Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-09-15, 19:38   #1
Νέος στο σπορ!
Gianniz
Junior Member
Εγγραφή: 02-09-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Gianniz Ο χρήστης Gianniz δεν είναι συνδεδεμένος 05-09-15, 19:38
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Χαίρετε παιδιά!!

Γιάννης εδώ και την Τετάρτη αποκτώ το πρώτο μου ενυδρείο!

Είναι διαστάσεων 145x17x45 (μηκος-πλατος-υψος) και θα τοποθετηθει πάνω στο διαχωριστικό πάσο μεταξύ κουζίνας - σαλονιού.

Δεν έχει κάποια βάση, δεν είναι premade, αλλα παραγγελία.

Με ψάξιμο στο google κατέληξα στο forum, το οποίο απ' ότι βλέπω έχει άπειρη πληροφορία. Διάβασα αρκετά αλλά μου είναι δύσκολο να καταλήξω σε κάποια συμπεράσματα.

Λέω τις σκέψεις μου, και βοηθείστε με.

Καταρχάς θα είναι γλυκού νερού. Κάτω θα ήθελα να βάλω άμμο και οχι πετρες.

Σαν μηχανηματακια εχω καταλαβει οτι θα χρειαστει ενα φιλτρο, εσωτερικο ε; (θα ήθελα προτασεις εδω καθως θελω να ειναι πραγματικα αθορυβο!)

Επισης διάβασα ότι δε χρειαζεται αντλια νερου και ειναι περιττο εξοδο και φιλος μου μου ειπε οτι σε πρωτη φαση ουτε θερμοστατη χρειαζομαι.

Υποψη οτι θα ξεκινησω πολυ σιγα-σιγα με απλα ψαρακια. Σκεφτομαι 2 χρυσοψαρα και ενα γλυφτη (μου ειπαν οτι αυτο καθαριζει το ενυδρειο).

Το άλλο που ακουσα είναι να αποφυγω το Pet City για αγορές, καλύτερα προς Pet Supermarket.

Γενικότερα οτι βασικές συμβουλες εχετε θα ηθελα να τις ακουσω!
Εμφανίσεις: 2313
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-09-15, 19:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!
πολύ ιδιαιτερες διαστασεις εχει το ενυδρειο σου. ελπιζω να εγραψες λαθος το "17 πλατος". είναι παρα πολύ στενο. Υπαρχει χωρος ώστε να γινει μεγαλυτερο το πλατος του?? Ετσι θα σε δυσκολεψει πααααρα πολύ!
Αν παραυτα το κρατησεις ετσι σιγουρα εσωτερικο φιλτρο δε σου κανει γιατι το μισο ενυδρειο θα είναι "νεκρη ζωνη". θα πρεπει τουλάχιστον να εχεις εισοδο νερου απο τη μια μερια κι εξοδο από την άλλη για να εχει μια σχετικη κυκλοφορια παντου και ισως χρειαστείς και κυκλοφορητή.
εννοείται ότι με τετοιο πλατος ξεχνας όχι μονο χρυσόψαρα αλλα οποιοδήποτε ψαρι μεγαλυτερο από λιγα εκατοστα. μονο μεγέθους γκαπυ μπορω να φανταστω εκει μεσα και προσωπικα δε θα εβαζα καν ψαρια εκει μεσα να κινουνται μοναχα σε μια ευθεια.

διαβασε τα υπομνήματα για να παρεις μια ιδεα του πως στηνεται ένα ενυδρειο και τι προϋποθέσεις πρεπει να συντρεχουν. εκει θα διαβασεις γιατι δεν υπαρχουν γλυφτες και γιατι δεν καθαριζουν και γιατι δε μπορουν να μπουν στο ενυδρειο σου αλλα ουτε και σε άλλο ενυδρειο με χρυσόψαρα. καλο διάβασμα και πιστευω ότι θα αναθεωρήσεις πολλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-09-15, 20:24
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Συμφωνώ για το πλάτος του και είναι κρίμα γιατι με τις υπολοιπες διαστασεις που εχει καθε εκατοστο που δινεις στο πλατος ανεβαινει και αρκετα σε λιτρα που θα μπορουσες να κανει πολλα !

