Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-07-09, 17:41
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή Γέννησαμε!!!

Καλησπερα , αυτες τις μερες παρακολουθω τις θυληκες μου Gyppines που πρεπει να ειναι ετοιμες να γεννησουν , οποτε και εψαχνα το ενυδρειο για τα μικρα , Μολις πριν λιγο παρατηρησα 3-4 μικρα τα οποια ειναι κατω στα φυτα και κανουν βολτες !!! τους εριξα φυλαρακι τροφη την οποια την ετριψα με το χερι , και αμεσως ορμηξαν να φανε . Χρειαζεται κατι να κανω τωρα ? αλλαγη νερου που ελεγα να κανω να την κανω η να μεγαλωσουν λιγακι ? Επισης η θυληκια ειναι ακομα φουσκωμενη full οποτε περιμενω και αλλα και μαλλον πολλα . Το ενυδρειο μου ειναι 300 litra οποτε πιστευω να μην εχω προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-07-09, 18:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

να σου ζησουν!!! αλλαγες θα κανεις κανονικα...μη σου πω και συχνοτερες λογω πιθανον υπολλειματων τροφης...
βαλε και κερατοφυλλο στην επιφανεια αν δεν εχεις πολλα φυτα για καταφυγιο...για να ζησουν περισσοτερα....τι αλλα ψαρια εχεις μεσα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-07-09, 19:13
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
να σου ζησουν!!! αλλαγες θα κανεις κανονικα...μη σου πω και συχνοτερες λογω πιθανον υπολλειματων τροφης...
βαλε και κερατοφυλλο στην επιφανεια αν δεν εχεις πολλα φυτα για καταφυγιο...για να ζησουν περισσοτερα....τι αλλα ψαρια εχεις μεσα??
Ευχαριστω,

Λογο οτι το ενυδρειο μου ειναι ψηλο , εχω αναγκαστει και εχω φυτα κατω και οχι πολλα στην επιφανεια , στην επιφανεια εχω μονο κατι ψευτικα που επιπλεουν για τα μικρα ετσι και θελησουν να πανε επανω , αλλα προς το παρων τουλαχιστον αυτα που εχω βρει και ζουν μεχρι τωρα ειναι στα φυτα κατω και εκει κρυβονται οταν ερχονται τα μεγαλυτερα .

Αυτη την στιγμη εκτος απο τα guppy εχω και δυο ξιφορορους και εναν silver shark , δεν ξερω αν τα εχουν δει τα μικρα , παντος αυτα ξερουν πολυ καλα να κρυβονται .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-07-09, 14:23
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

na ta xeresai !!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-07-09, 14:23
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Τελικα τα μικρα ειναι γεννημενα καποια περισοτερες ημερες απο οτι ειχα δει ... γιατι καποια ειναι εμφανως μεγαλυτερα απο αλλα , και εχουν αρχισει να κανουν βολτες και εξω απο τις κρυψονες τους ...

Βεβαιος ειχα και ενα δυσαρεστο σημερα , ο αρσενικος χιφοφορος μας την εκανε ... αιτια δεν ξερω , θα παρω μετροισεις σε λιγο και θα δουμε .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-07-09, 17:15
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Καλησπερα , 5η ημερα και ολλα τα gupakia ειναι μια χαρα ... εχουν αρχισει και ανεβενουν προς τα επανω σιγα σιγα και τα αλλα δεν τα κυνηγανε και πολυ ... Το θεμα ειναι οτι οι θυληκες ειναι ακομα φουσκωμενες , λετε να εχω και αλλα μικρα συντομα ? Ειναι οι πρωτη τους γεννα . Επισης ετοιμαζομαι για αλλαγη 100 λιτρων , και ας ελπιζουμε οτι δεν θα παει κανενα στην αποχετευση απο τα μικρα ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-07-09, 17:36
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

περιπου καθε μηνα γεννανε....οποτε συντομα φυσικα και θα εχεις κι αλλες γεννες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-07-09, 17:53
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Καλή αρχή και καλές γέννες.
Αν της πήρες ενήλικες της θηλυκές δεν αποκλείετε να έχουν γέννηση στο παρελθόν.

100 λίτρα αλλαγή νερού!!! Για ποιο λόγο ??? ποσά λίτρα έχει συνολικά νερό το ενυδρείο???.

Μεγάλες αλλαγές καλό είναι να γίνονται όταν έχουμε ψόφια ψαριά σε αποσύνθεση και όχι όταν έχουμε γέννες.

Το silver shark δε ξερώ τι θέλει σε απαιτήσεις και αν ταιριάζει στην σύνθεση του νερού και του ενυδρείου με ζωοτόκα, τα γκαπί είναι “σκυλιά” ψαριά και δεν θέλουν συχνές αλλαγές νερού σε τόσο μεγάλες ποσότητες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-07-09, 19:34
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι 300 λιτρα, αλλαγη ενος τριτου ειναι μια χαρα αφ ενος, αλλά ειδικα οταν εχουμε μωρα-νεαρα ψαρια, επιβαλλεται να κανουμε οσο συχνες και μεγαλες αλλαγες γινεται φιλε πουριτανε, γιατι αν θελουμε να μεγαλωσουν σωστα αυτο σημαινει οτι τρωνε πολυ - αποβαλλουν πολυ, και ρουφανε ιχνοστοιχεια ταχυτατα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-07-09, 20:31
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Τα ψαρακια τα ειχα παρει και ηταν πολυ μικρα , μαλλον δεν πρεπει να ειχαν γεννησει , γιατι σε σχεση οσο ειναι τωρα ειναι σχεδον τα διπλασια ... Αλλα δεν ορκιζομαι κιωλας , Το ενυδρειο μου ειναι 300+ λιτρα και λεω να κανω περιπου μια φορα τον μηνα αυτη την αλλαγη , γιατι ειναι αρκετο νερο , και απο μετρησεις προς το παρων παμε καλα .

