Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-07-12, 18:15   #1
βοηθεια σε εναν αρχαριο.
antonis 1979
Junior Member
Εγγραφή: 02-07-2012
Περιοχή: αιγαλεω
Μηνύματα: 2

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
antonis 1979 Ο χρήστης antonis 1979 δεν είναι συνδεδεμένος 05-07-12, 18:15
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας και καλως ηρθα.
Θα ηθελα την βοηθεια σας για να στησω το ενυδριακι μου(90 λιτρα,καπου 80 καθαρα).εχω καταληξει σε 3 εξωτερικα.το eheim 2213, to fluval 105 και το sera 130.Τι προτεινετε?Υπαρχει κατι αλλο?Πως γινεται της eheim με κυκλοφορια 390l/h να ειναι για ενυδρια εως 250lt,ενω το fluval με μεγαλυτερη 480 l/h να ειναι εως 100 lt?Η λευκη αμμος ειναι ευχρηστη?θελω να βαλω κιχλιδες(3-4 για αρχη),μπορω σε τοσα λιτρα?
Εμφανίσεις: 3354
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-07-12, 18:36
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Γεια σου,φιλε,.
Απο εδω επρεπε να ξεκινήσεις πρωτα, http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=12
να σε καλωσορίσουμε ολοι μας.
Το το eheim 2213,ειναι απο τα καλυτερα φιλτρα κλασικη σειρα ,αλλα και το fluval 105 ειναι καλο και θα ελεγα ποιο αθορυβο.
Εγω εχω και τα 2 σε ενα 85 λιτρα με μικρες κιχλιδες.
Τα 80 λιτρα ειναι λιγα για κιχλιδες, αυτο ισχύει και για μενα ,,αλλα αμα ειναι μικρες για λιγο καιρο μπορουν να φιλοξενηθούν εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-07-12, 19:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

καλα τα fluval αλλα η hagen βγαζει και τη σειρα elite η οποια ναι μεν κατασκευαζεται Κινα αρα ειναι η "φθηνη σειρα" ομως προσφερει πολυ περισσοτερα λιτρα απο τα fluval (στην ιδια τιμη εννωειται).
Τωρα για την ποιοτητα τους, εχω δυο εδω κι ενα χρονο και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος μεχρι τωρα, δεν ξερω βεβαια αν θα αποδειχτουν το ιδιο σκυλια με την "ακριβη σειρα". παντως απο τη μεχρι τωρα εμπειρια μου τα προτεινω χωρις κανεναν ενδιασμο (πχ με τα λεφτα που θα επαιρνες fluval για 10l υλικα θα παρεις elite για 18-20 lt, ειναι ολοκληρα κουβαδακια)
αισθητικα βεβαια δεν εχουν την ιδια κομψοτητα, αλλα ετσι κι αλλως συνηθως σε ντουλαπι μπαινουν οποτε αυτο ελαχιστα μας νοιαζει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-07-12, 21:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonis 1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας και καλως ηρθα.
Θα ηθελα την βοηθεια σας για να στησω το ενυδριακι μου(90 λιτρα,καπου 80 καθαρα).εχω καταληξει σε 3 εξωτερικα.το eheim 2213, to fluval 105 και το sera 130.Τι προτεινετε?Υπαρχει κατι αλλο?Πως γινεται της eheim με κυκλοφορια 390l/h να ειναι για ενυδρια εως 250lt,ενω το fluval με μεγαλυτερη 480 l/h να ειναι εως 100 lt?Η λευκη αμμος ειναι ευχρηστη?θελω να βαλω κιχλιδες(3-4 για αρχη),μπορω σε τοσα λιτρα?
το 2213 εχει 440 λ/ω ονομαστικη
Μην υπολογιζεις τι λενε οι προδιαγραφες των φλιτρων, γιατι ολα ειναι υπο προυποθεσεις που συνηθως δεν τις κρατανε οι χομπιστες στα ενυδρεια τους.
Ουτε για τα μινιμουμ δεν φτανουν συνηθως. Δλδ λενε για ενυδρεια 120-250 και με το ζορι καλυπτει το 120αρι.