το μονο που σκεφτομαι ειναι με διαχωριστικα να βαλεις καποια ειδη μονομαχων με γαριδες σαλιγκαρια η ενα κοπαδι zebra danio που ειναι δραστηρια στο περα δωθε και ευκολο ψαρι(στη διατηρηση του) πολυ ενδιαφέρον.

τρελο το μηκος παντως
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-09-15, 20:41
Gianniz Ο χρήστης Gianniz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-09-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Με ξενερωνει καπως που εχω κανει ****** στο πλατος, αλλα εχει γινει, οποτε παμε να το παλεψουμε ετσι.

Εχουμε καποια καλη προταση για εξωτερικο φιλτρο αθορυβο;

Θα το παω γενικα βλεποντας και κανοντας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-09-15, 20:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από μένα,
Όντως πολύ παράξενες οι διαστάσεις του ενυδρείου, και παρόλο που έχει ένα πολύ καλό μήκος, το πλάτος τα χαλάει όλα, και κάνει τον όγκο του ενυδρείου όχι ιδιαίτερα μεγάλο, μόνο 110 λίτρα. Τα λίτρα αυτά και μόνο δεν σου δίνουν και πολλές δυνατότητες για χρυσόψαρα, 2-3 και αυτά με το ζόρι και μόνο funcy (αυτά με τη διπλή ουρά). Τον «γλύφτη» θα σου έλεγα να τον ξεχάσεις, ο μύθος ότι είναι ψάρι με ξεσκονόπανο και σφουγγαρίστρα καλά κρατεί. Δεν είναι έτσι όμως, ο «γλύφτης» είναι γατόψαρο και οι συνήθως κυκλοφορούν τα είδη που γίνονται τεράστια, και επίσης οι παράμετροι του νερού δεν ταιριάζει με το είδος νερού που θέλουν τα χρυσόψαρα. Επίσης με τα χρυσόψαρα δύσκολα θα βρούμε ψάρι που θα ταιριάζει μαζί του γιατί είναι ψάρι κρύου νερού αλλά και δεν χρειάζεται να βάλουμε κάτι άλλο, από μόνα τους γεμίζουν το ενυδρείο άνετα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-09-15, 21:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

με αυτό το πλατος τα λιτρα δε παιζουν ρολο μιλωντας για μεγαλα ψαρια. σε άλλο ενυδρειο 110 λιτρων με πιο κλασικες αναλογιες μπορει να έμπαιναν 2 φανσυ. αυτό και 3 μετρα να ηταν με 200+ λιτρα με αυτό το πλατος είναι απαγορευτικο για κατι τετοιο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-09-15, 22:39
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

καλως ηρθες κι απο μενα!
δυστυχως σε αυτο το πλατος για μενα δεν μπαινει ψαρι ευκολα..ισως καποια μικροψαρα που δεν το προτεινω.
χρυσοψαρα με τιποτα!
1.45 μηκος ενυδρειο γαριδαδικο δεν ξερω αν σου αρεσει , επομενως θα ελεγα να αλλαξεις τα 3 τζαμια και να γινει απο την αρχη.... εγω αυτο θα εκανα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
odin`s mini reef odin79 Nano Reef 40 26-10-16 20:26
Πολυ Νεος στο Σπορ saillak Αρχάριοι γλυκού νερού 13 14-03-14 20:31
νεος στο σπορ ενυδρειου με φητα ΜΑΡΘΑΡΗΣ ΣΑΒΒΑΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 26 24-08-11 15:39
Νέοι στο σπορ -συμβουλές? Fleur Αρχάριοι γλυκού νερού 2 01-02-08 23:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03829 seconds with 13 queries