Ο Silver shark ειδα οτι μπορει να μπει με κοινωνικο ενυδρειο , και μαλιστα μεχρι στιγμης δεν μου εχει δημιουργησει καποιο προβλημα.

Η πλακα παντος ειναι οτι τα μικρα αν και ειναι μια σταλια εχουν το θαρος και ανεβενουν επανω μαζι με τα αλλα .. Τρελο γελιο

Οσο για τα περιτοματα οντως βλεπω οτι εχουν αρχισει να γινονται ποιο πολλα οποτε η αλλαγη νερου λογικα επιβαλετε.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-07-09, 00:23
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Θεωρώ ότι η άσκοπες αλλαγές νερού δεν προσφέρουν καλό.
(σε ότι αφορά τα Γκαπί. Από δική μου εμπειρία.)

Έχω κατάληξη ότι οι συχνές αλλαγές νερού βοηθάνε στο να γεννήσουν τα θηλυκά. Τώρα αυτό δε ξερώ αν είναι καλό γιατί ίσως τα ψαριά το συνδυάζουν με κάτι άλλο που ίσως στην φύση να σημαίνει ότι η λίμνη τους θα γεμίσει με νερό από πλημμύρες και θα έρθει και τροφή από την στεριά από τα πλημμυρισμένα χώματα.

Εγώ που δεν κάνω συχνές αλλαγές βλέπω ότι τα θηλυκά όταν έρθει η ώρα τους πάνε στην γωνιά τους και γεννάνε .

Οι αλλαγές νερού καταστρέφουν την βλέννη που υπάρχει πάνω στο σώμα τους.
Το αντιχλωριο δε θεωρό ότι κάνει τα πάντα ώστε το νερό να είναι τελείως ακίνδυνο.


Βάζω φωτογραφίες από όσα ψαριά μείνανε στο ενυδρείο (τα υπόλοιπα πήγαν σε λιμνούλα) οποίος ξέρει από γκαπί μπορεί να κρίνει αν έχουν σωστή διάπλαση, χρώματα, φαγωμένες ουρές, η δεν παίζει γόνος.

(το ενυδρείο έχει 4 μεγάλες θηλυκες και μια ποιο μικρή) μετράω αυτή την στιγμή κάπου 60-70 γόνους από 2 γέννες) μπορεί να είναι και από παραπάνω απλά έτσι νομίζω εγώ.
Κρυψώνα υπάρχει ένα μικρό κομμάτι ξύλο με μια καταστραμμένη ανουμπια.
Παρόλα αυτά όλα είναι υγιές όπως πάντα.

Μπορεί το ενυδρείο να μην είναι για το σαλόνι (το στήσιμο είναι για να μεγαλώνει σωστά ψαριά).

Οι αλλαγές του νερό είναι το τελευταίο που θα μας ενδιαφέρει για το αν τα ψαριά θα είναι υγιείς.
Τροφή-ήλιος-θερμοκρασία για μένα είναι τα βασικά αν αυτά είναι όπως πρέπει το νερό από μονό του θα στρώσει.

Είναι πολλά θα μπορούσα να πω αλλά μια και το φόρτε μου δεν είναι το γράψιμο γραφώ τα ποιο βασικά.

Μπορεί να διαφωνούνε κάποιοι με αυτά.
Απλά είναι εμπειρίες 3 και παραπάνω χρονών που ασχολούμαι μονό με το είδος αυτό και μπορώ να πω ότι δεν βλέπω θανάτους(τα γέρικα πεθαίνουν) οι αρρώστιες.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  G1.jpg
Εμφανίσεις:  354
Μέγεθος:  79,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  G2.jpg
Εμφανίσεις:  371
Μέγεθος:  33,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  G3.jpg
Εμφανίσεις:  377
Μέγεθος:  29,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  G4.jpg
Εμφανίσεις:  358
Μέγεθος:  83,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  G5.jpg
Εμφανίσεις:  365
Μέγεθος:  32,8 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-07-09, 13:47
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

πουριτανος το ενυδρειο σου ποσα λιτρα ειναι?το βλεπω μισοαδειο η ειναι η ιδεα μου,και που εξυπηρετη αυτο?
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-07-09, 14:27
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

να κανω και εγω μια ερωτηση?το νερο γιατι εχει κιτρινο χρωμα?
θελω και εγω να ασχοληθω με guppies
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-07-09, 16:01
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Πουριτανε μαλλον εχεις μεινει περαν του δεοντος σε μερικα "ρητα" παλιων πετσοπαδων, σαν κι αυτο που λες οτι οι αλλαγες νερου καταστρεφουν την βλεννη του δερματος,,, ελεος!
Ειναι παγκοσμια γνωστο κι αποδεδειγμενο τωρα πια, οτι οσο πιο συχνες αλλαγες κανεις σε ενυδρειο με μωρα-νεαρα ψαρια, τοσο πιο γρηγορα και σωστα μεγαλωνουν, κι εχουν γινει και αμετρητες συγκρισεις με δυο ενυδρεια με ψαρια απο την ιδια γεννα, το ενα με συχνες αλλαγες και το αλλο χωρις αλλαγες, και τα πρωτα διπλασιαζονταν σε μεγεθος απο τα δευτερα και θα μπορουσα να γραφω ωρες - τοχω κανει κι εγω ουκ ολιγες φορες,
Ξαναλεω, τα μικρα τρωνε πολυ - αποβαλλουν πολυ, και ρουφανε ιχνοστοιχεια ταχυτατα, πρεπει οτι αποβαλλουν να βγαινει, γιατι αν μενουν ολα τα καταλοιπα μεσα στο νερο φρεναρουν την αναπτυξη (και την υγεια τους γενικοτερα) και να αναπληρωνονται συχνα τα ιχνοστοιχεια.

