πάθει πλάκα όταν το είχα δει.
έχω υψηλές προσδοκίες για το αποτέλεσμα που θα φέρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-10, 20:14
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Περιμενουμε με ανυπομονησια να δουμε τι θα φτιαξεις παλι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-10, 21:28
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Αντε με το καλο Ανδρεα.Για τα λιπασματα μπορεις να βρεις στο ebay,αν και ο Γιαννης κατι βρηκε εκει πανω.Μπορει να μην εχουν 99%καθαροτητα αλλα την δουλεια τους την κανουν χωρις δυσαρεστες συνεπειες στα ψαρια..
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-10-10, 08:04
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

λοιπον πηρα καποια ξυλα και εβγαλα καποιες φωτο με αυτα.αλλα ακομα κατι δεν μου καθεται στην δεξια πλευρα.το φιλτρο σκεφτομαι η να το κρυψω με φυτακια η να το βγαλω και να βαλω εξωτερικο.πρωτα θα δοκιμασω τα ξυλα πριν κανω την τεχνικη με το υποστρωμα για να ολοκληρωθει το hardscape και μετα θα φτιαξω τα υπολοιπα για δειτε και πειτε μου καμια ιδεα αν σας αρεσει.




__________________

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-10-10, 08:05
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

βγαλε το box που εχει και βαλε εξωτερκο φιλτρο!
και καλυτερη ροη θα εχεις και οπτικα θα εναι πιο καλο μιας και αυτο το κουτι σου πιανει χωρο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-10-10, 09:45
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παρολο που φαινεται αρκετα,αυτο το φιλτρο κανει πολυ καλη δουλεια.Εγω(εχουμε το ιδιο)δεν το εχω βγαλει (αν και το εχω σκεφτει πολλες φορες),παρολο που εχω αλλα δυο εξωτερικα φιλτρα σε αυτο το ενυδρειο(ειναι υπερβολη το ξερω)
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-10-10, 11:50
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

το θεμα ειναι αυτο το ενυδρειο να κρατηθει σε χαμηλα χρηματα για να αποδειξω οτι δεν χρειαζονται και παρα πολλα για να εχεις ενα ενυδρειο υψηλων απαιτησεων.προσωρινα θα μεινει εκει και θα καλυφθει με φυτα.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-10-10, 11:54
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Είμαι σύγουρος ότι το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλό !
(το φυτεμένο σου ήταν super)!!
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-10-10, 12:09
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι σύγουρος ότι το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλό !
(το φυτεμένο σου ήταν super)!!
σε ευχαριστω πολυ.μακαρι να πανε ολα καλα και οπως τα σχεδιαζω.το μονο που θελω να αποδειξω και κανω αυτο το ποστ στους νεους aquascapers οτι τιποτα δεν ειναι δυσκολο να γινει.βεβαια δεν ειμαι και ο ανθρωπος με την τρελη εμπειρια και γνωση αλλα θα κανω οτι μπορω για να δειξω ποσο ευκολο ειναι τελικα να γινει αλλα και να κρατησεις ενα τετοιο ενυδρειο.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-10-10, 15:41
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

πολύ όμορφα ξύλα, πιστευω ότι το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλό. άλλωστε και η αρχή που παρουσιάζεις αυτό δείχνει.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-10-10, 15:52
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Τα ξυλα σου ειναι πολυ ωραια στημενα.
Μου αρεσουν πολυ κ σαν ξυλα.
Καλη συνεχεια στο εγχειρημα σου αν και ειναι σιγουρο οτι θα βγει και αυτο κουκλι....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-10-10, 15:58
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Low budget -High tech λοιπον..
Τα ξυλα ειναι πολυ ομορφα. Το μονο μειον σε αυτο το ενυδρειο ειναι το μικρο του βαθος που θα σε δυσκολεψει. Γι αυτο περιμενω να δω να δινεις την αισθηση του βαθους και του αναγλυφου, με ενα ανομοιομορφο βυθο αντι για τον κλασσικο επιπεδο-flat βυθο.
Παιξε και με μικρες πετρες σε συνδυασμο με τα ξυλα και συνεχισε να ποσταρεις σε καθε βημα. Ξερεις οτι μας αρεσουν οι φωτογραφιες
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-10-10, 16:01
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas213 Εμφάνιση μηνυμάτων
το θεμα ειναι αυτο το ενυδρειο να κρατηθει σε χαμηλα χρηματα για να αποδειξω οτι δεν χρειαζονται και παρα πολλα για να εχεις ενα ενυδρειο υψηλων απαιτησεων.προσωρινα θα μεινει εκει και θα καλυφθει με φυτα.
αν το γεμισεις υλικα οκ!
αν ομως το εχεις αδειο ποιος ο λογος να το καλυψεις?
γνωμη μου βγαλτο τα ιδια χρηματα περιπου θα δωσεις για ενα εξωτερικο(μεταχειρισμενο) με αυτα που θα δωσεις για το εσωτερικο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-10-10, 16:22
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

