Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-04-16, 10:42
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή άσπρα στίγματα

Γειά σας, αν μπορώ να σας πω για τα δικά μου γιατί επίσης έχω πρόβλημα.

Λοιπόν Φίλοι μου
Ξεκινάω με την δικιά μου λίστα

1. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΟΥ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ:πρίν 2 χρόνια
2. ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΑΠΛΟ,ΦΥΤΕΜΕΝΟ,ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ,ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ):απλό με χαλήκι 3-5χιλ, φυτά (ανούβια, γκαζονοειδή, 1 λευκοκέφαλη).
3. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: μ55, π30,υ35 = 57λίτρα
4. ΧΡΟΝΟΣ ΣΥΝΕΧΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:2 χρόνια
5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 22
6. ΑΛΛΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ (ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ): ένα common και ένα shubunkin, όλα τα ψάρια είναι αυτά, όλα παρουσίασαν στίγματα, το shubunkin πιο πολλά και ακόμα το shubunkin έχει μικρή φθορά στο τελείωμα της ουράς με αποτέλεσμα να φαίνονται λίγες άκρες σαν άκρες κλωστών.
7. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ):9 ramshorn σαλιγκάρια και έχει θεαθεί ένα μικρό, (ίσως να υπάρχουν λίγα μικρά ακόμη)
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 22
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:κάθε 8 μέρες 25%
10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 1/04/2016 (περίπου 25%)
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:πρώι-βράδυ kiki aqualine gold (flakes για goldfish), καμιά φορά jbl krill flakes, σπάνια sera goldy color spirulina, εχω μέρες να βάλω eurolife special fish food granules (έληξε 19/1/16, για αυτό το granules που έβαζα καμιά φορά μετά που έληξε, πειράζει? Το έτρωγαν (παλιά) τα ψάρια..)


ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
1.PH:6,4
2.KH:6 d
3.GH:>7d
4.ΝΗ3 (αμμωνια): δεν έχω μέτρηση
5.ΝΟ2(νιτρώδη): 0
6.ΝΟ3(νιτρικά): 15
ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ
ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ: Yes
Ηλεκτρονική:

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΣΧΟΝΤΟΣ-ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

1.ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ(ΝΑΙ/ΟΧΙ): οχι
2.ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 2
3.ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: τα είδα σήμερα, (πρέπει να υπάρχουν 3 μέρες,)
4.ΜΗΚΟΣ ΣΩΜΑΤΟΣ(ΧΩΡΙΣ ΟΥΡΑ) :8 και 6 εκατοστά
5.ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ:χμ (καλή, πλην τα στίγματα και την συμπεριφορά..)
6.ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ :κάθονται στον πυθμένα. Ωρες ακίνητα όταν δεν τρώνε, σε "χτυπηματάκι" μου αντιδρούν και έρχοντε.
7.ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): δεν το έχω προσέξει ακόμα
8.ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):τακτική (φαίνεται σαν κανονική, αυτή που πάντα είχαν)
9.ΧΡΩΜΑ ΒΡΑΓΧΙΩΝ: κόκκινα
10.ΤΡΕΦΕΤΑΙ(ΝΑΙ/ΟΧΙ):ναι
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: σε όλο το σώμα του shubunkin έχουν παρουσιαστεί λευκά στιγματάκια. Σαν να τα καλυπτει μια μικρή άσπρη αραχνούφαντη βλέννα με κατά τόπους στίγματα λευκά που φαίνονται σαν κόκκοι.
Στο comet παρουσιάζονται κυρίως στην ουρά και στο άνω και κάτω πτερύγιο προς την ουρά.
Στην ουρά του shubunkin παρατήρησα σήμερα ότι η ωραία του ουρά σαν να έχει ξεφτίσει και εμφανίζονται σαν κλωστές τα σκληρά ινες προς το τελείωμα, δηλαδή δεν τελειώνει με ωραίο οβάλ σχήμα, μα με ίνες Στο comet το τελείωμα είναι πιο κανονικό οβάλ, ίνες δεν παρατηρούνται.
Συμπεριφορά: Τα ψάρια κάθονται στον πυθμένα, το shubunkin σε ασυνίθιστες στάσεις. Δεν δείχνουν ορεξη να κολυμπήσουν. Πλησιάζουν την επιφάνεια και κολυμπάνε 1 λεπτό μόνο αν για τόση ώρα τα "ανησυχήσω".

