Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-08-09, 17:18
Melydron Ο χρήστης Melydron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητης
Μηνύματα: 10
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Melydron
Προεπιλογή Pterygoplichthys pardalis ??

Ρε παιδια για πειτε μου κ σεις τη γνωμη σας..ειναι Pterygoplichthys pardalis η Pterygoplichthys gibbiceps ?
στο πτερυγιο της ουρας του στο τελος εχει μια γραμμη ασπρη η οποια δεν ξερω αν ξεκαθαριζετε στις παρακατω φωτογραφιες. Ειναι το πρωτο μου γατοψαρο και ειμαι πολυ ενθουσιασμενος με τη παρτυ του! Αν μπορειτε βεβαια να ξεκαθαρισετε και φυλο θα σας ειμαι ευγνωμον!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  29082009859.jpg
Εμφανίσεις:  328
Μέγεθος:  54,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  29082009864.jpg
Εμφανίσεις:  325
Μέγεθος:  52,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-09, 17:21
Το avatar του χρήστη apolonistis
apolonistis Ο χρήστης apolonistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2009
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

το δευτερο πρεπει να ναι....
δεν ειμαι 100 τα εκατο σιγουρος....
__________________
i love my fish..!

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-09, 19:33
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

το δευτερο.....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-08-09, 00:55
Melydron Ο χρήστης Melydron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητης
Μηνύματα: 10
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Melydron
Προεπιλογή

γιατι εβαλες θλιμμενο προσωπακι ρε παλικαρε lmaikl ;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-08-09, 01:14
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

είναι gibbiseps..Φτάνει τα 45-50εκ και χρειάζεται ενα αρκετά ευρύχωρο ενυδρείο(600-700) λίτρα τουλάχιστον..
Εξ'ου και το θλιμμένο πρόσωπο..
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-08-09, 16:10
Melydron Ο χρήστης Melydron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητης
Μηνύματα: 10
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Melydron
Προεπιλογή

ωραια! και που το προβλημα;μην ειστε τοσο απαισιοδοξοι για τους χρηστες ρε παιδες..υπαρχουν και πιο πολλα λιτρα για τετοια πραγματα..περιμενετε να μεγαλωσει λιγο πρωτα! για τσεκαρε λιγο εδω αυτη τη φωτο και πες μου μετα για τα 600 λιτρα.. αν και εχω μεσα μονο χρυσοψαρα τα οποια ηταν 3 στην αρχη και ειναι 65 μετρημενα..χωρια το γονο που υπαρχει μεσα! η στερνα ειναι διαστασεις 3.5 μετρα μηκος και 3 μετρα πλατος και υψος 1,50 μετρο! αρκετα λιτρα πιστευω για κατι τετοιο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4108.jpg
Εμφανίσεις:  299
Μέγεθος:  75,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4109.jpg
Εμφανίσεις:  290
Μέγεθος:  67,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-08-09, 16:13
Melydron Ο χρήστης Melydron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητης
Μηνύματα: 10
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Melydron
Προεπιλογή

μερικες ακομα φωτογραφιες του! Πιστευω να μη δω αλλα θλιμενα προσωπακια
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01784.jpg
Εμφανίσεις:  255
Μέγεθος:  65,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01787.jpg
Εμφανίσεις:  273
Μέγεθος:  66,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-08-09, 17:50
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...μια ερωτηση θα ηθελα να σου κανω: για ποιο λογο αγορασες το συγκεκριμενο ψαρι?
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-08-09, 19:05
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Melydron Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια! και που το προβλημα;μην ειστε τοσο απαισιοδοξοι για τους χρηστες ρε παιδες..υπαρχουν και πιο πολλα λιτρα για τετοια πραγματα..περιμενετε να μεγαλωσει λιγο πρωτα! για τσεκαρε λιγο εδω αυτη τη φωτο και πες μου μετα για τα 600 λιτρα.. αν και εχω μεσα μονο χρυσοψαρα τα οποια ηταν 3 στην αρχη και ειναι 65 μετρημενα..χωρια το γονο που υπαρχει μεσα! η στερνα ειναι διαστασεις 3.5 μετρα μηκος και 3 μετρα πλατος και υψος 1,50 μετρο! αρκετα λιτρα πιστευω για κατι τετοιο.
ναι,αλλα θελει υψηλες θερμοκρασιες κ τον χειμωνα δεν θα επιζησει στην λιμνη....
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-08-09, 19:10
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δε θα αργησει να μεγαλωσει!! Εξ ουτα θλιμμενα προσωπακια!! Αργα η γρηγορα θα αναγκαστεις να το αποχωρηστεις ... και ειναι κριμα να υποφερει!!
Το οτι ζουν τα ψαρια .... δεν παει να πει πως δεν υποφερουν ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-08-09, 19:14
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