Βλεπω οτι το ενυδρειο ΣΟΥ, ειναι αρκετα μεγαλο με λιγα ψαρια, πραγμα που ενδεχομενως σου δινει ενα μικρο περιθωριο αμελειας. Αν θες, κανε ενα πειραμα τους επομενους μηνες και με τις ιδιες συνθηκες που τα κρατας μεχρι τωρα οσον αφορα τροφη-θερμοκρασια κλπ, κανε συχνες και μεγαλες αλλαγες νερου, να δεις αν θαχεις διαφορά στους ρυθμους αναπτυξης και στην κατασταση και στο μεγεθος των ψαριων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 12-07-09 στις 00:34
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-07-09, 22:20
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Κύριε toils σας εκτιμώ και σέβομαι την μεγάλη εμπειρία που έχετε στο χώρο του ενυδρείου.

Δεν θέλω να περάσω το μήνυμα ότι οι αλλαγές είναι κακό πράμα για τα ψαριά .

Απλά δεν μπορούμε όλα τα ψαριά να τα βάζουμε στο ίδιο καζάνι.

Βλέπω είτε πρόκειται για κηλίδες είτε για ζωοτόκα, κρύου νερού, κηλίδες νοτίου βορίου Αμερικης, Ταϊλανδής, Ασίας, Αμαζονιου Κτλ σε όλα ισχύουν τα ιδία πράματα!!!
Πως είναι δυνατών ψαριά που ζουν σε διαφορετικές χώρες με διαφορετική χλωρίδα – πανίδα άλλες θερμοκρασίες να πρέπει να θέλουν όλα 1/3 η 1/4 αλλαγή νερού .

Αλλά ζούνε σε ποταμιά αλλά σε στάσιμα νερά (γεμίσματα από νεροποντές) αλλά σε ποταμιά με μεγάλα ρεύματα κτλ.
Δεν είναι τραβηγμένων να λεμέ ότι όλα θέλουν πάνω κάτω τα ιδία?

[Από παιδάκι είχα την τύχη να μεγαλώσω διπλά σε ένα ποταμάκι με κουνουποψαρα .
Και γενικά ασχολούμαι με το να παρακολουθώ το συγκεκριμένο είδος πολλά χρονιά έως σήμερα σε διαφορές φυσικές λίμνες. (είμαι φυσιολάτρης σε ότι αφορά φυσικές λίμνες η ποταμάκια) ]

Αν πάρουμε ότι σαν συνήθειες τα κουνουποψαρα μοιάζουν με τα γκαπι. Τονίζω ως προς συνήθειες και όχι σε θέμα ανθεκτικότητας και επιθετικής συμπεριφοράς .
Τότε δεν έχουν πρόβλημα με σχετικά στάσιμα νερά (όχι συχνό γέμισμα με φρέσκο νερό) .

Επειδή έχω κάνει αρκετά πειράματα δε θα πω εδώ και 3 χρονιά και πάνω που έχω γκαπί στην κατοχη μου θα πω τα τελευταία 2 χρονιά είδα ότι αν στρώσει το ενυδρείο μετά γίνετε ψιλό αυτοσυντηρούμενο.


Εδώ και 2 χρονιά θα πω εγώ δεν χάνω ψαριά. Ίσως να είναι γερής κράσης τα ψαριά μου η ίσως τα έχω μάθει να είναι ανθεκτικά. Μια και φροντίζω να τα παρέχω ζωντανή τροφή ,ήλιο και κυμαινόμενη θερμοκρασία.

Πιστεύω ότι πάνω από όλα προσπαθούμε να αντιγράψουμε την φύση και της συνθήκες που ζούνε σε μια φυσική λίμνη.
Δε θα δούμε ποτέ μια λίμνη να αλλάζει το νερό της κατά 1/3 .
Το ότι δεν επηρεάζετε εύκολα μια φυσική λίμνη είναι ότι έχει αποικίες βακτηριών Κτλ παντού.Αλλά και το νέο νερό που θα πέσει από βροχές η πλημμύρες είναι πολύ λίγο σε σχέση με τα λίτρα της λίμνης. ¶ρα το νερό που μπαίνει σε μια λίμνη είναι πολύ λίγο.

Δεν είναι ψαριά που ζούνε σε κρύο νερό που τρέχει κάθε τόσο νέο κρύο νερό από κάποια πηγή ενός βουνού . Εκεί μιλάμε για αλλά ψαριά που αναζητούν συνεχεία φρέσκο νερό. Εδώ μιλάμε για ψαράκια που ζούνε σε αργά κινούμενα ποταμιά η μικρές λίμνες.

Αν τα παρατηρήσουμε τα γκαπί σε κάποια τεχνίτη λίμνη θα δούμε ότι πάνε στης όχθες όλη μέρα,εκεί συχνάζουν στα ζεστά νερά που όπως είναι ίσως γνωστο όλη η βρομιά μιας λίμνης μαζεύετε στης όχθες. Και υπάρχει πολύ μικρή η καθόλου κυκλοφορια. (πολυ ζεστο νερο και καθολου κυκλοφορια= πολυ χαλια ποιοτητα νερου)

Το ότι είναι ψαριά που τους αρέσει και το ρεύμα στο νερό είναι γνωστό αλλά όπως είπα πριν αράζουν στα ποιο ρηχά τμήματα μιας λίμνης. (χωράει μεγάλη ανάλυση μια και τα μικρά κινούνε κύριος στα ποιο ρηχά νερά τα μεγάλα αρσενικά σε λίγο ποιο βαθιά και τέλος τα θηλυκα σε ακόμα ποιο βαθιά νερά και μισο κρυμμενα στα φυτά)

Ασχολούμαι με ένα είδος και μονό και επειδή το έχω παρατηρήσει σε διαφορές συνθήκες πιστεύω ότι οι αλλαγές σε τέτοια ποσοστά για ψαριά που βρομίζουν λίγο είναι υπερβολικός.
Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι νομίζει.
Πάντα προσπαθώ σε ότι λέω να είναι κατόπιν παρατηρήσεις και εμπειρίας.
Ίσως και να κάνω λάθος .

