Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 31-08-14, 18:15
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Μου φαίνεται σε λίγο θα πρέπει να μπω με τσάπα μέσα στο ενυδρείο





Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-09-14, 20:57
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ είναι καλό "σημάδι"... αυτό.-
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-09-14, 21:06
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Είναι ο μόνος που το κάνει αυτό.Να αυξήσω σπιρουλίνα?Δίνω 2 φορές την εβδομάδα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-09-14, 21:28
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Να παρατηρήσεις προσεκτικά ποίες τροφές... συμπαθεί.-
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-09-14, 21:49
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Ο συγκεκριμένος είναι πολύ κτήνος.Όλες τις τρώει.Ocean nutricion formula1,2 prime reef κτλ αλλά τρελαίνεται (όπως και οι άλλοι)με τα bits του tony tan day by day.Τα συγκεκριμένα bits είχα παρατηρήσει στην αρχή οτι είναι λίγο δύσπεμπτα.Μόλις τα έτρωγαν ειδικά τα μικρά τα έβλεπες οτι ζοριζόντουσαν.Τώρα πλέον τα μουλιάζω κανα τέταρτο πριν στο νερό και είναι καλύτερα
-------------------------
Βασικά έχω κι ένα άλλο θέμα.Τα 8 που έχω κανα δίμηνο τώρα τρώνε τα πάντα.flakes,bits,tablets.Τα 5 καινούργια που μου ήρθαν το Σάββατο τα βλέπω οτι πέφτουν με τα μούτρα όταν ρίχνω bits και αυτά τα κόκκινα τύπου σκουλικάκια της ocean nutricion.Όταν ρίχνω flakes δε τα ακουμπάνε.Τι να κάνω να μάθουν να τρώνε και αυτά flakes?Να τα αφήσω 2 μέρες ατάιστα και μετά flakes?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 02-09-14 στις 21:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-09-14, 22:01
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Γιατί πρέπει να φάνε flakes... ντε και καλά;
Προσωπικά... ΔΕΝ τα θεωρώ ιδανικά σαν τροφή για δίσκους... αλλά και flakes... τα'ι'ζω στους δικούς μου.
Επίσης εγώ τους δίνω τις τροφές της Aquarium Münster του Dr. Bassleer ( https://www.google.gr/search?q=dr.+b...ed=0CAYQ_AUoAQ )... τις οποίες εκτιμούν ιδιαίτερα.-
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 16-09-14, 19:44
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα.Τα πράγματα πάνε αρκετά καλύτερα.Πλέον σε κάθε αλλαγή έχω 80/20 όσμωση και πρόφιλτρα.Tds στο 60.Όλα τα δισκάκια τρώνε κανονικά τα πάντα και είναι αρκετά ενεργητικά.Υπάρχει όμως ένα θέμα και θα ήθελα τη γνώμη σας.Τα 2 μεγαλύτερα μου που ήρθαν πριν 2 εβδομάδες είναι συνέχεια μαζί.Μάλλον είναι ζευγάρι.Το θέμα είναι οτι ένας δίσκος που είχα απο την αρχή στο ενυδρείο άρχισε καμιά βδομάδα τώρα να ζαχαρώνει τον ένα απο τους 2 νεοεισερχόμενους δίσκους που μάλλον είναι ζευγάρι.Ταυτόχρονα έχει σαπίσει στο ξύλο τον άλλο κάθε φορά που βγαίνει πίσω απο τις ρίζες και πλησιάζει το ταίρι του.Σαν να μην έφτανε αυτό ο συγκεκριμένος δίσκος όταν πάει να κινηθεί απο την άλλη μεριά,του την πέφτει ένας άλλος δίσκος.Το αποτέλεσμα είναι να είναι συνέχεια πίσω απο μια ρίζα,με διάφορες αμυχές στο σώμα του απο τα δαγκώματα .Ευτυχώς όταν βρίσκει την ευκαιρεία τρώει.Τι μπορώ να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 16-09-14, 20:18
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τα έχω γραμμένα... τώρα τα βλέπεις (δυστυχώς) στην πράξη.
Τα ζευγάρια... χωριστά σε γεννήστρα (κι επιπλέον προβλήματα)... ή μόνο αρσενικά στο ενυδρείο... είναι η μια λύση. ΙΣΩΣ ένα 4μετρο, να βοήθαγε κάπως τα πράγματα.
Οι γυναίκες πάντως... μόνο προβλήματα φέρνουν.-
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 16-09-14, 20:48
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Μήπως να βάλω τον τραμπούκο που το παίζει νταής μόνο του στη γεννήστρα για καναδυο βδομάδες να στρώσει?Πάντως αυτό που με εντυπωσιάζει είναι οτι ο δίσκος για τον οποίο σφάζονται παληκάρια, μπαίνει μπροστά απο το ταίρι του σαν ασπίδα για να τον προστατέψει απο το ξύλο που τρώει.Κι αυτός ο χέστης που είναι ο πιο μεγάλος και ο πιο εντυπωσιακός στο ενυδρείο,δεν αντεπιτείθεται καθόλου.Κάθεται και τις τρώει.
Να συμπληρώσω οτι ο τραμπούκος για τον οποίο μιλάμε είναι αυτός που έχω σε φωτογραφία πιο πάνω με το σκ...τό κορδόνι.Έστρωσε το εντεράκι του και τώρα θέλει έρωτες.
-------------------------
My discus 700 litres fish tank: http://youtu.be/_4HihhRpjDs

