Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-04-09, 09:09
Το avatar του χρήστη Antonisjk
Antonisjk Ο χρήστης Antonisjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2009
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Ακόμα ένας νέος...

Καλημέρα και από εμένα. Ονομάζομαι Αντώνης, κάτοικος Κύπρου, 32 χρονών.

Πριν από περίπου 5 μήνες αγόρασα ένα μαχητή και τον έβαλα σε γυάλα. Δυστυχώς για κάποιο λόγο το ψαράκι αρρώστησε και τώρα προσπαθώ να το επαναφέρω με κάποιες συμβουλές που έχω διαβάσει από εδώ μέσα. Διαβάζοντας το φόρουμ για διάφορα που λέτε, σιγά-σιγά άρχισε να μεγαλώνει η "όρεξη" μου για το "χόμπι" αυτό. Σκέφτηκα λοιπόν, μήπως θα ήταν καλύτερα να μεταφέρω τον μονομάχο μου από τη γυάλα σε ενυδρείο; Μήπως ένα μικρό ενυδρείο για ένα ψάρι, θα του έκανε περισσότερο καλό; Και αν ναι, ας μου πείτε κάποιες γνώμες (έχω ήδη διαβάσει τον οδηγό "Κατευθυντηριες οδηγιες για το στησιμο ενυδρειου").
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-04-09, 12:41
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Kαλως ηρθες καταρχην. Οταν λες αρρωστησε τι εννοεις? Τι συμπτώματα εχει? Καλο θα ειναι να μην κραταμε τα ψαρια σε γυαλες ακομα και τους μονομαχους που ειναι αρκετα ανθεκτικα ψαρια σε λιγα λιτρα, οποτε καλο θα ηταν, αναγκαιο βασικα θα ελεγα, να μεταφερθει αμεσα σε ενα τουλαχιστον 20-30 Lt ενυδρειο
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-04-09, 13:00
Το avatar του χρήστη Antonisjk
Antonisjk Ο χρήστης Antonisjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2009
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Αρρώστησε μάλλον από πρήξιμο φαγητού. Δεν ξέρω πως και γιατί καθώς ακολουθούσα κατά γράμμα τις εντολές που μου έδωσαν στο πετ σοπ που το αγόρασα. 1 μικρό bloodworm κάθε μέρα. Το ψάρι άρχισε να ανεβαίνει στην επιφάνεια και να πλαγιοκοπεί. Αμέσως μόλις αντιλήφθηκα, ρώτησα στο πετ σοπ και μου είπε να του μειώσω το φαγητό του. Διάβασα και ένα "tip" να του ρίξω λίγο αλάτι μέσα στη γυάλα, το έκανα και σήμερα μου φάνηκε αρκετά καλύτερα. Έχει συνέλθει σίγουρα, αλλά ακόμα φαίνεται επηρεασμένο.

Θα πάω για μικρό ενυδρείο περίπου στα 20-30lt σίγουρα. Δεν έχω ξεκολλήσει καθόλου από το φόρουμ σήμερα όλη μέρα (ευτυχώς δεν έχω και πολύ δουλειά στο γραφείο ) διαβάζοντας ότι βρίσκω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-04-09, 13:11
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Οταν εννοεις ενα μικρο bloodworm?? Την ταμπλετα ολοκληρη? Μαλλον δεν ειναι "από πρήξιμο φαγητού" αλλα απο την συγκεντρωση αμμωνιας μεστην γυαλα που λογο και των bloodworms θα πηγε στα υψη, επισης γενικα να ξερεις οτι δεν κανει να ταιζουμε τα ψαρια συνεχεια με καταψυγμενη τροφη,και ιδικα bloodworms, 2-3 φορες την εβδομαδα ειναι αρκετα γιαυτο καλητερα πηγαινε να παρεις και flakes να του ριχνεις τις υπολειπες μερες. Οποτε με το αλατι δεν νομιζω να κανεις και πολλα αν ειναι απο αυτο. Αλλαγες νερου στην γυαλα κανεις τακτικα? Εφοσον τελος θα παρεις καινουργιο ενυδρειο διαβασε πολυ καλα αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-04-09, 13:19
Το avatar του χρήστη Antonisjk
Antonisjk Ο χρήστης Antonisjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2009
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Αλλαγές νερού του κάνω τουλάχιστον κάθε 2-3 μέρες. Τα bloodworms είναι αποξηραμένα και δεν είναι ταμπλέτα. Είναι κανονικό αποξηραμένο σκουλίκι και αν είναι πολύ μεγάλο, το κόβω.

Επίσης το άρθρο που μου έχεις κάνει λινκ, το έχω "λιώσει" σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-04-09, 13:27
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

A μαλιστα ξεχασα να το ρωτησω αυτο. Και παλι παντως παρε και flakes και ριξε τις τροφες εναλαξ και καλη επιτυχία με το καινουργιο ενυδρειο =)
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-04-09, 15:31
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
αμεσα ενα ενυδρειακι για τον παλικαρα σου...μπορεις να κανεις μικρα θαυματα σε 30 λιτρα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-04-09, 15:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonisjk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και από εμένα. Ονομάζομαι Αντώνης, κάτοικος Κύπρου, 32 χρονών.