Απλά ξερώ ότι τα ψαριά μου δεν είναι ούτε ατροφικά ούτε με διπλάσιες. Φωτογραφίες έβαλα .όσο μπόρεσα το ανέλυσα .

Εδώ και ένα χρόνο το 20 λίτρο ενυδρείο έτρεχε χωρίς φίλτρο και χωρίς θερμοστάτη.
Από κει και πέρα δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω.

Το νερό δεν είναι πράσινο αν δεις της φωτογραφίες που είναι τραβηγμένες από ψηλά θα δεις ότι το νερό είναι καθαρό. Τα τοιχώματα είναι απλά λίγο πρασινωπά.

Προς ΜΙΜΗΣ & Δημητρης89
Το νερό είναι λίγο γιατί γίνετε πολύ αργή αναπληρωση σε νερό (το 60 λιτρο ενυδρείο έχει 1 μηνά που ξαναστήθηκε)
Στο ενυδρείο δεν έχει μπει ακόμα φίλτρο στήθηκε δηλαδή με λίγη μπιχλα από το 20 λίτρο και με 80 % νερό από το 20 λίτρο και 20% με νέο νερό. Σε αυτή την φάση το ενυδρείο έχει 11cm σε ύψους νερό και γύρο στα 20 λίτρα νερό. Ανά 4-5 μέρες βάζω 1-2 δάχτυλα νερό λίγο παραπάνω από ότι εξατμίζετε δηλαδή.

Και για το τελος
Όλοι μας έχουμε συνάντηση πιστεύω σε κάποια ταβέρνα η κανένα μαγαζί με παρατημένο ενυδρείο και ομως μέσα βλέπουμε τεραστία ψαριά που ζούνε χρονιά!!!
Το νερό είναι ψιλό σκούρο καφέ η πρασινωπό.
Μετα την παρατήρηση που κάνουμε της αθλιότητας του νερού και του τεραστίου ψαριού οι ψαριών.
Οι απορίες που έρχονται είναι πως ζει το ψαρί? Και είναι και υγιείς? Οποίος ψάξει ένα βήμα παραπάνω θα δει ότι η βιολογία είναι σταθερή και το νερό δεν αλλαζει κάθε τόσο να την καταστρέφει.

Μπορεί να ακούγεται κάπως ακραίο
Αλλά είναι μια αλήθεια όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ.

Ευχαριστώ για των χρόνο σας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-07-09, 14:10
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ωραια ολα αυτα που λες, εκτος απο ενα μονο σημειο.
Τα λιτρα μιας λιμνης/ποταμιου δεν εχουν καμμια απολυτως σχεση με τα ενυδρεια που εχουμε στα ενυδρεια
Σε 1000 λιτρα λιμνη μαλλον δεν ζει κανενα ψαρι. Σε 1000 λιτρα ενυδρειο ομως ζουν αρκετα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-07-09, 00:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά δεν μπορούμε όλα τα ψαριά να τα βάζουμε στο ίδιο καζάνι.
Βλέπω είτε πρόκειται για κηλίδες είτε για ζωοτόκα, κρύου νερού, κηλίδες νοτίου βορίου Αμερικης, Ταϊλανδής, Ασίας, Αμαζονιου Κτλ σε όλα ισχύουν τα ιδία πράματα!!!
Πως είναι δυνατών ψαριά που ζουν σε διαφορετικές χώρες με διαφορετική χλωρίδα – πανίδα άλλες θερμοκρασίες να πρέπει να θέλουν όλα 1/3 η 1/4 αλλαγή νερού .
Αλλά ζούνε σε ποταμιά αλλά σε στάσιμα νερά (γεμίσματα από νεροποντές) αλλά σε ποταμιά με μεγάλα ρεύματα κτλ.
Δεν είναι τραβηγμένων να λεμέ ότι όλα θέλουν πάνω κάτω τα ιδία?
φιλε πουριτανε..δεν ισχυουν τα ιδια για ολα τα ψαρια..πως το λες αυτο?? ακριβως αυτο δε λεμε ολη την ωρα??..αλλα θελουν εντονη ροη αλλα οχι..αλλα σκληρο νερο αλλα μαλακο...αλλα φως αλλα ημιφως...αλλα φυτά και αλλα πετρες....που το ειδες το ιδιο??
μονο στις αλλαγες λεμε οτι ισχυει ΠΕΡΙΠΟΥ το ιδιο..κι αυτο γιατι ολα τα ψαρια οσο διαφορετικα και να ειναι εχουν ΕΝΑ κοινο....στη φυση ζουν ελευθερα...κι εμεις τα κλεισαμε σε ενυδρεια! ...οποτε ναι!!! αλλαγες σε ΟΛΑ!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-07-09, 00:37
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε πουριτανε..δεν ισχυουν τα ιδια για ολα τα ψαρια..πως το λες αυτο?? ακριβως αυτο δε λεμε ολη την ωρα??..αλλα θελουν εντονη ροη αλλα οχι..αλλα σκληρο νερο αλλα μαλακο...αλλα φως αλλα ημιφως...αλλα φυτά και αλλα πετρες....που το ειδες το ιδιο??
μονο στις αλλαγες λεμε οτι ισχυει ΠΕΡΙΠΟΥ το ιδιο..κι αυτο γιατι ολα τα ψαρια οσο διαφορετικα και να ειναι εχουν ΕΝΑ κοινο....στη φυση ζουν ελευθερα...κι εμεις τα κλεισαμε σε ενυδρεια! ...οποτε ναι!!! αλλαγες σε ΟΛΑ!!
...οποτε ναι!!! αλλαγες σε ΟΛΑ!
αυτό τι σημαίνει ? κάνουμε ότι γουστάρουμε???
Το αν εσύ η οι περισσότεροι τα έχουν χειμώνα καλοκαίρι μέσα σε ένα ενυδρείο δε σημαινει ότι το κάνουμε και όλοι μας.