εγώ θα κρατούσα το εσωτερικό, όσοι το έχουν δεν έχουν πρόβλημα. και να δωσει τα χρήματα για κάτι άλλο, low budget είπαμε....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-10-10, 19:06
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

πρόβλημά δεν υπάρχει αλλά για εξοικονομήση χώρου και από οπτικής πλευράς ελεγα να το εβγαζε!
η αποφαση δικια σου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-10-10, 19:22
Το avatar του χρήστη kwstas arta
kwstas arta Ο χρήστης kwstas arta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2009
Περιοχή: Monaxo
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

αντρεα η μαιρη το ειδε;να βαλεις τις ριζες αναποδα,ελα να δεις κατι πετρες που εχω,κ αν θες παω παιρνω τον χρηστο κ ερχομαστε επι τοπου,αρκει να εχεις κρυες μπυρες.: smt041
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-10-10, 08:07
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

ο βυθος εννοειται πως θα γινει αναγλυφος και με διαφορετικο χρωματισμο και θα δειξω τον τροπο.αλλου χαλικι και αλλου αμμος.επειδη η δεξια μερια κατι με χαλαγε βρηκα αλλη ριζουλα και την εβαλα.πετρες θα μπουν ειμαστε προς αναζητηση.για δειτε και μια φωτο...βεβαια δεν φαινονται οι λεπτομερειες απο τις ριζες στην φωτο γιατι ηταν βιαστικη η ληψη.



κωστα η μαιρη την διαλεξε την καινουρια ριζα.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-10-10, 09:46
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Ανδρεα πολυ πιο ωραια η καινουρια ριζα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-10-10, 08:03
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

λοιπον μιας και κανονισα την μετακομιση και με βοηθησε ο φιλος κωστας να το μεταφερω και να το στησω αρχισα σιγα σιγα να βαζω το χαλικακι.εφτιαξα 2 βουναλακια στις γωνιες









και αναμεσα προσθεσα την αμμο την οποια εριξα μετα.θα χρειαστω λιγο ακομα χαλικακι να διορθωσω τις λεπτομερειες και να φτιαξω στενο οσο γινεται μονοπατι που θα κρυβεται πισω δεξια.αν βρω εχει καλως.εβαλα και τις ριζουλες και ιδου το αποτελεσμα.τα φυτακια περιμενουν στο ενυδρειο του chrisx να μπουν.γιαννη την τεταρτη σου ερχομαι για cuba...

__________________

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-10-10, 09:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ενδιαφερον

Νομιζω θα καλο θα ηταν να εβαζες χωρισματα να μη μπερδευτουν το χαλικι με την αμμο.

Απο διοξειδιο και λιπασματα τι σκεφτεσαι για low badget λυσεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-10-10, 09:42
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Μπραβο Ανδρεα.Εχω και εγω την ιδια απορια με τον Σπυρο(πως θα φτιξες τα χωρισματα),με πετρες μηπως;;;;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-10-10, 09:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28489
τελευταιο ποστ καλη ιδεα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-10-10, 12:27
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

δεν εκανα τιποτα.οπως φαινεται στην φωτο απλως εβαλα πρωτα το χαλικι και μετα την αμμο.το χωρισμα που θελω να φαινεται το εκανα και ας ανακατευτει το χαλικι.για διοξειδιο θα χρησιμοποιησω μπουκαλα ετσι και αλλιως αλλα δεν θα ηταν hi tech απλως στο τελος θα αναφερω αν μου επιτρεπεται κι ολας τι αγορασα απο που και ποσο τα οποια ηταν και τα πιο οικονομικα.πχ δεν αγορασα κομπλε συστημα διοξειδιου με 250 ευρω αλλα κομματια τα οποια κανουν σωστα την δουλεια τους.λιπασματα μαλλον προς e.i. θα παμε αρκει να βρουμε νομιζω τα πιο οικονομικα αλλα και αυτα που δουλευουν πιο σωστα.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-10-10, 08:02
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