στερνα με gibbiceps

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-09-09, 07:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Melydron Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια! και που το προβλημα;μην ειστε τοσο απαισιοδοξοι για τους χρηστες ρε παιδες..υπαρχουν και πιο πολλα λιτρα για τετοια πραγματα..περιμενετε να μεγαλωσει λιγο πρωτα! για τσεκαρε λιγο εδω αυτη τη φωτο και πες μου μετα για τα 600 λιτρα.. αν και εχω μεσα μονο χρυσοψαρα τα οποια ηταν 3 στην αρχη και ειναι 65 μετρημενα..χωρια το γονο που υπαρχει μεσα! η στερνα ειναι διαστασεις 3.5 μετρα μηκος και 3 μετρα πλατος και υψος 1,50 μετρο! αρκετα λιτρα πιστευω για κατι τετοιο.
Το πλεκο ειναι τροπικο ψαρι και τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου.
Τσεκαρε τις απαιτουμενες θερμοκρασιες για τη διαβιωση του καθε ψαριου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-09-09, 16:07
Melydron Ο χρήστης Melydron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητης
Μηνύματα: 10
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Melydron
Προεπιλογή

lmaikl το ψαρι δε το αγορασα μου το φερανε. δε πιανει χαμηλες θερμοκρασιες στη στερνα το πολυ να πεσει στους 23 βαθμους , δε νομιζω να επηρεαζει τα ψαρια της στερνας εχω ξαναβαλει τετοιου ειδους γατοψαρο αλλα μεγαλυτερο στη στερνα και δεν ειδα να εχει ιδιαιτερα προβληματα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-09-09, 16:20
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Melydron Εμφάνιση μηνυμάτων
... εχω ξαναβαλει τετοιου ειδους γατοψαρο αλλα μεγαλυτερο στη στερνα και δεν ειδα να εχει ιδιαιτερα προβληματα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Το οτι ζουν τα ψαρια .... δεν παει να πει πως δεν υποφερουν ....
Επιμενεις .... κριμα για το ψαρι σου
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-09-09, 13:40
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ο pleco σου είναι Pterygoplichthys gibbiceps Δυστυχώς ο διαχωρισμός του φύλου σε αυτά τα ψάρια είναι πολύ δύσκολος και προειπωθέτει ενήλικα ψάρια σε διάθεση αναπαραγωγής προτιμώτερα....
Αν η θερμοκρασία διαπιστωμένα δεν πέφτει ποτέ κάτω από 20C και οι συνθήκες του νερού διατηρούνται καλές με αλλαγές νερού(καθόλου αμμωνία(ΝΗ3) και νιτρώδη(ΝΟ2),νιτρικά(ΝΟ3) κάτω από 20ppm και προτιμώτερα κάτω από 12,5ppm),τότε όχι μόνο η στέρνα αυτή δεν θα είναι κακή για το γατόψαρο αυτό,αλλά θα είναι ιδανική! Πες μας αν θες όλες τις παραμέτρους του νερού της στέρνας(ph,NH3,NO2,NO3,σκληρότητα) για να δούμε πόσο καλές είναι και μήπως χρειαστεί κάποια τροποποίηση για να τον δεχτεί


Υ.Γ.:Ας μη βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα...Η στέρνα δεν έχει τίποτα κακό αν δεν πέφτει η θερμοκρασία της Το οτι κρατούνται ψάρια κρύου νερού μέσα της δεν σημαίνει οτι είναι ακατάλληλη για τροπικά ψάρια,ούτε οτι είναι άψογη για κρύου...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-09-09, 22:55
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