Αναφέρομε στο θέμα των αλλαγών νερού κύριος.
Και μετά λέω μερικά πράματα που αφορούν τα γκαπι και κουνουποψαρα. Δεν μίλησα ούτε για ph ούτε kg ,γλυκό, μαλακό, όξινο η υφάλμυρο νερό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-07-09, 02:30
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ο ογκος του νερου, σε σχεση με τον πληθυσμο των ψαριων που ζουν σε αυτο το νερο, ειτε εναι ποταμι, ειτε λιμνη, οσο μικρη και ναναι αυτη, στη φυση, δεν εχει καμμια, μα καμμια σχεση, με τον υπερπληθυσμο που εχουμε στα ενυδρεια μας. Οι αμμωνιες, τα νιτρωδη, τα νιτρικα, δεν ειναι ποτε μετρησιμα (ακομα και σε ρηχα νερα, τα νερα δεν ειναι ποτε "στασιμα"). Και τα ιχνοστοιχεια παντα ερχονται, μιας και τα νερα δεν ακουμπανε σε γιαλι η σε μπετον αλλά σε φυσικο βυθο και λαμβανουν και νερα απο τα γυρω χωματα.
Γιαυτο μια κοινη παραμετρος, ασχετως pH, σκληροτητων, θερμοκρασιας κλπ, σε ολα τα ειδη που φιλοξενουμε, ειναι να τους παρεχουμε μη μετρησιμα ασχημα πραγματα, και ιχνοστοιχεια - κι αυτο γινεται με αλλαγες νερου. Δεν το γουσταρουμε, πρεπει...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-07-09, 11:22
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

παιδια καλα ολα αυτα που λετε αλλα εκ του αποτεσματος δεν κρινονται τα πραγματα?εγω απ οτι βλεπω τα ψαρακια του πουριτανου ειναι υγειεστατα και πολυ ομορφα.αυτο δεν θελουμε για τα ψαρια μας?αλλοι ειναι μενα ξεσκονοπανο στο χερι και ολο καθαριζουν,και παρολλα αυτα χανουν ψαρια.μηπως τελικα τα ψαρια(guppies) θελουν και την βρομια τους?
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-07-09, 14:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
...οποτε ναι!!! αλλαγες σε ΟΛΑ!
αυτό τι σημαίνει ? κάνουμε ότι γουστάρουμε???
Το αν εσύ η οι περισσότεροι τα έχουν χειμώνα καλοκαίρι μέσα σε ένα ενυδρείο δε σημαινει ότι το κάνουμε και όλοι μας.
.
προσωπικα δε γουσταρω τις αλλαγες...μακαρι να μην ηταν αναγκαιες για μενα...οποτε δε κανω οτι γουσταρω...κανω αυτο που πρεπει συμφωνα με τη γνωση και τηνεμπειρια ειδικων επι πολλα ετη....εσυ με καποια χρονια στα γκαπυ λες οτι κανεις κατι διαφορετικα....οκ..αλλα μη λες οτι κανω εγω οτι γουσταρω...

υ.γ. και ναι....δεν εχω την πολυτελεια να τα βγαλω να "αεριζονται" το καλοκαιρι...τα εχω μεσα χειμωνα καλοκαιρι....και ψαρια και φυτα και δοξα τω Θεω ολα οκ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια καλα ολα αυτα που λετε αλλα εκ του αποτεσματος δεν κρινονται τα πραγματα?εγω απ οτι βλεπω τα ψαρακια του πουριτανου ειναι υγειεστατα και πολυ ομορφα.αυτο δεν θελουμε για τα ψαρια μας?αλλοι ειναι μενα ξεσκονοπανο στο χερι και ολο καθαριζουν,και παρολλα αυτα χανουν ψαρια.μηπως τελικα τα ψαρια(guppies) θελουν και την βρομια τους?
ναι εκ του αποτελεσματος...και το αποτελεσμα λεει οτι με συχνες αλλαγες εισαι οκ...και δεν ακροβατεις..ουτε ειναι τυχη το γεγονος οτι ολα πανε καλα! κανεις δε μαλωνει και δε πιεζει κανεναν...αν διαβαζοντας το φορουμ τακτικα...και αλλους τοπους του διαδικτυου...βγαλεις το συμπερασμα οτι καποια ψαρια "θελουν και τη βρωμια τους" ...τοτε εισαι ελευθερος να τα εχεις σε οση βρωμα θελεις...
μπορει τα ψαρακια τουπουριτανου να ειναι οκ...προσωπικα δε τα εχω δει....εχουν κι αλλοι ψαρακια (γκαπυ) που τους αλλαζουν τακτικα το νερο - αναμεσα τους κι εγω - και επισης θριαμβευουν στα ενυδρεια τους...
εσυ επιλεγεις και κανεις οτι θελεις..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 14-07-09 στις 14:52
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-07-09, 14:25
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ ότι η άσκοπες αλλαγές νερού δεν προσφέρουν καλό.
Οι αλλαγές νερού καταστρέφουν την βλέννη που υπάρχει πάνω στο σώμα τους.
Το αντιχλωριο δε θεωρό ότι κάνει τα πάντα ώστε το νερό να είναι τελείως ακίνδυνο.
επισης για τα παραπανω....
μπορεις να πεις τη δικη σου εμπειρια φυσικα....αλλα οταν καποιοι αλλοι λενε το αντιθετο για να μη παρεξηγηθουν απο αρχαριους..που δεν εχουν την εμπειρια και τη γνωση ατομων που ασχολουνται καιρο με το χομπυ...ας μη δεχομαστε και εκφρασεις του τυπου "κανουμε οτι γουσταρουμε"...
προσωπικη μου γνωμη οι παραπανω φρασεις ενεχουν τον κινδυνο παραπλανησης εστω και αν δεν γραφτηκαν για αυτο το σκοπο. και θελω να το επισημανω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-07-09, 14:25
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Προεπιλογή