Ο δίσκος που τρώει το ξύλο είναι ο μεγάλος που φαίνεται στο 22-23 δευτερόλεπτο και απο κάτω του φαίνεται η κυρία που έχει δημιουργήσει τα προβλήματα.Στο video είναι ακόμα ήρεμα τα πράγματα.Δεν είχε ξεκινήσει ακόμα το ξύλο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 16-09-14 στις 20:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 16-09-14, 20:49
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ θα στρώσει... χειρότερα θα τα κάνεις (και μπορεί να χάσεις και το ψάρι).
Ο τρόπος που "κινούνται" τα ζωντανά... είναι συγκεκριμένος (τα σκυλιά, οι γάτες, οι φάλαινες, οι αετοί)... ΔΕΝ μπορούμε εμείς, να τους αλλάξουμε την ζωή.
Συνήθως τα ιδίου φύλου ψάρια... "παίζουν" το ξύλο.-
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 16-09-14, 20:58
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Οκ ευχαριστώ Νίκο.Υπάρχει περίπτωση αν τα αφήσω όπως είναι τα πράγματα,απλά να εξομαλυνθεί η κατάσταση και να ηρεμήσουν τα πνεύματα?
Αν δω οτι συνεχίζετε η κατάσταση και γίνεται απειλητική για το δισκάκι,μάλλον θα χρειαστεί να το δώσω.Και είναι το πιο μεγάλο και το πιο όμορφο ρε γαμώτο
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 16-09-14, 21:01
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Βλέπω 2 πράγματα...
1. Γρήγορες αναπνοές... που δικαιολογούνται μόνο... ΑΝ μόλις έχεις τα'ί'σει.
2. Στο 1.11 το ψάρι έχει βακτηριακή φουλ. Νοσοκομείο υπάρχει;
Το "στήσιμο" που έχεις κάνει... ΔΕΝ βοηθάει (οι άκρες/γωνίες είναι "ακάλυπτες") στο να έχουν απόσταση τα ζευγάρια που θα δημιουργηθούν (τα έχεις διαβάσει αυτά που έχω γράψει... έτσι ΔΕΝ είναι; )... και το "ξύλο" είναι φυσικό επόμενο (παίζει ρόλο και ότι είναι και η ομάδα ολιγομελής).-
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 16-09-14, 21:29
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Στο video μόλις είχα ταίσει.¶λλωστε ταίζω συνέχεια κάθε 3 ώρες γιατί έχω και κάποια μικρά.Για το στήσιμο έχεις δίκιο.Έχω βάλει και ρίζες απο πόθο στα άκρα όμως που όταν μεγαλώσουν κι άλλο νομίζω θα έχουν περισσότετες κρυψώνες.
Αλλά δεν νομίζω οτι είναι ολιγομελής η ομάδα.13 δίσκους έχω.Κάποιοι θα μεγαλώσουν κι άλλο.Νοσοκομείο υπάρχει.Θα τον βάλω αν είναι να του κάνω όποια αγωγή χρειάζεται
-------------------------
Νίκο για το ψάρι που λες είναι έτσι εδώ και 2 μήνες που μου ήρθε.Βασικά έχει όρεξη,ενεργητικότατο και το παίζει και τσαμπουκάς.Εξωτερικά έχει κοψίματα στα πτερύγια του,σαν fin rot.Κάποιος μου είχε πει οτι όσο χαμηλώνουν οι σκληρότητες του νερού και το ph,τόσο θα στρώνουν τα πτερύγια του