-Πιστευεις ασχετα με τα λιτρα και τις αμμωνιες κ.λ.π οτι ειναι ενας καλος συνδυασμος??
Τι "ειδους" νερο χρειαζεται ο συγκεκριμενος πλεκο και τι τα χρυσοψαρα?Μηπως η τροφη και για τα δυο ειδη ειναι ιδια,ή μηπως εχουν αλλες διατροφικες αναγκες?Με την λαιμαργια των χρυσοψαρων αραγε θα φτανει τπτ στον πλεκο?Το πιο πιθανο ειναι οχι....συνεπεια? τον βλεπω να "βυζαινει" απο την βλενη των χρυσοψαρων,και τα χρυσοψαρα να εχουν μεγαλη θνησιμοτητα λογω πιθανης κακης διατροφης....
-Αν η Θ σου δεν πεφτει κατω απο τους 23οC τοτε για τι βαζεις χρυσοψαρα???
Γνωμη μου αποφασισε τι θελεις.....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-09-09, 23:03
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

εγω προσωπικα συνεχιζω και διαφωνω....
θα βλεπαμε Pterygoplichthys gibbiceps στις λιμνες και στις στερνες και οχι ΚΟΙ και χρυσοψαρα....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-09-09, 12:18
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Μιχάλη,
Δεν πιστεύω πως είναι ιδανικός συνδυασμός,απλά,αν από τη μεριά του pleco οι συνθήκες είναι καλές,τότε είναι μια χαρά για τον pleco! Την πλευρά των χρυσόψαρων θα την ανέφερα μετά...
Οι διατροφικές τους ανάγκες είναι αρκετά παραπλήσιες αλλά έτσι και αλλιώς,ο pleco θα ταίζεται επιπλέον με δικές του τροφές,λαχανικά και φρούτα Τα χρυσόψαρα τρώνε και αυτά τέτοιες τροφές μεν και είναι γρήγορα στο φαί αλλά οι Pterygoplichthys gibbiceps ανταγωνίζονται άνετα και επάξια οποιοδήποτε παραπλήσιου μεγέθους ψάρι στο φαγητό Επίσης,ταίζοντας λαχανικά και φρούτα που βυθίζονται ή είναι πιο σκληρά,εγγυάται πως ο pleco θα λαβαίνει αρκετή τροφή μέχρι να μάθει να ανταγωνίζεται για τροφή και να τρώει ακόμα και από την επιφάνειαΜετά υπάρχει επίσης η άλγη,τα ξύλα(που θα πρέπει να μπουν αν δεν υπάρχουν) αλλά και τα πολλά περισσεύματα τροφής που δεν πρόκειται να τον αφήσουν νηστικό...
Το να έχουν πρόβλημα τα χρυσόψαρα μαζί του δεν είναι πολύ πιθανό,ιδιαίτερα σε τόσο μεγάλο χώρο...Επίσης,αναφέρω την πιθανότητα ανάγκης τροποποίησης για να τον δεχτεί
Την τελευταία σου απορία την έχω και εγώ Μια τροπική λιμνούλα είναι ότι πρέπει!!!! Και πραγματικά τώρα,δεν πιστεύω πως τα χρυσόψαρα είναι ιδανικά για μια τέτοια λίμνη...Καλό είναι να πέφτει και λίγο η θερμοκρασία για ψάρια από εύκρατες περιοχές...