Επισης μη μπερδευεις αμεσα τη ροη με τη φιλτρτανση.
Δεν χρειαζεται για να φιλτραροιστει επαρκως τοπ νερο να γινεται τσουναμι στο ενυδρειο.
Και 1-2 φορες να γυριζει τα λιτρα του ενυδρειου (υπο προυποθεσεις) φτανει.
Η καλη κυκλοφορια του νερου σε ολο το ενυδρειο, δεν ειναι υποχρεωση του φιλτρου . Αυτο το κανουν και τα wave pumps και πιο σωστα.
Σημαντικο θεμα για τη καλη φιλτρανση ειναι η πραγματικη χωρητικοτητα σε κεραμικα πορωδη βιολογικα υλικα (και οχι μαζι με προφιλτρα σφουγγαρια κλπ χωρις να εννοω οτι δεν ειναι ακρως απαραιτητα κι αυτα)
Διαβασε εδω μερικες πληρηφοριες που ισως εχουν σχεση
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....087#post678087
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-07-12, 14:53
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Είχα το fluval 105 σε 80άρι ενυδρείο και δούλευε υπέροχα και αθόρυβα. Το είχα ένα χρόνο και δεν είχα πρόβλημα. Και μάλιστα με αυξημένη ιχθυοφόρτιση κάνει δουλειά. Έχει 5 λίτρα κάδο και άμα καθαρίζεις τακτικά τις σωληνώσεις η παροχή 480λ/ω που γράφει είναι ικανοποιητικότατη. Το πούλησα πρόσφατα, αλλιώς θα στο έδινα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-07-12, 15:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Το είχα ένα χρόνο και δεν είχα πρόβλημα. Και μάλιστα με αυξημένη ιχθυοφόρτιση κάνει δουλειά.
Δεν ειναι σιγουρο οτι δεν ειχες προβλημα, απο οτι βλεπω στο προφιλ σου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-07-12, 19:11
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Γενικα με τα φιλτρα ειμαι της αποψης οσο μεγαλυτερα σε μεγεθος και σε προδιαγραφες, τοσο το καλυτερο.
Θεωρουσα οτι τα φιλτρα που χρησιμοποιω ειναι εξαιρετικα μεγαλα (το 2213 ειναι το μικροτερο και το εχω σε 55 λιτρα μονομαχοενυδρειο, τα υπολοιπα ειναι κουβαδες) αλλα καπου πηρε το ματι μου ο Bleher να προτεινει φιλτρα σε μεγεθος απο 30% - 100% του μεγεθους του ενυδρειου! και σιγουρα ο τυπος δεν ειναι καθολου καποιος τυχαιος, βεβαια αυτος ειναι κολλημενος με δισκους αρα προφανως μιλαει για νταμαρια αλλα παλι σκοπος του φιλτρου ειναι να αντισταθμισει καποια πραγματα που μας λειπουν και που στη φυση υπαρχουν οποτε δε γνωριζουμε εκτος απο το γνωστο κυκλο του αζωτου ποσοι αλλοι κυκλοι (λιγοτερο κρισιμοι βεβαια αλλα δεν ξερουμε ποσο σημαντικοι) συντελουνται εκει μεσα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΕΝΑΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΟ ΑΡΧΑΡΙΟ A_S_T_R_O Αρχάριοι γλυκού νερού 28 26-01-11 00:19
Βοηθεια σε Αρχαριο.... isaias1983 Αρχάριοι γλυκού νερού 17 10-12-10 11:42
Λιγη βοηθεια για εναν μονομαχο pantelis91 Bettas 12 26-10-10 14:01
Το πρωτο μου ενυδρειο (βοηθεια σε αρχαριο) georot1981 Malawi 63 23-10-09 14:17
ΤΙ ΦΥΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟ! john922 Γλυκό νερό - Γενικά 3 18-03-09 21:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04408 seconds with 15 queries