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 16-09-14 στις 21:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 16-09-14, 21:33
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τα μικρά έχουν διαφορετικές ανάγκες από τους μεγάλους... συμφωνώ.
Τι να κάνουν ωρέ οι ρίζες του πόθου... ΔΕΝ θα γεννήσουν εκεί οι δίσκοι. ΔΕΝ μιλάμε για κρυψώνες... αλλά τον χώρο που θα φυλάξουν.
ΑΝ οι γωνίες... ΔΕΝ καλύπτουν τις ανάγκες τους και πιάσουν το κέντρο... θα γίνει της Κορέας (κινέζικα τα γράφω; ).
Τα έχω ξαναπεί... ο υποπληθυσμός (για μένα) είναι πρόβλημα μεγαλύτερο του υπερπληθυσμού. Τα 12-13 ψάρια σε συμπεριφορά είναι τελείως αλλιώς... αλλά τόσα χρόνια τα γράφω και ΔΕΝ γίνομαι αντιληπτός (κάποιοι μάλιστα θεωρούν ότι τους κράζω).
Οι δίσκοι σου θα ήταν πολύ διαφορετικοί αν... ήταν του ιδίου μεγέθους (οι μικροί που έχεις) και 30 εκεί μέσα (αυτό όμως είναι ανάγκη/απαίτηση).
Με το μέγεθος στα 12-14 εκ. αρχίζουν τον "πόλεμο" για γέννες... τουλάχιστον όμως εσύ... έχεις αρκετό χώρο (φτιάξτον και κατάλληλα).
Το ψάρι θέλει αγωγή για βακτηριακή.
Ποίες είναι οι συνθήκες του νερού σου;
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-09-14, 21:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
如果角落......不能满足他们的需求,抓住中心......将成为韩国 (κινέζικα τα γράφω; ).
Ναι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-09-14, 21:46
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΕΥΤΥΧΩΣ... υπάρχει και κάποιος που... με καταλαβαίνει!!!!!

Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-09-14, 22:04
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Έχεις απόλυτο δίκιο για τις ρίζες ως επιφάνεια εναπόθεσης αυγών.Αλλά απο την άλλη (το είδα με τα μάτια μου πριν λίγες μέρες) ένα άλλο ζευγάρι που δημιουργήθηκε κι έκανε γέννα,τα αυγά τα έκανε τέρμα αριστερά γωνία πάνω στο τζάμι.Εννοώ δεν είναι απόλυτο οτι θα γεννήσουν πάνω σε ξύλα.Παρεπιπτώντος το ζευγάρι αυτό δεν ξαναγέννησε απο τότε.Ίσως φταίει οτι άλλαξαν οι ισορροπίες,αφού τη δεύτερη μέρα που είχαν γεννήσει μπήκαν μέσα 5 νέα ψάρια
-------------------------
Συνθήκες νερού εδώ και μια βδομάδα που έχω φτάσει όσμωση/πρόφιλτρα 80/20.
Αμμωνία:0
Νιτρικά 10 με 20 πριν την αλλαγή(api test δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι κοντά στο 10 ή στο 20)
Tds 65
Kh 3
Gh 4
Ph 7,8(δε λέει να πέσει με τίποτα.Ίσως τώρα που η kh έπεσε στο 3, θα αρχίσει να πέφτει και το ph)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 16-09-14 στις 22:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 16-09-14, 22:17
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Γιατί ΔΕΝ έβαλες Τανγκανίκα... μια χαρά μετρήσεις έχεις;
ΜΗΝ τρελαθούμε τελείως... το σίγουρο είναι πως... αν θελήσουν να γεννήσουν, θα βρούνε την επιφάνεια (εν προκειμένω το τζάμι)... το ουσιαστικό είναι να έχεις φροντίσει εσύ από πριν... να βρουν, αυτό που χρειάζονται.
Οι αλλαγές νερού που κάνεις... σε τι ποσοστό είναι και κάθε πότε;
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 16-09-14, 22:47
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Πλέον 80/20 όσμωση/πρόφιλτρα κάθε 3 μέρες 300 λίτρα απο τα 600 καθαρού νερού δηλαδή 50 % αλλαγή
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-09-14, 21:29
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Κάνεις 50% αλλαγή κάθε 3 μέρες και έχεις...
Νο3 : 20... (που πέφτει στο 10 και ξαναπάει στο 20)
ΡΗ : 7,8
ΚΗ : 3
Πως γίνεται αυτό;
Τι μετρήσεις... έχεις στη βρύση σου;
Τι ΚΗ σου βγάζει η Α.Ο. ;
Αυτό το... "300 λίτρα απο τα 600 καθαρού νερού"... ΔΕΝ το κατάλαβα, τι εννοείς;
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 17-09-14, 22:07
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