έχω και εγώ guppy εδώ και ένα χρόνο και κάνω αλλαγή κάθε εβδομάδα και όλα τέλεια δε χάνω κανένα και γεννάνε συνεχεια και αναπτύσσονται πολύ γρήγορα.
σορρυ για τα αγγλικα ζητω απο το moderator να σβησει το post μου
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-07-09, 15:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Ακόμα και στις τεχνητές λίμνες, όπου θεωρούνται μακράν οι πιο βρόμικοι τεχνητοί βιότοποι, είναι αναγκαίες οι αλλαγές νερού. Η μοναδική διαφορά βέβαια είναι ότι το 20-30% του νερού δεν αλλάζεται, αλλά εξατμίζεται. Το νερό αυτό αναπληρώνεται με φρέσκο, έτσι παρέχονται ξανά τα σημαντικά ιχνοστοχεία που χρειάζεται το οικοσύστημα.

Προχωράω μάλιστα και ένα βήμα πιο πέρα, λέγοντας ότι σε περίπτωση που δεν υπάρχουν φυτά, η αλλαγή νερού αναφέρεται από όλους τους pond masters ως εξαιρετικά σημαντική.

Είναι επίσης γεγονός ότι το νερό του ενυδρείου θεωρείται στάσιμο.(γιατί στην πραγματικότητα στάσιμο είναι και απλά μπαινοβγαίνει στον ιδιο χώρο αρκετές φορές τη μέρα μέσω φίλτρου). Το φίλτρο όμως δεν είναι σε θέση να ανπληρώσει κάποιες ευεργετικές ουσίες του νερού, ουσίες που κάποιες από αυτές δεν ωφελούν άμεσα τα ίδια τα ψάρια, αλλά τα βακτήρια, τα φυτά, το μίνι βιότοπο γενικότερα. Αφού στιγμής υπάρχουν βακτήρια, θα πει ότι πραγματοποιούνται ακατάπαυστα ζημώσεις με αποτέλεσμα να δεσμεύονται κάποια στοιχεία και να ελευθερώνονται κάποια άλλα και δεν μιλάω μόνο για τα νιτρικά ή τα φωσφορικά άλατα. Μιλάω για τις λοιπές αντιδράσεις που γίνονται μεταξύ των στοιχείων/σύστασης του νερού, σε σχέση με τα αέρια που παράγονται και τις ουσίες των ψαριών.

Οι αλλαγές νερού είναι εξαιρετικά σημαντικές για να διώξουμε κάποια και να επαναφέρουμε άλλα.

Είναι ανάγκη δηλαδή να ξανα-αναφέρω το παράδειγμα του σκύλου που τρώει μόνο ψωμί?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-07-09, 16:24
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

φιλε Πανο εγω κανω αλλαγες καθε 20μερες το 50% και εχω να χασω ψαρι 1χρονο περιπου.τα ψαρακια μου ειναι υγειεστατα,δεν ειπα οτι το κανω εγω,απλα -ισως -και ο τροπος του πουριτανου ειναι σωστος,απλα υπαρχουν πολλες περιπτωσεις ατομον που δεν προσεχαν(καθαριζαν)τοσο συχνα τα ψαρια τους και αυτα γινονται θηρια.παντα ειναι τυχαιο αυτο?
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-07-09, 17:27
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Φίλε Πάνο εσύ είσαι ο μονός που κατάλαβε ότι μιλάω για διαφορά πράματα ενώ εγώ μιλούσα στην συγκεκριμένη παραγραφώ για το αν πρέπει να κάνουμε σε όλα τα ψαριά το ίδιο συχνά αλλαγές στο νερό.

Εσύ είπες αλλαγές σε όλα . κάτι που θεωρό ότι είναι πολύ γενικό και αφημένο και ζήτησα διευκρινήσεις έβαλα και ερωτηματικά.

Δε θεωρώ ότι κάνω κάτι τελείως διαφορετικό από άλλους συνχομπιστες. Απλά δε κάνω σε τόσο μεγάλα ποσοστά αλλαγές νερού. (το θέμα άρχισε όταν άκουσα 100 λίτρα αλλαγή νερού για 300 λίτρα ενυδρείο) .

Το να αφήνεις υπόνοιες για ακροβατισμούς και ότι ίσως τα ψαριά μου να μην είναι υγειές είναι κάτι που όσες φωτογραφίες ανεβάσω δεν πρόκριτε να πείσω ανθρώπους που δεν θέλουν να δουν την αλήθεια.
Προσωπικά προσπαθώ όσο γίνετε να αντιγραφώ την φύση και να δίνω όσο μπορώ ποιο πραγματικές συνθήκες στα ψαριά. Έτσι πως πάνε τα πράματα σε λίγο θα λεμέ ότι η τεχνίτες συνθήκες που προσφέρουν κάποιου καθαρά ενυδρειοφιλοι είναι και οι πραγματικές για το συγκεκριμένο είδος.