Κώστα,
Σε λίμνες που η θερμοκρασία δεν πέφτει πολύ,βλέπουμε...Στη Florida,είναι κοινό να κρατιούνται Pterygoplichthys σε λίμνες μαζί με τα διάφορα άλλα ψάρια...Και όχι κατ' ανάγκην με τροπικά...Σε μερικά μέρη,πέφτει μάλιστα η θερμοκρασία κάτω από 20C και παρόλα αυτά,οι pleco αυτοί τα πάνε μια χαρά! Πολλοί εκεί τους βάζουν χωρίς να τους νοιάζουν καθόλου(κακώς φυσικά) μέσα στη λίμνη τους μαζί με άλλα διάφορα ψάρια,χωρις καμμία ιδιαίτερη φροντίδα,με τη θερμοκρασία να πέφτει και λιγάκι το χειμώνα και παρόλα αυτά,όταν κάποια στιγμή τους πιάσουν για κάποιο λόγο(π.χ. για να αδειάσουν την λίμνη για κάποιο λόγο),είναι τεράστιοι,πιο μεγάλοι απότι τους βλέπει κάποιος συνήθως ακόμη και σε καλού μεγέθους ενυδρεία! Αυτό δείχνει πως περνάνε καλά παρόλα αυτά Οπότε οι λίμνες,όταν έχουν καλές συνθήκες για αυτούς,είναι καταλληλότατες για αυτούς
Στην Ελλάδα όμως δυστυχώς,λόγω κλίματος στα περισσότερα μέρη της,μια λίμνη χρειάζεται θέρμανση για να είναι κατάλληλη για τροπικά ψάρια και γιαυτό δεν είναι κοινή η κράτηση τροπικών σε λίμνες αλλά εύκρατων ψαριών. Σε θερμαινόμενες λίμνες,στέρνες,κτλ ή σε εσωτερικές λίμνες,η κράτηση τροπικών είναι παραπάνω από εφικτή Ιδιαίτερα εσένα,θα σου ήταν πολύ χρήσιμο να εξετάσεις την περίπτωση μιας εσωτερικής ή εξωτερικής θερμαινόμενης λίμνης,λαμβανοντας υπόψη τα ψάρια που έχεις και θες να έχεις...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-09-09, 12:45
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα,
Σε λίμνες που η θερμοκρασία δεν πέφτει πολύ,βλέπουμε...Στη Florida,είναι κοινό να κρατιούνται Pterygoplichthys σε λίμνες μαζί με τα διάφορα άλλα ψάρια...Και όχι κατ' ανάγκην με τροπικά...Σε μερικά μέρη,πέφτει μάλιστα η θερμοκρασία κάτω από 20C και παρόλα αυτά,οι pleco αυτοί τα πάνε μια χαρά! Πολλοί εκεί τους βάζουν χωρίς να τους νοιάζουν καθόλου(κακώς φυσικά) μέσα στη λίμνη τους μαζί με άλλα διάφορα ψάρια,χωρις καμμία ιδιαίτερη φροντίδα,με τη θερμοκρασία να πέφτει και λιγάκι το χειμώνα και παρόλα αυτά,όταν κάποια στιγμή τους πιάσουν για κάποιο λόγο(π.χ. για να αδειάσουν την λίμνη για κάποιο λόγο),είναι τεράστιοι,πιο μεγάλοι απότι τους βλέπει κάποιος συνήθως ακόμη και σε καλού μεγέθους ενυδρεία! Αυτό δείχνει πως περνάνε καλά παρόλα αυτά Οπότε οι λίμνες,όταν έχουν καλές συνθήκες για αυτούς,είναι καταλληλότατες για αυτούς
Στην Ελλάδα όμως δυστυχώς,λόγω κλίματος στα περισσότερα μέρη της,μια λίμνη χρειάζεται θέρμανση για να είναι κατάλληλη για τροπικά ψάρια και γιαυτό δεν είναι κοινή η κράτηση τροπικών σε λίμνες αλλά εύκρατων ψαριών. Σε θερμαινόμενες λίμνες,στέρνες,κτλ ή σε εσωτερικές λίμνες,η κράτηση τροπικών είναι παραπάνω από εφικτή Ιδιαίτερα εσένα,θα σου ήταν πολύ χρήσιμο να εξετάσεις την περίπτωση μιας εσωτερικής ή εξωτερικής θερμαινόμενης λίμνης,λαμβανοντας υπόψη τα ψάρια που έχεις και θες να έχεις...
αν ημασταν στη Φλοριντα θα ειχαμε λιμνες και οχι ενυδρεια!
εγω τουλαχιστον...
γιατι μου φαινετε πως χρυσοψαρα-γατοψαρα δεν ειναι καλος συνδιασμος?ασχετα αν υπαρχει χωρος...
εγω την εξεταζω την λυση αυτη αλλα μονο για εσωτερικο χωρο....το να θερμανεις κατι τετοιο εκτως απο πολυδαπανο ειναι απλα....χαζο!
αν ειδες ομως ο φιλος δεν ειπε τι σχεδια εχει στο μυαλο του και αν σκοπευει να θερμανει με καποιον τροπο την στερνα.οποτε λογικα του απανταμε ολοι με θλιμενες φατσουλες νομιζω!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-09-09, 12:57
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Και οι λίμνες και τα ενυδρεία έχουν την χάρη τους...Στη λίμνη έχεις να κάνεις με αντανακλάσεις και παραμορφώσεις του νερού κ.α. που πολλές φορές χαλάνε την ευχαρίστηση του να βλέπεις καλά τα ψάρια...Από την άλλη ένα ενυδρείο είναι πιο πολυδάπανο σε τέτοιες διαστάσεις για την κατασκευή του...Εγώ απλά θα είχα και τα δύο
Δεν βλέπω το λόγο του να είναι ο συνδυασμός γενικότερα γατόψαρων με χρυσόψαρα κακός...Συγκεκριμμένα μιλώντας,σίγουρα,δεν ταιριάζουν όλα τα γατόψαρα με χρυσόψαρα(π.χ. Phractocephalus) αλλά σε γενικές γραμμές,όσα ταιριάζουν σε συνθήκες νερού με αυτά,δεν έχουν κανένα πρόβλημα
Σου εύχομαι να βρείς το χώρα και να την φτιάξεις σύντομα!
Η θέρμανση εξωτερικής λίμνης δεν είναι τραγική,ειδικά αν φτιάξεις θερμοκήπιο από πάνω της οπότε οι απώλιες θερμότητας και νερού μειώνονται πάρα πολύ...Το καλοκαίρι είτε το αποσυναρμολογείς είτε βάζεις shade cloth και αποτρέπεις υπέρμετρη άνοδο της θερμοκρασίας...
Την στιγμή που είπε οτι η μικρότερη θερμοκρασία που η στέρνα του πιάνει τον χειμώνα είναι 23C,δεν τίθεται λόγος θέρμανσης...Προφανώς θα την έχει σε κάποιο προστατευμένο μέρος για μην κατεβαίνει η θερμοκρασία της...Τώρα αν είπε λάθος,αυτό δεν μπορώ να το ξέρω...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-09-09, 13:36
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
σίγουρα,δεν ταιριάζουν όλα τα γατόψαρα με χρυσόψαρα(π.χ. Phractocephalus)