χθες αργα το βραδυ μπηκαν και τα πρωτα φυτα κλαδεματακια απο τον φιλο γιαννη j.p. και σημερα μαλλον θα μπουν τα υπολοιπα λιγο προχειρα μιας και δεν εχω χρονο τρεχουμε με την δουλεια αλλα θα βγαλω καποιες φωτο για την βοηθεια σας στο στησιμο.μαλλον θα χρειαστω κι αλλο χαλικι γιατι δεν μου καθεται κατι καλα.οι ριζες δεν μου δινουν πολυ χωρο πισω και εχω κολλησει πως να φυτεψω τα φυτα.τι να κανω να παρω πριονακι και να τις μικρυνω;;;;;;
-------------------------
το μπουμπουνησα στο co2 εβαλα μπολι και καποια στιγμη θα μπουν τα ψαρακια
τα φυτα μπηκαν λιγο προχειρα μιας και εχω ενα προβλημα με την μεση και με πονο καταφερα να τα βαλω.οι ριζες δεν εχουν βουλιαξει ακομα γι αυτο εχω τις πετρες πανω τους
μια φωτο


και η πατεντα που εχω κανει με το διοξειδιο για διαχυση αλλα και καλυτερη κυκλοφορια τρεχει με 100 περιπου φυσσαλιδες το λεπτο.

το δυσκολο ηταν να βαλω το νερο για να μην ανακατευτει ο βυθος

__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreas213 : 22-10-10 στις 08:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-10-10, 09:20
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Πολυ καλο Ανδρεα
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-10-10, 11:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βλεπω να γινεται χαμος
Θα προλαβεις το διαγωνισμο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-10-10, 13:40
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Φυσικα και θα τον προλαβει..ηδη ειναι πολυ ομορφο. Μονο τα γρασιδια δεν θα ειναι ετοιμα και αυτα συνηθως καθυστερουν την ολοκληρωση ενος layout.

Aντρεα, μια συμβουλη και αν θες ακουσε με.. μην βαλεις ψαρια ακομα. Χωρις το αγχος των ζωντανων μπορεις να φουλαρεις σε CO2 και λιπανση και να μην ανησυχεις αν θα σκασουν οι γαριδες ή τα ψαρακια. Ετσι θα αποφυγεις τις πολλες αλγες και θα μπορεις να μετρας με ακριβεια και τα ΝΟ3 και ΡΟ4 γιατι τα ζωντανα με τα αποβλητα τους και με το ταισμα προσθετουν σε αυτα τα 2 στοιχεια.
Επισης αν δεν υπαρχουν ζωντανα μεσα το χαλικι και η αμμος δεν θα ανακατευτουν σχεδον καθολου, τα γρασιδια και οι μος θα παραμεινουν ολα στη θεση τους.
Αν προσθεσεις τα ψαρια 5-6 μερες πριν την φωτογραφιση, ο,τι ειδος κοπαδοψαρου και να βαλεις θα κοπαδιαζει εντονα. Αν περασουν 7 μερες μετα συνηθιζουν το χωρο και "σπαει" το κοπαδι. Αν τα βαλεις παλι τελευταια στιγμη, θα ειναι τρομαγμενα και ωχρα και θα κρυβονται.
Αυτο με τα ψαρια ειναι ενα κολπο που το εφαρμοζουν σχεδον ολοι οι γνωστοι aquascapers και γι αυτο βλεπουμε τα νεον στις φωτος ετσι συμπαγη κοπαδιασμενα.

Ενα αλλο κολπο με τα ξυλα ειναι να τα βγαλεις και να τα βαλεις σε ενα βαρελι να βυθιστουν. Στο μεταξυ μπορεις να φυτεψεις τα φυτα με ευκολια και μετα απο 20-40 μερες που τα φυτα θα εχουν μεγαλωσει και πυκνωσει, να βαλεις τις ριζες αναμεσα τους. Τοτε οι ριζες θα ειναι πεντακαθαρες και χωρις αλγες και τα φυτα θα τις "αγκαλιασουν" δινοντας ακομα πιο φυσικη οψη

Θελει υπομονη το aquascaping
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-10-10, 16:52
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα και θα τον προλαβει..ηδη ειναι πολυ ομορφο. Μονο τα γρασιδια δεν θα ειναι ετοιμα και αυτα συνηθως καθυστερουν την ολοκληρωση ενος layout.