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
-------------------------

Φίλοι, τι κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-04-16, 11:25
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Φίλε μου θα στα πουν και οι πιο έμπειροι αλλά κάποια πράγματα "νομίζω" ότι είναι λάθος.
πχ οι αλλαγές σου 25% κάθε 8 ημέρες πιστεύω ότι είναι μικρές. Επίσης τα λίτρα είναι λίγα για τα 2 χρυσόψαρα και τέλος το ph είσαι σίγουρος ότι είναι 6,4 γιατί νομίζω ότι είναι πολύ χαμηλο.
Αλλά ας περιμένουμε τους πιο έμπειρους.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-04-16, 12:42
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Βαλε καμμια φωτογραφια να βοηθησει τους χρυσοψαραδες
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-04-16, 14:06
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

αυτη η φορμα πρεπει σιγουρα να συμπληρωθει με τυπο φιλτρανσης να ξερουμε τι φιλτρο εχεις δλδ. τα ψαρια καταρχην ακουγεται σαν να εχουν ick,το ενυδρειο ειναι ακαταλληλο για αυτα και οι αλλαγες νερου ανεπαρκης, χωρις φωτογραφια διαγνωση ΔΕΝ γινεται,αν υποθεσουμε οτι τα ψαρια εχουν ικ πρεπει να γινει θεραπεια με αλατι και αυξηση θερμοκρασιας,υπαρχουν αφθονα αρθρα στο φορουμ, και μετα αν τα ψαρια τα καταφερουν να δοθουν η να πανε αμεσα σε καταλληλο ενυδρειο με κατΛληλη φιλτρανση και σωστες αλλαγες νερου οπως σου εχει επισημανθει πολλακις. Ολα τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-04-16, 17:37
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

........
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-04-16, 19:54
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Με τα λιγα πραγματα που διαβαζω...ενδεχομενο ick οπως ειπε και ο φιλος johnpecn + finrot
+ κατι μου λεει οτι εχεις αμμωνια σε τοξικα επιπεδα...Αυτα μπορω να σου πω με αυτα που διαβασα...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-04-16, 20:17
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Χαρη , εντελως φιλικα..
Οσο τα εχεις εκει , με στικακια για τεστ (στρωμενο, αστρωτο,νιτρικα,δεν ξερουμε τι ισχυει), με τι φιλτρο; , με τετοιες αλλαγες κλπ , συνεχεια θα ανοιγεις τετοιου ειδους θεματα..
Για αρχη , θα πρεπει να παρεις υγρα τεστ , να δουμε αν υπαρχει αμμωνια/νιτρωδη , ποσα ειναι τα νιτρικα για να αυξησεις τις αλλαγες (αν χρειαστει) , να παρεις ποιοτικες τροφες (μετα το 4 μηνο ,αλλαγη) και να παρεις ενα εξ. φιλτρο η να φτιαξεις ενα diy...
Μετα απο αυτα και αφου ειμαστε σιγουροι πως συτιζονται σωστα και ειναι καλο το νερο τους , (βαση μεγεθους) το νεο τους ενυδρειο μπορει να μπει στα προσεχες σχεδια σου (εντος μερικων μηνων) και να φτιαχτει με την ησυχια σου.

Αν δεν εχεις σκοπο να φτιαξεις ενα ενυδρειο με μηκος 1-1.20 m , καλυτερα να φυγουν αμεσα για ενα σωστοτερο περιβαλλον
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-04-16, 20:27
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Γιαννη μου διαφωνω(τελειως φιλικα)
Θεωρω απαραιτητη την αγορα ενος ενυδρειου στα κλιμακια που πρεπει να ειναι οπως λες εσυ παραπανω και επειτα την αγορα τεστ (υγρα) κτλ κτλ
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-04-16, 20:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν εχεις σκοπο να φτιαξεις ενα ενυδρειο με μηκος 1-1.20 m , καλυτερα να φυγουν αμεσα για ενα σωστοτερο περιβαλλον
Τα ιδια θα λεμε?
Το εχει πει επανειλημμένως εδω και χρονια, οτι θα μεταφερθουν συντομα σε μεγαλυτερο.
Ηρεμησε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-04-16, 20:48
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Γι αυτο ειναι τα φορουμ
Απλα μπορω να σου πω πως, μπορω να συντηρησω ενα 30-40 λιτρο με 2-3 παρομοιων εκατοστων χρυσοψαρα για μερικους μηνες , χωρις το παραμικρο προβλημα.
Οπως κανουμε στις καραντινες δλδ... αλλα για μεγαλυτερο διαστημα.
Φυσικα , θα πρεπει να κανω πολυ συχνα τεστ ,να εχω αρκετη ποσοτητα βιολογικου υλικου στο φιλτρο, πολυ συχνα αλλαγες , ισως και καθημερινες , για να ειμαι βεβαιος οτι η ποιοτητα του νερου ειναι καλη.