Σου εύχομαι να βρείς το χώρα και να την φτιάξεις σύντομα!
εχω χωρο για λιμνη στο μεγεθος του ΟΑΚΑ περιπου
δεν πεζει φραγγο ομως οποτε ψαχνω συναιτερο
να βαλει καποιος τα ξυλα και τα φυτα να βαλω εγω τα ψαρια!!!
ενδιαφαιρεσε???
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-09-09, 13:54
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Διάθεση φυσικά και υπάρχει,φραγγολειψία όμως επικρατεί και από εδώ μεριάΑν έχεις καρότσα και διάθεση,έλα στον Πύργο της Ηλίας για ¶ΦΘΟΝΑ ξύλα..... Έχω κάτι λεμονιές,ελιές και άλλα από πέρσι που θα πάνε θαύμα στη λίμνη σου...
Φυσικά αν είχες φράγγο,θα συζυτάγαμε και για container από Νότια Αμερική κατευθείαν...

Και από φυτά κάτι θα κάνουμε εννοείται...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-09-09, 14:14
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάθεση φυσικά και υπάρχει,φραγγολειψία όμως επικρατεί και από εδώ μεριάΑν έχεις καρότσα και διάθεση,έλα στον Πύργο της Ηλίας για ¶ΦΘΟΝΑ ξύλα..... Έχω κάτι λεμονιές,ελιές και άλλα από πέρσι που θα πάνε θαύμα στη λίμνη σου...
Φυσικά αν είχες φράγγο,θα συζυτάγαμε και για container από Νότια Αμερική κατευθείαν...

Και από φυτά κάτι θα κάνουμε εννοείται...

κατσε να κοτσαρω την μπαγγαζιερα και φυγαμε
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-09-09, 18:12
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Θα κανονίσουμε
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θάνατος Pterygoplichthys gibbiceps andreas72 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 2 26-10-07 13:14
Pterygoplichthys gibbiceps chrisx Γατόψαρα Ν. Αμερικής 2 19-09-07 08:51
liposarcus pardalis τρώει φυτό pani Γατόψαρα Ν. Αμερικής 6 26-02-07 19:20
Pterygoplichthys joselimaianus video Strahos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 1 01-12-06 16:29
Αναγνώριση είδους [Pterygoplichthys gibbiceps] Apostolis Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 02-02-05 11:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07953 seconds with 14 queries