Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-13, 01:47
Batman Ο χρήστης Batman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2012
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή water clima με peltier

Γεια χαρά καταρχήν,
μόλις στο 2ο μου post εχω υλικο απο το project που 3εκινησα πριν καννα χρόνο περί ψύξη/θέρμανση μικρού τέρμα DIY ενυδρείου

Αφού μου πήρε μόνο ένα εξάμηνο μέχρι να το αποφασίσω να το βάλω μπροστά, κολλήσαμε τα τζάμια με το Beeromixalh για να βγει ένα κυβάκι (30cm^3) 25λιτρων περίπου, στρώθηκε java moss σε φάση χάλι, πάνω από χαλαζιακή άμμο και ένα χρυσόψαρο να δουλεύει υπερωρίες για το στρώσιμο του φίλτρου και τη "λίπανση" της χλόης

Το φίλτρο είναι DIY από ένα 3λιτρο γυάλινο βάζο (αυτό για τις ελιές με τη φλάντζα) με τρυπες στο καπακι για τα ακροφίσια, και 12v αντλία 550-600lt/h.

Ο φωτισμός είναι από ένα LED 30w που δουλεύει "στο ρελαντί" στα 11-12w.

Όλο το στήσιμο είναι στα 12v.

Στην εξοδο της αντλίας έχω ένα waterblock υδρόψυξης Η/Υ από ανοδιωμένο αλουμίνιο (το οποίο δεν ξέρω τι επίδραση έχει ακριβώς στα ψάρια, αν και το χρυσόψαρο δεν έχει καταλάβει τίποτα). Πάνω σε αυτό έχω το TEC (peltier, http://en.wikipedia.org/wiki/Thermoelectric_effect) και πάνω σε αυτό μια μεγάλη ψήκτρα Η/Υ

Το αποτέλεσμα ήταν μετά από καμιά ώρα λειτουργίας να πιάσει πάγο η ψήκτρα και βάζοντας το χέρι μου στο νερό να το νιώθω ζεστό (όχι δεν έχω θερμόμετρο )

Προσεχώς (ελπίζω φέτος) να έχω έτοιμο και τον ελεγκτή θερμοκρασίας για ολοκληρωμένο "κλιματισμό" νερού











Αυτά. Σαρκασμός αποδεκτός.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-13, 01:52
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Πολυ ενδιαφερον και εξυπνο το πειραμα σου.
Θα ηθελα να μαθω την συνεχεια αλλα υπο εναν ορο,να βγει το χρυσοψαρο,δεν ειναι αναγκη να παιξει το ρολο του πειραματοζωου,μπορουν να γινουν ολα αυτα και χωρις αυτο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-13, 02:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ενδιαφερον και εξυπνο το πειραμα σου.
Θα ηθελα να μαθω την συνεχεια αλλα υπο εναν ορο,να βγει το χρυσοψαρο,δεν ειναι αναγκη να παιξει το ρολο του πειραματοζωου,μπορουν να γινουν ολα αυτα και χωρις αυτο.


συμφωνω 100%, δενκαταλαβαινω για ποιο λογο επρεπε να μπει ενα χρυσοψαρο εκει μεσα...
Τη χλοη τη συντηρουσες και με τροφες.
Σε ενυδρεια με ψαρια δε βαζουμε μεταλλικα πραγματα, ποσο μαλλον waterblock υδροψυξης που αποτελουνται απο περισσοτερα απο ενα μεταλα και προκαλειται ηλεκτρολυση των μεταλλων (γι αυτο και στα pc-ια μας βαζουμε συνηθως ειτε απεσταγμενο ειτε παραφλου).
Θα ηταν γελοιο να μιλησω για τα λιτρα μετα απο ολα τα υπολοιπα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-13, 03:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.
Θα καταλαβες απο τις πρωτες απαντησεις ηδη, οτι ο χωρος εδω, ενδιαφερεται περισσοτερο για τα ζωντανα που απολαμβανουν την τεχνολογια, παρα για την ιδια την τεχνολογια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-13, 09:18
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

καλως τον πατριωτη καλα ρε ο αχρηστος ο μπυροκοιλιας δεν μπορουσε να σου δωσει λιγο μπολι????βγαλε το ψαρακι απο μεσα γιατι ειναι αμαρτια,οπως ειπανε μπορεις να συντηρησεις το συστημα σου με τροφες,το οποιο πρεπει να πω οτι ενω ειναι εξπνο σαν ιδεα δεν νομιζω οτι θα σου κανει δουλεια σε βαθος χρονου λογω οξειδωσης,επισης τα σωλινακια ειναι πολλυ μικρα και θα φραζουν ευκολα,δες εαν μπορεις να το μεγαλωσεις το συστημα ψυξης ισως με καποιο δοχειο το οποιο θα χωραει μεγαλυτερο ογκο νερου.καλη συνεχεια παντως και μακρια απο τον μπυροκοιλια εεεε μπυρομιχαλη ηθελα να πω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
chiller, diy, filter, heater


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
black water diy orbion DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 25-08-15 13:07
water in panos70 Αρχάριοι γλυκού νερού 89 13-09-11 18:12
συστημα ψυξης με peltier eimaste aR21rwstoi DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 09-05-11 12:17
Water inn Venestus13 Ιστοσελίδες στο Internet 3 20-01-07 11:13
water mites? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-12-02 19:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04880 seconds with 15 queries