Aντρεα, μια συμβουλη και αν θες ακουσε με.. μην βαλεις ψαρια ακομα. Χωρις το αγχος των ζωντανων μπορεις να φουλαρεις σε CO2 και λιπανση και να μην ανησυχεις αν θα σκασουν οι γαριδες ή τα ψαρακια. Ετσι θα αποφυγεις τις πολλες αλγες και θα μπορεις να μετρας με ακριβεια και τα ΝΟ3 και ΡΟ4 γιατι τα ζωντανα με τα αποβλητα τους και με το ταισμα προσθετουν σε αυτα τα 2 στοιχεια.
Επισης αν δεν υπαρχουν ζωντανα μεσα το χαλικι και η αμμος δεν θα ανακατευτουν σχεδον καθολου, τα γρασιδια και οι μος θα παραμεινουν ολα στη θεση τους.
Αν προσθεσεις τα ψαρια 5-6 μερες πριν την φωτογραφιση, ο,τι ειδος κοπαδοψαρου και να βαλεις θα κοπαδιαζει εντονα. Αν περασουν 7 μερες μετα συνηθιζουν το χωρο και "σπαει" το κοπαδι. Αν τα βαλεις παλι τελευταια στιγμη, θα ειναι τρομαγμενα και ωχρα και θα κρυβονται.
Αυτο με τα ψαρια ειναι ενα κολπο που το εφαρμοζουν σχεδον ολοι οι γνωστοι aquascapers και γι αυτο βλεπουμε τα νεον στις φωτος ετσι συμπαγη κοπαδιασμενα.

Ενα αλλο κολπο με τα ξυλα ειναι να τα βγαλεις και να τα βαλεις σε ενα βαρελι να βυθιστουν. Στο μεταξυ μπορεις να φυτεψεις τα φυτα με ευκολια και μετα απο 20-40 μερες που τα φυτα θα εχουν μεγαλωσει και πυκνωσει, να βαλεις τις ριζες αναμεσα τους. Τοτε οι ριζες θα ειναι πεντακαθαρες και χωρις αλγες και τα φυτα θα τις "αγκαλιασουν" δινοντας ακομα πιο φυσικη οψη

Θελει υπομονη το aquascaping
ψαρια ακομα δεν βαζω ετσι κι αλλιως γιατι θελω να βρω αυτα που θελω πρωτα.μαλλον για καρδιναλιους θα παω.απο co2 αλεξ το εχω φουλαρει σκεψου ο μετρητης φυσσαλιδων τρεχει ασταματητα και δεν μπορω να υπολογισω ποσο παντως χθες εβαλα τα φυτα και σημερα ειδα λιγο pearling.απο λιπασμα εχω ριξει το γενικο της seachem σε υπερδοσολογια μεχρι στιγμης και αναμενονται τα υπολοιπα νιτρικα και φωσφορικα.το μονο που ειδα στον drop checker απο μπλε βρυσης μετα απο λιγη ωρα απο πρασινο αρχιζει και κιτρινιζει.τρελο διοξειδιο.....για το χαλακι θα δουμε γιατι μου αρεσει που φαινεται μαυρο να πω την αληθεια και δεν περιμενω και ιδιαιτερα να περπατησει.οσο για τον διαγωνισμο αν προλαβω να φανει κατι αξιολογο θα το στειλω.εχω και αυτην την ρουφιανα την μεση μου που με εχει καθηλωσει και δεν μπορω να κανω αυτα που θελω.α να πω οτι εβαλα μονο νερο βρυσης και καθολου οσμωση και αυτο για να παρω οσα ιχνοστοιχεια εχει το νερο βρυσης χωρις να προσθεσω.και αν παμε καλα μακαρι δηλαδη θα γεμισει η επαρχια κλαδεματα δωρεαν...
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-10-10, 17:57
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

πολύ καλό αντρέα, με τις συνθήκες που έχεις θα τρέξουν σφαίρα τα φυτά .
θέλω και τις λεπτομέρειες της πατέντας με το co2.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
240lt χαμηλων απαιτησεων Roussaks Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 28 28-10-10 23:31
Βιντεο-ενυδρειο χαμηλων απαιτησεων φουλ φυτεμενο ! Raven Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 06-10-10 12:23
Αρχη για ενυδρειο υψηλων απαιτησεων. Μίμης Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 36 10-07-10 10:57
λαμπες για φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων platy Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 30-01-10 22:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08747 seconds with 14 queries