Τα γκαπι είναι ανθεκτικά ψαριά αυτό είναι το μονό σίγουρο από εκεί και πέρα κρίνει ο καθένας για ποιο λόγω επιβιώνουν στο ενυδρείο του.
Επιβιώνουν γιατί όντος τους αρέσει το πολύ καθαρό νερό η απλά τα καταφέρνουν λόγω ανθεκτικότητας. Κάποιος μπορεί να πει και το αντίθετο πάνω σε αυτό.

Δεν είναι κρυφό ότι προτείνονται σε αρχαρίους κύριος λόγω ανθεκτικότητας.

Το ότι ασχολούμαι 3 χρονιά με γκαπι είναι αλήθεια όπως αλήθεια είναι ότι ασχολούμαι από 8 χρονών με κουνουποψαρα που είναι ξαδέλφια με τα γκαπι. Όπως είπα το να τα παρατηρείς χρονιά στην φύση μαθαίνεις πολλά περισσότερα από το να τα χαζεύεις πίσω από ένα γυαλί.

Επειδή όλα έχουν και ένα όριο δεν μένω σε άλλη χωρά οποίος έχει αμφιβολίες για τα ψαριά μου ας πέραση να από το σπίτι μου να των κεράσω και καφέ και να δει ότι θέλει .

Τέλος ο καθένας κάνει ενυδρείο με ψαριά με διαφορετικό σκεπτικό άλλος θέλει να έχει ένα πολύ ωραίο ενυδρείο στημένο στο σαλόνι του.
Και άλλος θέλει να έχει γερά ψαριά και κοιτάει την ομορφιά της Ζωής και την εξέλιξη και μονό των ψαριών αδιαφορώντας για το aquascape.

Το αν ένα νερό θα είναι βρόμικο η όχι
Έχει να κάνει με το αν έχει γνώση αυτός που ταΐζει ,ότι ρίχνει σωστή ποσότητα τροφής. Αν δεν ξέρει να ρίχνει σωστά ναι το νερό θα βρομίσει ποιο γρήγορα από κάποιον που λόγω εμπειρίας έχει μάθει να ταΐζει ποιο σωστά.

Ένας ακόμα λόγος που θα επηρεάσει για το ποσό συχνά θα γίνει μια αλλαγή είναι πόση βιολογία υπάρχει στο ενυδρείο ώστε να απορροφήσουν η όχι τα κατάλοιπα τροφής και η ακαθαρσίες των ψαριών. Ενυδρεία με περίσσια βιολογία και εκτός φίλτρου είναι πολύ ποιο ανθεκτικά και τα καταφέρνουν καλυτέρα από ενυδρεία που έχουν κύριος την βιολογία μέσα σε ένα φίλτρο.
¶λλος λόγος είναι σε πόσους βαθμούς κινητέ το νερό ενός ενυδρείο ένα ενυδρείο που έχει θερμοκρασίες Πάνο από 27 θα πρέπει να κάνει ποιο συχνά αλλαγές νερού από ένα που λειτουργεί στους 24 λόγω ότι όσο ποιο ζεστό νερό εχουμε τόσο ποιο γρήγορα γίνετε η αποσύνθεση .
Πιστεύω ότι για να γίνει μια αλλαγή νερού παίζουν πολλά πράματα που καθορίζουν ποτέ θα πρέπει να γίνει. όσοι ασχολούνται αρκετά με τα ενυδρεία τους είναι κάτι που με το καιρό το αντιλαμβάνονται και με την εμπειρία που αποκτούν κάνουν της ανάλογες αλλαγές