No3 δεν εννοούσα οτι πέφτει στο 10 και ξαναπάει στο 20.Εννοούσα οτι έχω πριν την αλλαγή κάπου ανάμεσα στο 10 και το 20 γιατί με της api το test που έχω δεν είναι τόσο ευδιάκριτο στις τιμές αυτές.
Το ενυδρείο είναι 700 λίτρα.Καθαρά περίπου 600 υπολογίζω.Οπότε αφού αλλάζω κάθε 3 μέρες 300 λίτρα κάνω αλλαγή 50 %.
Απο βρύση όταν είχα κάνει μετρήσεις ήταν tds 155, gh 8, kh 7,ph 7,4.Τώρα πως γίνεται στο βαρέλι που ετοιμάζω νερό και στο ενυδρείο να έχω ph 7,8, tds 65,gh 4,kh 3 ένας θεός ξέρει.Μήπως να φταίει η φουλ οξυγόνωση που υπάρχει με αεραντλία και στο βαρέλι και στο ενυδρείο?Τι να πω..Επίσης η μεμβράνη της ΑΟ έχει αρχίσει να τα παίζει.Θέλει αλλαγή γιατί μετράω tds 22,με βρύσης tds 155.Την έχω 1,5 χρόνο τώρα.Πρόφιλτρα αλλάζω ανα 5000 με 6000 λίτρα,αλλά έχουν περάσει τόσες χιλιάδες λίτρα που μοιραία άρχισε να τα παίζει και η μεμβράνη
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 17-09-14, 22:10
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ξέχασες να γράψεις την ΚΗ... που σου βγάζει η Α.Ο. -

ΥΓ. Γράψε και το TDS... που βγάζει επί τη ευκαιρία.-
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 17-09-14, 22:24
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Το συμπλήρωσα στο πιο πάνω post μου.Kh δεν έχω μετρήσει στο νερό ΑΟ,αλλά αν υποθέσω απο το tds, τότε θα πρέπει να αλλάζει χρώμα στη δεύτερη σταγόνα δηλαδή KH 2
-------------------------
Νίκο κάποια στιγμή αύριο μεθαύριο θα σου βγάλω και κοντινή φωτο απο το δισκάκι με τη βακτηριακή να το δούμε καλύτερα έτσι ώστε να το βάλω ΣΚ στο νοσοκομείο και να του κάνω κάποια θεραπεία γιατί 2 μήνες τώρα δεν έχουν στρώσει τα πτερύγια του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 17-09-14 στις 22:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 17-09-14, 22:44
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τι φωτογραφία να βάλεις... το ψάρι στο video κάνει "μπάμ". Του έχεις ήδη κάνει... κάποια θεραπεία;
Νοσοκομείο... ΔΕΝ εννοείς κάνα 20λιτρο... ελπίζω.
Και "στημένο" όπως πρέπει... κλεισμένο γύρω-γύρω κλπ.
Γιατί ΔΕΝ κάνεις κάποιες αλλαγές (μικρότερες ίσως) χωρίς μίξη... αφού θέλεις να ρίξεις το ΡΗ;
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 18-09-14, 16:22
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή





Λοπόν το συγκεκριμένο ψάρι μαζί με άλλο ένα που είχε γρήγορες αναπνοές τα είχα αφήσει στις αρχές μέσα στη καραντίνα για καμια βδομάδα και τους είχα κάνει θεραπεία με esha2000.Το νοσοκομείο είναι 65 λίτρα με εξωτερικό φίλτρο,θερμοστάτη,βαμμένο γύρω γύρω,αεραντλία όλα κομπλέ.Λέω να το βάλω το ΣΚ στη καραντίνα που θα τη γεμίσω με νερό ενυδρείου και να κάνω θεραπεία.Τι θεραπεία όμως να κάνω και τι φάρμακα να παραγγείλω?
Για το νερό πλέον θα κάνω αλλαγές μόνο με όσμωση μπας και πέσει το ph
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 18-09-14, 18:56
grgargy Ο χρήστης grgargy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Γλυφαδα - Αθηνα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Ενας φιλος ειχε παρομοιο προβλημα με το ph και τελικα αν σου πω τι εφταιγε δεν παει το μυαλο σου. το siporax που ειχε στα φιλτρα για καποιο λογω ανεβαζανε το ph. Μωλις αλλαξε αμεσως επεσε το ph.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 18-09-14, 19:12
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

¶σε ρε φίλε δε ξέρω τι φταίει.Στο ενυδρείο έχω μέσα μόνο ξύλα και χαλαζιακή άμμο.Στα φίλτρα siporax και περισσότερο ελαφρόπετρα.Το θέμα είναι οτι και στο βαρέλι που προετοιμάζω το νερό το ph είναι 8.Πως γίνεται στο νερό βρύσης που είναι πιο σκληρό να έχω ph 7,4 και στο ενυδρείο με αρκετά πιο μαλακό νερό να έχω ph 7,8 δε ξέρω
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 18-09-14, 19:39
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Καποια στιγμη θα πεσει,προσεχε το kh μην μηδενισει και φας κανα αποτομο πακετο με πτωση ph.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 18-09-14, 20:58
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Ναι το έχω κατα νου αυτό.Αλλά με τη συγκεκριμένη μεμβράνη της όσμωσης δεν μπορεί να μηδενίσει γιατί έχει αρπάξει και ήδη βγάζει 22 tds.
Με το δισκάκι πιο πάνω τι να κάνω? Bactorup direct?κάτι άλλο αντιβακτηριακό?
-------------------------




Αυτή είδε κι απόειδε που δεν της κάθεται κανένας γκόμενος και κάνει αυγά μόνη της.Απλά 2 άλλα ψάρια είναι κοντά και παρακολουθούν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 18-09-14 στις 20:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 18-09-14, 20:59
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων




Λοπόν το συγκεκριμένο ψάρι μαζί με άλλο ένα που είχε γρήγορες αναπνοές τα είχα αφήσει στις αρχές μέσα στη καραντίνα για καμια βδομάδα και τους είχα κάνει θεραπεία με esha2000.Το νοσοκομείο είναι 65 λίτρα με εξωτερικό φίλτρο,θερμοστάτη,βαμμένο γύρω γύρω,αεραντλία όλα κομπλέ.Λέω να το βάλω το ΣΚ στη καραντίνα που θα τη γεμίσω με νερό ενυδρείου και να κάνω θεραπεία.Τι θεραπεία όμως να κάνω και τι φάρμακα να παραγγείλω?
Για το νερό πλέον θα κάνω αλλαγές μόνο με όσμωση μπας και πέσει το ph
Το φίλτρο... ΔΕΝ χρειάζεται, αφού τα περισσότερα βακτηριοκτόνα φάρμακα είναι δυνατά και θα "στείλουν" την βιολογία του.
Αεραντλία θα έχεις οπότε και με ένα αερόφιλτρο (για να σου φύγουν τα ψυχολογικά)... την δουλειά την κάνεις.
Διάλεξε εσύ ένα φάρμακο ανάλογα με την τσέπη σου... πχ. άλλη τιμή έχει το Bactopur direct και άλλη το Furan-2 (και φάρμακα ΔΕΝ είναι μόνο αυτά... υπάρχουν αρκετά).
Επειδή ΔΕΝ έγραψες πότε ΑΚΡΙΒΩΣ έκανες την θεραπεία... αλλά και ΔΕΝ μπορώ να δω καθαρά, από αυτήν την φωτογραφία... ΠΡΙΝ βγάλεις το ψάρι... δες αν φαίνεται να έχει επουλωθεί το άκρο (να ΜΗΝ κάνει "ξέφτια") των πτερυγίων.
Σε αυτή την περίπτωση... ΜΗΝ κάνεις τίποτα.
Αλλαγές με σκέτη όσμωση... αλλά μικρότερες.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09426 seconds with 15 queries