Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-09-07, 18:58
antonis_p Ο χρήστης antonis_p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2007
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 89
Thumbs up ΖΗΤΑΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΑΓΡΙΑ ΨΑΡΙΑ

Αγαπητοί φίλοι

Περίπου ένα χρόνο με απασχολεί η αγορά ενυδρείου αλλά μία η δουλειά, μία η μετακόμιση, το ανέβαλα συνεχώς. Τώρα όμως έφτασε η ώρα να προχωρήσω στην κίνηση...

Πολύ σύντομα θα σας περιγράψω τί σκέφτομαι και θα ήθελα μία πολύ σύντομη κριτική.

- Επιθυμώ άγρια ψαράκια, άρα προσανατολίζομαι σε ένα ενυδρείο με ψεύτικα φυτά (τουλάχιστον για την αρχή). Με συμβούλεψαν ότι για τα άγρια ψάρια είναι καλή η λύση αυτή.

- Είμαι μεταξύ δύο ενυδρείων της Yuwel των 180 ή των 240 λίτρων. Δεν έχω πρόβλημα χώρου - μάλλον θα προτιμήσω το δεύτερο που είναι καλύτερο για αυτά τα ψάρια. Με φοβίζει λίγο το βάρος (350 κιλά θα είναι) σε σχέση με την βάση του. Υπάρχει πρόβλημα ή είναι απόλυτα αξιόπιστα;

- Σχετικά με το φίλτρο θα βάλω από την αρχή εξωτερικό και μεγάλο. Τί προτείνετε, ανοιχτού ή κλειστού κυκλώματος;

- Δεν θυμάμαι τα ονόματα των ψαριών που έχω δει σε διάφορα καταστήματα. Πριν το στρώσιμο του ενυδρείου θα επανέλθω με πρόταση συγκεκριμένη. Με απογοητεύσατε πάντως σχετικά με τα παπαγαλόψαρα. Όποιος έχει άποψη για τον αριθμό και το είδος των ψαριών (μάλλον αμερικάνικα) τον ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη συμβουλή.

- Εάν κάποιος έχει άριστη άποψη για κάποιο κατάστημα ας μου απαντήσει στο e-mail μου.

Αυτά για αρχή και ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-09-07, 19:01
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ποιος σου ειπε οτι για "αγρια" ψαρια η καλυτερη λυση ειναι τα πλαστικα φυτα? (Κι οταν λες "αγρια" τι εννοεις?)
Οσο πιο πολλα λιτρα τοσο πιο καλα.
Χαιρομαι που σε απογοητευσαμε για τα παπαγαλοψαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-09-07, 20:29
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
Με φοβίζει λίγο το βάρος (350 κιλά θα είναι) σε σχέση με την βάση του. Υπάρχει πρόβλημα ή είναι απόλυτα αξιόπιστα;

- Σχετικά με το φίλτρο θα βάλω από την αρχή εξωτερικό και μεγάλο. Τί προτείνετε, ανοιχτού ή κλειστού κυκλώματος;


- Εάν κάποιος έχει άριστη άποψη για κάποιο κατάστημα ας μου απαντήσει στο e-mail μου.
να μη σε ανησυχει η βαση
πολυ καλη λυση το εξωτερικο αμα αποφασισεις και ποιο ενυδρειο θα παρεις θα σου κανουμε μια προτασουλα!
τωρα για τα καταστηματα υπαρχουν αποψεις μελων στην αναλογη κατηγορια μπορεις να δεις εκει αλλα αμα δεν τα φερεις βολτα ολα να βγαλεις και δικια σου αποψη δεν λεει τιποτα η γνωμη καποιου!
διαβασμα πολυ εδωhttp://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm
να δεις και κατηγοριες ψαριων ποια θα διαλεξεις για να προσαρμοσεις το ενυδρειο σου στα γουστα της
α και μην ακους τον καθε τυχαιο οσες πληροφοριες χρειαζεσαι για να φτιαξεις ενα τελειο αποτελεσμα και για σενα και για τα ψαρακια σου υπαρχουν εδω μεσα!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-09-07, 20:49
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Γειά σου και καλωσήρθες στο φόρουμ. Εφόσον είσαι νέος στο χόμπι, πρόσεχε πολύ τα πρώτα σου βήματα ειδικά στο στρώσιμο του ενυδρείου που είναι πολύ βασικό, και μετά αποφάσισε τι ψάρια θα βάλεις. Όταν λες "άγρια" ψάρια τι εννοείς? Για το φίλτρο αποφάσισε εσύ τι θα βάλεις, ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρείου που θα πάρεις (υπάρχουν πολλά στην αγορά) αν και το εξωτερικό είναι μια πολύ καλή λύση.Τα ψέυτικα φυτά δεν σου τα προτείνω. Α, και όσο μεγαλύτερο ενυδρείο τόσο το καλύτερο ειδικά για την πρώτη επαφή με το χόμπι!

Κατά την γνώμη μου, μην ακούς άτομα που δεν είσαι απόλυτα σίγουρος οτι κατέχουν κάποιες γνώσεις πάνω στο θέμα, και να ζητάς την γνώμη αυτού του φόρουμ, προσωπικά με έχει βοηθήσει πολύ. Και πάνω απ'όλα υπομονή .
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-09-07, 20:58
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Talking ιστοριες για φαλακρα βουβαλια,και μαλλιαρες πεταλουδες....

το θεμα ειναι να μην ''χτυπηθουν'' πολυ τα ψαρια ετσι ωστε να μην γινουν υπερβολικα αγρια.....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-08, 13:09
Το avatar του χρήστη paraskevi_gr
paraskevi_gr Ο χρήστης paraskevi_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 111
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην paraskevi_gr
Προεπιλογή

Κατά την ταπεινή μου άποψη αν και δεν είμαι ειδική στο θέμα,
αφού σχεδιάζεις να βάλεις άγρια ψάρια μέσα θα πρέπει να φτιάξεις και κάτι κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον το οποίο φαντάζομαι περιλαμβάνει αληθινά φυτα.
Ανάλογα βέβαια με τα ψάρια και τις συνθήκες, (φωτισμό, θερμοκρασία κ.α) του ενυδρείου θα πρέπει νομίζω να αποφασίσεις ποια φυτά σου ταιριάζουν και φυσικά σου αρέσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-05-08, 13:14
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Για κοιτα ην ημερομηνία
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-05-08, 15:03
Το avatar του χρήστη tasinio
tasinio Ο χρήστης tasinio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: pefki
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Για κοιτα ην ημερομηνία
είσai σωστοs
__________________
Χάθηκα στο GAB...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψαρια καταλληλα για συμβιωση με δισκους Steve Δίσκοι 15 08-07-07 11:11
ενυδρειο apistogamma..συμβουλες-προτασεις! jkaram ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 27-02-07 10:51
Ενυδρειο Με Αγρια Ειδη pchrisovergis Αρχάριοι γλυκού νερού 3 13-10-05 02:46
SOS!!! ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΨΑΡΙΑ!!! Κυριάκος Κυριάκος Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 18-11-04 18:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04226 seconds with 13 queries