Πριν από περίπου 5 μήνες αγόρασα ένα μαχητή και τον έβαλα σε γυάλα. Δυστυχώς για κάποιο λόγο το ψαράκι αρρώστησε και τώρα προσπαθώ να το επαναφέρω με κάποιες συμβουλές που έχω διαβάσει από εδώ μέσα. Διαβάζοντας το φόρουμ για διάφορα που λέτε, σιγά-σιγά άρχισε να μεγαλώνει η "όρεξη" μου για το "χόμπι" αυτό. Σκέφτηκα λοιπόν, μήπως θα ήταν καλύτερα να μεταφέρω τον μονομάχο μου από τη γυάλα σε ενυδρείο; Μήπως ένα μικρό ενυδρείο για ένα ψάρι, θα του έκανε περισσότερο καλό; Και αν ναι, ας μου πείτε κάποιες γνώμες (έχω ήδη διαβάσει τον οδηγό "Κατευθυντηριες οδηγιες για το στησιμο ενυδρειου").
Γειά σου Αντώνη.

Και εγώ Κύπριος είμαι και σε καλωσορίζω στο GAB.
Θα σου πρότεινα να "λειώσεις" όσα περισσότερα θέματα μπορείς σερφάροντας στο φόρουμ. Υπάρχουν πολύ όμορφα μικρά ενυδρεία με betta, που μπορείς να πάρεις ιδέες, αλλά και να αυτοσχεδιάσεις και εσύ αν θέλεις.
Κάνε κλικ σε αυτή την κατηγορία για τα betta

και καλό σημαντικό διάβασμα:
εδώ
εδώ
εδώ και αν θέλεις
εδώ

για ότι άλλο θέλεις...απλά το ζητάς!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-04-09, 18:17
Το avatar του χρήστη Antonisjk
Antonisjk Ο χρήστης Antonisjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2009
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Καταρχάς ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά. Με συγκινήσατε.

Για τα άρθρα που μου κάνεις λινκ, φίλε in the pond, τα περισσότερα τα έχω λιώσει στο διάβασμα! Ειδικά σήμερα που δεν είχα πολύ δουλειά στο γραφείο τα έκανα φύλλο και φτερό. Έμαθα πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα και μπορώ να πω ότι από εκεί που ήμουν "ψυχρός" με τα ψάρια, φανατίστηκα ιδιαίτερα με το όλο λειτούργημα (γιατί από τότε που είδα άρρωστο τον μαχητή μου, το έχω μετανιώσει πολύ πικρά που δεν του έδωσα την κατάλληλη προσοχή).

Θα μεταφέρω το θέμα μου με τον μαχητή στο ανάλογο τόπικ και θα προσπαθήσω αφού το μελετίσω αρκετά καλά, να στήσω ένα ενυδρείο για τον φιλαράκο μου.

Και πάλι σας ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-04-09, 18:40
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonisjk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά. Με συγκινήσατε.

Για τα άρθρα που μου κάνεις λινκ, φίλε in the pond, τα περισσότερα τα έχω λιώσει στο διάβασμα! Ειδικά σήμερα που δεν είχα πολύ δουλειά στο γραφείο τα έκανα φύλλο και φτερό. Έμαθα πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα και μπορώ να πω ότι από εκεί που ήμουν "ψυχρός" με τα ψάρια, φανατίστηκα ιδιαίτερα με το όλο λειτούργημα (γιατί από τότε που είδα άρρωστο τον μαχητή μου, το έχω μετανιώσει πολύ πικρά που δεν του έδωσα την κατάλληλη προσοχή).

Θα μεταφέρω το θέμα μου με τον μαχητή στο ανάλογο τόπικ και θα προσπαθήσω αφού το μελετίσω αρκετά καλά, να στήσω ένα ενυδρείο για τον φιλαράκο μου.


Και πάλι σας ευχαριστώ.
Να' σαι καλά Αντώνη.

Ένα είναι το σίγουρο, ότι και τα ψάρια είναι πετ, όπως ακριβώς οι γάτες, τα πουλιά κ.λ.π.
Έχεις μεταφέρει τον μομομάχο σου σε ενυδρείο με τον βασικό του εξοπλισμό? Μήπως γνωρίζεις κάποιο φίλο/γνωστό σου που έχει ενυδρείο?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-04-09, 18:49
Το avatar του χρήστη Antonisjk
Antonisjk Ο χρήστης Antonisjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2009
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Όχι, όχι ακόμα. Θέλει λίγη μελέτη το πράγμα. Σιγά-σιγά θα το στήσω. Και όχι δεν ξέρω κάποιον που να έχει ενυδρείο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενας ακόμα αρχάριος (Νέος) than Αρχάριοι γλυκού νερού 7 18-02-07 22:53
Ακόμα ένας με άλγη SpyNet Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 13-12-04 01:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05303 seconds with 15 queries