Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-12-12, 19:41
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή Βοήθεια σε κατασκευή φωτιστικου...

Καλησπέρα και χρονια πολλα...μιας και εχω χρονο τωρα μεσα στις γιορτές..θα ηθελα ετσι να τροποποιήσω λιγο το φωτιστικο..και τι εννοώ...εχω το rio125 και το φωτιστικό του πρέπει να κλεινει 2χρονια καμμένο..τις λάμπες τις εχω βγάλλει και απλα πιανει χώρο...σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με ενα σκληρό κομματι πλαστικο ή ξυλο οπου θα ακουμπάνε τα flaps..το θέμα ειναι...εχω μια led stripe της aqualum,και για φωτισμό θα ηθελα ψυχρό λευκο και προσανατολίζομαι σε λεντ...εχω ανοικτο το ενδεχόμενο στεγανών ακροφυσίων (μαλλον arcadiaA) αλλα πρεπει να στηριχτούν καπου καπως !! στo ebay ειδα ετοιμα λεντ-στραιπς με μετασχηματιστη αλλα δεν ξέρω τι φως θα βγάζουν και ποσο θα κρατήσουν...θέλω οσοι μπορείτε να μου προτείνετε καποια οικονομική λύση(max budget 35e ) για σωστό φωτισμό(δεν εχω φυτα περα απο κατι βαλισνέριες ) και σωστή κατασκευή
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-12, 01:53
Το avatar του χρήστη petde
petde Ο χρήστης petde δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2008
Περιοχή: Αρτεμιδα/Λουτσα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε Τάσο.
Γιατί δεν δοκιμάζεις να επισκευάσεις το υπαρχών φωτιστικό ?
Πιστεύω πως τα οικονομικά Led stripes με τα κοινά smd led δεν θα μπορούν να ανταποκριθούν σε μελλοντικές υψηλότερες απαιτήσεις που πιθανόν να έχεις ,και θα σε βάλουν σε έξοδα πάλι.....
Εγώ θα σου πρότεινα να επισκευάσεις το ήδη υπαρχών φωτιστικό ,και όταν μπορέσεις να διαθέσεις κάποια ελάχιστα χρήματα παραπάνω,τότε μπορείς να φτιάξεις κάτι ποιο αξιόλογο.

Φιλικά Πέτρος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-12-12, 07:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τασο δεν καταλαβα ακριβως τι θες να κανεις.αφου το φωτιστικο λες θα το βγαλεις και θες να βαλεις λεντ,τα στεγανα ακροφυσια που κολλανε; εννοεις μηπως αν επισκευασεις το φωτιστικο;

αφου τη λεντοταινια την εχεις κ σε καλυπτει για τωρα γιατι δεν τη χρησιμοποιεις;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-12-12, 10:49
Το avatar του χρήστη korman709
korman709 Ο χρήστης korman709 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2012
Περιοχή: Bόλος
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

πηγαινε απο practiker...εχει ετοιμο φωτιστικο με λαμπα φθορισμου τ5 στα 9 ευρω.Αν θες κανεις και μια επενδυση απο ξυλο και εισαι μια χαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-12-12, 02:58
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τασο δεν καταλαβα ακριβως τι θες να κανεις.αφου το φωτιστικο λες θα το βγαλεις και θες να βαλεις λεντ,τα στεγανα ακροφυσια που κολλανε; εννοεις μηπως αν επισκευασεις το φωτιστικο;

αφου τη λεντοταινια την εχεις κ σε καλυπτει για τωρα γιατι δεν τη χρησιμοποιεις;
το φωτιστικο θελω να το καταργήσω...στη θέση του θέλω να βάλλω ή στεγανα ακροφυσια ετοιμα με μια λαμπα +την μπαρα λεντ που εχω ή να φτιαξω ενα φωτιστικο-καπακι εγω με 2 λαμπες+ τα λεντ ή ΚΑΘΑΡΑ και ΜΟΝΟ λεντ...

το φωτιστικο ειναι μπελας να επισκευαστεί και με τα ιδια λεφτα φτιάχνω κατι αλλο
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ζητώ βοήθεια για κατασκευή πολύπλοκου συστήματος! Rafas Αρχάριοι γλυκού νερού 2 23-07-11 07:05
Βοήθεια για κατασκευή με LED strip - sunrise/sunset του φτωχού.. aquaman DIY . Φτιάχτο μόνος σου 61 29-08-09 08:55
Βοήθεια στην κατασκευή λίμνης! ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 25-12-07 20:59
Κατασκευή εξάγωνου ενυδρείου (βοήθεια!!!) Kotsos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 26 14-09-07 18:16
΄Βοήθεια για diy κατασκευή ενυδρείου bakogiannisd DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 25-01-06 16:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03276 seconds with 13 queries