Θεωρω λοιπον πιο επειγον τα τεστ και το φιλτρο για να διορθωθει η ποιοτητα του νερου και υστερα το μεγαλυτερο ενυδρειο...
Αν μπορουν να γινουν μαζι , ακομα καλυτερα φυσικα.
Τα υγρα τεστ ειναι η σωτηρια των ψαριων μας για μενα(ειδικα για αρχαριους), θα πρεπει να αγοραζονται ΠΡΩΤΑ , πριν καν παρουμε το ενυδρειο..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-04-16, 08:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κατά αρχή να πω πως τα ψάρια δεν ζουν σωστά και μάλλον μας το δείχνουν.
Πάμε στη θεραπεία, κάνεις μια αλλαγή 50% για να ξεκινήσουμε απο μηδενική βάση, προσθέτεις αλάτι, μια κουταλιά της σούπας για κάθε 10 λίτρα νερό, αν έχεις καθαρά 25 λίτρα βάλε και 3 κουταλιές. Μετά βάζεις esha 2000, 25 σταγόνες για 100 λίτρα η 1η δόση, εσύ , αν έχεις καθαρά 25 λίτρα , βάλε 6-7 σταγόνες , και μετά για 2 ημέρες 12 σταγόνες για 100 λίτρα, εσύ βάλε 3-4, η 1 σταγόνα παραπάνω που λέω δεν θα έχεις πρόβλημα. Αυτά για 3 ημέρες, μετά κάνεις αλλαγή νερού 50% με το αντίστοιχο αλάτι στο φρέσκο νερό. Αν δεν δεις βελτίωση συνεχίζεις με τις 3-4 σταγόνες ανά ημέρα μέχρι 4 ημέρες ακόμα, 1 εβδομάδα συνολική θεραπεία δηλαδή. Τις 4 ημέρες μπορείς να κάνεις αλλαγή νερού ενδιάμεσα πριν βάλεις τις σταγόνες. Ολη την εβδομάδα δεν ταίζεις. Μετά την εβδομάδα ταίζεις κανονικά και κάνεις αλλαγή κάθε ημέρα 5 λίτρα νερό χωρίς αλατι για 1 εβδομάδα για να φύγει το αλάτι. Αν μετά από όλα αυτά δεν έχεις αποτέλεσμα το ξανασυζητάμε. Από εκει και πέρα θα σου έλεγα να κάνεις αλλαγές 2-3 φορες την εβδομάδα από 10 λίτρα τη φορά μέχρι να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο.
Το PH 6,4 πως το κατάφερες ; Μάλλον τα στικάκια λένε ότι νάναι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-04-16, 14:24
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ιδια θα λεμε?
Το εχει πει επανειλημμένως εδω και χρονια, οτι θα μεταφερθουν συντομα σε μεγαλυτερο.
Ηρεμησε.
Χαχαχαχαχα, γελασα με την ψυχη μου.


Εκτος απο την αυξηση θερμοκρασιας και το αλατι, υπαρχει και η προσεγγιση με ειδικα φαρμακα (αν ειναι ick). Νομιζω υπαρχουν ενα σωρο. Δες και εδω παρακαλώ, πολυ : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36618
Καλη τυχη με την θεραπεια Χαρη!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-04-16, 07:54
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

ξεπεράστηκε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρυσόψαρο με άσπρα στίγματα στα πτερύγια George.GL Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 10 17-09-18 13:01
¶ρρωστο χρυσοψαράκι-μικρά άσπρα στίγματα Σπίθας Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 62 29-01-16 10:10
Νεον με άσπρα σημαδάκια pandelis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 20 05-01-15 23:31
Gripensis με άσπρα στίγματα και πρισμένο μάτι Alex_Salonica Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 14-12-08 00:40
Μικρά άσπρα στίγματα σε Blue (Regal) Tang Stathis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 14-04-04 04:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05479 seconds with 15 queries