¶ρα πιστεύω ότι όλα έχουν να κάνουν με το τι “επιβάρυνση” δέχεται ένα ενυδρείο κάτι που αυτόματα καθορίζει και της αλλαγές. + όλα όσα έχουν να κάνουν με τις ιδιαιτερότητες των ψαριών
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-07-09, 18:15
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά προσπαθώ όσο γίνετε να αντιγραφώ την φύση και να δίνω όσο μπορώ ποιο πραγματικές συνθήκες στα ψαριά. Έτσι πως πάνε τα πράματα σε λίγο θα λεμέ ότι η τεχνίτες συνθήκες που προσφέρουν κάποιου καθαρά ενυδρειοφιλοι είναι και οι πραγματικές για το συγκεκριμένο είδος.
Ε, φίλε Βασίλη δεν προσπαθείς και φυσικά δεν αντιγράφεις καθόλου τη φύση, αλλά πειραματίζεσαι με τα τα όρια αντοχής των ανθεκτικών ψαριών. Αφού σήμερα έχω μπροστά μου τόσες πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα, άλλο είναι να πειραματίζομαι κάτι άλλο από αυτά που προτείνονται παγκοσμίως από τους ειδικούς και άλλο αντιγράφω και να εννοώ τα πράγματα όπως θέλω και πιστεύω εγώ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι κρυφό ότι προτείνονται σε αρχαρίους κύριος λόγω ανθεκτικότητας.
Και είναι αυτός λόγος να τα φέρνουμε στα όριά τους?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι ασχολούμαι 3 χρονιά με γκαπι είναι αλήθεια όπως αλήθεια είναι ότι ασχολούμαι από 8 χρονών με κουνουποψαρα που είναι ξαδέλφια με τα γκαπι. Όπως είπα το να τα παρατηρείς χρονιά στην φύση μαθαίνεις πολλά περισσότερα από το να τα χαζεύεις πίσω από ένα γυαλί.
Ξαδέλφια ναι, ίδια και ίδιες απαιτήσεις όχι και πάλι όχι!!! Εξάλλου τα gambusia affinis δεν είναι τροπικά. Κουνουπόψαρα είχα και εγώ για σχεδόν 10 χρόνια. Αρχικά στη λίμνη και αργότερα σε ενυδρείο 80 λίτρων με φυτά. Τα έχω μελετήσει όσο τίποτε άλλο. Ρώτησε με ότι θέλεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Και άλλος θέλει να έχει γερά ψαριά και κοιτάει την ομορφιά της Ζωής και την εξέλιξη και μονό των ψαριών αδιαφορώντας για το aquascape.
Καμία σχέση Βασίλη. Πίστεψέ με θέλεις πολύ διάβασμα να εννοήσεις τι θα πει φύση-όρια-φυσικό περιβάλλον-βιότοπος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενυδρεία με περίσσια βιολογία και εκτός φίλτρου είναι πολύ ποιο ανθεκτικά και τα καταφέρνουν καλυτέρα από ενυδρεία που έχουν κύριος την βιολογία μέσα σε ένα φίλτρο.
¶λλος λόγος είναι σε πόσους βαθμούς κινητέ το νερό ενός ενυδρείο ένα ενυδρείο που έχει θερμοκρασίες Πάνο από 27 θα πρέπει να κάνει ποιο συχνά αλλαγές νερού από ένα που λειτουργεί στους 24 λόγω ότι όσο ποιο ζεστό νερό εχουμε τόσο ποιο γρήγορα γίνετε η αποσύνθεση.
Αγαπητέ Βασίλη, υπάρχει και δημιουργείται τόση βιολογία, όση να καταναλώνει συγκεκριμένη ποσότητα αμμωνίας που υπάρχει διαθέσημη στο νερό. Ποτέ δεν υπάρχει περίσσια βιολογίας. Όταν λιγοστέψει η αμμωνία και τα περιφερή της, τότε λιγοστεύει και η βιολογία ή διαφορετικά πεθαίνει.
Επίσης, η θερμοκρασία βοηθάει μόνο στην γρηγορότερη δημιουργία και εξάπλωση της βιολογίας.

Φιλικότατα όλα αυτά Βασίλη ε? Μην σε παραπλανά ο τρόπος γραφής μου που ίσως να σας μοιάζει αυστηρός. Να βοηθήσω θέλω χωρίς θυμό βέβαια.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-07-09, 19:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να αφήνεις υπόνοιες για ακροβατισμούς και ότι ίσως τα ψαριά μου να μην είναι υγειές είναι κάτι που όσες φωτογραφίες ανεβάσω δεν πρόκριτε να πείσω ανθρώπους που δεν θέλουν να δουν την αλήθεια.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει τα ψαρακια του πουριτανου να ειναι οκ...προσωπικα δε τα εχω δει....εχουν κι αλλοι ψαρακια (γκαπυ) που τους αλλαζουν τακτικα το νερο - αναμεσα τους κι εγω - και επισης θριαμβευουν στα ενυδρεια τους...
δε βλεπω κανεναν ακροβατισμο....ουτε συγκριση αναμεσα στα δικα μου και τα δικα σου...η οτι δε θελω να δω (ποια???) αληθεια...το παιρνεις εσυ ετσι...και δε μπορω να κανω κατι γιαυτο...λυπαμαι..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-07-09, 20:29
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Φιλε POURITAN-Ε απο οτι φαινεται ειναι δυσκολο να σε πεισει καποιος οτι χρειαζονται οι αλλαγες νερου σε ενα ενυδρειο! Φυσικα καταλαβαινεις οτι ειναι δυσκολο να πεισεις και τους αλλους το αντιθετο!
Δεν ειναι σωστο να αμφισβητεις τις προθεσεις ολων εδω που προσπαθουν να εκθεσουν τις αποψεις τους!
Η δικη σου προσεγγιση του "γερασμενου" νερου ειναι μια πολυ παλια ιστορια που πια εχει ξεπεραστει! (μου θυμιζει ζεολιθο) ...
Οτι τα ψαρακια δε ψοφανε ... σε συμαινει οτι καλοπερνανε κιολας!
Για μενα δεν υπαρχουν ανθεκτικα ψαρια και τετοιες εκφρασεις μου θυμηζουν αρχαριο!
Μην επιμενεις .... οι συχνες αλλαγες νερου κανουν καλο στα ψαρακια που διατηρουμε!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-07-09, 22:20
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ογκος του νερου, σε σχεση με τον πληθυσμο των ψαριων που ζουν σε αυτο το νερο, ειτε εναι ποταμι, ειτε λιμνη, οσο μικρη και ναναι αυτη, στη φυση, δεν εχει καμμια, μα καμμια σχεση, με τον υπερπληθυσμο που εχουμε στα ενυδρεια μας. Οι αμμωνιες, τα νιτρωδη, τα νιτρικα, δεν ειναι ποτε μετρησιμα (ακομα και σε ρηχα νερα, τα νερα δεν ειναι ποτε "στασιμα"). Και τα ιχνοστοιχεια παντα ερχονται, μιας και τα νερα δεν ακουμπανε σε γιαλι η σε μπετον αλλά σε φυσικο βυθο και λαμβανουν και νερα απο τα γυρω χωματα.
Γιαυτο μια κοινη παραμετρος, ασχετως pH, σκληροτητων, θερμοκρασιας κλπ, σε ολα τα ειδη που φιλοξενουμε, ειναι να τους παρεχουμε μη μετρησιμα ασχημα πραγματα, και ιχνοστοιχεια - κι αυτο γινεται με αλλαγες νερου. Δεν το γουσταρουμε, πρεπει...
Μουγγος ειμαι?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14105 seconds with 13 queries